Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.02.2007., 19:43   #1
Povrat poreza iz Austrije (merversteuer)

Molim ako netko zna da mi odgovori koliki je povrat poreza (merverštojer?) za hrvatske građane koji kupe nešto u austriji? Koliko dana smije proći od kupnje artikla do potvrđivanja računa u tax free uredu, odnosno prijelaza granice i potvrđivanja robe na istoj?

hvala
Sergei is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2007., 20:36   #2
Mislim da ti je rok za podizanje 3 mjeseca ( Metro 6 mjeseci ), a povrat ovisi o vrsti robe, uglavnom na prehranu nekih 9% dok je na odjeću i tehniku 20%.
daisy123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2007., 12:41   #3
Hvala na postocima. No mene zanima koliko najkasnije smije proći od kupnje robe do izlaska (prelaska granice prema HR) iz Austrije i potvrde računa na granici. Jel to taj isti dan (datum kupnje je na računu, zar ne?), 2, 5, 100...?
Ilustracije radi, evo mogućeg scenarija: kupio sam 1.3. ajpod u Beču, ostao još 10 dana kod frenda u Austriji i 10.3. želim pri ulasku u HR potvrditi taj račun da bih za 2 mjeseca kad opet odem u Beč kod frenda s tim potvrđenim računom uzeo tih 20% nazad.

Ako netko zna taj podatak, bio bih mu/joj vrlo zahvalan.
Sergei is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2007., 16:48   #4
Sorry krivo sam te skužila, mislim da je rok za iznos robe 1 mjesec. Ali za točnu informaciju ti je najbolje nazvati na neku našu carinsku upravu, oni ti sigurno znaju taj podatak...
daisy123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2007., 22:16   #5
Thnx
Sergei is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2007., 22:23   #6
MWST je u austriji na teh. robu 16%. ti nikako ne dobiš nazad tih 16% već iznos koji je utvrđen nekim njihovim tablicama, gdi se navode vrijednosti robe od-do....i ta tablica ti je na onim papirima koje dobiš za tax free.

koliki je rok za iznos robe neznam, ali na slovenskoj granici prilikom izlaza potvrdiš i tulovu može odmah dignuti na granici tam u kompassu, isti dan.

bar sam ja tak radio kad kupio robu bio u njemačkoj. istina bog, onda su mi u kopassu bili isplatili tolare koje sam tam mjenjao u mjenajčnici, ali sad tolara više nema.....
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2007., 18:46   #7
Dovezao mi je čovjek neki namještaj iz Austrije i donio te papire s kojima mogu podignuti merversteuer, no na pošti su mi rekli da moram imati putovnice onih na čije ime glase. Zanima me mogu li u Ikei podignuti bez putovnica ili to moram nekako drugačije riješiti. Bome ne mogu njega i njegovog kolegu tražiti da mi posude svoje putovnice, čak i ne živimo u istom gradu.
Hvala
klobuk is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2011., 08:10   #8
Nekoliko friških informacija o MWST-u

Dizao sam novac od "melverštojera" jučer na Pošti u Zagrebu i sveukupno se ugodno iznenadio. Riječ je on onim najčešćim "Global Blue" Tax Free (Ikea i slično)
Nekoliko friških (za neke manje friških) informacija o MWST-u
Loše vijesti:
1) je da im je prodajni tečaj eura malo loš. Dok je u mjenjačnicama bio 7,41, tamo je 7,25.
2) posao je moguće obaviti u: Branimirovoj, Jurišićevoj i na aerodromu
3) inzistiraju na putovnici putnika
4) uzmu račune. Dakle treba ih kopirati

Dobre vijesti:
1) dobije se upravo toliko novaca koliko piše, nema dodatnih provizija, naknada i sl.
2) rok za podići novac od MWST-a iz Slovenije je 1g
3) rok za podići novac od MWST-a iz Austrije je 3g

Kada se uzme vrijednost računa i novaca koju dobijemo, prosječno je to oko 13-14%.
Moram priznati da sam ipak očekivao više problema i manje novaca
d@vor is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2011., 16:24   #9
I mene je iznenadilo da ne rade probleme Sto se tice dizanja ako znam da necu ici dulje vrijeme onda novac podignem na Maclju cim prodem naseg carinika, u poslovnici poste.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2011., 15:47   #10
da li je istina da se iznos preko 500eura atomatski prijavljuje ukoliko se trazi mwst?
aria is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2011., 16:45   #11
Nema automatizma niti definirane cifre, nego ovisi o dobroj volji za razmjenu informacija obiju strana.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2011., 09:32   #12
pozdrav,
imam jedno pitanje vezano uz povrat melvera.
šopingirali smo u ikei i HM-u, potvrdili račune na kojima je bio izražen iznos povrata koji trebamo dobiti.
kada smo drugi puta išli u austriju, podići novac, dobili smo manje i to za cca 1/3
da li zna netko o čemu se radi?

