Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.03.2013., 22:21   #1
Kvaliteta sna

S obzirom da nema ni jedna baš jasna tema o kvaliteti sna, nego tipa tablete za spavanje, spavanje bez jastuka itd. a jedina najsrodnija ovome što ću pitati je spavanje, ali je iz 2005, evo:

student sam, potpuno zdrav, energičan, ali u zadnje vrijeme mi je kvaliteta sna u silaznoj putanji, tj. spavam sve lošije i lošije. Problem je što idem redovito u teretanu, hranim se zdravo, ne pušim, nisam pod nekim stresom, pijem samo kad izađem (2 ili 3 puta mjesečno), i imam koliko-toliko normalne cikluse kad idem spavat. Sve je gotovo idealno, ali nikako ne spavam. I problem se sastoji od više manjih problema:

-teško zaspem, treba mi minimalno 30ak min (tad još bude i dobro jer nekad mi treba i po sat, sat i pol.), a tipa primjećujem da mi mama, brat, pa i prijatelji zaspu kroz 10ak min, ako ne i manje, čak sam negdje pročitao da je u principu čovjeku dovoljno 7min da zaspe što je meni potpuni šok jer ja ne mogu zaspat za 7min ni kad sam potpuno strgan i kad mi se oči same sklapaju. Znači meni se oči sklope jer ih ne mogu više držat otvorenima, osjećam 'onaj umor' na očima, limitiram misli i svejedno ne tonem u san nego samo ležim zatvorenih očiju sa blank mindom.

-kao mali sam spavo kao top, živim preko puta vojske i prije su znale rano ujutro bit vojne vježbe i kamioni, topovi i šta sve ne je prolazilo pred mojom kućom i sve se treslo, ali nikad me to nije probudilo, mojoj mami je to čak bilo fascinantno. Sad me cvrkut ptica probudi, cijevi iz susjednih stanova kad netko pusti vodu (podstandar sam sad, ali i kad sam doma loše spavam) itd.

-ne mogu nikako zaspati ni pod najmanjom svjetlosti, ali zato imam ono za oči ( http://www.goodhealthmatters.co.uk/i..._comfort_o.jpg ) no problem je što mi to padne sa glave svaku noć (i tad se probudim oko 6h kad mi kroz vrh rolete malo svjetlosti uđe u sobu) pa u 06:00 moram par minuta tražiti gdje se to u krevetu zavuklo (i tad opet ne mogu zaspat po sat vremena..)

Imam inače i welpur anatomski jastuk koji je fantastičan. I redovito prije spavanje smanjim svjetla, pustim laganiju glazbu i opustim se, pomogne, jer ako to ne napravim, obično noć prođe da ne zaspem ni na minutu. Katastrofa. Ne pijem kavu i mislim da kroz ništa ne unosim kofein (znao sam prije piti zeleni čaj, ali više ni to ne pijem)

Recimo da sam svjetlost riješio sa ovime za oči, nekad svežem malo jače pa ne padne
Razmišljam kupiti one čepiće za uši, ali oni najobičniji su nikakvi, već sam probao kod frendice, tako da ću neke za 100kn naručiti...

Kako još poboljšati kvalitetu sna?

Anatomski madrac, onaj sa magnetima nekakvim?
Tablete za spavanje?
Jel moguće da sam na nekakvoj onoj negativnoj energiji u obje sobe (doma i u stanu)...?
__________________
Ako ne možeš otkriti ono što mi znamo, a nećemo vam reći, onda ispadaš iz igre
dumbazo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2013., 22:42   #2
magneti jok. tablete za spavanje još manje. pusti negativne energije.

čepići za uši su korisni - ako je doista buka to što ti smeta. preporučujem http://www.howardleight.com/earplugs/max za jače zvukove i http://www.howardleight.com/earplugs/laser-lite za osjetljivije uši. lako ih naručiš preko britanskog ebaya, iz UK ni poštarina nije skupa. gušće zavjese su bolje od čvrstog vezivanja očiju.

no, meni se više čini da tebe nešto brine, osjećaš nekakav pritisak, stres. ako je to slučaj, ovo sve ostalo su sitne pomoći koje neće otkloniti uzrok problema. što misliš?

btw - nemoj se opterećivati time kako brzo drugi zaspu. to je totalno individualno, nema pravila.

...
tanveer is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2013., 23:28   #3
Pa ne znam, nisam pod stresom, sve je sasvim ok, imam normalan život, baš zato mi je ovo i misteriozan problem.

Ovakve identične sam probao jednom, loši su, jedva da išta blokiraju, ali valjda zato i koštaju 1 dolar.
http://www.ebay.com/itm/SOFT-Foam-Ea...item3cc324140d

Ovi sa tvojih linkova se čine ok, iako su slični ovome što sam naveo iznad. Inače mislim da mi buka i nije takav veliki problem, ali definitivno prvo što ću napraviti je naručiti te čepiće za uši, ali ne bih htio neke sa kojima neću čuti ni alarm ujutro.

