Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.03.2017., 22:38   #221
I jos jedna skica koja krasno docarava softverski boom.

U šumi ict tvrtki dovoljno razvijenih za ulaganja (preko startup faze) i to u samo jednom malom segmentu (FinTech=financial technologies) je radjen tematski mapping jer se nitko ziv nije uopce mogao snaci. U prilog stavljam 2 mape: Fintech v.01 iz cini mi se sijecnja 2016. I fintech v.03 iz sijecnja 2017. Pa procijenite broj novopridoslih igraca na trzistu (uglavnom burzovno nekotirani, za private equity)



Skica je podijeljena na 4 kvadranta, 4 financijska aspekta, a svaki od njih na jos 2-3-4 sub-podrucja (mogu objasniti iako vjerujem nikog ne zanima). I svaki ce iskristalizirati nekoliko glavnih igraca. Kao sto se i vidi da su s prve mape u odnosu na donju neki vec i nestali

Iduci total market logikom, dakle winner takes it all, zivo me zanima sto bi po kvadrantu izabrali za winnera tj za ulaganje?

Zapravo prekokrasno docarava ulagacki, a i opceniti rizik. Ili, kako Realni rece, dok sve ne pomete iduca runda bear marketa.
Marica Carica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2017., 01:10   #222
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Ovo nezasluženo mi je totalna glupost.

Ako ja zaradim 100 milijardi i odlučim da je tvoje govno vrijedno 10 milijardi i kupim ga za te pare, onda možemo govoriti o nezasluženom.

Ali, kad netko nešto napravi, a druga firma, koja odgovara dioničarima/vlasnicima, koristi sredstva koja je sama zaradila, da to nešto kupi, onda je to uglavnom zasluženo.
I dalje tvrdim puno je tu nezasluženog novca a znamo i zašto. Zato jer je to zajednička igra VC ulagača i investicijskih banaka koje traže 'žrtve' tj startupe koji imaju model koji dobro zvuči među masama ljudi i onda ga dižu u zvijezde da bi napuhali vrijednost i zaradili milijarde putem IPO, u većini slučajeva neosnovano. Postoji graf koji pokazuje nakon koliko se vremena IPO dionica startupa počinje urušavati. Ovo sa Snapchatom je ista igra, iako se klincima dopala nema teoretske šanse da vrijedi 30 milijardi. Puno razvikaniji Twitter je pao na 15% svoje početne vrijednost i nikom ništa. Da li je moguće da su prije par godina profesionalci toliko pogriješili. Naravno da nije, igrači su zaradili i pustili dionicu niz vodu, sada napuhavaju nove zvijezde.

U toj pomalo prljavoj igri sudjeluju i najvažniji VC-i koji su usput skoro svi locirani unutar 100m u Venlo Parku i investicijski bankari i mediji. Tko puši, narod i mirovinski fondovi (opet narod).

Osnivač Snapchata sam priznaje da je bogati otac platio donaciju Stanfordu da bi ga tamo primili, imao je tamo sve moguće veze i pristup kapitalu pa ga je investicijski bankar danima naganjao da uloži u njih iako je njih boljela patka jer su partijali i opijali se. To je bilo vrijeme kada ni sami nisu znali šta i kako da naprave, a ni ime nije bilo atraktivno (prvo Future Freshman pa Picaboo). Ne djeluje baš kao standardna prilika za ulaganje najpoznatijih fondova. Tako to ide u ligi povlaštenih, a narod vjeruje u bajke, a vidim i ti pomalo.

Poznata je priča Twittera koji nije znao šta bi i kako nakon nekoliko promašaja pa je rekao zaposlenicima da sami daju ideje, iako je već bio financiran. Da li to zvuči kao klasična prilika za investiranje, iako još ni sam ne znaš šta bi radio. Misliš li da to može drugdje u svijetu proći, naravno da ne zato jer ljudi ne kuže igru (čan ni mnogi manji EU fondovi). Tko je lud da povjeruje da je tamo među par tisuća ljudi već desetljeće konstantno više talenata nego u cijeloj EU npr. I svatko tko tamo dođe je naravno automatski talenat, kako da ne. Pa čak i kad su golobradi i neiskusni, opijaju se i partijaju su 100x sposobniji i pametniji od 500 mil Europljana. Ima li netko da u to povjeruje.

