Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.09.2017., 13:54   #121
Nisam dosla zajebavat nego sam dosla cut misljenja ljudi. Jer kao sto rekoh jedno je o tome pricat s osobama koje prolaze takve stvari ili su prolazili, a drugo s ljudima koji nikada nisu dozivjeli tako nesto i nije im jasno nista vezano za takve stvari.
Loptica skocica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2017., 15:30   #122
Quote:
Loptica skocica kaže: Pogledaj post
Nisam dosla zajebavat nego sam dosla cut misljenja ljudi. Jer kao sto rekoh jedno je o tome pricat s osobama koje prolaze takve stvari ili su prolazili, a drugo s ljudima koji nikada nisu dozivjeli tako nesto i nije im jasno nista vezano za takve stvari.
Zapravo je prilično jednostavno: ako ti trebaju lijekovi, piješ ih, ako ti ne trebaju, ne piješ ih.
Ima i onih kojima trebaju, ali ih ne žele piti, ima i onih koji ih piju premda im možda ne bi nužno trebali, ali to su više anomalije.
Martian7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2017., 16:26   #123
Quote:
Martian7 kaže: Pogledaj post
Zapravo je prilično jednostavno: ako ti trebaju lijekovi, piješ ih, ako ti ne trebaju, ne piješ ih.
Ima i onih kojima trebaju, ali ih ne žele piti, ima i onih koji ih piju premda im možda ne bi nužno trebali, ali to su više anomalije.
Nisam sigurna trenutno jel mi trebaju, pokusavam se kontrolirati koliko god mogu, ali nikad se ne zna sto vec sutra moze biti.. zato sam i pitala kako utjecu na osobu. Kakav je osjecaj biti pod tim lijekovima. Jel se osjecas nadrogirano i to sve ili si opusten, a u glavi cist i dalje. Znam jednog decka koji ih je pio, kaze da su ga strahovi popustili i da se osjeca fenomenalno. Ali se vidilo da to nije on, tj. ko neki robot bez emocija, pogled dalek i prazan. S njim se nije moglo normalno pricati.
Loptica skocica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2017., 16:46   #124
Quote:
Loptica skocica kaže: Pogledaj post
Nisam sigurna trenutno jel mi trebaju, pokusavam se kontrolirati koliko god mogu, ali nikad se ne zna sto vec sutra moze biti.. zato sam i pitala kako utjecu na osobu. Kakav je osjecaj biti pod tim lijekovima. Jel se osjecas nadrogirano i to sve ili si opusten, a u glavi cist i dalje. Znam jednog decka koji ih je pio, kaze da su ga strahovi popustili i da se osjeca fenomenalno. Ali se vidilo da to nije on, tj. ko neki robot bez emocija, pogled dalek i prazan. S njim se nije moglo normalno pricati.
A o kojim se to lijekovima radi u njegovom slučaju? Antidepresivima, antipsihoticima, stabilizatorima raspoloženja, sedativima? Sve su to lijekovi koji utječu na psihu, ali svaka vrsta ima drugačije djelovanje. Neki piju kombinacije od dvije ili tri vrste lijekova. Sasvim je lako moguće da se on osjeća fenomenalno (jer su mu lijekovi uklonili strahove, možda i neke druge simptome), a da ljudima oko sebe djeluje kao robot.

To nije nešto o čemu pitaš nepoznate ljude na forumu, nego nešto o čemu se dogovaraš sa svojim liječnikom.
Martian7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2017., 16:55   #125
Quote:
Loptica skocica kaže: Pogledaj post
Nisam sigurna trenutno jel mi trebaju, pokusavam se kontrolirati koliko god mogu, ali nikad se ne zna sto vec sutra moze biti.. zato sam i pitala kako utjecu na osobu. Kakav je osjecaj biti pod tim lijekovima. Jel se osjecas nadrogirano i to sve ili si opusten, a u glavi cist i dalje. Znam jednog decka koji ih je pio, kaze da su ga strahovi popustili i da se osjeca fenomenalno. Ali se vidilo da to nije on, tj. ko neki robot bez emocija, pogled dalek i prazan. S njim se nije moglo normalno pricati.
Osom ovoga sto Martian rece kako je apsolutno nemoguce na taj nacin generalizirati bez poznavanja konkretne diagnoze i terapije (lijeka i doze) postoje i ogromne varjacije u reakcijama, zato psihijatri u pravilu idu metodom pokusaja i pogreske nakon sto se eliminiraju organski uzroci. Pocnes sa onime sto je najizglednije i unverzalno najkorisnije u slicnim situacijama pa prilagodjavas, pretpostavljam.

