Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.10.2007., 11:37   #341
LASIK? - ne hvala, biram cijankalij...

Na zalost, imao sam LASIK.
Ukratko, od tada jos ne radim, pokusavam se nekako rehabilitirati, i shvatio sam pojam depresije.
Vid koji mi je LASIK podario, ne bih ni neprijatelju pozelio.
Na jednom oku mi je roznica zguzvana tako da slici harmonici i sukladno tome imam dvoslike/troslike (ups! mikrokeratom je malo pogrijesio... ), a na drugom oku, koje je (kao) uspjesno izvedeno imam jaku aberaciju (pomak) slike u jednom smjeru pa npr. slova na TV-u ili neonski znakovi/semafori/osvijetljeni prozori itd. imaju tragove kao komete, uglavnom svi svijetli predmeti, pogotovo na tamnoj pozadini imaju dodatni sjaj/konturu u tom smjeru. Sad mi je jasno zasto LASIK doktori traze da se poslije LASIKA na plocu sa slovima/brojevima (za ocjenu vida) gleda istovremeno s oba oka (u nadi da svako oko ima aberaciju u razlicitom smjeru, pa je kombinirani vid bolji nego pojedinacni). Kako to da prije LASIK-a nas vid ocjenjuju za svako oko posebno?
Inace, to su tzv. iregularni astigmatizmi, koji, kao sto im ime kaze, nisu korektibilni naocalima.
Kad se sjetim kako sam dobro vidio s naocalima prije LASIK-a... A ovo sam jos i masno platio...
Uglavnom, cekam da prodje dovoljno vremena od operacije da mogu isprobati tvrde kontaktne lece. Navodno posebno dizajnirane tvrde lece (oci poslije LASIKA nisu vise "normalne" oci, sto zbog novog oblika povrsine, sto zbog uglavnom povecane suhoce ociju tj. smanjenog suznog filma) mogu u odredjenoj mjeri vratiti koliko-toliko normalan vid. Tko ima srece, ima poslije LASIKA dovoljno suznog filma da ih moze tolerirati vecinu budnih sati, a netko ce biti sretan ako bar navecer moze pogledati film u kinu i odvesti se i dovesti autom. Zaboravite na naocale i meke lece, to je za netaknute oci, one mogu pokriti tek neke defekte poslije LASIKA (npr. premalu ili prejaku korekciju i/ili regularni astigmatizam), ali iregularne astigmatizme ne. A njih nemate prije LASIK-a, osim ako niste prije dozivjeli neku fizicku ili kemijsku ozljedu oka tj. roznice, ili bolujete od npr. keratokonusa ili ste imali neku tesku infekciju i/ili alergijsku reakciju s permanentnim posljedicama na roznici.

Od srca preporucam slijedece forume (za koje naravno nisam znao prije operacije):

1. http://www.lasermyeye.org/forums/index.php

2. http://www.lasikflap.com/forum/ (ovdje posebno preporucam slijedeci clanak: http://www.lasikflap.com/forum/viewtopic.php?t=863 )

Toliko od mene. Kad bih krenuo nabrajati sto sve LASIK cini vasim ocima, prilicno bi potrajalo... Ja se samo nadam da necu razviti sindrom izrazito suhih ociju (ovisi o stupnju regeneracije zivaca koje mikrokeratom presijece, a koja je tek djelomicna, po nekim istrazivanjima nakon 3 godine poslije operacije je u prosjeku 60%-tna), i da ce mi neke tvrde kontaktne lece povratiti barem 80% kvalitete vida kakvu sam s naocalima imao prije LASIK-a (pa makar morao po te kontaktne lece otici specijalistima u USA).
Tommy_13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2007., 11:43   #342
dobro su te udesili
zato su meni draži mojih -7 i ponešto astigmatizma, nego sve eventualne posljedice

