Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.02.2018., 20:36   #41
Imas na internetu puno stranica o formatiranju scenarija, neke osnove: radnja(Action eng.) piše se isključivo u prezentu, likovi pišu se VELIKIM SLOVIMA itd. U nas ima nekoliko natječaja Ars Septima, HAVC, možda i HRT to je za film. A za serije imas HBO Adria, United Media i Nova TV. Očekuj natječaj RTL-a u skorije vrijeme jer je Nova TV vec imala natjecaj pa mozda i RTL se ukljuci u utrku. Za pronaci producenta imas stranicu drustvo hr producnata i imas kontakte vecine njih. Ali prije svega je najvaznije napisati scenarij. Ako ga vec imas, moze li se znati o cemu je tema?

Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk
theabyss is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2018., 16:44   #42
Također, zna li netko kada se točno odvija onaj kao "Natječaj za scenarij"? Je li stvarno u rujnu? Da li ga raspisuje Ministarstvo kulture? I kako im mogu poslati scenarij? Unaprijed hvala.
Kornjačon is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2019., 12:58   #43
Nešto me zanima. Kada napišeš scenarij, recimo za film, kome ga možeš/trebaš poslati? Produkcijskoj kući, redatelju...? Znam da Ministarstvo kulture svake godine raspisuje natječaj za scenarij,  ali koliko sam shvatio daju "samo" novčanu nagradu, a sve u vezi produkcije je i dalje na samom autoru. Ikakvi savjeti?
Kornjačon is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2021., 00:39   #44
Quote:
Kornjačon kaže: Pogledaj post
Ispričavam se ako zvuči naivno, i možda je već bilo odgovoreno na ovoj temi samo nisam shvatio, ali ovo me zanima, onako početnički. Nakon što napišem scenarij... koga kontaktirati? Producenta? Produkcijsku kuću? Da li scenarij prvo treba registrirati negdje? Ako da, kako?


Također, znam da postoji i natječaj za scenarije. Nije valjda to jedini način da ga netko prihvati? Ako je, kada se natječaj održava i kako predati scenarij? Gdje mogu saznati kontakt informaciju? 


Ispričavam se što dižemo staru temu, ali to me zanimalo, eto. 
Mislim da imaš natjecanje na HAVK ili tako nešto pa možeš tamo
A svaki scenarij se mora zaštiti autorskim pravima
Lucky Loser is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2021., 08:51   #45
Quote:
Luckyloser2203 kaže: Pogledaj post
A svaki scenarij se mora zaštiti autorskim pravima
Autorsko pravo je automatski tvoje ako se radi o originalnoj priči. Ako adaptiraš nečije djelo, onda moraš priložiti ugovor kako imaš dopuštenje od autora za adaptaciju.
__________________
Deckardov Kutak
Deckard is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2023., 02:00   #46
Pisanje scenarija/priče za film

Pozdrav,

postoji li netko među Vama tko u slobodno vrijeme piše priče? U ovom slučaju mislim na priče koje bi bile zanimljive za sadržaj knjige ili filma.
DOMSON is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2023., 21:43   #47
Quote:
DOMSON kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

postoji li netko među Vama tko u slobodno vrijeme piše priče? U ovom slučaju mislim na priče koje bi bile zanimljive za sadržaj knjige ili filma.
Ne razumijem baš pitanje.
Pišem knjige, među njima su i zbirke priča. Dakle pišem i priče.

Jednom su mi otkupili prava za snimanje filma po jednoj priči, ali nisu nikad sakupili potrebne financije (filmovi su skupi) pa film nije nikad snimljen.
__________________
"Being a good writer is 3% talent, 97% not being distracted by the internet."
zoran k is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2023., 14:08   #48
Mislim da se začetnik teme dvoumi između knjige ili filma? Neka kaže ako griješim.