1 - Ne postoji npr jedan antidepresiv niti jedan nacin djelovanja. Najcesce djeluju na metabolizam serotonina, iako i tu ima razlike medju raznim supsancama, ali ima i aotipicnih AD-a koji djeluju na druge djelove fiziologije. Nekada se pak za depresiju koriste i lijekovi koji nisu uopce klasificirani kao antidepresivi vec kao stimulansi, antipsihotici ili drugo.

2 - ne posoj jedinstvena reakcija na nek lijek, inace ne bi niti trebalo korstiti toliko razlicitih. Od dva poznanika koji su pili isti AD jedan je rekao kako mu je potpuno unistio psihu, osjecao se kao zombi itd, dok je drugi rekao kako mu je na njemu bilo super.

Dakle potpisujem sto je kolegica rekla, nije moguce dobiti odgovor kakav trazis uopce, a kamoli na ofrumu. Previse je faktora u igri da bi se moglo predvidjati kako ce neki specificni pojedinac reagirati na neki specificni lijek, kamoli ovako generalizirano.

Problem pak interneta je sto on mnogima sluze za ventiliranje frustracija. Neusporedivo je veca sansa da ce potrebu za pisanjem o ovoj temi imati netko tko ima sa njima negativna iskustva (+ hipohondri, dramaticari i ini) od onih sa pozitivnima koji za to nemaju potrebe, stoga je slika koju na temama dobivas prilicno iskrivljena i ne predstavlja objektivni prosjek iskustava. Iako na forumu ima vise lijecnika, ukljucujuci psihijatre, gotvo nikada neces od njih dobiti savjet osim mozda na pdf zdravlje. Ako bih se recimo povodio opet previse ogranicenim iskustvima iz stvarnog zivota od sacice ljudi koja je uzimala lijekove iz te kategorije (anksiolitici i antidepresivi) vecina smatra da je bilo daleko vise stete nego koristi, jedan je imao izrazito negativna iskustva ali samo kratkorocno i reverzibilo, a samo je jedan slucaj imao srednjerocne duze negativne posljedicie jer je AD trigerirao maniju u psihozu (zna se desiti najcesce kada se bipolarni pogresno diagnosticira kao depra).

Lijekovi znaju imati nuspojave. Nekima lagane, nekima teske. Ali vrlo rijetko trajne kada je rijec o razmjerima o kojima ovdje govorimo (ambulantna lijecenja laksih poremecaja), posebno kod tih inicijalnih cesto kratkotrajnih uzmimanja dok se ustimava terapija. U vecini slucajeva nije tobas tako strasno da bi se isplatilo toliko energije gubit na strahive i rasprave sa poluinformiranim nestrucnjacima. Jednostavno mjenjas terapiju ili prekines uzimati ako vidis da ti ne odgovara (naravno ne naglo i ne na svoju ruku).
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!