di si bio i koliku si dioptriju skidao?
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2007., 13:34   #343
Operacija je obavljena u Hrvatskoj, u jednoj renomiranoj klinici, od ovlastenog lijecnika, dioptrija na oba oka je bila u prosjeku -4, i zaista su je skinuli (ali molio bih je nazad). Mislim da nema smisla da navodim imena, jer ono sto zelim istaknuti je da suvremena istrazivanja pokazuju da je greska velikim dijelom u samom nacinu operacije, a kad se tome pridodaju jos i incidenti kod operacije, kao u mom slucaju, rezultati su kakvi jesu... Ono sto se meni presutilo prije mog (ne)informiranog pristanka na operaciju je slijedece:
- flap (poklopac) nikad ne zacjeljuje, i 10-ak godina po operaciji lijecnici ga mogu dignuti bez rezanja, zato je mogucnost razvoja keratoektasiae stalna (jer efektivno tek se roznica ispod flapa suprotstavlja ocnom tlaku). Jos ako dodam mogucnost ozljede u sportu, saobr. nesreci (npr. od zracnog jastuka) i sl. Zapravo, tek poslije LASIK-a bi se trebale obavezno nositi naocale, za zastitu.
- kako izgleda sator kad mu maknete nosace? Kad se odreze flap, podrucje ispod njega se ukloni/stanji laserom, a flap se vraca natrag. Ne smatrate li da ce po vracanju flapa doci do nabiranja flapa? E pa ti nabori se na mikro razini redovito dogadjaju, tko ima srece nece mu bitno utjecati na vid, a tko nema...
- suhe oci, ovo izgleda postaje problem br. 1 zbog kojeg ce mozda doci i do zabrane ove metode korekcije vida. Vidjet cemo...
Inace, preporucam citanje clanaka iz oftalmoloskih casopisa i iskustva pacijenata s foruma...
Tommy_13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2007., 15:39   #344
jel se može laserski skidat dioptrija -2,75 i -3 ??? čula sam da je to premalo..
__________________
Život je putovanje, a ne odredište.
Coco Vanilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2007., 16:57   #345
Sada postoje odlične meke kontaktne leće, još donedavno nezamislive propusnosti za kisik i vrlo ugodne za nošenje, koje čak mogu tretirati i astigmatizam. Da sam znao za to, ne bih išao na operaciju koja mi je permanentno pokvarila vid (loše kontaktne leće i naočale uvijek možeš zamijeniti).
Zašto želiš na operaciju? Rezutati su nepredvidljivi i upitnog trajanja (oko je živi organ, a ne komad stakla za brušenje). Takodjer, čak i u slučaju idealnog rezultata što se tiče vida (malo vjerojatno), vrlo je upitno zdravstveno stanje očiju poslije operacije. Kao što sam naveo, LASIK je postao zloglasan po izazivanju sindroma suhih očiju, koje se kod nekih pacijenata razvilo progresivno do takvog stupnja da doživljavaju stalne erozije epitela rožnice pogotovo pri jutarnjem budjenju kad otvaraju svoje osušene oči. Takvi ljudi su na kraju priče sretni ako uspiju naći odgovarajuće tvrde skleralne leće (promjer 15-25 mm i više, kao čašice za rakiju...) koje potpuno pokrivaju rožnicu bez dodirivanja, a ispunjene su tekućinom. Koštaju, s pregledom, nekoliko tisuća dolara u specijaliziranim klinikama (u inozemstvu, naravno). U svojoj blažoj formi, suhe oči stalno iritiraju, crvene su, zahtijevaju stalno "podmazivanje" umjetnim suzama i osjećaj je kao da ste predugo nosili kontaktne leće, samo što ih sada ne možete skinuti i staviti naočale pa odmoriti oči... I ne, za suhe oči nema lijeka ni spasonosne operacije, samo se mogu donekle ublažavati posljedice (dok ide...) Pa je li to vrijedno idealnog vida "bez naočala i kontaktnih leća"?
Zatim, vakuum koji se primijenjuje za mikrokeratomski zahvat (rezanje površine rožnice za formiranje zaštitnog poklopca tzv. flap-a) vrlo često dovodi do odvajanja komadića staklovine (unutarnjeg dijela oka) pa poslije vidite točkice, štapiće, nepravilne niti i sl., neke prozirne, a neke crne, koji se stalno pomiču i plivaju u vašem vidnom polju - tzv. floaters. Ja ih u svakom slučaju imam bitno više poslije operacije (u manjem broju imao sam ih prije operacije, ali nisam imao nijedan crni), no to mi je još najmanji problem.
Uglavnom, ja sam se opekao na LASIK-u, obavljam svoju građansku dužnost da ostale "prosvijetlim" (bar dok vidim dovoljno dobro za tipkanje po kompu).
Tommy_13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2007., 10:22   #346
Tommy kad si već počeo možeš nam i reći tko ti je to zabrljao operaciju ,već sam čula sa više strana protiv Štambuka , zašto ne bismo spominjali imena kao opomenu .

