Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.07.2016., 15:45   #21
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Putovanja nisu bila nikad jeftinija, tako da ne znam kako mogu biti stvar prestiža i statusni simbol. Da smo u 1975., složio bih se se tobom.
Točno prije je bilo teško putovati a onda se početkom devedesetih razvija turistički bum, jeftine karte i smještaj...

turizam postaje prava moguććnost za zaradu a nama ljubiteljima putovanja dostupnije nego ikad.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2016., 15:47   #22
Quote:
Dlapek kaže: Pogledaj post
Smisao je doživljaj i ljudi a ne slike i znamenitosti.
Okusi, mirisi, ritam...
da a za to treba biti tamo na licu mjesta sve ostalo je samo imitacija kad gledaš slike i slušaš priče...

Usto oni koji putuju na neki način uče o različitosti. Recimo, to pomaže da provjerite vaše predrasude o ljudima i mjestima koje ste njegovali prije i nakon što se vratite.
Putovanja nas čine otvorenijima za prihvaćanje različitosti.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2016., 16:35   #23
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
da a za to treba biti tamo na licu mjesta sve ostalo je samo imitacija kad gledaš slike i slušaš priče...
Usto oni koji putuju na neki način uče o različitosti. Recimo, to pomaže da provjerite vaše predrasude o ljudima i mjestima koje ste njegovali prije i nakon što se vratite.
Putovanja nas čine otvorenijima za prihvaćanje različitosti.
A i kada se vratiš od kuda si pošao možeš zamijetiti neke stvari (npr. stilove, pročelja zgrada) koje prije nisi vidio.
Ili čuješ zanimljivu priču, zgodu
Lijep način za obogatiti život, u svakom slučaju...
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2016., 16:48   #24
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
A i kada se vratiš od kuda si pošao možeš zamijetiti neke stvari (npr. stilove, pročelja zgrada) koje prije nisi vidio.
Ili čuješ zanimljivu priču, zgodu
Lijep način za obogatiti život, u svakom slučaju...
Točno tako
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2016., 18:16   #25
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
da a za to treba biti tamo na licu mjesta sve ostalo je samo imitacija kad gledaš slike i slušaš priče...

Usto oni koji putuju na neki način uče o različitosti. Recimo, to pomaže da provjerite vaše predrasude o ljudima i mjestima koje ste njegovali prije i nakon što se vratite.
Putovanja nas čine otvorenijima za prihvaćanje različitosti.
S druge strane, mogu reći da se također putovanjem u druge zemlje i učenjem o drugim kulturama puno toga može spoznati i o vlastitoj zemlji i kulturi. Možda zvuči nelogično no nakon godina proputovanih van Hrvatske, naučio sam cijeniti neke stvari u i o domovini koje prije nisam primjećivao ili cijenio. Zapravo, mislim da smo kao narod bolji no što zapravo uopće o mislimo o sebi. Imamo prirodna i povijesna bogatstva, koncentrirana na malom prostoru. Kao ljudi smo sasvim u redu, nismo lijeniji ni gori od drugih. Često smo prekritični prema svemu našemu a uzimamo vanjsko kao bolje, zdravo za gotovo.

Treba proputovati i upoznati svijet, ne samo zato da bi voljeli i prihvatili taj svijet nego zato da bi i voljeli i bolje prihvatili i sami sebe.
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2016., 22:37   #26
Quote:
Dubrovčanin kaže: Pogledaj post
Na slikama mogu vidjeti gotovo sve znamenitosti, čak i ona mjesta kojima je u stvarnosti zabranjen ili otežan pristup mogu vidjeti na svemreži. Članak na Wikipediji o Britanskom muzeju. https://en.wikipedia.org/wiki/British_Museum U članku je kvalitetna slika skoro svakog izloška. Koja je onda razlika posjetiti taj muzej uživo ili ovako virtualno?
Nisam citao sve odgovore pa se unaprijed ispricavam ako je netko vec odgovorio nesto slicno.
Meni smisao putovanja nije razgledavanje muzeja, crkvi ili arheoloskih spomenika. Smisao putovanja (bar za mene) je samo putovanje. Svi ono sto dozivis dok putujes busom / vlakom / trajektom / avionom. Snalazenje u raznim situacijama, druzenje i upoznavanje novih ljudi.
Jednostavno neki ljudi imaju neki unutarnji nemir koji se javi kad ne putuju i jedino su sretni i mirni kad putuju. Nema to veze s prestizom, statusima na fejsu i novim profilnim slikama.

