Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.09.2010., 19:16   #221
Quote:
majdo10 kaže: Pogledaj post
poštovani
možete li mi preporučiti aparate MIG-MAG od 300-tinjak Ampera koje prodajete i zastupate ,u fazi sam nabavke novog aparata pa me zanima što da uzmem.
Poštovanje,ako možete u kratko opisat koju žicu koristite,debljine materijala koji se zavaruje,jer imamo više vrsta uređaja sa dodavačem žice i bez dodavača, i ako nije problem iz kojeg ste dijela RH
speedglas is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2010., 20:51   #222
Quote:
Lincoln kaže: Pogledaj post
Pitanje...kada se položi atest za zavarivača, jel on vrijedi za stalno ili se to mora nakon nekog vremena obnavljati?
Atest vrijedi dvije godine, stim da ti predlazem ako zelis da posjedujes atest onda da ga platis sam i papirologiju kopiras i ovjeris kod javnog biljeznika da je vjerodostojan orginalu. Zbog cega: zbog toga jer svaka firma koja ti to plati pokusat ce te zadrzati te dvije godine na poslu inace ako das otkaz nece ti dati atest da ga nosis sa sobom.
vidnikdoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2010., 21:34   #223
Quote:
vidnikdoo kaže: Pogledaj post
Atest vrijedi dvije godine, stim da ti predlazem ako zelis da posjedujes atest onda da ga platis sam i papirologiju kopiras i ovjeris kod javnog biljeznika da je vjerodostojan orginalu. Zbog cega: zbog toga jer svaka firma koja ti to plati pokusat ce te zadrzati te dvije godine na poslu inace ako das otkaz nece ti dati atest da ga nosis sa sobom.
vidnik, kao prvo, mail koji ste ostavili je nevazeci, tocnije ne postoji, napisao sam u prethodnim postovima, dajte se oko toga izjasnite, to kao prvo

a kao drugo, atest ili certifikat ne vrijedi dvije godine, to nije pravilo, postoje certifikati koji traju godinu dana, postoje oni koji vrijede 2 godine no moraju se 'osvjeziti' svakih 6 mjeseci, postoje stotine registara, nama najpoznatiji su tüv, rina, lloyd..., svatko ima svoja pravila, propise, standarde... atesti se razlikuju po puno stvari, trajanje i registre smo vec spomenuli jel, onda postoje razlike u postupku, pa tako za npr mig postupak postoji hrpa, jedan od najzahtjevniji je postupkom 136 ssnb, ili isto tako 6g pozicija, ona je zahtjevna tj smatra se najzahtjevnijom za sve postupke (mig, wig, rel).

kao trece, vas savijet oko posjedovanja atesta je, iz mojeg iskustva, u najmanju ruku smijesan i rasipan, dakle ovo sto sam samo podebljao da prvo pokusam demantirat; savjetujete da netko sam plati atestaciju i ovjeri, pa to je smjesno, a za sta da atestira?? stotine i tisuce je vrsti certifikata! ali onaj koji vas poslusa ode i plati taj atest, cini mi se da je po tüv standardu koji je u RH najzastupljeniji svaka pozicija negdje izmedju 1500-1800kn, a jedna pozicija, bez obzira dali je pw ili fw naprimjer, ne vrijedi nista, znaci treba 3 pozicij, 2 spmentue i lom kutnog zavara, pa si izracunajte koliko to kosta, i onda neki poslodavac zatrazi poziciju 6g, ili neki sasvim drugi, i sto onda???

a ovo sto sam podebljao i podvukao, pa sta meni vrijedi 10 certifikata koje drzim u ladici, pa recimo da vrijedi, ako ih dostavljam uz CV, no to su samo obicni papiri, gdje god da dodjem u najmanju ruku pred nekakvim tehnologom moram 'dati radnu probu', tehnolog ce iz toga sve vidjeti, za inozemstvo mora biti atest, nekog odredjenog registra jel.
i firma koja financira certifikaciju, a to cini svaka firma, samo kreten moze traziti zavarivaca sa vazecim certifikatom i racunati da ce ga naci, da ne govorim ako ih trazi npr 10 ili vise, i sad mene firma posalje na atest, odveze me 1000-2000km na teren i naravno u placeni smjestaj (bolja firma ima organizirane i obroke), i npr ja dam otkaz nakon 6mj, pa sta ce meni njihov atest, zasto bi uopce i trazio da mi ga daju ili prodaju osim ako se ne radio o kolekcionarstvu, i tako cu preci u firmu koja treba nesto sasvim drugu, ali sve da je i isto, cak i za isti registar, traziti ce ponavljanje certifikacije

