Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.08.2007., 14:18   #41
Quote:
Cocaine Nights kaže: Pogledaj post
Ne znam po čemu su moje definicje apsolutne? O.k. ali proučavajući isključivo genetsko porijeklo naroda, ne možeš donositi zaključke o genetskom utjecaju na fenomene kao što su ponašanje, karakter, svijest, osjećaju pripadnosti zajednici itd. i površno ih odijeljivati u dvije kategorije, pošto ljudski stavovi pa čak i političko opredjeljenje pokazuju određeni stupanj heritabilnosti i utjecaj gena.
Ne razumijemo se. Ne rekoh da postoje samo dvije grupe koje ja navedoh. Niti da su upravo to grupe koje inače postoje u području genetike. Ja samo razdijelih stvari na način koji je razumljiv zbog razlikovanja onoga u kontekstu čega to učinih. Bože, al' me tjeraš na gubljenje vremena!

Ne mogu se složiti da je osobni osjećaj i odabir pripadanju ikojem narodu čak ni neizravna posljedica genetske aktivnosti.
Meni je to društveno-duhovna vrijednosna dimenzija odrasle osobe a ne biološka predodređenost jedinke.
U protivnom bi po ponašanju nalazili Hrvata po cijelome svijetu a da ti ljudi ni ne znaju što je to Hrvatska a kamoli da su Hrvati.

Uporište u genima imaju osjećaji i držanje osobe za činiti ili ne činiti nešto što je u odnosu s njegovom prirodom (npr. plah čovjek se ne ističe i ne laktari, dok fizički tip traži način da se stalno ističe i dokazuje snagom, itd.).

Prešaltavanje na religijske vode !!

Katolik je na isti način osobni odabir temeljem svijesti i osjećaja pripadnosti odrasle osobe zajednici.
Stoga ga se kao ni hrvatstva ne treba sramiti niti zatajivati u slobodnome svijetu.

Najteže je u stvari biti slobodan čovjek u našem globalnom svijetu izvrnutih vrijednosti, gdje nas na svakom koraku i sa svake strane nastoje neki drugi (tuđi) ljudi ili organizacije svojim interesima podrediti i/ili podčiniti.
 
Odgovori s citatom
Old 03.08.2007., 14:34   #42
[QUOTE=Duje;9575341]
Quote:
Da, naravno, kao i kod svih (po defaultu) globalista a u biti nepromišljenih antinarodnjaka, i kod tebe prevladava način komunikacije svojstven ograničenim zatucancima. Čime? Nastojiš ismijavati ono što ti je nepoznato, strano i nedokučivo, a uzdizati sebe temeljem tobožnjih "univerzalnih" globalnih vrijednosti.
Kakva bezlična frazeologija!
Ja sam globalista zato što nemam izbora a ne zato što je to moj izbor.
take it or shit it


Quote:
Posebice nastojati ismijati sugovornika nekakvim tobože primitivizmom u "genima kamenim ili slanim".
Sam se ismijavaš naglašavajući vrijednosti zova tvojih gena,
kad bi svi naglašavali vrijednost svojig gena koji bi geni bili vrijedniji?


Quote:
Takvim pokušajem obezvrjeđivanja uopće genetike i današnjeg stupnja spoznaja na području genetike, odn. djetinjim "podbadanjem" samo dokazuješ svoj stupanj neukosti iliti primitivizma.
Dokazujem tvoj stupanj shbvaćanja nečega što je arhaično u samom korijenju.

Quote:
Uhvati se argumenata i njima maši i raspravljaj, postavljaj stvari u prostor i vrijeme, a ne nabacuj se naučenim tuđim frazama o čijim posljedicama očito uopće niti razmišljaš niti vodiš brigu. Ovo je forum a ne stočni sajam i trebali bi stajati iza onoga što pišemo, imati o tome bar neki solidni nivo znanja, a ne samo djetinju želju za nadvladavanjem sugovornika upotrebom svih raspoloživih sredstava. Dokazuj vrijednosti onoga o čemu zboriš, ukoliko si sposoban/na, pa će se imati o čemu s tobom raspravljati. Ovako si nezreo/la za sukobljavanje stajališta.
Dokaži ti svoju vrijednost nadmečući se sa tuđim genima, vodite svoje bitke kao vitezovi na megdanu.
Sukob stajališta mora imati približnu vrijednost da bi se u ovom slučaju moglo usporediti...inače ništa od usporedbe.

