Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.10.2015., 22:52   #21
Ja se samo nadam da nabava ovih 12 MRLS 270 neće značiti i povlačenje postojećih 36 SVLR "Grad". Iako su prvi daleko većeg dometa (ovisno o tipu rakete), mislim da jedna raketa od 270mm ne može udarnom snagom nadmašiti 9 raketa od 122mm jer, naime, s obzirom na broj cijevi po vozilu i ukupan broj sustava u službi omjer bi bio upravo takav - 9:1.

Nepotrebno je govoriti koliko je jeftinije održavati sustave Grad i koliko je lakše nabaviti rakete za isti, a o oslanjanju na vlasititu proizvodnju raketa ne treba ni pričati.

Dakle, M270 samo ako ostaju i Gradovi!
Mikojan is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2015., 22:56   #22
Quote:
Rijecanin kaže: Pogledaj post
Tocno... ali... PzH moze danima ispaljivati obicno streljivo koje je i dalje vrlo efikasno, i kosta parsto dolara po komadu (ako budemo dovoljno inteligentni naraviti tvornicu za istu), i onda ukoliko se pokaze potreba, ispaliti 7 M982 na protivnika, te zatim nastaviti za saturacisjkim bombardiranjem obicnim glupim granatama... sve to bez dodatno troska uvodjenja novog sustava u naoruzanje...
I tebi ču odgovoriti, dakle, velika je razlika između MLRS i pzh 2000 pa i sa exaliburom. Upravo je strateška prednost MLRS veliki domet i velika preciznost te razorno i psihološko djelovanje po dubini.ATACMS projektil ima domet do 300 km pa ti izračunaj šestarom na karti koliko je to zračne linije. Hipotetski ispali se na vojni aerodrom batajnicu i rasturi im sve što je na pisti ali i pistu vrlo precizno a da ne govorim ostale prioritetne ciljeve a lansira se iz Virovitice. Sa takvim naoružanjem u našoj regiji neče imati niko namjeru nas napadati i upravo je imati takvo naoružanje najjeftinija opcija. Sa konvencionalnim projektililima o kojima ti pričaš nikada kraja ratu. Malo razmisli što je jeftinije u obadva slučaja; sigurnost za mir ili kratki rat. 1 dan rata je jako skupa ti kažeš "udri miško". Koliko bi to trajalo; ispaljenih tisuće konvencionalnih projektila preko plota isa punu naših žrtava ili 10 ATACMS pa da završimo . Svakom je jasno šta je jeftinije a škoti su to odavno shvatili. Upravo naoružanja poput MLRS su garant mira a to je onda najjefrinija opcija moj Miško.
btw, broj pzh je upravo onakav kakav treba biti za obranu suvereniteta u ovom trenutku u odnosu na regiju ali i uz plan nabave ostaloga naoružanja a izgleda da je to i MLRS. Ni manje ni više.

Zadnje uređivanje Mateu : 12.10.2015. at 23:38.
Mateu is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2015., 23:07   #23
Quote:
Mikojan kaže: Pogledaj post
Ja se samo nadam da nabava ovih 12 MRLS 270 neće značiti i povlačenje postojećih 36 SVLR "Grad". Iako su prvi daleko većeg dometa (ovisno o tipu rakete), mislim da jedna raketa od 270mm ne može udarnom snagom nadmašiti 9 raketa od 122mm jer, naime, s obzirom na broj cijevi po vozilu i ukupan broj sustava u službi omjer bi bio upravo takav - 9:1.

Nepotrebno je govoriti koliko je jeftinije održavati sustave Grad i koliko je lakše nabaviti rakete za isti, a o oslanjanju na vlasititu proizvodnju raketa ne treba ni pričati.

Dakle, M270 samo ako ostaju i Gradovi!
Operativnih-PzH 2000A1 ( 24 ), M270B1( 18 )
Grad ce ostati u sluzbi sve dok ne bude zamijenjen nekim postojecim/buducim
raketnim NLOS sustavom kao sto je danas Tamuz 5 ili popularnije Spike NLOS.
Bahaticek is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2015., 23:08   #24
Quote:
Mikojan kaže: Pogledaj post
Ja se samo nadam da nabava ovih 12 MRLS 270 neće značiti i povlačenje postojećih 36 SVLR "Grad". Iako su prvi daleko većeg dometa (ovisno o tipu rakete), mislim da jedna raketa od 270mm ne može udarnom snagom nadmašiti 9 raketa od 122mm jer, naime, s obzirom na broj cijevi po vozilu i ukupan broj sustava u službi omjer bi bio upravo takav - 9:1.

