Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.11.2013., 20:51   #1
Uniformiranost, standardiziranost, ljudi-roboti

Što više i više promatram ovaj svijet i što više i više on "napreduje" (barem na vremenskoj skali), to mi se manje sviđa, a jedna od najgorih stvari koju primjećujem je sve veća i veća uniformiranost, standardizacija, birokratizacija apsolutno svega i svačega u svijetu i ljudskim životima. Nema više stvari za koju ti ne treba dozvola, hoćeš brat vrganje u šumi-nabavi dozvolu, što god želiš napraviti, sve moraš raditi po nekim propisima, u nekim parametrima, po nekim standardima, po nekoj zacrtanoj shemi, za svaki potez u životu ti treba sto diploma, certifikata, potvrda, izvadaka, rješenja otd., itd., totalno se ubija svaki oblik slobodne volje i kreativnosti. Želiš otići u neku zemlju, treba ti milijun potvrda, viza, dozvola, provjera. Čitam sad da u Amazonu svojim zaposlenicima mjere koliko su dugo na wac-u, pa dokle, dokle ta ludost može ići ???? Za svaku riječ koju izgovoriš možeš odgovarati, svatko te za svašta može tužiti, više se ništa ne može riješiti dogovorom, zdravim razumom, suosjećanjem.

I onda se pitamo gdje su danas veliki umjetnici, književnici, stvaraoci, nema ih, nema ih jer ovaj svijet potpuno ubijek svaki oblik kreativnosti u njima. Pogledajte npr. život A. G. Matoša ili Jacka Londona, oni su bili veliki jer su pisali iz srcam oni su živjeli umjetnost, živjeli su taj život koji se može opisati, a nisu završili nikakve studije komparativne književnosti niti slično. Danas ako želiš biti književnik onda moraš obavezno završiti studij komparativne književnosti kreativnog pisanja, i onda si književnik. Prirodni dar, talent, se uopće ne cijeni više. Sve mora biti u nekim strogo kontroliranim uvjetima i omeđeno parametrima.

I onda se čudimo otkud toliki stres, negativna energija, bolesti, pa normalno da se sve to javlja kad više nismo ljudi, kreativna stvorenja od krvi i mesa koja griješe i kaju se, stvaraju i ruše, bore se i žive, već obični roboti koji jedu, piju, rade, idu na wc, jedu, piju, rade, idu na wc i tako iz dana u dan ...

Znam da je prije ljudima život bio fizički teži, ali je s nekakve emocionalne strane čini mi se da je bio puno slobodniji i lakši život ...

Evo što vi kažete na ta moja promišljanja ....
MarkCommadant is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2013., 22:27   #2
Standardi su neophodni, kako u tehnickim oblastima, tako i u socijalnom zivotu.
Zal za "starim dobrim, slobodnim vremenima i ljudima" pociva na iluziji.
Danasnji svet je puno raznolikiji i slobodniji nego sto je nekada bio, uz naravno neminovne izuzetke i devijacije.

Duhovnost, po meni zahteva isto odredjenu disciplinu i pravila (a suzivot 8 milijardi ljudi pogotovo).
Kljucno je pitanje da li je su ta disciplina i pravila nametnuta spolja, ili proisticu iz dubine covekovog bica.
Dokle god ljudi ne prate "nutarnju" disciplinu i pravila, dobro je i neophodno da postoje spoljasnje.
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2013., 04:30   #3
Globalizacija ide u smjeru, da čovjeka pretvori u kompatabilnu standardnu robu.

U EU se recimo znanje (bolje reći količina informacije i vještine) mjeri bodovima nekakvim, kao da se radi o mobitelima.
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2013., 11:03   #4
Kao sto rekoh, u nekim oblastima je standardizacija itekako potrebna i dobra.
Ma kako privlacno izgledala misao o slobodnom covjeku umjetniku, koji spontano stice Znanje,
ja bih radije da me leci lekar naobrazen po medicinskim standardima, koji postoje u vecini zapadnih zemalja.

Ako hocemo da napravimo pomak od generalizacija koje smo napravili, u kojima vazi rec protiv reci, trebali bi rasclaniti pitanje/tvrdnju i utvrditi koji su parametri bitni za odredjivanje tocnog stanja stvari. Pri tome treba imati u vidu da su neki od njih veoma subjektivne prirode.

