Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.07.2004., 18:12   #1
Leasing - savjeti/pitanja/iskustva

Navodno će za HOTO vile biti model plaćanje preko Operativnog leasinga. Zna li netko nešto više o tom modelu i načinu financiranja?
remoh is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2004., 07:51   #2
Re: Operativni leasing za nekretine???

Quote:
remoh kaže:
Navodno će za HOTO vile biti model plaćanje preko Operativnog leasinga. Zna li netko nešto više o tom modelu i načinu financiranja?
Sto je zapravo operativni lizing? Je li to lizink kakav lizing je, ili je to lizing modificiran za hrvatske specificnosti - termin koji je Spajic prezirao, tumaceci MRS i govoreci kako mi nemamo nikakve specificnosti.

Zasto stoga operativni lizing? Zasto ne lizing?
XeiX is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2004., 11:09   #3
Re: Re: Operativni leasing za nekretine???

Quote:
XeiX kaže:
Sto je zapravo operativni lizing? Je li to lizink kakav lizing je, ili je to lizing modificiran za hrvatske specificnosti - termin koji je Spajic prezirao, tumaceci MRS i govoreci kako mi nemamo nikakve specificnosti.

Zasto stoga operativni lizing? Zasto ne lizing?
Postoje dvije vrste lizinga, financijski i operativni.

Mislim da je glavna razlika sto kod financijskog nakon zadnje uplate postajes vlasnik nečega (npr. auta), a kod operativnog ne, već to možeš (povoljno) otkupiti ili uzeti novo..
(mislim da ima na ovom podforumu ima ljudi koji ce to i bolje objasniti)
__________________
Life consists not in holding good cards but in playing those you hold well.
Popis psihologijskih tema Pravila podforuma psihologija Psychokiller blog
Mad Scientist is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2004., 13:07   #4
Re: Re: Re: Operativni leasing za nekretine???

Quote:
Mad Scientist kaže:
Postoje dvije vrste lizinga, financijski i operativni.
Na pravom si putu...

Operativni leasing je vrlo blizak najmu, tipičan primjer je uzeti građevinski stroj koji ti treba na 6 mjeseci i poslije ga vratiti. Trajanje takvog ugovora je uvijek kraće od od uobiačenog ekonomskog vijeka opreme, a bilo koja strana ga može otkazati i prije kraja ugovorenog roka.

Financijski leasing je vrst leasinga gdje se utanačuje osnovno vrijeme u kojemu ga ni jedna strana ne može jednostavno otkazati. To vrijeme redovno odgovara gospodarski uobičajenom vremenu korištenja opreme (rekli bi: amortizacijski rok). Na kraju tog roka oprema se može:
- vratiti davatelju
- otkupiti po preostaloj vrijednost
- zamijeniti (dakle, nakon recimo 7 godina uzmeš novi auto).

Bit leasinga u biti nije da na kraju dobiješ vlasništvo nad opremom - već da je koristiš!

Operativni leasing na kuće bi bio najam! Financijski nema smisla, jer je rok trajanja zidanog objekta 100 godina.

Pa, sada ne znam što je pisac htio reći.

Onima koje zanima više, svakako preporučam posjet nekoj od naših sveučilišnih knjižnica i čitanje: "Leasing - Ugovori o leasingu u inozemnom, međunarodnom i našem trgovačkom (privrednom) pravu" - posebni otisak iz lista "Informator" br. 3654 od 15.2. 1989.

Zadovoljni odgovorom?
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2004., 22:44   #5
Re: Re: Re: Re: Operativni leasing za nekretine???

Quote:
Vojky kaže:
[B

Zadovoljni odgovorom? [/B]
Možda da se nadovežem s još jednom razlikom, kod operativnog leasinga predmet leasinga ne ulazi u bilancu (nalazi se u bilanci davatelja leasinga) i cjelokupni iznos najma se vodi kao trošak, dok kod financijskog leasinga kao trošak se vodi samo kamata, te predmet leasinga se iskazuje u bilanci primatelja leasinga koji istekom istog postaje i vlasnik tog predmeta.

Naravno to vrijedi za pravnu osobu.

