Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.08.2015., 17:00   #81
Quote:
diverzant72 kaže: Pogledaj post
Mislim a i gotovo sigran sam da sem 4 gardijske vase,ni jedna vasa se nije mogla porediti sa 16 krajiskom.Mozda jos eventualno 7 gardijska.
Brigada specijalne policije,vjerujte da bi pozeljeli da imate takve momke kod sebe
4. Gardijska je po formaciji bila brigada. 3 pješačke bojne + oklopna bojna.
16. je imala mislim čak 8 pješačkih bataljuna + oklopni. To je skoro divizija po formaciji. To je teško uspoređivati.
Gardijska vam je bila neiskusna i imala je traume i loše iskustvo sa Treskavice.
Za brigadu specijalne policije vjerujem da je tako ali isto je nebi mijenjao za našu specijalnu policiju a oni nisu ni bili u Bosni, osim BATT oko Glamoča.
žerac76 is offline  
Old 10.08.2015., 17:03   #82
Quote:
diverzant72 kaže: Pogledaj post
Od kotor varosi preko bocca itd prema manjac je bila 2 krajiska,sa 4 banjaluckom takodje,2 banjaluckom,1 celinackom,djelovima brigada iz vakufa itd[2 i 3 banjalucka su bili tu],ojacani interventnim jedinicama 1kk,i ID odredom 1kk. onda je bio spoj sa 16 krajiskom,mi smo drzali liniju na Manjaci,prema kljucu,tu je bio spoj sa Gardijskom brigadom,specijalnom brigadom policije[imali su svoje dijelove kod ove prve ekipe kod bocca],ona je tamo prema sanskom mostu bila 43 motorizovana prijedors,5 kozaracka i 65 zastitni puk.
1 i 2 oklopna brigada su davale podrsku svima pomalo-takodje elitne oklopne jedinice sa jakim ID formacijama.
Da napomenem da smo svi bili ojacani ID jedinicama i odredima 1kk.
Koliko je tu onda otprilike bilo vojnika, tenkova i artiljerije u obrani bl, od oka?
I koliko od toga prema ABiH, a koliko u odnosu na HV i HVO? Koliko je linija bilo i jeste li planirali voditi gradske borbe ako linije padnu?
PCN is offline  
Old 10.08.2015., 17:03   #83
Quote:
PCN kaže: Pogledaj post
Čudan ste vi narod.
Jel mi vjerujes da ni jedan banjalucki kafic nije prestao s radom? Niti im je opao pazar? Mi prolazimo kroz grad da se idemo boriti samo 30 kilometara odatle,a kafici puni,ljudi ispijaju kave. Jebes budale. Zato vam ja sad otplacujem ratnu stetu svake godine u dalmaciji,al nije da se zalim :-D
diverzant72 is offline  
Old 10.08.2015., 17:07   #84
Quote:
diverzant72 kaže: Pogledaj post
Jel mi vjerujes da ni jedan banjalucki kafic nije prestao s radom? Niti im je opao pazar? Mi prolazimo kroz grad da se idemo boriti samo 30 kilometara odatle,a kafici puni,ljudi ispijaju kave. Jebes budale. Zato vam ja sad otplacujem ratnu stetu svake godine u dalmaciji,al nije da se zalim :-D
Od Zadra je linija bila 300 metara pa je sve funkcioniralo i kafići i škole i pijaca i sve ostalo..
žerac76 is offline  
Old 10.08.2015., 17:15   #85
Quote:
žerac76 kaže: Pogledaj post
Od Zadra je linija bila 300 metara pa je sve funkcioniralo i kafići i škole i pijaca i sve ostalo..
A naviknu ljudi na rat.

E da da ti odg za 16tu. i mi smo imali 3 bataljona pjesadije + oklop,pvo,artiljerija,sanitet,pozadina,kuhinja,kom anda,inzenjerci bla bla.
Ta 3 bataljona su imali oko 1500 ljudi + ID,vojna policija,interventna,sveukupno oko 2000 ljudi za pjesadijske borbe. A evo ti citava struktura 16-te"
Izvidjacko diverzantska ceta
Ceta vojne policije
Ceta veze
1. Motorizovani bataljon
2. MT bataljon
3. MT bataljon
Oklopni bataljon
Mjesoviti protivoklopni artiljeriski bataljon
Artiljerijski bataljon
Laki bataljon PVO
Inzenjeriski bataljon
Pozadinski bataljon[interventni]
Vod ABHO

