Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.10.2017., 10:06   #261
Quote:
Detektor kaže: Pogledaj post
I misliš ta će ti ljudi povjerovati?
Čim pročitaju tvoje ideje o antidemokraciji, eugenici, kontroli populacije i tako bit će im sasvim jasno.

Quote:
Detektor kaže: Pogledaj post
Pa protivnici libertarijanizma su toliko plitki na ovoj temi da plići ne mogu biti,tvoja namjera je u nemogućnosti argumentacije isprovocirati moj ban kako bi sam sebe uvjerio da si dobio raspravu čime gušiš pravo čovjeka da daje mišljenje.
Tebi je ovdje više puta argumentirano zašto si u krivu, a moj cilj nije isprovocirati tvoj ban. I ja nisam protivnik libertarijanizma, ali jesam protivnik nacizma pa imam potrebu to i reći ljudima koji ga zagovaraju.
Quote:
Detektor kaže: Pogledaj post
To me podsjeća na naciste kada su lijepili etikete Židovima tj. zvijezde da se zna "to su ti" tako i ti sad meni,"to je ovaj forumaš" i to je samo zato jer se ne slažem s njim.
Ja ti ne ljepim nikakve etikete, to si ti sam radiš sa bolesnim i nenormalnim stvarima koje zagovaraš. Ja sam samo imenovao režim za koji se zalažeš pod krinkom libertarijanizma. Također, ja te ne zovem nacistom jer se ne slažem sa tobom već zato jer ti jesi nacist. Sori, ali ne mogu preći preko eugenike, antidemokracije i sličnih fora koje zagovaraš.

Quote:
Detektor kaže: Pogledaj post
Za nikakve ja zabrane nisam. Govorim samo svoj stav za razliku od tebe koji nisi izrekao nešto svoje,tako detaljno sve obrazložio već napadaš i nisi tip za diskusiju već te smatram provokatorom.
Ajde malo pogledaj što pišeš ovdje pa češ vidjeti da si za svakakve zabrane. Ako ti nije jasno, npr. eugenika koju zagovaraš je skup zabrana o fundamentlanim ljudskim pravima koje bi ti olako oduzeo. U ovom postu diskutiraš dosta toga što bi ti ograničavao: https://www.forum.hr/showpost.php?p=6...&postcount=220 da uopće ne odemo u one tvoje čudne ideje u 14-16 satnom radu, ograničavanu ženskog rada ili glorificiranje ISIL/Daeshovih metoda.
__________________
Only those who attempt the absurd can achieve the impossible

Zadnje uređivanje red_shrike : 15.10.2017. at 11:21.
red_shrike is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2017., 10:12   #262
Fakat, tko mu je tu protivnik libertarijanizma?
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2017., 15:01   #263
Quote:
InterMezzo kaže: Pogledaj post
Apsolutno, to je sistem koji je dobar vlasnicima korporacija, velikim dioničarima, eventualno CEO-ima, Vice Presidentima i članovima BOD.
Da, a ne bih rekao da je njima ideal "slobodno poduzetništvo i tržište" već kartelizacija i "podjela globalnog tržišta".
Država je instrument koji mogu podjednako koristiti i viši i niži socijalni slojevi. Taj instrument nije nekakva statična konstrukcija koja "kad se jednom posječe neće više izrasti", kao što misle mnogi libertarijanci. Ako postoji mogućnost i korist upotrebe sile, država kao instrument sile najjačeg, brzo će se obnoviti.

Quote:
Jedna od ključnih tendencija u korporacijskom svijetu je juniorizacija, kao cost cutting mjera. Kroz poboljšane procese prozivodnje ili usluge primjećeno je da iskusniji radnici više nisu toliko potrebni te ih se mijenja manje iskusnima ali jeftinijima. Robotizacija i automatizacija će otpisati daljnji dobar broj sadašnjih radnih mjesta. Odlično i profitabilno za one na vrhu, ali katastrofalno za one koji popuše otkaze.
Ovo jest trend, sad kojom će se brzinom odvijati, pitanje je... pogotovo je pitanje kako će se u tom slučaju očuvati ukupna kupovna moć stanovništva.

Proizvode robota treba netko i kupovati.

