Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.01.2017., 16:31   #1
Ventilacijski rekuperatori topline

Prije svega, da odmah naglasim da pod isplativost mislim na usporedbu sustava ventilacije cijele kuće sa i bez rekuperatora, ne na isplativost samog sustava ventilacije. Očigledno je da ventilacija kakva god bila nosi sa sobom gubitke..

Dakle, dobio sam jako grubu procjenu sustava ventilacije za kuću koju ću graditi.

Planirane specifikacije kuće:
- visoka prizemnica (ili katnica, ne kužim koja je razlika, godnji kat zidovi sa strane ~150cm)
- 200m2 bruto površine
- XPS 15cm izolacija zidova, 20cm u krovištu, 10cm ispod temeljne ploče, 3-slojni prozori sa plinom
- grijanje podno na TP, u dodatak malog kamina za romantiku
- po mogućnosti da se kvalitetno izvede "brtvljenje" kuće, tj da bude što više zrakotijesna

Predloženi sustav ventilacije je sljedeći:
- ventilacija ispod ploče, cijevi od pocinčanog lima zatvorene gipskartonskim pločama
- rekuperator sa grijačem na dovodu, da bude što bliža temp unutrašnjoj
- ulazni zrak prolazi kroz 50m cijevi fi200mm 150-200cm ispod zemlje (kaže grije po zimi, hladi po ljeti
- gruba, okvirna cijena (nemam još ni projekt) za sve je 50 000kn.

Što mi se onako na prvu čini.. Pa valjda razumno. Znam da je sam uređaj rekuperatora jako kup (20 000kn?).

Istražujući bespućima interneta, naletio sam na jedan dosta dobar izvor informacija za energetski učinkovitu gradnju gdje su napravili članak o isplativosti rekuperatora, te zaključili da se financijski može isplatiti samo u jako hladnim klimama.
Greenbuildingadvisor, isplativost HRV-a

Zaključak im je da u umjerenoj klimi HRV donosi godišnju uštedu od 330-600kwh. To je računato za pasivnu kuću. Pretpostavljam da nije PREVELIKA razlika za običnu B kuću. U svakom slučaju, povrat investicije je predugačak.

Sad me zanima, kolika je razlika u ugodi?
Tj, ako nema rekuperatora, da li strujanje hladnog vanjskog zraka stvara veliki osjećaj nelagode za stanare? Naravno, ulaz bi bio negdje po strani, ali svejedno ne znam koliko se osjeti to lagano strujanje hladnog zraka?

Već je bilo rasprave o tim dovodnim cijevima u zemlji, pa su dosta podijeljeni ljudi. Da li su danas u 2017-oj ljudi pametniji, pa postoji neki koncenzus?

Da li bi funkcionirao sustav kao što sam opisao, samo bez rekuperatora? Znači, samo ventilator da izvalači, te električni grijač na dovodu, da malo dogrije? Koliko taj grijač troši?

Da li se prigušivač zvuka može naknadno staviti? Koliko cca košta?

Također, postoji još jedna opcija, i majstor je rekao da će vidjeti sa dobavljačem za materijal.. A to je da cijevi za ventilaciju idu direkt u međukatnu AB ploču. Otac je baštelac u CH, i kaže da tamo tako rade. Znači izvedivo je i udovoljava jako strogim pravilima struke u CH, pa nekako automatski mislim da bi trebalo zadovoljiti i moje zahtjeve kvalitete
U slučaju da se tako napravi, da li bi sama toplina AB ploče (u koju je dakle ugrađeno podno) bila dovoljna da dogrije taj ulazni zrak na razumnu temperaturu?
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2017., 16:57   #2
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
Prije svega, da odmah naglasim da pod isplativost mislim na usporedbu sustava ventilacije cijele kuće sa i bez rekuperatora, ne na isplativost samog sustava ventilacije. Očigledno je da ventilacija kakva god bila nosi sa sobom gubitke..

Dakle, dobio sam jako grubu procjenu sustava ventilacije za kuću koju ću graditi.