Jesi li se zapitao kako to da baš svi ti najpoznatiji startupi kreću i bivaju financirani u Silicon Valleyu iako postoje slični modeli širom svijeta, nema tu puno revolucionarnog ni u Instagramu ni Facebooku ni ostalima. Sve su to radili i drugi ali nisu imali pristup Silicon/Stanford mašineriji koja je točno znala što radi i zašto. Ništa se do danas nije promijenilo. U vrijeme lansiranja Googlea osnivač Baidu je imao jednako kvalitetni algoritam ali nisu u njega htjeli uložiti jer nije bio dio te Silicon/Stanford klike. Nakon toga čovjek je otišao u Kinu i tamo osnovao Baidu.

Osobno me čudi kako je EU toliko neinventivna da nešto slično napravi sa svojim startupima, umjesto da pušta da bude pregažena od Amera.

Zadnje uređivanje rolandus : 05.03.2017. at 01:27.
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2017., 03:25   #223
Vau, odličan post
A što da ti velim, to(snapchat) treba shortati, samo kao i uvijek pitanje je kada

Misliš li da će izdržatii 3 godine poput twittera ili će to i prije down the drain?
Ja mislim da će prije, osjetno prije.

Što je najbolje ta aplikacija je totalno beskorisna (print screen) s obzirom na to za što se predstavlja i neke stvari mi uopće nisu bile jasne, ali nakon ovog tvog posta puno toga mi je sada jasnije što se tiče start-up "scene".
__________________
Rutherford B. Hayes (11 March 1888).
lee_chan is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2017., 08:10   #224
Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
I dalje tvrdim puno je tu nezasluženog novca a znamo i zašto. Zato jer je to zajednička igra VC ulagača i investicijskih banaka koje traže 'žrtve' tj startupe koji imaju model koji dobro zvuči među masama ljudi i onda ga dižu u zvijezde da bi napuhali vrijednost i zaradili milijarde putem IPO, u većini slučajeva neosnovano. Postoji graf koji pokazuje nakon koliko se vremena IPO dionica startupa počinje urušavati. Ovo sa Snapchatom je ista igra, iako se klincima dopala nema teoretske šanse da vrijedi 30 milijardi. Puno razvikaniji Twitter je pao na 15% svoje početne vrijednost i nikom ništa. Da li je moguće da su prije par godina profesionalci toliko pogriješili. Naravno da nije, igrači su zaradili i pustili dionicu niz vodu, sada napuhavaju nove zvijezde.

U toj pomalo prljavoj igri sudjeluju i najvažniji VC-i koji su usput skoro svi locirani unutar 100m u Venlo Parku i investicijski bankari i mediji. Tko puši, narod i mirovinski fondovi (opet narod).

Osnivač Snapchata sam priznaje da je bogati otac platio donaciju Stanfordu da bi ga tamo primili, imao je tamo sve moguće veze i pristup kapitalu pa ga je investicijski bankar danima naganjao da uloži u njih iako je njih boljela patka jer su partijali i opijali se. To je bilo vrijeme kada ni sami nisu znali šta i kako da naprave, a ni ime nije bilo atraktivno (prvo Future Freshman pa Picaboo). Ne djeluje baš kao standardna prilika za ulaganje najpoznatijih fondova. Tako to ide u ligi povlaštenih, a narod vjeruje u bajke, a vidim i ti pomalo.

Poznata je priča Twittera koji nije znao šta bi i kako nakon nekoliko promašaja pa je rekao zaposlenicima da sami daju ideje, iako je već bio financiran. Da li to zvuči kao klasična prilika za investiranje, iako još ni sam ne znaš šta bi radio. Misliš li da to može drugdje u svijetu proći, naravno da ne zato jer ljudi ne kuže igru (čan ni mnogi manji EU fondovi). Tko je lud da povjeruje da je tamo među par tisuća ljudi već desetljeće konstantno više talenata nego u cijeloj EU npr. I svatko tko tamo dođe je naravno automatski talenat, kako da ne. Pa čak i kad su golobradi i neiskusni, opijaju se i partijaju su 100x sposobniji i pametniji od 500 mil Europljana. Ima li netko da u to povjeruje.

