Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.06.2014., 10:26   #41
Dezinformator baci parangal a vi se svi ulovite na njega
9aplus is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2014., 15:57   #42
Quote:
9aplus kaže: Pogledaj post
Dezinformator baci parangal a vi se svi ulovite na njega
Ali sve da je i istina pazi niko njih nije pitao za ništa,a i njima je dovoljno ovo što imaju...

A kad smo kod toga koliko je Mi171 operativno koliko Mi8??

Ali nek su oni zadovoljni dobro da nisu računali i one Mi-24 koji trunu na livadi što se nisu tada oglasili ti stručnjaci ili su oni ti koji su ocjenili da nama to ne treba.....

Ma dobro kaže pp5d6 sve je to Rajlovac...kad će se više sustav očistiti od takvih.
__________________
Tko vrijedi leti
Tko leti vrijedi
Tko ne leti ne vrijedi
kopriva-vk is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2014., 16:28   #43
A kolege forumaši što reći.
Bilo bi krasno da imamo i Crne jastrebe ali kad malo zastanemo ,popijemo žuju i izdahnemo... Kod ovakvog proračuna vojnog to je veća fikcja nego novi/polovni višenamjenski borbeni zrakoplov-avion. To je stroj koji košta 3-5 puta više od iševa i po najnovijim ruskim cijenama. Znači nedostižno.
Tehničko osoblje bi za 2-3 godine ovladalo održavanjem i opeativnim korištenjem istoga u postrojbi ali objektivno nismo mi Austrija ili neka Arapska zemlja koja naručuje oružja od Amera i po nekoliko milijarda $.
Oni bi nam isto tako kod svake male političke zafrkancije stavljali jaja u škip jer smo zemlja s takvim imidžem.

Prebili smo dio klirinškog duga i pogodili.Oprema je mogla biti i sadržajnija ali nije. isto je napravila SFRJ 1986 s MIgovima 29.
Srbija je svoj dug posušila tijekom devedesetih pod embargom a Rusi su im i bez formalnog ugovora isporučivali plin. Sad bi Srbija nakon ovih poplava guzice dala za 6 -8 171 i da ih može prebiti potpisom na ugovor.
Ovi naši ruski trebaju biti bolje opremljeni radarima,flirovima i još nekim sitnicama i to je sasvim dovoljno za vojsku (2-4 helića opremiti za SAR/CSAR).
Ako je istina da će Hrvatskoj za granic biti na raspolaganju 120 milijuna eura iz EU fondova onda neka policija kupuje adekvatne manje heliće koje će služiti za planinare, potrage i medicinsko uz osnovnu zadaću nadzora granice.

Zadnje uređivanje pp5d6 : 03.06.2014. at 17:43.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2014., 16:43   #44
Quote:
...da će Hrvatskoj za granic biti na raspolaganju 120 milijuna eura iz EU fondovaonda neka policija kupuje adekvatne manje heliće koje će služiti za planinare, potrage i medicinsko uz osnovnu zadaću nadzora granice.
Vojska vojno, policija policijsko a u to ne spada skidanje ceha sa cuke
ili prijevoz babe sa tocke A na tocku B makar i infarkt imala.
Sve to osim u iznimnim slucajevima. Evo vam je prije par dana
jedan ronilac izdahnuo kod Visa, dok je policija dosla do njega

Slovenci su dobili po nosu jer kod njih to radi policija kao sekundarnu
zadacu. Polako doci ce i r'vatistan na red jer EU gradjani imaju pravo na
servise primjerene EU standardima.
9aplus is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2014., 17:39   #45
Ja se slažem, pogledajte jednu tipičnu EU zemlju a ne Sloveniju u koju se stalno ugledamo poput, na primjer Rumunjske i kako si kod njih raspoređeni EC 135 koje su kupili/izvukli iz fondova.
Ovo nije njihov MUP.
http://helihub.com/2012/04/26/romani...o-more-ec135s/
krunch is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2014., 17:42   #46
Quote:
many-m kaže: Pogledaj post
I tako će rabljeni koštati 1/3 više nego novi bazni S-70i...

