Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.10.2017., 09:15   #121
Sarafi od kotaca se ne podmazuju nikad i nicime
Evolution28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2017., 09:19   #122
može objašnjenje - zašto?
ex conn is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2017., 11:02   #123
ja sam kupio auto (corsa c) toliko zategnuti vijci da nisam s nicim mogao otegnuti - prodao tako =)

a na pezou sam otkinuo 2 od 4 sarafa kod otezanja jer je isto bilo debelo pretegnuto nakon krpanja gume...
__________________
od jucer do danas
ma3x is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2017., 14:40   #124
Quote:
Evolution28 kaže: Pogledaj post
Sarafi od kotaca se ne podmazuju nikad i nicime
Vidis jedna strana tvrdi ne, druga da... Da se podmazuje tvrde strucni ljudi sa praksom, izmedju ostalog i jedan poznati vulkanizer...

Tko je u pravu, ne znam, ali sklon sam vjerovati, ako nikome, onda bar tom vulkanizeru s dugogodisnjim iskustvom...
Markkonen is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2017., 18:52   #125
Bogme ja i u njih sumnjam. Pogotovo što ih 90 posto koristi tehniku stezanja: pištolj na najaće i trrrrr a poslije neki glume provjetu s moment kljućem a neki ni to.

Poslano sa mog Metal koristeći Tapatalk
__________________
Volim sve komade koje vole mladi.
Kupujem minsko polje radi ugodne šetnje s punicom.
link
kerbi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2017., 21:54   #126
Nemas kaj podmazivat normalan saraf kotaca.

Ak ga podmazujes zato sto tesko ide,nevalja saraf,ak ga podmazujes da ne zahrda,nema potrebe za time.

Ajd jos kad imas brezone,stegnes saraf,pa ga kasnije podmazes da ne hrda navoj,ali obicne sarafe/vijke nema smisla podmazivati.
Evolution28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2017., 22:36   #127
Quote:
Evolution28 kaže: Pogledaj post
Nemas kaj podmazivat normalan saraf kotaca.

Ak ga podmazujes zato sto tesko ide,nevalja saraf,ak ga podmazujes da ne zahrda,nema potrebe za time.

Ajd jos kad imas brezone,stegnes saraf,pa ga kasnije podmazes da ne hrda navoj,ali obicne sarafe/vijke nema smisla podmazivati.
U principu se slazem...
Markkonen is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2017., 11:49   #128
Neki dan kod vulkanizera gledam majstor provjerava felge sa ključem i polugom od pola metra.Dotego rukom onak odoka i to je to kaže.Auto bmw D table i ode čovjek u De sretan i bezbrižan.
Brljator is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2017., 19:29   #129
Quote:
Brljator kaže: Pogledaj post
Neki dan kod vulkanizera gledam majstor provjerava felge sa ključem i polugom od pola metra.Dotego rukom onak odoka i to je to kaže.Auto bmw D table i ode čovjek u De sretan i bezbrižan.
Mozda ima moment kljuc "u ruci"
Markkonen is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 10:48   #130
Quote:
kerbi kaže: Pogledaj post
Bogme ja i u njih sumnjam. Pogotovo što ih 90 posto koristi tehniku stezanja: pištolj na najaće i trrrrr a poslije neki glume provjetu s moment kljućem a neki ni to.

Poslano sa mog Metal koristeći Tapatalk
To mi je najjače.
I onda poslije kad ukažeš na to da prejako stežu sa pneumatskim pištoljem, kaže: pa vidiš da sam doteg'o s moment ključem na kraju?!

frenchman is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 11:02   #131
Quote:
ex conn kaže: Pogledaj post
može objašnjenje - zašto?
Zato jer šarafe drži TRENJE ako ti podmažeš šaraf modificirao ti faktor trenja i zatezanje na XY Nm više ne služi NIČEMU.

Da skratim - jedna od najvećih idiotarija je PODMAZIVANJE šarafa, to se NE radi. Ako te već jebe hrđa promjeni šarafe, promjeni glavčine ili uzmi Loctite 222 koji je SLABI blokator i najviše služi kao zaštita od korozije.
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 18:58   #132
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
Zato jer šarafe drži TRENJE ako ti podmažeš šaraf modificirao ti faktor trenja i zatezanje na XY Nm više ne služi NIČEMU.

Da skratim - jedna od najvećih idiotarija je PODMAZIVANJE šarafa, to se NE radi. Ako te već jebe hrđa promjeni šarafe, promjeni glavčine ili uzmi Loctite 222 koji je SLABI blokator i najviše služi kao zaštita od korozije.
Ova teorija ne drzi vodu...

