Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.06.2007., 13:27   #41
Quote:
Ri§ kaže: Pogledaj post
evo ti ga na, po čemu ti razlikuješ povijesničare od pseudopovijeničarima.
Pseudo su po tebi oni koji ne dijele mišljenje sa Crkvom.

I po čemu je Dan Brown manje relevantan od vatikanskih (pseudo)povjesničara i teologa?!
Tko je govorio o Vatikanskim povjesnicarima?
Povijest je znanost. Pokusaj upisati studij povijesti pa ces vidjeti kako je to tesko. A onda i ako upises studij pokusaj se probiti u granicama RH. Onda ako se i kao povijesnicar probijes pokusaj steci svjetski ugled i postvanje.
E vidis, tu ti je razlika izmedju Browna i slicnih i ozbiljnih povijesnicara.
Ozbiljni povijesnicari ne moraju, a mogu dijeliti misljenje Crkve (mislis valjda RKC?). to nije bitno.
Vise je povijesnicara u Vatikanu nego u cijeloj pseudo-alter-povijesnoj struji.
To ne znaci da su povijesnicari iz Vatikana najbolji.
Blagajnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2007., 13:32   #42
Quote:
Blagajnica kaže: Pogledaj post
Tko je govorio o Vatikanskim povjesnicarima?
Povijest je znanost. Pokusaj upisati studij povijesti pa ces vidjeti kako je to tesko. A onda i ako upises studij pokusaj se probiti u granicama RH. Onda ako se i kao povijesnicar probijes pokusaj steci svjetski ugled i postvanje.
E vidis, tu ti je razlika izmedju Browna i slicnih i ozbiljnih povijesnicara.
Ozbiljni povijesnicari ne moraju, a mogu dijeliti misljenje Crkve (mislis valjda RKC?). to nije bitno.
Vise je povijesnicara u Vatikanu nego u cijeloj pseudo-alter-povijesnoj struji.
To ne znaci da su povijesnicari iz Vatikana najbolji.
Vidiš, to je jedan od načina vašega manupuliranja.
Sve one koji se ne slažu s vama trpate u isti koš. Onda izaberete one najbezveznije i prezentirate cijelu skupinu na temelju njih.


Ne bih se čudio da i namjerno radite i prezentirate takve "alternativce".
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2007., 13:49   #43
Quote:
Blagajnica kaže: Pogledaj post
Vise je povijesnicara u Vatikanu nego u cijeloj pseudo-alter-povijesnoj struji.
To ne znaci da su povijesnicari iz Vatikana najbolji.

koji su to najbolji?


povjesničari ili to jesu ili nisu. oni koji jesu, priznati su od struke u znanstvenim relacijama.


pseudo povjesničari su ( tipa brown i tuđman ) uglavnom mitomani.


a juda, za boga miloga... ima još i drugih evanđelja nalaza iz NAG HAMADIJA...


risu! priznato je da su 4 evađelja izabrana od mnoštva tada kolajućih...
jer su bila najobuhvatnija o isusu kristu i njegovu učenju, a ne o gnozi.

gnostička evađelja i nisu po prirodi stvari mogla biti pogodna za širi puk, već samo za elitu!. zato su se i izgubili u bespuću povjesne zbiljnosti!

radije se upitaj, što je to bilo u to doba kad se kršćanstvo moglo širiti samo propovijedanjem! ... pisana riječ je bila samo za vrlo mali broj .

već sam nekoliko puta ovdje pokušala objasniti, da su evanđelja uglavnom tada bili samo šalabahteri! isus je bio pismen, ali nije ništa sam ni zapisivao niti diktirao drugima... oslanjao se na živu riječ i duha svetoga!

učenici (apostoli) su uglavnom svjedočili i zapisivali sebi i bližima... kao podsjetnik... ne tada kao povijesni dokument!
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2007., 14:03   #44
Quote:
Ri§ kaže: Pogledaj post
pa ima li što dobroga u crkvi?
Eh, nije Pavao pogrijesio kada rece da nam je spoznanje ograniceno, ocito nekima vise a nekima manje.
__________________
Ima ih koji su unutra, a vani su, i onih koji su vani, a unutra su.
el - Fatih is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2007., 15:02   #45
Quote:
Ri§ kaže: Pogledaj post
Vidiš, to je jedan od načina vašega manupuliranja.
Sve one koji se ne slažu s vama trpate u isti koš. Onda izaberete one najbezveznije i prezentirate cijelu skupinu na temelju njih.


