Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.10.2011., 13:58   #1
Zakon o zabrani i sprječavanju obavljanja neregistrirane djelatnosti

Pozdrav!
Trebao bih nekog da mi malo bolje objasni točke ovog zakona.
http://narodne-novine.nn.hr/clanci/s...6_61_1349.html

Dakle imam neke stvari koje sam planirao staviti na prodaju na njuskalo. Na primjer da imam 100 magnetskih narukvica koje prodajem, kršim li tada navedeni zakon?
Ima li razlike ako prodajem 1 ili 100 istih predmeta?
Ako u gore navedenim primjerima kršim zakon, što mogu i što trebam napraviti da bude sve legalno.

Hvala.
Dex is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2011., 20:37   #2
100 narukvica si kupio od nekog i sad ih dalje želiš prodat.To bi ti se zvalo trgovina po zakonu o trgovini.Za trgovinu moraš bit registriran a ako nisi kriv si po tom zakonu koji si naveo (čl.5) i zakonu u trgovini.Naravno ako te tko uhvati.
"(1) Trgovina je, u smislu ovoga Zakona, gospodarska djelatnost kupnje i prodaje robe i/ili pružanja usluga u trgovini u svrhu ostvarivanja dobiti ili drugog gospodarskog učinka, na domaćem ili inozemnom tržištu."
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2011., 21:50   #3
a što ako recimo prodajem samo jednu koju sam slučajno našao doma...mislim na koji način bi odgovorni organi mogli utvrditi da sam prodao više od jedne?
Dex is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2011., 21:58   #4
Mogao si je i kupit sebi ali ti više ne ogovara pa bi je prodao.
Dva pametna bi te riješila na brzinu ali sumnjam da ćeš naići na takve.
Kazne jesu velike a ti nemaš ni za kaznu ni da uvališ nešto u džep pa nisi zanimljiv za takve vrste igre.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2011., 22:16   #5
A kak ce utvrdit dal sam stvarno nesto prodao, isto imam neke stari na njuskalu al ih micem u principu, bojim se tog zakona ..
Znaci prodajem jednu stvar vec 3 mjeseca , nisam ju prodao..ima neko ideju?
MMachéte is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2011., 23:25   #6
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
...Kazne jesu velike a ti nemaš ni za kaznu ni da uvališ nešto u džep pa nisi zanimljiv za takve vrste igre.
što si tiši više čuješ
nego sivkić znaš li možda dali se u pravilu provode takvi zakoni uopće? znam da je zakon relativno nov ali jesi li čuo možda da je itko kažnjen zbog takve vrste prodaje preko intenetskih oglasa i sličnog?
Dex is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2011., 07:37   #7
Ako recimo ja napravim oglasnik na USA serveru (a ima onih koji jako štite slobodu govora) tko me može natjerati da obavezno upisujem OIB? Nitko.
Dobro, to nije pitanje.

Zar oni stvarno misle da mogu regulirati internet?
DarkRyder is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2011., 08:34   #8
Takav zakon su trebali izglasat davno davno prije ali sad love u kasi pa sad je daj zakon da netkog uhvatimo.To je više za inspektorat koji radi vani a na oglasnike i ostalo je još rano iako neke službe prate i oglasnike zbog drugih radnji.Kako kod nas normalno još ne postoji ni neka prevelika svijest obavljnja posla u potpunosti i slabe veze između svih nadležnih službi ide ona "nije to moj posao" tako da takve prodaje prolaze.To je za one koji prodaju pored ceste bez ikakvih papira jer je njih najlakše uhvatit a i novine će pisat o tome.

Nisam ni znao za taj zakon dok ga nisi stavio a još manje čuo za nejog tko je oderan, ali vrijeme čini svoje.Malo smo usporeni i za demokraciju i ostalo ali se stvari pomalo gibaju.Nekom konačno plus a nekome minus.

Zašto kontrolirat USA server kad ćeš robu poslat poštom preko grane ili u RH pa se lako može kontrolirat.Koja sloboda govora?Imaš pravo oglašavat ako pod tim misliš na slobudu govora međutim nemaš pravo trgovat što nema nikakve veze sa govorom.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2011., 08:52   #9
Prodaja stvari preko oglasnika ide direktno na korist narodu koji koristi te usluge.
Bez obzira na prijevljenu djelatnost i plaćanje poreza, jer ipak stvari koje se prodaju na crno su jeftine. I to je ono što ljudi žele.