Kada kazemo da "posmatramo ovaj svijet", sto to tocno znaci ?
Koliko od 8 milijardi ljudi zaista vidimo, koliko drzava, koliko socijalnih sustava ?
Dosta od toga sto primecujemo ovisi od toga koje novine, koji tv program pratimo, iz kojih smo knjiga ucili, kakva nam je bila okolica u mladosti, a kakva sada, u kojoj zemlji zivimo, da li smo zena ili muskarac, koji nam je socijalni polozaj, imamo li dobar, ili los posao, ili smo nezaposleni, starosne dobi, kojoj partiji, ili religiji pripadamo, ili ne pripadamo i jos od mnogih drugih faktora, cesto licne prirode.
Ako se slozimo da je nas pogled na svet cesto omedjen nasom najblizom okolicom, postavlja se pitanje sa kojim pravom taj pogled uzimamo kao merodavnim za citav svet ?
Ako pak imamo dobar pregled globalnih kretanja, postavlja se pitanje u kojoj meri mozemo videti bezbrojne pojedinacne "male" svetove ? Kako mozes znati koliki je broj i kakva je kreativnost brazilskih umetnika, koliko je slobodan japanski zen monah u njegovom samostanu, kako svet dozivljava neka majka na Maledivima, ili mladic u Pekingu... ?

Materijalno gledajuci, svet zahvaljujuci znanosti i tehnologiji pruza uslove za bolji zivot mnogo vecem broju ljudi nego sto je to ikada do sada bilo moguce.
To sto neki sanjaju o utopiji slobodnih ljudi i svetu bez granica i propisa je druga stvar i nemam nista protiv utopijskih snova, sve dok ne pozele da se pretvore u neku vrstu diktature.
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2013., 11:14   #5
Na žalost o ovome fenomenu su snimani filmovi i prije 70 godina: https://encrypted-tbn1.gstatic.com/i...PBTSU8Cbzc1oKg

Standardizacija je postala obavezna ako misliš biti društveno efikasan. Ona nije humana i ona zaglupljuje. Ali daje veću količinu proizvoda u kraćem vremenu.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2013., 11:48   #6
"tehnologija se personalizira, a čovjek depersonalizira"

slažem se s krenom u vezi standardizacije, kao i s pokretacem teme o tome kakve ljude stvara znanstveno-tehnoloska dogma. Primjera ima i na ovom Duhovnom pdf-u, i možda nekom zvuči grubo, ali to nisu Ljudi, u onom smislu koje podrazumijeva čovječnost i ljudskost, kao i cjelovitost bića u kojoj je spiritualna komponenta neizostavna koliko god je neki negirali.

Na kraju krajeva, čemu "čovjek" koji razmišlja i djeluje isključivo analitički...za to je nemjerljivo puta bolji i efikasniji stroj.

ja bi da me liječi čovjek od Znanja, bez obzira na formalnu naobrazbu.
__________________
Živ si
Ako Znaš
Zbog čega Živiš
modro-zeleni is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2013., 08:26   #7
Postavlja se pitanje sta bi ti modri, kao Ljud od Znanja uradio sa tim silnim strojevima tj. "ljudima" od znanja, ili cak neznalicama ?
Na koji nacin bi promenio to grozno uniformisano, regulisano drustvo ?

Btw mozes li odgovoriti na neka od pitanja koja sam postavio ?
O kom drustvu pricamo ? Hrvatskoj ? Evropi ? Celom svetu, a i sire ?
O kojem procentu ljudi od 8 milijardi ?
Tko je merodavan da ocenjuje tko je Ljud a tko ne ?
I sta je to "znanstveno-tehnoloska dogma" ?
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2013., 09:29   #8
1. Boravak u prirodi, nešto tipa izviđača, preživljavanje, fizički rad, kretanje, posebno za one opsega struka preko 1.20 m (iznimno ako to ide uz odgovarajuću visinu).