Jesi li se zapitao kako to da baš svi ti najpoznatiji startupi kreću i bivaju financirani u Silicon Valleyu iako postoje slični modeli širom svijeta, nema tu puno revolucionarnog ni u Instagramu ni Facebooku ni ostalima. Sve su to radili i drugi ali nisu imali pristup Silicon/Stanford mašineriji koja je točno znala što radi i zašto. Ništa se do danas nije promijenilo. U vrijeme lansiranja Googlea osnivač Baidu je imao jednako kvalitetni algoritam ali nisu u njega htjeli uložiti jer nije bio dio te Silicon/Stanford klike. Nakon toga čovjek je otišao u Kinu i tamo osnovao Baidu.

Osobno me čudi kako je EU toliko neinventivna da nešto slično napravi sa svojim startupima, umjesto da pušta da bude pregažena od Amera.
Vidim da si otkrio marketing. Na kraju, ja vjerujem u bajke?

A gle, to ti je sve stvar ljudi, netko će uletavati u 6. IPO, iako je 5 puta spušio, a netko neće ni u prvi. Ako nisam uletio ni u jedan takav IPO, niti me zanimaju, kako mogu vjerovati u bajke? Samo vjerujem da im je marketing dobar, da ekipa zna napuhati vrijednost, a sad da vrijedi 500 milijuna, a ovi ga digli na razinu 35 milijardi, to mi je malo pretjerana teorija zavjere.

Mislim, moguće je, ali će u tom slučaju dotcom i Enron izgledati kao male bebe.

Ima ljudi koji puše priče, pušit će ih i dalje, ali dok imaju novca, jednostavno su u mogućnosti, pa makar kao ovce, dizati vrijednost neke firme. Tebi je to nerealno? Meni je to realno, a bit će još gorih primjera ubuduće, jer je sve više love u sustavu, sve više ovaca, a vuna raste li ga raste.

Nije mi jasno zašto se ti čudiš što guraju svoje? Pa i ja ću osobno gurati svoje ideje, neću tuđe. Tako i ljude, jebiga. Tko jači, taj kači i to je sve. Otkad svijet tako funkcionira? Pa vjerojatno od uvijek, samo sad možeš tek shvatiti da je na globalnoj razini to preočito.

EU je previše razjedinjena da bi tako nešto mogla napraviti.

Quote:
lee_chan kaže: Pogledaj post
Vau, odličan post
A što da ti velim, to(snapchat) treba shortati, samo kao i uvijek pitanje je kada

Misliš li da će izdržatii 3 godine poput twittera ili će to i prije down the drain?
Ja mislim da će prije, osjetno prije.

Što je najbolje ta aplikacija je totalno beskorisna (print screen) s obzirom na to za što se predstavlja i neke stvari mi uopće nisu bile jasne, ali nakon ovog tvog posta puno toga mi je sada jasnije što se tiče start-up "scene".
Tko zna tajming, taj će se masno obogatit. Uvijek bilo i bit će.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2017., 12:35   #225
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Nije mi jasno zašto se ti čudiš što guraju svoje? Pa i ja ću osobno gurati svoje ideje, neću tuđe. Tako i ljude, jebiga. Tko jači, taj kači i to je sve. Otkad svijet tako funkcionira? Pa vjerojatno od uvijek, samo sad možeš tek shvatiti da je na globalnoj razini to preočito.
Ma to je ok ali problem je da ostatak svijeta na njih gleda kao na predvodnike nove tehnološko/društvene revolucije, a ustvari iza svega je u velikoj većini samo sebična pohlepa baz šireg društvenog konteksta. Ova slika prikazuje zaradu tamošnjih najjačih fondova u Menlo Parku, sa tim da je nakon IPO ulagač u Snapchat na njima zaradio duplo više od navedenog.

