Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.05.2012., 14:14   #21
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
vjerojatno smo vidjele udžbenike različitih izdavača, ja sam vidjela jednu gdje sam ostala

debeo udžbenik, puno teksta, čak i dijelovi iz povijesnih izvora, zamišljeno valjda da se na temelju njih razvije kakva rasprava.
IMO definitivno megalomanski za osnovnoškolsku populaciju
moji srednjoškolski udženici povijesti su bili barem duplo manji opsegom.

međutim, iako je baš taj udžbenik odabran, učenici u biti prepisuju natuknice s grafoprozirnica. po desetak natuknica po lekciji, to je ono što zaista moraju naučiti.

a pretpostavljam da kad dobiju lošu ocjenu, doma plaču "gle koliki je udžbenik, kako da sve to naučim"

evo ne znam zbilja sad, ali prije 11tak godina sam gledala taj udzbenik i bio je pol cm debeo, imao je slike, okvirice, graficke prikaze, natuknice...
i na kraju svake lekcije pitanja
ne znam kako sad izgeldaju iz povijesti zbilja, ali znam da se npr program engleskog nije uopce promijenio od kad sam ja isla u osnovnu.

zbilja bi volejla da se javi neki profac pa da kaze malo vise o tome.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2012., 14:23   #22
Profesor Moji udzbenici iz povijesti u osnovnoj skoli su bil debeli, bez ijedne tablice, grafikona ili povijesnog izvora, samo tekst pa nauci, Ono sto sam danas vidjela je razbijanje lekcija na manje cjeline, grafikoni, nekoliko pitanja na kraju cjeline, podebljanje natuknica. Opcenito, tekst je smanjen i lakse se snaci. Udzbenik petog razreda, recimo, mi se uopce ne svidja, kao slikovnica, premalo teksta, a previse slicica. Ne kazem da treba biti obrnuto, ali malo su pretjerali.
Udzbenik iz engleskog u moje vrijeme je imao kratke tekstove, nakon toga pitanja pa gramatika i nekoliko vjezbi. Dosta suhoparno. Danasanji mi se svidjaju jer su tekstovi priblizeni djeci, dosta zadataka za razmisljanje, raspravu, projekte, tocno je naznaceno sto je fraza, idiom sto nepoznate rijeci, lijepo istaknuto. Jedino sto mi nedostaje je malo vse gramatickih vjezbi.
Dugonoga is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2012., 14:36   #23
Quote:
Aruena kaže: Pogledaj post
Zbog cega mislis da je skolsko gradivo danasnjih klinaca zahtijevnije (a samim tim vjerojatno i teze) nego npr. prije deceniju - dvije-tri?
Mislim da je njihovo ukupno opterećenje bitno veće, da je prosječno dnevno vrijeme utrošeno na školske obveze veće nego prije.

Ne, nemam nikakvih linkova, pokazatelja, brojki - baš kao što ih nema ni druga strana.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2012., 14:41   #24
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Mislim da je njihovo ukupno opterećenje bitno veće, da je prosječno dnevno vrijeme utrošeno na školske obveze veće nego prije.

Ne, nemam nikakvih linkova, pokazatelja, brojki - baš kao što ih nema ni druga strana.
Vidis,ja se ne slazem sa tobom.

Optereceniji su u vanskolskim obvezama,to da,ali u skolskim,po meni-ne.
Aruena is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2012., 14:48   #25
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Mislim da je njihovo ukupno opterećenje bitno veće, da je prosječno dnevno vrijeme utrošeno na školske obveze veće nego prije.