Zašto se HRZ uvijek opire bilo kakvim novostima, njima samo da je Mi-8 i MiG-21, sve drugo ne valja.
To je valjda ovaj sindrom: http://youtu.be/rSpHFUyPKwU


Zamisli sad nekom pukovniku od skoro 5 banke koji natuca ruski, slovka ćirilicu da se mora prebaciti na engleski.
fulcrum is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2014., 17:47   #47
Ma kužim ja tebe, ali osim tebe i ponekad HGSS-a nitko o tome službeno ne priča godinama.
Kod nas ministri između sebe potpisuju ugovore i sporazume kako će jedno ministarstvo MTS prevoziti ljudstvo pod ingerencijom drugih ministarstva-pa i sa Visa.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2014., 18:44   #48
To oni "potpisuju" bez ikakve odgovornosti prema vlastitim
gradjanima (biracima), medjutim bas me zanima sto ce biti
kada prvi vidjeni EUropljanin nepotrebno otegne u sada punopravnoj clanici...

Igrokazi tipa dva Ostojica na Luckom ispred EC135, odavno ne drze vodu, cak
ni dok majstori odu...

Ambicije njihovog sefa oko Schengena, nemaju realne osnove,
samo situacija je takva da je na ovim prostorima jos uvijek lakse
smaknuti glasnika.

Sjedite, narucite kavu, biti ce zanimljivo...

PS sto se tice Visa, zamisli komediju da Mi 8 MTV vuce na slingu prvo 10 tak NM ovog
ronioca i pratitelja, pa se prekrcaju ako ih majstor spusti u komadu na interventni helidrom
koji je na uzurpiranom privatnom zemljistu pa tek onda lete do 30 NM udaljenog Splita
gdje imamo samo bivsi helidrom (sada to vise nije H, zgrade su okolo)

Scenarij sa EC135 je moguc ako cuci na Resniku, ali je problem sto nisam primjetio
instalaciju za emerg floats na njima te sto 135 ima takav reduktor da nakon otkaza
jedne turbine moze ostati u zraku 1 minutu...

Hrvatska mala zemlja, daleko od zlatnog sata

Zadnje uređivanje 9aplus : 03.06.2014. at 19:15.
9aplus is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2014., 20:13   #49
Ma koliki domoljub bio moram priznati da stvarno iritira "rajlovačka škola" i di ih samo više vade,njihova filozofija zastala negdje u vremenu točnije 70-tima prošlog stoljeća svodi se na spiku tipa "nema bolje puške od AK-47,nema boljeg tenka od T-72 niti boljeg helikoptera od Mi-8/17 i naravno Mig-21 i dan danas nenadmašan je u dogfightu..
Mislim gomila nebuloza,i tko je taj tip točnije "visoki izvor" koji dovodi u pitanje planiranje ministra,kome je vjerovatno neko ponudio polovne Blackhawk helikoptere.
Pa ljudi moji za zadatke spašavanja mi koristimo teški transportni helikopter koji troši goriva ko tenkovska satnija,ima li neko u glavi da poveže koliko to košta.
Ako je nekom loli teško učit na novijim zapadnim letjelicama nek pređe na kakvog dvokrilca i zaprašiva komarce,to se baš sad traži.
ColdSteel is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2014., 20:16   #50
Dobro jutro tugo! 1996. smo ih koristili za osnovno školovanje pa nitko ni zuc!

EDIT: BTW, trenutno radim u zemlji članici NATO-a koja ima vlastitu proizvodnu liniju F-16 ali im stražari po vojnim objektima uredno nose kalaše u 7.62x39 kalibru a žandarmerija operira i UH-60 i Mi-8 i j.... me zabavljate svojim geopolitičkim teorijama u stilu NATO nam neda ovo, nato nam neda ono, zbog NATO-a ćemo morati to.
Sova77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2014., 21:13   #51
Quote:
ColdSteel kaže: Pogledaj post
Pa ljudi moji za zadatke spašavanja mi koristimo teški transportni helikopter koji troši goriva ko tenkovska satnija,ima li neko u glavi da poveže koliko to košta.
Ako je nekom loli teško učit na novijim zapadnim letjelicama nek pređe na kakvog dvokrilca i zaprašiva komarce,to se baš sad traži.
Jednostavno onda napišeš da je sat leta 2200USD i onda se nikome ne da preračunavati koliko stvarno troši goriva. Iako da ga se natanka do vrha treba cca 20 000kn.
fulcrum is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2014., 22:21   #52
Quote:
Sova77 kaže: Pogledaj post
Dobro jutro tugo! 1996. smo ih koristili za osnovno školovanje pa nitko ni zuc!

