Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.08.2009., 13:29   #241
Question

Quote:
Zafashan kaže: Pogledaj post
Dodje mi zao sto nemam poljoprivrednog zemljista. Cini se lova do neba...
Po hektaru 40-tak tisuca kuna. + poticaj. Zasadis 10 hektara i zaposlis 5 ljudi i na konju si. Pomoc dolazi u paketu sa otkupom... Dajte mi recite jel ima tako nesto za firme, hahahah.
A cujem da i jagode i slicne kulture nose hrpu love.
Poljoprivreda je zlatna koka. Samo trebaju ljudi skuziti da nije sve u psenici u kukuruzu.
majko mila...daj molim te promijeni pod lokacija: umjesto u realnom svijetu- u oblacima

...ili sam možda ja u krivu
frozen is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2009., 13:36   #242
Thumbs up

Quote:
Jahreef kaže: Pogledaj post
E a daj mi reci što se mehanizacije tiče.
Gledao sam ima onih usisavača koje vuku traktori ali dođu 8000+ eura a samohodni su preko 25000 eurića (naravno novi) što je preskupo a i čini mi se za nasade tipa 5Ha je nepotrebno.

Ja bih uzeo: onaj ručni usisavač šta ide na leđa i taj košta oko 1000 eurića. I uz to neki motokultivator sa nastavkom za rezanje trave. Vidio sam da ih ima po oglasnicima ispod 10000kn. Čini mi se da mi je to dosta.
Pozdrav,
ne znam dali si još zainteresiran za ručni usisavač. Ja ti imam skoro novi tj godinu dana star-nekorišten.

CIFARELI
ako si zainteresiran možemo se čuti pa ti pošaljem fotke i dam podrobnije podatke
frozen is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2009., 13:40   #243
Quote:
Smiljan_HR kaže: Pogledaj post
Btw upravo je osnovana udruga proizvodjaca ljesnjaka u kojoj su trenutno vlasnici jedno tridesetak hektara, sa tendencijom sirenja
ej, to je istina??? kako se može s njima kontaktirati??
frozen is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2009., 14:07   #244
Quote:
frozen kaže: Pogledaj post
majko mila...daj molim te promijeni pod lokacija: umjesto u realnom svijetu- u oblacima

...ili sam možda ja u krivu

Majstore kasniš 3 godine u repliciranju ovog posta od poštovanog kolege Zafashana koji je napisao 16.08.2006. A danas možda ima vile i dvorove od poljoprivrede,a ne mislim na pšenicu i kukuruz. A inače se slažem s tom njegovom postom... A ljudi ne vide dalje od pšenice,kukuruze,ječma. A gdje je kamilica,paprika,krastavci i ostalo.
ovo sam ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2009., 14:47   #245
Quote:
ovo sam ja kaže: Pogledaj post
Majstore kasniš 3 godine u repliciranju ovog posta od poštovanog kolege Zafashana koji je napisao 16.08.2006. A danas možda ima vile i dvorove od poljoprivrede,a ne mislim na pšenicu i kukuruz. A inače se slažem s tom njegovom postom... A ljudi ne vide dalje od pšenice,kukuruze,ječma. A gdje je kamilica,paprika,krastavci i ostalo.
i ja se slažem s time da je promjena kulture sadnje u redu. No,ne slažem se sa "zgrtanjem" bogatstva iz poljoprivrede...pouzdano znam da je to nemoguće kod nas.

ili kao što rekoh: možda sam ja u krivu, pa sve oko mene lova, a ja je ne znam ubrati???
frozen is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2009., 14:45   #246
Uzgoj lješnjaka

Pozdrav svima!

Novi sam na forumu i registrirao sam se isključivo iz razloga jer me zanima uzgoj lješnjaka. Pišem poslovni plan na ovu temu pa me zanima nekoliko stvari. Pročitao sam cijeli ovaj thread koji je poduži pa se ispričavam ako u pitanjim bude nekih stvari koje su već objašnjene.

1.) Kolika je cijena dvogodišnjih sadnica danas (u ovlaštenim rasadnicima i neovlaštenim)?

2.) Koja je cijena otkupa lješnjaka u ljusci i bez ljuske danas i tko su glavni otkupljivači?

3.) Koliko od prilike teži 1 kg lješnjaka nakon što se oljušte???

3.) Nakon sadnje, o čemu sve treba voditi računa osim gnojidbe, eventualnog navodnjavanja, obrezivanja, održavanja tla (čišćenje od trave) i zaštite od divljači? Ili je to sve? I koliko često treba pojedinu akciju poduzimati?

4.) Čitam da se lješnjak može saditi gotovo svugdje no zanima me da li je Dalmcija pogodna za sadnju lješnjaka?

5.) Ima li netko preporuku za neku literaturu o uzgoju lješnjaka.

