Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.03.2009., 21:32   #41
mislim da je neko tu vec spomenuo - ali nekako je presutno presuceno...otkud vam sva ta struja? nije problem (bar ne toliki) baterija nego energija...opet s druge strane ajde da ste se jednom makli od auta na vodu i hydrogena...
hrexpat is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2009., 21:34   #42
Quote:
hrexpat kaže: Pogledaj post
mislim da je neko tu vec spomenuo - ali nekako je presutno presuceno...otkud vam sva ta struja?
Iz elektrana, jasno. Ne valja se zavaravat, ulaganja ce bit ogromna, a i bez fast breeder reaktora stanje automobila na struju bilo bi jako tesko odrzivo.
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2009., 21:37   #43
dobro ..znaci jos smo u sferi polu-fantazija...jer vidim neki vec rade studije gdje je bolje stavit elektro-crpku...na juznu il sjevernu stranu avenije...btw. ima jedna studija - "vrlo ozbiljna" o hydrogen pumpnim stanicama lociranim na dalmatini koje se snadbjevaju vjetrenjacama i solarnim elektranama ... pa reko da nisam kaj propustio....
hrexpat is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2009., 21:39   #44
Quote:
hrexpat kaže: Pogledaj post
dobro ..znaci jos smo u sferi polu-fantazija...jer vidim neki vec rade studije gdje je bolje stavit elektro-crpku...na juznu il sjevernu stranu avenije...
Pa i nismo. Tolika kolicina energije bi se mogla i danas ostvarit tj. danasnjom tehnologijom. Problem je međutim u tome sto cemo za 100 godina. Recimo, nastavimo li uran trosit ovakvim tempom kao sto ga trosimo danas, imamo ga za nekih 80 godina. Uvedemo li fast breeder tehnologiju (koja nije u sferi fantazija) imamo ga za 2500 godina danasnjim tempom. No, kad bi sutra masovno presli na elektromobile imali bi ogromne probleme, ogromne i to valja napomenut.
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2009., 21:41   #45
ja sam reko polu-fantazija ...prevedeno - probano i ne uspjelo za sad...sve ostalo je nonsens jer ne bus spaljivo naftu da bi ju pretvoril u elekriku za baterije - gubici su neisplativi...
ne prelazimo na elekromoblie ili hydrogenmobile da bi se vozili u istima besumno nego da bi se rijesili nafte....tj. fosilnih goriva - grijesim negdje?
hrexpat is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2009., 22:02   #46
da potkrijepim prethodni post;

The U.S. constructed two experimental breeder reactors, neither of which produced power commercially. The Enrico Fermi Nuclear Generating Station in Michigan was the first American fast breeder reactor but operated only from 1963 until 1972 before engineering problems led to a failed license renewal and subsequent decommissioning. Construction of the only other commercial fast breeder reactor in the U.S., the Clinch River plant in Tennessee, was halted in 1983 when Congress cut funding. Elsewhere in the world, only India, Russia, Japan and China currently have operational fast breeder reactor programs; the U.K., France and Germany have effectively shut down theirs.

http://www.sciam.com/article.cfm?id=...eact&topicID=7
hrexpat is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2009., 22:05   #47
Quote:
hrexpat kaže: Pogledaj post
j
ne prelazimo na elekromoblie ili hydrogenmobile da bi se vozili u istima besumno nego da bi se rijesili nafte....tj. fosilnih goriva - grijesim negdje?
Nuzno ne. Korisnost motora s unutrasnjim izgaranjem + mehanickog prijenosa je izrazito manja od elektromotora + popratnog elektromehanickog dijela. Dakle, isplatilo bi se i proizvodit tu struju od fosilnih goriva.
Sto se tice fast breedera, tehnologija tu uistinu nije komercijalna jos, pogotovo zbog niske cijene urana.
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2009., 22:09   #48
Quote:
hrexpat kaže: Pogledaj post
ja sam reko polu-fantazija ...prevedeno - probano i ne uspjelo za sad...sve ostalo je nonsens jer ne bus spaljivo naftu da bi ju pretvoril u elekriku za baterije - gubici su neisplativi...
ne prelazimo na elekromoblie ili hydrogenmobile da bi se vozili u istima besumno nego da bi se rijesili nafte....tj. fosilnih goriva - grijesim negdje?
A šta je sa geotermalnom ?
IMO najveći potencijal.
__________________
Our best hope is that the enemy kills so many of us that they become slightly depressed.
leafar is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2009., 22:10   #49
@tvrdom kurcu ....jos jedna kriva predodjba - razmatrana vec vise puta na ovom forumu - zbroji korisnost pretvorbe fosilnog goriva u elektricnu (u elektrani) + iskoristivosti baterije + iskoristivosti elekromotora s iskoristivosti motora s unutrasnjim izgaranjem....nemres zbrajat kruske i jabuke