Zadnje uređivanje Beljki : 30.09.2017. at 17:17.
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2017., 16:38   #126
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Problem pak interneta je sto on mnogima sluze za ventiliranje frustracija.
Kao što bi rekli u mojoj sekti, "problem je rješenje". Znači, fino doći na forum, izventilirati se i biti kul ostatak dana. Antidepresiv, ankisiolitik i stabilizator u jednom.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2017., 09:11   #127
Quote:
Loptica skocica kaže: Pogledaj post
Nisam dosla zajebavat nego sam dosla cut misljenja ljudi. Jer kao sto rekoh jedno je o tome pricat s osobama koje prolaze takve stvari ili su prolazili, a drugo s ljudima koji nikada nisu dozivjeli tako nesto i nije im jasno nista vezano za takve stvari.
Ono šta ti ja mogu reći da ako si tako dugo bila zatvorena u kući i sad već 3 godine polako se vraćaš nazad ,to ti i nije neki napredak.Ja da sam na tvom mjestu uzela bi neki ad od njega ne možeš postat ovisan a neki od njih jako pomognu,jedino šta nikad ne bi uzela je xanax,da sam prije znala ovo šta znam sada, nikad ga ne bi počela uzimati.
Meni frendica od agrofobije nije iz kuće mogla izaći ,počela je piti Eliceu(sad je ja pijem) i sad je cakum- pakum,jedino su je nuspojave malo zezale.
Koliko sam ja skužila tebi su dali samo za smirenje a ne ad?
Neka ti da ad a izbaci helex ili šta već.
__________________
lola
Lola 27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2017., 09:19   #128
Quote:
Lola 27 kaže: Pogledaj post
Ono šta ti ja mogu reći da ako si tako dugo bila zatvorena u kući i sad već 3 godine polako se vraćaš nazad ,to ti i nije neki napredak.Ja da sam na tvom mjestu uzela bi neki ad od njega ne možeš postat ovisan a neki od njih jako pomognu,jedino šta nikad ne bi uzela je xanax,da sam prije znala ovo šta znam sada, nikad ga ne bi počela uzimati.
Meni frendica od agrofobije nije iz kuće mogla izaći ,počela je piti Eliceu(sad je ja pijem) i sad je cakum- pakum,jedino su je nuspojave malo zezale.
Koliko sam ja skužila tebi su dali samo za smirenje a ne ad?
Neka ti da ad a izbaci helex ili šta već.
Davali su mi to. Za smirenje valjda. Jer nisam nikada bila kod psihijatra. Samo kod psihoterapeuta privatno. Meni je dr.opce prakse rekla da me nebi slala kod psihijatra jer misli da mi nije potreban, da bi me poslala psihologu, ali u mom lijepom gradu ih nema, ili se ceka stoljecima na termin. Tako da sam isla vamo privatno. A te lijekove su mi pripisivali kardiolog, endokrinolog itd..
Loptica skocica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2017., 09:29   #129
Quote:
Loptica skocica kaže: Pogledaj post
Davali su mi to. Za smirenje valjda. Jer nisam nikada bila kod psihijatra. Samo kod psihoterapeuta privatno. Meni je dr.opce prakse rekla da me nebi slala kod psihijatra jer misli da mi nije potreban, da bi me poslala psihologu, ali u mom lijepom gradu ih nema, ili se ceka stoljecima na termin. Tako da sam isla vamo privatno. A te lijekove su mi pripisivali kardiolog, endokrinolog itd..
Kardiolog ti je prepisao ljekove za smirenje?
Kako se zove lijek?
__________________
lola
Lola 27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2017., 09:32   #130
Quote:
Lola 27 kaže: Pogledaj post
Kardiolog ti je prepisao ljekove za smirenje?
Kako se zove lijek?
Da jer sam dosla kod njega zbog bubanja srca i tako nekih stvari. Nakon pregleda je zakljucio da je sa srcem sve u najboljem redu, da je to na psih. bazi.. ne znam kako se zove, trebam nac u papirima negdje. Znam samo da je rekao kad osjetis da ti se tako uzbuba srce popij jednu tableticu ako zelis i bit ce onda bolje.
Loptica skocica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2017., 09:37   #131
Pogledaj u papirima pa napiši,jer može biti bilo šta.
Ti nisi iz kuće izlazila 7 mjeseci jer si se bojala da će ti se nešto dogoditi vani ili se se općenito bojala vanjskog svijeta.?
Ja da sam na tvom mjestu išla bi kod psihijatra pa vidi šta on kaže ,i moja doktorica mene nije htjela poslati kod psihića jer sam ja razmažena i umišljeni bolesnik,pa na kraju je ispalo drugačije.Za neke doktore ti psihijatrija ni dana danas nije grana koja se uvažava.Pogotovo ako je neka starija doktorica.
Kako se sad osjećaš?Izlažiš sta sama van?
__________________
lola
Lola 27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2017., 09:44   #132
Quote:
Lola 27 kaže: Pogledaj post
Pogledaj u papirima pa napiši,jer može biti bilo šta.
Ti nisi iz kuće izlazila 7 mjeseci jer si se bojala da će ti se nešto dogoditi vani ili se se općenito bojala vanjskog svijeta.?
Ja da sam na tvom mjestu išla bi kod psihijatra pa vidi šta on kaže ,i moja doktorica mene nije htjela poslati kod psihića jer sam ja razmažena i umišljeni bolesnik,pa na kraju je ispalo drugačije.Za neke doktore ti psihijatrija ni dana danas nije grana koja se uvažava.Pogotovo ako je neka starija doktorica.
Kako se sad osjećaš?Izlažiš sta sama van?
Bilo me strah da ce mi se nesto dogoditi. Odnosno da ce mi doc lose (tad jos nisam znala da su to napadaji panike niti kako se nositi s tim) .. sad izlazim, sama ne bas previse i pre daleko. Al opet gledajuci nisam ni prije toga previse sama isla, uvijek sam volila da je neko samnom. Ne zbog strahova, tad ih nisam imala, nego volim da imam drustvo di god isla. Sad izlazim s drugima i sve to funkcionira dobro. Meni ovo i je jednim dijelom povezano s hipohondrijom, jer tako je sve i pocelo. Zato ako sam fizicki okej, biti cu i psih
Loptica skocica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2017., 12:37   #133
Quote:
Lola 27 kaže: Pogledaj post
jedino šta nikad ne bi uzela je xanax,da sam prije znala ovo šta znam sada, nikad ga ne bi počela uzimati.
oprosti, zašto? imala si neka neugodna iskustva sa xanaxom?
nema potrebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2017., 14:40   #134
Teško se skinuti sa njega ,ja sam sad na 0,25 a neko vrijeme čak ga i nisam pila ali ipak bolje da nisam ni počela.
__________________
lola
Lola 27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2017., 15:57   #135
ja sam xanax dobila ovo proljeće uslijed moje prve anksiozne epizode s PA. pila sam ga mjesec dana 2x025, skinula se bez problema čim sam osjetila da mi je bolje. sad ga koristim prema potrebi, kad skužim da ponovo upadam u stanje anksioznosti. par dana ga pijem (ali samo prije spavanja), pa se dobijem, pa prestanem. meni je xanax divna tabletica baš mi puno pomaže. naravno, svim silama se trudim ne pretjerati. ovisničkog sam karaktera, pa baš pazim. normabel mi nikako ne odgovara za nalete adrenalina koje proživljavam kad sam u lošijoj fazi.
nema potrebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2018., 11:15   #136
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Kao što bi rekli u mojoj sekti, "problem je rješenje". Znači, fino doći na forum, izventilirati se i biti kul ostatak dana. Antidepresiv, ankisiolitik i stabilizator u jednom.
e da mi je takva pamet dosla ranije...
nakon sta malo procitate ovo ispod nece vam pasti na pamet pocinjati ikakvu terapiju psihofarmacima osim ako uistinu nema drugog izlaza...a u tom slucaju ne biste ovo ni citali...