Inače, i ja trebam savjete. Znači, kao što mislim za autora ove teme, i ja imam svoje radove - za koje ne znam je li za knjigu ili scenarij.
Znači, radi se o povijesnoj fantaziji - stvarnim poznatim povijesnim osobama i njihovim životima, pomiješano sa mojom fikcijom.
Većina mojih prijatelja koji su pročitali kažu da je ovo izvrsno i da je za scenarij, a ne knjigu, jer sadrži više "dijaloga" među likovima , a ne filozofskog opisa svega u priči.
Obratio sam se dosada i nakladnicima, samo sam im poslao upit, jer još mi nije zaštićeno autorskim pravima pa ne mogu tek tako slati čitave radove. Ni jedni od njih, znači, nisu odgovorili, jedino iz Frakture su se samo javili i to da bi mi rekli da su oni jadni "prebukirani" i da zbog ograničenih kapaciteta nisu u stanju pomoći "novim autorima".
Šta reći, "Naša posla". Baš me zanima koji su to njihovi "ograničeni kapaciteti" i koliko su jadni "pretrpani" pismima autora, što starih što novih. Nego mislim da dotična je kao i većina naših- dobila posao preko veze, -"daj ti meni plaću- a ja ću da pijem kavu, da stavim obije noge jednu preko druge na stol i čekam kada će mi proći radno vrijeme"...

Ima li itko savjet ili iskustva i šta da radim? Unaprijed hvala.
__________________
Shadow of death-Yusuf Güzey
DJ_Bobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2023., 17:42   #49
Quote:
DJ_Bobo kaže: Pogledaj post
Znači, radi se o povijesnoj fantaziji - stvarnim poznatim povijesnim osobama i njihovim životima, pomiješano sa mojom fikcijom.
Ovo kod nas neće nitko snimiti jer bi bilo skupo kao dragi kamen tako da je pisanje scenarija bacanje vremena. Kako su scenariji.adu zatvorili butiku, nema se više ni gdje postaviti barem da netko to vidi (stranica je bila beskorisna, ali opet...)

Quote:
Većina mojih prijatelja koji su pročitali kažu da je ovo izvrsno i da je za scenarij, a ne knjigu, jer sadrži više "dijaloga" među likovima , a ne filozofskog opisa svega u priči.
Prijatelji, rodbina, strina i omiljeni ujak su najgori ljudi koji ti mogu nešto reći o pisanim radovima. Čekaj da čitatelji koji nisu povezani s tobom kažu svoje, onda ćeš znati koliko je to dobro ili loše.

Quote:
Obratio sam se dosada i nakladnicima, samo sam im poslao upit, jer još mi nije zaštićeno autorskim pravima pa ne mogu tek tako slati čitave radove.
Čim nešto napišeš, to je automatski zaštićeno autorskim pravima. Spremiš mail s datumom završetka i to je to, miran si. Što se tiče cijelih radova, to nitko ne prima osim ako ih dio ne povuče da stvarno sve pročitaju. Vjeruj mi, izdavači nemaju vremena sjediti i čitati 100 tisuća riječi od svakog romana kojeg dobiju, zato se šalje nekoliko poglavlja kao test-proba.

Quote:
Ni jedni od njih, znači, nisu odgovorili, jedino iz Frakture su se samo javili i to da bi mi rekli da su oni jadni "prebukirani" i da zbog ograničenih kapaciteta nisu u stanju pomoći "novim autorima".
Jesi prvo provjerio koji izdavač objavljuje što ili si slao napamet? Ništa osobno, naravno, ali ljudi to rade, pa se onda žale kako ih nitko ne doživljava.

Quote:
Šta reći, "Naša posla". Baš me zanima koji su to njihovi "ograničeni kapaciteti" i koliko su jadni "pretrpani" pismima autora, što starih što novih. Nego mislim da dotična je kao i većina naših- dobila posao preko veze, -"daj ti meni plaću- a ja ću da pijem kavu, da stavim obije noge jednu preko druge na stol i čekam kada će mi proći radno vrijeme"...
Objava knjige košta i one se ne događaju preko noći. Da, dosta izdavača radi po ograničenom kapacitetu, pet-šest naslova godišnje, neki ni toliko, upravo zbog troškova i sličnih stvari. I poneki imaju proces odabira gdje zaprime recimo 10 rukopisa i onda rade s njima. Ili već imaju odobrene autore, popunjeni izdavački plan, tako da ne primaju nove autore. To se događa, ovo je Hrvatska, s 4 milijuna stanovnika i ograničenim bazenom čitatelja.

