Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.07.2007., 01:43   #1
Mogu li crkve biti "čekaonice za pakao"?

Vjerovatno si prosječni porezni obveznici u Hrvatskoj ne postavljaju ovakva pitanja, no doista, mogu li crkve biti "čekaonice za pakao"? Još kako!

Temeljna svrha postojanja Crkve na zemlji je vječno spasenje ljudi. Odlazeći sa zemlje, Isus je svojim učenicima ostavio tzv. Veliki nalog:

“Idite po svem svijetu i propovijedajte Radosnu vijest svakom stvorenju! Tko bude vjerovao i pokrstio se, spasit će se; tko ne bude vjerovao, osudit će se.” (Marko 16:15-16).

To je jedna od zadnjih (a time i najvažnijih) stvari koje je Isus naložio svojim učenicima. Dakle, ukratko, ZADATAK CRKVE JE PROPOVIJEDANJE RADOSNE VIJESTI, KAKO BI SE ONI KOJI BUDU POVJEROVALI U NJU (Radosnu vijest) MOGLI SPASITI. (Iz konteksta cijelog Novog zavjeta jasno je da je srž Radosne vijesti to da je Isus došao na zemlju da na sebe uzme kaznu za grijehe cijelog svijeta, kako nitko tko vjeruje u Njega kao Spasitelja ne bi morao otići u pravednu vječnu propast zbog svojih grijeha, nego da dobije oproštenje grijeha i život vječni. Taj svoj spasonosni pothvat dovršio je i zapečatio mukom i smrću na križu.) Dakle, kršćanske crkve bi trebale biti velike "propovijedaonice Radosne vijesti" i svojevrsne "spasionice"!

Ali, što je slučaj diljem (pre)Lijepe naše? (Da sad ne obuhvatim baš cijeli svijet!) Na bogoslužjima u većini crkavâ koje se smatraju i nazivaju kršćanskima ljudi su smrtno ozbiljni i gotovo apsolutno nesigurni po pitanju svog vječnog spasenja. Ondje se čita Evanđelje (koje, u prijevodu sa grčkog, znači dobra ili radosna vijest) i drugi biblijski spisi, ali spasonosna poruka Božje Riječi očito ne dopire do srcâ ljudi.

Zdrav razum nalaže da OSOBA KOJA ČUJE nekakvu RADOSNU VIJEST BUDE RADOSNA, zar ne? Isto tako, AKO JE ISUS, plaćajući na križu kaznu za naše grijehe, REKAO: “SVRŠENO JE!” (Ivan 19:30) - misleći očito na djelo otkupljenja ljudskoga roda – ONDA JE SVRŠENO i nitko nema pravo relativizirati dovoljnost njegove otkupljujuće žrtve! A zašto su onda ljudi u većini crkavâ na bogoslužjima (u vrijeme kada se, navodno, propovijeda Radosna vijest, odnosno izvršava Isusov Veliki nalog) ozbiljni kao da su na sprovodu? Zašto gotovo apsolutna većina vjernika u većini hrvatskih crkavâ smatra da se po pitanju spasenja “nikada ne zna gdje će tko završiti”, da se “ne može biti siguran” i da “moramo učiniti puno dobrih djela da bismo zaslužili raj”? Da nije tu netko možda gadno prevaren?!?

Ako ljudi koji dolaze na bogoslužja u crkve koje se smatraju kršćanskima nisu radosni, onda očito nisu niti čuli Radosnu vijest! A ako oni u nekoj crkvi nisu čuli spasonosnu evanđeosku Radosnu vijest da tko god povjeruje u Krista i pokaje se za svoje grijehe može VEĆ SAD imati sigurnost spasenja i radost koja iz toga proizlazi, onda CRKVA U KOJU IDU NE ISPUNJAVA SVOJU TEMELJNU SVRHU! Ako se uzme u obzir da se bez spasonosne vjere u Krista (i s time povezane čvrste odluke da se bude Njegov učenik) ne može doći u raj (!), te da mnogi ljudi godinama, nerijetko desetljećima idu u crkve u kojima im se govori o svemu, samo ne o najvažnijoj stvari: kako doći u raj, onda se mora zaključiti da su takve crkve (a ima ih, nažalost, jako puno, i različito se zovu) zapravo relativno udobne “ČEKAONICE ZA PAKAO”! Znam da zvuči strašno, ali vjerujte da je to zapravo puno strašnije nego što zvuči!

