Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.12.2011., 00:04   #21
Subaru je pred prošašću. Još nije jasno ko će prvi - Honda ili Subaru. Osobno se kladim na ovog drugog jer od vlastitih modela imaju ..... što ono? A da je novije od 10 godina?
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2011., 10:36   #22
Quote:
crótach kaže: Pogledaj post
Vidio sam ih par na cesti i moram rec da cak ne zgleda tolko ogavno ruzno ko na slikama, al da je lijep auto - nije. Jedino sto sam tu na forumu procito da je mjenjac katastrofa, tj da mu treba "muska ruka". Pretpostavljam bicepsi od svarcenegera.
točan podatak o mjenjaču. moj je benzinski forester i sve je fantastično osim 5MT mjenjača koji je tvrd i neprecizan. toliko odskače od dosadašnjih autiju koje sam vozio da sam bio par puta na servisu da mi pod garancijom nešto naprave ali tvrde da je to jednostavno tako ( za dočarati možda je najbolje za primjer uzeti kako teško mjenjač radi kada se tek krene s autom a vani je ispod nule-ovaj mjenjač je takav non stop).
ja sam se s vremenom navikao na ovo (iako razmišljam da li da odem probati još jednom u neki drugi subaru servis , možda u ljubljanu, da nešto naprave) ali ovo može biti veliki problem ako auto vozi ženska osoba.
tik is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2011., 10:54   #23
A što bi ti za mjenjač koji vuče korjenje iz '70 godina? Da bude svemirsko čudo? U njegovu obranu moram reći da nije klimav (ko na pugovima recimo), da je odlično proračunat i da u paru s 2.0 motorom radi sasvim pristojan posao.

Nego ... kad si promjenio ulje u njemu?
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2011., 11:04   #24
Evo, objavljene i cijene:

http://www.autoportal.hr/index.php/novostic/3311
JKD01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2011., 11:27   #25
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
A što bi ti za mjenjač koji vuče korjenje iz '70 godina? Da bude svemirsko čudo? U njegovu obranu moram reći da nije klimav (ko na pugovima recimo), da je odlično proračunat i da u paru s 2.0 motorom radi sasvim pristojan posao.

Nego ... kad si promjenio ulje u njemu?
Upravo tako, nije baš oličenje preciznosti, no lakše se mijenja sa pravim uljem...recimo Fuchs 75W-90 ili LM 75W-90, ja imam ovo drugo i pri jako niskim temperaturama radi odlično (osim rikverca)
Bhakti is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2011., 12:09   #26
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
A što bi ti za mjenjač koji vuče korjenje iz '70 godina? Da bude svemirsko čudo? U njegovu obranu moram reći da nije klimav (ko na pugovima recimo), da je odlično proračunat i da u paru s 2.0 motorom radi sasvim pristojan posao.

Nego ... kad si promjenio ulje u njemu?
ha ne znam, u vw bubi sam koristio mjenjač za koji bi pretpostavio da vuče još starije korijene pa je bio lakši za šaltati. a što se prijenosnih omjera tiče, moje mišljenje je totalno suprotno: dugačka prva brzina (neke strmije ulice u zg mi je komotnije ostaviti u prvoj brzini nego šaltati u drugu),kratka peta ( na ravnici sam već na manjim brzinama u petoj, preko 110kmh mi nedostaje 6-ta ukoliko mislim održavati brzinu na autoputu) i mali razmaci svih brzina između.

ulje nisam mijenjao, stoji OEM ulje
tik is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2011., 12:15   #27
Quote:
Bhakti kaže: Pogledaj post
Upravo tako, nije baš oličenje preciznosti, no lakše se mijenja sa pravim uljem...recimo Fuchs 75W-90 ili LM 75W-90, ja imam ovo drugo i pri jako niskim temperaturama radi odlično (osim rikverca)
definitivno za razmisliti iako mi je jednom lončarić rekao da nebi čim prije mijenjao ulje po mjenjačima i diferencijalima jer da od ulja koje on nabavlja niti jedno mu ne funkcionira tako dobro kao OEM ulje. ne znam konkretne simptome toga, samo prenosim citat.