EDIT: BTW, trenutno radim u zemlji članici NATO-a koja ima vlastitu proizvodnu liniju F-16 ali im stražari po vojnim objektima uredno nose kalaše u 7.62x39 kalibru a žandarmerija operira i UH-60 i Mi-8 i j.... me zabavljate svojim geopolitičkim teorijama u stilu NATO nam neda ovo, nato nam neda ono, zbog NATO-a ćemo morati to.
Onda smo te nedavno gledali na TV-u-grad na dva kontinenta.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2014., 23:01   #53
Niste mene, ima nas već 15ak ovdje a pojačanja stalno stižu.
Sova77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2014., 23:04   #54
Znači iz zemlje članice unije u zemlju vječnu kandidatkinju za uniju.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2014., 23:15   #55
Za dvostruku lovu i daleko bolje ovlaštenje u dozvoli. Nešto slično kao kad su HRZovci (uključujući i ETH/EVHovce) prelazili kod mog bivšeg gazde. Sa mnom su na školovanju bili Nizozemac, Austrijanac i Belgijanac za koje više nije bilo posla u njihovim zemljama pa ništa čudno da su uvele moratorij na slobodno zapošljavanje Hrvata. Jesmo Europska unija ali treća klasa.
Sova77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2014., 23:10   #56
Quote:
JoZ@ kaže: Pogledaj post
svašta

HRZ: Nismo tražili nikakvu mogućnost nabave helikoptera Black Hawk iz SAD

"Ministar obrane Ante Kotromanović nije tražio mišljenje struke odnosno nas iz HRZ-a kad se raspitivao o mogućnosti nabave helikoptera Black Hawk. Koliko smo upoznati, priča oko spomenutih helikoptera bila je nefomalne naravi tijekom razgovora dvaju izaslanstava i niti na koji način se ne može povezati sa planovima ili namjerama nabave HRZ i PZO kad su u pitanju helikopteri, pogotovo ne tipa Black Hawk" rekao nam je neslužbeno ovih dana visoki dužnosnik HRZ i PZO i dodao kako sadašnja flota helikoptera Mi-8 i Mi-171Sh na duži period u potpunosti zadovoljava sve zahtjeve postavljene pred oružane snage u skladu sa ustavnim zadaćama. Pokazalo se to svih ovih godina od misija na Kosovu i Afganistanu do mirnodopskih zadaća tijekom protupožarnih sezona i najnovije katastrofe vezane uz poplave.

Sugovornik upozorava na cijenu takvih helikoptera, pa tako konkretno spominje 140 milijuna USD za tri nova Black Hawk helikoptera koje kupuje Austrija (uključivo pričuvni dijelovi, obuka osoblja i slično). Dakle, cijena onih u Minessoti uz istu potporu ne može biti sigurno ispod 20 milijuna USD po komadu, a potom je pitanje njihovog broja, za što bi se i koliko oni zapravo koristili.
Povraca mi se kad citam ovakve tekstove
__________________
Za SVOJE,a nju nedam ne prodajem ona mi je jedina!http://youtu.be/8IB86caf3wA http://youtu.be/vMjDE3jDLk4 http://youtu.be/70kV_Wp5WpE ICH WILL!! http://youtu.be/fudTbylhVC8 http://youtu.be/xawEPd1gt0o

"Danas kažu protiv tebe riječi pune zavisti,za života šutjeli su glasa nisu podigli..."
zdrug2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2014., 17:36   #57
Quote:
fulcrum kaže: Pogledaj post
Oprosti prijatelju, ali to su floskule. Jedan TAM će ti prebaciti toliko ljudi bez beda ako će trebati. Ako pričamo o bilo kakvom zračnom prevoženju tijekom rata, potreban ti je CAP i osiguran zračni prostor. Sve ostalo je samoubojstvo/ubojstvo ili to moraš raditi u dalekoj pozadini. Znaš kuda se je provlačila "Stara Frajla" prije nego su je naši skinuli kada se je sklanjala s Luškog?
Ili kako je završio helikopter Europske zajednice?