http://imgur.com/a/P6lC4

Dok nama širom svijeta propagiraju 3-4% godišnje zarade kao standard, ili čak negativne kamate u banci, dotle za sebe zadržavaju pravo na 300x do 2000x zaradu na uloženo. To jest od 30.000% do 200.000% zarade. Toga nikad u povijesti nije bilo, nije čudo da tako manipuliraju jer su otkrili zlatni rudnik. Kažem to je moguće još prihvatiti iako je to manipuliranje masama, ali greška je da njih, njihove proizvode i njihovo mišljenje ogromna većina uzima za ozbiljno. Današnja Silicijska Dolina nije ni sjena onoj zdravoj poduzetničkoj u vrijeme Applea.

A evo i malo zabave, mailovi osnivača Snapchata da se vidi ozbiljnost ekipe i svega oko toga na Stanfordu. Valjda su i to uzeli u obzir kod procjene IPO vrijednosti. Inače 'blow' koji se spominje u mailovima je u slangu kokain.

https://goo.gl/espDI4

Zadnje uređivanje rolandus : 05.03.2017. at 12:55.
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2017., 14:34   #226
Zato sam i napisao, tko hoće nešto vjerovati, neka vjeruje. Vidiš da ekipa puši priče i o ljudima gušterima, šta ti više od toga treba? Takvima jednostavno nema spasa.

Ne kažem da nema onih koji neće čak i zaraditi na takvim stvarima, samo se treba iskrcati na vrijeme.

Što se tiče zarade, ovisi ti o mnogo toga, a nije baš da je većina te svite takva. VW ima profit cca 5-6%, Daimler je na oko 7-9%, ovisno o godini, itd... kod takve industrije je 5-10% profita najnormalnija stvar.

Špekulanti će uvijek moći više zaraditi, ali više i izgubiti. Sad, ako je netko u situaciji da namješta igru, jebiga.

Što se tiče droge i ponašanja, pa zapravo bi me čudilo da nije tako. Jednostavno, ta "elita" je uvijek bila takva, kokain i kurve su im najnormalniji dio folklora, a na kraju krajeva, takvi su im i roditelji.

Ako pogledamo realno, da tako nešto imaš u Hrvatskoj, Gatesa bi netko zatukao, provozao u gepeku ili već ucijenio sa par milijuna prije nego bi išta napravio, dok bi Jobs završio u ludari (tko zna, možda je iovako trebao ), a što bi bilo sa Muskom, to nitko živ ne zna.

Uostalom, u Hrvatskoj imaš neku Hrvatsku verziju silicijske doline, samo što je to rezervirano za Zlatnu Mladež (ili prdež, nisam još siguran jesu se to sjebali), koja to iskorištava na katastrofalan način po sve. Oni zarade 2x, a ostali spuše puno više nego kod velikih igrača Silicijske doline.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2017., 15:25   #227
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post

Uostalom, u Hrvatskoj imaš neku Hrvatsku verziju silicijske doline, samo što je to rezervirano za Zlatnu Mladež (ili prdež, nisam još siguran jesu se to sjebali), koja to iskorištava na katastrofalan način po sve. Oni zarade 2x, a ostali spuše puno više nego kod velikih igrača Silicijske doline.
Na što misliš?
__________________
Rutherford B. Hayes (11 March 1888).
lee_chan is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2017., 15:29   #228
Na to da ovi u Hrvatskoj ne znaju ni efektivno krasti.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2017., 16:32   #229
Ja sam mislio, živeći u Star Trek svijetu da svi koji imaju završeno išta društveno (ili išta passe) po defaultu jedu govna. Ili u najboljem slučaju pune police u Konzumu.

Brijao sam na globalne biznise

Dok zapravo u svakom usranom društvu prosperiraju elite tog konkretnog društva, i to što je nešto budućnost svijeta, ne znači ništa unutar toga bušmanskog društva.