A u čemu se uopće nalazi tvoje vrijednost a da već te vrijednosti nema i u drugima?

Quote:
I konačno, da tebe i slične tebi razuvjerim vlastite vam vrijednosne uobrazilje;
Da vidim kako to činiš a da sebe plemenskim ritualima ne podčiniš.


Quote:
... vidi nastavak
odmah idem istim stopama ...
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2007., 14:48   #43
[QUOTE=Duje;9575535]Nastavak ...

Quote:
Veliki "plemeniti" narodi (posebice Franzuci) sigurno neće zapostaviti svoju narodnu individualnost, dok se od malih naroda to očekuje jer su u očima velikih zanemariva masa.
A što si ti očekivao, da će progovoriti madžarskim ili poljskim i da će plesati čardaš usred Bruxellesa?

Što uopće očekuješ od velikih riba da u akvaruju Eu ne požederu male ribe?

Quote:
Veliki su uvijek nastojali pretvoriti ostatak svijeta u svoje interesno područje za isisavanje dobara.
To bi radili i Hrvati da su kao Englezi Ameri ili Francuzi ili bilo tko. To je pravo jačeg a slijedi je ideologija i politika a onda ekonomija i sve ostalo.
Mjerilo svega je snaga jačeg a ne slabost malog.

Quote:
To se čini već i kod nas diljem Hrvatske temeljem pretvorbenih pravila otimačine, pa se ostvareni kapital (profit) u RH ne ulaže u RH nego (po zakonu legalno) iznosi i ulaže gdje se posjedniku hoće, a u pravilu negdje izvan RH u inozemstvu, čime se Hrvatsku izsisava i izcrpljuje, čime ona stagnira i čime se unazađuje, i preko čega joj se onemogućuje hvatati korak s razvojnim dometima ostaloga naprednoga svijeta. U takvoj predvidivoj budućnosti razuman a običan radišni čovjek nema budućnosti nego samo puku borbu za golo preživljavanje, a ne slobodarski život dostojan čovjeka
.

A Vlada RH to podržava jer ne možeš biti otok usred oceana. Sama politika-podmitljiva i sa magarećim repom te naš sluganski mentalitet smatraju da će nam lakše biti jer nećemo imati odgovornosti kad prodamo zemlju.
Prije su nas pljačakali drugi sad nas pljačkaju i otimaju zemlju naši koji prodaju drugima. Koja je tu razlika?

Quote:
Jasno je da je u takvom okruženju lako predvidiv hrvatski sveopći državni kolaps. Karma?
Što predlažeš da se radi?

rakovačka buna ili seljačka?

da budemo "hram naroda" i koknemo se?

da emigriramo u Laponiju?

ili na Mars?

ili da se pomirimo da smo uvijek bili mali narod sa svojim identitetom koji je lošom karmom jednostavno bio otirač moćnima i jačima od sebe ali koji je uspio svojim mentalitetom sam sebi postati najveći neprijatelj.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2007., 15:12   #44
Quote:
Duje kaže: Pogledaj post
Ne mogu se složiti da je osobni osjećaj i odabir pripadanju ikojem narodu čak ni neizravna posljedica genetske aktivnosti.
Meni je to društveno-duhovna vrijednosna dimenzija odrasle osobe a ne biološka predodređenost jedinke.
U protivnom bi po ponašanju nalazili Hrvata po cijelome svijetu a da ti ljudi ni ne znaju što je to Hrvatska a kamoli da su Hrvati.
Samo kratka upadica. Naravno da smatranje baš Hrvatom samo po sebi ne ovisi o genima, već se usvaja socijalizacijom, ali ne bi se složio da je pripadnost grupi ili zajednici isključivo društveno-duhovna vrijednosna dimenzija bez ikakvog utjecaja gena. Same društveno-duhovne vrijednosti su pod utjecajem gena. Naravno sad bi to moglo izazvatu debatu urođeno/stečeno što mi nije cilj. Pozdrav!
Cocaine Nights is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2007., 20:37   #45
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Ja sam globalista zato što nemam izbora a ne zato što je to moj izbor.
take it or shit it

Sam se ismijavaš naglašavajući vrijednosti zova tvojih gena,
kad bi svi naglašavali vrijednost svojig gena koji bi geni bili vrijedniji?

