Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.10.2008., 21:54   #1
Hrvatska zastava (šahovnica) - otkad?

Kada se prvi put spominje ili koristi jer radim rad iz povijesti na temu kultura Hrvata u ranom srednjem vijeku i mislila sam za pozadinu plakata staviti crveno - bijelu (srebrnu) šahovnicu, al nisam sigurna dal se vec onda negdje spominjala. Nasla sam u mitologiji kako šahovnica potjece jos od Stjepana Držislava kada je porazio u partiji šaha mletačkog cara i na taj način uspio spasiti slobodu Hrvatske.
Seumyca is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2008., 23:01   #2
navodno postoji šahovnica na crkvi gdje je nekoć bila bašćanska ploča...

sljedeće pojavljivanje za koje znam je nabrzinu izrezbaren pečat na novu godinu 1527. prilikom prvog hrvatskog neovisnog državnog akta nakon 4 stoljeća, izbora novog kralja...
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2008., 01:51   #3
http://www.croatianhistory.net/etf/coat.html

Hollow Point is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2008., 13:01   #4
OT, al' već rekoh: meni je ovaj naš stijeg nekako .....li-la, nije to najbolje.

Dojadili mi ti trikolori (ne zna čovjek jel u Francuskoj, Italiji, Rusiji, ..), a grb u sredini s onim rogovima je pomalo bez veze- imao je pravo Alija Šiljak kad je rekao da je to, bogati, ZOO.

Moj je prijedlog- naravno, samo konverzacijski- bio da stavimo plavo polje, i na njem hrvatski grb Herceg Bosne, onaj s pleterom. Bio bi nam stijeg lako raspoznatljiv (kao brazilski), plavo je naša nacionalna boja (more), a riješili bismo se tih koza i lasica i lavljih glava i...

Umjesto toga, Šutej predlaže njeke automobilske bizarnosti.
Hroboatos is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2008., 16:36   #5
Quote:
Seumyca kaže: Pogledaj post
Kada se prvi put spominje ili koristi jer radim rad iz povijesti na temu kultura Hrvata u ranom srednjem vijeku i mislila sam za pozadinu plakata staviti crveno - bijelu (srebrnu) šahovnicu, al nisam sigurna dal se vec onda negdje spominjala. Nasla sam u mitologiji kako šahovnica potjece jos od Stjepana Držislava kada je porazio u partiji šaha mletačkog cara i na taj način uspio spasiti slobodu Hrvatske.
Zastava i grb su dvije različite stvari, što i sama znaš. Tebe konkretno zanima grb, jer današnja se trobojnica pojavljuje tek u XIX. stoljeću.

Mislim da je jedan od najstarijih spomena hrvatskog grba reljef u crkvi sv. Franje iz 1491.

Što se tiče mita o Držislavu, tu se vjerojatno radi o suvremenom romantičarskom mitu iz XIX. stoljeća.
__________________
Čovjek ne može poludjeti kad vidi đavla, zato što prije nego što ga prizove, on mora već biti lud.
zuni9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2008., 01:53   #6
Quote:
zuni9 kaže: Pogledaj post
Zastava i grb su dvije različite stvari, što i sama znaš. Tebe konkretno zanima grb, jer današnja se trobojnica pojavljuje tek u XIX. stoljeću.

Mislim da je jedan od najstarijih spomena hrvatskog grba reljef u crkvi sv. Franje iz 1491.

Što se tiče mita o Držislavu, tu se vjerojatno radi o suvremenom romantičarskom mitu iz XIX. stoljeća.
Nisam znao da je hrvatska sahovnica toliko "mlada". Bosanska ljiljanka je znaci od prilike 100 godina starija od Hrvatske sahovnice.

Nevjerovatno
Dragan1986. is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2008., 05:12   #7
Quote:
Dragan1986. kaže: Pogledaj post
Nisam znao da je hrvatska sahovnica toliko "mlada". Bosanska ljiljanka je znaci od prilike 100 godina starija od Hrvatske sahovnice.