tako da gospodine vidnikdoo, vrlo ste mi sumljivi pocevsi sa vasim oglasom koji ne vrijedi apsolutno nista, zatim sumljivo izrazavanje i na kraju smijesni savijeti, pa eto, ako mi to mozete malo pojasniti, mislim da dijelite savjete a ustvari nemate pojma o certifikatima i zavarivanju uopce, kad ja kao obicni radnik znam ovoliko, zamislite da ovaj vas post procita kakav tehnolog ili instruktor zavarivanja, dajte se skoncentrirajte malo
cohkka is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2010., 16:56   #224
Znači taj atest se obnavlja, e sad me zanima na koji način se obnavlja, jel moraš sve ponovno prolazit ono što se učilo na tečaju ili samo produžiš taj certifikat? I još, preko koga se obnavlja, preko firme u kojoj si zaposlen ili tamo gdje si polazio tečaj?
Lincoln is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2010., 19:08   #225
Quote:
Lincoln kaže: Pogledaj post
Znači taj atest se obnavlja, e sad me zanima na koji način se obnavlja, jel moraš sve ponovno prolazit ono što se učilo na tečaju ili samo produžiš taj certifikat? I još, preko koga se obnavlja, preko firme u kojoj si zaposlen ili tamo gdje si polazio tečaj?
obnavlja se na nacin na koji si ga i polozio, ili drugacije ako tako inzistira tehnolog, investitor, nadzor... ako ga obnavljas logicno je da nisi mijenjao poslodavca, ukoliko ga promjenis a ovaj treba isto sve ali drugi registar, onda ne obnavljas/produzujes vec ponovno atestiras.

ono sto ucis na tecaju i ono sto kao zavarivac radis je isto kao i razlika izmedju toga da ides u skolu ili radis i boris se kroz zivot, tako da u slucaju certifikacije ili obnavljanja vazeceg certifikata, nadlezni te moze traziti i nesto sto nisi ucio na tecaju, to se podrazumjeva, bilo prakticno ili teoretski
cohkka is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2010., 16:51   #226
Quote:
cohkka kaže: Pogledaj post
vidnik, kao prvo, mail koji ste ostavili je nevazeci, tocnije ne postoji, napisao sam u prethodnim postovima, dajte se oko toga izjasnite, to kao prvo

a kao drugo, atest ili certifikat ne vrijedi dvije godine, to nije pravilo, postoje certifikati koji traju godinu dana, postoje oni koji vrijede 2 godine no moraju se 'osvjeziti' svakih 6 mjeseci, postoje stotine registara, nama najpoznatiji su tüv, rina, lloyd..., svatko ima svoja pravila, propise, standarde... atesti se razlikuju po puno stvari, trajanje i registre smo vec spomenuli jel, onda postoje razlike u postupku, pa tako za npr mig postupak postoji hrpa, jedan od najzahtjevniji je postupkom 136 ssnb, ili isto tako 6g pozicija, ona je zahtjevna tj smatra se najzahtjevnijom za sve postupke (mig, wig, rel).

kao trece, vas savijet oko posjedovanja atesta je, iz mojeg iskustva, u najmanju ruku smijesan i rasipan, dakle ovo sto sam samo podebljao da prvo pokusam demantirat; savjetujete da netko sam plati atestaciju i ovjeri, pa to je smjesno, a za sta da atestira?? stotine i tisuce je vrsti certifikata! ali onaj koji vas poslusa ode i plati taj atest, cini mi se da je po tüv standardu koji je u RH najzastupljeniji svaka pozicija negdje izmedju 1500-1800kn, a jedna pozicija, bez obzira dali je pw ili fw naprimjer, ne vrijedi nista, znaci treba 3 pozicij, 2 spmentue i lom kutnog zavara, pa si izracunajte koliko to kosta, i onda neki poslodavac zatrazi poziciju 6g, ili neki sasvim drugi, i sto onda???