Baš sam inače gledao po ebayu i naletio na ovo dvoje

http://www.ebay.com/itm/SureFire-EP5...item337d3b00dd

http://www.ebay.com/itm/Flitemate-Si...item3f20d9dafc

izgledaju napredno i cijena to potvrđuje, mislio sam nešto od toga naručiti. Hvala na prijedlozima svakako.

btw, jel su ti čepići samo za jednokratne upotrebe (zbog higijene?) pa zato svuda nude po 20 parova, ili mogu koristiti iste par dana, oprati, pa opet koristit par dana itd. ?
__________________
Ako ne možeš otkriti ono što mi znamo, a nećemo vam reći, onda ispadaš iz igre
dumbazo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2013., 00:18   #4
Sličnost je samo prividna. Usporedi im specifikacije. Zvuk se mjeri u jedinicama koje se zovu decibeli. Skala jačine decibela je logaritmička i penje se postepeno, tj. povećanje za otprilike tri decibela čini jačinu zvuka dvostrukim.

ostatak na pm

...
tanveer is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2013., 09:57   #5
Quote:
dumbazo kaže: Pogledaj post
S obzirom da nema ni jedna baš jasna tema o kvaliteti sna, nego tipa tablete za spavanje, spavanje bez jastuka itd. a jedina najsrodnija ovome što ću pitati je spavanje, ali je iz 2005, evo:

student sam, potpuno zdrav, energičan, ali u zadnje vrijeme mi je kvaliteta sna u silaznoj putanji, tj. spavam sve lošije i lošije. Problem je što idem redovito u teretanu, hranim se zdravo, ne pušim, nisam pod nekim stresom, pijem samo kad izađem (2 ili 3 puta mjesečno), i imam koliko-toliko normalne cikluse kad idem spavat. Sve je gotovo idealno, ali nikako ne spavam. I problem se sastoji od više manjih problema:

-teško zaspem, treba mi minimalno 30ak min (tad još bude i dobro jer nekad mi treba i po sat, sat i pol.), a tipa primjećujem da mi mama, brat, pa i prijatelji zaspu kroz 10ak min, ako ne i manje, čak sam negdje pročitao da je u principu čovjeku dovoljno 7min da zaspe što je meni potpuni šok jer ja ne mogu zaspat za 7min ni kad sam potpuno strgan i kad mi se oči same sklapaju. Znači meni se oči sklope jer ih ne mogu više držat otvorenima, osjećam 'onaj umor' na očima, limitiram misli i svejedno ne tonem u san nego samo ležim zatvorenih očiju sa blank mindom.

-kao mali sam spavo kao top, živim preko puta vojske i prije su znale rano ujutro bit vojne vježbe i kamioni, topovi i šta sve ne je prolazilo pred mojom kućom i sve se treslo, ali nikad me to nije probudilo, mojoj mami je to čak bilo fascinantno. Sad me cvrkut ptica probudi, cijevi iz susjednih stanova kad netko pusti vodu (podstandar sam sad, ali i kad sam doma loše spavam) itd.

-ne mogu nikako zaspati ni pod najmanjom svjetlosti, ali zato imam ono za oči ( http://www.goodhealthmatters.co.uk/i..._comfort_o.jpg ) no problem je što mi to padne sa glave svaku noć (i tad se probudim oko 6h kad mi kroz vrh rolete malo svjetlosti uđe u sobu) pa u 06:00 moram par minuta tražiti gdje se to u krevetu zavuklo (i tad opet ne mogu zaspat po sat vremena..)

Imam inače i welpur anatomski jastuk koji je fantastičan. I redovito prije spavanje smanjim svjetla, pustim laganiju glazbu i opustim se, pomogne, jer ako to ne napravim, obično noć prođe da ne zaspem ni na minutu. Katastrofa. Ne pijem kavu i mislim da kroz ništa ne unosim kofein (znao sam prije piti zeleni čaj, ali više ni to ne pijem)

Recimo da sam svjetlost riješio sa ovime za oči, nekad svežem malo jače pa ne padne
Razmišljam kupiti one čepiće za uši, ali oni najobičniji su nikakvi, već sam probao kod frendice, tako da ću neke za 100kn naručiti...

Kako još poboljšati kvalitetu sna?

Anatomski madrac, onaj sa magnetima nekakvim?
Tablete za spavanje?
Jel moguće da sam na nekakvoj onoj negativnoj energiji u obje sobe (doma i u stanu)...?
Pa budi sretan šta zaspiješ za pola sata,ja ne zaspijem do jutra
yunus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:53.