I tako je jako lako moguće da je inženjer taj koji ždere govna i doma sjedi bez posla, a neki kretenoid društvenjak, koji bi trebao šetat pse za novac, ne šeta pse već bude elita i tuče pare. Jer ga okolina voli. To mu je glavni credential. Slinav je, kilav i lavabl.
__________________
solve et coagula
Brogan is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2017., 16:46   #230
Lako moguce

Sent from my SM-G920F using Tapatalk
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2017., 13:07   #231
zašto ne postoji niti jedna sistem inženjerka u državi?

zašto žene ako rade IT, to bude nešto strukturirano i divno kao recimo Java štrikanje ili web programiranje..?

Zašto žene nisu sistemaši?

pa to je divan poso...ko što netko kaže...uhljebi IT-a

moraš hendlat 100 stvari dok te šibaju i prijete ti, paralelno učit 100 stvari, a od prije znat nekih 800 stvari...

fensi, prilično fensi. Divan posao, čeka se grandiozni ulazak žena u to...
__________________
solve et coagula
Brogan is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2017., 15:35   #232
Quote:
Brogan kaže: Pogledaj post
zašto ne postoji niti jedna sistem inženjerka u državi?
Nisi u pravu, mada sam i ja do nedavno bio tog uvjerenja. Prilikom polaganja zadnjeg certa sam ih upoznao čak 3
__________________
Ča je život vengo fantažija
Disperadun. is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2017., 23:19   #233
Quote:
Disperadun. kaže: Pogledaj post
Nisi u pravu, mada sam i ja do nedavno bio tog uvjerenja. Prilikom polaganja zadnjeg certa sam ih upoznao čak 3
možda neke Oracle DBA..khm..mice?!

ili neke Linux guruače??

ili neke IBM inženjerke?

Neke EMC carice?! koje ne pričaju hrvatski nego konverziraju SCSI protokolom sa okolinom..?


storage seksipil


edit: kak znaš da područje ne valja? Po tome jer ga žene izbjegavaju. Ima se instinkt za ono kaj valja i ono kaj ne valja.
Mi ga muškarci nemamo odnosno potiskujemo...jer previše čitamo novine u kojima seru kak je STEM krasan, seksi, napredan, lukrativan.
-> Nije.
__________________
solve et coagula

Zadnje uređivanje Brogan : 07.03.2017. at 23:38.
Brogan is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 12:26   #234
Quote:
Brogan kaže: Pogledaj post
zašto ne postoji niti jedna sistem inženjerka u državi?

zašto žene ako rade IT, to bude nešto strukturirano i divno kao recimo Java štrikanje ili web programiranje..?

Zašto žene nisu sistemaši?

pa to je divan poso...ko što netko kaže...uhljebi IT-a

moraš hendlat 100 stvari dok te šibaju i prijete ti, paralelno učit 100 stvari, a od prije znat nekih 800 stvari...

fensi, prilično fensi. Divan posao, čeka se grandiozni ulazak žena u to...
u sustini se ITjevci ne bi smjeli dati tlaciti, sibati, prijetiti i sl..
to su klasicne managerske tehnike.. manje citanja ITjevskih knjiga, vise slusanja managera uz kave...

znati puno i raditi puno znaci samo - naraditi se, ne nuzno i raditi.
tvoj manager koji te siba i prijeti to radi samo zato sto to: radi/funkcionira i zato sto to vidi da moze.
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 12:47   #235
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Vidim da si otkrio marketing. Na kraju, ja vjerujem u bajke?

A gle, to ti je sve stvar ljudi, netko će uletavati u 6. IPO, iako je 5 puta spušio, a netko neće ni u prvi. Ako nisam uletio ni u jedan takav IPO, niti me zanimaju, kako mogu vjerovati u bajke? Samo vjerujem da im je marketing dobar, da ekipa zna napuhati vrijednost, a sad da vrijedi 500 milijuna, a ovi ga digli na razinu 35 milijardi, to mi je malo pretjerana teorija zavjere.

Mislim, moguće je, ali će u tom slučaju dotcom i Enron izgledati kao male bebe.

