Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Žensko zdravlje

Žensko zdravlje Od mjesečnice do menopauze: za ginekološke probleme i pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.01.2010., 13:24   #61
Just..., e pa zato sam baš i pitala jer sam se malo informirala i svugdje piše 21.dan

Da, na ultrazvuku je posumnjala da nemam ovulaciju a za policistične jajnike ne znam jel to ona što vidjela na ultrazvuku, ali znam da sam joj ja rekla jer imam problema koji upućuju na to, a to su prištići, more njih, i pojačana dlakavost, od čega mi je najgore ona na grudima. Imam na grudima i više dlačica nego što kažu da je normalno.

Ali evo, danas sam bila kod nje i uputila me provjeriti od 3 do 6 dana ciklusa FSH, LH, PRL, DHEAS i testosteron.

A taj nalaz progesterona nije još gotov.

Zašto mi nije ranije dala sve to napraviti, ja ne znam. Znam da mi je ovo već 4. vađenje krvi u mjesec dana.

Govori ona meni: A vi bi kontracepciju? A ja sam mislila da vi planirate trudnoću. A ja joj cijelo vrijeme govorim da ne želim ja nužno kontracepciju nego da želim provjeriti što mi to je s organizmom.

E sad, moji odnosi s doktorima se očito svode na onu staru: Je.. lud zbunjenog!
mišica27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2010., 10:26   #62
Cure, da vas pitam: koliko ciklusa za redom u kontinuitetu ste najduze pile dabrostone ili utrogestane za regulaciju ciklusa?
Koje su posljedice ako se pije predugo? I sto znaci predugo, postoji li neka granica?
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2010., 15:48   #63
Quote:
mišica27 kaže: Pogledaj post
Just..., e pa zato sam baš i pitala jer sam se malo informirala i svugdje piše 21.dan

Da, na ultrazvuku je posumnjala da nemam ovulaciju a za policistične jajnike ne znam jel to ona što vidjela na ultrazvuku, ali znam da sam joj ja rekla jer imam problema koji upućuju na to, a to su prištići, more njih, i pojačana dlakavost, od čega mi je najgore ona na grudima. Imam na grudima i više dlačica nego što kažu da je normalno.

Ali evo, danas sam bila kod nje i uputila me provjeriti od 3 do 6 dana ciklusa FSH, LH, PRL, DHEAS i testosteron.

A taj nalaz progesterona nije još gotov.

Zašto mi nije ranije dala sve to napraviti, ja ne znam. Znam da mi je ovo već 4. vađenje krvi u mjesec dana.

Govori ona meni: A vi bi kontracepciju? A ja sam mislila da vi planirate trudnoću. A ja joj cijelo vrijeme govorim da ne želim ja nužno kontracepciju nego da želim provjeriti što mi to je s organizmom.

E sad, moji odnosi s doktorima se očito svode na onu staru: Je.. lud zbunjenog!
je li ti dala da vadiš E2 - estradiol ili beta estradiol???
to je također vrlo važan hormon

javi kakvi su nalazi hormona

frupy
mislim da nema ograničenja za dabriće, ali nakon pola godine dabrića mislim da možeš probati jedan spontani ciklus da vidiš hoće li doći sama menga
__________________
Pakao, to su drugi.
JustForFun is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2010., 15:51   #64
Quote:
hannah3 kaže: Pogledaj post
nisam cesto na forumu, tako da cu se samo ubaciti na sekundu-
mislim da ti je to malo nisko.
ja imam 37 godina i meni je na 21. dan bio progesteron 36 i moj ginekolog kaze da je to malo prenisko za moju zivotnu dob.
isto tako kaze (iako ja ne pokusavam zatrudniti), da je to cak malo prenisko ako se planira trudnocu,nisam ga najbolje shvatila, jer me to sa trudnocom nije zanimalo, ali svakako, posto su mi se skratili ciklusi na 25 dana i imam jake simptome pms-a, prepisao mi je utrogestan kroz 3 ciklusa 2x na dan.
uglavnom,sto se tice tvog pitanja, da, mislim da je taj tvoj progesteron malo prenizak.
čula sam razne komentare od forumašica jel to nisko ili ne, ima onih koji misle da jest, onih koji misle da nije itd...

uglavnom endokrinolog (extra) i ginekolog isto dobar (ima svoju mpo kliniku) su rekli da je OK (uz napomenu da ostanem trudna da bi mi svakako ubacio dabrostone jer se drugo trudim), tako da mi nisu davali nikakve dodatne ni u prvoj ni u drugoj fazi pa sad

vjerovat ću im za sada jer sam na njih upućena i na glasu su
__________________
Pakao, to su drugi.
JustForFun is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2010., 20:49   #65
Moj progesteron na 51. dc je bio 2,34.
Dr. je rekao da misli da sam imala ovulaciju 43.-45. dc.
Dobila sam mengu 52. dc. Neočekivano.