Ne bih se čudio da i namjerno radite i prezentirate takve "alternativce".
Mislim da si me pogresno skontao.
Pocinjem misliti da ne tragas za ozbiljnom istinom vec se prepustas svojim predrasudama spram povijesne potrage za istinom o krscanstvu i pocinjem vjerovati da je onaj Klukluks kan ili kako se vec zove u pravo.

I ja se ne ubrajam u grupu u koju si me strpao.
Blagajnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2007., 15:05   #46
Quote:
Dunj@ kaže: Pogledaj post
koji su to najbolji?


povjesničari ili to jesu ili nisu. oni koji jesu, priznati su od struke u znanstvenim relacijama.


pseudo povjesničari su ( tipa brown i tuđman ) uglavnom mitomani.


a juda, za boga miloga... ima još i drugih evanđelja nalaza iz NAG HAMADIJA...


risu! priznato je da su 4 evađelja izabrana od mnoštva tada kolajućih...
jer su bila najobuhvatnija o isusu kristu i njegovu učenju, a ne o gnozi.

gnostička evađelja i nisu po prirodi stvari mogla biti pogodna za širi puk, već samo za elitu!. zato su se i izgubili u bespuću povjesne zbiljnosti!

radije se upitaj, što je to bilo u to doba kad se kršćanstvo moglo širiti samo propovijedanjem! ... pisana riječ je bila samo za vrlo mali broj .

već sam nekoliko puta ovdje pokušala objasniti, da su evanđelja uglavnom tada bili samo šalabahteri! isus je bio pismen, ali nije ništa sam ni zapisivao niti diktirao drugima... oslanjao se na živu riječ i duha svetoga!

učenici (apostoli) su uglavnom svjedočili i zapisivali sebi i bližima... kao podsjetnik... ne tada kao povijesni dokument!
kad vec govorimo o povijesnicarima religije tj. krscanstva onda bi mogli reci i neka imena. jedan od najutjecajnih u danasnjem svijetu, a koji zastupa vasu teoriju je Zan Dominik Crosan. Naravno, nije vam poznat. A upravo zbog njega i njemu slicnih valjate ovakve nebuloze.
Blagajnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2007., 09:23   #47
Quote:
Blagajnica kaže: Pogledaj post
kad vec govorimo o povijesnicarima religije tj. krscanstva onda bi mogli reci i neka imena. jedan od najutjecajnih u danasnjem svijetu, a koji zastupa vasu teoriju je Zan Dominik Crosan. Naravno, nije vam poznat. A upravo zbog njega i njemu slicnih valjate ovakve nebuloze.
evo malo kog interesira istina ponešto o povijesti sličnih nebuloza.
http://www.egodeath.com/drewshistorymythiconlyjesus.htm

tko još nije upoznat s pričom evo ukratko
http://members.cox.net/deleyd/religi...christ2002.htm

a na dnu možete pročitati recimo http://members.cox.net/srice1/books/dupuis/dupuis9.htm
ili nadahnutu i šaljivu propovijed rev roberta taylora o mateju koju završava riječima:

sad jos samo gopodo sa potpunim pouzdanjem u povjesne cinjenice, poslije ovih astronomskih demonstracija.
1. da su biskupi egipatskog boga serapisa u vrijeme cara hadrijana zvani kristovim biskupima.
2. da je znak ili sveti simbol tog boga bio znak kriza i da su u procesijama ovih astronomskih svecenika noseni sveti zapisi ili knjige koje su opisivale u detalje godisnji put tj. revoluciju sunca pod alegorijom raspetog covjeka cije je ime iesus i da je broj knjiga bio cetiri a njihova imena upravo ona cetiri evandjelja koja su smatrana i napisanim od njih.

mala pripomoć za one koji se odluče pročitat taylora
http://www.skyscript.co.uk/pis_aus.html

