Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.12.2006., 17:50   #1
Kod Žaca

Jedem tamo par puta godišnje, makar nisam klasični mesožder, ali prilike me nanesu...
Ono što me u biti zanima - a tko je u stvari taj Žac? Restoran je obavijen velovima tajne (već se komentiralo na forumu), ekipa koja se tamo može sresti je kao HR verzija Sopranosa. Pretpostavljam da je Žac - Željko (i kako još?), kolače koliko sam čula radi žena (nikad vidjela - mislim ženu, ne kolače).

Ako mi netko može zadovoljiti znatiželju, baš me zanima priča o tom restaču.
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2006., 18:49   #2
Jel misliš na restauraciju u Grškovićevoj? Uvijek zaboravim otići tamo. Ali uvijek je prazno, kad god prolazim tuda, danju i kasno navečer. Kad ljudi uopće tamo jedu?

Izgleda mi pretenciozno s onim ružnim kao starinskim teglama u prozoru. Mislim, tegle su bez veze, mogli su ih onda već napraviti onako kućanski kićenim, ovak su samo nametane bez veze.

Ne znam, čini mi se pretencioznim bez pokrića, ali nisam još srela ljude koji tam jedu, a baš me zanima kakva je hrana. Ak je dobra, zaboravit ću loš dojam koji mi ostavlja.
Arijela is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2006., 19:35   #3
U Grškovićevoj, da. Tegle nisu bezveze, u njima je klopa: gljive, zimnica...

I nije pretenciozno, baš suprotno. Uređeno je jako rustikalno, pod kao da mu je 300 godina, izraubane pločice, gomila detalja...meni je to ok. Žac je simpa, ne mogu mu odrediti godine ali recimo između 35-40. Zapravo vjerojatno nema još 40. Pojma nemam.
Ako voliš meso - bifteci, noj, puretina, patka s mlincima, mislim da ima i ždrebetine...
Jelovnika nema. Obično nude 3-4 juhe (povrće, gljive, rajčica, govedska), Meni je tamo najbolje najesti se predjela - razne domaće kobasice, sirevi, kajmak, ukiseljeno povrće, obično imaju i dobar parmezan - u kombinaciji s malim vrućim kruščićima, tek pečeno.
Nekoliko vrsta pašte (tartufi, gljive, domaća šalša).
Uz meso možeš dobiti umak od sira, tartufe...
Petkom imaju ribu, iako nisu primarno riblji.
Pita od čokolade, pita od borovnice, čokoladni mousse, voćna i čokoladna torta. Imaju i štrukle.

Zadnjih mjesec dana su puni, ne možeš ni rezervirati, a kad god sam bila bilo je ljudi.

Meni je u početku bilo sve jako fino, ali par puta sam se i razočarala.

Neki njoki s 4 sira su bili nejestivi (nisam naručila, samo probala), biftek koji sam jednom tražila srednje pečen plivao je u krvi, jednom dobila 5 komada patke a mesa ni za lijek - samo kosti i koža. A i kao što rekoh, nije mi meso nešto na što padam u nesvijest - tako da mi tamo najbolje paše uzet predjelo ili juhu, pa kolač. Ali ni te slavne pite me ne oduševe baš tako.

Ostali tvrde da im je sve super. Račun nećeš dobiti, ali pamtim da je ručak za 4 osobe bio oko 100 eura.

Opći dojam - ako voliš meso, velike porcije i domaću hranu - super. Meni osobno - prosječno, ne osobito maštovito.