Quote:
Ima li itko savjet ili iskustva i šta da radim? Unaprijed hvala.
Pa, napiši rad do kraja, za početak. Priče će slabo tko gledati jer se općenito slabo prodaju, pogotovo mladih, neafirmiranih i nepoznatih autora. Roman je norma koja se traži.
__________________
Deckardov Kutak
Deckard is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2023., 19:50   #50
@Deckard, hvala puno na odgovorima. Vidim i na drugim temama da imaš iskustva sa ovom tematikom. E sada...

Quote:
Deckard kaže: Pogledaj post
Ovo kod nas neće nitko snimiti jer bi bilo skupo kao dragi kamen tako da je pisanje scenarija bacanje vremena. Kako su scenariji.adu zatvorili butiku, nema se više ni gdje postaviti barem da netko to vidi (stranica je bila beskorisna, ali opet...)
Ovo, trebao sam odmah dodati na početku - dugo se raspitujem o ovome svemu i čovijek sam sa "obije noge na zemlji", to jest "ne ciljam na visoko" i "ne živim u oblacima"... što gore da se opišem - "nevjerni sam Toma" .. do prije nekog vremena nisam se usudio ni maštati da bi ovo mogla biti knjiga, uvijek sam to smatrao hobijem, kreativan sam - volim pisati i crtati, i nikad si nisam dao "ni mrvu" pomisli - da bi mogla biti knjiga, a kamo li još da bude scenarij.. uvijek sam smatrao - umrijet ću i ovo ponijeti sa sobom u grob, i nitko neće za to saznati, ili sve i da bude nešto, netko će se drugi "kititi mojim perijem" i to sa svojim poznatim imenon i prezimenom- a ne mojim. Eto, toliko sam kritičan. Ne vjerujem u "čuda". Ne vjerujem u "bajke"...

Quote:
Deckard kaže: Pogledaj post
Prijatelji, rodbina, strina i omiljeni ujak su najgori ljudi koji ti mogu nešto reći o pisanim radovima. Čekaj da čitatelji koji nisu povezani s tobom kažu svoje, onda ćeš znati koliko je to dobro ili loše.
.
Ovo, ne samo rodbina, obratio sam se i jednoj profesorici( kada vidim tko sve završava fakultete muka mi je), i najviše sam se trudio da uđem u krug studenata Filozofije i književnosti. ( da ih ne imenujem, poštujem svačiju privatnost) jedna mi je rekla da se za ovo čak obratim, pazi sada - da ovo nikada neće i ne može ovdje uspjeti, već da se obratim stranim producentskim kućama jer oni to jedino mogu -prepoznati-, da pronađem licenciranog književnog agenta koji će mi rad zatim poslati -readerima - tih producentskih kuća, ali kada je spomenula "The Walt Disney Company" i "Netflix"... nisam se mogao suzdržati, prasnuo sam u smijeh, ona je samo uvrijeđeno otišla. Kasnije sam joj se ispričavao, rekla je samo svoje hm.. "mišljenje", ali nisam smio tako reagovati. .

Quote:
Deckard kaže: Pogledaj post
Čim nešto napišeš, to je automatski zaštićeno autorskim pravima. Spremiš mail s datumom završetka i to je to, miran si. Što se tiče cijelih radova, to nitko ne prima osim ako ih dio ne povuče da stvarno sve pročitaju. Vjeruj mi, izdavači nemaju vremena sjediti i čitati 100 tisuća riječi od svakog romana kojeg dobiju, zato se šalje nekoliko poglavlja kao test-proba.
Ovo, je si li siguran? Jer sam dosta toga načuo da se danas "masovno kradu radovi mladih autora koji ne znaju i koji još to nisu zaštitili autorskim pravima". ??

