Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.07.2011., 16:12   #1
Ante Moškov

Pozdrav!
Imao bih nekoliko pitanja ili više kao tema za razmišljanje i razmatranje o Anti Moškovu. Ukoliko ima već posebna tema o njemu, neka administrator ovu spoji sa tom.

-Značaj i uticaj

Moškova se redovno navodi kao jednog od "rasova", tj.ustaških pukovnika iz sjene koji su imali veliki uticaj na Pavelića (svi su bili pripadnici "prve" emigracije). Koliko znam, bio je komandant Poglavnikovog tjelesnog sdruga (negdje stoji i u množini "tjelesni sdrugovi", da li je to ista formacija?), a zadnjih mjeseci Poglavnikovog tjelesnog sbora. Koliko je zaista on mogao utjecati na Pavelićeve odluke? Takođe, "rasovi" se smatraju odgovornima za brojne zločine ustaškog režima. Dok je za neke neupitno da su činili i naređivali zločine, nisam našao u literaturi da bi jedinice pod Moškovljevim vodstvom, kako god bile elitne, činile neke zločine, te bih molio da, ukoliko imate konkretne primjere, navedete ih. Takođe nikada nisam pročitao ništa o nekom stavu Moškova prema Srbima, Židovima, i inim "nepoželjnim" u NDH.
Ono što sam ja mogao razabrati iz vrlo opširnog i detaljnog iskaza koji je dao nakon izručenja jugoslovenskim vlastima, odavao je utisak čovjeka bez ličnih ambicija i želje za vlastitom koristi, potpuno posvećenog borbi za hrvatski narod, a na što ukazuju i neki detalji iz njegovog života, npr.činjenica je da je cijelu prvu emigraciju proveo u logorima u Italiji (izuzev kratkog perioda kada je otišao u Mađarsku radi operacije bruha), podnoseći sa ostalima sve nedaće takvog života tokom sedmogodišnje internacije na Liparima. Dalje, po povratku u zemlju nastavio je živjeti u vojarni sa ljudstvom, a poslije rata nije dao Paveliću da prisvoji opljačkano zlato.
Takođe, činjenica da se krajem 1945.sam ilegalno ubacio u zemlju da pokuša nastaviti borbu govori da nije mislio samo na svoju glavu.

-Odnos s Pavelićem u "drugoj" emigraciji

Izgleda da je njihov odnos "pukao" već u ljeto 1945, kada je odbio da da Paveliću ukradeno zlato i dragocjenosti iz Narodne banke, pa je iz Paveliću bliskih krugova optužen da je sve htio prisvojiti za sebe. Sam Moškov je u iskazu rekao da se prvi put i definitivno razočarao u Pavelića kada ga je vidio u blizini Judenburga kako panično bježi u šumu, tvrdeći da su mu Rusi za petama.

-Smrt

U knjizi "Tko je tko u NDH" stoji da je po izručenju "navodno" osuđen na smrt i pogubljen, čak je i umjesto datuma smrti samo stavljen upitnik. Da li se time implicira da mu je život pošteđen? Jugoslaviji je izručen iz Italije krajem 1946, a veći dio njegovog iskaza datira iz maja 1947. Zna li se kada mu je tačno održano suđenje i nešto određenije o njegovoj smrti.

Eto, ne zamjerite na nešto dužem uvodnom postu, volio bih da se o ovoj ličnosti razvije konstruktivna diskusija.
skijeveli is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2011., 19:17   #2
Rasovi nisu imali utjecaj na Pavelića, već su držali određenu moć u svojim rukama, što je različito .

Samo za informaciju, Ante Moškov je Bokelj.
Jäger is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2011., 19:37   #3
Quote:
Jäger kaže: Pogledaj post
Rasovi nisu imali utjecaj na Pavelića, već su držali određenu moć u svojim rukama, što je različito .

Samo za informaciju, Ante Moškov je Bokelj.
Znam, rodom je od Kotora
Mislio sam, ako je imao moć, da li je ona bila stvarna i kolika je bila. Ne sumnjam u moć Luburića ili Lisaka, koji je neprekidno bio uz Pavelića sve četiri godine, ali Moškov je odavao kako rekoh dojam čovjeka koji nije lično zainteresiran za vlastiti probitak, a u detaljnom iskazu koji je dao u istrazi nakon rata iznio je mnogo stvari koje mu možda i ne bi išle u prilog, pa je u zapisnik izjavio i da ideal hrvatske državnosti i hrvatske slobode ostaju njegove vodilje i dalje, što je teško očekivati od recimo jednog Pečnikara, da se kojom srećom na kraju našao na Moškovljevom mjestu.
skijeveli is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2011., 20:33   #4
Quote:
skijeveli kaže: Pogledaj post
Znam, rodom je od Kotora
Mislio sam, ako je imao moć, da li je ona bila stvarna i kolika je bila. Ne sumnjam u moć Luburića ili Lisaka, koji je neprekidno bio uz Pavelića sve četiri godine, ali Moškov je odavao kako rekoh dojam čovjeka koji nije lično zainteresiran za vlastiti probitak, a u detaljnom iskazu koji je dao u istrazi nakon rata iznio je mnogo stvari koje mu možda i ne bi išle u prilog, pa je u zapisnik izjavio i da ideal hrvatske državnosti i hrvatske slobode ostaju njegove vodilje i dalje, što je teško očekivati od recimo jednog Pečnikara, da se kojom srećom na kraju našao na Moškovljevom mjestu.
Da, istina, Moškov je ustaškoj ideji ostao odan do kraja.Ali treba reći i da je bio fanatično odan Paveliću tijekom rata, pa mu otud tolika moć (zapovjedništvo nad PTS-om, 1.HUD-om, itd.).Uz to je bio i dobar vojni zapovjednik, pa se sve lijepo preklapalo .
Jäger is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2011., 20:12   #5
Imaš koje slika od njega?
Jäger is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2011., 13:39   #6
Ja stičem dojam da je Moškov bio više idealista, nego pokvarenjak i zločinac za razliku od većine drugih iz Pavelićeve najbliže okoline. Zato sam i otvorio temu, ne bih li šta više o njemu saznao, ali izgleda da više od onoga što je objavljeno u jugoslovenskoj historiografskoj literaturi (uglavnom bazirano na njegovom epski opširnom iskazu, ili više njih) nema.
skijeveli is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2011., 17:29   #7
Quote:
Jäger kaže: Pogledaj post
Imaš koje slika od njega?


Fora su mi ti njegovi brkovi.
__________________
Štedi vodu. Pij pivo.
TomislavM is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:18.