2. Pričamo o društvu u globalu, s naglaskom na zapadnjacko, "demokratsko" drustvo

3. Postotak Ljudi ti je 5% (po 2.5% sa svake strane krivulje normalne raspodjele). S tim da nisu to uvijek jedni te isti (gledano fizički oblik)

4. Mjerodavna je Ljudska savijest, za svakog ponaosob

5. Znanstveno-tehnoloska dogma je dominantna dogma informacijskog doba u kojem živimo.
__________________
Živ si
Ako Znaš
Zbog čega Živiš
modro-zeleni is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2013., 09:38   #9
Dragan

Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
Kljucno je pitanje da li je su ta disciplina i pravila nametnuta spolja, ili proisticu iz dubine covekovog bica.
Dokle god ljudi ne prate "nutarnju" disciplinu i pravila, dobro je i neophodno da postoje spoljasnje.
Na žalost, slazem se iz dubine s tobom.
Nikad ne bi trebli zanemariti i zaboraviti vlastitu izvornu, tihu nutrinu koja nas vodi k sebi da se ne izgubimo u toj standardizaciji i koja nas mudro savjetuje kako da se kao jedinstvene individue prilagodimo a ne da joj se podčinimo i postanemo kivni kao prema nekom tlačitelju. To se događa ali na svakome od nas je izbor onog što čemo slušati i izbor reakcije prema tome što se događa.
Happyning is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2013., 10:14   #10
Da i ja tebe pitam D.

dali ti pri punoj svijesti, stvljas svoj potpis i preuzimas dio odgovornosti za svijet u kome živiš, u kojem žive ili će živjeti i tvoja djeca?
__________________
Živ si
Ako Znaš
Zbog čega Živiš
modro-zeleni is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2013., 15:54   #11
Quote:
MarkCommadant kaže: Pogledaj post
Što više i više promatram ovaj svijet i što više i više on "napreduje" (barem na vremenskoj skali), to mi se manje sviđa, a jedna od najgorih stvari koju primjećujem je sve veća i veća uniformiranost, standardizacija, birokratizacija apsolutno svega i svačega u svijetu i ljudskim životima. Nema više stvari za koju ti ne treba dozvola, hoćeš brat vrganje u šumi-nabavi dozvolu, što god želiš napraviti, sve moraš raditi po nekim propisima, u nekim parametrima, po nekim standardima, po nekoj zacrtanoj shemi, za svaki potez u životu ti treba sto diploma, certifikata, potvrda, izvadaka, rješenja otd., itd., totalno se ubija svaki oblik slobodne volje i kreativnosti. Želiš otići u neku zemlju, treba ti milijun potvrda, viza, dozvola, provjera. Čitam sad da u Amazonu svojim zaposlenicima mjere koliko su dugo na wac-u, pa dokle, dokle ta ludost može ići ???? Za svaku riječ koju izgovoriš možeš odgovarati, svatko te za svašta može tužiti, više se ništa ne može riješiti dogovorom, zdravim razumom, suosjećanjem.
Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
Duhovnost, po meni zahteva isto odredjenu disciplinu i pravila (a suzivot 8 milijardi ljudi pogotovo).
Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
Dokle god ljudi ne prate "nutarnju" disciplinu i pravila, dobro je i neophodno da postoje spoljasnje.
Istina je ovo što je Dragan rekao, treba biti nekih mjera i discipline. Ali jednako tako se slažem da je ovo danas poprimilo mjere ludila. Baš sam i ja čitala to o amazonu neki dan i nisam mogla vjerovati da jedno ljudsko biće radi svog profita može drugo ljudsko biće pretvoriti bez problema u stvorenje gore i od roba. To onda više nema apsolutno nikakve veze s uvođenjem reda u određeni poredak. To je samo profit i iživljavanje.

A što se tiče ovog do kuda to ludilo može ići i do kada, ja se nadam da će ovaj pluton u jarcu dosta toga promijeniti. Kad tad će sve početi pucati po šavovima, jer ravnoteža se mora uspostaviti. Ovo danas je bolesno.
__________________
People are like stained- glass windows. They sparkle and shine when the sun is out, but when the darkness sets in, their true beauty is revealed only if there is a light from within~Elizabeth Kubler Ross
Lilyrose is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2013., 17:30   #12
Da, horoskop je pravo rješenje za sve probleme...
manian is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2013., 21:12   #13
Quote:
modro-zeleni kaže: Pogledaj post
Da i ja tebe pitam D.

dali ti pri punoj svijesti, stvljas svoj potpis i preuzimas dio odgovornosti za svijet u kome živiš, u kojem žive ili će živjeti i tvoja djeca?
Nije mi sasvim jasno tvoje pitanje, ali evo da ti odgovorim intuitivno.