Quote:
Deckard kaže: Pogledaj post
Jesi prvo provjerio koji izdavač objavljuje što ili si slao napamet? Ništa osobno, naravno, ali ljudi to rade, pa se onda žale kako ih nitko ne doživljava.
Obratio sam se Booksi, i oni su me dalje uputili kome slati.

Quote:
Deckard kaže: Pogledaj post
Objava knjige košta i one se ne događaju preko noći. Da, dosta izdavača radi po ograničenom kapacitetu, pet-šest naslova godišnje, neki ni toliko, upravo zbog troškova i sličnih stvari. I poneki imaju proces odabira gdje zaprime recimo 10 rukopisa i onda rade s njima. Ili već imaju odobrene autore, popunjeni izdavački plan, tako da ne primaju nove autore. To se događa, ovo je Hrvatska, s 4 milijuna stanovnika i ograničenim bazenom čitatelja.
Znam da košta i da je u nas jako teško mladim i kreativnim autorima, za to me svi u "mojem okruženju" uvjeravaju da se "obratim stranom tržištu", ili tržištu države čiju povijest fantastike pišem. .

Quote:
Deckard kaže: Pogledaj post
Pa, napiši rad do kraja, za početak. Priče će slabo tko gledati jer se općenito slabo prodaju, pogotovo mladih, neafirmiranih i nepoznatih autora. Roman je norma koja se traži.
E ovo je problem, nikada završiti rad - traje ko "Santa Barbara", radnja i zaplet toliko traju da ne znam više kada početi sa "raspletom" a kamo li krajem čitave priče.
__________________
Shadow of death-Yusuf Güzey
DJ_Bobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2023., 22:16   #51
Evo da ja probam.

Nikada ne pitaj rodbinu ili prijatelje. Ako te odbiju izdavači, nemam iskustva, ali ovo mi izgleda kao da se prave fini i da te ne žele uvrijediti pa te šalju dalje.

Ono što ti je jedna rekla zanemari. Možda si joj se sviđao pa je htjela reći nešto lijepo. Njena reakcija nakon tvojeg smijeha bi mogla biti potvrda

Ako sam dobro razumio nisi završio roman/scenarij?

Moj savjet za dalje bi bio da probaš neku radionicu pisanja i da nađeš stvarno nezavisne beta readere. Palo mi je na pamet da možda i ovdje pustiš koji odlomak ali ne znam koliko je ovdje stručnih ljudi. Da ne ispadne da smo i mi kao rodbina
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2023., 07:49   #52
Quote:
DJ_Bobo kaže: Pogledaj post
@Deckard, hvala puno na odgovorima. Vidim i na drugim temama da imaš iskustva sa ovom tematikom.
E ovo je problem, nikada završiti rad - traje ko "Santa Barbara", radnja i zaplet toliko traju da ne znam više kada početi sa "raspletom" a kamo li krajem čitave priče.
Neki vole dugu, epsku radnju, neki pak čitatelji više vole kraće forme.

Kako rasplesti radnju? Pa, uvijek možeš ubaciti neki neočekivani događaj - lik nekamo otputuje pa mu se izgubi trag...
Ili se on sakrije, tj. promijeni identitet...
Ako je u pitanju ljubavna veza, rasplet može biti: ili razilaženje - ili sretno vjenčanje...