6.) Pročitao sam da nakon ulaska RH u EU neće biti restrikcija na dopuštenu količinu uzgoja lješnjaka s obzirom da je potražnja još uvijek veća od ponude. Koliko je to pouzdano?

Molio bih da mi na pitanja odgovore kompetentni ljudi koji imaju iskustva sa uzgojem lješnjaka poput lichana, a ne "rekla kazala" odgovore. Hvala unaprijed!
Hazelnut is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2009., 21:48   #247
(Hazelnut)
1.)
2.)
3.)
4.)
5.)Knjiga o uzgoju lješnjaka i oraha
6.)
ovo sam ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2009., 14:02   #248
Quote:
ovo sam ja kaže: Pogledaj post
(Hazelnut)
1.)
2.)
3.)
4.)
5.)Knjiga o uzgoju lješnjaka i oraha
6.)

Hvala!
Hazelnut is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2009., 17:15   #249
Probat ću ti Hazelnut odgovoriti na pitanja, nadam se uspješno.
1. Znam cijene sadnica u rasadnicima u Slavoniji u Dalmaciji ne znam.Kod nas su cijene u ovlaštenim rasadnicima 14-15 kn + PDV. Na crno ti se kreću od 8-10 kn.I sam prodajem sadnice iz vlastittog uzgoja po 8 kn/kom.
2. Cijena lješnjaka danas, opet navodim podatak za Slavoniju, u ljusci je 10-12 kn/kg očišćeni 30-40 kn/kg. U glavnom sve kupuju prekupci koji odmah plaćaju. Organizirani otkup ne postoji. Ali za sada sve se proda i još nedostaje.
3.Od 1 kg u ljusci očišćenog dobiješ najviše pola kile,50%.
3. Saditi u jesen obvezno jer se bolje prima,kod sadnje koristi Stocksorb (mislim da se tako piše nisam siguran) i UREA da bi održavali vlažnost korijenu, važna gnojidba u jesen sa 7-20-30, malo je skupo ali vrijedi,navodnjavanje obvezno za dalmaciju, nasad svakako držati bez trave i ne utraviti ga bar prve tri godine, zaštita od divljači je samo dobra ograda pripravci ne vrijede jer se brzo isperu u zadnje vrijeme i ptice jedu mlade vrhove, zaštitu za to ne znam jedino mreže za zasjenjivanje.Gnojidba minimalno 3 puta godišnje rano proljeće UREA, peti mjesec KAN, kasna jesen 7-20-30. Za prirast barem dva puta godišnje pošpricati preko lista sa Megagreenom ( Fito life novi naziv).
4. Pogodnost za sadnju u Dalmaciji ne znam reči ovako na pamet treba prvo analizirati zemlju.Imao sam neke kupce sadnica iz Istre pa ako tamo odgovara valjda će valjati i u Dalmaciji.On ne traži neke posebne uvjete i svagdje raste samo da ima dovoljno vode i prihrane.Navodnjavanje obvezno jer ima plitak korijen.
5. Prije navedena knjiga je odlična za učenje o lijesci i sam sam iz nje učio. Mislim da je to kod nas jedina kvalitetna knjiga. Ima još jedna drugog izdavača ali sa istim tekstom i podacima.Obe su napisane dosta općenito i prevedene su vjerovatno od istog stranog izdavača samo se ova prva pojavila na tržištu. Ona ti je samo oslonac za početak a kasnije učiš sam iz prakse.
6. Šta će biti kad uđemo u EU to još nitko ne zna i prelike će se vjerovatno mijenjati po potrebi Unije. Lješnjak je deficitna biljka i nema je dosta u svijetu a koristi se u širokoj paleti proizvoda od prehrane,lijekova,krema itd pa će mu potrebe svakog dana sve više rasti.Ono što se kod nas sadi su male količine koje su neznatne i mogu se uvijek prodati. u tri godine posađeno nešto preko 500 ha u cijeloj zemlji a turska recimo ima 60 000 ha pod nasadima pa sve proda. Mislim da će najviše problema kod ulaska u Uniju imati proizvođaći mlijeka i vina jer koliko čitam danas Unija ne zna kuda će sa viškom mlijeka i maslaca a i plaćaju vinogradarima da krče vinograde ( oko 40 000 ha) i sade borovnicu,kupinu i malinu.
lichan is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2009., 15:49   #250
Ličan koliko je stara tvoja plantaža?
Turopoljac is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2009., 20:34   #251
Quote:
lichan kaže: Pogledaj post
Probat ću ti Hazelnut odgovoriti na pitanja, nadam se uspješno.
1. Znam cijene ...
Hvala ti, puno si mi pomogao!

Edit: Zaboravio sam pitati još jednu stvar. Kako stoje stvari sa radnom snagom? Kada su potrebni ljudi i koliko njih i koliko sati rada (otprilike), za jedno 5 ha nasada?