Ima ljudi koji puše priče, pušit će ih i dalje, ali dok imaju novca, jednostavno su u mogućnosti, pa makar kao ovce, dizati vrijednost neke firme. Tebi je to nerealno? Meni je to realno, a bit će još gorih primjera ubuduće, jer je sve više love u sustavu, sve više ovaca, a vuna raste li ga raste.

Tko zna tajming, taj će se masno obogatit. Uvijek bilo i bit će.
Its a nature of the beast! Ne mora nuzno biti u pitanju nekakav imaginaran brend tipa Snapchat, razina spekulacije je uvijek prisutna!

Prvo mi za usporedbu na pamet pada onaj failed KraftHeinz>>Unilever acqusition koji sam gledala nekidan.





Kada vidis istovremenu razinu put & call volumena, znas da je razina spekulacije visoka.

Quote:
Pozadina spekulacija je zbog toga sto je KraftHeinz zaduzen ako se ne varam jedno 4.3 x poslovni rezultat a Unilever 1,3 x. Unilever ima i siri asortiman roba, osim hrane jos i sredstva za osobnu higijenu i ciscenje. Zatim Unilever doslijedno isplacuje dividendu i to iz redovnih prihoda! (A ne zaduzenjem u trenutku niskih kta, kao npr RoyalDutchShell). Stovise toliko je dosljedan isplatama dividendi, da se u NL neslusbeno zove 'weduwen & wezen fonds' (fond udovica i sirocadi )! I predstavlja cesto 'sigurnu bazu' portfelja zato jer 'nikad ne omane'.

Sucmurasti Buffetov partner u pokusaju akvizicije je Lemann iz 3G, sto je vrlo bitno.

Frka je nastala zbog 'curenja podataka'. Prva osnova tajminga ove akvizicije je ocekivanje inflacije. Da ce prihod rasti realno u vremenu, infjacija i 'now is the time' za preuzimanje, te da ce se to dogoditi u skorom vremenu. A takva iscurena ponuda je uzrokovala skok u call volumenu Unilevera. Te nakon objave odustajanja pad. S tim da pad nije bio toliki, jer se dosta uagaca kladilo na vecu ponudu, odnosno odlucili su sacekati. Dio je odlucio zadrzati i jer se osjeca sigurno pod ovim vodstvom. Hence spekulacija!

Ista razina spekulacije se vidi i na grafu KraftHeinza: istovremenu skok i put i call volumena.

Medjutoa ....

znajuci da je 3G specijaliziran u preuzimanju tvrtki i rastavljanju istih na paramparcad rasprodajom cega bi djrlomicno financirao preuzimanje, ne ulijeva povjerenje to sto je i ta tvrtka umijesana u pokusaj akvizicije.

Jos jedan dokaz u prilog skrivene agende je i ponuda u vidu paketa certifikata KraftHeinz+Unilever dionicarima, cime ponudjac vec djelomicno kapiralizira udruzivanje tj. dionicar djelomicno sam placa preuzimanje (). I kao zadnje ponudili su certifikate, a ne dionice. Za certifikate je znacajno da ne nose pravo glasa).

Odnosno stara (Dutch/UK) garda Unilevera se vec vidjela u tome kako se off-core brendovi likvidiraju (higijena, sredstva za ciscenje), a ostatak (upravno) seli u centralu u Pittsburgh, kako se povecava razina duga unosom od strane KraftHeinz-a, te kako i dividenda ostavlja prostora za gric-gric.
Ukratko: strateski opasna i agresivna.

Well - aint gonna happen!
(I onda dobijes izvjesce zasto je ponuda povucena, a koje se svodi na 'razliku u kulturi poslovanja' i puj-puj posipanje pepelom od strane ponudjaca )
Ovo sto sam napisala je cisto za fabulom karikirati gornje dvije tabele, koga bole oci ne mora citati, i necete to u ovom obliku naci nigdje na internetsima.