Nepotrebno je govoriti koliko je jeftinije održavati sustave Grad i koliko je lakše nabaviti rakete za isti, a o oslanjanju na vlasititu proizvodnju raketa ne treba ni pričati.

Dakle, M270 samo ako ostaju i Gradovi!
MLRS ima 12 raketa u dva kontejnera po 6 i zasigurno ima na daleko veću razornu moć i preciznosti u metar a o dometu da ne govorim. Osim toga je pokretljiviji te se puno brže puni ( 5-10min). M270 MLRS su nazvali "čelična kiša". To sve govori. Osobno ne mislim da če se grad povlačiti upravo radi naše proizvodnje projektila.

Zadnje uređivanje Mateu : 13.10.2015. at 00:12.
Mateu is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 00:03   #25
Meni zuvci malo cudnovato da cemo imati 36 jednih i 12 drugih visecjevnih bacaca raketa.
Zeyk is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 00:07   #26
Quote:
Mateu kaže: Pogledaj post
I tebi ču odgovoriti, dakle, velika je razlika između MLRS i pzh 2000 pa i sa exaliburom. Upravo je strateška prednost MLRS veliki domet i velika preciznost te razorno i psihološko djelovanje po dubini.ATACMS projektil ima domet do 300 km pa ti izračunaj šestarom na karti koliko je to zračne linije.
A s cim bi ti radio izvidjanje 300 km u neprijateljskoj pozadini? Pilatusia? ATACMS je samo jedan aspekt MLRS-a, cak i ne primarni... nego eto, mozet ga koristiti i za lansiranje kratkodometnih balistickih projektila... i to je to... pitanje je uopce da li cemo kupiti ATACSM, i da li cemo ga uopce dobiti.... a i da ga dobijemo, sto bi tocno s njime...

Quote:
Mateu kaže: Pogledaj post
Hipotetski ispali se na vojni aerodrom batajnicu i rasturi im sve što je na pisti ali i pistu vrlo precizno a da ne govorim ostale prioritetne ciljeve a lansira se iz Virovitice. Sa takvim naoružanjem u našoj regiji neče imati niko namjeru nas napadati i upravo je imati takvo naoružanje najjeftinija opcija. Sa konvencionalnim projektililima o kojima ti pričaš nikada kraja ratu.
A ATACMS nije konvencionalni projektil? Nego kakav je, nuklearni?

Quote:
Mateu kaže: Pogledaj post
Malo razmisli što je jeftinije u obadva slučaja; sigurnost za mir ili kratki rat. 1 dan rata je jako skupa ti kažeš "udri miško". Koliko bi to trajalo; ispaljenih tisuće konvencionalnih projektila preko plota isa punu naših žrtava ili 10 ATACMS pa da završimo . Svakom je jasno šta je jeftinije a škoti su to odavno shvatili. Upravo naoružanja poput MLRS su garant mira a to je onda najjefrinija opcija moj Miško.
Ma od kud tebi ove ideje? Vojska poput nase ATACMS moze koristiti skoro jedino i iskljucivo kao oruzje odmazde... (a tu ce nas ATACMS spasiti kao sto je SCUD spasio Sadama...) jer nemamo nikakvih mogucnosti izvidjati duboko u neprijateljskoj pozadini u realnom vremenu... I to je to... Uostalom, sve i da nam prodaju najnoviju verziju MGM-168 ATacMS – Block IVA, i sve i da kupimo (idem pretjerati) 50 komada... Koga to moze zaplasiti? Pa to je bojna glavica od 230 kilograma... A ti pricas o nekakvom sredstvu odvracanja kao da unajmanju ruku dobivamo Topol-M