Nevjerovatno
horus is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2008., 06:15   #8
Quote:
horus kaže: Pogledaj post
najstvarnije
Dragan1986. is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2008., 02:23   #9
Quote:
Dragan1986. kaže: Pogledaj post
Nisam znao da je hrvatska sahovnica toliko "mlada". Bosanska ljiljanka je znaci od prilike 100 godina starija od Hrvatske sahovnice.

Nevjerovatno
Mislim na najstariji poznati spomen hrvatskog grba.
__________________
Čovjek ne može poludjeti kad vidi đavla, zato što prije nego što ga prizove, on mora već biti lud.
zuni9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2009., 01:03   #10
Quote:
Dragan1986. kaže: Pogledaj post
Nisam znao da je hrvatska sahovnica toliko "mlada". Bosanska ljiljanka je znaci od prilike 100 godina starija od Hrvatske sahovnice.

Nevjerovatno
Baci pogled OVDJE. Tu se vidi grb cara Uroša koji je vladao od 1331-1355. Znači i ranije od grba obitelji Perović sa senjske katedrale koji potječe iz 1491.g.

pod slovom G se vidi hrvatska šahovnica a pod slovom C se vidi grb bosne - gdje nema ljiljana.
Što se bosanskog grba tiče (malo offtopic ali radi nekih informacija):
grb sa ljiljanima se pojavljuje 1377. kada je ban Tvrko okrunjen za kralja pa je u svoj grb postavio i ljiljane. Inače, ljiljani su bili prvo simboli francuske dinastije Anžuvinaca. Koji su pak vladali i našim prostorima pa je tako i donešen ljiljan kao heraldički znak za bosnu.
zmayo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2008., 00:22   #11
Quote:
zuni9 kaže: Pogledaj post
Zastava i grb su dvije različite stvari, što i sama znaš. Tebe konkretno zanima grb, jer današnja se trobojnica pojavljuje tek u XIX. stoljeću.

Mislim da je jedan od najstarijih spomena hrvatskog grba reljef u crkvi sv. Franje iz 1491.

Što se tiče mita o Držislavu, tu se vjerojatno radi o suvremenom romantičarskom mitu iz XIX. stoljeća.
Općenito nama Hrvatima zastava bez grba ne znači puno, bar ne koliko sam grb...

Tipična pan-slavenska trobojnica...
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2008., 19:40   #12
Quote:
Seumyca kaže: Pogledaj post
Kada se prvi put spominje ili koristi jer radim rad iz povijesti na temu kultura Hrvata u ranom srednjem vijeku i mislila sam za pozadinu plakata staviti crveno - bijelu (srebrnu) šahovnicu, al nisam sigurna dal se vec onda negdje spominjala. Nasla sam u mitologiji kako šahovnica potjece jos od Stjepana Držislava kada je porazio u partiji šaha mletačkog cara i na taj način uspio spasiti slobodu Hrvatske.
U sjevernom Iranu nađeni su simboli šahovnice koji datiraju prije 7. stoljeća, i koje neki povjesničari uzimaju kao dokaze o iranskom podrijetlu Hrvata.
Cro_Rex is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2008., 13:51   #13
Quote:
Cro_Rex kaže: Pogledaj post
U sjevernom Iranu nađeni su simboli šahovnice koji datiraju prije 7. stoljeća, i koje neki povjesničari uzimaju kao dokaze o iranskom podrijetlu Hrvata.
ima crveno-bijelih sahovnica i u skotskoj pa ne znaci da smo od tamo...
Zombi Mesar is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2008., 00:55   #14
Quote:
Zombi Mesar kaže: Pogledaj post
ima crveno-bijelih sahovnica i u skotskoj pa ne znaci da smo od tamo...
Ima, no nema desetaka natpisa s inačicama hrvatskog imena.
Cro_Rex is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2008., 01:11   #15
Quote:
Cro_Rex kaže: Pogledaj post
U sjevernom Iranu nađeni su simboli šahovnice koji datiraju prije 7. stoljeća, i koje neki povjesničari uzimaju kao dokaze o iranskom podrijetlu Hrvata.
I u Kataloniji, i u Bavarskoj i na još jedno 20 lokacija u Europi. Iz čega se ne može zaključiti apsolutno ništa