Dokazujem tvoj stupanj shbvaćanja nečega što je arhaično u samom korijenju.

Dokaži ti svoju vrijednost nadmečući se sa tuđim genima, vodite svoje bitke kao vitezovi na megdanu.
Sukob stajališta mora imati približnu vrijednost da bi se u ovom slučaju moglo usporediti...inače ništa od usporedbe.

A u čemu se uopće nalazi tvoje vrijednost a da već te vrijednosti nema i u drugima?

Da vidim kako to činiš a da sebe plemenskim ritualima ne podčiniš.
...
A što si ti očekivao, da će progovoriti madžarskim ili poljskim i da će plesati čardaš usred Bruxellesa?
Što uopće očekuješ od velikih riba da u akvaruju Eu ne požederu male ribe?

To bi radili i Hrvati da su kao Englezi Ameri ili Francuzi ili bilo tko. To je pravo jačeg a slijedi je ideologija i politika a onda ekonomija i sve ostalo.
Mjerilo svega je snaga jačeg a ne slabost malog.

A Vlada RH to podržava jer ne možeš biti otok usred oceana. Sama politika-podmitljiva i sa magarećim repom te naš sluganski mentalitet smatraju da će nam lakše biti jer nećemo imati odgovornosti kad prodamo zemlju.
Prije su nas pljačakali drugi sad nas pljačkaju i otimaju zemlju naši koji prodaju drugima. Koja je tu razlika?

Što predlažeš da se radi?
rakovačka buna ili seljačka?
da budemo "hram naroda" i koknemo se?
da emigriramo u Laponiju?
ili na Mars?

ili da se pomirimo da smo uvijek bili mali narod sa svojim identitetom koji je lošom karmom jednostavno bio otirač moćnima i jačima od sebe ali koji je uspio svojim mentalitetom sam sebi postati najveći neprijatelj.
No, no, sad je to već drugačiji prizvuk, ne više toliko nadmjeni, uznositi, a bez ikakva razložnog temelja.

Nikome ne smeta raznolikost, pa i to da si globalist (bilo zbog kojega tvojega razloga), nego one tvoje neumjesne upadice o narodnim guslama, genima kamenim ili slanim, primitivizmu, itd., kojima se sugovornike nastoji izsmijati, obezvrijediti. Malo se kontroliraj, jer narodnost izvire iz čovjeka brižnog za opstanak svojega okruženja, doma i zavičaja, jezika, kulture, itd., a nije to nikakva ljaga na plećima ljudi ili određenost primitivizma. S druge strane, voljeti vlastite vrijednosti ne znači automatizmom mrziti tuđe. Takve teze su zlonamjerne krivotvorine bivših diktatura. Primitivno je ne uvidjeti glupost ravnodušnosti prema globalizaciji koja nema ni truna ljudskosti i ne nastojati je bar kanalizirati na minimanu štetnost po pojedinca.

A tko to može? Narodi preko svojih narodnih zastupnika (kao Vlada RH, itd.). Ukoliko je očito da oni to ne rade treba iznaći načina da ih se potakne ili natjera na brižnost prema narodnim dobrima i gospodarenje njima brigom dobroga gospodara. Treba tražiti načine a ne se predavati apatiji i postajati ravnodušan ili pak zajedljiv prema onima koji se ne predaju podređenju i narodnom nestajanju. Nismo toliko mali da se ne možemo izboriti za sebe. Kad se ima volje u vlasti za održanjem svojega identiteta i dobara, ima onda dovoljno i snage i volje u narodu za istrajavanje u borbi za svoju dobrobit.

Ponosit narod je jako, jako žilava kategorija. A proizvodanja ili poticanje beznađa i ravnodušnosti je pak najveći neprijatelj i naroda i običnog malog čovjeka, pojedinca, pa i čovječanstva općenito.

Zato je usmjeravanje ljudi i danas prema religijama i dalje tako jako, jer one njeguju toliko potrebnu nadu.
 
