Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.09.2017., 11:04   #9981
Quote:
stikla kaže: Pogledaj post
ta tvrdnja je bila rezultat izmjene pravilnika i ciste logike... jer cemu mijenjat pravilnik i u njemu korektivne faktore... s 1,25 prvo na 1,5 pa na 2,0... ako oni ne moraju biti (minimalno) ko u pravilniku
U pravilniku ne pise da je to samo preporuka.

To sto ga neki idu mijenjat ne znaci da je to u skladu s pravilnikom...
To znači da idu na ruku ovima koji ne žele razdjelnike, već se griju bez njih i to punom parom, bez kaznenih koeficijenata.
Čudi me kako su susjedi pristali.
Inače, ja ne vjerujem u to da bi nekome nešto vidljivo porasla potrošnja impulsa zbog toga što netko grije punom parom, ali opet, sumnja kod susjeda postoji.
Osim ako im se jebe živo za sve.
Baš me zanima koliko ta zgrada ima stanova, te gdje je.
karter is offline  
Old 14.09.2017., 11:07   #9982
Quote:
stikla kaže: Pogledaj post
pa upravo u tome i je poanta... oni su mijenjali korekcijski faktor u 1,0 u uvjerenju da je to isto kao skroz stari obracun svi samo po povrsini, kao i prije ugradnje razdjelnika.
Dakle ideja je bila promijenimo korekcijski faktor u 1,0 i odmah imamo stari obracun svi samo po povrsini.
A to naravno nije isto.



ja se srecom sprdam , no isto tako gdje pise da se ne moze izabrati 0,0 ili za jos vise zabave cak -1,0?
O,O bi bilo da se ne plaća ništa osim paušala iako grije svom snagom, a -1 da ti toplana mora plaćati ono što ti potrošiš puta 2.
Nije loše.
karter is offline  
Old 14.09.2017., 13:10   #9983
Thumbs up "Cilim"

lako se vama zezati...
plati Brunati njeno....
plati Toplani njeno...
svi oni svoje naplate,
a ti u stanu sa centralnim grijanjem sjedi zamotan u deku ili hodi spavat u 8 sati uvečer...

ili naravno grij se, pa plati 1 000 kuna, u stanu koji si dobro i debelo otplatio...

istina je i pomalo tužno da danas gleda svatko samo sebe....

pitam ja sama sebe ,kako će ovako skupo grijanje uz razdjeljnike platiti netko tko ima starca ili invalida u kući,
pa mora maksimalno grijati cijeli dan...

prije par godina moj račun po m2 za siječanj je bio 600 kuna,a ove godine sa razdjeljnikom 1 000 kuna...
svima nam je bilo jednako toplo i bilo je uvijek na maksimumu...
otišli iz toploga,vratili se u toplo..

ma bilo bi toga još puno za pisati....

evo objave jedne udruge,
koja se bori za nas, koji skupo plačamo danak politike jednoga ministra...


Quote:
"Ne razdjelnicima"
(stranica na FB)