Zadnje uređivanje lunitic : 23.10.2007. at 13:53.
lunitic is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2007., 23:45   #347
prošlo je mjesec dana od moje operacije i nemam nikakvih problema, kapam oči umjetnim suzama, ništa više ili manje nego kad sam nosila leće.
nana30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2007., 15:14   #348
Quote:
Tommy_13 kaže: Pogledaj post
Operacija je obavljena u Hrvatskoj, u jednoj renomiranoj klinici, od ovlastenog lijecnika, dioptrija na oba oka je bila u prosjeku -4, i zaista su je skinuli (ali molio bih je nazad). Mislim da nema smisla da navodim imena, jer ono sto zelim istaknuti je da suvremena istrazivanja pokazuju da je greska velikim dijelom u samom nacinu operacije, a kad se tome pridodaju jos i incidenti kod operacije, kao u mom slucaju, rezultati su kakvi jesu... Ono sto se meni presutilo prije mog (ne)informiranog pristanka na operaciju je slijedece:
- flap (poklopac) nikad ne zacjeljuje, i 10-ak godina po operaciji lijecnici ga mogu dignuti bez rezanja, zato je mogucnost razvoja keratoektasiae stalna (jer efektivno tek se roznica ispod flapa suprotstavlja ocnom tlaku). Jos ako dodam mogucnost ozljede u sportu, saobr. nesreci (npr. od zracnog jastuka) i sl. Zapravo, tek poslije LASIK-a bi se trebale obavezno nositi naocale, za zastitu.
- kako izgleda sator kad mu maknete nosace? Kad se odreze flap, podrucje ispod njega se ukloni/stanji laserom, a flap se vraca natrag. Ne smatrate li da ce po vracanju flapa doci do nabiranja flapa? E pa ti nabori se na mikro razini redovito dogadjaju, tko ima srece nece mu bitno utjecati na vid, a tko nema...
- suhe oci, ovo izgleda postaje problem br. 1 zbog kojeg ce mozda doci i do zabrane ove metode korekcije vida. Vidjet cemo...
Inace, preporucam citanje clanaka iz oftalmoloskih casopisa i iskustva pacijenata s foruma...
... Ako ti je stanje stvarno toliko pogoršano, kako si onda u stanju provoditi toliko vremena na kompjuteru? Time što ne želiš reći tko ti je izvršio operaciju samo odmažeš drugima koji se spremaju na taj zahvat. Nije istina da nakon operacije ti se vid testira na način da se oči testiraju zajedno, nego se testira svako oko pojedinačno, zato jer sam ija bila na istom zahvatu. Moraš shvatiti nije problem u metodi već u liječniku koji taj zahvat izvršava. Što ti je taj liječnik rekao zašto operacija nije uspjela i zašto ti ne pomaže?..... I ja sam imala problema nakon operacije, moj dioptrija je bila - 9 i problemi su bili sporo zacijeljivanje i suhoća očiju. A jedini doktor koji je meni pomogao je dr. Dean Šarić...... I ne zaboravi da postoperativni period traje 6 mj.
jelika is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2007., 16:09   #349
LASI(C)K