Odgovori s citatom
Old 06.08.2007., 08:17   #46
[QUOTE=Duje;9582501]
Quote:
No, no, sad je to već drugačiji prizvuk, ne više toliko nadmjeni, uznositi, a bez ikakva razložnog temelja.
I dalje stojim na tome da su geni kameni.... i nadmeni.

Quote:
Nikome ne smeta raznolikost, pa i to da si globalist (bilo zbog kojega tvojega razloga), nego one tvoje neumjesne upadice o narodnim guslama, genima kamenim ili slanim, primitivizmu, itd., kojima se sugovornike nastoji izsmijati, obezvrijediti.
Eto s jedne strane imamo globalizam koji nas proždire kao avet a sa druge strane imamo avet mentalitet gusla i gange...živila nam etnologija

Quote:
Malo se kontroliraj, jer narodnost izvire iz čovjeka brižnog za opstanak svojega okruženja, doma i zavičaja, jezika, kulture, itd., a nije to nikakva ljaga na plećima ljudi ili određenost primitivizma.
Nije ali ponašanje njihovo jeste jer se ne mogu snaći u urbanoj okolini sa svojim rurarnim načinom razmišljanja.

Quote:
S druge strane, voljeti vlastite vrijednosti ne znači automatizmom mrziti tuđe.
Nije nužno ali s jednim dolazi i drugo, bliski su i ako nema granica onda tuđe postaje vražje..kako završi znamo.


Quote:
A tko to može? Narodi preko svojih narodnih zastupnika (kao Vlada RH, itd.). Ukoliko je očito da oni to ne rade treba iznaći načina da ih se potakne ili natjera na brižnost prema narodnim dobrima i gospodarenje njima brigom dobroga gospodara.
O čemu ti to...u 10 godina sve su prodali i prostore između jelenjih rogova i mrakove u neizgrađenim tunelima.
Zemlja koja rasprodaje svoj dobra ništa dobra neće ostaviti za sobom.


Quote:
Treba tražiti načine a ne se predavati apatiji i postajati ravnodušan ili pak zajedljiv prema onima koji se ne predaju podređenju i narodnom nestajanju.
Narod je odavno nestao mi govorimo o hrvatskoj naciji...

Quote:
Nismo toliko mali da se ne možemo izboriti za sebe. Kad se ima volje u vlasti za održanjem svojega identiteta i dobara, ima onda dovoljno i snage i volje u narodu za istrajavanje u borbi za svoju dobrobit.
Kao da slušam govor s nekog sleta
Pluralizam interesa eto to ti je... narod ima samo jedan interes-preživljavanje a nacija ima razne struje koje zagovaraju različite interesne sfere, ono prvo je odlika ruralnog stanovništa a ovo drugo građanskog društva....

Quote:
Ponosit narod je jako, jako žilava kategorija. A proizvodanja ili poticanje beznađa i ravnodušnosti je pak najveći neprijatelj i naroda i običnog malog čovjeka, pojedinca, pa i čovječanstva općenito.
Toliko je žilava kategorija da su svi pohrlili raditi u grad u inozemstvo i narodnjače noćni klubovi u gradu jer se svojeg mentaliteta nisu odrekli...gusla i gange...

Quote:
Zato je usmjeravanje ljudi i danas prema religijama i dalje tako jako, jer one njeguju toliko potrebnu nadu.
Samo ih još više zakopavaš u mentalnom okruženju prije prve industrijske revolucije i to danas u doba SMS poruka i interneta...
Globalizacija je kao moljac načela svu narodnu potku.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2007., 13:16   #47
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
I dalje stojim na tome da su geni kameni.... i nadmeni.

Eto s jedne strane imamo globalizam koji nas proždire kao avet a sa druge strane imamo avet mentalitet gusla i gange...živila nam etnologija

Nije ali ponašanje njihovo jeste jer se ne mogu snaći u urbanoj okolini sa svojim rurarnim načinom razmišljanja.

Nije nužno ali s jednim dolazi i drugo, bliski su i ako nema granica onda tuđe postaje vražje..kako završi znamo.