Ako pitas, kada bih imao carobni stapic, da li bih ga upotrebio da ovaj svet ucinim boljim, odgovor je - da.
Ali ne previse, jer vidis i bog je nesto petljao i raj stvarao, pa mu krenulo ukrivo, te neki stigose i do pakla.

No posto taj stapic nemam, ostaju mi moje skromne analiticke mogucnosti (emocije ne rabim, to nama strojevima ne treba), te tako gledam da mojoj familiji i prijateljima pomognem koliko mogu, kako materijalno tako i apstraktno, pokusavam da ljudima koje sretnem uz put ne nanesem bol, pa ni zivotinjama (vegi vec 32 godine), tu i tamo uplatim nesto humanitarnim organizacijama i uopste trudim se da zivim ekoloski - razdvajam smece na sastavne delove (to je ovde u Svici nacionalni sport), trudim se da kupujem kvalitetnu robu, koja mi onda dugo traje, ne povodim se konzumnoj masineriji, redovno cistim nutarnje smece koje se nakupi i redovno glasam (6-10 puta godisnje) o raznim pitanjima drustvenog i ekonomskog zivota u skladu sa svojom savescu...
Ima toga jos, ali da ne ispada da se hvalim. Jednom recju trudim se da zivim zdravim zivotom i da proguram pravila koja sam otkrio kao dobra, u sve oblasti svoga zivota, koliko je to moguce.

Medjutim, ovaj svet, zivot... su tako ogromni i raznovrsni, tako mocni u svom toku i svojim zakonima, te mislim da je iluzorno da ce neko nase "filozofiranje" o tome "kako bi trebalo biti" promeniti bilo sto.
Znanost je prirodni sled u razvitku covekovog duha. Pozivanje na nekakve "slobodne emocije" vidim kao vracanje u "srednji vek". One jesu trenutno potisnute usled preovladjajuceg razvoja intelekta, ali put napred ne vodi ka emocijama vec ka ljubavi (a emocije i intelekt treba u tome da nadju svoje mesto i meru), no do toga ce doci tek veoma sporom evolucijom, a ne dekretom i revolucijom.

PS
Posto sam rodjen i pola zivota proveo u Yu, a pola u Ch, osvrnuo bih se jos na klasicnu tezu da su zapadnjaci hladni i bezosecajni, a istocnjaci imaju toplu, siroku dusu.
Ono sto se nama cini hladnocom je u stvari cista misaonost, inividualizam, sto donosi bolju uredjenost, postovanje dogovora i uopste vecu individualnu slobodu (emocije uglavnom ostaju za privatnu upotrebu, a i tada su prilicno jasne - ako nisu potisnute).
Sa druge strane siroka slavenska dusa je cesto sinonim za nejasne misli i mutne emocije, te vodi paroli "lako cemo" i "nema problema" sto najcesce zavrsava u kaosu i u sistemu i u pojedincu (i podjarmljenosti kolektivu).
Najbolje bi bilo kada bi se oba sveta mogla "dozirati" i "ujediniti", sto ce doneti novi korak evolucije - kroz ljubav.

Zadnje uređivanje Dragan : 27.11.2013. at 21:38.
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2013., 21:22   #14
Quote:
Lilyrose kaže: Pogledaj post
...
Ali jednako tako se slažem da je ovo danas poprimilo mjere ludila. Baš sam i ja čitala to o amazonu neki dan i nisam mogla vjerovati da jedno ljudsko biće radi svog profita može drugo ljudsko biće pretvoriti bez problema u stvorenje gore i od roba. To onda više nema apsolutno nikakve veze s uvođenjem reda u određeni poredak. To je samo profit i iživljavanje.