Ali ful me zanima priča o restoranu, valjda netko ovdje zna više pojedinosti.
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2006., 03:00   #4
Pa kakvu još "priču" očekuješ da bi taj restoran trebao/morao imati? Sve si prilično dobro opisao, bio tamo više puta, vidio sve što gost restorana može (i treba) vidjeti i znati...kaj ti više treba?
Špranja is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2006., 09:25   #5
Žac je najveća varalica zagrebačkog ugostiteljstva, a bogami i šire. Hrana mu je izvrsna, tu se nema što dodati, ali izvjesniji je dobitak na lotu nego visina računa s kojom će te pogoditi kad mu kažeš da bi platio, tako da se čovjek nemali broj puta neugodno iznenadi.
Taj restoran (zapravo jedan običan stan u prizemlju sa probijenim vratima na ulicu) je sam po sebi mutan. Pitanje je kako uopće funkcionira jedan ugostiteljski objekt koji nije u stanju normalan račun izdati, a bogami ne prima ni kartice. Mislim da bi Porezna uprava tu imala jako puno posla. Bio sam nekoliko puta tamo, sve su to bili poslovni ručkovi ili nekakve božićne večere, i uvijek se moralo plaćati u kešu, a Žac dere li ga dere...
Pričao mi je jedan poznanik, da su njih trojica još davne 2001. navratili kod Žaca na gablec, i tako pitaju oni varalicu jel pripremio šta danas. Znate kako to biva, kao lijepo je pitat gazdu šta ima, stvori se domaćinski ugođaj, a gazda sretan preporuči dragim gostima jelo koje je upravo on spremio, unio cijelg sebe u to, to mora biti za prste polizati, a i gosti će poslije pričati kako su sa gazdom na ti.... I tako Žac kaže njima da je skuhao upravo grah, stavio i kost od pršuta unutra, ma za prste polizat. Ova trojice krenu se oblizivat, naruče oni tri porcije i pola litre crnog otvorenog vina, kućnog što se ono kaže, pola litre je prava mjera za trojicu, podne je, radni dan, valja poslije i na posao, bit će to taman za nakvasit grlo uz nama svima omiljeno jelo sa žlicom... i na kraju momci zatražiše račun, računa naravno nema, pitaju pošto, a Žac ko iz topa: 300kn!
Ja sam ga samo pitao: jel ti slatko bilo prdit poslije?
Bear is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2006., 09:40   #6
Zac nema menija vec kaj taj dan kupi na placu Ja kaj god sam jela tam je bilo odlicno ukljucujuci i desert a u ostalo ne ulazim
Bani is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2006., 10:11   #7
Quote:
Bani kaže:
Zac nema menija vec kaj taj dan kupi na placu Ja kaj god sam jela tam je bilo odlicno ukljucujuci i desert a u ostalo ne ulazim
...dam se kladit da gostima prodaje priču kako je na Dolcu sve kupio danas, kužiš Dolac, ne? Domaće, svježe i ta sranja.. Čak i priču ima da postoji upravo njegova kumica, koja samo za njega daje najbolje komade... jebem ja i njega i njegovu prevarantsku birtijetinu... uh al sam nešto nabrijan jutros
Bear is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2006., 10:25   #8
da veo tajne...svi znaju al nitko ne zna ta spika...
ugl. klopa je manje vise konstantno dobra, ali racun brate mili nikad ne znas kakav ce izac. mislim da to ovisi o hrpi faktora, od zacovog raspolozenja taj dan, do statusa osobe koja placa...enivej...ko voli iznenadjenja svih vrsta-to je mjesto za vas.
inace, znam vise ljudi koji su se kleli da nogom tam vise nece krocit nakon kaj su par puta zinuli nad racunom. ja sam jedan put kaj sam tam jela imala srece
la-di-da is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2006., 16:16   #9
Ma to s računima, to zna svatko tko navrati. Makar dolaze k njemu inspektori, ne znam što im pokaže, ali pričao je kako za svaki artikal koji uđe mora imati račun, evidenciju bla bla.
Mene više zanima ostalo - tko je taj lik, kad je otvorio restoran ,čime se bavio prije i tko su oni stričeki koji tamo skoro svaki dan zalaze na ručak a navodno su mafijaški šefovi i kakve veze oni imaju s njim. Ako itko zna - ili ako se usudi.
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2006., 21:33   #10
nije mi jasno kak to da covjek ne daje racun? jeste ga trazili? inzistirali?
__________________
.
-ana- is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2006., 22:08   #11
Ja ne jer sam uvijek bila pozvana, dakle plaćao je netko drugi. Ili nije bilo plaćanja jer postoji otvoreni račun koji se zbraja valjda krajem mjeseca. Ali znam od drugih. Ako tražiš račun gledaju te kao da si s Marsa.