O čemu ti to...u 10 godina sve su prodali i prostore između jelenjih rogova i mrakove u neizgrađenim tunelima.
Zemlja koja rasprodaje svoj dobra ništa dobra neće ostaviti za sobom.

Narod je odavno nestao mi govorimo o hrvatskoj naciji...

Kao da slušam govor s nekog sleta
Pluralizam interesa eto to ti je... narod ima samo jedan interes-preživljavanje a nacija ima razne struje koje zagovaraju različite interesne sfere, ono prvo je odlika ruralnog stanovništa a ovo drugo građanskog društva....

Toliko je žilava kategorija da su svi pohrlili raditi u grad u inozemstvo i narodnjače noćni klubovi u gradu jer se svojeg mentaliteta nisu odrekli...gusla i gange...

Samo ih još više zakopavaš u mentalnom okruženju prije prve industrijske revolucije i to danas u doba SMS poruka i interneta...
Globalizacija je kao moljac načela svu narodnu potku.
Ne vidim čemu nastavljati odpisivati ti.
Dijelom se tobože suprotstavljaš a u biti ponavljaš što i sam tvrdim, ali eto tek da natukneš, dijelom opetuješ generalizirati ljude koji osjećaju pripadnost narodu kao primitivce, ljubitelje cajki, i ne znam kakve debilije koje postoje u puku prišivati ljudima koji ljube vlastiti narodni identitet. S druge strane, spominješ nešto u negativnom kontekstu što je dio hrvatskog narodnog folkora a ne nikakav primitivizam. Kako sam i sam ponosan na svoju hrvatsku narodnost, i ljubim svekolikost taradicijskih običaja diljem hrvatskih zemalja, te kako ni po čemu ne podpadam pod tvoje obrasce negativnog gledanja domoljubnih ljudi, ja ti se zahvaljujem na ukazivanju mi da zadojeni svijet ne treba komunikaciju s forumaškim namjernicima nego bavljenje sa stručnjacima s područja medicine.

Sve u svemu, očito si svat zadojen i zatrovan netrpeljivošću i ne kanim više izgubiti ni sekunde na tebe.

Tek samo savjet zbog dobrobiti tvoje i drugih forumaša koji na tebe nalete:
- Javi se najbližem liječniku za savjet o premošćenju tvoje antipatije i zloće, ... odn. za stručnu pomoć.
Učini tako da bar neko dobro učiniš i sebi i drugima, dok možda još ima vremena za normalizaciju.

P.S. Nemam ništa osobno protiv tebe, nego općenito protiv ljudske zadojenosti,
i prema neosnovanom negativističkom bražđenju protiv bilo koga, a kamoli protiv Hrvata.
 
Odgovori s citatom
Old 06.08.2007., 13:40   #48
[QUOTE=Duje;9610228]
Quote:
Ne vidim čemu nastavljati odpisivati ti.
Ti odlučuješ za sebe, nitko te ne tjera.

Quote:
Dijelom se tobože suprotstavljaš a u biti ponavljaš što i sam tvrdim, ali eto tek da natukneš, dijelom opetuješ generalizirati ljude koji osjećaju pripadnost narodu kao primitivce, ljubitelje cajki, i ne znam kakve debilije koje postoje u puku prišivati ljudima koji ljube vlastiti narodni identitet.
Imaš li ti narodni ili nacionalni identitet?

Quote:
S druge strane, spominješ nešto u negativnom kontekstu što je dio hrvatskog narodnog folkora a ne nikakav primitivizam.

Narodnom folkloru je mjesto u muzeju i Ladu, festivalima i smotri folklora a narodni mentalitet je vidljiv svakodnevno u ponašanju...sad si ti razmisli što je to...?
Quote:
Kako sam i sam ponosan na svoju hrvatsku narodnost, i ljubim svekolikost taradicijskih običaja diljem hrvatskih zemalja, te kako ni po čemu ne podpadam pod tvoje obrasce negativnog gledanja domoljubnih ljudi, ja ti se zahvaljujem na ukazivanju mi da zadojeni svijet ne treba komunikaciju s forumaškim namjernicima nego bavljenje sa stručnjacima s područja medicine
A što bi sa tvojom nacionalnom sviješću, kad ti je narodna toliko bliza...?

