Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.03.2007., 23:21   #1
Anoreksija

po svemu sudeći moja cura ima anoreksiju.
kako ću joj pomoći????
robot is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2007., 00:36   #2
ljecenje prehrambenih poremecaja zahtjeva individualan pristup. neznam koliko je dobro poznajes da procjenis da li ce joj pomoci otvoren i direktan razgovor, ili sitne geste kojom ces joj pokazat da je prihvacas i volis bez obzira na izgled-koji nije vazan ..........ili ces pokazati svoju zabrinutost, li je odvest na ljecenje
chickeneye is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2007., 00:56   #3
thx
robot is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2007., 01:33   #4
no frx,samo se javi ako trebas
chickeneye is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2007., 04:07   #5
Na osnovu ćega si donio zaključak da ti cura ima po svemu sudeći anoreksiju??
A da se prošećete do doktora?
sarkom is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2007., 11:15   #6
Quote:
sarkom kaže: Pogledaj post
Na osnovu ćega si donio zaključak da ti cura ima po svemu sudeći anoreksiju??
A da se prošećete do doktora?
misli da je debela iako ima 50kg, nakon svakog obroka se ide ispovraćati. pije vodu u abnormalnim količinama kako bi manje jela itd. itd.
užas.
ma ne znam baš bil' ona to prihvatila (da ode kod doktora)
robot is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2007., 11:30   #7
Najvjerojatnije neće prihvatiti da ide kod doktora jer je ona sigurna da nije anoreksična.
Prvo joj moraš dokazati da nije debela. Jer ona sebe u ogledalu vidi debelom. Dakle, ne gleda realno na svoju kilažu. I ja sam mislila da nisam mršava kad sam na svojih 180 cm imala 49 kg. Onda sam se šokirala kad sam se vidjela na jednoj video snimci. Od tada se pokušavam udebljati, ali ne ide. Nisam anoreksična, zbog drugih razloga sam premršava.
Pokušaj joj pokazati da ti je stalo do nje i uvjeri je da super izgleda, da ti se ful sviđa njezin izgled, a onda joj pomozi da shvati koliko je ona u biti mršava i kako je većina cura u biti deblje od nje.
Lillith is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2007., 11:58   #8
Quote:
robot kaže: Pogledaj post
misli da je debela iako ima 50kg, nakon svakog obroka se ide ispovraćati. pije vodu u abnormalnim količinama kako bi manje jela itd. itd.
užas.
ma ne znam baš bil' ona to prihvatila (da ode kod doktora)
to je puno vjerojatnije bulimija - a ako se nakon svakog obroka ide ispovracat, onda nemas sta mislit, ima problem i to jako ozbiljan.
i ti joj ne mozes pomoc da ga rijesi, ali, nadam se, mozes, ako treba i skupa s drugim njenim dragim osobama, pomoc da ga pocne rjesavat sa strucnim osobama.
KLCCLK is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2007., 12:07   #9
Po opisu simptoma to puno više lići na bulimiju.(ne mora biti)
Preporuka doktoru pod hitno da se vidi toćno kaj je na stvari.Postoji i organski razlozi za povračanje nakon jela no da se ne nagađa svakako do doktora.
sarkom is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2007., 13:27   #10
je, moguce je da je do sad razvila i neki oblik gastritisa, tj da joj zeludac vise i ne prima hranu. (oprostite ako tu malo brkam pojmove, nadamse da je jasno sta zelim reci). a ana i mia oce bit povezane tako da je svejedno, sasvim sigurno je da mora ici doktoru. i nije dvoljno da joj dokazes da je mrsava i lijepa, prehrambeni poremecaji imaju veze i s nekim drugim nezadovoljstiva, a nejedenje se cesto koristi kao nacin uspostavljanja kontrole nad zivotom. preporucila bih i psiholosku/psihijatrijsku pomoc.

pokusaj puno razgovarati s njom, ispocetka je samo slusaj i pokusaj saznati sto vise o onome sta je muci a zatim cete vec nekako znati kako dalje, vjerojatno nece prihvatiti odlazak doktoru istog trena tako da ne navaljuj, budi joj sad isprva prije svega uho i rame za plakanje. evo, uzmi tjedan dana za zadatak da o svemu popricate i nikako nemoj drzati prodike. i nakon sto istrese dusu onda je lijepo zamoli da ode s tobom do doktora. svakako odite zajedno da joj budes podrska.
tjeskobna pastrva is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2007., 19:21   #11
hvala svima na savjetima.
puno mi je pomoglo
robot is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2007., 21:28   #12
Bulimija je bolest koju treba ozbiljno shvatiti.
Namjerno izbacivanje hrane iz organizma ima masu štetnih posljedica. Bolje da ih i ne počnem nabrajati.

Moraš probati pričati s njom, nikako joj ne govori kako je mršava i treba nešto pojesti jer to može izazvati kod nje još veće probleme, još više kontrole, još manjeg unosa hrane (ili čak prevelikog unosa samo da ti u tom trenu udovolji i dokaže ti da ona nije bolesna) i veće, učestalije izbacivanje.