Quote:
Mateu kaže: Pogledaj post
btw, broj pzh je upravo onakav kakav treba biti za obranu suvereniteta u ovom trenutku u odnosu na regiju ali i uz plan nabave ostaloga naoružanja a izgleda da je to i MLRS. Ni manje ni više.
Kakav gordi govor, sta si bio na instrukcijama kod Kolinde... Hajde mi molim te objasni kako tocno u ovom trenutku branimo suverenitet s Panzerhaubicama? I sto tocno znaci ovaj dio ''vise'' u ''ni manje ni vise''... Znaci li to da imamo 24 Panzerhaubice da vise ne bi branili suverenitet, ili bi to bio overkill... sory... ali totalno lupetas... kupovina MLRS-a pored svega sto imamo trenutno (dakle Pzh, Grad, RAK...) je kupovina kruha pored pogace.... time vise sto prve mozemo sami hraniti municijom, i u slucaju Grada samo ih i servisirati... MLRS je pain in the ass u svakom slucaju i nikako nije prijeko potreban...

Puno bih radije volio vidjeti tri bitnice NASAMSa... ma neka je i Hawk ako je dzabe... to bi vec imalo svrhu i funkciju...
__________________
Bilo kuda Kiki svuda!
Rijecanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 00:17   #27
Quote:
Mateu kaže: Pogledaj post
MLRS ima 12 raketa u dva kontejnera po 6 i zasigurno ima na daleko veću razornu moć i preciznosti u metar a o dometu da ne govorim.
Hajde mi tocno objasni kako tocno 12 x 12 raketa kalibra 227 mm ima daleko vecu razornu moc od 36 x 40 raketa kalibra 122 mm?Takodjer mi objasni ulogu ''preciznosti u metar'' kod sustava cija je glavna zadaca da podrucke od parsto metara kvadratnih zaspe kazetnom municijom...

I za kraj objasni mi s kojom municijom i na koji nacin M270 ostvaruje preciznost ''u metar''...


Jedinu ocitu prednost koju m270 ima je domet... ali vec danas 122 mm rakete lete i 40 kilometara... za nase potrebe i mogucnosti sasvim dovoljno....
__________________
Bilo kuda Kiki svuda!
Rijecanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 01:06   #28
Quote:
Rijecanin kaže: Pogledaj post
Hajde mi tocno objasni kako tocno 12 x 12 raketa kalibra 227 mm ima daleko vecu razornu moc od 36 x 40 raketa kalibra 122 mm?Takodjer mi objasni ulogu ''preciznosti u metar'' kod sustava cija je glavna zadaca da podrucke od parsto metara kvadratnih zaspe kazetnom municijom...

I za kraj objasni mi s kojom municijom i na koji nacin M270 ostvaruje preciznost ''u metar''...


Jedinu ocitu prednost koju m270 ima je domet... ali vec danas 122 mm rakete lete i 40 kilometara... za nase potrebe i mogucnosti sasvim dovoljno....
Po tebi ispada da su ameri glupavi jer nisu radili nešto sa 36 cijevi.
Znači ti samo vidiš prednost u dometu,a nikako u naprednijim raketama
__________________
Tko vrijedi leti
Tko leti vrijedi
Tko ne leti ne vrijedi
kopriva-vk is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 01:07   #29
Quote:
Rijecanin kaže: Pogledaj post
Hajde mi tocno objasni kako tocno 12 x 12 raketa kalibra 227 mm ima daleko vecu razornu moc od 36 x 40 raketa kalibra 122 mm?Takodjer mi objasni ulogu ''preciznosti u metar'' kod sustava cija je glavna zadaca da podrucke od parsto metara kvadratnih zaspe kazetnom municijom...

I za kraj objasni mi s kojom municijom i na koji nacin M270 ostvaruje preciznost ''u metar''...