Postoji li rješenje? Kako da ne! Ako ste se možda prepoznali kao posjetitelj ili član jedne takve "čekaonice", od srca savjetujem ono što i sâm Gospodin kaže u Otkrivenju: “Iziđite iz nje, moj narode!” (Otkrivenje 18:4). Naravno, nakon toga valja potražiti Crkvu koja odgovara biblijskim standardima!

T.V.
__________________
ne zaboravimo 9/11 ! Koko brat al nije svak, koko druže, jel ti cvetaju ruže?!!!!! God bless America! Koko legeda!!!
Izrail is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2007., 01:58   #2
Pa naravno jer u većini ljudi se vjera izgubila, pogotovo uzrokovano svakodnevnicom. To je posljedica činjenice da većina ljudi vjeru uzima za ozbiljno samo kad im ekstremno zatreba, kad treba žaliti za izgubljenim životom. Sve ostalo je mrtvo slovo na papiru.

Kao što je rekao metatron u Dogmi: "Ljudi idu u crkcu srediti čekove."
__________________
Apathy on the rise, no one cares.
pećina is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2007., 04:31   #3
Ako je Isus otkupio sve buduce grijehe kao jagnje Bozije sta ce ljudima ta dusa da uopste idu u crkvu? Dovoljno je da iskreno u Hrista vjeruju i da cine sto im volja, ubijaju, kradu, siluju itd. Sve je to Isus otkupio.
Mabuss is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2007., 09:19   #4
Quote:
Izrail kaže: Pogledaj post


Ali, što je slučaj diljem (pre)Lijepe naše? (Da sad ne obuhvatim baš cijeli svijet!) Na bogoslužjima u većini crkavâ koje se smatraju i nazivaju kršćanskima ljudi su smrtno ozbiljni i gotovo apsolutno nesigurni po pitanju svog vječnog spasenja. Ondje se čita Evanđelje (koje, u prijevodu sa grčkog, znači dobra ili radosna vijest) i drugi biblijski spisi, ali spasonosna poruka Božje Riječi očito ne dopire do srcâ ljudi.
Očito veliš. (uvjek se sjetim onog vica kad čujem tu riječ . "očito ide...")

Kako je negdje lijepo poznavati što se krije u ljudskim srcima, pogoto što je koji čovjek doživio na misi u crkvi, i kako ga je to taknulo, i još u sve to biti tako divan poznavatelj ljudskih srdaca, i imati toliku brigu za ljude. Možda budemo jednoga dana imali tu sigurnost za spasenje koju nam nudiš. Dojdite nama i ziher se spašavate. Wohaaaaaaaaaaaaaa.

off-topic, sam da te pitam, uspio sam primjetiti da si otvorio u zadnje vrijeme dosta topica sa fino sročenim rečenicama povezanim u misaonu cijelinu, dok u raspravama rijetko kad, ili gotovo nikad od tebe ne vidim niš konstruktivnoga. Jel se ti to pripremiš za otvoriti neki topic ili samo "copy - paste" od nekuda?
(Ne)stabilni is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2007., 10:44   #5
Quote:
(Ne)stabilni kaže: Pogledaj post
Jel se ti to pripremiš za otvoriti neki topic ili samo "copy - paste" od nekuda?
off-topic
ovaj konkretan članak se može naći ovdje.
obzirom da je ostavio T.V. u uvodnom postu, vjerujem da namjera nije bila da preuzme zasluge za nečije djelo, nego da samo potakne raspravu.

on-topic
ja se veselim kad idem na svetu misu.

za vrijeme obreda sam i malo tužna, priznajem, ali sam najvećim dijelom radosna i u miru.

kad gledam ljude oko sebe, neki mi se čine manje veseli, neki više veseli, a svi prisustvujemo istom obredu.
to me vodi do zaključka da nije stvar u obredu, nego u osobama koje tom obredu prisustvuju.