Predstavnici suvlasnika su pokretači zbivanja u zgradi- korektivni faktor 1 je u primjeni u onim zgradama u kojima su se predstavnici angažirali oko prikupljanja potpisa i pronalaženja dokumentacije. U nekim zgradama predstavnici su se pokazali kao pravi kočničari pokušaja nezadovoljnih stanara da se riješe razdjelnika i, usprkos brojnim primjedbama drugih stanara i dalje se strastveno trude uvjeriti suvlasnike kako su razdjelnici super stvar za sve. U nekim zgradama su smijenili takve predstavnike i dolaskom novog, pokazalo se da je stari predstavnik zapravo zagovaranjem razdjelnika štitio korupciju i vlastite interese, često pod pokroviteljstvom upravitelja zgrade.
Nažalost, ako se želite izboriti za svoja potrošačka prava, to zahtijeva puno energije i puno rada.
Oni to znaju.
Računaju da će većina ostati pasivna i nepokretna.
"Bolje da me pljačkaju nego da moram ustati iz fotelje"
Računaju da je narod naivan i glup, pa će povjerovati da su razdjelnici dobri za sve i da puno nas niti ne može pročitati sitna slova i izračunati da kad od "uštede" oduzmeš troškove dobiješ negativan broj, jer su troškovi razdjelnika veći od koristi.
Računaju i da među nama ima "snalažljivih" koji će situaciju iskoristiti da se okoriste manipulacijom razdjelnicima preko leđa "slabijih", čitaj manje snalažljivih i više moralnijih susjeda.
Nakon što je studija ekonomske isplativosti dokazala neisplativost ugradnje razdjelnika, neshvatljivo nam je da pojedini predstavnici stanara koriste retoriku:"Nema veze što se smrzavamo i stanovi nam pljesnive, dobro nam je sve dok oni koji u zgradi nemaju razdjelnike i plaćaju po kvadraturi imaju veće račune od onih koji imaju obračun po razdjelnicima"
U takvoj nezdravoj i bolesnoj zgradi dolazi do SMRTONOSNE SPIRALE ZAHLAĐENJA: sve veći broj stanara zatvara sve veći broj radijatora do kraja i prestaje grijati svoj stan putem centralnog grijanja, ostalima troškovi rastu i dolazi do potpunog raspada sustava zajedničkog centralnog grijanja.
https://www.facebook.com/nerazdjelni...type=3&theater

https://www.facebook.com/nerazdjelni...type=3&theater

https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net...14&oe=5A5EF744

https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net...ec&oe=5A5BF133
asid is offline  
Old 14.09.2017., 14:29   #9984
Quote:
asi demir kaže: Pogledaj post
lako se vama zezati...
plati Brunati njeno....
plati Toplani njeno...
svi oni svoje naplate,
a ti u stanu sa centralnim grijanjem sjedi zamotan u deku ili hodi spavat u 8 sati uvečer...

ili naravno grij se, pa plati 1 000 kuna, u stanu koji si dobro i debelo otplatio...

istina je i pomalo tužno da danas gleda svatko samo sebe....

pitam ja sama sebe ,kako će ovako skupo grijanje uz razdjeljnike platiti netko tko ima starca ili invalida u kući,
pa mora maksimalno grijati cijeli dan...

prije par godina moj račun po m2 za siječanj je bio 600 kuna,a ove godine sa razdjeljnikom 1 000 kuna...
svima nam je bilo jednako toplo i bilo je uvijek na maksimumu...
otišli iz toploga,vratili se u toplo..

ma bilo bi toga još puno za pisati....

evo objave jedne udruge,
koja se bori za nas, koji skupo plačamo danak politike jednoga ministra...
Ti baš nisi pratio ovaj forum?I ne razumiješ baš kako funkcioniraju razdjelnici i cijeli sustav toplinarstva!?

Pozdrav svima na forumu,baš se nismo prepucavali preko ljeta...
bbb1986.hr is offline  
Old 14.09.2017., 15:30   #9985
Arrow

Quote:
bbb1986.hr kaže: Pogledaj post
Ti baš nisi pratio ovaj forum?I ne razumiješ baš kako funkcioniraju razdjelnici i cijeli sustav toplinarstva!?
Pozdrav svima na forumu,baš se nismo prepucavali preko ljeta...
za jednu ženu (babu) previše i znam !

ok,neću više

pozdrav i tebi !
asid is offline  
Old 14.09.2017., 15:50   #9986
Quote:
asi demir kaže: Pogledaj post
za jednu ženu (babu) previše i znam !
nego, jesi uspjela prijeci na stari sistem (po m2)?
stikla is offline  
Old 14.09.2017., 21:31   #9987
Mi imamo stan na rubnom dijelu zgrade, sjevero-istok. Situacija je ovakva:
1. Največi smo potrošači u zgradi
2. Grijemo se manje nego prije
3. susjedi ispod mene nisu u stanu cijelu zimu, dakle hladno i odozdola
4. više ne griju stubište
5. u nekim stanovima se pojavila plijesanj na zidovima