Planirane specifikacije kuće:
- visoka prizemnica (ili katnica, ne kužim koja je razlika, godnji kat zidovi sa strane ~150cm)
- 200m2 bruto površine
- XPS 15cm izolacija zidova, 20cm u krovištu, 10cm ispod temeljne ploče, 3-slojni prozori sa plinom
- grijanje podno na TP, u dodatak malog kamina za romantiku
- po mogućnosti da se kvalitetno izvede "brtvljenje" kuće, tj da bude što više zrakotijesna

Predloženi sustav ventilacije je sljedeći:
- ventilacija ispod ploče, cijevi od pocinčanog lima zatvorene gipskartonskim pločama
- rekuperator sa grijačem na dovodu, da bude što bliža temp unutrašnjoj
- ulazni zrak prolazi kroz 50m cijevi fi200mm 150-200cm ispod zemlje (kaže grije po zimi, hladi po ljeti
- gruba, okvirna cijena (nemam još ni projekt) za sve je 50 000kn.

Što mi se onako na prvu čini.. Pa valjda razumno. Znam da je sam uređaj rekuperatora jako kup (20 000kn?).

Istražujući bespućima interneta, naletio sam na jedan dosta dobar izvor informacija za energetski učinkovitu gradnju gdje su napravili članak o isplativosti rekuperatora, te zaključili da se financijski može isplatiti samo u jako hladnim klimama.
Greenbuildingadvisor, isplativost HRV-a

Zaključak im je da u umjerenoj klimi HRV donosi godišnju uštedu od 330-600kwh. To je računato za pasivnu kuću. Pretpostavljam da nije PREVELIKA razlika za običnu B kuću. U svakom slučaju, povrat investicije je predugačak.

Sad me zanima, kolika je razlika u ugodi?
Tj, ako nema rekuperatora, da li strujanje hladnog vanjskog zraka stvara veliki osjećaj nelagode za stanare? Naravno, ulaz bi bio negdje po strani, ali svejedno ne znam koliko se osjeti to lagano strujanje hladnog zraka?

Već je bilo rasprave o tim dovodnim cijevima u zemlji, pa su dosta podijeljeni ljudi. Da li su danas u 2017-oj ljudi pametniji, pa postoji neki koncenzus?

Da li bi funkcionirao sustav kao što sam opisao, samo bez rekuperatora? Znači, samo ventilator da izvalači, te električni grijač na dovodu, da malo dogrije? Koliko taj grijač troši?

Da li se prigušivač zvuka može naknadno staviti? Koliko cca košta?

Također, postoji još jedna opcija, i majstor je rekao da će vidjeti sa dobavljačem za materijal.. A to je da cijevi za ventilaciju idu direkt u međukatnu AB ploču. Otac je baštelac u CH, i kaže da tamo tako rade. Znači izvedivo je i udovoljava jako strogim pravilima struke u CH, pa nekako automatski mislim da bi trebalo zadovoljiti i moje zahtjeve kvalitete
U slučaju da se tako napravi, da li bi sama toplina AB ploče (u koju je dakle ugrađeno podno) bila dovoljna da dogrije taj ulazni zrak na razumnu temperaturu?
Cijenu si omasio a te stvari sto se razvoda tice se sigurno ne rade sa pocicncanim cijevima, nije to industrijska hala. Idu iznutra glatke ANTISTATICKE I ANTIBAKTERIJSKE cijevi namjenjene za razvod po kucama, Najcesce idu okrugle promjera 75mm jer je to standardizirani sustav za kucne razvode. Ako hoces ja ti mogu poslati svoje ponude za kucu od 130 kvadrata jer ja imam u pojektu rekuperaciju i zaista ju stavljam u kucu nije da samo fantaziram i surfam

Racunaj sa nekih 50 000kn za 130 kvadrata. Meni je sama rekuperacija dignula objekt dodatno u A kategoriju ucinkovitosti, tocne gubitke i sve cu ti moci reci kad mi dovrse glavni projekt koji je u izradi.