Zadnje uređivanje ursamajor : 01.07.2007. at 12:01.
ursamajor is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2007., 08:20   #48
Quote:
Blagajnica kaže: Pogledaj post
kad vec govorimo o povijesnicarima religije tj. krscanstva onda bi mogli reci i neka imena. jedan od najutjecajnih u danasnjem svijetu, a koji zastupa vasu teoriju je Zan Dominik Crosan. Naravno, nije vam poznat. A upravo zbog njega i njemu slicnih valjate ovakve nebuloze.


zašto bi nama običnim smrtnicima i bio poznat?


mene su učili da nešto govori i konsenzus povjesničara-znanstvenika na određenom području!

svi oni imaju iste artefakte, a tumačenje se uvijek stavlja u kontekst jednog vremena. nikad samo za sebe!
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2007., 15:11   #49
a koji je to juda i kad napiso evanđelje?

koliko se ja sjećam juda se objesio.

naravno, tom sumnjom dovodim u pitanje vjerodostojnosti tri sinaptička evanđelja (po Mateju, Marku i Luki) koja nisu pisana po imenima koja nose, nego su manje - više usmena predaja.

no ipak, juda nije pronosio radosnu vijest (što je evanđelje samo po sebi). kome ju je kazivao iz svog kuta gledišta i kada?

juda nikako nije moga ostaviti traga iza sebe i stoga to evanđelje smatram nečijom sramotnom podvalom
Floverka is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2007., 15:17   #50
Quote:
johnyem kaže: Pogledaj post
Da ne napominjem da su 4 različita evanđelista, napisala veoma slićne izvještaje o Isusu i njegovu životu i naučavanju, koja se skoro u svemu podudaraju, što je već dovoljno da se smatra vjerodostojnim povjesnim izvorom.
jedini koji je uistinu napisao svoje evanđelje je bio Ivan, ostala trojica ne.

Ivan, kao najmlađi od Kristovih učenika, 16 godišnjak (+/-), neožnjen bio je jedini očevidac, ali nepismen. ipak, budući da je nadživio Isusa, vjerujem, da je stiao priočit se pismu i napisati svoje svjedočanstvo
Floverka is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2007., 02:31   #51
Quote:
Blagajnica kaže: Pogledaj post
Evandjelje po Judi kasna verzija gnostickog podrijetla.
Dakle, neautenticno i pogrijesno.

P.S. Kao fikcija odlicno djelo.
Amen. Castim za ovo...
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2007., 23:41   #52
Nije mi jasno zašto se samo Juda optužuje za izadaju.
Pošto je Isus znao budućnost zašto ga je izabrao.

Jahve izdajica:
Mk 14,32
Govoraše: "Abba! Oče! Tebi je sve moguće! Otkloni čašu ovu od mene! Ali ne što ja hoću, nego što hoćeš ti!"

Isus izdaje samog sebe:
Mt 16,21
Petar ga uze na stranu i poče odvraćati: "Bože sačuvaj, Gospodine! Ne, to se tebi ne smije dogoditi!" Isus se okrene i reče Petru: "Nosi se od mene, sotono! Sablazan si mi jer ti nije na pameti što je Božje, nego što je ljudsko!"

Dokle če se niži pojedinci optuživati,a oni koji su to naredili slaviti?
JankoX is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2007., 00:49   #53
Pa naravno, da Jua nije izdao Isusa, isus ne biimao prilikežrtvovati za naše grijehe...
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2007., 02:02   #54
Quote:
Blagajnica kaže: Pogledaj post
Evandjelje po Judi kasna verzija gnostickog podrijetla.
Dakle, neautenticno i pogrijesno.

P.S. Kao fikcija odlicno djelo.
Kako znaš da je netočno i pogrješna ova kasna verzija gnostilkog porijekla ako nepostoji rana katolička verzija evandjelja po Judi?