Što zaključujem iz ovoga? Da očito imam kratku lutealnu fazu. To mi potvrđuje i prošli ciklus, kada sam prema LH trakicama imala o 19. dc, a dobila sam 31.dc.

Pucam li ćorke?
Ili je progesteron već bio pao zbog nadolazeće menge?
__________________
Ente kalbii, ente kullun fii hajatii...
Linea Exclusive is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2010., 22:08   #66
Quote:
JustForFun kaže: Pogledaj post

frupy
mislim da nema ograničenja za dabriće, ali nakon pola godine dabrića mislim da možeš probati jedan spontani ciklus da vidiš hoće li doći sama menga
Meni je ginica dala utrice najprije na 3 ciklusa, pa kad sam ju taj zadnji 3. mjesec zvala, rekla je da nastavim do daljnjega, dala mi je onaj recept koji traje godinu dana, ja sam redovito pila 9 mjeseci i na kraju mi zena u apoteci kaze da se ipak jos jednom raspitam je li to pametno toliko dugo bez prestanka piti, da mi ona najradije ne bi dala iducu kutiju.

Isla ja na pregled, ginica mi kaze da se to moze piti i po godinu-dvije, ovisno o tezini problema, ali meni to zvuci predugo...
Surfam i ne nalazim nista pametno.
Ovaj ciklus sam samoinicijativno prekinula s tim da vidim sto ce se dogoditi. Mozda mi je to glupa odluka, ali ne svidja mi se to konstantno sopanje tabletama.
Napominjem da sam utrice dobila zato jer mi je progesteron snizen, ne drasticno, ali dovoljno da sam uglavnom imala cikluse od 45-60 dana.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2010., 09:40   #67
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
Meni je ginica dala utrice najprije na 3 ciklusa, pa kad sam ju taj zadnji 3. mjesec zvala, rekla je da nastavim do daljnjega, dala mi je onaj recept koji traje godinu dana, ja sam redovito pila 9 mjeseci i na kraju mi zena u apoteci kaze da se ipak jos jednom raspitam je li to pametno toliko dugo bez prestanka piti, da mi ona najradije ne bi dala iducu kutiju.

Isla ja na pregled, ginica mi kaze da se to moze piti i po godinu-dvije, ovisno o tezini problema, ali meni to zvuci predugo...
Surfam i ne nalazim nista pametno.
Ovaj ciklus sam samoinicijativno prekinula s tim da vidim sto ce se dogoditi. Mozda mi je to glupa odluka, ali ne svidja mi se to konstantno sopanje tabletama.
Napominjem da sam utrice dobila zato jer mi je progesteron snizen, ne drasticno, ali dovoljno da sam uglavnom imala cikluse od 45-60 dana.
frupy, ne vjerujem da od sniženog progesterona dolazi do dugih ciklusa, barem ne direktno

ja sam početkom ove godne imala 3 luda ciklusa, 3 ciklusa mi trajala oko 7 mjeseci

i nakon toga sam 3 mjeseca pila dabriće kao i ti i poslje njih su mi se ciklusi malo normalizirali na 30-40 dana- spontano sam dobivala, vadila hormone poslje dabrostona - bili OK, blaga inverzija LH/FSH

onda nakon tri ciklusa bez dabrića, a pila sam inositol i čajeve i metformin mi je povećan hormoni super izgledaju, nestala inverzija, ciklusi 29-42 dana, progesteron 6dpo 20,4

moj ti je savjet da probaš malo sama, da vidiš šta će tijelo poduzeti, dal će htjeti samo raditi