Citajuci Wikipediju ili setajuci Google street view-om ne mozes dozivjeti ovako nesto (citat iz filma Grand Canyon):

- Jesi li bio u Grand Canyonu?
- Kanio sam otići. Lijepo je?

- Lijepo je, ali nije stvar u tome. Možeš sjediti na rubu. Činio sam to. Bio sam na dnu, prespavao ondje. Ali najbolje je sjediti na rubu. Te su stijene i litice toliko stare... Dugo su se stvarale. A još nisu dovršene. Polako se mijenjaju pred tobom. Mijenjaju se i sada dok sjedimo. Dok sjediš na rubu, shvatiš kakvi smo mi ljudi jadnici. Prepotentno mislimo da su naši postupci važni. Stijenama mi ne značimo ništa. čovječanstvo postoji tek djelić sekunde. A život pojedinca prože da ni ne opaze. Stijene su mi se smijale. Meni i mojim brigama. Zabavljao sam Grand Canyon. Znaš kako sam se osjećao? Kao mušica na guzici krave koja stoji pokraj ceste kojom juriš 100 km/h. Maleno.
smarinovic is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2016., 08:49   #27
Quote:
InterMezzo kaže: Pogledaj post

Treba proputovati i upoznati svijet, ne samo zato da bi voljeli i prihvatili taj svijet nego zato da bi i voljeli i bolje prihvatili i sami sebe.
Potpis!
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2016., 00:09   #28
Svi smatrate da je najvažnije druženje i upoznavanje novih ljudi? To je meni kao samotnjaku pomalo neobično. Znam da većina srednjoškolaca ide na ekskurziju prvenstveno zbog opijanja, a znamenitosti su im sporedne. Piti i družiti se može se u svom gradu. Po meni bi najvažnije trebale biti dojmljive građevine i krajobrazi po kojima je odredište poznato, a to se danas može vidjeti na slikama i snimkama pa se dovodi u pitanje smisao putovanja. Koja je razlika gledati utakmicu uživo s tribina ili pratiti prijenos na televiziji? Čak je pregled igre bolji kad gledaš prijenos. Koja je razlika gledati divlje životinje iz džipa na safariju u Africi ili gledati dokumentarac o istim životinjama na istom području? Koja je razlika vidjeti neku tvrđavu, crkvu, muzejsku zbirku, spomenik, zgradu ili arhitektonski reljef uživo ili na slikama i snimkama? Mogu ju slikati na putovanju pa nakon par godina pogledati tu svoju sliku. Koja mi je razlika gledati svoju ili tuđu sliku neke tvrđave? Neki reljef ili bogato urešeno pročelje uživo najčešće turisti gledaju par minuta. Sliku tog istog reljefa ja mogu na svemreži gledati do mile volje, diviti se i raščlaniti najsitnije pojedinosti. Pitao sam koja je razlika razgledati muzej, crkvu, tvrđavu ili nacionalni park uživo ili na slikama i snimkama ako me ne zanima upoznavanje ljudi nego samo građevine kao takve i prirodni krajobrazi kao takvi?
Dubrovčanin is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2016., 10:47   #29
Quote:
Dubrovčanin kaže: Pogledaj post
Pitao sam koja je razlika razgledati muzej, crkvu, tvrđavu ili nacionalni park uživo ili na slikama i snimkama ako me ne zanima upoznavanje ljudi nego samo građevine kao takve i prirodni krajobrazi kao takvi?
Dobio si odgovor; biti na licu mjesta osjetiti energiju, atmosferu prostora, gibanje...fluid...biti sada i ovdje baš tu, upijati zvukove, mirise, boje, prožimati se sa prostorom bogatim prošlošću, značenjem, ljepotom...