Ja ovo pišem kao kupac, a ne prodavatelj. Ako mi je neka stvar u oglasniku skuplja nego ebay, kupim to preko ebay-a, ali ako mi to brzo treba platim malo više i dobijem odmah.

npr:
HTC Sensation novi
oglasnik - 3200kn
dućan - 5000kn

Ne radi se tu o slanju robe iz SAD-a nego o pravu da imaš web stranicu bez da se država petlja u to. Mogućnost stavljanja privatnih oglasa bez toga da moraš OIB upisati.
Kao što sigurno znaš oglasnik sam po sebi ne šalje robu nikome.
Baš me zanima što bi se dogodilo da je njuškalo.hr u SAD-u, na njihovom serveru i onda netko iz Hr pošalje dopis da moraju zatvoriti stranicu zbog nekog tamo OIB-a.
Ameri smatraju nešto kao OIB dijelom totalitarnog režima, pa ti njma objasni zašto ljudi na njihovom serveru to moraju upisivati da bi dali običan oglas .
DarkRyder is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2011., 08:59   #10
Ako si ti kupac onda ti nemaš nikakvih problema.Onaj koji prodaje je.Mislim da i kod nas možeš imat stranicu bez problema jer ti ne treba nečija dozvola za stranicu ali ti treba dozvola za trgovinu.Uvjek je direktna prodaja jeftinija jer nema raznoraznih izdataka kao u klasičnoj trgovini i ako se plaćaju porezi.Nema struje,najma,komunalija,reklama,poreza na istaknutu tablu firme i tko zan što jop ne plaćaju trgovci.
Ameri nemaju OIB ali imaju broj socijalnog osiguranja isto kao i Talijani po kojemu se sve vodi i kontrolira.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2011., 09:12   #11
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Ako si ti kupac onda ti nemaš nikakvih problema.Onaj koji prodaje je.Mislim da i kod nas možeš imat stranicu bez problema jer ti ne treba nečija dozvola za stranicu ali ti treba dozvola za trgovinu.Uvjek je direktna prodaja jeftinija jer nema raznoraznih izdataka kao u klasičnoj trgovini i ako se plaćaju porezi.Nema struje,najma,komunalija,reklama,poreza na istaknutu tablu firme i tko zan što jop ne plaćaju trgovci.
Ameri nemaju OIB ali imaju broj socijalnog osiguranja isto kao i Talijani po kojemu se sve vodi i kontrolira.
Kužiš li ti o čemu ja pričam.
Dođe Hrvatska država i stavi zakon po kojem svi oglasnici moraju tražiti OIB od ljudi koji ih koriste.
Svrha toga je samo jedna. Gledati oglase raznoraznih preprodavača stvari iz kine/ebay-a i švercera mobitela, zatim sudskim nalogom od oglasnika tražiti OIB te osobe da bi porezna mogla po tome postupiti.

Ako je server izvan Hrvatske, SAD, Island, Švedska, ..... (postoji puno hosting firmi koji ne miču stranice kada im prijeti SAD, šalje sudske naloge, a di će za neku Hrvatsku) ne mogu napraviti ništa, niti će biti potrebno upisivati OIB u te oglasnike, niti će ti oglasnici davati ikakve informacije državi.

Da, oni pokušavaju regulirati internet.
Na način da oglasnici koji su na internetu traže OIB od osobe koja predaje oglas, te na temelju sudskog naloga da njima podatke od osoba za koje oni sumnjaju da se bave trgovinom na crno.

Trgoina na crno je posljedica zakona, poreza i ostalih gluposti nametnutih od države i time ljudi pokazuju što misle o državnoj politici reguliranja profesija i poreza. Što prije to ljudi skuže, to bolje.

I danas vodim rasprave sa frendovima koji se zalažu za više poreze i razne glupe regulative, al u isto vrijeme kupe mobitel na crno za 2000kn manje.
Kada/ako povežu jedno sa drugim i skuže da je država uzrok visokih cijena u Hrvatskoj možda se nešto promjeni na bolje.
Do onda potpuno podržavam crno tržište i sivu ekonomiju.

Što prije netko otvori oglasnik na "sigurnom" serveru, to će prije ljudi skužiti da debili koji pišu ovakve zakone nemaju nikakve veze sa realnim životom u ovoj državi.
DarkRyder is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2011., 09:31   #12
Quote:
DarkRyder kaže: Pogledaj post
Ako je server izvan Hrvatske, SAD, Island, Švedska, ..... (postoji puno hosting firmi koji ne miču stranice kada im prijeti SAD, šalje sudske naloge, a di će za neku Hrvatsku) ne mogu napraviti ništa, niti će biti potrebno upisivati OIB u te oglasnike, niti će ti oglasnici davati ikakve informacije državi.
Jednostavno se nekakav inspektor javi na oglas prodavaču kao zainteresirana mušterija i nešto kupi od njega. Prilikom primopredaje ili uplate novca lako se onda utvrdi identitet.

Obveza ostavljanja OiB-a prilikom predaje oglasa je u prvom redu uvedena radi kontrole rada na crno: oglasi u kojima se reklamiraju razne usluge, (razni majstori, serviseri, poduke...) i oglasi osoba koji preko oglasnika vode prave male web trgovine, a izbjegavaju plaćanje poreza.

Najnormalnije kao i do sada možeš preko oglasa prodavati svoj automobil, stan, staro računao ili mobitel.
Ako je netko stavio mnoštvo oglasa u kojima prodaje 50 različitih mobitela, onda ga treba brinuti ovaj novi zakon.
klimama is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2011., 10:20   #13
Ne brinem se za crno tržište, pametniji su od birokrata.

Razlika je u filozofiji.
Odnosno u tome što država smije, a što ne smije.