šta ima kod tebe dalje vezi planiranja trudnoće, kolko se ono trudite, jel se poboljšao nalaz kod muža? koja je ono kod njega dijagnoza?
__________________
Pakao, to su drugi.
JustForFun is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2010., 10:38   #68
A sad vec pokusavamo godinu i pol...
Mm ima asthenoterato..., ali zadnji nalaz mu je star vise od 6 mj. pa nas sad salju opet na pretrage.
Nikako da se nesto ozbiljnije pokrene, bilo je nekih drugih problema pa nismo isli u nikakav postupak. Preporucen nam je aih, ali sad treba najprije ponoviti sve ispocetka.
Moj nalaz briseva star je 10 mj. tako da cu vjerojatno i to morati ponoviti.
Ma sve u svemu, jako sporo napredujemo...
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2010., 15:55   #69
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
A sad vec pokusavamo godinu i pol...
Mm ima asthenoterato..., ali zadnji nalaz mu je star vise od 6 mj. pa nas sad salju opet na pretrage.
Nikako da se nesto ozbiljnije pokrene, bilo je nekih drugih problema pa nismo isli u nikakav postupak. Preporucen nam je aih, ali sad treba najprije ponoviti sve ispocetka.
Moj nalaz briseva star je 10 mj. tako da cu vjerojatno i to morati ponoviti.
Ma sve u svemu, jako sporo napredujemo...
onda je kod tebe manje više identična situacija kao kod mene, kod mm ista dijagnoza, preporučena nam insemenacija, ponavljat će spermiogram uskoro pa urologu da vidimo šta se može napraviti, šta tvoj pije od vitamina? moj pije cink, selen, vitamin e, matičnu mliječ, vitamin c i još poneki čaj, ali ništa ozbiljno

kod mene znaš kakvo je stanje, trudimo se godinu i mjesec dana

takva te dijagnoza blokira i treba vremena da je provariš i ti i on, ja sam toga svijesna i iako mi je muka od svega guram sama sebe silom jer vrijeme proleti začas na žalost

jel ti šta piješ?
od čajeva i ovih čudesa čime se mi kljukamo
__________________
Pakao, to su drugi.
JustForFun is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2010., 19:24   #70
Quote:
JustForFun kaže: Pogledaj post
onda je kod tebe manje više identična situacija kao kod mene, kod mm ista dijagnoza, preporučena nam insemenacija, ponavljat će spermiogram uskoro pa urologu da vidimo šta se može napraviti, šta tvoj pije od vitamina? moj pije cink, selen, vitamin e, matičnu mliječ, vitamin c i još poneki čaj, ali ništa ozbiljno

kod mene znaš kakvo je stanje, trudimo se godinu i mjesec dana

takva te dijagnoza blokira i treba vremena da je provariš i ti i on, ja sam toga svijesna i iako mi je muka od svega guram sama sebe silom jer vrijeme proleti začas na žalost

jel ti šta piješ?
od čajeva i ovih čudesa čime se mi kljukamo
mm pije puno zelenog caja, maticnu mlijec, 2-3 mjeseca je pio e vitamin i jede jako puno voca i povrca. Poceo se vise kretati...
A ja sam prije utrica pila tinkturu konopljike, pa par ciklusa pms free za stabilizaciju hormona. Jako se trudim hraniti se sto kvalitetnije, ali nazalost mislim da kod mene prehrana ne igra presudnu ulogu.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2010., 18:29   #71
Bok svima..

Nadam se da netko zna nešto više od mene dok ne odem kod ginikologice

Situacija kod mene je ovakva: imam nepunih 20 godina i nikad nisam imala redovite menstruacije. Promijenila sam nekoliko ginekologa i svi su pričali da mi je lijevi jajnika nalik policisticnom (pun vodenih cista) i drilali me hormonskim tabletama. S obzirom da ih bas ne podnosim najbolje ( umor, spavanje, dobim 15 kg za vrijeme terapije od 10 mj.) odlucila sam napraviti stanku od nekoliko mjeseci u dogovoru s ginekologicom. Danas sam dobila nalaz od hormona, ali sam kod gin narucena tek 24.02. pa bi vam bila jako zahvalna ako netko zna kakvo je stanje tih hormona.

Evo nalaza:

TSH: 5,51 mlJ/L odrasli: 0.4-4
LH: 14.8 lJ/L fol: 1.9-8.0 ; sredina cik: 11.3-59 ; lut: 0.8-12.6
FSH: 6.5 lJ/L fol: 2.4-9.3 ; sredina cik: 3.9-13.3 ; lut: 0.6-8
Estradiol: 229 pmol fol: 92-367 ; sredina cik: 550-1650; lut: 389-984
Progesteron:4.8 nmol fol: 0.3-3.8 ;sredina cik: 0.6-5.6; lut: 16.2-76.3
Slob.testosteron: 2.3 pmol između 20 i 39 god 0.19-8.9
DHEAS: 8.98 umol kod žena 0.95-11.67
Prolaktin: 2.7 ug kod žena 2-30

Uzmite u obzir da M nisam imala od 31.10.2009. (mjesec dana prije sam prestala s hormonskom terapijom) i prije 2 tjedna na UZV je bilo par vodenih cista..