Quote:
Sad... sve to eventualno dodatno vrijeme i kreativni potencijal radništva koje bi ostalo tehnološki i generacijski višak, moglo bi biti dobro posluženo i korišteno kroz određene libertarijanističke ideje, ali ipak bi tu bio potreban i pokoji ustupak socijalne države. Mislim da bi hibrid slobodarsko-socijalnog društva baziran na libertarijanizmu s potrebnim programima socijalnog karaktera bio jedno od boljih rješenja.
Veliko je pitanje što će se dogoditi... kakvog će učinka imati npr UBI (universal basic income) u različitim društvima.
Kao nekakva privremena mjera, po meni, može funkcionirati, ali ako bi na dulji rok postojao sloj stanovništva socijalno i ekonomski isključen, nepotreban, posljedice bi mogle biti teške.

Ako dođe do većeg broja inicijativa za samoorganiziranje, stvaranje relativno neovisnih i samodostatnih zajednica, bit će dobro... naravno uz pribavljanje tehnologije, resursa i znanja za realizaciju toga.

Postoje smjerovi razvoja tehnologije koji omogućuju upravo autonomiju manjih zajednica bez drastičnog pada standarda i "pada u kameno doba".

Može se ovo nazvati nekom vrstom anarhizma, svakako, bez "worship power" i fetišiziranja hijerarhije.

Ovo o čemu Detektor priča može biti privlačno nekome tko ima trenutno vrlo traženo znanje i sposobnosti na tržištu... ali to je sve vrlo promjenljivo.
Kad si mlad, zdrav i ne moraš brinuti za svoju obitelj, čini ti se da je samo nebo granica...
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2017., 16:37   #264
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post

Ovo jest trend, sad kojom će se brzinom odvijati, pitanje je... pogotovo je pitanje kako će se u tom slučaju očuvati ukupna kupovna moć stanovništva.

Proizvode robota treba netko i kupovati.
Rijetki razmišljaju o tome kako će se cost cutting mjere odraziti na sveukupnu kupovnu moć stanovništva. Zbog juniorizacije, robotizacije i drugih mjera otpuste radnike i nadaju se da će se ti isti već negdje zaposliti i biti im mušterije u budućnosti. Ne bi vjerovao koliko se to sve uskogrudno gleda - jedino je bitno: profit, gdje će cijena dionica biti u bližoj budućnosti, hoće li vlasnik i BOD biti zadovoljni... i kakav će bonus ili stock opcije na kraju za svoje planove pokupiti... Sudjelovao sam na sastancima gdje se određuju korporacijski ciljevi, budžeti, projiciraju cijene dionica i kvartalni ili anualni profiti. To je jedan vrlo surov i suhoparan svijet.

Mada vjerujem da si ti toga svega svjestan, i ne moram to tebi ni objašnjavati. Mene ipak iznenadi beskompromisna besćutnost. Npr. prošle godine, bio sam na godišnjem sastanku nas dioničara s BOD i chairmanom organizacije (većinskim vlasnikom). CEO te korporacije (ne radim dugo već za nju, samo sam prije dobio solidan dio dionica kao jedan vid bonusa a nešto tih dionica sam i sam dodatno kupio), e taj CEO je iznosio raznorazne brojke i obećao nam da do 2020. planira skresati četvrtinu radne snage mahom kroz adoptiranja nekih tehnologija... za njih su to sve samo brojke, koga briga za sudbine svih tih ljudi?

Misle da će proizvode (ili usluge) koje proizvode roboti uvijek netko imati za kupovati. Ambiciozno i optimistično razmišljanje s korijenom u čistoj pohlepi. A kad mase više ne budu imale gdje raditi i zarađivati, tko će im fakat moći išta kupiti? Malo tko...

Vrlo sam skeptičan za budućnost naše djece (pa i na Zapadu). A otac sam. Trenutni sistem je potrošen, onaj bivši je još beznadežniji. Trebamo nešto novo, neki sistem koji bi potencirao osobnu kreativnost i produktivnost svakog pojedinca.

Libertarijanizam ima određene dobre ideje i osnove ali ne bi funkcionirao bez dobro postavljenih i svrsishodnih socijalnih minimuma.
__________________
Sing, baby, sing!

Zadnje uređivanje InterMezzo : 15.10.2017. at 17:37.
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2017., 18:02   #265
Quote:
InterMezzo kaže: Pogledaj post
Rijetki razmišljaju o tome kako će se cost cutting mjere odraziti na sveukupnu kupovnu moć stanovništva. Zbog juniorizacije, robotizacije i drugih mjera otpuste radnike i nadaju se da će se ti isti već negdje zaposliti i biti im mušterije u budućnosti. Ne bi vjerovao koliko se to sve uskogrudno gleda - jedino je bitno: profit, gdje će cijena dionica biti u bližoj budućnosti, hoće li vlasnik i BOD biti zadovoljni... i kakav će bonus ili stock opcije na kraju za svoje planove pokupiti... Sudjelovao sam na sastancima gdje se određuju korporacijski ciljevi, budžeti, projiciraju cijene dionica i kvartalni ili anualni profiti. To je jedan vrlo surov i suhoparan svijet.