samo da te ne opali Stendhalov sindrom:

https://sh.wikipedia.org/wiki/Stendhalov_sindrom

a bolje i to nego ovo:

http://net.hr/danas/znanost/znate-li...emski-sindrom/
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2016., 10:46   #30
Čovjek nije jednočulno biće, putovanja nisu jednodimenzionalni doživljaji. Tu su ukusi, mirisi, zvukovi, pored onog što vidiš. Tu su proporcije stvarne, čula, pa i ona sedma, budna i živa. Sve i najveći samotnjak potrebuje nadgradnju banalnog i površnog, koliko god ta nadgradnja doimala se naoko izlišnom.
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2016., 16:09   #31
Putovanja mi se čine kao oplemenjujuća iskustva ako su dozirana. Međutim, današnja masovna bjesomučna strka po znamenitostima me nikada nije privlačila i ne smatram da osobe koje ju prakticiraju na taj način dožive više no što bi doživjele preko google mapsa i dokumentaraca.

Jednom sam recimo sjedila u vlaku pored mladog para iz Danske koji je u 4 dana vlakom obišao 3 zemlje, Hrvatsku, Mađarsku i Slovačku. Fokusirali su se naravno na glavne gradove, a u Hrvatskoj su na jedan dan svratili i do Jadrana. Bili su jako ponosni na svoje putovanje, međutim primijetila sam da unatoč tom iskustvu ni ne naslućuju recimo povijesnu međuovisnost te tri zemlje te su potpuno pomiješali nacionalne specifičnosti i karakteristike. Ja putujem jako malo i o Danskoj znam vjerojatno i manje nego oni o Hrvatskoj, ali da putujem vjeorjatno bih izdvojila barem tjedan dana za njihovu zemlju, a tek onda bih eventualno posjetila i susjedne zemlje.

Takvih je turista danas sve više i kad ih vidim kako sjede u Starbucksu pored kolodvora u nekoj od Europskih metropola, čini mi se da ni sami ne znaju zašto putuju.
Heloiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2016., 00:00   #32
Smisao putovanja? Ovisi.

Putovanja mogu biti u najbliže okruženje, ali i na drugi dio svijeta. Mogu biti odmor ili mogu imati neku obrazovnu ili poslovnu funkciju. Možemo ići studirati ili raditi u drugu zemlju.

Po svom viđenju navesti ću nekoliko zaključaka o putovanjima:

1) Putovanjem shvatimo da stvari nisu onakve kakve izgledaju na televiziji i vijestima s portala. Putovanjem dokidamo plošna razmišljanja o drugim nacijama, vjerama, kulturama. Putovanjem shvaćamo da se 99% života odvija različito od medijske histerije za senzacionalizmom, negativizmom i tabloidnim događajima.

2) Istovremeno, putovanjima shvaćamo kako drugi ljudi žive. Možda je meni problem ako pada kiša (meni nije jer zapravo volim kišu), ali kada vidim kako je u Finskoj po zimi jednostavno mrak, a na sjeveru te zemlje, u Laponiji, baš onako mrkli mrak, mislim si, pa i ti ljudi žive i sretni su. Nekome smeta ako mu kopaju ulicu, ali zaista, i Fifth Avenue u NYC je kvalitetno raskopana

3) Povijest i kultura. Razgledavanje znamenitosti često je sastavni dio putovanja. Slažem se s nekima koji kažu d amnogi putnici-turisti ne idu dovoljno u širinu shvaćanja povijesti i kulture. Koliko ste upućeni u činjenicu da su Portugalci "krivi" za globalizaciju i to od 15. stoljeća? Mislim da to mijenja perspektivu kod razgledavanja Lisabona.