Hvala unaprijed!
teica** is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2010., 16:31   #72
Quote:
hannah3 kaže: Pogledaj post
nisam cesto na forumu, tako da cu se samo ubaciti na sekundu-
mislim da ti je to malo nisko.
ja imam 37 godina i meni je na 21. dan bio progesteron 36 i moj ginekolog kaze da je to malo prenisko za moju zivotnu dob.
isto tako kaze (iako ja ne pokusavam zatrudniti), da je to cak malo prenisko ako se planira trudnocu,nisam ga najbolje shvatila, jer me to sa trudnocom nije zanimalo, ali svakako, posto su mi se skratili ciklusi na 25 dana i imam jake simptome pms-a, prepisao mi je utrogestan kroz 3 ciklusa 2x na dan.
uglavnom,sto se tice tvog pitanja, da, mislim da je taj tvoj progesteron malo prenizak.
uf, sad si me malo zabrinula. meni je progesteron bio 11 prije nekoliko mjeseci, a u zadnjem ciklusu 34 (ref. vrijednost >22) i bila sam sva sretna i mislila kak je to super. nisam još bila kod doktorice, trebam još neke testove napraviti. bila sam i na folikulometriji i potvrđena mi je ovulacija u tom istom ciklusu.
znači, za trudnoću je progesteron od 34 premalo?
sense is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2010., 23:10   #73
Danas 53. dc, ovulacija prema zadnjem FF grafu bila 46. dc.
Vadila jutros P4, nalaz 29,4.
Mislim da je sigurno da je bila ovulacija, a sad je pitanje je li bila "kvalitetna".

I dalje mjerim BT, još nije počela padati. Sumnjam na kratku lutealnu fazu već otprije. Može li ona biti pokazatelj slabe kvalitete ovulacije?
__________________
Ente kalbii, ente kullun fii hajatii...
Linea Exclusive is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2010., 17:26   #74
Molim pomoć!
Idem kontrolirat progesteron da se vidi je li ciklus ovulatorni,o.je trebal biti (prema bazalnoj metodi)21 dc,znači progesteron bi trebala vadit 7 dana nakon ali taj dan je Uskrs,pa Uskršnji pon...hoće li biti u redu da idem na kontrolu koji dan kasnije?
FIGICA is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2010., 21:51   #75
meni je također rogesteron nizak, a kako planiramo trudnoću gin.mi je odredio terapiju Utrogestanom od 15.d.c.,vaginalno 3x2, sad ih koristim već 9 dana i počele su me boljeti prepone, "rezati"desni jajnik, a bol se širi u desnu nogu pa se prošeta prema gore, prema plućima, a noge su mi "drvene"..ne znam da li je to od Utrogestana?? da li ste vi imale kakve nuspojave po uzimanju Utrogestana??
fiona 7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2010., 22:03   #76
Mene nije od utrica nista posebno bolilo osim , ali sam bila straaaasno umorna i pospana i imala sam napadaje vrtoglavice nekih pola sata nakon uzimanja tablete.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2010., 22:27   #77
ma, i meni je i mučnina i umor, ali to su neke "normalne " nuspojave, međutim ovo šetanje boli me zabrinjava..i da maternica može non-stop boljeti?? doista ne znam što je??? dr.sam poslala SMS poruku još jučer ali mi ništa nije odgovorio, pa ne znam što da mislim-nemislim, radim-neradim...
fiona 7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2010., 23:23   #78
Samo bez panike.
Nadam se da si napravila sve potrebne pretrage prije uzimanja utrica. Ova bol ne mora znaciti nista, mozda cak ni nema veze s utrogestanima. Ali probaj svakako dobiti gina na tel, cisto da te umiri. Sigurna sam da nije nista za zabrinuti se.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2010., 22:25   #79
hvala frupy, danas su bolovi popustili ili su bar manjeg intenziteta i doista ne znam što se događa??? zato sam se i javila ovdje, nadala sam se da netko tako nešto čuo, doživio pa kasnije skužila od čega je...

da, nadam se da je sve ok, da u utorak test pokaže plusić....
fiona 7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2010., 22:27   #80
ah, da, zaboravila sam reći da sam ovaj ciklus bila prvi puta na AIHu... možda ima veze s tim?? hm? više ne znam.....
fiona 7 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:46.