Mada vjerujem da si ti toga svega svjestan, i ne moram to tebi ni objašnjavati. Mene ipak iznenadi beskompromisna besćutnost. Npr. prošle godine, bio sam na godišnjem sastanku nas dioničara s BOD i chairmanom organizacije (većinskim vlasnikom). CEO te korporacije (ne radim dugo već za nju, samo sam prije dobio solidan dio dionica kao jedan vid bonusa a nešto tih dionica sam i sam dodatno kupio), e taj CEO je iznosio raznorazne brojke i obećao nam da do 2020. planira skresati četvrtinu radne snage mahom kroz adoptiranja nekih tehnologija... za njih su to sve samo brojke, koga briga za sudbine svih tih ljudi?

Misle da će proizvode (ili usluge) koje proizvode roboti uvijek netko imati za kupovati. Ambiciozno i optimistično razmišljanje s korijenom u čistoj pohlepi. A kad mase više ne budu imale gdje raditi i zarađivati, tko će im fakat moći išta kupiti? Malo tko...

Vrlo sam skeptičan za budućnost naše djece (pa i na Zapadu). A otac sam. Trenutni sistem je potrošen, onaj bivši je još beznadežniji. Trebamo nešto novo, neki sistem koji bi potencirao osobnu kreativnost i produktivnost svakog pojedinca.

Libertarijanizam ima određene dobre ideje i osnove ali ne bi funkcionirao bez dobro postavljenih i svrsishodnih socijalnih minimuma.
Takve te situacije iznenađuju zato što ne kužiš kako funkcioniraju psihopati. To nisu povampireni ubojice kao u filmovima nego te 'zmije u odijelima' - njima su brojke bitne, a ljudi su im potrošna roba. Motivira ih čista pohlepa. U sadašnjem se sustavu snalaze odlično, no tek bi u libertarijanskom društvu došli na svoje.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2017., 18:13   #266
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Takve te situacije iznenađuju zato što ne kužiš kako funkcioniraju psihopati. To nisu povampireni ubojice kao u filmovima nego te 'zmije u odijelima' - njima su brojke bitne, a ljudi su im potrošna roba. Motivira ih čista pohlepa. U sadašnjem se sustavu snalaze odlično, no tek bi u libertarijanskom društvu došli na svoje.
Ne, oni preferiraju upravo ovo društvo kakvo je danas. Njima je ono savršeno. Današnji korporativni kapitalizam je njihov big-big-bingo kojeg ni ne bi mjenjali.

Da nije tako ne bi ni Ron Paul (i ekipa oko njega) bivali toliko marginalizirani u samom SAD-u.
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2017., 18:19   #267
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Takve te situacije iznenađuju zato što ne kužiš kako funkcioniraju psihopati. To nisu povampireni ubojice kao u filmovima nego te 'zmije u odijelima' - njima su brojke bitne, a ljudi su im potrošna roba. Motivira ih čista pohlepa. U sadašnjem se sustavu snalaze odlično, no tek bi u libertarijanskom društvu došli na svoje.
Mogu ti reći da sam se družio sa svim klasama,naravno najviše sa radničkom i da je među randičkom klasom puno više "psihopata" koji zadiru u tuđe dok se netko tko je uspio ne hvali. Čovjek u odjelu je za njih neprijatelj jer bi oni bili na njihovom mjestu i uveli komunizam što bi bila prava psihopatska eksploatacija što smo imali prilike vidjeti. Zli ljudi su i kroni-kapitalisti ali ja vjerujem da pametne osobe mogu njih nadmudriti kako bi eliminirali situaciju da imaš mali izbor privatnih firmi pa te država drži u kliještima u upravljanju tvojim životom.

Najviše zlih ljudi sam viđao upravo među ljudima koji su probisvijeti a radi se o nižim klasama koji bi najrađe uništili onoga tko živi bolje od njih,ne zato da poboljšaju sustav nego da ne gledaju da je netko bolji,to je njihov karakter,ne bi radili duže od 8 sati a znamo da se radi u fušu nakon radnog vremena i općenito situaciju gdje svi varaju državu više manje pa se boje cinkati nekoga jer svakome se nešto nađe što nije legalno a država stoji na piku da potuče nekoga u igri skrivača i ljudi njoj vjeruju a nisu se zapitali zašto uopće moraju varati nekoga kome vjeruju.

