Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.09.2017., 14:20   #81
Sloboda znači znati postaviti si ciljeve i znati ih ostvariti. To je sloboda.
__________________
La familia es todo para mì ...
Andreasas is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2017., 14:22   #82
Quote:
Istiphul Amue kaže: Pogledaj post
I to sam već odgovorio. Preporuka je da se najprije oslobodi svijest od (suvišnih) koncepata - ideje pokušavanja da se nešto postigne u situaciji u kojoj je razum u konfliktu sa samim sobom. Bez toga nema pravog uspjeha, koji bi se mogao održati dalje od početnog oduševljenja novom igračkom.
Moze li konkretno?
Po redu?
Kazes osloboditi svijest od suvisnih koncepata ? ( slazem se )
A sad: opisi kako se oslobada svijest od ...
Kako si ti to radio/radis?
utisana is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2017., 14:23   #83
Quote:
utisana kaže: Pogledaj post
Ok. Zasto ne opises nacin oslobadjanja svijesti od suvisnih koncepata?
To te pitam.
Ako znas, naravno!

Banalni primjer: pitam te npr.kako promjeniti gumu na autu?
Tvoj odgovor je: trebas je skinuti!
( to znam i ja )

Opisi mi: reci, uzmi dizalicu, podigni auto, nadji krizni kljuc, odvij vijke itd.

Prakticno!
Mozes li?
Ma kužim te, ali primjer o promjeni gume nije dobar, jer nema u sebi zapetljanost u mreži privida i ne sadrži proturječnosti.

Uzmimo radije primjer računala, gdje je netko (tko ne zna) na osnovni operativni sustav nainstalirao gomilu programa, koje treba i koje ne treba, mnoge od njih sa stranica koje nisu sigurne, i kad mu/joj je program kojim se najviše služi prestao raditi (a nije samo taj program nego je cijelo računalo zaraženo i na rubu upotrebljivosti), pita kako da popravi program.

Očekuje korake tipa:
1. Deinstaliraj program
2. Ukradi ili kupi novu verziju, nezaraženu, i instaliraj nju
3. Pokreni program i riješeno

No što ako se stari program ne da deinstalirati jer nekad se ne da? Što ako se novi ne može instalirati, budući javlja grešku s prethodnom verzijom odnosno bilo koju drugu grešku? Što ako se računalo samo zamrzne kod instalacije i mora se restartati da ponovo proradi? Itd. itd..

Ili malo drugačiji primjer mijenjanja gume. Mijenjaš gumu koja je u redu, ali ti vidiš da je oštećena i skidaš ju iako ne treba. Nažalost ili na sreću, to ti ne uspijeva jer ne možeš podići auto, jer dizalica nije dizalica nego komad grane. Ti misliš da je dizalica i mučiš se pokušavajući. Po maticama lupaš čekićem, jer si shvatila da je to križni ključ, a nije itd, itd....

Zablude, prividi, neznanje!

Prvo se mora micati, čistiti, razumjeti i prestati djelovati s namjerom da se nešto postigne. Sve što se pokuša samo će nas bolje zapetljati u paučinu i prodat će nam više novih fora u koje ćemo povjerovati i na njih trošiti vrijeme i energiju.

Svijest se suvišnih koncepata oslobađa tako da ako te pitam o motivima, o razlozima zbog kojih želiš biti motiviranija, ti na to pitanje odgovoriš jasno i bez skrivanja. Ako ne možeš ili ne želiš, onda budeš načisto s tim da se nešto u tebi opire tome da pogledaš unutra i osvijetliš dijelove sebe koji čame u mraku.

Ne prigovaraš meni na odgovoru koji nisi htjela, jer ti se ne uklapa u koncepciju nego ti ju kvari i dosađuje joj.
Istiphul Amue is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2017., 14:24   #84
Quote:
Andreasas kaže: Pogledaj post
Sloboda znači znati postaviti si ciljeve i znati ih ostvariti. To je sloboda.
Super, opisi!
Konkretno pliz
utisana is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2017., 14:27   #85
Quote:
Istiphul Amue kaže: Pogledaj post
Ma kužim te, ali primjer o promjeni gume nije dobar, jer nema u sebi zapetljanost u mreži privida i ne sadrži proturječnosti.