A. C. Doyle (Sherlock Holmes) je postao planetarno popularan sa svojim djelima, tako da mu je pisanje o slavnom detektiveu postalo u jednom trenutku zamorno, pa ga je u jednoj priči odlučio dokrajčiti, tj. likvidirati. I to je trebala biti zadnja Holmesova avantura.
Onda je autor počeo dobivati pisma obožavatelja, s pitanjima što se Holmesu desilo, da li je to kraj itd., pa je A. C. D., vidjevši
koliko je čitateljima lik obljubljen, istog oživio u narednim pričama.
__________________
Nije bitno ciljati u metu. Bitno je metati u cilj...
FeetF1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2023., 16:19   #53
Quote:
FeetF1 kaže: Pogledaj post
Onda je autor počeo dobivati pisma obožavatelja, s pitanjima što se Holmesu desilo, da li je to kraj itd., pa je A. C. D., vidjevši
koliko je čitateljima lik obljubljen, istog oživio u narednim pričama.
Ne baš. Uzeo je deset godina pauze od Holmesa, ali interes za njega nije jenjavao, pa je onda napisao Baskerviskog psa, koji je "vratio2 Holmesa, ali ustvari nije jer se događao ranije njegove smrti. Tek nakon toga ga je službeno oživio.

Ali, deset godina je uzeo pauzu od njega i nije napravio ništa toliko značajno, što je jedan od razloga i zašto mu se vratio.
__________________
Deckardov Kutak
Deckard is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2023., 22:40   #54
Quote:
Deckard kaže: Pogledaj post
Ali, deset godina je uzeo pauzu od njega i nije napravio ništa toliko značajno, što je jedan od razloga i zašto mu se vratio.
Gledao sam neki dokumentarac, pa sam zaboravio koliki je zapravo vremenski razmak bio od zadnje pričeo SH
do ponovnog oživotvorenja pronicljivog detektvia.
__________________
Nije bitno ciljati u metu. Bitno je metati u cilj...
FeetF1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2023., 18:11   #55
Pozdrav društvo, oprostite što ne pišem na vrijeme, sezona rada počela pa ludnica.

Da vam se svima zahvalim na odgovorima i savjetima, ..što ste mi pokušali pomoći.

Moja je odluka da ovo definitivno odložim, (neka skuplja prašinu u ormaru), jer je teško ostvarivo .. @Baphomet, i meni je palo na pamet da ovdje stavim odlomke, ali ja ovako skeptičan - to mi je jednom palo na pamet i odmah maknuo iz glave kao mogućnost. Pažljivo biram kome ću dati da čita- samo povjerljivim ljudima koje poznajem i koji neće širiti dalje, već ostaviti za sebe. Od svih sam tražio nazad kopiju rada, samo jedna profesorica ( vrag je odnio) kojoj sam dao preko preporuke mi nije vratila, budala sam što sam joj uopće davao.

Tako dakle, hoću da ovo pišem iz -ljubavi prema pisanju-, kao hobi, I kada malo bolje shvatim - ako sada nastavim razbijati glavu da li je ovo scenarij/film /knjiga? kako prodati ? Kako ovo, kako ono... onda sam sebi kažem: - Budalo, onda to više nije to, to onda više nije hobi, već postaje na neki način "teret", kada se vratim kući nakon posla obožavam ovo raditi i jedino me to opusti, pisanje, crtanje i -pisanje ratnih glazbenih nota- a sada da mi to postane -teret-. Ono - neka pišem za sebe, za svoju dušu.. što moraju drugi čitati ili znati? ? Tako da odlažem ovo.

Da ne kažete da vam nisam ništa rekao ni -natuknuo-, iz zahvalnosti ću vam u nekoliko riječi samo opisati o kakvom je radu riječ:

Radi se o eri Oktavijana Augusta, priče prikazane sa stajališta (kroz oči) njegovog vjernog sluge koji ga prati kroz život. Uključuje mistiku i fantastiku, kroz svoje crteže da opišem - "pejzaže zlatne riznice", obrambenih zidina koje u noći iznutra "svijetle kao krijesnice", ogromno "platinasto stablo" koje je ukorijenjeno duboko među drvećima, " tamna"građevina koju opsjedaju vrane koji se "hrane" tijelima mrtvih neistomišljenika .. i td... zapravo je više ratno štivo, najmanje neke dvorske intrige.