Quote:
Sve u svemu, očito si svat zadojen i zatrovan netrpeljivošću i ne kanim više izgubiti ni sekunde na tebe.
Odlično, kidaj kući u ritmu bećarca...

Quote:
Tek samo savjet zbog dobrobiti tvoje i drugih forumaša koji na tebe nalete:
- Javi se najbližem liječniku za savjet o premošćenju tvoje antipatije i zloće, ... odn. za stručnu pomoć.
A ti se javi Ladu; oni njeguju ono što je odavno otišlo s vihorom vremena a koje je tebi osnova i temelj puta ove zemlje. Još samo da prepilimo elek. stupove, upalimo petrolejke i vratimo zaprežna vozila, pa sva milina narodnog
preporoda u Hrvata može započeti.

Quote:
Učini tako da bar neko dobro učiniš i sebi i drugima, dok možda još ima vremena za normalizaciju.
Normalizacija uključuje stav da se na staro vratiti ne možemo niti gledati na te vrijednosti kao na osnovu za budućnost. Povratak je nemoguć a temeljiti neko buduće vrijeme na takvoj identifikaciji ravno je samoubojstvu.

Quote:
P.S. Nemam ništa osobno protiv tebe, nego općenito protiv ljudske zadojenosti,
i prema neosnovanom negativističkom bražđenju protiv bilo koga, a kamoli protiv Hrvata.
Problem je Hrvata što se drže svojeg retrogradnog pogleda na svijet u vidu težnje za pastoralnim, idiličnim vidicima nekadašnjeg narodnog života te kako je nekad bolje bilo jer nas nisu jašili Mleci, Turci, Mađari, Austrijanci...i sve druge sile.
Sa takvim mentalnim sklopom ne možemo se oduprijeti globalizaciji jer umjesto pogleda unaprijed gledamo u retrovizor i ko bule u jagode surlamo naprijed.
Ostavimo se narodnog blaga i mjestu koje on pripada, sve je to lijepo i divota je to imati, ali pokušajmo gledati očima čovjeka 21 stoljeća a ne iz svjetlosti svijeća i konjskog ulara, avana, i kuruze sa tavana.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2007., 14:00   #49
Duje, ja mislim da ti Nemruth samo zeli reci da biti Hrvat u biti znaci NACIN ZIVOTA, a mi smo taj nacin zivota izgubili, jerbo hrvati zive ko poljaci, poljaci ko mađari, mađari ko slovenci, slovenci ko njemci, a njemci ko englezi. To ti je to. Ni po cemu se ne razlikujemo, svi smo obicna konzumeristicka bagra. Sto se katolicanstva tice ono je odavno iznevjerilo naucavanje Isusa Krista samim time sto je pocelo akumulaciju kapitala. Krscanstvo je u biti trebalo biti religija nomada, pustinjaka, i slicnih. To ne postoji: barem ne u nas. Ostala je samo ljustura.



Ovi fini ljudi su Matis indijanci. Jos zive na izvorni nacin. Ako ih civilizacija proguta i ne uspiju joj se oduprijeti i sacuvati svoj nacin zivota onda ce i oni postati profiterska, konzumeristicka bagra.

Shvacas Duje? Geni su zakurac, nacin zivota je ono bitno.