inače, koliko sam čitao po forester forumu ( www.subaruforester.org ) tamo hrpa ljudi koristi neku kombinaciju dva različita ulja za mjenjač i prednji diferencijal ( manualni forester ima odvojeno ulje za mjenjač i prednji diferencijal od ulja za zadnji diferencijal) sa jako pozitivnim rezultatima
tik is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2011., 13:52   #28
prijatelj ima XV imprezu 2.0D, 150KS, nesto manje od godinu dana. prosjecna potrosnja mu je 6.5l/100km.

vozio sam je jednom od zadra do rijeke, magistralom, cca 300km. odlicno ide, zavoje drzi fantasticno, ovjes takodjer odlican. mijenjac mi je bio precizan, nisam imao osjecaj da su brzine predugacke.
jedina stvar kod subaru-a, ali manje vise kod svih japanaca, je unutrasnjost tj. interijer...izgleda jeftino odnosno nekvalitetno. na primjer oni gumbi za spustanje/dizanje stakala, ili centralno zakljucavanje iznutra, na dodir skuzis da je plastika tanka, gumb nije kompaktan nego ima mali hod prije nego sto aktivira stakla.

takodjer, on ima malu zamjerku na gume odnosno na njihovu velicinu. OEM je 205/50/16, ako se ne varam, ali po njemu izgledaju premalo na tom autu i uvucene su unutra, pa razmislja staviti neke od 17" sa malo vecim ET.
fat_boy_slim is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2011., 19:51   #29
Quote:
tik kaže: Pogledaj post
ha ne znam, u vw bubi sam koristio mjenjač za koji bi pretpostavio da vuče još starije korijene pa je bio lakši za šaltati. a što se prijenosnih omjera tiče, moje mišljenje je totalno suprotno: dugačka prva brzina (neke strmije ulice u zg mi je komotnije ostaviti u prvoj brzini nego šaltati u drugu),kratka peta ( na ravnici sam već na manjim brzinama u petoj, preko 110kmh mi nedostaje 6-ta ukoliko mislim održavati brzinu na autoputu) i mali razmaci svih brzina između.

ulje nisam mijenjao, stoji OEM ulje
Pusti ti Lonca - zna i on tresnut glupost, šta Subaru radi svoje ulje? Da nebi. Na mojem ulje ide svakih 40 tkm van (iz mjenjača da se razumijemo) pa kad je Lonac sjel unutra nije se mogao načudit kak tak dobro ide Impreza stara skoro 12 godina.

Nego nešto mi je upalo u oči kod podataka XV-a. A evo i što:

XV 2.0 mjenjač 6 stupnjeva:
1995 ccm, 110 kW (150 KS), ubrzanje 0-100km/h za 10,5 s, najveća brzina 187 km/h

XV 2.0D mjenjač 6 stupnjeva:
1995 ccm, 108 kW (147 KS), ubrzanje 0-100km/h za 9,3 s, najveća brzina 198 km/h

Ajd dobro ubrzanje ... ali 11 km/h veća krajnja brzina motora sa 3 ks MANJE????? Il je greška u opisu il je netko napravio katastrofalan posao uparivanja mjenjača i motora.
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2011., 18:50   #30
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
Subaru je pred prošašću.
Ne znam na temelju cega to mislis. Brojke pokazuju suprotno.

Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
Još nije jasno ko će prvi - Honda ili Subaru. Osobno se kladim na ovog drugog jer od vlastitih modela imaju ..... što ono? A da je novije od 10 godina?
Ima Honda novih modela. Oni kao kompanija jednostavno idu/funkcioniraju "na drugi nacin". I u sklopu toga, nije im glavni fokus europski kupac, pa da radi njega (pre)cesto izbacuju nove modele.

Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
Nego nešto mi je upalo u oči kod podataka XV-a. A evo i što:
XV 2.0 mjenjač 6 stupnjeva:
1995 ccm, 110 kW (150 KS), ubrzanje 0-100km/h za 10,5 s, najveća brzina 187 km/h
XV 2.0D mjenjač 6 stupnjeva:
1995 ccm, 108 kW (147 KS), ubrzanje 0-100km/h za 9,3 s, najveća brzina 198 km/h
Ajd dobro ubrzanje ... ali 11 km/h veća krajnja brzina motora sa 3 ks MANJE????? Il je greška u opisu il je netko napravio katastrofalan posao uparivanja mjenjača i motora.
Ne vjerujem da su pogrijesili kod uparivanja mjenjaca. Obzirom da je razlika u visini izmedju novog i starog modela 50 mm, i kod dizelskog i kod benzinskog motora su pale performanse (radi otpora zraka). Kod benzinca, ocito vise. Pozitivno je sto kod novog modela (diesel) 350 Nm postize sa 200 okr/min manje u odnosu na stari model (motor).
__________________
Take five
leonas is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2011., 19:58   #31
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
Nego nešto mi je upalo u oči kod podataka XV-a. A evo i što:

XV 2.0 mjenjač 6 stupnjeva:
1995 ccm, 110 kW (150 KS), ubrzanje 0-100km/h za 10,5 s, najveća brzina 187 km/h

XV 2.0D mjenjač 6 stupnjeva:
1995 ccm, 108 kW (147 KS), ubrzanje 0-100km/h za 9,3 s, najveća brzina 198 km/h

Ajd dobro ubrzanje ... ali 11 km/h veća krajnja brzina motora sa 3 ks MANJE????? Il je greška u opisu il je netko napravio katastrofalan posao uparivanja mjenjača i motora.
Ma za i ubrzanje je čudnovato. Ali još više od svega čudi kako uopće nude 1.6 litreni motor u tom autu, kod njega su performanse poražavajuće. Ali oba benzinca deklariraju kao prave sparmobile.

Znam da nije ista klasa, ali isto tako je i 1.6 u Nissan Jukeu sa 117 KS (tri više nego u XV) vrlo neupotrebljiv motor, da ne govorim o autocesti. Dizel je nužda u tom autu, a čini se da je i u ovom Subaruu.
Z4_M is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2011., 21:13   #32
Quote:
Z4_M kaže: Pogledaj post
Ma za i ubrzanje je čudnovato.
cudno sto se cudis...
Diesel je uvijek imao bolje performanse od 2.0 benzinca.

(obicna) Impreza 2010:
2.0R motor: 0-100 9.6 s, 197 km/h
2.0D motor: 0-100 8.6 s, 205 km/h
(XV) Impreza 2010:
2.0R motor: 0-100 9.6 s, 196 km/h
2.0D motor: 0-100 9.0 s, 203 kmh
(XV) Impreza 2012:
2.0R motor: 0-100 10.5 s, 187 km/h
2.0D motor: 0-100 9.3 s, 198 kmh

Quote:
Z4_M kaže: Pogledaj post
Ali još više od svega čudi kako uopće nude 1.6 litreni motor u tom autu, kod njega su performanse poražavajuće. Ali oba benzinca deklariraju kao prave sparmobile.
Najvise radi stop-start sustava...
__________________
Take five
leonas is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2011., 23:40   #33
Ako pogledaš kladionice - Honda je trenutno prvi pick za propast. Subaru ne jer je de facto već pod kapom Toyote. Dakle propao.

Vjerojato ti je promakla ova rečenica: und erzielte damit erstmals seit drei Jahren überhaupt einen Gewinn. Dakle 3 godine su konstantno gomilali gubitke. A 2010 su napravili dobit kako? Možda je ovo trag kako: Sowohl die Anzahl der verkauften Fahrzeuge als auch der Nettoerlös sowie der Umsatz konnten erheblich zulegen und in neue, bislang nicht gekannte, Sphären vorstoßen. Dakle i 2010 im je značajno pao broj prodanih vozila, promet i prihod ali su eto izmislili čudotvorne uštede pa su ipak u plusu ..... malo smrdi cjela konstrukcija zar ne, sve liči na financijski inžinjering i fiktivno prikazivanje dobitka.

No da se vratim na podatke. Kolega - XV sa benzinskim i diesel motorom NE MOGU imat tako različitu aerodinamiku da bi se opravdalo 11 km/h razlike u krajnjoj brzini - ostaje samo sfušan mjenjač. A možda su to te uštede - stavimo isti mjenjač u diesel i benzinac i samo prilagodimo final drive (jer se uljara i benzinaka ipak vrte na raznim brojevima okretaja).

Što se ubrzanja tiče - to je jasno (btw danas me na međuubrzanju odrala Zafira 1,9 CDTI).
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2011., 13:02   #34
Ako vec jeste pod necijom kapom, svakako je bolje da je pod japanskom. I to nikako nije propast, nego "preslagivanje". Na isti nacin kao sto su to vec uradili neki europski proizvodjaci, pa je, recimo, Opel i niciji i svaciji. I "pliva" na trzistu.