__________________
ne zaboravimo 9/11 ! Koko brat al nije svak, koko druže, jel ti cvetaju ruže?!!!!! God bless America! Koko legeda!!!
Izrail is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2007., 02:07   #55
Quote:
Prof. Samba kaže: Pogledaj post
Kratko i jasno: već su prve kršćanske zajednice smatrale da na misama treba čitati pisma koja su povezana s autoritetom apostola. Ovo navedeno djelo to očito nije bilo, a i očito je da je nastalo nekakvih minimalno stotinjak godina nakon Pavlovih poslanica i sinoptičkih evanđelja.
Mise?
Nisu li to bila slavlja Isus u čast?
Gozbe kao znakovi prisutnosti Uskrslog Krista među kršćanima?
vidi stih: Dj 2, 42
__________________
ne zaboravimo 9/11 ! Koko brat al nije svak, koko druže, jel ti cvetaju ruže?!!!!! God bless America! Koko legeda!!!
Izrail is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2007., 02:53   #56
Quote:
Izrail kaže: Pogledaj post
Kako znaš da je netočno i pogrješna ova kasna verzija gnostilkog porijekla ako nepostoji rana katolička verzija evandjelja po Judi?

Kako ti znaš da je obratno?


Ja ne tvrdim katgorički da je E. po Judi točno, a nisu točna ona koja su u kontradikciji sa njime,
već samo tvrdim da postoji mogućnost da je tako.
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2007., 09:11   #57
Kad je napisao Evanđelje? Prije ili nakon što se objesio

Može li netko napisati što je to tako senzacionalno u tom evanđelju ako ga mogu tako uopće nazvati.
radost is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2007., 11:45   #58
-----------------------------------------------------------------------

Prije ili nakon što se objesio

--------------------------------------------------------------------------
Kad su ostali učenici napisali evanđelja prije ili posle njihove smrti

----------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------

Može li netko napisati što je to tako senzacionalno u tom evanđelju ako ga mogu tako uopće nazvati.[/QUOTE]

----------------------------------------------------------

Primjer iz zvaničnih četiri evanđelja:

Koje su zadnje Isusove riječi na križu? Valjda se barem oko toga svi slažu?

Od šeste ure nasta tama po svoj zemlji - do ure devete. O devetoj uri povika Isus iza glasa: "Eli, Eli, lema sabahtani?" To će reći: "Bože moj, Bože moj, zašto si me ostavio?"
Po Mateju 27,44 & Po Marku 15,34

Matej i Marko se slažu ali Ivan i Luka su čuli nešto drugo.

I povika Isus iza glasa: "Oče, u ruke tvoje predajem duh svoj!" To rekavši, izdahnu.
Po Luki 23,46

Čim Isus uze ocat, reče: "Dovršeno je!" I prignuvši glavu, preda duh.
Po Ivanu 19,30

Osim ako nije dva puta izdahnuo, Isus nije mogao izgovoriti obje rečenice, netko je slabo čuo. Ili su obojica slabo čula. Ali zar se nisu poslije našli zajedno i govorili o tom prevažnom trenutku i Isusovim posljednjim riječima? Zar su se posvađali i svatko je ostao pri svome? Zašto nisu vjerovali Ivanu koji je, navodno, jedini bio pod križem s Marijom? Zar nisu pitali i nju?
JankoX is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2007., 13:30   #59
da, doista to je stvarno pitanje milenija. rekao je obje rečenice. svako od evanđelista istaknuo je onu koja je njemu više značila. Mogu ti pričati satima, ti ćeš upamtiti samo ono što te se posebno dotaklo.

Ali još uvijek ne znam što je tako senzacionalno u Judinom evnađelju. Fakat, čovjek koji je izdajica imao je neodoljivo potrebu da prije nego se objesi ispiše svoj zapis o svemu. Malo je glupo.

Inače pozadina svega je da je Juda vjerovao kako Isus neće dozvoliti mučenje i neće dozvoliti da Ga se ulovi već će svojom snagom isti tren osloboditi ih ropstva od Rimljana. Želio je samo ubrzati oslobođenje, no kad je uvidio što je učinio, shvatio je tek tada Isusove riječi i objesio se. Smatram da je taj čovjek umro vrlo nesretan.

Razmišljao je ljudski kao i Petar kad mu je Isus rekao: "Odlazi Sotono".
radost is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2007., 13:44   #60
Snzacionalno je to što ga je Crkva cenzurirala
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:58.