Uzmimo radije primjer računala, gdje je netko (tko ne zna) na osnovni operativni sustav nainstalirao gomilu programa, koje treba i koje ne treba, mnoge od njih sa stranica koje nisu sigurne, i kad mu/joj je program kojim se najviše služi prestao raditi (a nije samo taj program nego je cijelo računalo zaraženo i na rubu upotrebljivosti), pita kako da popravi program.

Očekuje korake tipa:
1. Deinstaliraj program
2. Ukradi ili kupi novu verziju, nezaraženu, i instaliraj nju
3. Pokreni program i riješeno

No što ako se stari program ne da deinstalirati jer nekad se ne da? Što ako se novi ne može instalirati, budući javlja grešku s prethodnom verzijom odnosno bilo koju drugu grešku? Što ako se računalo samo zamrzne kod instalacije i mora se restartati da ponovo proradi? Itd. itd..

Ili malo drugačiji primjer mijenjanja gume. Mijenjaš gumu koja je u redu, ali ti vidiš da je oštećena i skidaš ju iako ne treba. Nažalost ili na sreću, to ti ne uspijeva jer ne možeš podići auto, jer dizalica nije dizalica nego komad grane. Ti misliš da je dizalica i mučiš se pokušavajući. Po maticama lupaš čekićem, jer si shvatila da je to križni ključ, a nije itd, itd....

Zablude, prividi, neznanje!

Prvo se mora micati, čistiti, razumjeti i prestati djelovati s namjerom da se nešto postigne. Sve što se pokuša samo će nas bolje zapetljati u paučinu i prodat će nam više novih fora u koje ćemo povjerovati i na njih trošiti vrijeme i energiju.

Svijest se suvišnih koncepata oslobađa tako da ako te pitam o motivima, o razlozima zbog kojih želiš biti motiviranija, ti na to pitanje odgovoriš jasno i bez skrivanja. Ako ne možeš ili ne želiš, onda budeš načisto s tim da se nešto u tebi opire tome da pogledaš unutra i osvijetliš dijelove sebe koji čame u mraku.

Ne prigovaraš meni na odgovoru koji nisi htjela, jer ti se ne uklapa u koncepciju nego ti ju kvari i dosađuje joj.
Auuuu
Opet pokusaj intelektuane rasprave koja ne daje nikakvu prakticnu primjenu

"Dobar" pokusaj izbjegavanja odgovora
utisana is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2017., 14:27   #86
Quote:
utisana kaže: Pogledaj post
A ovo sto kazes da je "vise za psihologiju" ? Pitam te: znas li da prava duhovnost radi i na psihi? I da ima odgovore dublje od psihologije

Tamo gdje prestaje znanost počinje filozofija i duhovnost.
Immanuel Kant
__________________
La familia es todo para mì ...
Andreasas is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2017., 14:33   #87
Quote:
Andreasas kaže: Pogledaj post

Tamo gdje prestaje znanost počinje filozofija i duhovnost.
Immanuel Kant

Ok, Kant je tako rekao.
Je li to tvoje uvjerenje ili tvoje iskustvo?
utisana is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2017., 14:48   #88
Quote:
utisana kaže: Pogledaj post
Auuuu
Opet pokusaj intelektuane rasprave koja ne daje nikakvu prakticnu primjenu

"Dobar" pokusaj izbjegavanja odgovora
Ok, prevelika si frajerica da bi se zamarala intelektualiziranjem i krenula od (svojih!) temelja, jer to je fujček-dosadno (iako u yogi prije dharane i dhyane imaš yamu, niyamu i pratyaharu). Nema problema. Želiš praktično?

1. Usmjeri svijest na najvišu/najfiniju vibraciju koju možeš osjetiti/prizvati imaginacijom
2. Drži fokus svijesti samo na tome i znaj da si to Ti najbliža pravoj Sebi (imaginacija i nejasan osjećaj su samo naznaka prave stvari i nisu isto što i čista stvarnost, oslobođena zamišljanja)
3. Svaki put kad um odluta i kad te stare energije pokušaju vratiti u ljudsku svijest, uoči da se dešava i vrati fokus na najvišu Sebe
4. Koliko god više možeš omekšaj i opusti ego, tako da sve praktične, svakodnevne stvari obavi(š) s minimumom misli i angažmana (to ne znači da treba biti površan i neuredan)
5. Dok tako djeluješ, ne zaboravi najveći dio svijesti držati na Sebi, a egu daj taman toliko svijesti i pažnje da može obaviti najnužnije tehnikalije
6. Ne dozvoli mu (egu - zabluda uma o identitetu) da krene s pričama o bilo čemu što nije sada i konkretno. Nema sanjarenja o zamišljenoj budućnosti ili prekapanja po prošlosti. Sve neka bude sada i samo sada