Ja nemam ništa protiv nekoga kome je putovanje avionom isto ko i nama autom,to i dalje spada pod normalan život i ne zanima me što se netko čudi ovom razmišljanju,takvi bi najrađe ostali tu gdje jesu,tlačili bolje umjesto da rade više pa bi razmaženi buržuj negdje potrošio više nego što zarađuje i za par godina ne bi više njjegovi potomci bili viša klasa ili možda već za života. Opet neke teorije zavjere o udruženim ljudima u odijelu,istim razmišljanjem dok su si i oni međusobno konkurenti. Ima li netko nešto protiv onoga što je izmislio pametne klupe,Gatesa,Jobsa? Ako ima,neka n ekoriste njihove izume jer oni predstavljaju profil ljudi zmija. Jako mi je smiješno kako je našim komunistima na udaru Rimac. Bolje nositi odijelo kao privatnik nego kao rušitelj vrijednosti u obliku premijera koji se ne može uspoređivati s njima kada ništa ne stvara. Glavno da on kako kaže,može što hoće.

Zadnje uređivanje Detektor : 15.10.2017. at 18:33.
Detektor is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2017., 18:32   #268
Quote:
InterMezzo kaže: Pogledaj post
Ne, oni preferiraju upravo ovo društvo kakvo je danas. Njima je ono savršeno. Današnji korporativni kapitalizam je njihov big-big-bingo kojeg ni ne bi mjenjali.

Da nije tako ne bi ni Ron Paul (i ekipa oko njega) bivali toliko marginalizirani u samom SAD-u.
Moram priznati da se nisam upustila u dublje proučavanje libertarijanizma i da nisam došla puno dalje od Ayn Rand (možda zato što su mi njezine pisanje bile gore i od Sumrak Sage), a ovo što raznorazni anonimci drve po internetsima na mene je ostavilo još negativniji dojam. Ono što sam skužila jest da je u tom sustavu mjera čovjekove vrijednosti njegova sposobnost stvaranja profita. Normalno da 'matematičari' koji su se fino snašli u korporativnom kapitalizmu ne žele previše talasati, no sad i oni koji nisu bili te sreće žele svoj dio kolača. Mnogi od njih pripadnici su generacije milenijalaca koja nije navikla na bilo kakav težak rad. Tako da nisam optimist što se tiče pozitivnih društvenih promjena. Država kakva jest nije idealni regulator protoka kapitala, ali pitanje je do čega bi došlo da i toga nestane.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2017., 18:39   #269
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Moram priznati da se nisam upustila u dublje proučavanje libertarijanizma i da nisam došla puno dalje od Ayn Rand (možda zato što su mi njezine pisanje bile gore i od Sumrak Sage), a ovo što raznorazni anonimci drve po internetsima na mene je ostavilo još negativniji dojam. Ono što sam skužila jest da je u tom sustavu mjera čovjekove vrijednosti njegova sposobnost stvaranja profita. Normalno da 'matematičari' koji su se fino snašli u korporativnom kapitalizmu ne žele previše talasati, no sad i oni koji nisu bili te sreće žele svoj dio kolača. Mnogi od njih pripadnici su generacije milenijalaca koja nije navikla na bilo kakav težak rad. Tako da nisam optimist što se tiče pozitivnih društvenih promjena. Država kakva jest nije idealni regulator protoka kapitala, ali pitanje je do čega bi došlo da i toga nestane.
Po preseljenju u SAD sam imao slično mišljenje kao ovo što si navela. Bill Clinton je bio presidente i teklo je med i mlijeko , meni je bilo sve novo i blještavo, sjajno na cufnice, i bio je "La Vie en Rose". Ayn Rand mi tada nije legla, nije ni kasnije, mislim da je dosta toga kod nje fejk. Ali, kako sam bivao više i više deziluzioniran mainstream političkim opcijama u SAD-u, upoznao sam se bolje s ovdašnjim Libertarijancima i njihovim programom. To je daleko kompleksnije no bazična Ayn. Ima i raznih podstruja unutar Libertarijanizma.

