Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.05.2009., 18:38   #1541
Quote:
Passenger_57 kaže: Pogledaj post
Prezime Rašić, ima li više Srba ili Hrvata?
To je vrlo staro prezime. Prvi put je zabilježeno 1344. na otoku Ižu (Michaelis Rasich). Po popisu iz 2001. u Hrvatskoj su Rašići većim dijelom Hrvati. Tvrdi se da su porijeklom iz područja Tuzle, Ljubuškog ili Klobuka. Rijetko su Srbi (u području Duge Rese). Kod nas Rašića ima oko 2500. U Zagrebu ih živi oko 550, Slavonskom Brodu 300, Sesvetama 130, Osijeku 110 itd. U području Bihaća ima Bošnjaka Rašića.

Postoji i muško ime Rašić (kao Ivić Pašalić, Milić Stanković, Bogić Bogićević). I ime i prezime Rašić izvedeni su od hipokoristika Rašo (kao Mišo, Glišo...) prema imenima Radoslav, Radomir, Radman i sl.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2009., 19:09   #1542
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
O osnovi prezimena Kikašević i Kikaš nadimak je Kikaš, koji znači:
1. svaki čovjek koji nosi kike
2. hajduk s perčinom
3. konjušar
4. golub s ćubom
5. ptica ćubasti gnjurac

Prezime je možda nastalo prema riječi konjušar (kao prezimena prema zanimanju: Kovač, Kolar, Krznar, Lončar, Rešetar, Sedlar i sl.), a moglo jer nastati i kao naziv za čovjeka s kikama i dr. - "Kika" je hrvatska riječ, a "perčin" perzijska. - Ponekad su se u narodu prezimena skraćivala: Čaletović u Čaleta, Šarčević u Šarac, Čelarević u Čelar, Gulinović u Gulin itd., pa i Kikašević u Kikaš.

U Hrvatskoj po popisu iz 2001. nema Kikaševića, a Kikaša ima oko 35: u Metkoviću 7, Brckovljanima 6, Zagrebu, 5, Mićetincu 4, Slavonskom Brodu i Šemovcima po 3, Vrgorcu 2 i sl.
Odakle ti ovo sa konjušarem??!
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2009., 19:24   #1543
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
Odakle ti ovo sa konjušarem?
Iz narodne pjesme:

"Biraj hata koga tebi drago,
pa ti zovi četiri kikaša,
nek izvedu spremita konjica,
nek ga drže u avliji mojoj."
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2009., 21:02   #1544
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Iz narodne pjesme:

"Biraj hata koga tebi drago,
pa ti zovi četiri kikaša,
nek izvedu spremita konjica,
nek ga drže u avliji mojoj."
OK , samo ja mislim da u ovim stihovima ne misli na konjušare!

Njih je čak četvorica koji dovode jednog konja , pa mislim da su Kikaši u ovom slučaju "kosmati telohranitelji" , tj.ekipa toga nekog junaka koji rade sve junačke poslove , pa i konje dovode!

Ali ne znam dao si ovo van celog konteksta pesme , pa je moguće i da jesu konjušari!
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2009., 22:28   #1545
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
OK, samo ja mislim da se u ovim stihovima ne misli na konjušare!
U "Etimologijskom rječniku..." Petra Skoka piše da kikaš znači konjušar, i da su tu riječ preuzeli Mađari u obliku csikos (izgovor: čikoš), gdje također znači konjušar.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2009., 22:30   #1546
odakle je prezime vela
jax is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2009., 22:42   #1547
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
U "Etimologijskom rječniku..." Petra Skoka piše da kikaš znači konjušar, i da su tu riječ preuzeli Mađari u obliku csikos (izgovor: čikoš), gdje također znači konjušar.
Gde pobogu da je Kikaš došao od Mađara?! , i to Mađari preuzeli tu reč?!

Em su udaljeni , em su Mađari najtradicionalniji konjanici iz stepa!

Mislim moguće , ali nešto mi ne ide!
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2009., 07:53   #1548
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
Gde pobogu da je Kikaš došao od Mađara?! , i to Mađari preuzeli tu reč?!

Em su udaljeni , em su Mađari najtradicionalniji konjanici iz stepa!

Mislim moguće , ali nešto mi ne ide!
Nemoguće!

Csikós (č. se: čikoš) je jedan od najklasičnijih turcizama u mađarskome. Ova riječ dolazi u mađarski jezik još za vrijeme boravka kod rijeke Volge.

csikó (čiko) = ždrijebe => csikós (čikoš) = osoba koja se bavi ždrebadima

Druga mađarska riječ za konjušar je lovász (č. se: lovas). Ugrofinska riječ.

ló = konj => lovász = osoba koja se bavi konjima
ló => lovas (č. se: lovaš) = konjanik

Csikós, Lovász, Lovas i Lovass su vrlo česta prezimena kod nas.
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2009., 12:33   #1549
Magore, što na mađarskom znače toponomi Darda, Erdut i Sarvaš?
kerempuh is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2009., 13:24   #1550
Mozete li mi jos rec za prezime ćorić to mi je s mamine strane isto iz hercegovine iz Mostarskih Vrata kraj Ljubuskog.
antisa1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2009., 13:27   #1551
Može li mi neko reči nešto o prezimenu Vukelić? Hvala!
Morpheus is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2009., 16:06   #1552
Quote:
kerempuh kaže: Pogledaj post
Magore, što na mađarskom znače toponomi Darda, Erdut i Sarvaš?
Darda - Dárda => koplje