a ovo sto sam podebljao i podvukao, pa sta meni vrijedi 10 certifikata koje drzim u ladici, pa recimo da vrijedi, ako ih dostavljam uz CV, no to su samo obicni papiri, gdje god da dodjem u najmanju ruku pred nekakvim tehnologom moram 'dati radnu probu', tehnolog ce iz toga sve vidjeti, za inozemstvo mora biti atest, nekog odredjenog registra jel.
i firma koja financira certifikaciju, a to cini svaka firma, samo kreten moze traziti zavarivaca sa vazecim certifikatom i racunati da ce ga naci, da ne govorim ako ih trazi npr 10 ili vise, i sad mene firma posalje na atest, odveze me 1000-2000km na teren i naravno u placeni smjestaj (bolja firma ima organizirane i obroke), i npr ja dam otkaz nakon 6mj, pa sta ce meni njihov atest, zasto bi uopce i trazio da mi ga daju ili prodaju osim ako se ne radio o kolekcionarstvu, i tako cu preci u firmu koja treba nesto sasvim drugu, ali sve da je i isto, cak i za isti registar, traziti ce ponavljanje certifikacije

tako da gospodine vidnikdoo, vrlo ste mi sumljivi pocevsi sa vasim oglasom koji ne vrijedi apsolutno nista, zatim sumljivo izrazavanje i na kraju smijesni savijeti, pa eto, ako mi to mozete malo pojasniti, mislim da dijelite savjete a ustvari nemate pojma o certifikatima i zavarivanju uopce, kad ja kao obicni radnik znam ovoliko, zamislite da ovaj vas post procita kakav tehnolog ili instruktor zavarivanja, dajte se skoncentrirajte malo

