Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.04.2007., 01:02   #21
Wink

Quote:
xipe kaže: Pogledaj post
Ako odem na bolovanje 3 dana, koliko mi se smanjuje placa? Nije valjda da dobijem onih 70 ili 80%, iako se radi o samo tri dana?
Meni je pravnica na bivšem poslu rekla da ako uzimam duže od 4 dana bolovanja, onda se rade izračuni i preračuni plaće, koja zato bude manja... Uglavnom, ja sam bio 4 dana na bolovanju i još toliko na godišnjem, pa kad se uračunaju i dva vikenda... Prespavao sam doma 12 dana i prizdravio... I nitko mi nije skinuo ni lipu s plaće.
__________________
Moje (zapušteno)carstvo

Zadnje uređivanje likich : 17.04.2007. at 01:04. Reason: ispravci
likich is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2008., 09:22   #22
bolovanje i doznake

Bila sam na bolovanju za dijete do 3 godine. 7 dana u devetom mjesecu i 3 dana u desetom mjesecu.

I desilo se slijedeće: Nastala je neka zbrka i računovodstvo nije dobilo (u različitim smo zgradama) onu potvrdu o privremenoj nesposobnosti za rad. Doznake za zatvaranje bolovanja sam dobila tek jučer i tek na moje inzistiranje mi je doktorica dala doznake odvojeno za dva mjeseca. Ovaj mjesec je plaća obračunata ranije i moja je krivnja što sam donjela doznake tek nakon toga. u međuvremenu mi je obračunata plaća kao da sam ja bila na bolovanju, dakle uzeli su mi dio plaće. Računovodstvo me nije nazvalo niti je kontaktiralo moga šefa da pita kaj se događa i zakaj nemam doznaka niti one prve potvrde s kojom se otvara bolovanje nego su na temelju prisutnosti na radu (u kojoj je pisalo da sam na bolovanju ali ne i kakvom) pretpostavili nešto što nije istina.

E sad. Ja papire imam sve. Zakasnila sam 2 dana, donjela sam ih u ponedjeljak, a ne u petak. Računovodstvo kaže da je sad gotovo i da oni više niš ne mogu. Doktorica kaže da hzzo ima papire da sam ja na bolovanju za dijete do 3 god i da će oni to uredno refundirati firmi.

Da li netko ima ideju kaj napraviti?
spajalicom is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2008., 09:42   #23
Meni tak jednom prilikom nisu isplatili bolovanje za 14 dana, tj. 2 tjedna radna, novce sam dobila tek na idućoj plaći. Bila sam jako sretna Odi u HZZO pa i njih pitaj!
winnerica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2008., 11:46   #24
Quote:
spajalicom kaže: Pogledaj post
Računovodstvo kaže da je sad gotovo i da oni više niš ne mogu.
o jadni

neka ti na idućoj plaći isplate razliku
kad bi se radilo o nekom značajnijem iznosu (pretpostavljam da za tih par dana nije neki veliki iznos u pitanju, istinada je tvoj ali vjerojatno možeš bez toga mjesec dana) mogli bi ti isplatit akontaciju plaće pa onda to poravnat na drugoj plaći

u računovodstvu niš nije gotovo i sve se može
u skladu sa zakonom, narafno
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2008., 12:47   #25
Danas sam se opet čula sa tetom u računovodstvu i bila je iznimno neljubazna. Svalila je svu krivicu na mene i vrlo drsko odgovorila da će vidjeti kod obračuna za 10 mj. što može napraviti. Dakle, ovisi o njenoj volji da li će nazvati hzzo i probati s njima nekaj vidjeti. Ja sam joj dostavila doznake sa šifrom F1 pa nek kemija.

Mislim nije mi jasno ako nas ima 700 zaposlenih da nikada nitko u zadnjih 10 godina nije imao sličan slučaj i da se nikada nije desila greška pa da su krivo nekome nekaj obračunali. Mož si mislit.

Ok. "Ovo mi je škola i drugi puta ću pametnije..."
spajalicom is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2008., 14:52   #26
Quote:
spajalicom kaže: Pogledaj post
Danas sam se opet čula sa tetom u računovodstvu i bila je iznimno neljubazna. Svalila je svu krivicu na mene i vrlo drsko odgovorila da će vidjeti kod obračuna za 10 mj. što može napraviti. Dakle, ovisi o njenoj volji da li će nazvati hzzo i probati s njima nekaj vidjeti. Ja sam joj dostavila doznake sa šifrom F1 pa nek kemija.