Sve detaljno objasnjeno imas ovdje, sa desne strane su ti teme i meni, sva pitanja su ti tamo odgovorena:

http://www.e-netsi.si/si/prezracevan...a-sistema.html
Mekto is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2017., 17:24   #3
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post

Predloženi sustav ventilacije je sljedeći:
- ventilacija ispod ploče, cijevi od pocinčanog lima zatvorene gipskartonskim pločama
- rekuperator sa grijačem na dovodu, da bude što bliža temp unutrašnjoj
- ulazni zrak prolazi kroz 50m cijevi fi200mm 150-200cm ispod zemlje (kaže grije po zimi, hladi po ljeti
- gruba, okvirna cijena (nemam još ni projekt) za sve je 50 000kn.

Što mi se onako na prvu čini.. Pa valjda razumno. Znam da je sam uređaj rekuperatora jako kup (

Zaključak im je da u umjerenoj klimi HRV donosi godišnju uštedu od 330-600kwh. To je računato za pasivnu kuću. Pretpostavljam da nije PREVELIKA razlika za običnu B kuću. U svakom slučaju, povrat investicije je predugačak.

Razlika izmedu B objekta dakle obicne niskoenergetske kuce i pasivnog objekta nije mala nego enormna. Nisoenergetski objekt je onaj koji gubi ispod 50kWh/m2 dok pasivni objekt mora biti ispod 15kWh/m2. U pravilu su u pasivnom objektu skoro svi gubici ventilacijski odnosno dominantni zato se i u tim kucama bez problema grijes dogrijavanjem rekuperirane topline iz otpadnog zraka. Kod obicne niskoenergetske kuce ti gubici su ipak u drugom planu i nisu toliko drasticno izrazeni kad se usporede sa ostalim gubicima.

Sad me zanima, kolika je razlika u ugodi?
Tj, ako nema rekuperatora, da li strujanje hladnog vanjskog zraka stvara veliki osjećaj nelagode za stanare? Naravno, ulaz bi bio negdje po strani, ali svejedno ne znam koliko se osjeti to lagano strujanje hladnog zraka?

Nema laganog srujanja, pa pogledaj specifikacije po osobi koliko zraka trebas po satu, naravno da bez rekuperacije imas ogromne toplinske gubitke i dobrano ces to osjetiti, jer spomenuo si tp koja je niskotemperaturno grijanje plus podno, ti tu kolicinu gubitaka neces moci nadomjestiti.

Već je bilo rasprave o tim dovodnim cijevima u zemlji, pa su dosta podijeljeni ljudi. Da li su danas u 2017-oj ljudi pametniji, pa postoji neki koncenzus?

Maltene niti jedan renomirani proizvodac ne proporucuje vise strujanje zraka direkt kroz cijevi u zemlji. Vlaga, gljivice, higijena. Preko izmjenjivaca topline, to da.

Da li bi funkcionirao sustav kao što sam opisao, samo bez rekuperatora? Znači, samo ventilator da izvalači, te električni grijač na dovodu, da malo dogrije? Koliko taj grijač troši?

Sto bi s time dobio? Nema malo dogrijavanja, ako zelis kolicinu topline u prostoru, onu koju si izgubio moras nadoknaditi i to je to.

Da li se prigušivač zvuka može naknadno staviti? Koliko cca košta?

Prigusivac zvuka ide izmedu rekuperatora i razvodne kutije cijevi, moze se staviti naknadno. Jedan je nekih 70 eura. Ali obicno su te cijevi sa prigusivacem napravljene u kompletu.

Također, postoji još jedna opcija, i majstor je rekao da će vidjeti sa dobavljačem za materijal.. A to je da cijevi za ventilaciju idu direkt u međukatnu AB ploču. Otac je baštelac u CH, i kaže da tamo tako rade. Znači izvedivo je i udovoljava jako strogim pravilima struke u CH, pa nekako automatski mislim da bi trebalo zadovoljiti i moje zahtjeve kvalitete

Cijevi se najnormalnije ugraduju i u ploce i u estrih, naravno sve po proracunu i pravilima struke.