Jedinu ocitu prednost koju m270 ima je domet... ali vec danas 122 mm rakete lete i 40 kilometara... za nase potrebe i mogucnosti sasvim dovoljno....
M270 ima tu prednost što je NATO, što je noviji sustav, što je "velika pucaljka i velikog dometa". A k tome i cijenom nama "prilagođen" u ovom slućaju.
Kao što ti je napisao forumaš koga si citirao to neće biti pucaljaka za šepurenje Slunjom, več sistem za odvračanje svega mogučeg od Italije do Poljske od Bavrske do Bugarske. Naravno sa odgovorajučom raketom.
Takvog sustava mi danas nemamo, ako ne brojimo dinosaura M-87 Orkan. komada jedan.
Dakle, cilje je, kao što je nedavno jedna stučna osoba najavila, priječi na NATO kalibre u topništvu (cijevnom i raketnom ), te na integraciji ovih sustava u moderan SUV i generalno u tzv. integrirano bojište.
Nabavom Pzh i MLRS veči dio starih sustava tipa GRAD (122mm) i topništva istog klaibra odlazi što se tiče OSRH u povijest. Tj. biti će rashodovan i prodan.
Ostaje doduše jedan dio u rezervi naravno, dakle nešto 130mm,nešto 122 D30, Gvozdike i SVLR 122mm ali dosta manje od ovog sada sigurno. Udarnu sangu HR topništva če činiti dakle PzH 2000, Citere i MLRS sustavi.
__________________
Vojni kapelan prve klase
điđimiđi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 01:14   #30
Quote:
kopriva-vk kaže: Pogledaj post
Po tebi ispada da su ameri glupavi jer nisu radili nešto sa 36 cijevi.
Znači ti samo vidiš prednost u dometu,a nikako u naprednijim raketama
Nisu ameri uopce glupavi, oni su razvili sustav koji njima treba i odgovara, u vrijeme kada je napravljen... a to je vrijeme bilo prije 30 godina...

Naprednije rakete isto tako ameri sami proizvode, i imaj uih u kontigentu od koliko god da im treba...

I sada to preslikavam na hrvasku vojsku, koja ima ogromne rupe (pocnimo sa PZO, a nastavimo s podmornicama i opcenito protupodmornickom borbom, pa nadalje...) i od svih tih rupa, mi eto idemo mijenjati odnosno nadopunjavati jednu stvar koju imamo, i koja je za nase potrebe sasvim zadovoljavajuca...

Ako me sad ne razumijes, neces me niti razumijeti...
__________________
Bilo kuda Kiki svuda!
Rijecanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 01:27   #31
Quote:
điđimiđi kaže: Pogledaj post
M270 ima tu prednost što je NATO,
UUUu, kako gordo i bitno ja komad opreme koji smo sami u stanju proizvesti za kikirkiki...

Quote:
điđimiđi kaže: Pogledaj post
što je noviji sustav, što je "velika pucaljka i velikog dometa".
Noviji? Jel tebi jasno da je rijec o sustavu iz osamdesetih?


Quote:
điđimiđi kaže: Pogledaj post
A k tome i cijenom nama "prilagođen" u ovom slućaju.
kolika je cijena?


Quote:
điđimiđi kaže: Pogledaj post
Kao što ti je napisao forumaš koga si citirao to neće biti pucaljaka za šepurenje Slunjom, več sistem za odvračanje svega mogučeg od Italije do Poljske od Bavrske do Bugarske. Naravno sa odgovorajučom raketom.
Vec vidim pobunu... stotine tisuca poljaka na licama, Rim potpuno blokiran.... uzasnuti poljaci i talijani traze hitnu intervenciju protiv hrvatske uzasnuti mogucnostima da jedan hrvatska dodje u ruke jednog takvg mocnog sustava... U okolici Krakowa stanovnici bjeze u brda i ukopavaju se u trahu od bombardiranja... Orban na aparatima, mogucnost madjarske invazije uklonjena a sva vremena... Putim se spreman odreci Bulave pod uvjetom da amerikanci odustanu od isporuke M270 hrvatskoj....

Quote:
điđimiđi kaže: Pogledaj post
Takvog sustava mi danas nemamo, ako ne brojimo dinosaura M-87 Orkan. komada jedan.
Dinosaurus kojeg spominjes je mladji od M270... Drugi je par postoli sto mu je presudio raspad bivse drzave...