Libertarijanizam u Hrvatskoj je highjacked od strane ultra desnice koja često ni sama pojma nema o tome što je to. Primjer imaš i na ovom topiku od jednog vrlo aktivnog člana, autora katastrofično nekarizmatičnih upisa.
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2017., 18:55   #270
Quote:
InterMezzo kaže: Pogledaj post
Po preseljenju u SAD sam imao slično mišljenje kao ovo što si navela. Bill Clinton je bio presidente i teklo je med i mlijeko , meni je bilo sve novo i blještavo sjajno na cufnice i bio je "La Vie en Rose". Ayn Rand mi tada nije legla, nije ni kasnije, mislim da je dosta toga kod nje fejk. Ali, kako sam bivao više i više deziluzioniran mainstream političkim opcijama u SAD-u, upoznao sam se bolje s Libertariancima i njihovim programom. To je daleko kompleksnije no bazična Ayn. Ima i raznih podstruja unutar Libertarijanizma.

Libertarijanizam u Hrvatskoj je highjacked od strane ultra desnice koja često ni sama pojma nema o tome što je to. Primjer imaš i na ovom topiku od jednog vrlo aktivnog člana, autora katastrofično nekarizmatičnih upisa.
Za vrijeme Clintona bila sam još mulica koja nije imala pojma o pojmu. Kad me je jedan američki turist pitao što mislim o njihovom predsjedniku, odgovorila sam da nemam mišljenje. Na to mi je Amer objasnio da je Clinton marioneta. Čija? "Big business, big oil companies".

Od tada sam postala malčice pametnija i puno skeptičnija što se tiče politike koju vodi tvoja druga domovina. I mislim da nije slučajno što je libertarijanska ideologija plasirana upravo hrvatskoj ultra-desnici, između ostalog i zato što sam svjedočila i prapočetcima Detektorove monarhističke sekte u nas. Aluminijsku si kapicu još uvijek nisam nabavila, ne vjerujem u chemtrailse i te stvari, ali imam prilično dobar njuh, a cijela ta priča smrdi do neba.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2017., 00:08   #271
Quote:
InterMezzo kaže: Pogledaj post
Rijetki razmišljaju o tome kako će se cost cutting mjere odraziti na sveukupnu kupovnu moć stanovništva. Zbog juniorizacije, robotizacije i drugih mjera otpuste radnike i nadaju se da će se ti isti već negdje zaposliti i biti im mušterije u budućnosti. Ne bi vjerovao koliko se to sve uskogrudno gleda - jedino je bitno: profit, gdje će cijena dionica biti u bližoj budućnosti, hoće li vlasnik i BOD biti zadovoljni... i kakav će bonus ili stock opcije na kraju za svoje planove pokupiti... Sudjelovao sam na sastancima gdje se određuju korporacijski ciljevi, budžeti, projiciraju cijene dionica i kvartalni ili anualni profiti. To je jedan vrlo surov i suhoparan svijet.
Vjerujem ti i ne čudi me... ne znam kako je u Americi sa čuvenom "socijalnom mobilnosti prema gore", bilo je raznih članaka o tome kako se ona stalno smanjuje tijekom zadnjih desetljeća, postoje i oni koji tvrde kako nema bitne promjene.

Kakav je tvoj dojam ?

Quote:
Mada vjerujem da si ti toga svega svjestan, i ne moram to tebi ni objašnjavati. Mene ipak iznenadi beskompromisna besćutnost. Npr. prošle godine, bio sam na godišnjem sastanku nas dioničara s BOD i chairmanom organizacije (većinskim vlasnikom). CEO te korporacije (ne radim dugo već za nju, samo sam prije dobio solidan dio dionica kao jedan vid bonusa a nešto tih dionica sam i sam dodatno kupio), e taj CEO je iznosio raznorazne brojke i obećao nam da do 2020. planira skresati četvrtinu radne snage mahom kroz adoptiranja nekih tehnologija... za njih su to sve samo brojke, koga briga za sudbine svih tih ljudi?
Barem si na izvoru informacija...

Quote:
Misle da će proizvode (ili usluge) koje proizvode roboti uvijek netko imati za kupovati. Ambiciozno i optimistično razmišljanje s korijenom u čistoj pohlepi. A kad mase više ne budu imale gdje raditi i zarađivati, tko će im fakat moći išta kupiti? Malo tko...
Jedan tekst iz 2014., pobrojano je dosta prijedloga, što napraviti. Mislim da je rad zaslužio temeljitiju analizu, za sada samo link...