niti jedan račun nije istekao za povrat niti ništa, jednostavno mi nije jasno kako je to moguće. Nisam ja išla po povrat pa nemam pojma niti koje je frend objašnjenje dobio za razliku u povratu između iznosa za povrat prikazanog na računu i dobivenog iznosa
didi_zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2011., 13:22   #13
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
MWST je u austriji na teh. robu 16%. ti nikako ne dobiš nazad tih 16% već iznos koji je utvrđen nekim njihovim tablicama, gdi se navode vrijednosti robe od-do....i ta tablica ti je na onim papirima koje dobiš za tax free.
Znam da malo kasnim s odgovborom, al u krivu si.
USt nije 16% nego 20% i ta se stopa primjenjuje na manje vise sve proizvode.
Postoje kolko znam 2 mehanizma povrata poreza, prvi je onaj "global refund" (ili kako se vec zove) i ima onaj preko U34 formulara.
Ovaj prvi je najrasprostranjeniji i njegova prednost je da povrat dobijes gdje god pozelis (skoro), ali je kvaka u tome da ne dobijes pun iznos USt-a natrag nego oni sebi odbiju proviziju.
Kod U34 dobijes puni povrat ali povrat mozes dobit samo u ducanu u kojem si kupio robu. Recimo Metro posluje sa U34 (barem kad sam zadnje tamo kupovao) kao i mnogi maleni ducani koji nisu u ovom prvom sustavu.
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2012., 14:17   #14
Poštovani svi,

Da li netko zna kako se dobija ukupan net VAT povrat poreza u Austriji. Naime, prije mjesec dana sam bio u Grazu i ovjeravao povrat poreza u minimalnom iznosu EUR 75,01 na Global Blue kiosku u Seiersberg šoping centru. Tu očito postoji caka. Iznos poreza u Austriji je 20% i to je iznos koji je naveden kao net VAT. Međutim, ukoliko se ide preko Global Blue-a na njihovom obračunu postoji i iznos net VAT za isplatu koji je za cca 8% manji od 20%, dakle iznosi cca 12%. To znači da Global Blue uzima proviziju od 8%. Da li netko zna kako izbjeći Global Blue kioske odnosno da li se može tražiti povrat poreza u samom dućanu ili postoji neka druga kombinacija? Neki dan sam čuo da postoji caka s Global Blue koji izdaje nekakve kartice s kojima je moguć povrat punog iznosa poreza bez njihove provizije. Da li je to točno?
Također morate biti svjesni da ukoliko dižete povrat poreza u nekoj od pošti u RH očekujte tečaj za 10% manji od srednjeg tečaja HNB-a.

Hvala
neodoljivi1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2012., 14:31   #15
Quote:
neodoljivi1 kaže: Pogledaj post
Da li netko zna kako se dobija ukupan net VAT povrat poreza u Austriji.
Ne znam za neke alternativne kartice, ali pitaj samog trgovca jel ti moze izdat U34 formular pa tako mozes zaobic ovu firmu koja uzima proviziju. No velika je vjerojatnost da trgovac nece imat pojma o cemu govoris.
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2012., 18:04   #16
u dućanima pitaš koliko je potrebno potrošiti na jednom računu, i da li se povrat dobiva kod njih ili moraš u global. najčešće imaju ugovor sa globalom. zato je super otići u sloveniju u nekim dućanima imaju povrat baš kod njih.
zlocka is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2012., 12:13   #17
Nitko ne zna ništa konkretnije?
neodoljivi1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2012., 13:55   #18
Quote:
neodoljivi1 kaže: Pogledaj post
Nitko ne zna ništa konkretnije?
Pa sta te konkretno zanima? Za koji konkretno ducan?
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2012., 15:24   #19
Pa zanima me konkretno da li je tko čuo za tu opću karticu Global Blue-a i da li opće postoji? Konkretno me zanima C&A, Technomarket?
neodoljivi1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2012., 08:36   #20
Question Austrija - povrat poreza - carina

Ispričavam se ako je ovo već bilo negdje ali nisam našao.
Moje pitanje je: Namjeravam kupiti spavaću sobu u Ikei u Grazu. Koji je sada postupak oko potvrda za povrata poreza, prevoženja robe do hr granice i izbjegavanja plaćanja carine? Da li trebam u ikei tražiti neki obrazac ili odem sa računom u Center West i tamo u Global Blue to riješe. Znam da u nekim dućanima možeš izbjeći Global Blue i dobiti lovu direktno od njih bez provizija, ali da li to radi i Ikea?
Roba je u vrijednosti 1300 € i bilo bi ljepo ako bi mogao dobiti nekih 200-300€ natrag. Da, napomenem, imam mogućnost da pretovarim robu prije granice u više automobila da podjelim onih 1000 kn po osobi koje odobravaju za uvoz.
__________________
Build a man a fire, and he'll be warm for a day. Set a man on fire, and he'll be warm for the rest of his life.
Mighty1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:10.