U slučaju da se tako napravi, da li bi sama toplina AB ploče (u koju je dakle ugrađeno podno) bila dovoljna da dogrije taj ulazni zrak na razumnu temperaturu?

Ne.
.
Mekto is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2017., 18:55   #4
Hvala na odgovoru!

Da, još sam u fazi fantaziranja, dok to ne bude u projektu

Ha, moram prvo sve "glavne" stavke izračunati, pa vidjeti da li se u budget sa gornjim plahonom može ubaciti TP + rekuperator.
Iako, ako ću živjeti u toj kući 20-30 godina.. To je 500€ po godini.. cca 300kn mjesečno, umanjeno za uštedu na struji.. Meni se isplati radi kvalitete života, ali moram dragu nagovoriti da odustane od Dankuchen

Mislim, nisam ja omašio cijenu, tako mi je izvođač ugrubo rekao. On je onda omašio. A za te pocinčane, da, meni zvuči smiješno, ipak se danas ide na plastiku i modernije materijale, ali opet, tako mi je on rekao.

Hvala na info!

Možeš slobodno i preporučiti izvođača, ako imaš ili znaš za nekoga.
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2017., 19:24   #5
Vec po tome sto ti je ponudio bjezi od njega glavom bez obzira. Vidi se da je stao u vremenu. Nadalje u hr neces naci mnostvo izvodaca. Pavopromet je jedina firma za koju u hr ja znam da se bavi modernim sustavima rekuperacije i rade iskljucivo sa helios rekuperatorima. Rade sve po ps-u i zaista se kuze u tematiku to ne mogu osporiti. Profesionalni su i nisu fuseri no ja sam odustao od njih jer sam dobio preporuku da idem na zehnder ili paul rekuperatore sto se pokazalo kao dobar odabir jer su zaista dosta napredovali u odnosu na helios koji je stao.
Mekto is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2017., 07:00   #6
Tko će ti to postavljati, ako se smije znati?
Nije da kopiram, ali moram se dobro informirati, ozbiljna je investicija
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2017., 08:01   #7
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
Tko će ti to postavljati, ako se smije znati?
Nije da kopiram, ali moram se dobro informirati, ozbiljna je investicija
Ma kopiraj, nije problem jer do info za takve stvari je jako tesko doci kod nas. Sam razvod mi postavlja domusplus prema projektu koji mi rade slovenci (onaj link sto sam stavio). Nakon sto domusplus napravi kucu (montazna) slovenci dolaze postaviti i spojiti rekuperator i staviti sve u pogon.
Mekto is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2017., 11:46   #8
Nisam bas jak u slovenskom, nesto kuzim ali jako malo.
Kako je rijesena ta recirkulacija zraka, ima li tu mogucnosti reguliranja relativne vlaznosti? Kako zivim u MK kuci, pored pregrijavanja koje sam spomenuo na temi niskoenergetskoj kuci imam "problem" sa jako niskom relativnom vlaznoscu. Zna mi vlaga past i na 25%..zena cmizdri jer svo cvijece je riknulo.
Morati cu kupiti neki ovlazivac ali me zanima da li je moguce sa rekuperatorom regulirati zeljenu vlaznost tipa ako je rel.vlaga niska u kuci da izmjena zraka bude 100% a ako je blizu zeljene da to bude samo parcijalna izmjena?
bruce80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2017., 12:24   #9
Quote:
bruce80 kaže: Pogledaj post
Nisam bas jak u slovenskom, nesto kuzim ali jako malo.
Kako je rijesena ta recirkulacija zraka, ima li tu mogucnosti reguliranja relativne vlaznosti? Kako zivim u MK kuci, pored pregrijavanja koje sam spomenuo na temi niskoenergetskoj kuci imam "problem" sa jako niskom relativnom vlaznoscu. Zna mi vlaga past i na 25%..zena cmizdri jer svo cvijece je riknulo.
Morati cu kupiti neki ovlazivac ali me zanima da li je moguce sa rekuperatorom regulirati zeljenu vlaznost tipa ako je rel.vlaga niska u kuci da izmjena zraka bude 100% a ako je blizu zeljene da to bude samo parcijalna izmjena?