Ovako prvo cu se ispricati za adresu jer sam ovih dana bez glave zbog posla znaci ako nekoga zanima rad u Njemackoj ( argonci ) neka se jave na adresu [email protected] ili broj 091 169 66 94 i dobice ostale informacije.
E sad nezelim se niskim prepirati ovdje jer nismo valjda zbog toga tu.
Posto je covjek pitao dali zna netko koliko vrijedi atest pretpostavka je da zna gdje ce radit jer se raspituje za isto ,a o vrstama atesta necemo raspravljat jer to nitko nije ni spomenuo. Slazem se da je glupost drzati atest u ladici ali ako imas viziju sta ces raditi onda zasto ga nemat. Mi smo imali iskustvo sa ljudimada su imali polozen atest za dobijeni posao i stupali smo sa njihovim bivsim firmama u kontakt htjeli smo da platimo za uzvrat smo dobili pljuvanje po ljudima koi su se pokazali izvrsnim variocima na kraju.
Zasto sam rekao dvije godine zato sto ljudi se najvise ovdje raspituju o odlasku van. Trenutno je najlakse otici u Njemacku na remont termoelektrana. Tamo se radi sa materijalim P91 , cromo 7, 13 cromo za te materijale mozete poloziti u Djuri atest i vrijedi 2 god.
Da nebi netko mislio da nagovaram iz razloga sto imam firmu , nenagovaram jer za nase ljude mi rjesavamo ateste. Sto se tice odlaska za inozemstvo raditi procedura je takva da ce vas svatko odvesti gore na probni rad od 8 sati i da morate proci gore. Jos jedno lose iskustvo je to da svaki covjek moze imati los dan i da padne. Procedura je sljedeca nadjete firmu, odete jedan dan na probno , ako prodjete udara vam se viza i za 3-4 dana ste gore.
Jos jednom se ispricavam zbog pogresmo upisane adrese ali tko je trebao kontaktirat imao je ispravan broj mobitela.
vidnikdoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2010., 11:16   #227
Quote:
vidnikdoo kaže: Pogledaj post
Ovako prvo cu se ispricati za adresu jer sam ovih dana bez glave zbog posla znaci ako nekoga zanima rad u Njemackoj ( argonci ) neka se jave na adresu [email protected] ili broj 091 169 66 94 begin_of_the_skype_highlighting              091 169 66 94      end_of_the_skype_highlighting i dobice ostale informacije.
E sad nezelim se niskim prepirati ovdje jer nismo valjda zbog toga tu.
Posto je covjek pitao dali zna netko koliko vrijedi atest pretpostavka je da zna gdje ce radit jer se raspituje za isto ,a o vrstama atesta necemo raspravljat jer to nitko nije ni spomenuo. Slazem se da je glupost drzati atest u ladici ali ako imas viziju sta ces raditi onda zasto ga nemat. Mi smo imali iskustvo sa ljudimada su imali polozen atest za dobijeni posao i stupali smo sa njihovim bivsim firmama u kontakt htjeli smo da platimo za uzvrat smo dobili pljuvanje po ljudima koi su se pokazali izvrsnim variocima na kraju.
Zasto sam rekao dvije godine zato sto ljudi se najvise ovdje raspituju o odlasku van. Trenutno je najlakse otici u Njemacku na remont termoelektrana. Tamo se radi sa materijalim P91 , cromo 7, 13 cromo za te materijale mozete poloziti u Djuri atest i vrijedi 2 god.
Da nebi netko mislio da nagovaram iz razloga sto imam firmu , nenagovaram jer za nase ljude mi rjesavamo ateste. Sto se tice odlaska za inozemstvo raditi procedura je takva da ce vas svatko odvesti gore na probni rad od 8 sati i da morate proci gore. Jos jedno lose iskustvo je to da svaki covjek moze imati los dan i da padne. Procedura je sljedeca nadjete firmu, odete jedan dan na probno , ako prodjete udara vam se viza i za 3-4 dana ste gore.
Jos jednom se ispricavam zbog pogresmo upisane adrese ali tko je trebao kontaktirat imao je ispravan broj mobitela.
nije problem pogresno upisana mail adresa, vec sam pomislio da ignorirate prethodno napisan post koji je ukazivao na nepostojanje takve mail adrese, sto se tice broja telefona, ja sam vas kontaktirao iz inozemstva, ponudjene su 2 opcije za komunikaciju, dakle mobitel i mail,obzirom da sam sa mobitelom bio u roamingu smatrao sam da je mail sasvim dovoljan, cak stovise, i bolji od kakvog kratkog razgovora ili jos gore sms-a. no dobro.

trenutno su u njemackoj aktualne TE, bilo remont ili novogradnja, jer brodogradnja trenutno stagnira i tu je tesko upasti, pogotovo usporedjujuci unazad 5-6 godina. no kod poslova vezanih za TE vrlo je bitno dali se radi o remontu ili pak o novogradnji, jer primjerice remont TE je jedan od najprljavijih poslova koji sam ja ikada radio, pa i najopasniji odnosno najveci su rizici za ozljedjivanje prisutni