Po meni, internet je slobodno mjesto, i kao takav treba štiti od ovakvih upada od strane države. Što manje država zna o građanu iste, to bolje.

Zadnje uređivanje Katrin : 19.10.2011. at 14:13.
DarkRyder is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2011., 10:33   #14
Čini mi se da ti nešto ne razumiješ.Sve je slobodno onoliko koliko neka vlast dozvoli svojim zakonima.Ono što država smije je donošenje raznoraznih zakona koji će sigurno bit različiti od države do države i od vremena do vremena.Neće nikad postojat jedan zakon za sve države ili zakoni.To je unutarnja stvar svake države.Tvoje je pravo da se slažeš ili ne slažeš sa kompletnim zakonom ili nekim njegovim dijelom ili svim zakonima bilo koje države.I to je to.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.

Zadnje uređivanje Katrin : 19.10.2011. at 14:13.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2011., 10:40   #15
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Čini mi se da ti nešto ne razumiješ.Sve je slobodno onoliko koliko neka vlast dozvoli svojim zakonima.Ono što država smije je donošenje raznoraznih zakona koji će sigurno bit različiti od države do države i od vremena do vremena.Neće nikad postojat jedan zakon za sve države ili zakoni.To je unutarnja stvar svake države.Tvoje je pravo da se slažeš ili ne slažeš sa kompletnim zakonom ili nekim njegovim dijelom ili svim zakonima bilo koje države.I to je to.
Pozivam li ja tu na revoluciju ili kaj?

Poanta je bila da država ne može regulirati internet, da su pametni ovi iz njuskalo.hr bi bar papirnato preselili ured u neku drugu državu i stvar gotova.
Tu prvenstveno govorimo o njuškalu kao internet oglasniku.

Internet nema državu. To je poanta.
I da se ovo gore što sam napisao dogodi, što bi država mogla napraviti po tom pitanju? Baš ništa.
Samo govorim o apsurdnosti tog zakona. Nije jedini, ali je zadnji u nizu.
DarkRyder is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2011., 11:21   #16
Njuškalo se povodi time da je velika većina prodavača ili registrirana ili su fizičke osobe koje se na bave trgovinom ili preprodajom i zato je još uvijek tu i neće van.Da im to ne odgovara već bi to napravili.
Koliko mi je poznato na masu stranica se moraš logirat,ostavit mail,osobne podatke jer drugačije nema priključivanja a i vidi se odakle je adresa pa se nitko protiv toga ne buni.Ili se logira ili ode sa tih stranica.

Država tj. vlast se ima pravo borit protiv sive ekonomije na načine na koje smatra da će urodit plodom i sukladno tome donosi zakone bilo normalne ili nakaradne.Tvoje je ili bilo čije pa i moje da postupam tako ili da ih pokušam zaobići.Trećega nema osim selidbe u državu gdje je više toga dozvoljeno.

Ama baš svaka država regulira internet više ili manje restriktivno.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2011., 18:03   #17
može li mi netko reći koji zakon i pravilnik reguliraju rad inspekcijskog nazora prema ovom zakonu, odnosno koja su njihova prava i obaveze prilikom nadzora, šta se može uzeti kao dokaz...
outrager is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2011., 07:47   #18
Državni inspektorat- gospodarski inspektori.
zakon o trgovini,zakon o obrtu,zakon o zaštiti potrošača,zakon o pdv-u,zakon o trgovačkim društvima......i još zakona,
Tu pročitaj izvješće za 2010-tu odjeljak 9 da vidiš šta i kako rade.
http://www.inspektorat.hr/dirh12/izvjesca-o-radu/
http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/341894.html

Dokazi?Dovoljno je da utvrdi nelegalnu prodaju,pronađe atvari koje se prodaju,osobe koje su takve stvari kupile...Ali uvijek je sud zadnji koji donosi zadnju odluku o prekršaju ili drugom nedozvoljenom djelu.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2011., 23:44   #19
danas sam na aukcijama dobila poruku
Quote:
Poštovani, kako bi mogli nastaviti s postavljanjem novih aukcija i korištenjem naših funkcionalnosti, nužno je u skladu sa Zakonom o sprječavanju neregistirane djelatnosti dostaviti vaš OIB. Želimo naglasiti kako obaveza nije vezana isključivo uz aukcije.hr, nego uz sve oglasne i aukcijske siteove u Hrvatskoj, kao i sve tiskane oglasne medije. Molim da podatak dostavite u odgovoru na ovu poruku ili upišite prilikom postavljanja nove aukcije. Hvala.
i ne mogu nista bez da unesem OIB

Jel moze netko objasnit koja je granica do koje smijem zaraditi a da ne moram prijavljivat djelatnost? ili ima neki drugaciji uvijet?
Kako to uopce prijaviti? i kolko to kosta?
nakon tog moram placati porez na sve? vecina stvari koje prodajem su rabljene

hvala
sweet caramel is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2011., 23:46   #20
ja sam to gdje god me tražilo upisivao bezveze brojke, na svakom oglasniku drugi oib i ime
outrager is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:46.