Kada ne podmazes saraf, onda veliki dio tog momenta ode na trenje i vijak nije stegnut kako spada... Svi sarafi koji se kriticno stezu, poput vijaka klipnjaca, glavnih lezaja i slicno, a bogme i kotaca, se mazu, upravo zato da se stegnu na propisan moment...
Markkonen is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 21:56   #133
I zato na klipnjacama,i tim "Bitnim" sarafima postoji poseban sloj kod novih sarafa,a ako se vracaju stari ociste se do maksimuma i ne ne podmazuju se.
Evolution28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 22:35   #134
pa ja pretpostavljam da je to trenje između navoja na vijku i samog navoja u koji vijak ide uračunato u moment koji je naveden u specifikaciji.. e sad ako je neki vijak baš prljav vjerojatno će moment ključ kliknuti nešto ranije nego što sila kojom vijak spaja dođe do željene/predviđene, dakle bitno je očistiti...
Nikomah is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 22:50   #135
Quote:
Markkonen kaže: Pogledaj post
Ova teorija ne drzi vodu...

Kada ne podmazes saraf, onda veliki dio tog momenta ode na trenje i vijak nije stegnut kako spada... Svi sarafi koji se kriticno stezu, poput vijaka klipnjaca, glavnih lezaja i slicno, a bogme i kotaca, se mazu, upravo zato da se stegnu na propisan moment...
I te kak održi vodu. Nikad nemoj zaboravit da ono što je podmazano puno lakše kliže. A jel ti u interesu da se zategnuti šaraf "otkliže"? Tj odvine?

Threadlock i to je to. Onaj najslabiji.
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 23:09   #136
Quote:
Nikomah kaže: Pogledaj post
pa ja pretpostavljam da je to trenje između navoja na vijku i samog navoja u koji vijak ide uračunato u moment koji je naveden u specifikaciji.. e sad ako je neki vijak baš prljav vjerojatno će moment ključ kliknuti nešto ranije nego što sila kojom vijak spaja dođe do željene/predviđene, dakle bitno je očistiti...
ne zatežu lis ebaš zbog toga neki vijci na moment + kut?
sinisaplatz is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 23:22   #137
Quote:
sinisaplatz kaže: Pogledaj post
ne zatežu lis ebaš zbog toga neki vijci na moment + kut?
Ne. Tako se zatežu JEDINO TTY vijci kojima je to načina rada - doslovno se tako pretvore u ogroman FEDER koji elastično drži glavu na svom mjestu. I redovito se bacaju nakon što se odtegnu (da, da, neki fušeri mjere duljinu pa kažu - može to još jednom - što je obično sranje).
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 23:24   #138
Ne bih rekao da je to zbog toga, više kao ekstra "osiguranje".. nego, kad sam bolje razmislio o Markonenovoj primjedbi "Kada ne podmazes saraf, onda veliki dio tog momenta ode na trenje i vijak nije stegnut kako spada..."
shvatio sam da je zapravo upravo to trenje ono na što se računa kad se gleda koliko zategnuti nešto.
Jedino zbog tog trenja i jest sve teže i teže zatezati vijak, nema ništa drugo.
Trenje ovisi o pritisnoj sili i koeficijentu trenja "mi". Taj "mi" se uzima kao konstantan pa pritisak gume na glavčinu tocno odredimo trenjem na navoju vijka.

I to je sve divno i krasno u teoriji ali u praksi se zna dogoditi da ostecenje, hrđa ili kontaminenti povećaju "mi" pa ce pritisak na glavčinu biti manji od predviđenog.
S druge strane, ukoliko vijak podmažemo, smanjili smo "mi" i pritisak na glavčinu će biti veći od predviđenog.
Zato je jedino pravo rjesenje dobro očistiti navoje..
Nikomah is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 07:59   #139
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
Ne. Tako se zatežu JEDINO TTY vijci kojima je to načina rada - doslovno se tako pretvore u ogroman FEDER koji elastično drži glavu na svom mjestu. I redovito se bacaju nakon što se odtegnu (da, da, neki fušeri mjere duljinu pa kažu - može to još jednom - što je obično sranje).
Zar nisu vijci kotača TTY vijci, barem kod dobrog dijela naših vulkanizera?

__________________
Nullius addictus iurare in verba magistri... In a name of science, question everything
sonata-LPG is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 08:21   #140
Quote:
sonata-LPG kaže: Pogledaj post
Zar nisu vijci kotača TTY vijci, barem kod dobrog dijela naših vulkanizera?

Većina vulkanizera steže točkove moment ključem:
neki pritegnu pištoljem na 20kg, pa ti ključem pokažu da je dovoljno, drugi pritegnu moment ključem dok ne "krcne" pa onda okrenu još četvrt kruga....
Iskreno se pitam, koliko vijak/navoj u glavčini ustvari može podnijeti ako ih ovako maltretiraju bar dvaput godišnje, pa tako 15, 20 godina?
sinisaplatz is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:13.