Mislim nije mi jasno ako nas ima 700 zaposlenih da nikada nitko u zadnjih 10 godina nije imao sličan slučaj i da se nikada nije desila greška pa da su krivo nekome nekaj obračunali. Mož si mislit.

Ok. "Ovo mi je škola i drugi puta ću pametnije..."

Može i mora ti isplatiti razliku na sljedećoj plaći, tj. na listi za 10.mjesec.
Na platnoj listi mora biti upisano BO (ne samo obračuna radi nego i jer inače ne bi imala fond sati) koje mora odgovarati doznakama, u suprotnom je plaća pogrešno obračunata. Ako ne bude htjela ispraviti, idi kod financijskog rukovoditelja ili šefa računovodstva ovisno kako imate organizirano i reci da ti je plaća pogrešno obračunata.
Aenea is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2011., 21:16   #27
Pogrešno obračunato bolovanje

Bila sam na neplaćenom porodiljnom do 3 godine života djeteta.Za to vrijeme sam sve doprinose plaćala sama,te preko muža imala zdravstveno.U 11 mjesecu 2010. (vratila sam se na posao 22.3.2010) sam išla na bolovanje zbog djeteta.I neki dan me zove teta iz računovodstva da će mi skinuti sa plaće XY iznos,jer su mi krivo obračunali bolovanje.Istina jest,provjerili smo,krivo su mi obračunali.I sad se žele namiriti preko moje plaće.Da li to smiju? Po meni trebali bi se namiriti iz plaće službenice koja je sfušarila ,ali zanima me pravno mišljenje,bila bih jako zahvalna.
lasica76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2011., 22:42   #28
Bolovanje zbog njege djeteta refundira HZZO poslodavcu, što znači da je najvjerojatnije prilikom obrade bolovanja u HZZO ustanovljen pogrešan obračun. Obračun se mora korigirati na Vašoj plaći jer je HZZO poslodavcu refundirao manji iznos od onog koji je Vama isplatio.

Druga je stvar kažnjavanje radnika koji je izvršio obračun.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2011., 23:04   #29
dobili ste novac koji vam ne pripada.. čijom greškom, to neka utvrđuje vaš poslodavac i kako će tu grešku sankcionirati.. a na neki način i zakonski bi vaš poslodavac mogao imati problema ako vam ne skine taj iznos sa plaće pošto je to bila neto uplata bez obračuna i doprinosa i poreza pa i nema osnove da taj iznos kao takav i zadržite..

ako je poveća svota u igri, eventualno da se možda dogovorite da vam skine u par rata..
sveki is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2011., 08:20   #30
ne mogu vjerovati da će ta žena proći nekažnjeno za svoj fuš,eventualno će joj poslodavac reći naughty girl! a ja ću popušiti skoro cijelu plaću i to baš sad kad mi dijete ima rođendan? što da živimo samo od moje plaće,kaj bi jeli taj mjesec? ok,ok,trebala sam diplomirati pravo i financije,pa si sama nakon svakog bolovanja računati koliko trebam dobiti i uvidjeti da mi je isplaćeno viška,ali čemu onda njeno radno mjesto?? a ništa,hvala na odgovorima.ako ima kakve osnove za tužbu protiv gospođe,nemojte se ustručavati mi dati kakav tip.
lasica76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2011., 09:04   #31
Poslodavac vam ne smije samostalno "skinuti" ništa s plaće bez vaše suglasnosti, osim naravno ako je neko rješenje o ovrsi i sl. Druga je stvar da on može, ukoliko vi ne pristanete na povrat pogrešno doznačenih sredstava, pokrenuti sudski spor protiv vas.
triax is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2011., 20:19   #32
2.pitanjead sam saznala-već masu puta ta ista osoba radi isto.i uredno ljudima skida sa plaće,niti oprosti rekla nikom nije,niti ljudi na poslu nisu znali da im ne smije skidati sa plaće bez suglasnosti.a skida im.bez najave.a sama shebava plaće.poslodavac ne vjerujem da će je "kazniti",ali da li joj ja nekako mogu doskočiti da ubuduće se malo sabere pri obavljanju svog posla?thanx.
lasica76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2011., 07:59   #33
Bolovanje