A što se tiče ovog do kuda to ludilo može ići i do kada, ja se nadam da će ovaj pluton u jarcu dosta toga promijeniti. Kad tad će sve početi pucati po šavovima, jer ravnoteža se mora uspostaviti. Ovo danas je bolesno.
Ravnoteza ? Ludilo, kao neka nova pojava ?
Resursi su ograniceni.
Covek je egoisticno bice, sa potencijalom bozanstvenosti.
Ljudi su se od kada postoje medjusobno ubijali i mucili. Stotine miliona ljudi je ubijeno od strane miliona drugih ljudi.
Ubijanje je do sada bilo normalna pojava u ljudskom rodu (ma koliko se moralisti zgrazavali). Ponekad za koru hleba, za zenku, za posed, naciju, veru, moc, ili kao posledica psihicke bolesti.

Znaci sada imamo profit, izrabljivanje ... no mozda je ipak napravljen izvestan povijesni korak u odnosima medju ljudima ?
Iako se jos uvek ubijaju i ubijace se i dalje.
Sve dok potencijal bozanstvenog ne preovlada.
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2013., 22:22   #15
Dragec, apsolutno se slažem da je određena, zdrava doza pragmatizma (mada ne volim tu riječ) potrebna. No isto tako svjedoci smo da kroz povijest i danas postoje provila, konvencije, pa i mnoštvo nepisanih uzanci, a uvijek ta pravila itd za jedne vrijede više a za druge manje. To je nekako jedino pravilo.
ovo u vezi ubijanja...vjerujem, a ima i živih primjera društava koji počivaju na suradnji (koliko god to možda danas bili izolirani primjeri, ima ih, a bilo ih je nekad i više), zajedništvu i slozi.
A ta "langsam aber ziher" filozofija je i meni osobno ok, jer treba biti spreman za onaj zadnji, konacni susret, finale. No ima u životu puno derbija do tog finala, i tu svatko igra svoju taktiku. Nekako se svodi na to koliko i u kojoj mjeri smo spremni riskirati, pokušat nekad glavom o zid, pa možda je baš na tom mjestu napuko..."čudni su putevi Gospodnji" kaže.
Bilo bi suludo, ali prije svega dosadno kad bi postojao samo 1 put (moraš priznat)
__________________
Živ si
Ako Znaš
Zbog čega Živiš
modro-zeleni is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2013., 18:09   #16
Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
Ravnoteza ? Ludilo, kao neka nova pojava ?
Resursi su ograniceni.
Covek je egoisticno bice, sa potencijalom bozanstvenosti.
Ljudi su se od kada postoje medjusobno ubijali i mucili. Stotine miliona ljudi je ubijeno od strane miliona drugih ljudi.
Ubijanje je do sada bilo normalna pojava u ljudskom rodu (ma koliko se moralisti zgrazavali). Ponekad za koru hleba, za zenku, za posed, naciju, veru, moc, ili kao posledica psihicke bolesti.

Znaci sada imamo profit, izrabljivanje ... no mozda je ipak napravljen izvestan povijesni korak u odnosima medju ljudima ?
Iako se jos uvek ubijaju i ubijace se i dalje.
Sve dok potencijal bozanstvenog ne preovlada.
Istina da je uvijek vise manje na ovoj razini postojanja kao u paklu...a mozda ovo i je pakao....ali kazes dok potencijal bozanskog ne prevlada.... znaci ipak prihvacas i sam da postoji mogucnost za nesto drugacije nakon sto potencijal bozanskog prevlada i da ovo postojece stanje nije konacni stadij. Ili?
__________________
People are like stained- glass windows. They sparkle and shine when the sun is out, but when the darkness sets in, their true beauty is revealed only if there is a light from within~Elizabeth Kubler Ross
Lilyrose is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2013., 18:15   #17
Quote:
manian kaže: Pogledaj post
Da, horoskop je pravo rješenje za sve probleme...
Nope, nikako rjesenje. Samo nagovjestaj nadolazecih promjena. Pluton rusi zastarjele obrasce. Ali ovo nije thread o astrologiji pa smo zasli u offtopic vode.
__________________
People are like stained- glass windows. They sparkle and shine when the sun is out, but when the darkness sets in, their true beauty is revealed only if there is a light from within~Elizabeth Kubler Ross
Lilyrose is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2013., 18:22   #18
Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
Ravnoteza ? Ludilo, kao neka nova pojava ?
Resursi su ograniceni.
Covek je egoisticno bice, sa potencijalom bozanstvenosti.
Ljudi su se od kada postoje medjusobno ubijali i mucili. Stotine miliona ljudi je ubijeno od strane miliona drugih ljudi.
Ubijanje je do sada bilo normalna pojava u ljudskom rodu (ma koliko se moralisti zgrazavali). Ponekad za koru hleba, za zenku, za posed, naciju, veru, moc, ili kao posledica psihicke bolesti.