Ne, nemam nikakvih linkova, pokazatelja, brojki - baš kao što ih nema ni druga strana.
ne znam bas, imamo u susjedstvu dosta klinaca s kojima uredno sjedimo i pricamo kad izadjemo van s malom jer im je iz nekog razloga zanimljivije to nego da se druze medjusobno.
i ne mogu bas s nicim potvrditi taj tvoj dojam, curke su raspon od 3 osnovne do 7 osnovne i ne provode nikakve sate nad knjigom, niti imaju tone zadace i tako dalje.
sto ne znace da se ne zale i ne kukaju da im je grozno, naravno
ali nisu mi rekle da im je za ista trebalo vise od sat dva vremena dnevno
( ne po predmetu, nego sve skupa)
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2012., 15:33   #26
U školskim su obavezama manje opterećeni nego sam ja bila. Napomenut ću da sam išla u osnovnu školu u ovom stoljeću još uvijek
__________________
"Da se Fažola uda ... e to je već za čestitati (ali i sramota)"
Afrika paprika is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2012., 17:06   #27
Quote:
Afrika paprika kaže: Pogledaj post
U školskim su obavezama manje opterećeni nego sam ja bila. Napomenut ću da sam išla u osnovnu školu u ovom stoljeću još uvijek
Imas dijete u nekom sedmom-osmom razredu ili u gimnaziji...pa stvarno jesi sigurna da bez problema vladas tim gradivom, ili samo pretpostavljas?
Ja sam imala u ruci te neke knjige (matematika npr.) i cini mi se da su vrlo lose napisane, nema primjera..nema postupaka....pa je tesko dokuciti kako je nesto rijeseno...samo nabacen jedan zadatak..a onda skok na neki deset puta komplliciraniji, pa si ti misli.
A nije da sam bila losa u matematici, dapace.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2012., 17:14   #28
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Imas dijete u nekom sedmom-osmom razredu ili u gimnaziji...pa stvarno jesi sigurna da bez problema vladas tim gradivom, ili samo pretpostavljas?
Pokušaj se vratiti na uvodni post ove teme pa će ti biti jasno
__________________
"Da se Fažola uda ... e to je već za čestitati (ali i sramota)"
Afrika paprika is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2012., 17:49   #29
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Mislim da je njihovo ukupno opterećenje bitno veće, da je prosječno dnevno vrijeme utrošeno na školske obveze veće nego prije.

Ne, nemam nikakvih linkova, pokazatelja, brojki - baš kao što ih nema ni druga strana.
Lorde, nemam ni ja linkove i do nedavno sam bila mišljenja kao i ti, odnosno, stalno sam se iščuđavala "pa kak oni već uče to? pa mi to nismo, pa koliko je to ga za tak malu djecu.....bla bla bla!" i onda mi je moja hrčak mama dala moje knjige i bilježnice u kojima je potpuno isti program uz još toga što oni nisu ni dotakli ( recimo skupovi, ili iz hrvatskog pridjevi ) tako da sada zaista više nisam sigurna što bi mislila.

Isto tako, znam da moji roditelji nisu pojma imali što uopće učimo a kamo li da bi mi pisali zadaće

Ja sam Šuvarova generacija i ovo govorim za prvi i drugi osnovne, za više razrede još ne znam.
__________________
--------------------------------
Peek-a-Boo! is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2012., 18:02   #30
nije mi jasno jel bitno da djete bude odličan đak ili da ipak ima neko znanje?

ja sam znala po dva sata sjetit i s dečkima učit no nije mi palo na pamet da im pišem zadaće. pomagala sam im oko nekih praktičnih radova ali su to bile njihove ideje, koje nisu sami mogli realizirati.

djete kroz školu stječe i radne navike, navike za cijeli život. kao što im nisam nikad pisala/čitala lektire, tako im i nisam na fakulettu pomagala tj. ne pomažem. navikli su da za svoje ciljeve trebaju malo i raditi. naravno pomoću im koliko mogu ali baš da radim njihove poslove, nikako. mogu ih ispitivat učiti s njima ali da ja učim umjesto njih da kad oni budu roditelji a ja opet đak.

sticajem okolnosti klinci su se družili djecom "snobova", kad sam prije kojih 12-ak godina čula da jedna mama govori kćerkici koja joj se požalila da nije naučila a ima test sutra ona se nasmijala i rekla "ma nebrini dušice, nazvaćemo tvoju učiteljicu" digla mi se kosa na glavi. neshvatljivo je da djetetu od kojih 10-ak godina tako govoriš, čemu ga učiš da može raditi što želi, pa ako negdje zapne uvjek može "nekoga" nazvati.
piliceva mamica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2012., 18:11   #31
NI meni se ne čini da su klinci danas više opterećeni nego što smo mi bili. Naprotiv, čini mi se da su kriteriji učitelja/profesora danas daleko niži nego u naše doba. Zato ih valjda masa i izlazi polupismena iz škole.
onix is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2012., 19:35   #32
Quote:
Afrika paprika kaže: Pogledaj post
Pokušaj se vratiti na uvodni post ove teme pa će ti biti jasno
Jesam, ali i dalje mi nije jasno, tj. nisam u tom uvodnom postu nasla odgovor na pitanje imas li dijete od 14-15 godina i znas li stvarno u 5 minuta rijesiti svaki njihov zadatak iz matematike tj. da svo gradivo od prvog do osmog razreda...sipas onako iz rukava.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2012., 19:46   #33
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Jesam, ali i dalje mi nije jasno, tj. nisam u tom uvodnom postu nasla odgovor na pitanje imas li dijete od 14-15 godina i znas li stvarno u 5 minuta rijesiti svaki njihov zadatak iz matematike tj. da svo gradivo od prvog do osmog razreda...sipas onako iz rukava.
Tko priča o tome?