Sto se tice usteda, zar se sve ozbiljnije kompanije danas (ne samo u auto industriji) ne hvale kada naprave ustede? Trziste gdje Subaru najvise prodaje je USA. Malo nema veze sa logikom da stalno posluju sa gubitkom, a s druge strane na njima najbitnije trzistu postizu prodajne rekorde. I to zovu Enjoys Best November Ever To bi znacilo da intezivno rade na tome da sto prije propadnu.

Nitko nije rekao da IMAJU RAZLICITU AERODINAMIKU. Normalno je da u usporedbi benzinac sa dizelom (iste snage "na papiru") realno ima slabije perforamnse. I ta inferiornost benzinskog motora jos vise dolazi do izrazaja bas kod novog modela, koji je osjetno visociji od starog. Subaru je kod novog modela vise poradio na CVT mjenjacu (Znaci akcenat USA, Australija i Japanski kupci), i njegove performanse su istovjetne manulanom mjenjacu, a potrosnja niza.
__________________
Take five
leonas is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2011., 13:31   #35
Quote:
leonas kaže: Pogledaj post
Ako vec jeste pod necijom kapom, svakako je bolje da je pod japanskom. I to nikako nije propast, nego "preslagivanje". Na isti nacin kao sto su to vec uradili neki europski proizvodjaci, pa je, recimo, Opel i niciji i svaciji. I "pliva" na trzistu.

Sto se tice usteda, zar se sve ozbiljnije kompanije danas (ne samo u auto industriji) ne hvale kada naprave ustede? Trziste gdje Subaru najvise prodaje je USA. Malo nema veze sa logikom da stalno posluju sa gubitkom, a s druge strane na njima najbitnije trzistu postizu prodajne rekorde. I to zovu Enjoys Best November Ever To bi znacilo da intezivno rade na tome da sto prije propadnu.

Nitko nije rekao da IMAJU RAZLICITU AERODINAMIKU. Normalno je da u usporedbi benzinac sa dizelom (iste snage "na papiru") realno ima slabije perforamnse. I ta inferiornost benzinskog motora jos vise dolazi do izrazaja bas kod novog modela, koji je osjetno visociji od starog. Subaru je kod novog modela vise poradio na CVT mjenjacu (Znaci akcenat USA, Australija i Japanski kupci), i njegove performanse su istovjetne manulanom mjenjacu, a potrosnja niza.
A-ha, dakle nismo propali nego smo se presložili .... interesantna igra riječi. Recimo Saab nije propao nego je u fazi "preslagivanja" ... razlika je valjda u tome što je Scooby prodao 20 (23?)% dionica Toyoti a Saab je rasprodao svo "srebro" koje je imao.
O samoj pomisli da marku tipa Subarua preuzme proizvođač bijele tehnike (Toyota) - ne želim ni razmišljati (brrrr, odurne li pomisli).

A što se perfomansi tiče - 150 ks je 150 ks. Pa davao ih parni stroj, elektromotor, Otto ili Diesel motor. Ako krajnja brzina nije ista (jerbo otpor zraka za savladat MORA bit isti) - nešto je sfušano.
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2011., 14:56   #36
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
A-ha, dakle nismo propali nego smo se presložili .... interesantna igra riječi. Recimo Saab nije propao nego je u fazi "preslagivanja" ... razlika je valjda u tome što je Scooby prodao 20 (23?)% dionica Toyoti a Saab je rasprodao svo "srebro" koje je imao.
Ma sefe, nije to igra rijeci, to je i cijena i rezultat globalnog opstanka opcenito. Mozemo mi svi pricati sto god zelimo, ali istina je da je sigurnije i zdravije da se u slicne aranzmane ulazi sa "susjedom" (Scooby-Toyota), jer su manje su sanse da se dogodi bilo sta slicnoga, kao sto se dogodilo SAAB-u (nazalost!). Primjer SAAB-a je kako ne treba raditi. Suhi USA kapital & interes: Nema zamisljenog profita? Miskoooo! Javi svijetu bankrot, idemo dalje ulagati u uzgoj cchinchila ili banana (karikiram) jer tamo je veci profit, a mala ulaganja. Ne vjerujem da bi Toyota tako nesto uradila Scooby-ju. Ipak su to brand-ovi jedne drzave, pa ce se doooobro paziti sta se radi.
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
O samoj pomisli da marku tipa Subarua preuzme proizvođač bijele tehnike (Toyota) - ne želim ni razmišljati (brrrr, odurne li pomisli).
Nemoj biti tako "zlocest" sa tvojim razmisljanjima o proizvodjacu bijele tehnike. Kako je krenulo, a vec postoji ovo moguci su "horori" tipa Mercedes Nutella, Ferarri Kinder Lada, itd. itd. I dzabe je, da se i takve ludosti pojave, opet ce ih narod trositi
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
A što se perfomansi tiče - 150 ks je 150 ks. Pa davao ih parni stroj, elektromotor, Otto ili Diesel motor. Ako krajnja brzina nije ista (jerbo otpor zraka za savladat MORA bit isti) - nešto je sfušano.
Kad "suhoj" snazi pridodamo "vitamine" (Nm), sve se to prakticno mijenja. U korist onoga koji je bogatiji "vitaminima".
__________________
Take five