sveukupno oko 5000 do 6000 ljudi,sa sve guzonjama u kasarnama

PCN,to stvarno ne mogu da ti kazem,jer ne znam koliko je policija imala ljudi,ove banjalucke brigade,pa ni za 2 krajisku nisam siguran,otprilike kao 16ta. e problem je sto je tu bilo koliko hoces ovako jedinca koje su dosle ako zagusti,sto iz bivse SVK,sto iz 2 krajiskog korpusa-njih su skupili koliko se moglo. ne znam stavarno
diverzant72 is offline  
Old 10.08.2015., 17:26   #86
Negdi san naša podatak za 8 bataljona al to je vjerovatno još iz JNA pa se posle reorganizirala.
Onda se mogu uspoređivati. 4. je imala prosječno oko 2.500 ljudi s tim da nikad nije bila do kraja formacijski popunjena.
Neznam koliko je imala tenkova al sumljam da je imala više od krajiške..
žerac76 is offline  
Old 10.08.2015., 17:33   #87
Quote:
žerac76 kaže: Pogledaj post
Negdi san naša podatak za 8 bataljona al to je vjerovatno još iz JNA pa se posle reorganizirala.
Onda se mogu uspoređivati. 4. je imala prosječno oko 2.500 ljudi s tim da nikad nije bila do kraja formacijski popunjena.
Neznam koliko je imala tenkova al sumljam da je imala više od krajiške..
Ma ti iz 4 su bili mu*onje,ne moze covjek grijesit dusu,nebi bilo lijepo od mene da kazem da nisu. sve u svemu ne ponovilo se,ginuli bi mi smi ko macici da ste napali.Vise sam volio ratovati protiv vas kako god nego protiv muslimana,ne znam sto,mozda sam lud.
Sve u svemu ne ponovilo se
diverzant72 is offline  
Old 10.08.2015., 17:49   #88
Quote:
diverzant72 kaže: Pogledaj post
Sve u svemu ne ponovilo se
Niko od Hrvata ne želi da se ponovi, vjerujem ni od vas u Bosni. Kako pratim atmosfera u Srbiji se sve više radikalizira, ima puno mlađih ljudi, studenata itd koji prijete drugim poluvremenom, naravno niko od njih nije vidio rata, ali jedan zanimljiv fenomen 20 godina nakon.
PCN is offline  
Old 10.08.2015., 17:51   #89
Sve te priče o odsutnoj obrani Banjaluke su samo naknadne priče.

Prije par godina bio je tu na forumu čovjek , oficir vojske srpske iz BiH koji je govorio da je Banjaluka bila neobranjiva, spremljena za napuštanje i da je moral bio na dnu.

Još je rekao da su lako rješavali napade tzv. ABiH i da to za njih nije predstavljalo nikakav problem ali da nikakvo rješenje za HV nisu imali.

rekao je..žao mi je što moram reći ali Banjaluka bi pala za par dana da nije prekinuta akcija.

Sva ta sila i mašinerija 16-te i koga sve ne ne znači ništa kad je vojska u rasulu, načeta porazima i bježanijom. Nema teže stvari u ratu nego pokrenuti vojsku iz bježanije u protunapad.

Uostalom postoji li mjesto u prošlom ratu gdje su Srbi pružili neki značajniji otpor, ostali u okruženju pa se borili tjednima i mjesecima. Ne postoji.

Ne bi HV jurišao kao u partizanskim filmovima niti je gdje to radio..to su bile koordinirane akcije topništva avijacije i pješaštva.

No druga je stavr da bi padom BL sistemom domina pao cijeli zapadni dio tzv RS a vjerovatno i istočni i to bi donijelo, ne što kaže Žužul ili Granić 200 000 ili 300 000 izbjeglica nego milion izbjeglica.

To zapad nije htio ni u kojem slučaju i akcija se stopirala i tu je sva priča.
sedan is offline  
Old 10.08.2015., 17:52   #90
Quote:
diverzant72 kaže: Pogledaj post

Drugo,ovi kazu ni jedna nasa jedinica se nije mogla porediti sa vasima? hm
Mislim a i gotovo sigran sam da sem 4 gardijske vase,ni jedna vasa se nije mogla porediti sa 16 krajiskom.Mozda jos eventualno 7 gardijska.
Brigada specijalne policije,vjerujte da bi pozeljeli da imate takve momke kod sebe
Pricate nesto a nemate pojma o vasem neprijatelji,ni gdje su bili ni kako su ratovali-ne svi naravno.
Pročitao sam dosta toga što si napisao na ovoj temi i po meni pričaš dosta objektivno i nisi daleko od istine.
Mislim, svrha pohoda na BL je zaustavljanje rata. Karta je već nacrtana, a mi teritorija ne bi vidjeli. Cilj je Amerima bila cjelovita BiH.
Prekinuti struju i komunikacije da se vidi koliko smo blizu i to je to. Rat je zaustavljen.

