Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.11.2009., 21:22   #61
Quote:
ryell kaže: Pogledaj post
To vrijedi, dakle, za ukupni radni staž, ako recimo osoba nije NIKADA primala naknadu za nezaposlenost?

I, zna li netko detaljnije, koji bi to točno trebao biti uzrok otkaza naveden u otkazu kako bi se moglo ostvariti pravo na naknadu s HZZ-a??

Hvala.
svaki otkaz koji dobijes i mislim ako das u slucaju da nisi primao placu,a sporazumno ne prihvacaj nikako.
__________________
jebem skoro svaki dan 1950
euskal is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2009., 08:39   #62
outrager

Izgleda da nećemo dobiti niti u 12. mjesecu naknadu, nego tek u 1. mjesecu. Išla sam jučer po rješenje o naknadi tamo u prizemlje (Zagreb) pa su mi rekli da još nije gotovo, iako sam se ja i prije tebe prijavila na burzu, još 14.10.2009 i tada sam predala sve dokumente za naknadu, ništa nije trebalo nadopunjavati. Jučer sam poslije toga bila kod savjetnice i ona se isto čudila kako to rješenje još nije gotovo. U 1. mjesecu bi trebala dobiti naknadu sa zaostacima, tako mi je još prvi puta rekla savjetnica kod koje sam bila početkom 11. mjeseca u slučaju da rješenje ne bude gotovo tijekom 11. mjeseca. Ne znam kako im treba toliko dugo vremena za to rješenje. Ja sam podnijela zahtjev točno prije mjesec i pol.
prilika is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2009., 16:21   #63
ovako..

1. prvi uvjet za dobivanje naknade je da u posljednja 24 mjeseca imate najmanje 9 mjeseci staža - u zbroju! znači, ne mora biti jedan radni odnos toliko dug.

2.odluka o otkazu, tj. u ono rješenju koje dobijete od poslodavca mora biti ili tehnološki, gospodarski višak, smanjenje obujma posla itd ili istek ugovora, povratak djelatnika s bolovanja kojeg ste mijenjali i slično.

ako ste potpisali sporazumni otkaz, sami ga dali ili dobili uzrokovano povredom ugovora o radu s vaše strane ne možete ostvariti pravo na NN!!

3. morate se javiti na HZZ u roku od 30 dana od kraja radnog odnosa

za stjecanje prava trebate priložiti:

a) dokaz o prestanku rada u zadnjoj firmi
- ako ste zadnji radni odnos zasnovali na kraće od 3 mjeseca, treba vam razlog prestanka rada i u prijašnjoj!! (znači u tom slučaju i u prijašnjoj firmi morate imati otkaz koji nije nastupio vašom krivnjom)

b)potvrdu zadnje 3 plaće - zadnje 3 platne liste ovjerene žigom i potpisom (ako nisu ovjerene ne uzimaju se u obzir) ili potvrdu na kojoj će poslodavac napisati koliko ste u zadnja 3 mjeseca ostvarili BRUTTO primanja (ako piše neto isto tako se ne uzima u obzir)
- ako ste bili na bolovanju morate donjeti potvrdu za zadnje 3 plaće PRIJE BOLOVANJA i naznačeno s kojim ste točno datumom otišli na bolovanje

c) fotokopiju radne knjižice - svih ispisanih stranica kako bi se utvrdio točan staž

d) fotokopiju kartice tekućeg računa na kojoj se jasno vidi broj računa i banka u kojoj će vam se uplaćivati naknada


Prvu uplatu dobivate NAKON ŠTO SE IZDA RJEŠENJE o naknadi. Moram priznati da je stvarno velika gužva sa zahtjevima jednostavno se ne stigne sve riješiti u roku od mjesec dana tako da se događa sve češće da prvu uplatu dobijete tek nakon 2 mjeseca. Međutim u tom slučaju dobijete sve zaostatke. Uplate se uglavnom vrše do 10. u mjesecu. ako niste do tada dobili, možete očekivati tek idući mjesec prvu uplatu.