Možeš li to? Praktično je, nije li?
Istiphul Amue is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2017., 14:53   #89
Quote:
Istiphul Amue kaže: Pogledaj post
Ok, prevelika si frajerica da bi se zamarala intelektualiziranjem i krenula od (svojih!) temelja, jer to je fujček-dosadno (iako u yogi prije dharane i dhyane imaš yamu, niyamu i pratyaharu). Nema problema. Želiš praktično?

1. Usmjeri svijest na najvišu/najfiniju vibraciju koju možeš osjetiti/prizvati imaginacijom
2. Drži fokus svijesti samo na tome i znaj da si to Ti najbliža pravoj Sebi (imaginacija i nejasan osjećaj su samo naznaka prave stvari i nisu isto što i čista stvarnost, oslobođena zamišljanja)
3. Svaki put kad um odluta i kad te stare energije pokušaju vratiti u ljudsku svijest, uoči da se dešava i vrati fokus na najvišu Sebe
4. Koliko god više možeš omekšaj i opusti ego, tako da sve praktične, svakodnevne stvari obavi(š) s minimumom misli i angažmana (to ne znači da treba biti površan i neuredan)
5. Dok tako djeluješ, ne zaboravi najveći dio svijesti držati na Sebi, a egu daj taman toliko svijesti i pažnje da može obaviti najnužnije tehnikalije
6. Ne dozvoli mu (egu - zabluda uma o identitetu) da krene s pričama o bilo čemu što nije sada i konkretno. Nema sanjarenja o zamišljenoj budućnosti ili prekapanja po prošlosti. Sve neka bude sada i samo sada

Možeš li to? Praktično je, nije li?


Perfekto
Da, tako i ja radim
Hvala na konkretnom odgovoru
utisana is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2017., 15:00   #90
Quote:
utisana kaže: Pogledaj post

Perfekto
Da, tako i ja radim
Hvala na konkretnom odgovoru
Ma nemoj?

Da tako radiš, ne bi ti nedostajalo motivacije i ne bi nerazumjela i odbijala sve drugo što sam ti pisao. Ne možeš tako raditi ili barem ne možeš biti uspješna zato što ti fale temelji - oni o kojima sam ti se trudio reći riječ-dvije
Istiphul Amue is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2017., 15:18   #91
Quote:
Istiphul Amue kaže: Pogledaj post
Ma nemoj?

Da tako radiš, ne bi ti nedostajalo motivacije i ne bi nerazumjela i odbijala sve drugo što sam ti pisao. Ne možeš tako raditi ili barem ne možeš biti uspješna zato što ti fale temelji - oni o kojima sam ti se trudio reći riječ-dvije


Da si se zaista trudio, bio bi uspio
Zapravo si se trudio pokazati svoju intelektualnu moc.

I sada opet pokusavas uvuci me u raspravu.
Ponavljam intelektualiziranje MENE u ovom trenutku ne zanima . To sam i naglasila. Rekla sam i razlog: na mobitrlu sam, nije mi pregledno, tesko mi je pisati i kuham rucak
utisana is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2017., 15:33   #92
Quote:
utisana kaže: Pogledaj post
Da si se zaista trudio, bio bi uspio
Zapravo si se trudio pokazati svoju intelektualnu moc.
Moć? Pfff, a jedva sam sakupio to malo razuma na hrpicu, da probam pojasniti sitnice za koje iz iskustva znam da su bitne i da neće uspjeti ako se one pokušaju zaobići ili nekako premostiti..

Quote:
I sada opet pokusavas uvuci me u raspravu.
Ponavljam intelektualiziranje MENE u ovom trenutku ne zanima . To sam i naglasila. Rekla sam i razlog: na mobitrlu sam, nije mi pregledno, tesko mi je pisati i kuham rucak
Ne pokušavam te u ništa uvući nego te zezam. Sve je jasno. Uživaj u ručku i ne smetam više.
Istiphul Amue is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2017., 15:47   #93
Quote:
Istiphul Amue kaže: Pogledaj post
Moć? Pfff, a jedva sam sakupio to malo razuma na hrpicu, da probam pojasniti sitnice za koje iz iskustva znam da su bitne i da neće uspjeti ako se one pokušaju zaobići ili nekako premostiti..