Erdut - Erdőd (erdő + d) => mala šuma, šumica, šumarak (erdő = šuma; -d = deminutivni nastavak)

Sarvaš - Szarvas => jelen, košuta

-----

ostali:

Aljmaš - Almás (alma + -s) => mjesto s jabukama
Retfala - Rétfalu (rét + falu) => selo na livadi
Ilok - Újlak (új + lak) => nova kuća
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2009., 16:17   #1553
Quote:
Magor kaže: Pogledaj post
Darda - Dárda => koplje

Erdut - Erdőd (erdő + d) => mala šuma, šumica, šumarak (erdő = šuma; -d = deminutivni nastavak)

Sarvaš - Szarvas => jelen, košuta

-----

ostali:

Aljmaš - Almás (alma + -s) => mjesto s jabukama
Retfala - Rétfalu (rét + falu) => selo na livadi
Ilok - Újlak (új + lak) => nova kuća
Darda je latinština(tal=dardo) i ima dvojako značenje , "lako koplje-sulica" i "motka koja razdvaja imanja"!!
Ali je moguće da je ime mesta došlo od Mađara kao latinska pozajmljenica u mađarskom jeziku!
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2009., 16:24   #1554
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
Darda je latinština(tal=dardo) i ima dvojako značenje , "lako koplje-sulica" i "motka koja razdvaja imanja"!!
Ali je moguće da je ime mesta došlo od Mađara kao latinska pozajmljenica u mađarskom jeziku!
Da, dárda je talijanizam u mađarskom jeziku. Zanimljivo je da je lándzsa (landža), sinonim riječi dárda, također talijanizam.
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2009., 16:56   #1555
Quote:
Magor kaže: Pogledaj post
Da, dárda je talijanizam u mađarskom jeziku. Zanimljivo je da je lándzsa (landža), sinonim riječi dárda, također talijanizam.
Sad o talijanizmima možemo pričati , ali biće bolje da postavimo na svoje mesto , to je od braće Vlaha iliti Olaha postalo uvreženo! , pravih talijana nije baš bilo po onim ravničarskim baruštinama i brežuljcima!
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2009., 17:06   #1556
Quote:
Kloki kaže: Pogledaj post
Prezime Lalković? Zanima me najviše značenje - znam da se radi o patronimiku, ali otkud ime Lalko?
Prezime Lalković izvedeno je od imena Lalko, a to je ime od milja za Ladislav, Lavoslav, Lastimir, Lalislav, Vladimir, Milan, Radoslav i dr. (piše u "Rječniku osobnih imena" Mate Šimundića, 1988). - Ponekad po 20-30 imena ima jednak hipokoristik. Prezime je vrlo staro, zabilježeno je da je 1402. u Šibeniku živio Gojak Lalković.

Dakle, prezime nije nastalo od "lala" (=tulipan), jer je "lala" turcizam, a prezime je nastalo prije turskog osvajanja Balkana. Niije izvedeno ni od "Lala" (=nadimak za Vojvođanina), zabilježeno je na udaljenom području, a i taj nadimak novijeg je porijekla.

Na popisu 2001. u Hrvatskoj nije bio nijedan Lalković.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2009., 17:15   #1557
Ćorić
antisa1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2009., 17:21   #1558
cije je prezime delić ????? da ko ne zna....
Kiss Factory is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2009., 17:43   #1559
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Prezime Lalković izvedeno je od imena Lalko, a to je ime od milja za Ladislav, Lavoslav, Lastimir, Lalislav, Vladimir, Milan, Radoslav i dr. (piše u "Rječniku osobnih imena" Mate Šimundića, 1988). - Ponekad po 20-30 imena ima jednak hipokoristik. Prezime je vrlo staro, zabilježeno je da je 1402. u Šibeniku živio Gojak Lalković.

Dakle, prezime nije nastalo od "lala" (=tulipan), jer je "lala" turcizam, a prezime je nastalo prije turskog osvajanja Balkana. Niije izvedeno ni od "Lala" (=nadimak za Vojvođanina), zabilježeno je na udaljenom području, a i taj nadimak novijeg je porijekla.

Na popisu 2001. u Hrvatskoj nije bio nijedan Lalković.
Jes' u pravu si Šaine! , greška moja!!

Sad sam se setio da se nekom kaže "Lale moj" kad se od milja obraća , ali nije u pitanju hipokristik od nekog posebnog imena , već jednostavno od milja obraćanje(tepanje)! , znači sve što je milo,drago,voljeno....

A čuo si možda kad neko spava , kaže se :"Eno ga lala!" , ali to je profinjeno nežno spavanje , jer deca "lalkaju ili lalaju"!!
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2009., 18:15   #1560
Quote:
jovo cg kaže: Pogledaj post
Evo jedno pitanje, prezime prezime Petrušić? Hvala unaprijed!
Na popisu 2001. u Hrvatskoj je bilo oko 1200 Petrušića. Uglavnom su Hrvati, najvećim dijelom iz Bosanske krajine, a neki iz okolice Dubrovnika. - U Zagrebu ih živi oko 190, Ogulinu 70, Pločama 60, Otriću 35, Osijeku 35, Ogulinu, Ozlju i dr. U srednjoj Bosni ima Srba Petrušića.

Prezime je u 17. st. zabilježeno u hrvatskim urbarima. Izvedeno je od muškoga imena Petruš (što je ime od milja za Petra), ili ženskoga Petruša.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:25.