pod pretpostavkom da ti ljudi nisu radosni (jer radost u srcu se fizički različito manifestira od čovjeka do čovjeka pa se meni može činiti da netko nije radostan, a srce mu je prepuno radosti); dakle pod pretpostavkom da stvarno nisu radosni, mislim da je za njih bolje da probaju promijeniti sebe, a ne ne obred.
__________________
** Piljak je šiljak koji je zaobljen. ** (F. Udavače)
** All true wealth is biological. ** (L. M. Bujold)
** Ivan, you idiot! ** (L. M. Bujold)
lomanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2007., 16:25   #6
Quote:
Mabuss kaže: Pogledaj post
Ako je Isus otkupio sve buduce grijehe kao jagnje Bozije sta ce ljudima ta dusa da uopste idu u crkvu? Dovoljno je da iskreno u Hrista vjeruju i da cine sto im volja, ubijaju, kradu, siluju itd. Sve je to Isus otkupio.

Zanimljivo razmišljanje, hvala ti!
Čudi me jedino da u Podgorici ljudi toliko malo znaju o Hrišćanstvu.

Jesil ti junačino vernik neke Pravoslavne Crkve?
__________________
ne zaboravimo 9/11 ! Koko brat al nije svak, koko druže, jel ti cvetaju ruže?!!!!! God bless America! Koko legeda!!!
Izrail is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2007., 16:28   #7
Quote:
pećina kaže: Pogledaj post
Pa naravno jer u većini ljudi se vjera izgubila, pogotovo uzrokovano svakodnevnicom. To je posljedica činjenice da većina ljudi vjeru uzima za ozbiljno samo kad im ekstremno zatreba, kad treba žaliti za izgubljenim životom. Sve ostalo je mrtvo slovo na papiru.

Kao što je rekao metatron u Dogmi: "Ljudi idu u crkcu srediti čekove."

To si o narodu dobro rekao, a kakvi su im pasitiri?

Nisam katolik ali čujem da su vrlo moralni i pobožni ljudi.
Voze jeftine aute, mole se, žive ono za što su pozvani.
__________________
ne zaboravimo 9/11 ! Koko brat al nije svak, koko druže, jel ti cvetaju ruže?!!!!! God bless America! Koko legeda!!!
Izrail is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2007., 16:44   #8
Quote:
Izrail kaže: Pogledaj post
Zanimljivo razmišljanje, hvala ti!
Čudi me jedino da u Podgorici ljudi toliko malo znaju o Hrišćanstvu.

Jesil ti junačino vernik neke Pravoslavne Crkve?
da je do dukljana,
zvala bi se jos uvek titograd.
danasnja podgorica.

crkve pretvorise u mauzoleje,
sto ce im Hristos?

njegosa zamenise dedeicem
petra cetinskog brkovicima
vasilija milom...
Osana is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2007., 01:19   #9
Jesi kad lepojko bila do sv. Vasilija Ostroškog?
__________________
ne zaboravimo 9/11 ! Koko brat al nije svak, koko druže, jel ti cvetaju ruže?!!!!! God bless America! Koko legeda!!!
Izrail is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2007., 13:19   #10
Quote:
Izrail kaže: Pogledaj post
Jesi kad lepojko bila do sv. Vasilija Ostroškog?
ako me sto izjeda,
rashta me zalosti
i satire dusu,
to je hodocasce.
i poklonjenja diljem servie.

dade mi se zalac u vidu lenjosti
ali i savest da me goni.

nisam bio.

upravo se spremam ici svesteniku
po blagoslov.
spremam se na daleke pute.

i kad se svrsi,
ne kako ja hocu, nego po volji Boijoj,
obznanicu.
Osana is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2007., 14:54   #11
Kud ideš i jesil ti muško il žensko?
__________________
ne zaboravimo 9/11 ! Koko brat al nije svak, koko druže, jel ti cvetaju ruže?!!!!! God bless America! Koko legeda!!!
Izrail is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2007., 20:37   #12
Quote:
Izrail kaže: Pogledaj post
“Idite po svem svijetu i propovijedajte Radosnu vijest svakom stvorenju! Tko bude vjerovao i pokrstio se, spasit će se; tko ne bude vjerovao, osudit će se.” (Marko 16:15-16).
?
Zašto potkrepljuješ svoju tezu nekanonskim citatima.
naime spomenuti završetak Markova evangelja se ne nalaze u
sinajskom kodeksu
vatikanskom kodeksu
armenskom prijevodu.

