Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.11.2012., 11:33   #101
Castelo to što ti pričaš sve stoji, vjek uputrebe AN 32B je 45 godina legalno uz remonte svakih 3600 sati i ostalo propisano održavanje, znaš to bolje od mene . Da je ova odluka bacnje nječeg što još vrijedi to je jasno kao dan, u nima još ima sape i uz "malo" novca mogli su se ako ništa drugo onda prenamjenit u ono što nam nedostaje...

Još jedna priča iz Hrvatske gdje ono što imamo i što je dobro propada jer sustav ne zna što bi sa time i ne želi uložiti 10 da bi dobio 100, nego u to vrijeme sanja mokre snove o za nas svemirskoj tehnoligiji i ulaganju pustih miljardi dok se zadaće obavljaju na tehnici koja je u najmanju ruku neprimjerena, a njeno daljnje korištenje i ulaganje u istu biti ću pristojan pa reći diskutabilno...

Svaki prijedlog o zamjeni AN 32, ima jednu malu manu koja se zove milijoni USD ili €. Jasno van je svima da do nikakave zamjene neće doći, a deklarirane transportne sposobnosti ćemo u budučnosti prakticirati kroz jedan od programa suradnje. Na koji način isto je svima jasno, plačati ćemo to jednoj ili više pametnijih članica saveza ... što reći ?!
krunch is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2012., 12:15   #102
Zanimljivo je kako nasi vise vole slati zivu silu, bez tehnike, tamo okolo po raznim prasinjistanima.

Na slican nacin je sa indignacijom odbijen deployment nasih bespilotnih, sami od sebe radimo
"topovsko meso" doma i vani :-/

O rasipanju para i resursa najbolje govori friska sprdacina sa cijenama CL-415 koje su otisle prema
vani.... EU & NATO
9aplus is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2012., 12:29   #103
To kaj se moja vrhuška jednom odpeljala do Afganistan i kazala daleko je to za AN32, pa normalno da je daleko za AN32, on NIJE strateški transportni zrakoplov neg TAKTIČKI.

Kaj mislite za kaj se od Frankfurta do Bostona ne leti s Q-400 ili ATR-72, no prevoz se obavlja s B74B, B777, A330 itd.

Tak da su AN32 htjeli koristit kak spada i uštedjeti OSRH pristojan iznos tad bi jedan naš AN32 bio u ISAFU a 50-60 pripadnika manje u Afganistanu, stavite na kalkulator i budete vidjeli uštedu.
Ak CASA C212 može raditi u ISAF-u naš AN32 s svim od IC-mamaca, upozorenja o ozračenosti RWR, snažnih pogonskih motora idealni za to podneblje bi bil super.

No nekih 100 pripadnika KoV-a bi ostalo u domovini, kaj nebi bilo ok!

Tak vam je naš AN32 proglašen neperspektivnim možda za koju godinu i MG21.?

Ono kaj vam je Sova77 napisal neki kolege su hladni kaj se gasi AN32 misle ostaje MG21 i PC9 i nije ih briga no sutra morti iza MG nebude ništa, pa budu zabrinuti.
Slažem s Sovom oko toga trebalo bi biti više razumjevanja unutar eskadrila, no nije nas puno!
castelo72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2012., 13:07   #104
Castelo, ne da bi trebalo više jedinstva unutar eskadrila nego unutar sustava HRZ-a, ne samo jedinstva nego i malo odrešitosti a i poštenja...

Jasno ti je da u OSRH kao i u većini vojnih sustava postoje 3 grane koje se grebu za isti komad kolača i sa onime što dobiju pokušavaju nahraniti gladna usta. Kod nas je KOV po tom pitanju najuspješniji, najveći su, dobivaju najviše novaca, najlakše su vidljivi pomaci, najprisutniji su, a i budimo pošteni zahtjevi asocijacija kojima smo pristupili su prema njima najveći....