To je jednostavno tako - uglavnom dolazi uvijek ista klijentela i to je način na koji se radi. Preporuke od usta do usta, nema natpisa, nema reklame, nema jelovnika, nema računa...domaća klopa i više-manje domaći gosti. Moja je procjena da oni koji često dolaze manje plate. Ali nisam 100% sigurna.
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2006., 01:54   #12
Pa i nije tako. Muž i ja smo dosta često išli, i društva vodili tamo, pa nas je isto znao "strefit" ceh. A najviše smo se žderali zbog neizdavanja računa. Postalo je stvarno idiotski. Ono kao zbližiš se s njima, "kraljevski" te dočekaju, isprate, popričaju, klopa super....i jednostavno stvore "prijateljsku" situaciju u kojoj ti je neugodno tražit račun (al uredno platiš). Znam da je kretenski, al tak je bilo. Iako ni muž ni ja nismo neki mlakonje, znamo se bogme zauzet za sebe kad te netko tlači. Al s ovima koji ti to rade na finjaka se valjda teže nosit. Onda se vozimo doma i čitavim putem p..dimo sami na sebe. Sve dok nismo odlučili ne ići više tamo. A nije da mi ne fali njihova klopa. Pa i ugođaj...
A kako uspijevaju, pored toga što je činjenica o neizdavanju računa općepoznata stvar u Zg, izbjeć inspekcije, kazne, pa i zatvaranje lokala, to mi je najveća misterija. Jer to nije od jučer, nego traje godinama.
Špranja is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2006., 13:32   #13
Ja sam bila više puta,hrana izvrsna,dobili račun svaki put,jelovnik svaki put čitali...istina je jedino da se mora rezervirati dan ranije i da ne primaju kartice...restoran je baš slatki,mali,ugodnog ozračja i nisu baš jeftini doduše , ali hrana je
__________________
Never bend your head. Always hold it high. Look the world straight in the eye.
(Helen Keller)
momi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2006., 02:09   #14
Jesi ti sigurna da si bila kod Žaca? Jer mi, u 5-6 godina koliko smo išli tamo, jelovnika ni računa nikad vidli nismo.
Špranja is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2006., 10:13   #15
Quote:
Špranja kaže:
Jesi ti sigurna da si bila kod Žaca? Jer mi, u 5-6 godina koliko smo išli tamo, jelovnika ni računa nikad vidli nismo.

To je i meni prvo palo na pamet! Ja idem tamo zadnje 3-4 godine i za to vrijeme isto nikad nisam vidjela ni jedno ni drugo.

U tom slučaju oni su jedini živi svjedoci da su te stvari ikad viđene u Grškovićevoj. A s obzirom da su vidjeli...sad ih Žac mora ubiti. Ili netko od njegovih gostiju u crnom.
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2006., 10:59   #16
Quote:
Špranja kaže:
Jesi ti sigurna da si bila kod Žaca? Jer mi, u 5-6 godina koliko smo išli tamo, jelovnika ni računa nikad vidli nismo.
i ja sam listala jelovnik
(a vidla sam i racun - doduse napisan rukom na papiru A4 formata)
zlocestoca is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2008., 23:45   #17
Kolace radi mama, a ne zena..

I veceras je mirjana hrga listala jelovnik..

Ja nisam, jer sam znal kaj bum jel..
I slatko bum prdil sutra..
EuCryL is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2011., 15:48   #18
Malo mi glupo da vadim temu staru skoro 3 godine iz naftalina... al kad vec postoji da ne radim novu...

Skoro svaki dan prođem kraj tog restorana jer mi je usput i vidjela sam da imaju 3 smarta sa svojim reklamama ispred restorana pa sam pretpostavila da imaju i dostavu ali nigdje na netu neuspjevam nac njihov jelovnik i broj za dostavu...
a baš sam mislila probati nešto od njih...

Da li netko možda slucajno ima nešto takvo? letak ili link?
__________________
Immobilized by my fear
And soon to be blinded by tears...
Nanook is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2011., 13:34   #19
netko mi je rekao da su Kod Žaca zatvorili...da li je to istina, može netko potvrditi?
__________________
you'll shoot your eye out,kid!
la-di-da is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2011., 13:41   #20
Quote:
la-di-da kaže: Pogledaj post
netko mi je rekao da su Kod Žaca zatvorili...da li je to istina, može netko potvrditi?
Preuređuje se... sam držim fige da ostane ono kaj je bilo.. al barem ak već bude nekaj novog, da se na drugoj lokaciji pojavi neki novi stari Žac..
EuCryL is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:08.