Poanta je:
razina spekulacija nije ekskluzivna za .com i slicno. Jedina razlika je sto je taj sektor puno volatilniji. Kao sto su i vrijednosni ekstremi veci.
Marica Carica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 12:51   #236
Quote:
Taroth kaže: Pogledaj post
u sustini se ITjevci ne bi smjeli dati tlaciti, sibati, prijetiti i sl..
to su klasicne managerske tehnike.. manje citanja ITjevskih knjiga, vise slusanja managera uz kave...

znati puno i raditi puno znaci samo - naraditi se, ne nuzno i raditi.
tvoj manager koji te siba i prijeti to radi samo zato sto to: radi/funkcionira i zato sto to vidi da moze.
organizacija i shvaćanje rada kao takvoga po (IT) kompanijama je naprosto takva. Ne radi se o konkretnoj osobi. Radi se o prevladavajućem principu kojega ne vidim kako nadvladati na način kojega navodiš..
Za riješenje tog pitanja mislim da nije dobar potez čak niti odlazak u inozemstvo.

Ja nisam vidio (osim blue collar šljakera po proizvodnim halama ili skladištima) uredske radnike koji su toliko submisivni kao IT radnici. To je perverzno gledati i snimati reakcije IT-evaca na pritiske...oni vole pritisak i preuzimanje tuđih govana spuštene glave, bez da reagiraju.
Uostalom, o čemu pričamo...developerima je zadnjih 10-ak godina uveden nekakav nonsens agile/scrum sistem...koji nije ništa drugo nego teško zastrašivanje i svakodnevno natjeravanje, brutalnije nego nekad ekipe na pokretnoj traci u fabrikama.

S obzirom na sve što znam o IT-u/STEM-u u Hrvatskoj (pa i šire), nisam siguran da bi ikome preporučio da uđe u to područje.
__________________
solve et coagula
Brogan is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 13:26   #237
Quote:
Brogan kaže: Pogledaj post
S obzirom na sve što znam o IT-u/STEM-u u Hrvatskoj (pa i šire), nisam siguran da bi ikome preporučio da uđe u to područje.
Sve ovisi gdje si u hijerarhiji. Donjima nije dobro u nijednoj industriji a STEM ovcima na vrhu je izvanredno. Ni meni nije loše, ne bunim se a nisam na vrhu i ne živim u San Mateu. Ali lakše je u STEMu doć do gornje trećine nego igdje drugdje. Ti su ljudi u mnogim stvarima da kažem zakinuti tako da ako nisi zakinut imaš relativno velike šanse.
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 13:42   #238
Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
Sve ovisi gdje si u hijerarhiji. Donjima nije dobro u nijednoj industriji a STEM ovcima na vrhu je izvanredno. Ni meni nije loše, ne bunim se a nisam na vrhu i ne živim u San Mateu. Ali lakše je u STEMu doć do gornje trećine nego igdje drugdje. Ti su ljudi u mnogim stvarima da kažem zakinuti tako da ako nisi zakinut imaš relativno velike šanse.
znam, osobno sam ovoga svjestan.
Ali ono...ne nužno...nema pravila. Imaš ljudi koji su praktički na nekoj CIO (polu-CIO) poziciji na plaći od 9000 kn.

ili ljudi koji su u najvećim RH kompanijama CIO sa 12-13k kn.

da, lijepo je bit CIO (valjda) ali ovu lovu ima pekar u Austriji. A kod nas CIO u najvećim kompanijama..
__________________
solve et coagula
Brogan is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 15:31   #239
Quote:
Brogan kaže: Pogledaj post
možda neke Oracle DBA..khm..mice?!

ili neke Linux guruače??

ili neke IBM inženjerke?

Neke EMC carice?! koje ne pričaju hrvatski nego konverziraju SCSI protokolom sa okolinom..?


storage seksipil
Rade na sveučilištu, nemam pojma što točno
__________________
Ča je život vengo fantažija
Disperadun. is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 16:11   #240
Quote:
Disperadun. kaže: Pogledaj post
Rade na sveučilištu, nemam pojma što točno
nešto državno znači...

totalne penetration testerice
__________________
solve et coagula
Brogan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:43.