Pozdrav
__________________
"Reci mi s kim se družiš, pa ću ti reći tko si!!!"
Nepobjedivi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2004., 17:00   #6
Evo, nakon što sam dugo bila aktivni čitač ovog foruma, napokon se registrirah

Dugo sam se pitala kad će se netko konačno sjetiti opertivnog lizinga kod nekretnina?

Kod operativnog lizinga davatelj lizinga je vlasnik predmata pa je neplatiše puno lakše i brže riješiti nego kod kredita.

Hypo leasing (mislim da su oni u igri) za sada jedini daje mogućnost da onaj tko je korisnik predmeta leasinga taj isti predmet i otkupi (kod operativnog leasinga).

Hypo leasing kupi kuću od Horvatinčića, potpiše ugovor s tobom, ti uplatiš 20% pologa, 20 godina plaćaš svoje rate i nakon 20 godina otatak vrijednosti je 20% koje si ti već uplatio i lijepo možeš postati vlasnikom.

Ja mislim da fora u sljedećem...

Leasing kuća kupi nekretninu od Horvatinčića, PDV stavi u pretporez, a na najam stambenog prostora ne ide PDV.
U ovom slučaju PDV iznosi cca 180-200 Eur/m2*200m2(manja kućica)=40000 Eur.
Tih 40000 Eur lijepo vrte i oplođuju i nakon 20 godina s tobom skolpe ugovor o prodaji nekretnine i u tom su trenutku obveznici PDV-a. A koliko će vrijediti 40000 Eur za 20 godina.

Eto, kako se meni izgleda ta priča
Mislim da se sve vrti oko PDV-a koji je uisinu lijepa cifra
Soprano is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2004., 23:16   #7
Quote:
Soprano kaže:
Hypo leasing kupi kuću od Horvatinčića, potpiše ugovor s tobom, ti uplatiš 20% pologa, 20 godina plaćaš svoje rate i nakon 20 godina otatak vrijednosti je 20% koje si ti već uplatio i lijepo možeš postati vlasnikom.

Ja mislim da fora u sljedećem...

Leasing kuća kupi nekretninu od Horvatinčića, PDV stavi u pretporez, a na najam stambenog prostora ne ide PDV.
U ovom slučaju PDV iznosi cca 180-200 Eur/m2*200m2(manja kućica)=40000 Eur.
Tih 40000 Eur lijepo vrte i oplođuju i nakon 20 godina s tobom skolpe ugovor o prodaji nekretnine i u tom su trenutku obveznici PDV-a. A koliko će vrijediti 40000 Eur za 20 godina.

Eto, kako se meni izgleda ta priča
Mislim da se sve vrti oko PDV-a koji je uisinu lijepa cifra
Ako bi se unaprijed ugovorio otkup stana - onda bi Porezna uprava s pravom taj ugovor smatrala otplatom na kredit, a ne operativnim leasingom! U hrvatskom pravu se gleda što ugovor stvarno predstavlja, a ne što na naslovnici piše.

A ako se otkup ne ugovori - teško da bi tko pristao na takav ugovor.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2004., 07:21   #8
A kolika je razlika u anuitetu otplate u operativnom lesingu i klasičnom stambenom kreditu? Istina je da i kod stambenog kredita, ako je veći, nema kupac vlasništvo nad nekretninom dok je ne otplati, ali je može prodati ako je netko zainteresiran za kupnju pod hipotekom ili ponudi toliki novac za otplatu tog kredita i skidanje hipoteke.
remoh is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2004., 10:11   #9
Quote:
remoh kaže:
A kolika je razlika u anuitetu otplate u operativnom lesingu i klasičnom stambenom kreditu? Istina je da i kod stambenog kredita, ako je veći, nema kupac vlasništvo nad nekretninom dok je ne otplati, ali je može prodati ako je netko zainteresiran za kupnju pod hipotekom ili ponudi toliki novac za otplatu tog kredita i skidanje hipoteke.
Kod stambenog kredita - kupac si čim kupiš stan. Visina rate s tim nema veze.

Također - možeš prodati nekretninu pod hipotekom, banku se to ne tiče, ali je pitanje hoćeš li naći kupca...
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2004., 00:09   #10
Kada pravna osoba kupuje stan, kužim prednosti operativnog lizinga. Ali nije mi potpuno jasno kakva je svrha lizinga u slučaju fizičke osobe? Ustvari, kakva je razlika između lizinga i klasičnog rentanja stana? Jedino što bi kod rentanja imao pravo na poreznu olakšicu a ovako ne. Ima li netko strpljenja da pojasni?
 