imali smo tu na forumu i primjer gdje je koristeci isti princip mjesanja jabuka i bundeva hydrogen bil korisniji od baterije - opet fals rezoniranje...

ne bi covjek nikad preso s konja, vola i zaprege na motor i auto da mu nisu bili ekonomski isplativi....

Zadnje uređivanje hrexpat : 15.03.2009. at 22:18.
hrexpat is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2009., 22:14   #50
Quote:
leafar kaže: Pogledaj post
A šta je sa geotermalnom ?
IMO najveći potencijal.
je...samo ima i svoje probleme - u prvom redu ma koliko cudno zvucalo - nedostupna...ono kaj je nama dostupno i nema tak veliki potencijal - moze posluzit za grijanje domova, staklenika, toplica....ali za proizvodnju el.energije samo u vrlo limitiranim podrucjima...i limitirane kolicine....
hrexpat is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2009., 22:15   #51
Quote:
hrexpat kaže: Pogledaj post
- zbroji korisnost pretvorbe fosilnog goriva u elektricnu (u elektrani) + iskoristivosti baterije + iskoristivosti elekromotora s iskoristivosti motora s unutrasnjim izgaranjem....nemres zbrajat kruske i jabuke
Ni ne zbrajam kruske i jabuke. Ukoliko otpadnu toplinu (kogeneracija ili trigeneracija, CC) iskoristis imao bi mozda pozitivan saldo, ovako odoka gledano, da ne ulazim sad u proracune. Zato sam i rekao, bez ogromnih ulaganja (bilo u proizvodnju, prijenos, distribuciju i tehnologiju elektromobila samog), nista od toga. No, generalna ideja je rijesiti se fosilnih goriva, sto cemo jednom u buducnosti morati.