To što AN 32 nije u avganistanu, a nisu samo njega tražili nego svojevremeno i helikoptere koliko se sjećam je problem ljudi u HRZ-u koji se za to nisu znali izboriti, isti ljudi su odgovorni i za konstantno friziranje prema dolje ukupnih troškova kako za PP, tako i za ono što se zove senundarni medicinski prijevoz ili hrvatska varijanta sara. Zna se tko je radio projekcije i pisao izvješća i troškovnike. Glava dolje i samo vići sve je ock i sve je super... što se onda dogodi?! VIdiš i sam, helikopteri poluispravni, transportna ugašena bez glasa, a stanje u borbenoj neću ni komentirati jer me sram... A ne možete reći da niste dobivali novaca, da te podsjetim 2008.g. preko pola milijarde kuna samo na ukupne troškove protupožarne sezone, preko 300 milijona kuna u 2009 za isto, radi se, leti se i plaća se dobiva... Političke elite imaju isprićnicu za ovo stanje, oni su lovu dali, barem nešto, a to što je ona utrošena na ono sa ćime sustav ne bi trebao imati veze, to je dio priće kojom se treba pozabaviti, što je struka i sustav radio?! ... Ivo je kriv, ali nisu li mu drugi znani i neznani držali lojtru?!

Zadnje uređivanje krunch : 27.11.2012. at 13:16.
krunch is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2012., 13:25   #105
Quote:
krunch kaže: Pogledaj post
Castelo to što ti pričaš sve stoji, vjek uputrebe AN 32B je 45 godina legalno uz remonte svakih 3600 sati i ostalo propisano održavanje, znaš to bolje od mene .
Zar nije vijek trajanja An-32B 25 godina plus 15 godina nakon generalnog remonta, dakle ukupno maximalno 40 godina?
Mikojan is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2012., 18:10   #106
Quote:
Mikojan kaže: Pogledaj post
Zar nije vijek trajanja An-32B 25 godina plus 15 godina nakon generalnog remonta, dakle ukupno maximalno 40 godina?
Ja sam našao podatak da je vijek na 26 kad se počeo proizvoditi bio 24-5 godina, a ukrainci legalno "proizvođač" uz održavanje by the book za An 32B daje mogučnost korištenje 45 godina, ne sječam se točno u kojem sam to članku čitao, bilo je vezano uz Indijske anuške... ne mogu sad naći izvor, spominjalo se 3600 ili 4000 sati i 6 godina kao remontini ciklus.... ispravite me ako sam pogriješio, no poanta je da su naši u resursu...

Zadnje uređivanje krunch : 27.11.2012. at 18:16.
krunch is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2012., 20:29   #107
@ krunc,castelo 72
Dajte vi meni dragi ljudi recite imamo li mi pameti i plana ,dakle "shemu" kojom bi podveli potrebu npr. nadzora granice ,mora,ZERP,europske granice etc. ,pa da iz Eu blagajne pribavimo 2-3 aviona npr.CASA 212 za tu ali i univerzalnu namjenu, jer mi se čini nevjerojatnim otpisati ove tranportne zrakoplove a neimati ništa i reći da je to super jer je racionalno.

Pa ne može se sve raditi teretnim helićima- inačica goli do boli,,nemamo ni SAR inčicu CL-415,nemamo HEMS inačicu niti jednog zrakoplova (aviona i helikoptera).
Pitanje glasi, kad će ovo ludilo kvazi štednje i kvazi nepotrebnosti postojeće opreme bez nabavljanja i zanavljanja nove, napokon završiti ?
kako bi Ante od Pakistana rekao -budućnost je pred nama,okrenimo se budućnosti.
Što je budućnost HRZ-a nakon otpisa eskadirele aviona,eskadrile borbenih helikoptera,eskadrile transportnih aviona?
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2012., 20:56   #108
pp5d6 potpisujem sve gore napisano.
Kaj da ti velim i oružanim sanagama RH i HRZ-u treba više vitezova Pakistana.

No možda smo skužili da je RH južno od Zadra do Dubrovnika?

No to nikaj nije opravdanje za gašenje kolega iz transportne eskadrile.
castelo72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2012., 21:42   #109
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
@ krunc,castelo 72
Dajte vi meni dragi ljudi recite imamo li mi pameti i plana ,dakle "shemu" kojom bi podveli potrebu npr. nadzora granice ,mora,ZERP,europske granice etc. ,pa da iz Eu blagajne pribavimo 2-3 aviona npr.CASA 212 za tu ali i univerzalnu namjenu, jer mi se čini nevjerojatnim otpisati ove tranportne zrakoplove a neimati ništa i reći da je to super jer je racionalno.