Odgovori s citatom
Old 29.07.2004., 14:18   #11
na znam baš točno ali postoje neki uvjeti(situacije) u kojima i fizičke osobe imaju pravo na priznavanje pretporeza(a ne mislim na formu obrta)...znači lizing ti se isplati jer za približno istu ratu imaš udio PDV-a koji ti se prizna
brzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2004., 11:27   #12
Jamac za leasing

Ukratko, kupujemo auto na leasing i ženi su rekli da joj zbog malih primanja treba dodatni jamac. Nisam neki stručnjak za banke i financije, ali mi se ovo čini kao kontradikcija - leasing znači da je auto vlasništvo leasing kuće (na pet godina), što je sasvim suprotno od kredita. Kakav dodatni jamac na leasing?!?

I da, još im trebamo dat 20% vrijednosti auta na početku leasinga, kao polog. Samo sam čekao kad će mi reć da i stan trebamo vinkulirat na njihovo ime kao garanciju.


Komentari?
__________________
'Music is your own experience, your own thoughts, your wisdom. If you don't live it, it won't come out of your horn.' - Charlie Parker
Baan Dar is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2004., 12:11   #13
najvjerojatnije se radi o financijskom leasingu a to znači da po isteku leasinga, vlasništvo nad autom prelazi na primatelja leasinga - za razliku od operativnog leasinga kod kojeg se predmet leasinga vraća leasing kući.
znam da pravne osobe opremu koju uzimaju na (financijski) leasing u knjigama vode kao svoju imovinu pa nema razlike kada se radi o fizičkoj osobi.

suštinski nema razlike između kredita i financijskog leasinga, osim što bi procedura kod leasiga trebala biti brža i jednostavnija.
što se tiče osiguranje plaćanja, naravno da se leasing kuće (kao i banke) pokušavaju maksimalno zaštiti.
bitno je dobro se informirati, detaljno pročitati pravila leasinga , pogotovo ono što piše sitnim slovima jer kada se nešto dogodi , primatelji leasinga često ostanu zatečeni.
frendovi su imali totalku na autu koje su uzeli na leasing (na firmu); sada muku muče s euroherzom (kasko osiguranje je obvezno) oko isplate , a u međuvremenu i dalje plaćaju rate leasinga. doduše, isto bi bilo da je auto i na kredit.
octavia is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2004., 12:26   #14
Nevezano za temu, poznanik iz jedne auto kuće mi je rekao da je nenormalno visok postotak kupaca kojima se oduzima auto zbog neplaćanja 2. rate. Pazi, nije riječ o tridesetoj ili četrdesetoj, nego ljudi kupe auto od 150 ili 200.000 kn i nemaju za 2. ratu platit
Vjerojatno su i za prvu novac posudili.
Financijsko obrazovanje bi trebalo ići u osnovne škole...
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2004., 12:34   #15
Quote:
octavia kaže:
najvjerojatnije se radi o financijskom leasingu a to znači da po isteku leasinga, vlasništvo nad autom prelazi na primatelja leasinga - za razliku od operativnog leasinga kod kojeg se predmet leasinga vraća leasing kući.
znam da pravne osobe opremu koju uzimaju na (financijski) leasing u knjigama vode kao svoju imovinu pa nema razlike kada se radi o fizičkoj osobi.

suštinski nema razlike između kredita i financijskog leasinga, osim što bi procedura kod leasiga trebala biti brža i jednostavnija.
što se tiče osiguranje plaćanja, naravno da se leasing kuće (kao i banke) pokušavaju maksimalno zaštiti.
bitno je dobro se informirati, detaljno pročitati pravila leasinga , pogotovo ono što piše sitnim slovima jer kada se nešto dogodi , primatelji leasinga često ostanu zatečeni.
frendovi su imali totalku na autu koje su uzeli na leasing (na firmu); sada muku muče s euroherzom (kasko osiguranje je obvezno) oko isplate , a u međuvremenu i dalje plaćaju rate leasinga. doduše, isto bi bilo da je auto i na kredit.
U pravu si, radi se o financijskom leasingu. Ali suštinska razlika između kredita i leasinga kako je ja doživljavam je da je tijekom otplate leasinga vlasnik auta leasing kuća, a tek NAKON otplate auto prelazi u naše vlasništvo. Što mi se, uzevši u obzir polog, čini kao puno previše za tražit za garanciju. Ali dobro, samo kukam u prazno jer nemamo baš neki izbor, toliko keša nemamo, a kredit je još teže za dobit.