Zadnje uređivanje leonas : 25.12.2011. at 15:02.
leonas is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2011., 14:59   #37
http://www.autoportal.hr/index.php/novostic/3311

Citam ovaj link, i vidim da i Subaru ugraduje samo CVT automatike, pa mi nikako nije jasna ta fascinacija Japanaca tom vrstom mjenjaca, sta nemogu ugraditi neki "normalan" automatik??

Cini mi se da je netko spomenuo da je Toyota de facto preuzela Subaru, pa sta nije on dio Fuji Heavy Industries konglomerata??
Nihi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2011., 15:32   #38
Quote:
leonas kaže: Pogledaj post
Kad "suhoj" snazi pridodamo "vitamine" (Nm), sve se to prakticno mijenja. U korist onoga koji je bogatiji "vitaminima".
Njušim elementarno nepoznavanje fizike. Savladavanje otpora nema veze sa silom (tj. okretnim momentom) nego sa snagom. Ako dva agregata iste snage u istom autu ne mogu pod istim uvjetima postići istu krajnju brzinu riječ je samo o drukčijem prijenosu snage.
mrachni hajduk! is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2011., 17:29   #39
Quote:
Nihi kaže: Pogledaj post
http://www.autoportal.hr/index.php/novostic/3311

Citam ovaj link, i vidim da i Subaru ugraduje samo CVT automatike, pa mi nikako nije jasna ta fascinacija Japanaca tom vrstom mjenjaca, sta nemogu ugraditi neki "normalan" automatik??

Cini mi se da je netko spomenuo da je Toyota de facto preuzela Subaru, pa sta nije on dio Fuji Heavy Industries konglomerata??
FHI rasprodaje da pokrije gubitke koje Scooby generira.

Što se tiče mjenjača - na stranu da Japanci iz nepoznatog razloga preferiraju CVT mjenjače, reci ti meni a što će se drugo ugrađivat? Aisin nema mjenjač za uzdužnu ugradnju i 4x4 pogon. Svoj ne mogu razvit (odakle im lova za to) jerbo nemaju love niti za usrano direktno ubrizgavanje nego posuđuju od Toyote ... dakle hoćeš-nećeš moraju ugrađivat to smeće od CVT mjenjača. Ili da se prodaju VW-u, Fiatu, Fordu pa čak i Hyundai-Kia koncernu koji IMAJU svoje napredne mjenjače (DSG, 7-8-9 brzinski klasični i slično).
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2011., 17:46   #40
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
FHI rasprodaje da pokrije gubitke koje Scooby generira.

Što se tiče mjenjača - na stranu da Japanci iz nepoznatog razloga preferiraju CVT mjenjače, reci ti meni a što će se drugo ugrađivat? Aisin nema mjenjač za uzdužnu ugradnju i 4x4 pogon. Svoj ne mogu razvit (odakle im lova za to) jerbo nemaju love niti za usrano direktno ubrizgavanje nego posuđuju od Toyote ... dakle hoćeš-nećeš moraju ugrađivat to smeće od CVT mjenjača. Ili da se prodaju VW-u, Fiatu, Fordu pa čak i Hyundai-Kia koncernu koji IMAJU svoje napredne mjenjače (DSG, 7-8-9 brzinski klasični i slično).
A informacije čupaš tako da bacaš grah prebranac u svojoj garaži? I daj se suzdrži komentara onoga što:
a) nisi popravljao
b) nisi posjedovao
trooly is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:51.