Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.08.2007., 00:05   #81
Quote:
pećina kaže: Pogledaj post
BIT poštovanja jest da ga netko mora zaslužiti. Ali ne kao apsolutno poštovanje, više kao poštovanje. Nema druge riječi
Ali kako ne uviđaš da termin 'zaslužiti' u ovom kontekstu znači doslovno ovo: činiti ono što se unutar mog etičkog sustava smatra dobrim/vrijednim.

Znači, u tvojim očima samo onaj koji živi po etičkim nazorima kompatibilnim s tvojim, može zaslužiti tvoje poštovanje. Ovo nije uvijek problematično jer su mnogi etički sustavi međusobno relativno prilično kompatibilni, pa se onda tvoje 'poštovanje' bazira na tom kompatibilnom dijelu. No postoje i takvi etički sustavi koji su fundamentalno nekompatibilni. E, to je već žešći problem.
Apemant is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2007., 00:05   #82
Quote:
igod kaže: Pogledaj post
Ma da?
I kritičar izdaje naređenja za ubojstva preko radija i na ulici?
Govorio si o Index Librorum Prohibitorum.
Koji je to Katolik izdao naređenje za ubojstvo zbog indexa?

No s druge strane nije li huškanje i govor mržnje preko radija(ili tv-a ili bilo kojeg javnog medija) isto tako jedan od indirektnih načina pozivanja,u konačnici,na netoleranciju,mržnju i na kraju krajeva,moguća, ubojstva?
Po tome onaj koji nikad nije osobno nikog ubio nije kriv,kaj ne?
__________________
There is no greater power in the universe than the need for freedom.
danaye is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2007., 00:09   #83
Quote:
Govorio si o Index Librorum Prohibitorum.
Koji je to Katolik izdao naređenje za ubojstvo zbog indexa?
Index sam spomenuo tek tako kao nadopunu za zabrane knjiga.
Što je dobroga donijeo taj index osim lošeg glasa KC?

Quote:
No s druge strane nije li huškanje i govor mržnje preko radija(ili tv-a ili bilo kojeg javnog medija) isto tako jedan od indirektnih načina pozivanja,u konačnici,na netoleranciju,mržnju i na kraju krajeva,moguća, ubojstva?
Jeste.
igod is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2007., 00:16   #84
Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post
Ali kako ne uviđaš da termin 'zaslužiti' u ovom kontekstu znači doslovno ovo: činiti ono što se unutar mog etičkog sustava smatra dobrim/vrijednim.

Znači, u tvojim očima samo onaj koji živi po etičkim nazorima kompatibilnim s tvojim, može zaslužiti tvoje poštovanje. Ovo nije uvijek problematično jer su mnogi etički sustavi međusobno relativno prilično kompatibilni, pa se onda tvoje 'poštovanje' bazira na tom kompatibilnom dijelu. No postoje i takvi etički sustavi koji su fundamentalno nekompatibilni. E, to je već žešći problem.
Ma ne, ja samo potvrđujem da je istina da je poštovanje usko povezano sa sličnošću etičkih nazora. Nisam rekao da je kod mene to slučaj. Zato sam i rekao da je to više neka predrasuda nego poštovanje.
__________________
Apathy on the rise, no one cares.
pećina is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2007., 18:44   #85
Quote:
pećina kaže: Pogledaj post
Ma ne, ja samo potvrđujem da je istina da je poštovanje usko povezano sa sličnošću etičkih nazora. Nisam rekao da je kod mene to slučaj. Zato sam i rekao da je to više neka predrasuda nego poštovanje.
Što bi onda bilo istinsko poštovanje, te na koji način bi se zasluživalo?
Apemant is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2007., 21:13   #86
Dobro pitanje. Mislim da je generalno gledajući loše pitanje zaslužuju li religije poštovanje. Bolje pitanje je zaslužuju li oni da im se ne rugamo.

Rugamo se onima koji vjeruju da je zemlja ravna ploča, i onima koji vjeruju da je zemlja centar sunčeva sustava. Gdje je granica?
__________________
Apathy on the rise, no one cares.
pećina is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2007., 21:28   #87
Quote:
pećina kaže: Pogledaj post
Rugamo se onima koji vjeruju da je zemlja ravna ploča, i onima koji vjeruju da je zemlja centar sunčeva sustava. Gdje je granica?
To je također dobro pitanje.

No, rugamo li se onima koji ZAISTA vjeruju u horoskop? (Takvih ima, vjeruj)
Kako to da u svim silnim novinama gdje mi 'astrolozi' govore kako ću danas provesti dan, nema nekakav 'disclaimer' tipa - sve je ovo samo zabava, nemojte ovo uzimati smrtno ozbiljno? Nekakav izvanzemaljac, pročitavši horoskop u novinama, ni po čemu ne bi mogao zaključiti da se radi o razbibrizi. Jer ti tekstovi zvuče kao da njihov autor zbilja brije da zna što će se događati s ljudima - i to na temelju *pogrešno* izračunatog položaja Sunca u 'trenutku' njihovog rođenja. Još gore, položaja Sunca u odnosu na tzv. 'zviježđa', totalno proizvoljnog grupiranja zvijezda koje u 3d galaktičkoj mapi nema apsolutno nikakvog smisla.

Kužiš, ja sam za fer odnos i jednak tretman svega.
Apemant is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2007., 21:41   #88
Quote:
No, rugamo li se onima koji ZAISTA vjeruju u horoskop? (Takvih ima, vjeruj)
Da, kad god stignem.
igod is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2007., 21:50   #89
Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post
To je također dobro pitanje.

No, rugamo li se onima koji ZAISTA vjeruju u horoskop? (Takvih ima, vjeruj)
Kako to da u svim silnim novinama gdje mi 'astrolozi' govore kako ću danas provesti dan, nema nekakav 'disclaimer' tipa - sve je ovo samo zabava, nemojte ovo uzimati smrtno ozbiljno? Nekakav izvanzemaljac, pročitavši horoskop u novinama, ni po čemu ne bi mogao zaključiti da se radi o razbibrizi. Jer ti tekstovi zvuče kao da njihov autor zbilja brije da zna što će se događati s ljudima - i to na temelju *pogrešno* izračunatog položaja Sunca u 'trenutku' njihovog rođenja. Još gore, položaja Sunca u odnosu na tzv. 'zviježđa', totalno proizvoljnog grupiranja zvijezda koje u 3d galaktičkoj mapi nema apsolutno nikakvog smisla.

Kužiš, ja sam za fer odnos i jednak tretman svega.
Što sam ja vanzemaljac?
__________________
Apathy on the rise, no one cares.
pećina is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2007., 21:59   #90
Treba se zapitati zašto religije uopće zaslužuju bilo kakvo poštovanje. Je li to zato jer su neki vjernici učinili dobre stvari? Ako je, treba li također u obzir loše stvari. Dakle, stvar se ne može tako gledati.
Zapravo, treba li bilo koji etički sustav poštovati samo zato jer je etički sustav. Odgovor je ne. Bilo koji stav treba argumentirati i koliko ima valjanih argumenata koji ga podupiru određuje koliko treba poštovanja. Prema tome, ne treba ništa po defaultu poštovati.
To ne znači da netko nema pravo na svoje stavove, nego da ne zaslužuju svi jednako poštovanje.
Davor000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2007., 22:58   #91
Quote:
pećina kaže: Pogledaj post
Što sam ja vanzemaljac?
Mislio sam netko posve neinformiran o ljudskim specifičnostima.
Apemant is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:57.