Ja još ne vidim što fali UH-60 osim što će nestati potrebe za jednim extra članom posade, raznim domaćicama/domačinima zrakoplova koji beru letački dodatak.
http://www.defender.hr/republika-hrv...iplomatima.php
Rizik da bude oboren jednak je za UH 60 i za Mi-8/17/171. No, eventualno izuzev 3-4 za izvlačenje ranjenika, što su u ratu najčešće radile 24orke ja za UH-60 u RH još dugo ne vidim mjesta. Barem je dvostruko, ako ne i trosturko skuplji u nabavi od Mi-171, a nosi 40% manje tereta i 60% manje ljudi Mi 171. Razlika u trošku goriva je zanemariva u korist UH 60 jer imaju podjednaku snagu motora, UH je nešto lakiši, aerodinamičniji. Dakle, ako bi u helikopteru prevozili jednog jedinog čovjeka, Mi 171 to odradi ipak jeftinije jer je u startu barem dvostruko jefitniji u nabavi. Jedan manje ili više u helikopteru od posade neće spasiti državu... bespotrebno odbacivanje Milova bi moglo koštati HV jako!
mala truba is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2014., 17:58   #58
Sad kad više nismo nesvrstani , kao što sam već napisao, ponuditi trampu amerikancima Mi-8 i Mi-17 (za Afganistan) u zamjenu za 15-20 UH-60 i 6-8 CH-47.... ili nešto slično i graditi dugoročno održive aranžmane oko naoružanja sa tzv. saveznicima...

Ali ne bojte se, ništa od toga, mi smo i unutar NATO-a nesvrstani...
many-m is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2014., 19:57   #59
Quote:
mala truba kaže: Pogledaj post
Rizik da bude oboren jednak je za UH 60 i za Mi-8/17/171. No, eventualno izuzev 3-4 za izvlačenje ranjenika, što su u ratu najčešće radile 24orke ja za UH-60 u RH još dugo ne vidim mjesta. Barem je dvostruko, ako ne i trosturko skuplji u nabavi od Mi-171, a nosi 40% manje tereta i 60% manje ljudi Mi 171. Razlika u trošku goriva je zanemariva u korist UH 60 jer imaju podjednaku snagu motora, UH je nešto lakiši, aerodinamičniji. Dakle, ako bi u helikopteru prevozili jednog jedinog čovjeka, Mi 171 to odradi ipak jeftinije jer je u startu barem dvostruko jefitniji u nabavi. Jedan manje ili više u helikopteru od posade neće spasiti državu... bespotrebno odbacivanje Milova bi moglo koštati HV jako!
A ne znam jel ima možda nešto za jednu kunu?

Da naši su Mi-8/171 inače uvijek pod punim opterečenjem,pa ih koristimo da pet specijalaca iskače iz njih...

Ne da mi se sada tražiti,ali koje su tehničke karastaeritike?

Sa kojim je lakše pokupiti ranjenika?a koliko vidim UH 60 je i bolje naoružan,a da ne pričamo o cockiptu?
__________________
Tko vrijedi leti
Tko leti vrijedi
Tko ne leti ne vrijedi
kopriva-vk is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2014., 20:06   #60
Quote:
mala truba kaže: Pogledaj post
Rizik da bude oboren jednak je za UH 60 i za Mi-8/17/171. No, eventualno izuzev 3-4 za izvlačenje ranjenika, što su u ratu najčešće radile 24orke ja za UH-60 u RH još dugo ne vidim mjesta. Barem je dvostruko, ako ne i trosturko skuplji u nabavi od Mi-171, a nosi 40% manje tereta i 60% manje ljudi Mi 171. Razlika u trošku goriva je zanemariva u korist UH 60 jer imaju podjednaku snagu motora, UH je nešto lakiši, aerodinamičniji. Dakle, ako bi u helikopteru prevozili jednog jedinog čovjeka, Mi 171 to odradi ipak jeftinije jer je u startu barem dvostruko jefitniji u nabavi. Jedan manje ili više u helikopteru od posade neće spasiti državu... bespotrebno odbacivanje Milova bi moglo koštati HV jako!