Hvala vam puno.
__________________
Shadow of death-Yusuf Güzey
DJ_Bobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2023., 20:49   #56
Predlažem ti neku od radionica pisanja

Meni su pomogle. Problem je što moraš biti spreman na kritiku. Meni je u početku bilo teško ali skužio sam da imaju pravo. Bar što se tiče tiče pisanja.

Jako je teško suočiti se sa kritikama. Meni je pomogla jedna jednostavna rečenica mojeg omiljenog pisca fantastike (Joe Abercrombie )..."da li stvarno misliš da je to tako?", ono, da li je to nešto izvorno iz tebe ili je samo rečenica koju si prepisao iz nekog drugog djela?

Čitajući tvoje citate zapitao bih se da li je tamo bilo uopće krijesnica? Da li su na tom mjestu uopće bile vrane?

Zašto to pitam? Imam traume zbog jedne priče koja je objavljena. Spomenuo sam krumpir koje u to doba na tom mjestu nije mogao postojati. Skrenuli su mi pažnju na to pa sam ispravio ali trauma je ostala
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2023., 07:59   #57
Scenarij se mahom sastoji od komunikacije likova.
Od ideje o čemu se priča i način na koji se priča.
To je vrlo zahtjevno, i s pozicije onoga koji može otkriti kvalitetu u textu i onoga koji ima oko za casting, tko taj text može oživjeti.
Naime, pogledajte scenarij za Seinfeld...
Naoko običan text, a pokrenuta je evolucija.
__________________
Ima ljudi koji su sretni u svom očaju - Dan Tana
Eneja Od Danaja is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2023., 18:00   #58
Nisam bio ovdje jako dugo i zaboravio sam na postavljeno pitanje, pa tako nisam vidio da ste pokrenuli razgovor.


Quote:
zoran k kaže: Pogledaj post
Ne razumijem baš pitanje.
Pišem knjige, među njima su i zbirke priča. Dakle pišem i priče.

Jednom su mi otkupili prava za snimanje filma po jednoj priči, ali nisu nikad sakupili potrebne financije (filmovi su skupi) pa film nije nikad snimljen.
Pitanje je bilo postavljeno zato jer dugi niz godina želim snimiti kratkometražni film sa dobrim scenarijim. Jedan takav sam osobno napisao, ali je previše kompliciran za snimanje pa sam odustao za sad.

Film bi htio snimiti na svoju ruku i sa svojim novcima, a u svemu tome bi mi uskočili prijatelji koji su isto tako filmaši. Svi smo mlađa ekipa koja bi željela napraviti vizualno kvaltetan film. Samo po meni nema smisla snimati ukoliko čovjek na stolu nema dobru priču. Zato sam želio provjeriti sa Vama na forumu postoji li netko tko ima dobru maštu i želju da neki od Vaših scenarija ugleda svjetlo dana. Pa da tako i Vaše ime bude na platnu prilikom prikazivanja u nekoj budućnosti.
DOMSON is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2023., 17:33   #59
Quote:
DOMSON kaže: Pogledaj post
Film bi htio snimiti na svoju ruku i sa svojim novcima, a u svemu tome bi mi uskočili prijatelji koji su isto tako filmaši. Svi smo mlađa ekipa koja bi željela napraviti vizualno kvaltetan film. Samo po meni nema smisla snimati ukoliko čovjek na stolu nema dobru priču. Zato sam želio provjeriti sa Vama na forumu postoji li netko tko ima dobru maštu i želju da neki od Vaših scenarija ugleda svjetlo dana. Pa da tako i Vaše ime bude na platnu prilikom prikazivanja u nekoj budućnosti.
Pošto je to privatni projekt, pretpostavljam kako su financijski dometi ograničeni, što znači kako bi priča morala biti jednostavna, ali opet nekako efektna. Neki posebni žanr vas zanima?
__________________
Deckardov Kutak
Deckard is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2023., 11:26   #60
Pisem scenarij za seriju, ako se odlucite promjeniti zanr i snimati nesto u nastavcima tu sam.
__________________
Pizza, pizza!!!
I za kraj svjetionik!
Lady_In_Black is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:39.