Molim da se ne brise slika jer su u njoj prikazane genitalije, to nije nista sramotno.
Hazarder is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2007., 15:57   #50
Poželjno za koga?
Ne vidim zašto u Hrvatskoj ne bi bilo poželjno biti Hrvat.
A Katolik... očito je poželjno kad se 90 % Hrvata izjasnilo kao Katolici. Samo mi je nevjerojatno da je netko zbilja taj postotak uspio i popušiti i da je to službeno prihvaćena brojka. Ma dajte molim vas... 90 % !?!
latifa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2007., 19:00   #51
Quote:
Hazarder kaže: Pogledaj post
Duje, ja mislim da ti Nemruth samo zeli reci da biti Hrvat u biti znaci NACIN ZIVOTA, a mi smo taj nacin zivota izgubili, jerbo hrvati zive ko poljaci, poljaci ko mađari, mađari ko slovenci, slovenci ko njemci, a njemci ko englezi. To ti je to. Ni po cemu se ne razlikujemo, svi smo obicna konzumeristicka bagra. Sto se katolicanstva tice ono je odavno iznevjerilo naucavanje Isusa Krista samim time sto je pocelo akumulaciju kapitala. Krscanstvo je u biti trebalo biti religija nomada, pustinjaka, i slicnih. To ne postoji: barem ne u nas. Ostala je samo ljustura.
...
Ovi fini ljudi su Matis indijanci. Jos zive na izvorni nacin. Ako ih civilizacija proguta i ne uspiju joj se oduprijeti i sacuvati svoj nacin zivota onda ce i oni postati profiterska, konzumeristicka bagra.
Shvacas Duje? Geni su zakurac, nacin zivota je ono bitno.
Molim da se ne brise slika jer su u njoj prikazane genitalije, to nije nista sramotno.
Meni je smiješno da mi itko ukazuje na nešto što je samo po sebi i pučkoškolcima jasno.
Sasvim drugi par rukava je ovdje u pitanju.
Radi se o obezvrjeđivanju hrvatske narodnosti s izgovorom da je ona anakrona ili neznamkakva nadiđena, bezkorisna forma. Potpuna bezvezarija. Svijet u kojem živimo je itekako složenac naroda i nacija, a kojima ni na kraj pameti ne pada odustajati od vlastite narodnosti ili nacionalnosti. Ukoliko netko ne zna što to jest narod i/ili nacija, a na temelju kojih su izgrađene sve države svijeta (izuzev nekih, kao npr. Vatikan), i kakva je to osobita sila koju se ne da ukinuti nikakvim globalističkim konzumerstvom svega i svačega, onda neka uzme u ruke rječnike, leksikone i enciklopedije, i dobiti će informaciju. Međutim, kada je bjelodano da to nekoga uopće ne zanima nego samo provokativno nabacivanje svojim negativističkim parolama i ciljanim omalovažavanjem, onda se tu nema što zboriti.

Osnovni problem je sam čin ničim opravdanog ironičnog ophođenja, himbenost, uznositost, nadmjenost, itd., a kojom sebe nastoji prikazati kao Übermänsch-a u odnosu na "zaostale, anakrone, divljačke, ..." ljude koji se niti srame niti krzmaju izjašnjavati Hrvatima, katolicima, ili ne znam kakvim vjernicima. E to je možda normalno u bapskim klubovima ili među neukom djecom, a ne među odraslim svijetom.

Jer, da bi itko ikome imao pravo što predbacivati valjda je normalno da se prije toga sam definira pa da i ostali na temelju vlastitog im rasuđivanja, a ne samo temeljem njegovih bulažnjenja protiv drugih, mogu uvidjeti osobitosti te "prosvijećene veličine" koja sebi uzima za pravo ikome išta spočitavati, da se vidi na čemu uopće temelji svoje bedačenje.
Dakle, da lijepo opiše tko je, što je, spol, dob, kako se narodnosno izjašnjava a kako nacionalno, stupanj izobrazbe, seksualne sklonosti, što sve sluša iz glazbe, je li radnik ili nekakav "šleper" koji živi na tuđoj grbi, zanimanje, hobi, je li osnovao obitelj, ima li potomstvo i tko ih odgaja, gdje je bio u doba Domovinskog rata i što je radio, da li je istinoljubiv ili lažov, ... itd., itd.
Tek bismo uz takve pojedinosti mogli znati s kime imamo posla i koliko je vrijedno komunicirati s njime/njom.
Ovako on/ona negativizmom nastoji razvodniti temu i svesti je na očito osobnu potrebu za prepucavanjem.
To je možda djeci zanimljiv način ophođenja. Meni zasigurno ne treba.

P.S. Slika je vjerojatno iz doba Uskrsa. Dečki imaju i ofarbana jajca.
 
Odgovori s citatom
Old 06.08.2007., 20:07   #52
Quote:
Duje kaže: Pogledaj post
To je možda djeci zanimljiv način ophođenja. Meni zasigurno ne treba.
Onda pricaj sa mnom. Evo, sve je to dobro sto kazes: ali mene zanima jedna stvar: po cemu se poljaci nacinom zivota i idealima razlikuju od Hrvata? Razlika je jezik, a i on postaje sve vise engleski. Pogledaj forum, pola mlađarije koristi engleske izraze.
Hazarder is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2007., 08:59   #53
hallo

Duje

Quote:
Sasvim drugi par rukava je ovdje u pitanju.
Ne, radi se o drugoj vrsti odjeće o naciji.