Technology, Unemployment & Policy Options: Navigating the Transition to a Better World

Quote:
Vrlo sam skeptičan za budućnost naše djece (pa i na Zapadu). A otac sam. Trenutni sistem je potrošen, onaj bivši je još beznadežniji.
Dijelim skepsu... eto, spomenuo si kako se i tamo gdje si sada osjećaj sigurnosti za budućnost nije povećao.
I ja imam djecu (još malu), i ne vidim im budućnost u Hrvatskoj, iskreno... u svom okruženju imam previše onih koji nemaju perspektivu ovdje i traže je vani... koliko znam, uglavnom su daleko zadovoljniji nego ovdje.
Žao mi je što to moram reći, ali tako je...

Dakle, ako je sustav na Zapadu potrošen, barem je moguće nadati se promjeni... u Hrvatskoj, šanse su samo teoretske jer vlada negativna selekcija na svim razinama.

Nisam nostalgičan prema bivšem sustavu u Hrvatskoj, ostavio je u naslijeđe previše lošeg...

Quote:
Trebamo nešto novo, neki sistem koji bi potencirao osobnu kreativnost i produktivnost svakog pojedinca.

Libertarijanizam ima određene dobre ideje i osnove ali ne bi funkcionirao bez dobro postavljenih i svrsishodnih socijalnih minimuma.
Ono što zoveš "svrsishodnim socijalnim minimumom" nekada je, iako ne uvijek, pružala obiteljska i susjedska povezanost.
Izvjesna doza samodovoljnosti je bitna, osjećaj da ti sudbina nije u potpunosti vezana za globalni sustav i odnose, ekonomske, socijalne, itd.

Pitanje je kako to obnoviti, ne nužno identično starom obliku...

Quote:
InterMezzo kaže: Pogledaj post
Ne, oni preferiraju upravo ovo društvo kakvo je danas. Njima je ono savršeno. Današnji korporativni kapitalizam je njihov big-big-bingo kojeg ni ne bi mjenjali.

Da nije tako ne bi ni Ron Paul (i ekipa oko njega) bivali toliko marginalizirani u samom SAD-u.
Korporativni, neoliberalni kapitalizam ne bih izjednačio sa onim što zagovara Ron Paul, sigurno.
Libertarijanizam je vrlo širok pojam i obuhvaća razna razmišljanja i ideologije.

Quote:
InterMezzo kaže: Pogledaj post
Libertarijanizam u Hrvatskoj je highjacked od strane ultra desnice koja često ni sama pojma nema o tome što je to. Primjer imaš i na ovom topiku od jednog vrlo aktivnog člana, autora katastrofično nekarizmatičnih upisa.
Vice Batarelo, npr. ? Moguće... iako bih ga nazvao konzervativnim a ne ultra desnicom.
Vjerojatno se radi o ovom... ako je mainstream ljevica ekonomski etatistička i u društvenim pitanjima liberalna, konzervativna desnica će biti upravo suprotna po stajalištima, ekonomski liberalna, a u društvenim pitanjima traži intervenciju države.

Crkva je jednostrano politički usmjerena i u "neraskidivom savezu" sa državom. Bilo bi dobro da unutar sebe nađe snage za preispitivanje... vidjet ćemo.

"John Galt" teme na forumu već dulje ne čitam, stvarno dosadno...
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2017., 05:32   #272
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Vjerujem ti i ne čudi me... ne znam kako je u Americi sa čuvenom "socijalnom mobilnosti prema gore", bilo je raznih članaka o tome kako se ona stalno smanjuje tijekom zadnjih desetljeća, postoje i oni koji tvrde kako nema bitne promjene.

Kakav je tvoj dojam ?
Usporilo odavno. Bilo je više studija o tome, npr: "Do poor children become poor adults?" i rezultati nisu bili dobri. "Intergenerational income elasticity" dosta porazan u usporedbi s nekim drugim zemljama. Ladders je pak prije koju godinu izašao s ne baš ružičastim rezultatima i prognozama vezanim uz socijalnu mobilnost (da li su zato i makli 100,000 dolara plaću kao limit za svoje usluge?)

Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Jedan tekst iz 2014., pobrojano je dosta prijedloga, što napraviti. Mislim da je rad zaslužio temeljitiju analizu, za sada samo link...

Technology, Unemployment & Policy Options: Navigating the Transition to a Better World
Pročitao sam. Vrlo dobat tekst.

Nijedna od mjera navedenih pod "Protecting Employment" meni osobno ne djeluje uvjerljivo na duže staze. Limiting Technology, Mandating Human Workers... potom Redistribution (UBI?).

Postoji jedna vrlo bitna razlika između današnjeg tehnološkog razvitka i prijašnjih - prije su mašine napredovale ali su uvijek iziskivale i interakciju s čovjekom. Danas to prestaje biti tako - mašine prave druge mašine, roboti upravljaju robotima, roboti popravljaju i programiraju robote itd... čovjek postaje suvišan u tim procesima.