A postavljačici teme, ako želiš koristiti hrvatski grb iz ranog srednjeg vijeka, onda bolje uzmi grb iz prvog polja krune današnjeg grba, polumjesec i zvijezdu šestokraku, to je najstariji poznati hrvatski grb, daleko stariji od šahovnice.

A zastava crven-bijeli-plavi je Jelačićeva umotvorina, kao sjedinjenje crvene, bijele i plave ( ) Hrvatske.
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2008., 02:24   #16
Quote:
banderas kaže: Pogledaj post
A zastava crven-bijeli-plavi je Jelačićeva umotvorina, kao sjedinjenje crvene, bijele i plave ( ) Hrvatske.
Krivo. Trobojnica konkretno znači sjedinjenje crveno-bijele zastave Hrvatske i bijelo-plave (plavo-bijele?) zastave Slavonije.
__________________
Čovjek ne može poludjeti kad vidi đavla, zato što prije nego što ga prizove, on mora već biti lud.
zuni9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 22:34   #17
Quote:
zuni9 kaže: Pogledaj post
Krivo. Trobojnica konkretno znači sjedinjenje crveno-bijele zastave Hrvatske i bijelo-plave (plavo-bijele?) zastave Slavonije.
Notorna glupost. Zastava Kraljevine Slavonije od nastanka iste do 1918. bila je plavo-bijelo-zelena (uz jedan osmogodišnji prekid, vidi kasnije). Katkad je umjesto zelene upotrebljavana crvena boja jednako kao i na središnjem dijelu grba (onom s kunom u trku).

Plavo-bijela zastava koristila se samo od 1852. do 1860. kad je izvorna plavo-bijelo-zelena (ili plavo-bijelo-crvena) trobojnica privremeno ukinuta od strane centralne vlasti.

Boje na zastavi su ujedno i panslavenske (napose u varijanti s crvenom bojom), iako su starije od panslavenskoga pokreta. To je bio i jedan od razloga privremene zabrane od 1852. do 1860.
BMT is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2008., 02:32   #18
Quote:
banderas kaže: Pogledaj post
I u Kataloniji, i u Bavarskoj i na još jedno 20 lokacija u Europi. Iz čega se ne može zaključiti apsolutno ništa

A postavljačici teme, ako želiš koristiti hrvatski grb iz ranog srednjeg vijeka, onda bolje uzmi grb iz prvog polja krune današnjeg grba, polumjesec i zvijezdu šestokraku, to je najstariji poznati hrvatski grb, daleko stariji od šahovnice.

A zastava crven-bijeli-plavi je Jelačićeva umotvorina, kao sjedinjenje crvene, bijele i plave ( ) Hrvatske.
nije bila neka fora da je hrv-slav zastava crveno bijela, a dalmat. plavo bijela?
__________________
Oh God, oh God, we're all going to die.
serenity now is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2008., 00:31   #19
Quote:
serenity now kaže: Pogledaj post
nije bila neka fora da je hrv-slav zastava crveno bijela, a dalmat. plavo bijela?
Je, pobrkao sam, ali bit ostaje, spajanje hrvatskih zemalja u trobojnici.
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2008., 23:09   #20
Ma, treba dodat figure
__________________
Our imagination is stretched to the utmost, not, as in fiction, to imagine things which are not really there, but just to comprehend those things which are there.
--Richard P. Feynman
UrchinStar47 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:05.