Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.09.2003., 18:43   #41
Pa pitaj je onda. Ali nemoj pljuvati po Slavoncima. Osim što vole rabiti turcizme i pokoji srbizam, vrlo su pismeni, za razliku od ostatka Hrvatske. Znam to iz iskustva.
stitch is offline  
Old 14.09.2003., 20:08   #42
Da zbrka bude veća, neki lektori uvijek upotrebljavaju oblik ju. Ne znam zašto, to jest u kojem od naših jezičnih priručnika nalaze opravdanje za to. Stitch?
Didi is offline  
Old 14.09.2003., 23:23   #43
Nemam pojma, ne znam postoji li uopće savjetnik koji ih u tome podupire. Čisto sumnjam. Prije će biti da je riječ o neznanju i nestručnosti.
stitch is offline  
Old 15.09.2003., 05:59   #44
Ja se nekako nejasno sjećam da je negdje bilo govora o tome kako se oblik "je" upotrebljavao pod utjecajem srpskoga, a sada treba prekinuti s tom lošom navikom... bla-bla-bla... Samo ne znam koji je od "stručnjaka" to izvalio.

A evo i jednog primjera.

Zadnje uređivanje Didi : 15.09.2003. at 06:44.
Didi is offline  
Old 15.09.2003., 16:43   #45
A da nabaviš dobar riječnik stranih riječi

da ti prevedem nešto od toga....




Atavizam – pojava određenih fizioloških svojstava kod jedne vrste koja ta svojstva nema, ali su ih imali njeni preci, npr. kada se rodi dijete s repom

Inherentan – svojstven za nešto, koji nečemu pripada, esencijalna osobina nečega koja daje tome njegov karakter

Sekularan znači svjetovan, nereligiozni, necrkveni, a sekularizacija je stavljanje nečega pod svjetovni (državni) utjecaj, a ne religiozni, ili oslobađanje od religioznog crkvenog utjecaja

Artefakt – nešto stvoreno na umjetan način, što ne može okarakterizirati kao posljedica prirodnog utjecaja, i nije stvoreno prirodnim putem

Altruizam - nesebična otvorena ljubav prema drugima, i prema tome, nesebično pomaganje drugima bez osobne koristi

Aberacija – zastranjivanje od nečega normalnoga, promašaj,podbačaj, u medicini i biologiji abnormalnost neke osobine

Per se – sam po sebi, sam od sebe

Disonancija – nesklad, neslaganje, nesuglasje

Legislativan – zakonski, zakonodavan

Intuicija – pogledaj topic o intuiciji

Dihotomija – podjela u 2

Egzemplificirati – objašnjavati i dokazivati pomoću realnih primjera

Plauzibilan – prihvatljiv, vjeran, vjerodostojan, uvjerljiv, usvojiv (može se prihvatiti)

Zadnje uređivanje Solaris : 15.09.2003. at 19:07.
 
Old 15.09.2003., 17:24   #46
Kognitivna disonanca (by Festinger) je negativno nagonsko stanje koje se javlja kad pojedinac ima 2 spoznaje koje su psihološki nedosljedne (npr Ja pušim i Pušenje je štetno za zdravlje). Time se bavi socijalna psihologija (nedavno sam polagala ispit i vidi vraga, čak se ovoga i sjećam)

Neegalitaran je nejednak

Interludij je nešto što se odvija između 2 nečega

Ostalo ti je objasnila Solaris, a za ostrakizam i antidot - nikad čula. Antidot je jamačno protu-nešto
Potala is offline  
Old 15.09.2003., 17:55   #47
Ostrakizam

od grckog ostrakon-dio razbijenog (grncarsko-keramickog) predmeta (vaze , amfore,zdjele) .
U opcem smislu : izopcenje iz zajednice.

Povijesno odnosi se na praksu desetogodisnjeg protjerivanje nekoga atenskog kazalisnog tekstopisca cija poruka se nije dopala demosu pa bi oni na svojim skupovima glasovanjem (ispisivanjem njegovog imena na komadicu razbijenog keramickog predmeta RECIKLAZA !!!, jer je papirus bio preskup) odlucio o protjerivanju
svastikuti is offline  
Old 15.09.2003., 18:10   #48
antidot - protusredstvo, protuotrov
manwe is offline  
Old 15.09.2003., 22:21   #49
Morat ću otići Fijačku i reći da mu propadaju novine.
stitch is offline  
Old 15.09.2003., 22:38   #50
Wink Malo satire

Ante Starčević: Ako se dopušta premise, ne koristi nepriznavati konkluziju, jer konsekvencija je čedo precedencije. Treba se, praktično, više držati reala nego ideala; jer ovdje je obično minimum, ondje maksimum koristi. Ne pazim na irelevantne stvari, ni na nemeritorne objekcije. Dobro je da čovjek do istine dođe a posteriori, a bolje je a priori, pa da se a posteriori u njoj učvrsti. Kad nije drugih, za svjetinu su dobra i virtualna prava... a za praktične glave bolja su prava realna i efektivna, aktualna.

stitch is offline  
Old 17.09.2003., 10:15   #51
Leš ili tenesita?

Uobičajeno je da onaj crveni pijesak posipan po teniskim igralištima (koji, k tome, nikak nejde dolje s obuće i odjeće) zovemo leš.
Prema rječnicima to je germanizam (njem. Loesch) i koristi se u standardnom jeziku.
Nedavno sam čula da taj pijesak zovu još i tenesita. O toj riječi ne nađoh ni riječi ni u jednom rječniku, a sugovornici su mi tvrdili da je upravo to književna riječ.
Znate li što o tenesiti?
vedrac is offline  
Old 17.09.2003., 21:07   #52
Jezična tema koju ne primetih

Ah, koliko aktivnosti kad mene nema...

Mada, ništa značajnije nisam propustio. Čitajte Stitcha - sve je ove vaše jezičke nedumice objašnjavao više puta.

Nymann is offline  
Old 17.09.2003., 21:09   #53
Ja kao večita kontra (samo prividno)

Quote:
manwe kaže:
vizuelne osebine - ovo je neka srpsko-slovenska kombinacija...
I vizualno i vizuelno.
Nymann is offline  
Old 18.09.2003., 07:41   #54
Hm... je li moguće da nitko ne zna za tu riječ? Ili je toliko nezanimljiva?
vedrac is offline  
Old 18.09.2003., 08:51   #55
Šljaka ili leš je nusproizvod kod nekih peči i već dugo se ,zbog nekvalitete, ne koristi za teniska igrališta ali je naziv ostao.

Tenisit je ime proizvoda. Kao recimo Gilette ili slično.
Ahil is offline  
Old 18.09.2003., 09:15   #56
Ahile, hvala ti lijepa! Ovo me je jako usrećilo To je, dakle, kao žilet ili, još bolje, kao digitron
vedrac is offline  
Old 18.09.2003., 09:58   #57
precedencija???
delfin is offline  
Old 18.09.2003., 17:17   #58
precedencija - svojstvo nečega da prethodi nečemu, prethodnost.
manwe is offline  
Old 18.09.2003., 17:50   #59
Egalitarna i ostrakizam su riječi koje sam naučila na socijologiji. Ajde, makar da je nešto produktivno nastalo od tog predmeta....
Indigo Girl is offline  
Old 18.09.2003., 17:53   #60
Quote:
delfin kaže:
precedencija???
Ne shvaćaj to ozbiljno, Ante se samo narugao suvremenicima zbog česte uporabe latinskih riječi.
stitch is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:33.