Zadnje uređivanje Monsignor.m : 15.03.2009. at 22:21.
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2009., 22:17   #52
pa na ovom linku pokazuju da mogu dobit geotermalnu tako da naprave pukotine ubrizgavanjem vode u vruće stijene i onda od tuda formirat uvijete za geotermalnu elektranu, te da tako nešto već funkcionira u Australiji, a da bi se adaptacijom dalo primjenit na velikim prostorima.
Normalno moguće da je to marketing BS od Googla
__________________
Our best hope is that the enemy kills so many of us that they become slightly depressed.
leafar is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2009., 22:20   #53
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
Ni ne zbrajam kruske i jabuke. Ukoliko otpadnu toplinu (kogeneracija ili trigeneracija, CC) iskoristis imao bi pozitivan saldo, ovako odoka gledano, da ne ulazim sad u proracune. Zato sam i rekao, bez ogromnih ulaganja (bilo u proizvodnju, prijenos, distribuciju i tehnologiju elektromobila samog), nista od toga. No, generalna ideja je rijesiti se fosilnih goriva, sto cemo jednom u buducnosti morati.
zbrajas stari zbrajas...pusti ko i trigeneraciju - uvati se zdravog razuma i bus vidil gdi grijesis...sam elekromotor je naravno efikasniji...ali on trazi izvor - a to je opet naftna, plinska ili ugljena elektrana...pa nisu ljudi bas tak blesavi bili do sad...
hrexpat is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2009., 22:25   #54
Quote:
leafar kaže: Pogledaj post
pa na ovom linku pokazuju da mogu dobit geotermalnu tako da naprave pukotine ubrizgavanjem vode u vruće stijene i onda od tuda formirat uvijete za geotermalnu elektranu, te da tako nešto već funkcionira u Australiji, a da bi se adaptacijom dalo primjenit na velikim prostorima.
Normalno moguće da je to marketing BS od Googla
nije marketing - to funkcionira ali u geografski limitiranim podrucijima....te vruce stijene su na razlicitim stranama svijeta na razlicitim dubinama ....i nama najcesce nedostupne.....ima tu i mas udrugih problema.....s jednim se 100% slazem - ta energija nije iskoristena koliko bi mogla i trebala bit - ali nemoze zamjenit foslina goriva, bar ne uz danasnju tehnologiju - a i sam tehnologija koja je prikazana je vrlo upitna kaj se iskoristivosti tice - kaj mislis kak pumpaju vodu unutra? i crpe van? na zgance? inace imas i blizih primjera - bazen mladosti na savi, npr....
hrexpat is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2009., 22:26   #55
Quote:
hrexpat kaže: Pogledaj post
sam elekromotor je naravno efikasniji...ali on trazi izvor - a to je opet naftna, plinska ili ugljena elektrana...pa nisu ljudi bas tak blesavi bili do sad...
Da, ali puno je veca korisnost parnog kotla na naftu ili ugljen u elektrani nego motora u autu. Kogeneracija je nuzna, jer tada u racun ukupne korisnosti ulazi i velik dio otpadne topline koji je iskoristen. Centralizirana proizvodnja energije u pravilu je uvijek efikasnija od distribuirane. No, bez detaljnog proracuna, ne bi htio licitirat, opet, generalna ideja je svakako rjesit se fosilnih goriva + smanjit potrosnju energije po pređenom kilometru. Elektropogon ima i nekih dodatnih dobrih osobina, no tu vise nismo u domeni energetike. No, opet, uz danasnju tehnologiju, elektromobil jos nije zreo.
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2009., 22:30   #56
joj..ajde recimo da smo se usaglasili...ali ipak nemrem ne rec nije "ili" nego "i" - al to je vec stvar logike....
ali zapravo se slazemo - rijesit prvo izvor energije - a onda transport i\ili spremnik iste....ne?
hrexpat is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2009., 22:33   #57
Quote:
hrexpat kaže: Pogledaj post
joj..ajde recimo da smo se usaglasili...
Pa nemas se tu sta usaglasit stvar je vidljiva iz aviona. Koliko sam skuzio i meni i tebi je energetika struka (ti si u nafti, ako se ne varam). Zrelost automobila da "sutra" zamijeni kompletni vozni park postoji samo u glavama zelenih.

Da je nafta ostala jos desetak godina na 140$ sigurno bi islo puno brze, ovako cemo vidit kako ce to polako ic.
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2009., 22:37   #58
i tu se slazemo...100 000% al jebi ga ljudi se vole jeftino vozit, peglamo karticu danas a sutra zovemo financijskog savjetnika....ko ce mislit o sutra...ja sam se samo ukljucio da ukazem na ono bitno - ljudi brkaju izvor sa transportom tj. skladistenjem energije ....velika razlika....inace nemrem smislit hydrogen - tak da mi je ovo s bayterijama veliko osvjezenje....bar na ovom forumu
hrexpat is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2009., 22:51   #59
evo malo i za elektroljubce - http://features.csmonitor.com/innova...-charge-ahead/
hrexpat is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2009., 22:53   #60
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
Da je nafta ostala jos desetak godina na 140$ sigurno bi islo puno brze, ovako cemo vidit kako ce to polako ic.
Ali i ovo je pomak, to je po meni bitno. I čim budu realno dostupno ovdije (da se cijene mogu mjerit s benzincem), ja ću uzet čak i uz kompromise (da npr. nemogu ić na duže puteve), jer mi se sviđa ideja i podržat ću ih.
__________________
Our best hope is that the enemy kills so many of us that they become slightly depressed.
leafar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:15.