Pa ne može se sve raditi teretnim helićima- inačica goli do boli,,nemamo ni SAR inčicu CL-415,nemamo HEMS inačicu niti jednog zrakoplova (aviona i helikoptera).
Pitanje glasi, kad će ovo ludilo kvazi štednje i kvazi nepotrebnosti postojeće opreme bez nabavljanja i zanavljanja nove, napokon završiti ?
kako bi Ante od Pakistana rekao -budućnost je pred nama,okrenimo se budućnosti.
Što je budućnost HRZ-a nakon otpisa eskadirele aviona,eskadrile borbenih helikoptera,eskadrile transportnih aviona?

Koliko sam ja upoznat, ovome se možemo samo nasmijati da prikrijemo suze. Da se razumijemo ideja stoji samo za sve ovo što ste naveli EU nam ne može dati novac niti ga mi možemo uzeti. Prvo iz razloga jer će nam fondovi koje se bave takvim vrstama projekata biti "na raspolaganju" tek kad mi uplatimo našu milijardu i 700 milijona za 5 mjeseci članarine.
E sad dolazimo do onih magičnih apostrofiranih rijeći NA RASPOLAGANJU, koje su za nas ključne, i znaće da mi sa ovakvim ustrojstvom službi koje ste naveli ne možemo dobiti ni centa. Zašto?! Zato što su po europskoj legislativi te zadaće striktno povjerene civilnom sektoru. To smo odavno potpisali, ali materijal je vjerojatno još na prijevodu i nije došao do nadležnih povjerenstava!

Za nadzor granice još i ima nade, je je za to kao i službeno zadužen MUP pa bi oni mogli aplicirati za nabavu helikoptera opremljenih za tu svrhu, iskreno se nadam da su nešto već pripremili, a dosadašnja praksa je pokazala da bu u tu svrhu mogli dobiti sredstva ili kao participaciju ili puno financiranje tu držim fige. ( Slovenija, Malta)

HEMS, SAR, sekundarni medicinski prijevoz, PP itd. sve dok ne postoji civilana služba nadležna za isti nema ni centa jer MORH nema pravo prijeve projekata te namjene Ali lova se za to daje, na primjer ovi na Baltiku znaju kako uzeti dio kolaća...

Jasno vam je u čemu je poblem kod nas?! Od 98 i mirne reintegracije kojom je završen rat nikakave civilne institucije i službe koje su trebale biti ustrojene i koje su se trebale baviti zadaćama koje spominjemo od PP zaštite, HEMSA, SARA, medicinskog prijevoza, nadzora granice nisu ustrojene i ne postoje, sve se guralo u kapu morha koja je sad pukla pa blago rečeno od svega imamo jednu veliku 0...

A štednja?! Koja štednja dragi moj kolega, štednje nema, pipa je i dalje otvorena, kapa i curi, samo se na TV-u prića da je zatvorena pa smo mi pametni maknuli kantu tako da i to malo što nas ide uspjevamo prosipati...

Zadnje uređivanje krunch : 27.11.2012. at 21:50.
krunch is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2012., 17:47   #110
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
nemamo ni SAR inčicu CL-415
Zašto bi je i imali? Izmišljotina za pranje para na liniji operator-Bombardier.
Gdje su naše plaćene SAR inačice (avioni 811 i 888) ili bolje rečeno gdje su pare?

Napisao si nedavno brojke oko eksploatacije aviona CL-415 (vrlo su bezobrazne, ali istinite i jako bole pojedince i pojedine grupacije), jel nam treba da na taj žuto-crveni ferrari stavimo i oznake hitne pomoći pa da radi sve u jednom?
MiGac is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2012., 19:36   #111
Izmjenama i dopunama Državnog proračuna u kolovozu 2010. godine Financijski plan Minsitarstva obrane smanjen je za 17.9 milijuna kuna, a smanjenje je temeljeno na Odluci Vlade Republike Hrvatske kojom je dana suglasnost Ministarstvu obrane za izmjenu ugovorenih uvjeta nabave dva protupožarna zrakoplova Canadair CL 415, temeljem kojih je došlo do smanjenja sredstava potrebnih za realizaciju ove nabave... izvor: GOIS 2010.g.