Nema smisla ginuti za nešto tuđe. Druga je stvar istok Hrvatske. Tu razuma i promišljanja o žrtvama nije bilo. Pregovori i ako ne uspiju, tutta forza.

Što se tiče tog tvog korpusa....pa osim Pauka, zaboravljaš na ipak najslavniju našu postrojbu, Tigrove.
4 i 7 su u kasnijim fazama pobrale slavu, ali Tigrovi su i dalje broj 1.
Kakva je obuka bila u 16.Krajiškoj? Sposobno zapovjedništvo?
Winter Snake is offline  
Old 10.08.2015., 18:03   #91
Quote:
Winter Snake kaže: Pogledaj post
Pročitao sam dosta toga što si napisao na ovoj temi i po meni pričaš dosta objektivno i nisi daleko od istine.
Mislim, svrha pohoda na BL je zaustavljanje rata. Karta je već nacrtana, a mi teritorija ne bi vidjeli. Cilj je Amerima bila cjelovita BiH.
Prekinuti struju i komunikacije da se vidi koliko smo blizu i to je to. Rat je zaustavljen.

Nema smisla ginuti za nešto tuđe. Druga je stvar istok Hrvatske. Tu razuma i promišljanja o žrtvama nije bilo. Pregovori i ako ne uspiju, tutta forza.

Što se tiče tog tvog korpusa....pa osim Pauka, zaboravljaš na ipak najslavniju našu postrojbu, Tigrove.
4 i 7 su u kasnijim fazama pobrale slavu, ali Tigrovi su i dalje broj 1.
Kakva je obuka bila u 16.Krajiškoj? Sposobno zapovjedništvo?
To su ljudi vecinom iskusni bili,tipa ratovali citavu 91 pa poslani u 16, 92 godine,uz postepeno i umjereno obucavanje.
MI nismo imali luksuz da se povucemo u kasarnu i obucavamo kao vase jedinice.Mi sm oto radili na terenu,i iskustvo nam je najveci + bio.
Mislim da ni jednog dana citava brigada nije bila na odmoru.
Ono znas,u trenutcima kad je mirno,na najblizi poligon se izvede 100 ljudi i doadatna obuka.Ali mislim da 95 nije bilo obuke koja bi mogla zamjenit iskustvo koje smo stekli do tad.
Dobro ja i moja grupa smo ukupno 6 mjeseci obucavani po Srbiji,Hrv i Bih.

Prilicno sposobno vodstvo,s tolikim autoritetom da su nas poveli da zauzmemo Banja luku 93 godine,pa su nam Mladic i Karadzic sve po spisku,zato smo smo i poslani na dobojsko teslicko ratiste,kao po kazni,a nama tamo lijepo bilo,manje borbi nego na koridoru. jesi upoznat s tim desavanjima septembar 93?

EDIT" evo sad stvarno ne znam koaj je vasa jedinica bila tamo kad smo mi stigli,ali ja vam se kunem da je bilo ovako: ljudi su nas zvali i rekli bukvalno ovako "16ta dzaba ste dosli rat je gotov" ,nemam razloga za laganje,dal su ti momci predvidjeli to slucajno ili su znali ja ne znam.
diverzant72 is offline  
Old 10.08.2015., 18:20   #92
Quote:
diverzant72 kaže: Pogledaj post
jesi upoznat s tim desavanjima septembar 93?
Nisam, ali da ne bude zabune....nemoj me zamijeniti kao sudionika događanja 90ih.
No napiši ako imaš kakvu zanimljivu priču.
Winter Snake is offline  
Old 10.08.2015., 18:27   #93
Quote:
Winter Snake kaže: Pogledaj post
Nisam, ali da ne bude zabune....nemoj me zamijeniti kao sudionika događanja 90ih.
No napiši ako imaš kakvu zanimljivu priču.
Pa nista,mi nakon 2,3 mjeseca ratovanja dodjemo kuci u banja luku tamo mamini i tatini sinovi,dezerteri i profiteri sjede po kaficima,ispijaju kave.I jbg smetalo nam,onda je pocelo ozbiljnije, i ozbiljnije i jbg nasi nas povedeu,spicimo u grad,uapdnemo u opstinu,generalstab,vladu.Ako vec ratujemo,daj da ratujemo svia ne ja ginem,neciji sin sjedi u kaficu.
Istjeramo sve guzonje i postavimo Mladicu i Karadzicu uslove.Za to vrijeme smo malo po gradu zajebavali te mamine i tatine sinove,malo pili i jeli na njihov racun i slicno.
Onda su nam kao prihvatili uslove,ali nas posalse na drugo ratiste odma,skonili nas iz intenzivnih borbi hahahah.
Ruzno je bilo sto smo morali bukvalno zauzet svoj grad al jbg,previse je profitera i dezertera bilo.Ne moram spominajti da nam uslove nikad nisu ispunili,a glavni uslov je bio da se proglasi ratno stanje,da se moze suditi dezerterima,i nikad.
diverzant72 is offline  
Old 10.08.2015., 19:34   #94
Quote:
sedan kaže: Pogledaj post
Sve te priče o odsutnoj obrani Banjaluke su samo naknadne priče.