Molim pojašnjenje ako je moguće.Ako se nadje u toj tvojoj baraci.
TkoJePut is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2007., 22:06   #13
Quote:
TkoJePut kaže: Pogledaj post
Zašto potkrepljuješ svoju tezu nekanonskim citatima.
naime spomenuti završetak Markova evangelja se ne nalaze u
sinajskom kodeksu
vatikanskom kodeksu
armenskom prijevodu.

Molim pojašnjenje ako je moguće.Ako se nadje u toj tvojoj baraci.
Zato što imam taj loš prijevod.
Imaš ti kakvu Bibliju ili knjigu da mi pokloniš?

A što kažeš za članak? Jesi li ga već negdje primjenio?
__________________
ne zaboravimo 9/11 ! Koko brat al nije svak, koko druže, jel ti cvetaju ruže?!!!!! God bless America! Koko legeda!!!
Izrail is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2007., 00:12   #14
Quote:
Izrail kaže: Pogledaj post
Zato što imam taj loš prijevod.
Imaš ti kakvu Bibliju ili knjigu da mi pokloniš?

A što kažeš za članak? Jesi li ga već negdje primjenio?
Sumnjam da ti patiš od nedostatka biblija.
Ako pitaš da li sam propovijedao, jesam.Čak i od vrata do vrata.
Čak i potpuno nepoznatima.

Jedno mi molim te pojasni ako želiš.
U svim tvojim postovima ti vrlo jasno znaš što nije točno i što je fanatizam i "wana be" tumačenje.
Čemu se ti nadaš i što vjeruješ.
Hoće li kraljevstvo biti na zemlji ili na nebu?
Kad bi ti propovijedao što bi istaknuo kao srž njegovog nauka.
Postoji li ijedna crkva ili sljedba ili bilo koja skupina vjernika koja udovoljava Kristovim naukama.

Tj ima li ijedna "čekaonica " u kojoj bi se ti prijavio.
TkoJePut is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2007., 08:35   #15
Quote:
TkoJePut kaže: Pogledaj post
Zašto potkrepljuješ svoju tezu nekanonskim citatima.
naime spomenuti završetak Markova evangelja se ne nalaze u
sinajskom kodeksu
vatikanskom kodeksu
armenskom prijevodu.

Molim pojašnjenje ako je moguće.Ako se nadje u toj tvojoj baraci.
O posljednjim stihovima Markova evanđelja mnogo se raspravljalo i još se uvijek raspravlja.Oni, naime nedostaju u nekim od starijih grčkih rukopisa Novog zavjeta (Sinajski i Vatikanski kodeks), dok je u nekim drugim rukopisima taj završetak kraći.Usprkos svim kritikama, izdavači kritičkog izdanja grčkog Novog zavjeta (Nestle-Aland) ostavili su u svom tekstu stihove 9-20 premda u dvostrukoj zagradi (što znači da ih smatraju vrlo starim, ali ne i izvornim).S obzirom da većina grčkih rukopisa i starih prijevoda ipak sadrži taj odlomak, nema dvojbe da mu je tu bilo mjesto i prije nastanka spisa koji ga izostavljaju ili dovode u pitanje njegovo postojanje.Razni istražitelji koji ovaj odlomak ne drže izvornim, takvo shvaćanje potkrepljuju sadržajnim i stilskim osnovama.No njih su u prošlom stoljeću prilično temeljito pobili biblijski stručnjaciu kao što su H.Olshausen,J.P.Lange,J.W.Burgon,C.F.Keil i W.Kelly, a u novije doba W.R.Farmer i J.van Bruggen.
__________________
Nikad ne vjeruj osobi koja laže
emanuel is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2007., 09:58   #16
Quote:
Izrail kaže: Pogledaj post
Vjerovatno si prosječni porezni obveznici u Hrvatskoj ne postavljaju ovakva pitanja, no doista, mogu li crkve biti "čekaonice za pakao"? Još kako!
....
....
....
T.V.
Rješenje je u TV propovjednicima, koji će vas spasiti.

El Pepe is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2007., 16:33   #17
Jesi li uopće pročitao tekst braco?
__________________
ne zaboravimo 9/11 ! Koko brat al nije svak, koko druže, jel ti cvetaju ruže?!!!!! God bless America! Koko legeda!!!
Izrail is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:12.