jos samo da se kratko izjasnim oko certifikata, dakle, nikome ne savjetujem polaganje bilo kojeg atesta na vlastiti racun, izuzev ako isti otvara neki odlican posao i za isto se ima dogovor napismeno ili bilo kako sluzbeno, certifikacija je skupa, rizicna i ima vijek trajanja, a s druge strane tvrtke financiraju istu tu certifikaciju i zadrzavaju dokument dokle god radnik radi za njeih i dokle god mora imati arhiviran certifikat za posao koji obavlja, i nije to tako samo za zavarivace, e sad dali ce tvrtka po raskidu ili istjecanju ugovora o pojedincu govoriti pozitivno ili negativno, to je vec druga tema, uglavnom, ja osobno u ovome trenutku posjedjum certifikate za 3 postupka, neki vise ne vrijede no neki vrijedi i po godinu i pol jos, u putovnici imam 3 vize za zemlje unutar eu (ukljucujuci i popratnu radnu dozvolu), i na kraju, sto mi to sve vrijedi... a gdje bih bio da sam samo 10% certifikata financirao sam!? eto, toliko
cohkka is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2010., 18:11   #228
Eto ga sad smo se slozili oko mnogih stvari.
vidnikdoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2010., 23:26   #229
a ima li firmi koje trebaju usluge EWE inžinjera??? znači praćenje i dokumentiranje zavarivačkih radova. i kako se kreću njihove plaće?
bagerman is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2010., 10:50   #230
Quote:
speedglas kaže: Pogledaj post
Poštovanje,ako možete u kratko opisat koju žicu koristite,debljine materijala koji se zavaruje,jer imamo više vrsta uređaja sa dodavačem žice i bez dodavača, i ako nije problem iz kojeg ste dijela RH
javljam se iz donjeg miholjca treba mi aparat za sučeono zavarivanje limova debljine 15 mm s provarom korjena, puna žica niskolegirani i nelegirani čelici.
bez dodavača žice nekakav kompaktni uredjaj za neku srednju cijenu koštanja
majdo10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2010., 19:58   #231
Pozdravjam sve jos jednom na ovoj stranici. Potrebno mi je 10 TIG zavarivaca za rad u Njemackoj. Cijena po satu se krece od 15-20 EUR po satu i plus smjestaj. Moze se raditi i po 260h mjesecno. Zainteresirani neka mi se jave na mobitel 091 169 66 94 ili na mail [email protected]
vidnikdoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2010., 20:07   #232
Quote:
darko rr kaže: Pogledaj post
POMOOOĆ.Dali itko zna kakve su plaće rel zavarivača u ULJANIKU na brodogradnji,jesu li redovite?Molim samo ozbiljne odgovore.Unaprijed vam se zahvaljujem.
Oko 30 kn. Sve se vrti oko toga, negdje samarendom negdje sa smjestajem bez marende isl ali oko 30 kn
vidnikdoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2010., 19:23   #233
Quote:
majdo10 kaže: Pogledaj post
javljam se iz donjeg miholjca treba mi aparat za sučeono zavarivanje limova debljine 15 mm s provarom korjena, puna žica niskolegirani i nelegirani čelici.
bez dodavača žice nekakav kompaktni uredjaj za neku srednju cijenu koštanja
Pozdrav,ja bih preporučio POWERTEC 420C PRO ,malo opširnije možete vidjet na našoj stranici www.trea trade
speedglas is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2010., 15:41   #234
Quote:
speedglas kaže: Pogledaj post
Pozdrav,ja bih preporučio POWERTEC 420C PRO ,malo opširnije možete vidjet na našoj stranici www.trea trade
koja je cijena takvog stroja?
majdo10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2010., 21:46   #235
Quote:
majdo10 kaže: Pogledaj post
koja je cijena takvog stroja?
cijena je cca 19.000 kn + pdv, zračno hlađenje
speedglas is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2010., 22:19   #236
za te pare imam fronius 340 A
majdo10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2010., 22:20   #237
pozdravljam!
1-atest moze vrijediti 4 godine, a ne samo dvije, sto se tice EN-a..a prema ASME kodovima i puno dulje

1.1-naravno, moras atestirati kod ustanove koja ce ti nakon dvije godine na temelju nekakvih papira (RT izvjestaja i sl.) produziti za jos dvije godine, npr. slovenski TUV

1.1.1-svakih 6 mjeseci atest moze i MORA produziti IWI (ako pricamo o atestima prema EN)

1.2-po pravilu imas pravo traziti dva orginalna primjerka koja platis isto kao i jedan stoga ne blebeci o javnom biljezniku

1.2.2-i bez javnog biljeznika kopija u boji prolazi bez problema skoro pa svagdje

1.3-tuv nije standard vec notified body koji moze dati atest..standardi su EN 287-1, EN 1418...

1.4-ne pricaj gluposti o "pozicijama" (nisu ovo crtezi) vec procitaj malo norme pa onda mozemo o tome

1.5-radna proba se u svakom slucaju treba i mora dati..i ja bi da sam poslodavac bez obzira imao ti 1 ili 10 atesta prvo trazio da das probu, pa onda mozemo dalje

2-sta je to cromo 7? zica nekakva? napisi barem 7-crom ako ne znas o cemu pricas

2.1-i koji 7crom je u pitanju? slucajno postoje 2 koja kolaju po terenima; T/P 23 i T/P24 i lijepo po terenima u zadnje vrijeme lagano pucaju membrane radjenje od njih i pokazuju kvalitetu tih materijala