Mislim da smo o tome već raspravljali, oprema je bila plačena i ugovorena, hrvatistanci koji su ugovor potpisali isti su i mjenjali, dio SAR opreme je pretočen u paket održavanja, a za dio je smanjena ugovorna cijena...

Nabavka Cl 415 je vođena kroz stavku rashoda za nabavku dugotrajne imovine koja je iznosila 46.819.922.00KN, budući da je u 2010.g. završena nabava protupožarnih zrakoplova Canadair CL 415, u 2011.g. više nama rashoda za nabavu dugotrajne imovine .... izvor: GOIS 2010.g.
krunch is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2012., 19:58   #112
Pa radar za pretraživanje i drugi senzori nebi bili loši na bar jednom CL-415 kod tolikog mora ,što našeg ,što onog na čiju zaštitu i eksploataciju polažemo pravo.
Baciti spasilačku opremu ,ili čak sletiti na površinu blizu potrebnih pomoći nebi bio možda loše.
Mi te strojeve imamo,tu su.
Te strojeve imaju malobrojne i kažu uglavnom bogate zemlje.
kako se Hrvatska našla u tom biranom društvu ne znam ,ali veseli(bar nešto što jača ponos).
To što sat leta CL 415 u hrvatskim uvjetima ekspoatacije stoji između 145 i 160 000 HRK ,ovisno o kretanju tečaja $, nisam ja kriv.
To toliko košta i točka. Račun su radili ljudi koji eksploatiraju avion.
Spomenutu inačicu naručio Ivo, a u eri rezanja troškova Jadranka "Uštedila" na narečenoj sjednici Vlade.

Post prije oko "sheme " nabavke npr. CASA 212 za pretežito EU novce je jasno da ne ide pod vojnu kapu,ali zašto kraj 170 agencija ne osnovati npr. Agenciju za nadzor i spašavanje iz zraka?
Uzeti pare i nabaviti zrakoplove koji nam trebaju, a onda kad ih nabavimo uzeti još dva za naše pare za našu vojsku.Ionako bi bili operirani i servisirani zna se di.

Zadnje uređivanje pp5d6 : 28.11.2012. at 20:34.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2012., 20:44   #113
Sve stoji, Višenamjenaska služba za nadzor i spašavanja iz zraka, Višenamjenska zračna služba, ako treba može se zvati i Trotter independent trading , ali mora biti civilna i nadležna za spašavenje iz zraka na moru i kopnu . Tako bi se riješila masa stvari od podjele nadležnosti odnosno izbjegavanje odgovornosti, otvorilo transparentno financiranje uz moguču participaciju fondova EU, riješilo bi se rasipanje resursa HRZ-a i razvile sposobnosti koje su nam sad na nuli ....
znamo to i vi i ja i pola kolega kojih to ovdje u raznim temama tupe od kad sam se ja uključio u rasprave... ali pomaka, i odluka nema... Za Cl 415 se u potpunosti slažem, kao i u mnogo slučaja do sad, propustili smo uložiti 10 da dobijemo 100....
krunch is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2012., 21:13   #114
O mogućoj sudbini hrvatskih An-32 pisalo se već ove jeseni:
http://obris.org/hrvatska/prema-spo-...portni-avioni/

Uključuje i pregradnju u mornarički ophodni avion.
Dagislav is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2012., 21:30   #115
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
To što sat leta CL 415 u hrvatskim uvjetima ekspoatacije stoji između 145 i 160 000 HRK ,ovisno o kretanju tečaja $, nisam ja kriv.
Oooooo i tekako si ktiv za sirenje laznih vijesti i informacija....
Prava cijena je ona koju su odgovorni drugovi iz Rajlovca izracunali.
Njima je ispalo malo manje od pola, po toj cjeni ce zuti gasit EU....
9aplus is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2012., 22:00   #116
Quote:
krunch kaže: Pogledaj post
Izmjenama i dopunama Državnog proračuna u kolovozu 2010. godine Financijski plan Minsitarstva obrane smanjen je za 17.9 milijuna kuna, a smanjenje je temeljeno na Odluci Vlade Republike Hrvatske kojom je dana suglasnost Ministarstvu obrane za izmjenu ugovorenih uvjeta nabave dva protupožarna zrakoplova Canadair CL 415, temeljem kojih je došlo do smanjenja sredstava potrebnih za realizaciju ove nabave... izvor: GOIS 2010.g.

