Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.02.2017., 01:08   #1
Peđa Matvejević je otišao

Umro je Peđa Matvejević, veliki pisac i intelektualac.

Odajem mu počast kao osobi koju ćemo teško zamijeniti..
__________________
Bellum omnium in omnes – Rat sviju protiv svih __N.B.F.
Drezga Makljavn is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2017., 01:11   #2
Posljednji pozdrav prijatelju koji nikad nije iznevjerio.
__________________
Bellum omnium in omnes – Rat sviju protiv svih __N.B.F.
Drezga Makljavn is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2017., 01:08   #3
Obožavam knjige i čitanje.

Može li (mi) netko objasniti što je to epohalno, važno dobro i kistihant
u njegovoj knjizi Mediteranski brevijar da je tako hvale.

Ja sam je imao u rukama i ne nalazim tamo ništa
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2017., 12:08   #4
Kad smo kod Brevijara, razlikuju li se izdanja iz 2006. i 2007.?
Vidim da potonje ima 20-ak stranica više, no stranice su drugačijeg formata.
The Great Duck is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2017., 17:25   #5
zadnji put sam ga vidio 12.12.2014., sjedio je u kavani na Jelačić trgu u Zagrebu, ja sam tada kratio vrijeme do početka koncerta Morrisseya koji je te večeri imao koncert na Zagrebačkom velesajmu.

https://www.youtube.com/watch?v=N5CwiV5johs
Bolji od tebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2017., 00:52   #6
Ja sam ga bome znao relativno često viđati u centru grada. I uvijek mi je djelovao nekako ljutito.
The Great Duck is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2017., 10:59   #7
R.I.P. Predrag Matvejević
__________________

Heroji ne trebaju nam ni puške ni pištolji
Samo čisto srce i ničeg se ne boj
Zookey is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2017., 10:03   #8
Od njegova opusa, čitao sam samo Razgovore s Krležom.
Matvejević je imao fenomenalno pamćenje - uspjevao je gotovo doslovce upamtiti razgovor koji bi potom stavio na papir a kasnije odnio Krleži na autorizaciju.

Predavao je u ki Italiji - a Talijani su ga kandidirali za Nobelovu nagradu.
U HAZU nije primljen. Dakle, više je bio cijenjen vani nego kod nas.

Sedamdesetih je uputio otvoreno pismo Titu predloživši mu da se povuče sa svih funkcija.
Isto je napisao i Tuđmanu - a Miloševiću je predložio da počini samoubojstvo jer jedino tako može spasiti stvari.
Dakle, nije volio autokratske vladare. (Za razliku od Matvejevića, Tuđman je primljen u HAZU.)

Eto, toliko, ukratko.
__________________
Nije bitno ciljati u metu. Bitno je metati u cilj...
FeetF1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2017., 11:14   #9
kao intelektualca sam ga cijenio, i to što nije iako povjesničar primljen u HAZU (a većina članstva su bilo povjesničari bilo lingvisti), jako puno govori o njemu kao o izuzetnom čovjeku, koji uočito nema puno tog zajedničkog s tom ekipom obožavatelja kulta krivoustog ljigavca i plemenske pripadnosti kao vrhunaravnog smisla postojanja.

ali kao pisac me baš nije previše fascinirao , brevijar mi je bio bezveze ; prije bi rekao da je status zvijezde stekao sl. kao i drugi balkanski kvazidisidenti poput Kusturice i sl - dovoljno je da se njihova vizija balkana poklapa s onom prosječnog evropskog snoba: onom prljave ekscesne krčme bez zakonja, pune nasilja i seksa - kao što bi psihonalitičar-amater Žižek rekao - sve ono što bi oni htjeli da evropa nije, pa to onda jungovski podsvjesno projiciraju na sve ostalo što ih okružuje - tj. na balkan, pa i sve drugo "što nije evropa", kao njihovu jednoznačnicu za sve nazadno i zatucano.
Kranji rezultat - proizvodnja nepriajtelja i ratova na kompletnom obodu evrope - od Libije, Sirije, Ukrajine, sukoba s Rusijom, do uništanja Grčke, uvijek je za to kriv neko drugi, neki barbarin, neradnik ,novi hitler.. na ovaj način budućnost evrope je pri kraju, ona nema model po kojem bi rješavala konflikte, integrirala, nego ih stvara , antagonizira rub s centrom, siromašne i bogate itd.

Sličan model, uvezen defacto izvana su vj. nesvjesno, tipično ženski bez dubljeg intelektualnog promišljanja preuzele npr. Ugrešić , Drakulić, itd ništa od tog previše kvalitetno, ali se uklapalo u tu priču, i najvažnije nije preispitivalo superiornost zapada, nego ga uzimalo kao uzor , ideal kojem tranzitiramo. Ali zato je bilo vani traženo i prodavalo se kao alva,a njima donijelo status zvijezada

Međutim jedan Buden, koji premda jednako tako tvrdokorni antinacionalist kao Matvejević, ali koji za razliku od njega (koji je pisao o mediteranu da bi podsvjesno pobjegao s "takvog" balkana) tu zapadnu superiornost dovodi u pitanje, pa čak i obrće je u korist jugoslavenske i (šire) komunističke kulture i društva, uzimajući u biti sadašnje povampirene nacionalizme kao prirodni proizvod evropeizacije i tranzicije , nikad nije stekao taj nivo obožavanja na zapadu pa ni kod nas u kulturnim krugovima, iako je filozofski pa i kreativno miljarde svj. godina i iznad Matvejevića pa vj. i Žižeka, i svih ovdje nabrojanih...

U istu kategoriju mogao bi se ubrojiti i V.Ivančić, sigurno značajniji i intelektualno i stvaralaštvom (Vita Activa, Robi K, itd.) od Matvejevića u svakom pogledu, ali nepoznat vani, ili Krleža jednako tako potpuno ignoriran vani, zbog svog prezira prema gluposti imperija i ratova, i uzdizanju običnog čovjeka kao univerzalne vrijednosti bez obzira na pripadnost maloj ili velikoj naciji i kulturi , balkanu ili evropi; a koji je vani patuljak, budući da za pojam intelektualnog diva iz balkana, u evropskoj koncepciji balkana, jednostavno nema mjesta.
__________________
Never believe anything until it has been officially denied.

Zadnje uređivanje sirovina : 12.02.2017. at 12:28.
sirovina is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:07.