Ne znam niti ja slovenski ali ipak zivim u 21. stoljecu pa koristim dostupnu tehnologiju zvanu google translate web

To i jest poanta, izmjenjivaci topline su entalpijski i ne baca se vlaga van sa ispusnim zrakom nego se vraca u struju svjezeg suhog zimskog zraka koji dolazi izvana. Mozes reguliati sve, bilo manualno bilo senzorima. Imas senzore vlage, co2 senzore pa mozes pustiti automatici da ti cijelo vrijeme drzi sve idealno.
Mekto is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2017., 12:49   #10
Quote:
Mekto kaže: Pogledaj post
Ne znam niti ja slovenski ali ipak zivim u 21. stoljecu pa koristim dostupnu tehnologiju zvanu google translate web
Ja probao i umro od muke kad sam pokušao shvatiti prijevod

"Med razdelilnima škatlama in rekuperatorjem so 100 cm dolgi dušilci hrupa, ki so dokaj upogljivi in praviloma istega premera, kot so prikljućki na rekuperatorju in razdelilnih škatlah"
je prevedeno kao
"Između distribucijske kutije i izmjenjivača topline su dugačke 100 cm, buka vozila, koji su vrlo fleksibilni i uglavnom isti promjer kao i veza između izmjenjivača topline i razvodne kutije"

DUŠILCI HRUPA = BUKA VOZILA
bager666999 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2017., 12:54   #11
A pa kuzis da se radi o prigusivacima zvuka izmedu rekuperatora i razvodne kutije

I mali hint (treba se znati snaci ) sa ovih svjetski nebitnih jezika tipa hr i slo se bolje prevodi ako stavi da prevodi na engleski, prijevod je daleko kvalitetniji.
Mekto is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2017., 17:45   #12
Ima velikih razlika među rekuperatorima i nije isto da li oni proizvode buku od 40dB ili 70dB (zbog smještaja istog). Nije isto je li proizvode buku u dolaznoj struji zraka u sobe sa 70dB ili 45dB itd.
Buku koju proizvode ventilatori je teža za stišati jer su većim dijelom u igri niže frekvencije. Svaki prigušivač ima svoj dijagram prigušenja... Prigušivač cijevnog razvoda treba upiti energiju buke, dok prigušenje rekuperatorske kutije je dovoljno da je izolira jačiim zvučnim izolatorom.
No bolje da se javi netko tko se bavi akustikom...
viz is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2017., 19:49   #13
Quote:
Mekto kaže: Pogledaj post
Ne znam niti ja slovenski ali ipak zivim u 21. stoljecu pa koristim dostupnu tehnologiju zvanu google translate web

To i jest poanta, izmjenjivaci topline su entalpijski i ne baca se vlaga van sa ispusnim zrakom nego se vraca u struju svjezeg suhog zimskog zraka koji dolazi izvana. Mozes reguliati sve, bilo manualno bilo senzorima. Imas senzore vlage, co2 senzore pa mozes pustiti automatici da ti cijelo vrijeme drzi sve idealno.
Ima njih više vrsta, i onih koji vraćaju vlagu, i onih koji ne:
HRV vs ERV

Previše je varijabli :/

Zadnje uređivanje davorradman : 30.01.2017. at 20:01.
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2017., 20:45   #14
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
Ima njih više vrsta, i onih koji vraćaju vlagu, i onih koji ne:
HRV vs ERV