Govorila sam o tome da po svom predmetu vidim razliku između moje tadašnje i njihove sadašnje opterećenosti, a i imam puno kolega i kolegica svojih godina koji su osnovnu školu pohađali u Hrvackoj, a ne Jugoslaviji, pa također kažu da djeca imaju jednostavno manje opterećenje. Kraj na kraju, udžbenici za moj predmet iz 2003. i 2007. se razlikuju u tome što je u ovom iz 2007. doslovno izbačena polovica svake lekcije. Ja skužila tek kad su mi klinci ukazali na to da je moj udžbenik drugačiji od njihovog.
__________________
"Da se Fažola uda ... e to je već za čestitati (ali i sramota)"
Afrika paprika is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2012., 20:03   #34
Quote:
Afrika paprika kaže: Pogledaj post
Tko priča o tome?
Aurena....a ucinilo mi se da ti zastupas istu tezu kao i ona.
Quote:
Govorila sam o tome da po svom predmetu vidim razliku između moje tadašnje i njihove sadašnje opterećenosti, a i imam puno kolega i kolegica svojih godina koji su osnovnu školu pohađali u Hrvackoj, a ne Jugoslaviji,
Ovo ne razumjem...ako govoris o ljudima tvojih godina, kako je moguce da su neki pohadjali skolu u Hrvatskoj a neki u Jugoslaviji...
Ili mislis da su neki bili u Hr, a neki u ostatku Juge...pa to usporedjujes...ne kuzim.
Quote:
pa također kažu da djeca imaju jednostavno manje opterećenje. Kraj na kraju, udžbenici za moj predmet iz 2003. i 2007. se razlikuju u tome što je u ovom iz 2007. doslovno izbačena polovica svake lekcije. Ja skužila tek kad su mi klinci ukazali na to da je moj udžbenik drugačiji od njihovog.
Ako ti kao nastavnik ne znas kako izgleda udzbenik za tvoj predmet i da je tvoj prilicno razlicit od njihovog tj. od onog po kojem bi se trebalo raditi...onda nekako djeluje (ako ja opet nisam nesto krivo shvatila) da nisi kompetentan nastavnik, jer ne znas kakav udzbenik trebas imati (pa imas 4 godine star, tj. zastarjeli), ne znas koji ti je nastavni program...i ne znas sto treba s njima raditi...jer ti imas jedan udzbenik, a oni drugi...
Nije ovo napadanje, niti optuzba, vec samo moje razmisljanje, jer...nije mi to bas jasno kako nastavnik od ucenika saznaje da mu je udzbenik po kojem radi 4 godine pre star...i da se ne radi po njemu...
Unaprijed se ispricavam ako je moja greska pa sam ja nesto krivo zakljucila ili pretpostavila.

Zadnje uređivanje kajpa : 23.05.2012. at 20:11.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2012., 20:21   #35
ne pišem djeci ništa ...
ponekad ih ispitam ili im pomognem nešto ako me zamole ...
i da se i ja malo hvalim i moji su super u školi i uglavnom čujem da i nemam što raditi na informacijama ...
iako sa prvim djetetom nije uvijek bilo tako ,u osnovnoj mu je teže išlo ,dok nije malo sazrio ,postao aktivniji i naučio se boriti za sebe ...

što se tiče današnjeg programa mislim da nije ništa lakši nego u vrijeme kad sam ja išla u školu ,ali su možda knjige malo prilagođenije ...
al kad već spominjete povijest nekad sam ja imala 2 knjige (tj udžbenik i radnu ) ,a sada se u radu koristi 5 knjiga ,s tim da se kod mog klinca još naknadno pišu neki radovi za veću ocjenu ...( ne samo povijest već i hrvatski,biologija ,engleski itd ...)
mislim da puno ovisi i o učiteljima tj profesorima jer oni stariji nastavljaju sa načinom rada kako su radili prije (iako se programi mijenjaju ) ,a mlađi ipak imaju malo drugačije pristupe ...
neki traže više,neki manje ...

a najgluplja knjiga što sam je ikad vidjela su hlapićeve zgode ( matematika ) za niže razrede gdje ponekad ni mi odrasli nismo kužili što se u zadatku traži
neverending is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2012., 21:04   #36
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Aurena....a ucinilo mi se da ti zastupas istu tezu kao i ona.
Ne čitaš s pažnjom, to je sve.

Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Ovo ne razumjem...ako govoris o ljudima tvojih godina, kako je moguce da su neki pohadjali skolu u Hrvatskoj a neki u Jugoslaviji...
Ili mislis da su neki bili u Hr, a neki u ostatku Juge...pa to usporedjujes...ne kuzim.
Pročitaj opet i pokušaj se koncentrirati.
Ljudi ovdje uspoređuju svoje pohađanje osnovne škole s pohađanjem osnovne škole njihove djece. Neki od njih su išli u osnovnu još u Jugi, kad su programi i udžbenici bili drugačiji od današnjih. U tom kontekstu naglašavam da sam ja pohađala osnovnu u Lijepoj našoj pa mi je bliskije uspoređivati te sustave nego nekome tko osnovnu nije pohađao u Lijepoj našoj i po njenim standardima i režimima.

Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Ako ti kao nastavnik ne znas kako izgleda udzbenik za tvoj predmet i da je tvoj prilicno razlicit od njihovog tj. od onog po kojem bi se trebalo raditi...onda nekako djeluje (ako ja opet nisam nesto krivo shvatila) da nisi kompetentan nastavnik
Jel ti shvaćaš da je ovaj tip odgovora ad hominem (guglaj), pa i podložno sankcioniranju radi trolanja, prvenstveno jer ovdje govorimo o opterećenju djece i sustavu školovanja, a ne o tome jesam li ja kompetentan nastavnik što ti ama baš nikako ne možeš zaključiti osim neukrotivom željom da se na forumu sustavno dokazuješ kao jedina osoba s ispravnim mišljenjem.

No, uletjela sam na zamjenu usred godine i nisu imali viška tih udžbenika, pa su mi naknadno nabavili jedan. Nismo znali da se razlikuju, ni ostali profesori koji su mi udžbenik dali, niti ja - jer su isti autori i isti udžbenik. Nisam započela školsku godinu radeći tu i birajući udžbenike. Nadam se da je sad jasnije.


Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Nije ovo napadanje, niti optuzba, vec samo moje razmisljanje, jer....
To je potpuno i apsolutno irelevantno za ovu temu.
__________________
"Da se Fažola uda ... e to je već za čestitati (ali i sramota)"
Afrika paprika is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2012., 07:51   #37
Quote:
onix kaže: Pogledaj post
NI meni se ne čini da su klinci danas više opterećeni nego što smo mi bili. Naprotiv, čini mi se da su kriteriji učitelja/profesora danas daleko niži nego u naše doba. Zato ih valjda masa i izlazi polupismena iz škole.
masa ih je izlazila polupismena i kad sam ja zavrsila skolovanje..to se vidjelo u prvom semstru odabranog fakulteta.


nedavno sam bila doma u posjeti...i necakinja radi otprilike isto gradivo 4 razreda osnovne...nacin na koji ona uci i sto uci je dijametralno razlicito od mog osobnog iskustva(odnosno moje male).a rade na istoj temi.
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2012., 08:43   #38
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Jesam, ali i dalje mi nije jasno, tj. nisam u tom uvodnom postu nasla odgovor na pitanje imas li dijete od 14-15 godina i znas li stvarno u 5 minuta rijesiti svaki njihov zadatak iz matematike tj. da svo gradivo od prvog do osmog razreda...sipas onako iz rukava.
Cemu karikiranje?

Nitko nije rekao (makar ne ja) da se u 5 munuta moze rijesiti svaki zadatak iz matematike danasnjih osnovaca,te da se gradivo,onako,sipa iz rukava.

Ali,da,uvjerena sam da je skolsko gradivo danasnjih klinaca manje obimno i lakse:udzbenici su bolje prilagodjeni djecijem uzrastu i sazetiji su.
Takodjer,klinci sve sto ih zanima mogu pronaci na internetu;nemaju potrebe tumarati po knjiznicama,traziti enciklopedije i sl.

I sve je to super.
Roditelj sam i volim da mi je djeci lakse nego meni.

Ali nema potrebe zavaravati se kako im je skola teska,teza nego generaciji,dvije iz njih.
Aruena is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2012., 08:48   #39
ja mislim da im je teze na vise razina...jedna je negativna selekcija koja vlada medju obrazovnim kadrom, druga lose pisane knjige i pomagala , trece totalno rasulo u obrazovnom sustavu...i smatram da to sve utjece na njihovo znanje i kakve osobe ce izaci iz sustava..
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2012., 08:56   #40
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
međutim, iako je baš taj udžbenik odabran, učenici u biti prepisuju natuknice s grafoprozirnica. po desetak natuknica po lekciji, to je ono što zaista moraju naučiti.
a pretpostavljam da kad dobiju lošu ocjenu, doma plaču "gle koliki je udžbenik, kako da sve to naučim"
a gdje stoji da svaka škokla u RH radi na ovaj način ?
a kamoli svaki profesor povijesti ...

jedna stvar koja se meni sviđa u današnjem školstvu su cd-i koji idu uz knjige ...
mojim klincima je recimo lakše učiti na ovaj način ...
neverending is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:53.