Quote:
điđimiđi kaže: Pogledaj post
Ostaje doduše jedan dio u rezervi naravno, dakle nešto 130mm,nešto 122 D30, Gvozdike i SVLR 122mm ali dosta manje od ovog sada sigurno.
Cemu? Ako menjas, menjaj... malo po malo u rangu indijnaca nema nikakvog smisla...
__________________
Bilo kuda Kiki svuda!
Rijecanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 07:21   #32
Quote:
điđimiđi kaže: Pogledaj post
Nabavom Pzh i MLRS veči dio starih sustava tipa GRAD (122mm) i topništva istog klaibra odlazi što se tiče OSRH u povijest. Tj. biti će rashodovan i prodan.
Ostaje doduše jedan dio u rezervi naravno, dakle nešto 130mm,nešto 122 D30, Gvozdike i SVLR 122mm ali dosta manje od ovog sada sigurno. Udarnu sangu HR topništva če činiti dakle PzH 2000, Citere i MLRS sustavi.
Ako nan udarna snaga bude 12 PZH2000 i 12 MLRS onda smo super udarni, pa i nek ih bude duplo više.
Nebi se tako lako odreka D-30 / M94 i Rak 122, prvenstveno šta smo ih sami proizvodili, i možemo ih proizvest, od same tehnike do punjenja. Neznan zašto moramo bit baš u svemu NATO kompaktibilni.
U slućaju agresije na naš teritorij svaka cijev će bit bitna, a ono šta ćemo imat NATO kompaktibilno će bit smišno malo.
Sve šta kupujemo prilično košta, zapad cijeni svoje proizvode, i mi kupujemo u minimalnin količinama. Naše zalihe bi se iscidile u par dana, i onda uzdaj se use i u svoje kljuse....
pinco is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 08:31   #33
Quote:
Rijecanin kaže: Pogledaj post
A s cim bi ti radio izvidjanje 300 km u neprijateljskoj pozadini? Pilatusia? ATACMS je samo jedan aspekt MLRS-a, cak i ne primarni... nego eto, mozet ga koristiti i za lansiranje kratkodometnih balistickih projektila... i to je to... pitanje je uopce da li cemo kupiti ATACSM, i da li cemo ga uopce dobiti.... a i da ga dobijemo, sto bi tocno s njime...

Ma od kud tebi ove ideje? Vojska poput nase ATACMS moze koristiti skoro jedino i iskljucivo kao oruzje odmazde... (a tu ce nas ATACMS spasiti kao sto je SCUD spasio Sadama...) jer nemamo nikakvih mogucnosti izvidjati duboko u neprijateljskoj pozadini u realnom vremenu... I to je to... Uostalom, sve i da nam prodaju najnoviju verziju MGM-168 ATacMS – Block IVA, i sve i da kupimo (idem pretjerati) 50 komada... Koga to moze zaplasiti? Pa to je bojna glavica od 230 kilograma... A ti pricas o nekakvom sredstvu odvracanja kao da unajmanju ruku dobivamo Topol-M


Kakav gordi govor, sta si bio na instrukcijama kod Kolinde... Hajde mi molim te objasni kako tocno u ovom trenutku branimo suverenitet s Panzerhaubicama?

Puno bih radije volio vidjeti tri bitnice NASAMSa... ma neka je i Hawk ako je dzabe... to bi vec imalo svrhu i funkciju...
Da se malo uključim u raspravu...Istina je što kažeš da nam je PZO sustav u ovom trenutku potrebniji za balansiranje naše obrambene moći. Nabava PZO sustava je u planu, vjerojatno se u tom smjeru nešto i poduzima. No, nema neposredne ratne opasnosti da moramo u to ići bezglavo.

Ipak, MLRS 270 bi dobro bilo imati ukoliko ga možemo povoljno nabaviti. To i jest na ovoj našoj razini strateško oružje ukoliko bi uz njega smjeli imati taj dalekometni vođeni projektil dometa 300 km. Za sukobe u bivšoj regiji, nemamo problema za obavještajne podatke: znamo gdje su neprijateljski radari, centri veza, vojni stožeri, vojne zračne luke, skladišta streljiva,... I ne bi bilo loše da imamo sposobnost neutraliziranja tih ciljeva u prvih par dana nekog hipotetskog rata bez izlaganja našeg zrakoplovstva riziku (budućeg zrakoplovstva, ne ovog sada koji to nije u stanju napraviti). Ne možeš ovo oružje usporediti sa nepreciznim i vojno neučinkovitim Scudom.
Sinji strijač is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 10:10   #34
http://www.vojska.net/hrv/oruzane-sn...nje/topnistvo/

neko se naša mudar pa naveja šta smo imali 2006. od svega nabrojanog ovde ja se odreka nebi ničeg. posebice ne onog šta sami možemo servisirat i proizvest. ono šta ide kraju sa streljivom zbog vrimenskog isteka, poslat da se potroši kroz cijev,a cijevi koje zadovoljavaju očistit i konzervirat. podatke triba uzet s rezervom,jer se navode i neke netočnosti ka šta su S-300,S-75, ...