Mislim da smo o tome već raspravljali, oprema je bila plačena i ugovorena, hrvatistanci koji su ugovor potpisali isti su i mjenjali, dio SAR opreme je pretočen u paket održavanja, a za dio je smanjena ugovorna cijena...

Nabavka Cl 415 je vođena kroz stavku rashoda za nabavku dugotrajne imovine koja je iznosila 46.819.922.00KN, budući da je u 2010.g. završena nabava protupožarnih zrakoplova Canadair CL 415, u 2011.g. više nama rashoda za nabavu dugotrajne imovine .... izvor: GOIS 2010.g.
Ako su avioni bili isporučeni kao - neispravni (i nikome ništa) zamisli kako je prošao dil sa 10 milijuna dolara extra para koje su se umjesto za SAR modifikaciju namjenile za dodatne dijelove...mada bih volio vidjeti kompletan dokument (za javnost) gdje se navodi potrošnja te razlike novaca u naknadne dijelove...
MiGac is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2012., 23:25   #117
Quote:
9aplus kaže: Pogledaj post
Oooooo i tekako si ktiv za sirenje laznih vijesti i informacija....
Prava cijena je ona koju su odgovorni drugovi iz Rajlovca izracunali.
Njima je ispalo malo manje od pola, po toj cjeni ce zuti gasit EU....
Hahahaha, nemoj izazivat vraga pa da se to stvarno ne bi dogodilo, Janezi su dobili po prstima, a lako bi mogli i mi...

@ MIGac što više kopam po ovim zamaskiranim i dostupnim dokumentima to mi je čir veći...
krunch is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2012., 20:36   #118
Kako bi sada dobro došao naš An-32B za brzu evakuaciju pripadnika OSRH iz Damaska:

Quote:
Trenutno se oba dijela kontingenata nalaze u zračnoj luci u Damasku. Zapovjednik misije donio je odluku da se stari kontingenti vrate u matične zemlje. Novi kontingenti ostat će na aerodromu u Damasku dok se sigurnosna situacija ne poboljša. Povratak drugog dijela 9. HRVCON-a u Zagreb očekuje se u noćnim satima.
http://www.morh.hr/hr/vijesti-najave...lijedenih.html
an_02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2012., 21:01   #119
Quote:
an_02 kaže: Pogledaj post
Kako bi sada dobro došao naš An-32B za brzu evakuaciju pripadnika OSRH iz Damaska:

http://www.morh.hr/hr/vijesti-najave...lijedenih.html
Pa da ... sad pitat mudrace koliko bi stajali zivoti ljudi iz naseg tima ako bi npr. morali ostati u zrakoplovnoj luci a recimo da su npr. svi ranjeni i krvare i da nitko ih iz nekih razloga ih nece u zrakoplov kod sebe?

Zakacili se za pricu "Afganistan" je daleko ali da je mnogo nasih na Golanu ... to se elegantno presutjelo. ... a ima ih i blize ..

Sramota!!!
fidelisergapatr is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2012., 21:10   #120
Quote:
an_02 kaže: Pogledaj post
Kako bi sada dobro došao naš An-32B za brzu evakuaciju pripadnika OSRH iz Damaska:



http://www.morh.hr/hr/vijesti-najave...lijedenih.html
Eh, mudre glave u ministarstvu obrane
Quote:
fidelisergapatr kaže: Pogledaj post
recimo da su npr. svi ranjeni i krvare i da nitko ih iz nekih razloga ih nece u zrakoplov kod sebe?
Smiri malo.

Quote:
fidelisergapatr kaže: Pogledaj post
Zakacili se za pricu "Afganistan" je daleko ali da je mnogo nasih na Golanu ... to se elegantno presutjelo. ... a ima ih i blize ..

Sramota!!!
Prešutjelo? O svakoj UNDOF rotaciji se piše.
Hollow Point is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:44.