Sestra mi je prije šest mjeseci slomila nogu u gležnju.Imala je operaciju i oporavak još traje. Nakon 6 mjeseci doktorica ju je uputila na invalidsku komisiju,u zahtjevu su naveli za invalidsku mirovinu.Za dva mjeseca ide vaditi šarafe ,još je na štakama znači oporavak još traje,naravno da će se oporaviti samo zbunjuje nas što nije u zahtjevu bila neka stavka kontrola bolovanja,znači li to ako je odbiju da će to utjecati na bolovanje ili na kasnije utvrđivanje invaliditeta u zahtjevu za naknadu od osiguranja. Da li netko ima iskustva sa dugim bolovanjem,komisijama i osiguranjem? Samo da napomenem povreda nije bila na radu.
markizica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2011., 17:58   #34
Nakon 6 mjeseci neprekidnog bolovanja, liječnik opće prakse obvezan je uputiti svog pacijenta na invalidsku komisiju HZMO-a. HZMO ima svoju ljestvicu utvrđivanja invaliditeta, a osiguravajuće kuće kod kojih osoba privatno plaća premiju osiguranja imaju svoju ljestvicu, a te ljestvice i utvrđeni postotak invaliditeta se ne moraju podudarati. Invalidska komisija može preporučiti daljnje bolovanje.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2011., 23:32   #35
Dobila je odbijenicu po čl.34 ZOMO, Doktorica opće prakse koja ju je i poslala na komisiju kaže da ona nezna što oni tamo zaokruže, čudi se što zahtjev podnesen za invalidsku mirovinu a ne tjelesno oštećenje. Uglavnom svi dobiju prvi put odbijenicu,to ne znači da se bolovanje prekida,liječenje se nastavlja,a po završetku liječenja pravi se zahtjev za utvrđivanje invalidnosti zbog naplate osiguranja i ova odbijenica po čl.34 ništa na to ne utječe.
markizica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2011., 09:45   #36
neisplata bolovanja

Prijatelj mi je već 3 mjeseca na bolovanju, a nije dobio plaćeno ni kune. Firma mu je u "banani" (građevinska) i nezna kome da se obrati.
maria2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2011., 12:14   #37
Quote:
maria2 kaže: Pogledaj post
Prijatelj mi je već 3 mjeseca na bolovanju, a nije dobio plaćeno ni kune. Firma mu je u "banani" (građevinska) i nezna kome da se obrati.
Neka se obrati nadležnoj službi HZZO-a, ako su ispunjeni uvjeti, moguće je da sam zavod direktno plaća naknadu za bolovanje radniku, umjesto firme!
goliath is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2011., 19:24   #38
Quote:
maria2 kaže: Pogledaj post
Prijatelj mi je već 3 mjeseca na bolovanju, a nije dobio plaćeno ni kune. Firma mu je u "banani" (građevinska) i nezna kome da se obrati.
U slučaju stečaja ili kad zbog nelikvidnosti poslodavac ne može platiti bolovanje najmanje 3 kalendarska mjeseca, HZZO isplaćuje bolovanje osiguranoj osobi na njegov tekući račun.

Poslodavac je obvezan obračunati bolovanje kao da ga isplaćuje radniku, te uz dokaz o pokrenutom stečajnom postupku ili nelikvidnosti i pisanu izjavu osiguranika o broju tekućeg računa na koji želi da mu se isplati bolovanje, dostavlja navedenu dokumentaciju HZZO kako bi se osiguraniku isplatilo bolovanje na teret državnog proračuna.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2011., 12:17   #39
njega člana obitelji

Pozdrav svima!

Trebam hitan savjet i molim za pomoć. Muž mi boluje od BAP-a sad je doma u fazi depresije. Ja sam bila na bolovanju od 20.07. od stresa koji sam prožicjela zbog njegove bolesti dijagnoza mi je F 43.2. jučer na komisiji su mi odbili daljnje bolovanje a suprug ne može biti sam doma jer je potpuno ovisan o meni što se tiče uzimanja terapije hrane svega..doktorica na komisiji mi je predložila da od nejgovog psihijatra zatražim da napiše da treba kućnu njegu i da na temelju toga opet otvorim bolovanje. Poznavajuću liječnika opće prakse kod kojega spadam sumnjam da će mi dati bolovanje za to jer je moja firma zatražila reviziju mog bolovanja..moja psihijatrica i dalje piše da sam radno nesposobna jer uzimam terapiju halea normabel 10 mg i loquen 100 mg.
U petak bi morala ići na posao a u petak muža moram voziti na kontrolu..što da radim i kako da postupim molim tko ima iskustva ili kakav dobar savjet da mi hitno javi...veliki pozdrav
latica28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2011., 15:00   #40
što je "revizija bolovanja"?
__________________
dinamo
Angry Bird. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:06.