Quote:
Radi se o obezvrjeđivanju hrvatske narodnosti s izgovorom da je ona anakrona ili neznamkakva nadiđena, bezkorisna forma. Potpuna bezvezarija.
Hrvatska nacija a ne narodnost, narodnost je odavno nestala i otišla u muzeje a zemjenila ju je nacija. Razlika između njih je nebo i zemlja.

Quote:
Svijet u kojem živimo je itekako složenac naroda i nacija, a kojima ni na kraj pameti ne pada odustajati od vlastite narodnosti ili nacionalnosti.
Nema ili između njih...jer svakoj pripada određena svijest, kultura povijesno razdoblje, prilike i povijesne činjenice, pa između njih treba raditi distinkciju a ne znak jednakosti.


Quote:
Ukoliko netko ne zna što to jest narod i/ili nacija, a na temelju kojih su izgrađene sve države svijeta (izuzev nekih, kao npr. Vatikan), i kakva je to osobita sila koju se ne da ukinuti nikakvim globalističkim konzumerstvom svega i svačega, onda neka uzme u ruke rječnike, leksikone i enciklopedije, i dobiti će informaciju.
www.bs.wikipedia.org/wiki/Narod
www.bs.wikipedia.org/wiki/Nacija


Quote:
Međutim, kada je bjelodano da to nekoga uopće ne zanima nego samo provokativno nabacivanje svojim negativističkim parolama i ciljanim omalovažavanjem, onda se tu nema što zboriti.
Da "ne dirajte mi ravnicu" koja nije uzorana već puna šikara i granja....

Quote:
Osnovni problem je sam čin ničim opravdanog ironičnog ophođenja, himbenost, uznositost, nadmjenost, itd., a kojom sebe nastoji prikazati kao Übermänsch-a u odnosu na "zaostale, anakrone, divljačke, ..." ljude koji se niti srame niti krzmaju izjašnjavati Hrvatima, katolicima, ili ne znam kakvim vjernicima. E to je možda normalno u bapskim klubovima ili među neukom djecom, a ne među odraslim svijetom.
Toliko si energije potrošio na taj upis da si sam ravnicu mogao poboljšati i posaditi nešto korisno...recimo naučiti razliku između naroda-njegove svijesti i nacije u 21 stoljeću.

Quote:
Ovako on/ona negativizmom nastoji razvodniti temu i svesti je na očito osobnu potrebu za prepucavanjem.
To je možda djeci zanimljiv način ophođenja. Meni zasigurno ne treba.
Ti koji si zaostao u muzejskom narodom biću staklenih vitrina želiš s njome ovu zemlju koju voliš podići i izdignuti iz ere globalizacije?
S čime?
S narodnim preporodom iz 19 stoljeća?
Samo za tvoju informaciju Ljudevite Gaje ;

Hrvati imaju državu, nije bas stara ali je imaju, imaju jezik i pravopis, imaju prava na nacionalne simbole, i slobodno ih koriste, hrvatska lisnica je u hrv. džepu, hrv. puška na hrvatskom ramenu.....imaju određene granice i kao nacija sa ostvarenom državnošću imaju suverenitet nad svojim teritorijem...što znači da je RH država sa svojim zakonom Ustavom koji njenim građanima jamči prava i dužnosti, ona je i sekularna država a svojom slobodnom voljom građana može ulaziti u razne zajednice...to je
H R V A T S K A N A C I J A a ne narod..Ljudevita Gaja.

Samo trebaju pametne ljude na položajima, snažni otpor svim pritiscima za rasprodajom zemlje i mogu krenuti u 21 stoljeće bez buna-ustanaka jer je narodni preporod već izvršen (mada neki ga ponovo najavljuju ).
Kad shvatiš razliku između naroda i nacije onda ćeš vidjeti da tvoja težnja na narodom pripada vitrinama muzeja i Ladu.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:13.