Previše je varijabli :/
Kompliciras si zivot sa citanjem americkih sajtova i njihovom terminologijom. Pricamo o rekuperatorima, oni ili imaju ili nemaju povrat vlage (entalpijski izmjenjivac) i to je to, vrlo je jednostavno. Informiraj se na stranicama proizvodaca paul ili zehnder, jedni od najboljih proizvodaca na svijetu. Ili na linku sto sam ti vec dao. Apsolutno svaka stvar je objasnjena. Pobogu, tamo imas cijeli DIY dio gdje je detaljno i besplatno objasnjeno kako da odradis sam svaki dio, pa di ces bolje!
Mekto is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2017., 21:41   #15
pomenuo bih neke sitnice (bez ikakve zle namjere);
- nema te struke koja će u AB ploču postaviti podno grijanje i ventilaciju bilo
kojeg promjera! pa čak ni u CH!
- 20kHRK za rekuperator je smješno, a smješno je i to da biraš rekuperator
bez da u obzir uzmeš elemente tipa prosječna temeperatura, broj izmjena
zraka - stepen prigušenja te povrat vlage.. ljudi pričate o kompletnom HVAC-
u za objekat koji planiraš koristiti 10 godina? Bolje je da ženi daš te pare da
sama izabere KUHINJU i biti ćeš miran bar 40 godina!

Mene lično interesira šta je planirano u primarnom krugu za TP jer se i ja lično lomim oko te instalacije.

pozz
N1H1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2017., 06:31   #16
Statičar će reći da je najzdravija statički zgrada iz jednog materijala - dakle najbolje da je sve iz AB. Radi li se tako ili je npr. za zidanu kuću uobičajen miješan materijal AB+opeka?
Osim ventilacije, postoje instalacije odvodnje, vodovoda, plinovoda, struje...
Statičari bi najradije da te instalacije ne prolaze kroz konstrukciju zgrade jer to nije zdravo za statiku... A opet npr. AB grede sportske dvorane često imaju projektirane i izvedene otvore i do 1m za ventilaciju dvorane...
Baš me zanima koja Vam je namjera sa ovim postom...
Quote:
bruce80 kaže: Pogledaj post
...
Kako je rijesena ta recirkulacija zraka, ima li tu mogucnosti reguliranja relativne vlaznosti? Kako zivim u MK kuci, pored pregrijavanja koje sam spomenuo na temi niskoenergetskoj kuci imam "problem" sa jako niskom relativnom vlaznoscu. Zna mi vlaga past i na 25%..zena cmizdri jer svo cvijece je riknulo.
Morati cu kupiti neki ovlazivac ali me zanima da li je moguce sa rekuperatorom regulirati zeljenu vlaznost tipa ako je rel.vlaga niska u kuci da izmjena zraka bude 100% a ako je blizu zeljene da to bude samo parcijalna izmjena?
Recirkulacija u kućnoj/stambenoj ventilaciji ne postoji. To je većinom riješeno kod poslovne ventilacije gdje se zbog ušteda recirkulira veći dio zraka (miješa se zrak povrata iz prostora sa uzetim izvana zrakom). Kod stambene se ne miješa zrak povrata (iz kuhinje, ostava, kupaonice, WC-a) sa dolaznim zrakom u sobe. Rekuperator topline ne prenosi vlagu između dvije struje zraka, već samo toplinu. Regenerator prenosi i vlagu. Paul, Helios, Maico, Zehnder itd. imaju pločaste regenerature kao dodatnu opciju (+500€) koji prenose vlagu između struja zraka, no obično im je stupanj rekuperacije topline manji. U vlagi se mogu otopiti razni mirisi, tako da iako se nešto dobije - dosta se i izgubi. Suhi zrak je posljedica ventiliranja tj. izmjene zraka zimi i to je zbog fizike (kad je zrak hladan može primiti malu količinu vlage u odnosu na topli zrak soba). Oni koji ne prozračuju/ventiliraju zrak ili imaju lošu hidroizolaciju imaju probleme sa vlagom, dok svi ostali koji mijenjaju zrak prostorije - zimi imaju problem suhog zraka.
Ja ću za početak uzeti obični rekuperator, a možda jednog dana uzmem i regenerator za po zimi.