Do 2 godine staža dobiva se rješenje na 3 mjeseca, a za sve duže se izračunava točno koliko još dana dobivate ovisno o tome koliko imate staža

#
90 dana ako je provela na radu od 9 mjeseci do 2 godine,
#
120 dana ako je provela na radu više od 2 godine,
#
150 dana ako je provela na radu više od 3 godine,
#
180 dana ako je provela na radu više od 4 godine,
#
210 dana ako je provela na radu više od 5 godina,
#
240 dana ako je provela na radu više od 6 godina,
#
270 dana ako je provela na radu više od 7 godina,
#
300 dana ako je provela na radu više od 8 godina,
#
330 dana ako je provela na radu više od 9 godina,
#
360 dana ako je provela na radu više od 10 godina,
#
390 dana ako je provela na radu više od 15 godina,
#
420 dana ako je provela na radu više od 20 godina,
#
450 dana ako je provela na radu više od 25 godina



Osnovica za izračun naknade je vaša bruto plaća umanjena za 20%-umanjena za doprinose za mirovinsko

Najviši iznos novčane naknade za prvih 90 dana korištenja ne može biti viši od iznosa minimalne plaće umanjene za doprinose za obvezna osiguranja

Minimalna plaća za razdoblje od 01. lipnja 2009. do 31. svibnja 2010. godine u Republici Hrvatskoj iznosi 2.814,00 kuna (Zakon o minimalnoj plaći, ''Narodne novine'', br. 65/09).

Kod izmjena zakona, vaše već donešeno rješenje se ne mijenja. tako da oni koji su dobili rješenje primat će onoliku naknadu kolika piše i neće se naknadno rješenje mijenjati ukoliko dođe u međuvremenu do nekih promjena zakona!!

eto, nadam se da vam je sada to sve malo jasnije

CowboyFromHell is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2009., 18:53   #64
Quote:
prilika kaže: Pogledaj post
outrager

Izgleda da nećemo dobiti niti u 12. mjesecu naknadu, nego tek u 1. mjesecu. Išla sam jučer po rješenje o naknadi tamo u prizemlje (Zagreb) pa su mi rekli da još nije gotovo, iako sam se ja i prije tebe prijavila na burzu, još 14.10.2009 i tada sam predala sve dokumente za naknadu, ništa nije trebalo nadopunjavati. Jučer sam poslije toga bila kod savjetnice i ona se isto čudila kako to rješenje još nije gotovo. U 1. mjesecu bi trebala dobiti naknadu sa zaostacima, tako mi je još prvi puta rekla savjetnica kod koje sam bila početkom 11. mjeseca u slučaju da rješenje ne bude gotovo tijekom 11. mjeseca. Ne znam kako im treba toliko dugo vremena za to rješenje. Ja sam podnijela zahtjev točno prije mjesec i pol.
U odsjeku u kojem se donose rješenja, od 8 pravnika koliko ih tamo radi, trenutno je četvero pripravnika koji zajedno imaju manje od 6 mjeseci staža.

Zbog bolovanja i otkaza, broj pravnika koji su na poslu gotovo nikada ne prelazi 6.

Broj zahtjeva koje oni trebaju riješiti je u ovoj godini trostruko veći od broja zahtjeva iz prošle godine.

I najvažniji razlog... Rukovoditelje boli briga za situaciju. Nema odobrenih prekovremnih. Nema zapošljavanja novih ljudi iako postoje opravdani razlozi.

Nisam te utješio... Samo sam naveo činjenice.

Jedna vijest koja ulijeva nadu. Ako si podnijela zahtjev 14.10. i ako je sve u redu, 99% je vjerojatnost da ti je rješenje već doneseno. Ako te baš zanima, javi mi se na PM, pa ći ti provjeriti.
Jet Lee is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2009., 19:01   #65
Quote:
CowboyFromHell kaže: Pogledaj post
...Prvu uplatu dobivate NAKON ŠTO SE IZDA RJEŠENJE o naknadi...
Bitno je donošenje rješenja, a ne izdavanje. Dakle, nije potrebno da nezaposlena osoba preuzme rješenje da bi se po njemu mogla izvršiti uplata naknade.
Jet Lee is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2009., 19:29   #66
ja sam zahtjev podnjeo zadnji dan, odnosno 30.10. znači kao nezaposlen se vodim od 1.10.
meni ništa ne znači kad će uplatiti, što se mene tiče mogu i za godinu dana, samo me zanimalo kad bi moglo biti
outrager is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2009., 19:36   #67
Quote:
outrager kaže: Pogledaj post
ja sam zahtjev podnjeo zadnji dan, odnosno 30.10. znači kao nezaposlen se vodim od 1.10.
meni ništa ne znači kad će uplatiti, što se mene tiče mogu i za godinu dana, samo me zanimalo kad bi moglo biti
Jako mala vjerojatnost da će ti zahtjev uopće doći u rad ovaj mjesec.
Jet Lee is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2009., 16:02   #68
Je nekom isplaćena naknada za ovaj mjesec?
Prijavila sam se prije 2 mjeseca, prije mj.dana dobila i rjesenje ali naknada mi jos nije sjela na tekući.
Xyz is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2009., 19:09   #69
Quote:
Xyz kaže: Pogledaj post
Je nekom isplaćena naknada za ovaj mjesec?
Prijavila sam se prije 2 mjeseca, prije mj.dana dobila i rjesenje ali naknada mi jos nije sjela na tekući.
nije jos. rijesenje ti je uslo u prosli misec, tako je meni teta na zavodu objasnila, rijesenje sam dobila 6.11, i ona je rekla da to kao ide na obradu 30.11 pa cu pocetkom 12-og dobit naknadu i zaostatke
__________________
Padnem. Ustanem. Popravim krunu. Nikad ne odustanem!
vedrana84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2009., 11:47   #70
Zanima ne je li sjela naknada za ovaj mjesec. Ja sam se na Zavod prijavila oko 20.09., rješenje mi je napravljeno u 11 mjesecu, moram ga podići ovih dana.Savjetnica mi je rekla da naknade sjedaju do 10 u mjesecu, meni još ništa nije sjelo. Nova sam u ovome, pa me zanima je li to normalno?! Thanks
petrunjela1981 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2009., 15:15   #71
petrunjela