Zadnje uređivanje Hazelnut : 24.08.2009. at 21:59.
Hazelnut is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2009., 22:32   #252
Turopoljac plantaža mi je stara 3 godine, hazelnut što se tiče radne snage računaj osobu po hektaru i to da rade 4-5 dana svaki posao u prve tri godine za okopavanje, špricanje i navodnjavanje.Kasnije kad to budeš radio strojno trebat će ti samo ljudi kod berbe i rezanja mladica i obrezivanja.Uglavnom puno manje nego u prve tri godine. Samo danas ti je teško naći radnu snagu.
lichan is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2009., 22:52   #253
Quote:
lichan kaže: Pogledaj post
Turopoljac plantaža mi je stara 3 godine, hazelnut što se tiče radne snage računaj osobu po hektaru i to da rade 4-5 dana svaki posao u prve tri godine za okopavanje, špricanje i navodnjavanje.Kasnije kad to budeš radio strojno trebat će ti samo ljudi kod berbe i rezanja mladica i obrezivanja.Uglavnom puno manje nego u prve tri godine. Samo danas ti je teško naći radnu snagu.
Slažem se s tim. Hvala Bogu uvijek ima familije koja ce uskocit ako bude potrebno.

I kakav je urod nakon 3 godine?
Hazelnut is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2009., 23:08   #254
Naišao sam na hrpu različitih podataka o prinosu pa ne zanima konačno kako izgleda ta krivulja prinosa? Kada lijeska počinje davati plod i kada pocinje davati maksimalan prinos i koliko on iznosi? Otprilike ali u granicama razumnog...
Hazelnut is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2009., 23:53   #255
Urod ti je treče godine nikakav. Još ne forsiram plodove već razvoj biljke.Ako u početku biljka zakržlja kasnije je to teško nadoknaditi.Dobije se rod godinu dana prije ali drvo u globalu zakržlja, ne preporučam.
Prinos ti je najrealnije rečeno 2-2,5 tone/ha u ljusci ili 800-1200 kg/ha očiščen.Sa navodnjavanjem možda možeš povečati urod 20-30%.
lichan is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2009., 01:57   #256
bok!znali netko na koji način idu ovi novi poticaji za sadnju jer stari ne vrijede od srpnja...smiljane sadim na području žitnika,imam zemlje u komadu otprilike 4,5 ha pa sam odlučio tu posaditi ,za početak 1 ha pa pozdraću dogodine vidjet kako dalje,uglavnom rukavi su zasukani i krećem bez obzira na poticaje..pozdrav..
žitniki is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2009., 12:32   #257
Kako stvari sada stoje nema vise poticaja za podizanje trajnih nasada (16.000 odnosno 22.700 kn/Ha) vec sve ide preko kapitalnih (40% od placenih racuna bez PDV-a)
Smiljan_HR is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2009., 12:34   #258
Quote:
lichan kaže: Pogledaj post
Prinos ti je najrealnije rečeno 2-2,5 tone/ha u ljusci ili 800-1200 kg/ha očiščen.Sa navodnjavanjem možda možeš povečati urod 20-30%.
Koje godine misliš da toliko počne davati? Je li realno ocekivati urod od 3,5kg po stablu 9. godine?

Quote:
Kako stvari sada stoje nema vise poticaja za podizanje trajnih nasada (16.000 odnosno 22.700 kn/Ha) vec sve ide preko kapitalnih (40% od placenih racuna bez PDV-a)
Jel to znaci da ako za sadnju ulozimo 25.000kn/ha bez PDV-a da ce nam drzava vratiti 10.000kn/ha ili?

Zadnje uređivanje Hazelnut : 26.08.2009. at 12:55.
Hazelnut is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2009., 13:31   #259
Quote:
Jel to znaci da ako za sadnju ulozimo 25.000kn/ha bez PDV-a da ce nam drzava vratiti 10.000kn/ha ili?
Da, samo sto zakon (odnosno pravilnik) o kapitalnim se primjenjuje za minimano 40.000 kn investicije. Dakle, morao bi potrositi 40.000 kn bez PDV-a da bi dobio 16.000 kn
Smiljan_HR is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2009., 18:17   #260
Opet ja. Zahvaljujem na svim informacijama koje ste mi dali do sad. Od velike ste pomoći. Trebaju mi još neke informacije vezane za herbicide i gnojiva.

Koje vrste gnojiva i herbicide treba koristiti prilikom sadnje i tokom jedne godine i koliko koštaju? Negdje sam pročitao da zajedno koštaju oko 600kn/ha ali me zanima svaki proizvod pojedinačno da mogu sastaviti plan nabave materijala.

Hvala!
Hazelnut is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:07.