4) Želite li učiniti svijet ljepšim mjestom? Stvarajte prijateljstva izvan svojih stalnih krugova i izađite iz comfort zone. Revolucionarstvo s kauča nikome ne pomaže, nego akcija. Putovanjem s može učiniti puno, ako je stvarno smisleno, planirano i obogaćuje vaša znanja, iskustva, vaše kvalitete. Ja ne bih bila ista osoba da nisam već posjetila preko 20 zemalja, a upoznala ljudi iz više od 100 zemalja.
felicidade is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2016., 00:49   #33
Smisao putovanja medju ostalim je otići śto dalje od svakodnevnih problema, kako bi se ponovo dobila żelja, da se vrati na mjesto njihovih dogadjanja

Da se ne poludi prebivajući non-stop na tom samom mjestu, a nekada i s istim ljudima.
__________________
AUTOBANIRAN - iz vlastitog izbora vise ne sudjelujem na forum.hr u znak protesta, radi nezasluzenog kartona od 100 bodova, koji me je direktno odveo u moj prvi ban.
Ponosan sam, da je moj kompletni post „vrijedan” 100 bodova, bio odbrana nevine Djece od tih politicara, koji ne donose zakone u prilog dobra Djece, nego njih samih, tj da im takvi zakoni generiraju dodatne glasove na izborima.
Benny is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2016., 03:09   #34
Quote:
Dubrovčanin kaže: Pogledaj post
Danas se možda postavlja pitanje koji je smisao putovanja kad se slike svih gradova, znamenitih građevina i krajobraza svijeta može lako vidjeti na svemreži (Google Slike, Wikipedija, raznorazni putopisi). Ja volim kulturno-povijesne (zidine, gradine, utvrde, tvrđave, palače, dvorci, planirani gradovi, arheološka nalazišta, ljetnikovci, crkve, hramovi, raskošne javne zgrade, arhitektonske pojedinosti, muzeji i sl.) i prirodne (šume, mora, rijeke, jezera, otoci, brda, planine, vidikovci) znamenitosti. Međutim, svaku vrijednu građevinu mogu proučiti na svemreži. Zanima me npr. katedrala u Ciudad de Méxicu. Samo pođem na Google Slike, Wikipediju i još par stranica i vidim na slikama sve. Kako izgleda izvana, kako iznutra, kipove na nišama, nadvratnik, oltare, zvona, slike, mozaike itd. Isto tako lako mogu naći sve moguće informacije o njoj. Koliko su visoki tornjevi, koliko je teško zvono, kada je izgrađena, odakle je doneseno i tko je nosio kamenje, tko je naslikao slike itd. Praktično isto kao da sam bio tamo. Koja mi je razlika vidio ju uživo ili na slikama i snimkama, ako me ne zanima upoznavanje ljudi nego samo građevine kao takve? Praktično je nemoguće sve znamenite građevine vidjeti uživo, samo jednu Italiju u kojoj je svako selo puno znamenitosti (antičkih, srednjovjekovnih, novovjekovnih) moglo bi se razgledavati 10 godina. Na slikama mogu vidjeti gotovo sve znamenitosti, čak i ona mjesta kojima je u stvarnosti zabranjen ili otežan pristup mogu vidjeti na svemreži. Članak na Wikipediji o Britanskom muzeju. https://en.wikipedia.org/wiki/British_Museum U članku je kvalitetna slika skoro svakog izloška. Koja je onda razlika posjetiti taj muzej uživo ili ovako virtualno?
Ima sam jednog dubrovčanina na brodu i dosta mi vas je za sva vrimena. Sve vam lijeno... Putovanja nemaju nikakvu svrhu triba ih zabranit. Upali YT i tako ćeš najbolje i najkvalitetnije iz svoje sobice doživit svijet !
Mašala (kako vi kažete)
crocaine is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2016., 10:57   #35
Quote:
Heloiza kaže: Pogledaj post
Putovanja mi se čine kao oplemenjujuća iskustva ako su dozirana. Međutim, današnja masovna bjesomučna strka po znamenitostima me nikada nije privlačila i ne smatram da osobe koje ju prakticiraju na taj način dožive više no što bi doživjele preko google mapsa i dokumentaraca.