3.-13cromo? ni ne znate sta zavarujete a tu pricate kao da ste doktori znanosti

3.1-da nisi zaboravio "10 cromo" "11 cromo"?
addenda is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2010., 22:30   #238
Quote:
vidnikdoo kaže: Pogledaj post
Tamo se radi sa materijalim P91 , cromo 7, 13 cromo za te materijale mozete poloziti u Djuri atest i vrijedi 2 god.
gle ti, na 13CrMo4-5 polozis atest - vrijedi za sve materijale osim za austenitne, sto bi znacilo da ako zavaris atest na 13CrMo4-5 imas prava zavarivati i sve materijale 5. grupe ("kromove" tipa 10, 11, 13, 21...), a isto tako i 6. grupe (VM 12, P91, P92, 7 "kromove"..)a bogami i najobicnije 16Mo3, P235 i sl. materije.no radna proba ce pokazati da li si sposoban za to, stoga..okaci macku o rep na kojem materijalu atestiras jer ako mislis raditi vani- bez radne probe nema nista.
fajrunt!
addenda is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2010., 19:33   #239
Zasto cu sad odgovoriti:
samo zato sto ljudima pricas gluposti.
Ako nekoga zanima mi smo u njemacku poslali 15 ljudi od toga je proslo 4. Ovi ostali su vjerojatno i bolji od tebe zato sto ti lupas glupost a oni su zeljeli raditi.
Dali ce neko napisato cromo-7 ili 7-cromo ili 7-kromo to mene nezanima meni ljudi trebaju i ja sam ponudio posao. Sto se tice atesta to cu vam ponoviti na jednostavan nacin da ne petljam puno atest za P91 vrijedi vam ako ga polozite u Djuri 2 godine i nemorate ga produzavat jer da se treba produzavat valjda bi mi prvi to znali jer radimo na nuklearnoj termoelektrani. Ovo je moj zadnji komenar na ovu temu jer moj broj mobitela stoji u postu iznad i netreba mi da mi netko pametuje o poslu i govori da lupetam jer sve sto sam rekao rekao sam iz svog iskustva od kad sam otvorio firmu i poceoraditi. Nezelim nikoga vrijedjat.
Pozdrav
vidnikdoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2010., 22:30   #240
Quote:
vidnikdoo kaže: Pogledaj post
Zasto cu sad odgovoriti:
samo zato sto ljudima pricas gluposti.
Ako nekoga zanima mi smo u njemacku poslali 15 ljudi od toga je proslo 4. Ovi ostali su vjerojatno i bolji od tebe zato sto ti lupas glupost a oni su zeljeli raditi.
Dali ce neko napisato cromo-7 ili 7-cromo ili 7-kromo to mene nezanima meni ljudi trebaju i ja sam ponudio posao. Sto se tice atesta to cu vam ponoviti na jednostavan nacin da ne petljam puno atest za P91 vrijedi vam ako ga polozite u Djuri 2 godine i nemorate ga produzavat jer da se treba produzavat valjda bi mi prvi to znali jer radimo na nuklearnoj termoelektrani. Ovo je moj zadnji komenar na ovu temu jer moj broj mobitela stoji u postu iznad i netreba mi da mi netko pametuje o poslu i govori da lupetam jer sve sto sam rekao rekao sam iz svog iskustva od kad sam otvorio firmu i poceoraditi. Nezelim nikoga vrijedjat.
Pozdrav
1-ja NISAM zavarivac

2-a po kojem vi to propisima radite u termoelektrani? jel ti imas pojma o cemu pricas? tu si otvorio neku firmu i pricas gluposti o atestima...procitaj slobodno 287-1 normu za atestiranje i onda pametari da ti pise da atest vrijedi dvije godine..ok vrijedi, to stoji, ali produzenje nakon svakih 6 mjeseci u te dvije godine je neophodno..prva i osnovna stvar koju ne znas..
2.1-jos jednom, atest polozen na 13CrMo4-5 ili 10CrMo9-10 pokriva i X10CrMoVNb9-1..pa jos jednom, pogledaj prvo 13445-2 normu, pa onda 287-1, do tada nemamo sta pricat
addenda is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:13.