Ne pokušavam te u ništa uvući nego te zezam. Sve je jasno. Uživaj u ručku i ne smetam više.




Hvala na dobrim zeljama

I, ne smetas, dapace


Ps. Ima istine u onome sto si (mi) napisao o nedostatku motivacije
Tj.indirektno mi dao odgovor o nedostatku devocije prema Visemu
utisana is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2017., 18:43   #94
Quote:
utisana kaže: Pogledaj post
A koja je preporuka
Svatko ima svoj put pa bi trebao činiti ono što sam želi, odnosno najviše ono što najviše želi. Nesvjesno, ili svjesno pokušavajući shvatiti koje su to njegove najdublje želje. Može se za sve općenito reći zašto su tu u inkarnaciji na Zemlji i u ovom vremenu, ali svatko ima svoj put koji si je odabrao i svoje vrlo specifične zadaće i ciljeve. Najčšeće ne znamo što je to, ali kada nam se neke situacije ponavljaju postoji velika vjerojatnost da smo si takve situacije isprogramirali za učenje. "Promatranje misli" odnosno meditacija je vjerojatno najbolji put da saznamo više.
LLSkylights is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2017., 19:04   #95
Quote:
utisana kaže: Pogledaj post
Nisi dobro shvatio tehniku zbog toga ti je i dosla ta psihoza.
Taj koji promatra je Promatrac.
To je nacin za budjenje objektivnije svijesti
Tehnika koja se koristi i u psihologiji

Nije da masina sebe ide naprijed a Sebe gura u rikverc , vec Sebe paralelno ide uz masinu , recimo kao kamera koja je na nju montirana i snima sta masina radi
Neznam gdje se koristi, ali najvjerojatnije si u pravu kad kažeš da nisam koristio tehniku na pravi način. Ali neznam koji je onda pravi način. Ako si ti Promatrač koji promatra, ti si i dalje misao koja razmišlja o drugim mislima. Opet si tamo gdje sam i ja bio. Samo si promijenila riječi.

Quote:
utisana kaže: Pogledaj post
Promatranje treba poceti polako.
Po stupnjevima tezine.
Najprije se promatra vanjski svijet, okolina, bez komentara. Gleda se ocima bez analize.
Zatim se gledaju pokreti svoga tijela.. Sve to traje neko vrijeme, par mjeseci. Pa se dodaje..promatramje emocija ( i tijela i okoline) par mjeseci, dok se ne stekne praksa. Onda ide i promatranje misli. Pa sve navedeno u kompletu.

NE ZAUSTAVLJA se nista!
PROMATRA SE

Istu gresku sam i ja radila pokusavajuci zaustaviti misli i emocije pa sam se zabetonirala...
Na greskama se uci
Slažem se s ovime. A i vidim svrhu tih vježbi ako im se pristupa na ovakav način.

Quote:
Lleena kaže: Pogledaj post
Ček, stvarno si dobio psihozu ili to samo ovako kažeš?
I u čemu se sastojala ra prethodna patnja ako ti nije problem napisati?

I još jedno pitanje sorry ako gnjavim - taj dio misli koji se odvojio od drugih da ih promatra, napisao si da su te misli bile apsolutno mirne i spokojne - pa kako onda da su vukle mašinu u rikverc? (ako možeš malo pojasniti, pomoglo bi mi)

Ovo sve što si napisala ima puno smisla, i čitala sam neke knjige gdje ide baš tim smjerom - prvo promatranje biljaka, onda "neživog" minerala tj. kamenja, stjena i sl. pa životinja, pa drugih ljudi itd.

A kako misliš da si se zabetonirala? što bi to točno značilo?
Definitivno bi se to moglo nazvati psihoza. Kao neka paraliza uma, gdje je preopterećen sa svim metodama i tehnikama da proba doći do "toga", "nečega". To sam mislio pod patnjom.