Jednom sam recimo sjedila u vlaku pored mladog para iz Danske koji je u 4 dana vlakom obišao 3 zemlje, Hrvatsku, Mađarsku i Slovačku. Fokusirali su se naravno na glavne gradove, a u Hrvatskoj su na jedan dan svratili i do Jadrana. Bili su jako ponosni na svoje putovanje, međutim primijetila sam da unatoč tom iskustvu ni ne naslućuju recimo povijesnu međuovisnost te tri zemlje te su potpuno pomiješali nacionalne specifičnosti i karakteristike. Ja putujem jako malo i o Danskoj znam vjerojatno i manje nego oni o Hrvatskoj, ali da putujem vjeorjatno bih izdvojila barem tjedan dana za njihovu zemlju, a tek onda bih eventualno posjetila i susjedne zemlje.

Takvih je turista danas sve više i kad ih vidim kako sjede u Starbucksu pored kolodvora u nekoj od Europskih metropola, čini mi se da ni sami ne znaju zašto putuju.
Zato što je danas takav trend kod mlađe ekipe
Putuje se da bi okinuo koju fotku na što više različitih lokacija u što kraćem vremenu i objavio ih na društvenim medijima tipa Instagram, Facebook i sl.
homosapiens is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2016., 15:49   #36
Za mene, kojoj su najbitniji psi i putovanja, ovakava pitanje su nezamisliva!

Kao da ih postavlja osoba od 5-6 godina. Ili kao da pitas zasto da jedes Nutelu, kada mozes da prodjes jeftinije i samo gledas njene slike!

Cak ne mogu ni da se potrudim da dam odgovor na ovako nesto!

Samo smatram da to sto neki novi klinci koriste putovanja za promociju, ne znaci da treba nas da dotice ili da nam omrzne putovanja!
__________________
''Mene brine, sto su kupili te sine,ti sa vlasti, da bi mogli nastaviti krasti!Stidece se tebe deca, sto si glasao za keca,
Jer je tvoje srce k'o u zeca, muko moja.''
Preveza is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2016., 21:37   #37
Zaključak je da je smisao putovanja puko divljenje svijetu, hedonističko uživanje u ljepoti građevina i prirode. Držim da većina turista uopće ne zna niti želi znati pozadinu spomenika kojima se dive i koje slikavaju. Netko tko putuje po Europi i u svakom gradu gleda katedrale i crkve kao najraskošnija zdanja, nakon putovanja obično uopće ne će znati u čast kojih su svetaca one podignute. Ne će se sjećati simbolike glavne slike iza oltara, divit će joj se uopće ne znajući što ona predstavlja, njeno značenje i poruku koju je umjetnik kanio odaslati. Turist će se opčiniti kipom na niši katedrale, buljiti u njega par minuta i slikati ga. Međutim, uopće ne zna pozadinu tog kipa. Uopće mu nije važno tko je ovjekovječen tim kipom, tko je, kada, kako, zašto i čime ponukan izradio taj kip i postavio ga na to mjesto, što taj kip uopće predstavlja i znači. Posjetitelj će se diviti masivnim zidovima tvrđave, zidinama i dvorcima, uopće ne znajući tko je, kada, kako i zašto, želeći se obraniti od koga na tom mjestu podigao utvrdu. Jednostavno će se diviti impozantnom zdanju kao takvom, iz pukog hedonizma. Netko će otputovati u Indiju i zadivljeno gledati i slikavati velebne hinduističke hramove i reljefe. Kad se vrati uopće se ne će sjećati dugih i teško pamtljivih imena tih hramova niti će ikome znati objasniti simboliku tih reljefa kojima se divio ni što oni uopće znače. U Tajskoj će se diviti golemim statuama Bude ne znajući ništa o njima ni o budizmu. U muzeju turist obično zapanjeno par minuta gleda izložak i ako je dopušteno slikati slika ga. Međutim, kad se vrati s putovanja i poznanicima pokazuje slike uopće ne će znati objasniti pozadinu tih izložaka ni što oni uopće znače. Vratit će se iz Azije ne znajući ili znajući tek par riječi ili rečenica službenog jezika države u kojoj je bio. Kraj muzejskih izložaka obično stoji tabla koja ih opisuje, no ako tekst i pročitaju turisti se ne će sjećati niti će držati važnim sjećati se pročitanog. Samo je bitno da su se nadivili tom umjetničkom djelu. Turisti će obići nacionalni park ili poći na safari u cilju divljenja prirodi. Zapanjeno će promatrati i slikavati životinje o kojima ništa ne znaju. Ne znaju ništa o građi, načinu života, načinu iskorištavanja, pripitomljavanja i uzgoja, prehrani, parenju, rastu i razvoju, hijerarhiji, spavačkim navikama tih životinja. Jednostavno im se dive i nema u tome ničega lošeg. Putovanja su puko divljenje svijetu.
Dubrovčanin is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2016., 11:34   #38
Quote:
Dubrovčanin kaže: Pogledaj post
Zaključak je da je smisao putovanja puko divljenje svijetu, hedonističko uživanje u ljepoti građevina i prirode. Držim da većina turista uopće ne zna niti želi znati pozadinu spomenika kojima se dive i koje slikavaju.
Ne možeš putovanja svoditi samo na jednu kategoriju kad ono u sebi ima toliko toga i svatko prema vlastitom nahođenju uzima ono što mu se sviđa.