A ovo s totalkom si isto u pravu. Ali totalka je totalka, i ako platiš sve kešom opet nećeš dobit dovoljno novaca za kupit isti auto (godine starosti i očuvanost), a ako uzmeš na kredit opet ga moraš otplaćivat.
__________________
'Music is your own experience, your own thoughts, your wisdom. If you don't live it, it won't come out of your horn.' - Charlie Parker
Baan Dar is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2004., 12:35   #16
Quote:
banderas kaže:
Financijsko obrazovanje bi trebalo ići u osnovne škole...

Apsolutno.
__________________
'Music is your own experience, your own thoughts, your wisdom. If you don't live it, it won't come out of your horn.' - Charlie Parker
Baan Dar is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2004., 12:41   #17
Quote:
banderas kaže:
Nevezano za temu, poznanik iz jedne auto kuće mi je rekao da je nenormalno visok postotak kupaca kojima se oduzima auto zbog neplaćanja 2. rate. Pazi, nije riječ o tridesetoj ili četrdesetoj, nego ljudi kupe auto od 150 ili 200.000 kn i nemaju za 2. ratu platit
Vjerojatno su i za prvu novac posudili.
Financijsko obrazovanje bi trebalo ići u osnovne škole...
svaki put se iznova začudim koliko malo se Hrvati informiraju prije nego uđu u neke financijske angažmane.
čini mi se da se velik dio njih vodi onom "lako ćemo".
octavia is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2004., 12:59   #18
Quote:
Baan Dar kaže:
U pravu si, radi se o financijskom leasingu. Ali suštinska razlika između kredita i leasinga kako je ja doživljavam je da je tijekom otplate leasinga vlasnik auta leasing kuća, a tek NAKON otplate auto prelazi u naše vlasništvo. Što mi se, uzevši u obzir polog, čini kao puno previše za tražit za garanciju. Ali dobro, samo kukam u prazno jer nemamo baš neki izbor, toliko keša nemamo, a kredit je još teže za dobit.
kad govorimo o financijskom leasingu, to je formalna razlika, a suštinska je da za tebe nema razlike radilo se o leasingu ili o kreditu.
leasing ćeš dobiti brže, uz manje komplikacija, na jednom mjestu, možda uz manje troškova (!?) ali će zato leasing kuća tražiti svoje.
ja bih tražila ponudu i na kredit i na leasing, izračunala sve troškove, uključujući i kamatu na dati depozit. nisam sigurna da li je u konačnici financ. leasing isplativiji od bankarskog kredita - uz opasku da vremenski aspekt ne uzimam u obzir .
octavia is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2004., 14:37   #19
Eh, a tko im je kriv što su kasko uzeli u Eurohercu, ljudi se pomame jer lakše srede bonus, a u ovakvim situacijama jao.
I ja sma imala totalku, gamad iz Euroherca me maltretirala i lijepo sam iskoristila kakso preko Croatije i priča gotova za 15 dana i novčići na mom računu. I da, poslije njihove isplate kupila sam opet isti auto, nisam izgubila ni kune
Soprano is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2004., 15:09   #20
Re: Jamac za leasing

Quote:
Baan Dar kaže:
Ukratko, kupujemo auto na leasing i ženi su rekli da joj zbog malih primanja treba dodatni jamac. Nisam neki stručnjak za banke i financije, ali mi se ovo čini kao kontradikcija - leasing znači da je auto vlasništvo leasing kuće (na pet godina), što je sasvim suprotno od kredita. Kakav dodatni jamac na leasing?!?

I da, još im trebamo dat 20% vrijednosti auta na početku leasinga, kao polog. Samo sam čekao kad će mi reć da i stan trebamo vinkulirat na njihovo ime kao garanciju.
Dragi prijatelju, ne kupuješ ti auto na leasing - nego na kredit. Leasing ti nema ni pologa ni jamaca...

Ja više ne bih došao u takvu "leasing" kuću.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:41.