Prije par godina bio je tu na forumu čovjek , oficir vojske srpske iz BiH koji je govorio da je Banjaluka bila neobranjiva, spremljena za napuštanje i da je moral bio na dnu.

Još je rekao da su lako rješavali napade tzv. ABiH i da to za njih nije predstavljalo nikakav problem ali da nikakvo rješenje za HV nisu imali.

rekao je..žao mi je što moram reći ali Banjaluka bi pala za par dana da nije prekinuta akcija.

Sva ta sila i mašinerija 16-te i koga sve ne ne znači ništa kad je vojska u rasulu, načeta porazima i bježanijom. Nema teže stvari u ratu nego pokrenuti vojsku iz bježanije u protunapad.

Uostalom postoji li mjesto u prošlom ratu gdje su Srbi pružili neki značajniji otpor, ostali u okruženju pa se borili tjednima i mjesecima. Ne postoji.

Ne bi HV jurišao kao u partizanskim filmovima niti je gdje to radio..to su bile koordinirane akcije topništva avijacije i pješaštva.

No druga je stavr da bi padom BL sistemom domina pao cijeli zapadni dio tzv RS a vjerovatno i istočni i to bi donijelo, ne što kaže Žužul ili Granić 200 000 ili 300 000 izbjeglica nego milion izbjeglica.

To zapad nije htio ni u kojem slučaju i akcija se stopirala i tu je sva priča.
Ovo sam i ja čitao na par mjesta, gdje govore kako ARBIH jednostavno nije imala tehniku da ih ugrozi, ali Hrvatska je. Tako su opsjedali Sarajevo i držali peti korpus u obruču jer se on nije mogao maknuti tamo gdje Hrvatska nije mogla pomoći topništvom - ne znam koliko smo sudjelovali topničkom podrškom za vrijeme te 3 godine, ali vidio to sam čitao na par mjesta. Isto tako da je već dosta ljudi imalo sve spakirano u BL za odlazak. Otpora bi vjerojatno bilo neko vrijeme jer ipak gubitkom BL praktički gube rat, ali kada su brzo izgubili ključne položaje oko grada pitanje koliko bi mogli izdržati.
__________________
Izvrću istinu, ruše naše vrijednosti, napadaju naše svetinje, pa tako i pojam pravDE prisvajaju za svoju nepravdu... 11.1.2015. - Hrvati nemojte opet pogriješiti.
"U diplomaciji sam propao, što će biti s politikom - vidjet ćemo" - Zoran Milanović, predsjednik vlade Republike Hrvatske.
1.12.2013. ZA!
beli631 is offline  
Old 10.08.2015., 19:42   #95
nafta je bila problem zar ne ?
Fantasist is offline  
Old 10.08.2015., 20:49   #96
Hahaha pa to sam ja pisao prije jedno 2 godine,samo ja nisam oficir,i s istog ovog profila. Pa isto to ja mislim i danas,kao sto mozes da procitas,armija nam nikad nije bila veliki problem na oko,ali zapravo jeste. Ovukli su nam pa sigurno vise od 75% snaga,tako da ste vi olaksano mogli djelovat.
diverzant72 is offline  
Old 10.08.2015., 20:55   #97
Quote:
diverzant72 kaže: Pogledaj post
Hahaha pa to sam ja pisao prije jedno 2 godine,samo ja nisam oficir,i s istog ovog profila. Pa isto to ja mislim i danas,kao sto mozes da procitas,armija nam nikad nije bila veliki problem na oko,ali zapravo jeste. Ovukli su nam pa sigurno vise od 75% snaga,tako da ste vi olaksano mogli djelovat.
Nisi to bio ti. Tvoja priča je drugačija.

prije 5-6 godina je čovjek bio.
sedan is offline  
Old 10.08.2015., 21:49   #98
David Owen, (njegovu ulogu predpostavljam da znate i njegovu nesklonost Hrvtaskoj), održao je pred 50 veleposlnika u NY u UN 27. siječnja 1996. predavanje o ratu u ex. SFRJ.