Sve u svemu koma. Moja mama koja živi u obližnjem neboderu sada ima manje račune. Znate ono, penzioneri sretni, tri veste i dvije deke i stan može biti hladan. Eto ti što smo postigli....
Ovaj forum je prevelik, ako netko ima brzinsku informaciju mogu li skinuti te razdjelnike i kako?
Hvala!
Orange blue is offline  
Old 14.09.2017., 22:48   #9988
Quote:
Orange blue kaže: Pogledaj post
Ovaj forum je prevelik, ako netko ima brzinsku informaciju mogu li skinuti te razdjelnike i kako?
promjenu trebas obaviti prije pocetka grijanja.
U zgradi kojoj pripadas mora biti najmanje 80% razdjelnika. Obicno ih je puno manje bez razdjelnika.
U tom slucaju trebas sam ili preko predstavnika stanara toplani podnesti zahtjev za promjenu obracuna.
I pricekati rjesenje.

No dobro si promisli, jer oni bez razdjelnika imaju u pravilu najvece racune.
Recimo nista te ne sprjecava da i ti imas otvorene radijatore i shodno tome platis vise impulsa.
stikla is offline  
Old 15.09.2017., 07:57   #9989
Quote:
asi demir kaže: Pogledaj post
za jednu ženu (babu) previše i znam !

ok,neću više

pozdrav i tebi !
Pala si s neba u rebra i umjesto da bar malo pročitaš što se sve pisalo sad nas "prosvjećuješ". To što pišeš i pitaš prožvakali smo nekoliko puta. Tema je stara 10 godina !!!
Trenutno su aktualne rasprave oko promjene korekcijskog faktora.
ssm is offline  
Old 15.09.2017., 09:08   #9990
Quote:
asi demir kaže: Pogledaj post
za jednu ženu (babu) previše i znam !

ok,neću više

pozdrav i tebi !
Ako ti činjenica da svaki mjesec plaćaš nekoliko stotina kuna za grijanje, nijje dovoljan razlog da pročitaš svih ovih 500 stranica, onda nemoj.
Ljudi čitaju knjige od kojih nemaju nikakvih koristi, a ovo im je puno?
Valjda zato što ima drugih tema na forumu inače potrebnijih u životu, poput
https://www.forum.hr/showthread.php?t=192104
Pa tko bi se još razbijao glavu time da smanji cifru od 800 kuna mjesečno za grijanje.
karter is offline  
Old 17.09.2017., 13:18   #9991
Quote:
asi demir kaže: Pogledaj post
pa kad vidim da podosta znaš,
evo jedna molbica..
nama su nedavno skinuli Korektivni faktor sa 2 na Korektivni faktor 1.
e sad,mene zanima dali mi se isplati više plačanje po m2 ili da i dalje ostavim razdjeljnike,s tim da....

stan mi je 80 m2,i imam samo 4 radijatora gdje su postavljeni razdjelnici..
znaći:kuhinja,kupaona,2 hodnika nemaju radijatore..
kraće rečeno oko nešto više od 1/3 stana ionako plačam paušalno-prosječno,
uključujući i stubište gdje takođe nemamo razdjeljnike....
još nešto...izolacija zgrane je loša (nemamo fasadu),a još k tome stan mi je na sjevernoj strani,
tako da mi je ista toplina,bilo da stavim regulator na 2,3 ili na 5...

mislim da se na stari sistem (po m2) može vratiti i pojedinačno svaki stanar,
samo predstavnik stanara mora podnjeti zahtjev Toplani..

hvala na odgovoru,ma kakav bio..

ps,
ove godine za siječanj, račun mi je bio 1000 kuna,
a posljednji račun prije razdjeljnika za isti mjesec mi je bio manji od 700 kuna,
s tim da mi je u cijelom stanu bilo jednako toplo..