Mene osobno fascinira AI. Od cca 2013./2014. imao sam priliku sudjelovati u nekim testovima apliciranja AI na proizvodne i uslužne procese, dakle ne govorim ovdje o mass consumer market proizvodima. Fascinantna tehnologija, koja je i dobrano financirana (pogotovo u SAD-u gdje je gro uspješnih AI startupova).

Dolazimo do toga da će mašine biti sposobne raditi i ono što se danas smatra kompleksnim, relativno sigurnim i dobro plaćenim poslovima (odvjetnici, liječnici, kirurzi itd...).


Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Crkva je jednostrano politički usmjerena i u "neraskidivom savezu" sa državom. Bilo bi dobro da unutar sebe nađe snage za preispitivanje... vidjet ćemo.

"John Galt" teme na forumu već dulje ne čitam, stvarno dosadno...
Ja sam ateist, u religije sam odavno izgubio svaku vjeru i nadu.

A ova ekipa koja traži nekakav surogat ili alternativu nacizmu, pa i tu na forumu, ne kuže koliko je libertarijanizam zapravo dijametralno suprotan.
Adolf Hićo i Benito M. vjerovatno se toliko vrte sad u grobu da mogu svetom Petru služiti kao ventilator.
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2017., 08:00   #273
Quote:
InterMezzo kaže: Pogledaj post

A ova ekipa koja traži nekakav surogat ili alternativu nacizmu, pa i tu na forumu, ne kuže koliko je libertarijanizam zapravo dijametralno suprotan.
Adolf Hićo i Benito M. vjerovatno se toliko vrte sad u grobu da mogu svetom Petru služiti kao ventilator.
Naišao sam na internetsima opis u kojem stoji da je libertarijanizam heterogen skup ideja od kojih se barem neke moraju svidjeti racionalnom i dobronamjernom čovjeku, ali sve u totalitetu samo psihopatu

Mislim da si bio spomenuo kako ti se neke stvari kod libertarijanizma sviđaju.
Koju bi literaturu preporučio za upoznavanje s istima?
lijencina1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2017., 09:51   #274
Vidim spominje se robotizacija tvornica, zašto bi to nužno bio problem. I društvo i društvene dogme bi se možda morale mjenjati i ljudi bi na kraju možda živjeli lakše
njami njami is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2017., 09:58   #275
Quote:
njami njami kaže: Pogledaj post
Vidim spominje se robotizacija tvornica, zašto bi to nužno bio problem. I društvo i društvene dogme bi se možda morale mjenjati i ljudi bi na kraju možda živjeli lakše
Pa i bi, samo to zahtijeva drugačije društveno uređenje od ovoga koje imamo. Recimo, ako imamo robote koji rade sve za nas, onda zapravo i potreba za poslom nestaje. Sve što trebamo je imati velike izvore sredstava što se može osigurati u krajnjoj liniji rudarenjem asteroida ... .voila, imaš star trek društvo. U stvari, u trenutku obilja koje provajdaju roboti i automatizacija, socijalni nemiri bi isto tako nestali jer bi svačije potrebe i to ne samo minimalne bile rješene.
__________________
Only those who attempt the absurd can achieve the impossible
red_shrike is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2017., 10:55   #276
Quote:
Detektor kaže: Pogledaj post
...uglavnom ismijao bi kompletno državno školstvo kroz ovaj primjer homeschoolinga od kojeg sam imao više koristi...
Vjeruj mi, nisi. Elementarno si nepismen, počevši od pravopisa preko sposobnosti da jasno artikuliraš svoje ideje i stavove pa sve do logičkog povezivanja i baratanja teoretskim konceptima koje si tko zna odakle propabirčio i koje fundamentalno ne razumiješ. Rupe u znanju su ti stravične, a k tome još i arogantno misliš da sve znaš. Teško te je čitati i teško je s tobom raspravljati jer se tvoji amorfni argumenti ne mogu uhvatiti ni za glavu ni za rep. Vjerujem da si u nekim segmentima izvrsno obrazovan i da si od njih zaista i imao koristi, ali po ovome što iskazuješ na forumu, ti si najveća antireklama privatnom obrazovanju i činiš mu medvjeđu uslugu ističući sebe kao primjer.
klonka is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2017., 11:34   #277
Quote:
klonka kaže: Pogledaj post
ti si najveća antireklama privatnom obrazovanju i činiš mu medvjeđu uslugu ističući sebe kao primjer.
Nisi fer.
Evo ovako, ex abrupto, iz glave mi pada na pamet bar još njih pet-šest koji mu mogu konkurirati.