------------------------------------

p.s.
ove uge 60-ice je radija RI Torpedo ako se ne varan.
karabin is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 10:26   #35
Otišla tema u kvas, ali i kako bi drukčije...kao i PzH nabavlja se jer se nudi na tržištu. Nema nikakvog plana koji stoji iza toga. Možemo tu raspravljat o ne znam čemu, ali za nas nema planiranja. Kad se pojavi netko sa malenom zveckavom vrećimo punom šarenbih perli mi se pomamimo i uzmemo to da bi se taj tren mogli zabavit. Zauzvrat damo šta god.
Jedino planiranje kojeg vidim, je da netko u Pentagonu planira podršku napada na bjeloruskom frontu raditi s hrvatskim topništvom koje je spregnuto s dobrom hrvatskom topničkom izvidnicom. Skužili su da nas ima premalo da budemo čista pješadija. Ajde, i to je nešto.
tadeusk is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 10:55   #36
Quote:
Bahaticek kaže: Pogledaj post
Operativnih-PzH 2000A1 ( 24 ), M270B1( 18 )
Grad ce ostati u sluzbi sve dok ne bude zamijenjen nekim postojecim/buducim
raketnim NLOS sustavom kao sto je danas Tamuz 5 ili popularnije Spike NLOS.
Znam da pričaš o malo daljoj budućnosti, ali koliko smisla ima nabavljati nekakav NLOS sistem kad je malo vjerojatno da bi bio efektivniji od GLSDB-a?

Što se tiče ostalih, ne znam šta ste se toliko uhvatili ATACMS-a kad je upitno hoće li nam ga uopće prodati. Uostalom prava zvijezda M270 će biti GLSDB, a mi tu imamo priliku ući odma na početku priče. Jeftiniji od M31, a da ne pričam od ATACMS-a. Iste dimenzije kao M31, znači 12 raketa po lanseru, 150km dometa, kirurški precizan, glava za aktivno navođenje...ma perverzija. M270 sa GLSDB bi bili prvi ozbiljni "zubi" naše vojske u novije vrijeme.

https://youtu.be/SmUU1SUDeAo
cowabunga is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 11:51   #37
Quote:
cowabunga kaže: Pogledaj post
Uostalom prava zvijezda M270 će biti GLSDB, a mi tu imamo priliku ući odma na početku priče. L]
Novi SDB je 260 000 USD za amerikance... i to je verzija glide bombe... ako cemo dodati raketu nosac vjerojatno duplo... ako ne i vise od toga... Dakle 6 milijuna po lanseru, puta 12 lansera... i potrosili smo jednog Gripena...

BTW. Jel ikom palo na pamet da su sve raspolozive rakete za M270 osim M31, kazetnog tipa... dakle onog kojeg smo potpisali konvenciju da ih necemo koristiti...
__________________
Bilo kuda Kiki svuda!
Rijecanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 12:22   #38
Pa iskreno, 144 rakete kirurške preciznosti i dometa 150 km, smještene na 12 lansera, vrijede na bojišnici više od jednog Gripena.

Bez Gripena ili F-16 se ne može baš ratovati po zanatu, ali: bolje 11 Gripena/F-16 i 144 ovakve rakete nego samo 12 Gripena/F-16
Sinji strijač is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 12:24   #39
Quote:
Rijecanin kaže: Pogledaj post
BTW. Jel ikom palo na pamet da su sve raspolozive rakete za M270 osim M31, kazetnog tipa... dakle onog kojeg smo potpisali konvenciju da ih necemo koristiti...
Pa ja sam se dotakao toga ovdje, ali očito je to proletjelo ispod radara...
failzor is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 15:26   #40
Evo, i Jutarnji je počeo pisati o M270. Pišu i: "Kako saznajemo, Ministarstvo obrane nabavilo bi nekoliko balističkih raketa dometa 300 kilometara!"

Link: http://www.jutarnji.hr/hrvatska-kupu...tara-/1436654/

A ono što mene kao laika zanima - bi li mi mogli proizvoditi obične "glupe" rakete za to, budući da imamo proizvodnju raketa za ove starije ruske bacače, samo u drugačijem kalibru i dužini, pa nek imaju i manji domet, ali da se mogu ispaljivat iz ovog bacača?
__________________
Shop smart. Shop S-Mart.
Panga is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:28.