Znaci sada imamo profit, izrabljivanje ... no mozda je ipak napravljen izvestan povijesni korak u odnosima medju ljudima ?
Iako se jos uvek ubijaju i ubijace se i dalje.
Sve dok potencijal bozanstvenog ne preovlada.
Bilo je jedno zanimljivo istraživanje provođeno na miševima.

Stavili su među 30 miševa mnogo hrane, i više nego dovoljno da se svi dobro najedu. Iz tih 30, našlo ih se troje koji su tukli i tlačili druge miševe i uzimali im hranu. To nije ništa bilo čudno, dok nisu ova tri miša, koji su tlačili osatle, odstranili iz kaveza. Kad su maknuli ta tri agresivna miša, nova trojka, koja je prije bila podtlačena, su sada počeli biti agresivci i radili isto što i prethodni. Onda su i ta tri maknuli iz kaveza i opet su se pojavili novi koji su tlačili.

Poanta: svatko je nasilan kad vidi da to može biti
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2013., 18:40   #19
Uvodni post je tipični utopijski subjektivni pogled na trenutno stanje u društvu, a odmah je uočljivo i nerazumijevanje problema. Kad navidiš pojmove kao što su standardizacija u društvu, na koji dio svijeta misliš i na koju kategoriju standardizacije? Ovdje se govori o standardizaciji na globalnom nivou, istim standardima i zakonima, istom društvu, istoj kulturi, a to ne postoji. Koliko je standardizacija dobra ili loša sada neću navoditi, ali ona nije jednoznačna niti se provodi u svim djelovima svijeta na jednak način. Standardizacija nije nikakva novost u ljudskom društvu, ona je uvijek postojala. Za vrijeme bilo kojeg povijesnog razdoblja postojala je standardizacija, uvijek, a ova današnja je samo nastavak koja je zbog enormnog povećanja stanovništva uz tehnološko-znanstveni napredak kompleksinija od starih oblika standardizacije.

Naravno, postavlja se bitno pitanje, gdje granica standardizacije. Ona je pogotovo danas nužna, ali od pozitivnog procesa vrlo lako može da pređe u drastično negativan. Uzmimo za primjer dva vrlo oprečna oblika standardizacije iz dvije mikrokulture - Skandinavije i Sjeverne Koreje. U oba područja događa se standardizacija, a poznato je koliko su to različita društva i koliko se različito shvaćaju pojmovi kao što je čovjek, društvo, radnička prava, sloboda, slobodno mišljenje...

Dakle, ne treba generalizirati i gledati kroz prizmu subjektivnosti na ovakve stvari, jer situacija je vrlo kompleksna kad se ovo analizira. Problem je što neki ljudi na prošlost gledaju kroz iracionalni romantičarski um, a romantičarski um bi bio eufemizam za nepoznavanje društva i svih kompliciranih procesa kroz našu povijest.

Standardizacija nema nikakve veze s tim što neki poslodavac izrabljuje radnike u Brazilu, mogli bismo čak reči da je razlog suprotan. Na isti i mnogo gori način izrabljivani su radnici kroz mnoga stoljeća ljudske povijesti. Ne tako davno postojali su feudalci i kmetovi, a robovlasništvo je bilo i u našim krajevima vrlo rašireno, mogli ste kupiti sebi roba koji će do kraja svog života raditi sve za vas, ne Afrikanca, nego osobu iz susjednog sela koju su prodali roditelji. Primjera je zaista još mnogo...
__________________
Bitak
Davy Crockett is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2013., 19:20   #20
Quote:
Lilyrose kaže: Pogledaj post
Nope, nikako rjesenje. Samo nagovjestaj nadolazecih promjena. Pluton rusi zastarjele obrasce. Ali ovo nije thread o astrologiji pa smo zasli u offtopic vode.
Niti je rješenje, niti je nagovještaj. Zabluda i praznovjerje je točnija definicija.
manian is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:52.