Kad bolje razmislim, i ti genijalci su pobornici nekih faši-anarho-libertarijanskih ideja
lijencina1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2017., 15:31   #278
Quote:
InterMezzo kaže: Pogledaj post
Mene osobno fascinira AI. Od cca 2013./2014. imao sam priliku sudjelovati u nekim testovima apliciranja AI na proizvodne i uslužne procese, dakle ne govorim ovdje o mass consumer market proizvodima. Fascinantna tehnologija, koja je i dobrano financirana (pogotovo u SAD-u gdje je gro uspješnih AI startupova).

Dolazimo do toga da će mašine biti sposobne raditi i ono što se danas smatra kompleksnim, relativno sigurnim i dobro plaćenim poslovima (odvjetnici, liječnici, kirurzi itd...).
Hura, imamo insidera.

Veliki sam fan Hanson Roboticsa, a ovu beštiju pratim praktički od prvog dana. Jest da su mi na forumu pokušavali objasniti da je to samo igračka od koje nikad neće nastati strong-AI, tj. AGI, ali mora se priznati da imaju sotonski dobar marketing.

Kako god, uz gomilu startupova tog tipa samo je pitanje vremena kada će se pojaviti nešto što će pomesti sve pred sobom. Spekuliralo se i o tome kako bi dobar algoritam bio bolji burzovni mešetar od svog ljudskog ekvivalenta. Što nas vraća na temu - idealno slobodno tržište o kojem se ovdje spekulira moralo bi dati prostora i takvim stvarima. O svim mogućim posljedicama takvog scenarija možda je bolje ne razmišljati, ali sklona sam tezi da su neki oblici kapitalizma kao stvoreni za inteligentne strojeve.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2017., 17:13   #279
Quote:
njami njami kaže: Pogledaj post
Vidim spominje se robotizacija tvornica, zašto bi to nužno bio problem. I društvo i društvene dogme bi se možda morale mjenjati i ljudi bi na kraju možda živjeli lakše
pa ljudi već sad rade lakše u privatnim firmama gdje je robotizacija. Previše se gleda film Matrix koji je u biti čista inverzija stanja. Robotizirano društvo je napravljeno u negativnom svijetlu s ciljem propagande. Istina je u tome da su plaće u robotiziranim društvima manje u nekim državama jer one imaju bolje robote pa je moguće da šljaker u Njemačkoj ima 21 000 Kn plaću samo na krampu i lopati a gdje ti je još robot.

Čim je cijena robota manja,cijena radne snage je isto manja jer bogatiji kupuju novu vrijednost a vrijednost staroga pada. Tko je mogao zamisliti prije da bi netko mogao izmisliti auto? Auto je robot i što se desilo? Pa ništa,danas lako možeš kupiti auto. Opet,jesu li šljakeri zahvaljujući teretnim automobilima izgubili poslove? Koliko je meni poznato rade a da nema teretnog automobila bi se trebalo više raditi i plaće bi bile manje.

Dovoljno mi je samo vidjeti tko napada ovu ideju,oni koji nemaju nikakve argumente a glavne logičke greške su im "ne slijedi" (primjer: uvjeravanje da je nešto glupost bez nuđenja kontra-argumenta) i "ad hominem" (da su neke ideje koje su imali fašisti dokaz da je netko fašist unatoč tome što su se te ideje pojavljivali ranije i koje ne bi obuhvaćale čitavo društvo već samo individualne pojedince koji bi pustili na miru one koji to ne žele).

Nabiflali su se na humanističkim faksevima neke riječi,meni je jako lijepo slušat prvake Rf kako se komplicirano izražavaju,znaju gdje ide Č i Ć,znaju što je služba riječi u rečenici (Kapović),znaju reći neki nepopularan sininim kako bi ispali pametniji od sugovornika no pitanje je tko profitira od toga? Radnik sigurno ne jer ga nitko privatno ne bi platio da mu to objašnjava niti bi ako bi bio plaćen privatno mogao živjeti samo od toga da ima takva znanja npr. podučavanje nekog stranca o našem jeziku.
Detektor is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2017., 21:46   #280
Služba riječi u rečenici uči se u osnovnoj školi a ne na partijskim sastancima.

To što je gugl translejt pismeniji i inteligentniji od tebe ne daje ti baš neku prednost na tržištu rada, znaš.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:36.