Nakon sto si mi dostavila sliku uplatnice za mjesec 01/2017 kad je i potroseno najvise energije za grijanje u sezoni 2016/2017, napravio sam simulaciju potrosnje za taj mjesec prema korektivnom faktoru 2 i korektivnom faktoru 1 za stan tvoje kvadrature 76,86 m2 sa razdjelnicima (sa tvojim utrosenim impulsima) i bez razdjelnika (po povrsini m2)

Za mjesec 01/2017
- zgrada ukupno utrosila 249000 kWh
- od toga za PTV otpada 20000 kWh
- zgrada ima ukupno 5702,05 m2 grijane povrsine (po meni cca 100 stanova)
- od toga cca 5 ili 6 stanova nema ugradjene razdjelnike (305,73 m2)
- stanovi na razdjelnicima imali ukupno ocitanih 103822 impulsa
- od toga tvoj stan 76,86 m2 imao je ocitano 1998 impulsa
- na potrosnji tople vode PTV je ukupno 213 osoba
- ugovoreni obracun UR 80 (po impulsima) - UPOV/US/GO 20 (po kvadratima)

Simulacija po korektivnom faktoru 2 za vasu kvadraturu 76,86 m2

- racun za 01/2017 - po impulsima 979,54 kn
- racun za 01/2017 - po kvadratima 1498,81 kn

Simulacija po korektivnom faktoru 1 za vasu kvadraturu 76,86 m2

- racun za 01/2017 - po impulsima 1027,14 kn
- racun za 01/2017 - po kvadratima 842,87 kn

Iz ovoga je vidljivo da prelazak na korektivni faktor 1 odgovara onim stanovima kojima se obracun vrsi po kvadratima, dok se iznos za grijanje onima koji imaju obracun po impulsima jos povecava za cca 50 kn.

No morate biti svjesni da ce ako vecina predje na obracun grijanje po kvadratima porasti i ukupna potrosnja utrosene energije za grijanje, stanari vise nece stedjeti iskljucivanjem pojedinih radijatora ili smanjivanjem temperature na termoventilima, ukljucit ce ih na najace a visak topline rjesavat ce kao i nekad otvaranjem prozora (cast izuzecima koji ce u tom slucaju i dalje stedjeti) tako da bi trosak grijanja bio i malo veci nego sto je simuliranih cca 842 kn.

Oni koji ce u tom slucaju ostati na obracun po impulsima troskovi ce se samo povecati, tako da je najbolje da i cijela zgrada predje na obracun po kvadraturi.

Zivi bili pa vidjeli kako ce proci sezona grijanja 2017/2018 u vasoj zgradi, biti ce zanimljivo.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!

Zadnje uređivanje Cilim : 17.09.2017. at 14:26.
Cilim is offline  
Old 20.09.2017., 15:17   #9992
Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post
Vjerojatno znaci prvo vracate korektivni faktor sa 2 na 1, a onda cete zatraziti da predjete na obracun po kvadratima.
te dvije stvari uopce nisu povezane...
zasto bi te dvije stvari trebale biti povezane?
stikla is offline  
Old 20.09.2017., 15:20   #9993
Quote:
stikla kaže: Pogledaj post
dobrodosao u klub... moj ulaz vec skupio potpise i predao toplani
nisu bili svi za, no vise od 80% je bilo za

vidjet cemo hoce li biti sto od toga...

No ja ne znam zasto se ocekuju manji racuni ... prilicno sam siguran da ce se kasnije svi lupat po glavi
Čekaj, kako sad?
Tu nam govoriš godinama kako ste super napravili posao sa tim razdjelnicima, a ispada da vas je manje od 20% zadovoljno s njima?
karter is offline  
Old 20.09.2017., 15:28   #9994
Ovdje neki neće nikada shvatiti ni nakon 500 stranica u čemu je problem.
Ako cijela zgrada ugradi(svi stanovi)razdjelnike,onda ćete plaćati približno(oko 90%)koliko ste i potrošili.I onda tek možete vidjeti koliko ste prije više(ili manje) plaćali...
Plaćanje po kvadraturi jednostavno nije ispravno i tu me nitko nemože uvjeriti u suprotno.
bbb1986.hr is offline  
Old 24.09.2017., 12:21   #9995
Nastavak rasprave o razdjelnicima je na temi Razdjelnici grijanja - vol. 2.
__________________
fermina-daza is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:07.