Ono što sam doživio tih pola sata - sat nije ono što sam opisivao pod "mašinom". Analogija mašine je vrijedila za svu onu patnju prije nego sam došao do tih pola sata nečega drugoga, a kojeg je teško riječima opisati. Drugog stanja uma, to je jedan način da se probam izraziti. I karakteristike tog "drugog" stanja su bile čisti mir, savršena jasnoća, apsolutna kontrola nad osjećajima i mislima. U analogiji kao da u čovjeku postoji frontend(reaktivni um- misli, osjećaji) i backend (mislim da bi najbolja riječ bila svijest). U tih pola sata backend se vidljivo odvojio od frontenda. I bilo mi je savršeno jasno da nisam samo misli i osjećaji, nego vozač koji upravlja njima u kojem god pravcu želim. A opet, mogao sam bez problema i zaustaviti cijeli proces misli, osječaja. Ili promjeniti pravac osjećanja. Da ako se trenutno osjećam posramljeno ili u strahu, promjenim na nešto drugo , i obrnuto. Sve je nekako bilo jasno Ali više baš i nije.. Samo se mogu sjećati
__________________
Napuši se kurca!
JesusReborn is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2017., 22:28   #96
evo me na kompu pa mi je lakse

Procitaj ovo, sve je opisano


http://www.ivantic.info/Gurdjijev/Re...romatranje.pdf
utisana is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2017., 09:47   #97
Quote:
utisana kaže: Pogledaj post
Promatranje treba poceti polako.
Po stupnjevima tezine.
Najprije se promatra vanjski svijet, okolina, bez komentara. Gleda se ocima bez analize.
Zatim se gledaju pokreti svoga tijela.. Sve to traje neko vrijeme, par mjeseci. Pa se dodaje..promatramje emocija ( i tijela i okoline) par mjeseci, dok se ne stekne praksa. Onda ide i promatranje misli. Pa sve navedeno u kompletu.

NE ZAUSTAVLJA se nista!
PROMATRA SE

Istu gresku sam i ja radila pokusavajuci zaustaviti misli i emocije pa sam se zabetonirala...
Na greskama se uci

Pamtiš li sebe?
samting is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2017., 09:58   #98
Quote:
samting kaže: Pogledaj post
Pamtiš li sebe?


Evo najprije uputa:

Sve ostale psihološke prakse Rada različiti su oblici i stupnjevi Pamćenja Sebe. Samopromatranje nije Pamćenje Sebe, premda vam omogućuje da uočite kako ne pamtite sebe. Tu nastaje zbrka između Samopromatranja i Pamćenja Sebe. Samopromatranje i Pamćenje Sebe su dvije vrlo različite vrste psiholoških aktivnosti koje dodiruju isto stanje svijesti, Treće Stanje. Samosvijest i Pravo Ja također pripadaju toj razini, rezonirajući do nekog stupnja jedno u drugome, ili dijeleći isti okus stanja.
Rad tumači da je unošenje ideja Rada u trenutak iskustva (nadolazeće utiske) također oblik Pamćenja Sebe. Prakticiranje svake vježbe Rada, tj. Samopromatranja, Unutarnje Odvojenosti, itd., oblik je Pamćenja Sebe. Pamćenje vašeg Cilja je sljedeći oblik. U punom Pamćenju Sebe vaše Pravo Ja doživljava se kroz sve stvari; vašu individualnost, vašu ništavnost, vašu utkanost u Univerzum. U tom stanju osjećate duboki mir i neizrecivu prosvijetljenost. To se ne može svesti na prikladne riječi. Premda je svatko tijekom života iskusio takve trenutke, prakticiranjem Pamćenja Sebe moguće je hotimično prizvati to stanje i razviti ga u trajno stanje Svijesti. Ta trajnost mora biti izgrađena praksom. Morate Pamtiti Sebe – nitko drugi to ne može učiniti umjesto vas.
utisana is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2017., 10:09   #99
Ne znam da li pravilno pamtim sebe

Pamtim svoj cilj
Premotam film od veceri do jutra u natrag

Naravno, kad se sjetim

Nasla sam ovo na netu , nisam nasla u pdf
Ako neko ima trxt u pdf da mi ga posalje, bila bih zahvalna



https://www.scribd.com/mobile/docume...-Pamcenje-sebe
utisana is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2017., 22:27   #100
Quote:
utisana kaže: Pogledaj post
evo me na kompu pa mi je lakse

Procitaj ovo, sve je opisano


http://www.ivantic.info/Gurdjijev/Re...romatranje.pdf
Bravo

na dobrom si putu

Živjela
LisenSvihPrava is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:42.