https://www.madinamerica.com/2018/01...hiatric-drugs/
apt is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2018., 11:23   #137
Quote:
Lola 27 kaže: Pogledaj post
Ono šta ti ja mogu reći da ako si tako dugo bila zatvorena u kući i sad već 3 godine polako se vraćaš nazad ,to ti i nije neki napredak.Ja da sam na tvom mjestu uzela bi neki ad od njega ne možeš postat ovisan a neki od njih jako pomognu,jedino šta nikad ne bi uzela je xanax,da sam prije znala ovo šta znam sada, nikad ga ne bi počela uzimati.
Meni frendica od agrofobije nije iz kuće mogla izaći ,počela je piti Eliceu(sad je ja pijem) i sad je cakum- pakum,jedino su je nuspojave malo zezale.
Koliko sam ja skužila tebi su dali samo za smirenje a ne ad?
Neka ti da ad a izbaci helex ili šta već.
netočno nazalost. antidepresivi izazivaju ovisnost. pa neka se ta ovisnost zove simptomi ustezanja. i dalje je ovisnost. moze se skinuti i sa njih, al vecini ljudi to ne polazi za rukom. probaj naci ljude koji su ih pili i prestali. igla u sijenu je to, al kad se mora uklljuciti neka terapija, mora. nazalost, ne zna se koliko sporo se mora ukidati svaka takva terapija...

u uk to postaje javna stvar ovih dana. kod nas ce trebat jos vremena.
https://www.dailymail.co.uk/health/a...ion-pills.html
apt is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2018., 15:05   #138
Quote:
apt kaže: Pogledaj post
netočno nazalost. antidepresivi izazivaju ovisnost. pa neka se ta ovisnost zove simptomi ustezanja. i dalje je ovisnost. moze se skinuti i sa njih, al vecini ljudi to ne polazi za rukom. probaj naci ljude koji su ih pili i prestali. igla u sijenu je to, al kad se mora uklljuciti neka terapija, mora. nazalost, ne zna se koliko sporo se mora ukidati svaka takva terapija...

u uk to postaje javna stvar ovih dana. kod nas ce trebat jos vremena.
https://www.dailymail.co.uk/health/a...ion-pills.html
Ja sam se bez problema skinula sa par njih,samo se mora postepeno napraviti a ne najednom.Ne širi strah i dezinformacije bez veze.
__________________
lola
Lola 27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2018., 15:14   #139
Znaci ne pijes nikakav lijek vec 6 mjeseci? Onda si ti dio sretne manjine.


Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk
apt is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2018., 15:21   #140
Ne sirim ja nista. Ovo je link s Daily maila. Novine poput Jutarnjeg. A clanak je o medicinskoj studiji provedenoj u Engleskoj. Procitaj.

Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk
apt is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:44.