Meni je jučer 8.12.2009. sjela novčana naknada. Na Zavod sam se prijavila 14.10., a rješenje je napravljeno 26.11. i podignula sam ga prošli tjedan 3.12. I ako nisi stigla podići još rješenje naknada ti je trebala stići.
prilika is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2009., 20:13   #72
ja sam se prijavio 30.10, ne znam kad je napravljeno rješenje jer još nisam otišao po to, jučer mi je sjela naknada
outrager is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2009., 21:18   #73
Quote:
petrunjela1981 kaže: Pogledaj post
Zanima ne je li sjela naknada za ovaj mjesec. Ja sam se na Zavod prijavila oko 20.09., rješenje mi je napravljeno u 11 mjesecu, moram ga podići ovih dana.Savjetnica mi je rekla da naknade sjedaju do 10 u mjesecu, meni još ništa nije sjelo. Nova sam u ovome, pa me zanima je li to normalno?! Thanks
otidji na zavod pa nek ti oni tamo provjere o cemu se radi, jer mislim da ti je naknada trebala doc, meni je dosla a situacija mi je bila kao kod tebe
__________________
Padnem. Ustanem. Popravim krunu. Nikad ne odustanem!
vedrana84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2009., 23:33   #74
ja sam predala žalbu na rješenje još početkom 9-og mjeseca...njihov navodni rok da je obrade je mjesec dana. evo već skoro polovica 12-og, od njih ni a ni b... koma...jel još netko čeka rješenje žalbe?
vikky is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2010., 13:45   #75
ja imam vjerojatno najspecifičniji slučaj ovdje,prijavio sam se na biro 17.12 i čekam rješenje za koje mi je rečeno da će biti rješeno za 30 dana,plus minus par dana,i sad dolazi problem,ja ću već od 12.1 biti prijavljen u firmi,dakle prije nego mi riješenje uopće bude gotovo,s tim da sam nezaposlen od 18.11 dali ja imam pravo na naknadu za tih mjesec dana ili će biti problema??
schtakor is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2010., 14:04   #76
Quote:
schtakor kaže: Pogledaj post
ja imam vjerojatno najspecifičniji slučaj ovdje,prijavio sam se na biro 17.12 i čekam rješenje za koje mi je rečeno da će biti rješeno za 30 dana,plus minus par dana,i sad dolazi problem,ja ću već od 12.1 biti prijavljen u firmi,dakle prije nego mi riješenje uopće bude gotovo,s tim da sam nezaposlen od 18.11 dali ja imam pravo na naknadu za tih mjesec dana ili će biti problema??
kad ti naprave rješenje, isplata je odmah početkom idućeg mjeseca(bez obzira da li tada već radiš) , na prvoj isplati dobivaš sve zaostake koji ti pripadaju počevši od prvog sljedećeg dana nakon prestanka radnog odnosa(19.11.), bitno je da im javiš kad si se zaposlio i imaš pravo dobiti naknadu do dana zaposlenja(do 11.1.)
u svakom slučaju imaš pravo na naknadu za taj period kad si bio bez posla tj.od 19.11.2009.do do 11.1.2010.
alison is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2010., 14:36   #77
Hvala,to je fer.
schtakor is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2010., 15:17   #78
novac

kad bi ovaj mjesec mogla biti uplata sa biroa?hvala
ljubo179 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2010., 15:33   #79
moj novac

kad bi mogao biti uplacen novac sa biroa za ovaj mjesec?
ljubo179 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2010., 16:17   #80
moj novac

ljubo179 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:58.