Zadnje uređivanje viz : 31.01.2017. at 06:51.
viz is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2017., 07:06   #17
Quote:
N1H1 kaže: Pogledaj post
pomenuo bih neke sitnice (bez ikakve zle namjere);
- nema te struke koja će u AB ploču postaviti podno grijanje i ventilaciju bilo kojeg promjera! pa čak ni u CH!
A jebiga sad, nisam ja išao se raspitivati kod švicarskog projektanta za mane i prednosti, ali stari mi radi godišnje 10-ak kuća tamo i kaže da rade tako. ventilaciju češće, a grijanje su tek od nedavno počeli.

Quote:
N1H1 kaže: Pogledaj post
- 20kHRK za rekuperator je smješno, a smješno je i to da biraš rekuperator bez da u obzir uzmeš elemente tipa prosječna temeperatura, broj izmjena zraka - stepen prigušenja te povrat vlage.. ljudi pričate o kompletnom HVAC- u za objekat koji planiraš koristiti 10 godina? Bolje je da ženi daš te pare da sama izabere KUHINJU i biti ćeš miran bar 40 godina!
20k kn je SAMO za središnju jedinicu, naravno.. Koliko vidim na linku koji je kolega postao, barem 10000€ je cijela instalacija..

Quote:
N1H1 kaže: Pogledaj post
Mene lično interesira šta je planirano u primarnom krugu za TP jer se i ja lično lomim oko te instalacije.
Pa ništa nije detaljno planirano, samo je generalna ideja TP+podno. A inžinjer će napraviti projekt.
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2017., 09:04   #18
Quote:
N1H1 kaže: Pogledaj post
pomenuo bih neke sitnice (bez ikakve zle namjere);
- nema te struke koja će u AB ploču postaviti podno grijanje i ventilaciju bilo
kojeg promjera! pa čak ni u CH!
- 20kHRK za rekuperator je smješno, a smješno je i to da biraš rekuperator
bez da u obzir uzmeš elemente tipa prosječna temeperatura, broj izmjena
zraka - stepen prigušenja te povrat vlage.. ljudi pričate o kompletnom HVAC-
u za objekat koji planiraš koristiti 10 godina? Bolje je da ženi daš te pare da
sama izabere KUHINJU i biti ćeš miran bar 40 godina!

Mene lično interesira šta je planirano u primarnom krugu za TP jer se i ja lično lomim oko te instalacije.

pozz
Kad kazem izaberes, mislim da izabere PROJEKTANT po proracunu i projektu pobogu. Sigurno laik nece sebi dimenzionirati i racunati razvod instalacija za kucu, iako mozes i to ako imas imalo pameti i postujes pravila struke jer je cijela stvar relativno jednostavna.
Mekto is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2017., 11:59   #19
Kažu slovenci sve će mi prodati i izraditi tehničko riješenje kad im pošaljem plan kuće.

Znači kako he rekao kolega Mekto, sve dobro proučiti i kad majstor bude radio, zajedno sa njim to ��

Gledam na idealo.de, ima zehnder za 2-3k€. Nešto će se iskombinirati.
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2017., 12:19   #20
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
Kažu slovenci sve će mi prodati i izraditi tehničko riješenje kad im pošaljem plan kuće.

Znači kako he rekao kolega Mekto, sve dobro proučiti i kad majstor bude radio, zajedno sa njim to ��

Gledam na idealo.de, ima zehnder za 2-3k€. Nešto će se iskombinirati.
Nece ti izraditi tehnicko rjesenje, to ipak kosta, odnosno besplatno je jednom kad kod njih to sve kupis, ovako bi ti oni napravili besplatno komplet dokumentaciju, a ti po tome mozes otici na amazon i pokupovati sam sve.
Oni ce ti samo napisati koliko dovodnih i odvodnih mjesta trebas po prostorijama i specifikaciju materijala. Ta je besplatno i to je u prvoj fazi.
Mekto is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:28.