Neki recimo vole samo kupovati...i tu su nepopravljivi hedonisti.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2016., 13:17   #39
promijeniti perspektivu ?
sva čula u potpuno novom okruženju (već spomenuto). dakle osvježenje samo takvo.
savršeno za razmrdat uštogljenu svakodnevicu.

kakve slike, građevine. za takvoga nije putovanje. ako ne osjeti novu vibru, zaista treba ostati doma i otići jedino ako upiše povijest arhitekture pa da izbliza ocijeni ono što je učio iz knjiga. mada je izuzetno veliki pritisak turističkih vodiča "pogledati to i to, a prije svega crkvu iz xy stoljeća". (samo) gledanje na putovanju je zaista ograničavanje iskustva.
poanta putovanja je sinergijski efekt.
__________________
samo jednom se živi, svi ostali pokušaji su reinkarnacija.
kulturna asimilacija, jer nijedna druga ne postoji.
poliglot: s gospodom gospodski, s ciganima ciganski.
cici mici is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2016., 16:24   #40
Tko je zaljubljen u putovanja njemu je ovo teško objasniti jer to je ljubav.

Ljubav je ako se svuda osjećaš dobro kao doma, svuda si kao domaći... i ne bi imao problema živjeti u toj državi ili gradu u koji si otputovao.
Zbog radosti upoznavanja nekih drugih kultura ?
Pff..to je prejednostavan odgovor.
Smisao ? Čemu je smisao igrati igrice na kompu, imati djecu, ribariti, kuhati zanimljiva jela itd ?
Svatko ima svoje razloge. Neki nešto traže što ne mogu u sebi ili u svojem gradu, neki iz zabave, neki da promijene okolinu na kratko a nekima je to (me, me ) čisti užitak i istinska radost. Kao dijete koje odmata poklon. Radost otkrivanja novoga grada ili države, otkrivanje ljudi, neke kulture itd. Bar za kratko. Zato još više volim svoju domaju.

Nisam srela grad u koji se ne bih mogla zaljubiti, unatoč svim njegovim manama i nigdje se ne osjećam kao stranac. Pa... valjda je to ljubav.
pozitivax is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:01.