Da razbijemo predrasude:
UH-60M
Quote:
Price/Cost:
In FY 2014, The unit cost of a UH-60M is $17.77 million (flyaway cost). The cost of the airframe is $11.86 million, the avionics package costs $719,000, the engines cost $725,000 each ($1.45 million total), with other costs making up the remaining $3.74 million.
Mi-171:
Quote:
Russian Helicopters’ Ulan Ude factory will build Mi-171E multipurpose helicopters under a recent contract with China, a high-ranking defense industry source said on Tuesday.
Moscow and Beijing signed a contract in late July on the delivery of 55 Mi-171E helicopters to China. The cost of one unit in its basic configuration is estimated at $10-12 million.
Flyaway cost uključuje:
Quote:
Quote:
The aircraft can tolerate small arms fire and most high-explosive, medium-caliber (23mm) ammunition. The Black Hawk has two sliding cargo doors with pop-out egress windows, two jettisonable cockpit doors, and a three point dual OLEO landing gear with 'kneeling' capability. The fly-by-wire digital glass cockpit comes with multi-functional displays from Rockwell Collins; a four-axis fully coupled flight director (autopilot); a H-764G dual embedded GPS inertial navigation (aka dual EGI) system from Honeywell; AN/AMS-2 integrated stormscope; LN-200 inertial measurement unit from Northrop Grumman; AN/ARC-231 Airborne Communication System from Raytheon including two UHF/VHF AM/FM radios; five digital ICS stations; automatic direction finder; VOR/ILS, digital map; and a Goodrich Integrated Vehicle Health Management System (IHVMS). Also, the UH-60M is equipped with the AN/AVS-7 ANVIS/HUD (Aviator's Night Vision System/Head-Up Display) system from Elbit as well as a Goodrich AN/AVR-2B(V) Laser Warning System (LWS).

1. UH-60 je bolje oklopljen (Mi-171 može izdržati 12,7mm).
2. Brži je, ima skoro identičan plafon leta
3. Ima 10% manji dolet sa 50% manje goriva
3. Ima bolju iskoristivost. Na 13 000 kg max TOW mi-171 nosi 4000kg, a UH-60 na 9980kg max TOW nosi 3600kg. Podvjesno UH-60 nosi više tereta. 4100kg, naspram 4000kg MI-171
4. NIkad, ali nikada nećemo dobiti helikoptere po cijeni za koji smo ih dobili pod Klirinški dug. 4.1. tada još nismo bili u NATO-u. 4.2. Ulan-Ude tvornica je bila na koljenima i bilo kakav posao im je značio preživljavanje.
5. http://i219.photobucket.com/albums/c...yan_29/3-1.jpg ako baciš oko na ovu sliku kako otprilike je opremljen Mi-171 u osnovnoj verziji i baciš pogled na UH-60 opremu:
(Flyaway cost uključuje)
[QUOTE]
Quote:
The aircraft can tolerate small arms fire and most high-explosive, medium-caliber (23mm) ammunition. The Black Hawk has two sliding cargo doors with pop-out egress windows, two jettisonable cockpit doors, and a three point dual OLEO landing gear with 'kneeling' capability. The fly-by-wire digital glass cockpit comes with multi-functional displays from Rockwell Collins; a four-axis fully coupled flight director (autopilot); a H-764G dual embedded GPS inertial navigation (aka dual EGI) system from Honeywell; AN/AMS-2 integrated stormscope; LN-200 inertial measurement unit from Northrop Grumman; AN/ARC-231 Airborne Communication System from Raytheon including two UHF/VHF AM/FM radios; five digital ICS stations; automatic direction finder; VOR/ILS, digital map; and a Goodrich Integrated Vehicle Health Management System (IHVMS). Also, the UH-60M is equipped with the AN/AVS-7 ANVIS/HUD (Aviator's Night Vision System/Head-Up Display) system from Elbit as well as a Goodrich AN/AVR-2B(V) Laser Warning System (LWS).
Onda je lagano zaključiti da je UH-60 svjetlosnu godinu ispred Mi-171 (za tu cijenu). Pri dnu one brojke. E, oni kotačići pored su ti za frekvencije. Vrtiš kotaćić s brojkama.

Tako da o 40% manje tereta i "jeftinijem" možeš okačiti mačku o rep. A najbolji je primjer da nakon svakih 1500h leta Mi-8 obitelj moraš slati u Ukrajinu/Rusiju na remont. I koji ti je izbacio iz stroja helikoptere, evo sad već skoro na godinu dana. Koliko su puta PC-9 otišli iz zemlje na servis? A Air Tractor? A Candair?
A koliko dugo se je... s Migovima, Anovima i Milovima po Ukrajnama, Rumunjskama i Rusijama.
JEFTINIJE MY ASS.
fulcrum is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:03.