To je problem fizičke i psihičke prirode. Treba ga se pod hitno početi riješavati.
Reci joj da si zabrinut za nju, za njeno zdravlje, da je želiš još imati kraj sebe. Probajte se dogovoriti da posjetite prvo psihologa (imaš i nekoliko udriga koje se bave tim pitanjima) makar samo "zbog tvog mira". ovo govorim jer je lako moguće da odbije.

Naoružaj se strpljenjem, veeeelikim. Oscilacije u raspoloženju će biti jako izražene.
Sretno!
Pixie777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2007., 02:06   #13
1. ne gaji iluzije da to možeš sam...
2. saznaj više o tome šta ti konkretno možeš da uradiš...
http://www.something-fishy.org/whatarethey/anorexia.php
ovo je, inače, jedini sajt o poremećajima prehrane koji nije grubo bezličan
(idi na "helping loved - ones)
3. smireno porazgovaraj s njom, reci joj da je jako voliš i da si jako zabrinut i predloži joj da zajedno odete kod lekara

ako je maloletna, najsmirenije moguće reci roditeljima da si zabrinut, i vidi da li njeni roditelji znaju / naslućuju nešto (nipošto im nemoj uletavat sa spikom "ona ima anoreksiju"...jer to ne znaš i ne možeš znati sigurno dok lekar ne potvrdi)

na kraju, ako je to zaista to, znaj da će biti teško, ali drž' se, ne posustaj..
želim vam puno sreće
__________________
Zivot se ne mjeri brojem udisaja koje napravimo, nego momentima koji nam oduzmu dah
aleksandra78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2007., 02:25   #14
hvala svima na podršci!
robot is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2007., 02:40   #15
i još nešto....
u svim budućim razgovorima (a biće ih mnogo...)

1. ne komentariši njenu kilažu, ne pričaj o njenom fiz. izgledu uopšte..
(ni "opet si smršala" jer je to njoj "pohvala", a posebno ne "popravila si se" jer je to najgore što joj možeš reći, nakon čega će i rukama i nogama kopati da se vrati na staro)...njen fokus već jeste na kilaži, nemoj je "vraćati" u začarani krug

2. razgovor usmeravaj tako da ti govori kako se oseća, o čemu razmišlja i samo slušaj...nikakvo "ali zašto jednostavno ne počneš da jedeš", nikakvo "ali ti nisi debela"...samo slušaj...

3. nikakvo pozivanje na ljude koji je vole, nikakvo nabijanje grižnje savesti / krivice...jer ona to sebi i radi iz osećaja krivnje...

...iza svega stoji duboko nezadovoljstvo sobom, manjak samopoštovanja, osećaj izgubljenosti, ogroman osećaj krivice i strah od odrastanja (odgovornosti u širem smislu)...to je njena potreba da bude gospodar svog života...i smrti...

poenta > preduboko je to, i previše potisnuto...ne možeš je ti sam izvući... zato obavezno > see a doctor (!)
__________________
Zivot se ne mjeri brojem udisaja koje napravimo, nego momentima koji nam oduzmu dah
aleksandra78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2007., 08:24   #16
postupit ću kako ste mi rekle
nadam se da će bit sve ok.
robot is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2007., 12:51   #17
i za pocetak nemoj pr*it pred njom (sorry, vidjeh tvoj 2.topik) to ti je isto povezano s hranom..pa da joj se ne zgadis
chickeneye is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2007., 13:00   #18
A meni u svemu ovome je jako drago da postoji dečko koji se brine za svoju curu i želi joj pomoć. Vjeruj mi, jedan od rijetkih i ostani takav, većina bi ih pobjegla glavom bez obzira (ili sam samo ja u životu imala prilike naletit na takve).
juliška is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2007., 13:34   #19
a ne znam... pa da. za koga ću se brigat ako ne za svoju curu...
:-)
robot is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2007., 14:06   #20
vinogradska. odlican tim za lijecenje od poremecaja u prehrani, anoreksije i bulimije. prvenstveno psiholosko lijecenje, ali tamo dolaze i one koje su na rubu pa ih hrane na cjevcicu, infuzijama i slicnim nadomjescima.. ne zavaravaj se, anoreksija se lijeci godinama, ponekad i ne nestane skroz. Ja sam se dovela do tog nekog ruba i na svojih 166-167 cm imala 43 kile.. to je sada proslo vrijeme (imam 10 kila vise ), ali i dalje osjecam neku griznju savjesti kada jedem nesto "zabranjeno".. sjebala sam si organizam do kraja (pogotovo menstrualni ciklus... )
bit ce tesko, ali treba ju nagovoriti bar na razgovor s nekim strucnim prije nego li si ugrozi zdravlje do kraja.
anoreksicarke i bulimicarke su "tvrd orah".. sve je kod njih u glavi. stvaraju neku drugaciju sliku od realne i imaju posve obrnutu percepiju stvari kakve zaista jesu.. pa tako i svog fizickog izgleda (cesto su anoreksicne vitke i lijepe cure)
u svakom slucaju.. sretno i pazi na curu
mousse od čokolade is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:22.