Za Banja Luku je tada rekao"zapad je radi balansa snaga spriječio Tuđmana da zauzme Banja Luku, što je on tada mogao. Tuđman je tada napravio bolan kompromis oko Mrkonjić Grada, ali je tako razbio Muslimane i vezao Cazinsku krajinu uz Hrvatasku.
Multikulturalnost Bosne je mit, jer ona je postojala samo u Sarajevu, Tuzli i na još nekim lokalitetima.
Federacija Bih je bitna i treba joj poželejti uspjeh jer je i dalje potrebna radi balasta snaga, ali ako ne uspije -doći će do stvaranja triju republika u BiH"

Još je kazao da je apsolutni pobjednik rata Hrvatska ,a najveći gubitnici su hrvtaski srbi zbog nesposobnosti i tvrdoglavosti.
Rekoa je Milošević nije rasist za razliku od Karadžića i mladića i da njima treba suditi haaški sud,kao i nekim Hrvataima i Muslimanima ali ne treba ići u lov na vještice...
__________________
Pola sata ćete ostati na ručku i onda možete otići, Franjo Tuđman generalima, Brijuni 31. VII 1995.
"Prije će Sava uzvodno poteći nego Hrvati dobiti državu", J. B. Tito, Karađorđevo, 2. XII 1971.
"Republika Hrvatska najveći je pobjednik u ovom ratu, najveći su gubitnik hrvatski Srbi, najviše zbog vlastite nesposobnosti i tvrdoglavosti", lord David Owen, 27. I 1996, UN, New York. "Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, na blagdan sv. P&P 1942.
pp5d6 is online now  
Old 10.08.2015., 23:31   #99
Krajiski srbi nisu bili nesposobni,dobro moza jesu,ali kao sto znate svim tim je upravljao Milosevic,i zato njega treba osudit,on im nije dao da potpisu Z4,on ih je nagovorio da stvore RSK,on ih je nagovorio da ne pristaju na primirja,na autonomiju u Hrv itd.
Isto tako on se sve pitao u RS,sem onog sto je Mladic odlucivao.
Mladic kakav god bio za ostale,za nas je bio dobar,bio je protiv politickih odluka koje su bile na stetu srba.

I da,milosevic je prijetio napadom na Hrv u slucaju napada na BL,znamo takodje da se to nebi desilo,trebalo bi njemu puno puno vremena da okupi 60-70000 vojnika pa da udari ozbiljnije,za to brijeme bi ovamo krv frcala na sve strane.

Ako se ne varam taj Owen je bio jedan od glavnih kolovodja da se VRSu oduzmu osvojeni Igman i BJelasnica i da se tu stave trupe UNa.A svi znamo da su oni nakon 15 dana prepustili te 2 strateski bitne planine muslimanima i da je tom prilikom stradalo 30 srpskih vojnika koji su bili u bazi UNa[valjda su stvari neke na se nosili iz baze].
diverzant72 is offline  
Old 11.08.2015., 22:45   #100
Vidim puno besmislca pa rekoh da ja kažem koju
HV nije zauzela iz jednog vrlo jednostavnog razloga. A to je što bi to potrajalo i bilo bi previše žrtava s hrvatske strane, a nikakvu konkretnu korist (dugoročno) ne bi imali. I to je to. Pustite sad na stranu priče o tome da su Ameri stopirali akcije preko Une. Pa nije general Basarac smjenjen zato što je napravio dobar posao preko Une...
Istina moral je bio visok, ali smo jednostavno podcijenili protivnika.
HV je bila u dijelovima Novog i Gradiške, ali smo se povukli jer su Srbi pružili puno jači otpor nego se očekivalo. Oni su tamo stvarno dovukli najbolje što su mogli dovući. Tko je bio tada tamo zna o čemu pričam.
Rat na ovim prostorima uglavnom su vodile obavještajne službe. Imate na YouTube film "Jedinica" koji govori o tome. I da je bar samo pola istina, lijepo je objašnjeno kako je i zašto vođen rat u BiH...
thomascat is online now  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:19.