Quote:
nana30 kaže: Pogledaj post
prošlo je mjesec dana od moje operacije i nemam nikakvih problema, kapam oči umjetnim suzama, ništa više ili manje nego kad sam nosila leće.
Iskreno se nadam da će ti dobar vid potrajati, a da će ti se potreba za umjetnim suzama smanjiti tj. da će ti se živci na površini rožnice (točnije LASIK flap-a) regenerirati u dovoljnoj mjeri da mogu suznim žlijezdama i vjeđama javljati da ovlaže površinu oka. Na žalost, pronašao sam i previše slučajeva gdje oporavak nije baš slijedio želje pacijenata i oftalmologa.

Zato želim naglasiti da je LASIK previše sličan ruskom ruletu, ponekad se pacijenti ponadaju da je sve dobro prošlo, a onda ih nakon nekoliko godina dohvati sindrom suhih očiju, ili naglo pogoršanje vida (često iregularno tj. bez mogućnosti korekcije naočalima/mekim lećama), ili čak ectasia (koja je tako zloglasna da je oftalmolozi/refraktorni kirurzi često niti ne žele spominjati pred pacijentom kao moguću komplikaciju - konkretno meni o njoj nije bilo ništa rečeno - naravno da bih bježao od LASIK-a kao vrag od krštene vode da sam znao za to i sačuvao bih i zdravlje/vid/normalan život i novce).

Inače, za ectasiu donedavno nije bilo pravog tretmana, osim posebno dizajniranih tvrdih leća za (donekle) vraćanje vida, ali je sama bolest progresivna i u krajnjem slučaju zahtijeva transplantaciju rožnice (a to nije nimalo bezopasan zahvat). Kolagenski cross-linking s riboflavinom i UV zračenjem rožnice daje neku nadu pacijentima s tom "bolešću" (ne znam je li bolest pravi izraz, kad se radi o posljedici LASIK-a???), samo je zahvat još relativno eksperimentalan (a UV zrake i oko nisu baš dobar par, ali kad je jedina alternativa transplantacija rožnice, onda se i na to pristaje...)

Što i kako objasniti pacijentu koji je vjerovao da je lasersko skidanje dioptrije LASIK metodom rutinski i siguran zahvat (manje rizičan od npr. nošenja kontaktnih leća, kako mu se marketinški prezentira), a poslije završi na transplantaciji rožnice? Ili ako mu vakuum tijekom mikrokeratomskog zahvata izazove odvajanje mrežnice od pozadine oka (= sljepoća)? A sve je počelo samo kao "sigurnija" alternativa nošenju kontaktnih leća, koja doduše u početku košta nešto više, ali se poslije uštedi jer se više ne troši na kontaktne leće i na tekućine za njihovo održavanje?

Kako objasniti pacijentu koji je izabrao lasersku korekciju vida LASIK metodom (kao najpopularniju) zbog svog aktivnog bavljenja sportom, da tek sad treba biti posebno pažljiv s očima jer LASIK flap (odrezani i vraćeni poklopac) nikad ne zacjeljuje u dubini već samo na rubovima reza, i da relativno blaga trauma oka, čak godinama nakon operacije, može uzrokovati njegovo pomicanje (koje treba pod hitno sanirati operacijom) ili još gore, gubitak (amputaciju) poklopca, s katastrofalnim posljedicama za vid. Bez poklopca, ovisno o debljini koju je koristio mikrokeratom, vid odlazi na dioptriju od + 10 (za cca 100 mikrometarski poklopac) do + 20 (za cca 200 mikrometarski poklopac) s ogromnim rizikom od ectasiae. Pretpostavljam da je transplantacija rožnice tada opet jedina opcija.

Evo malo pitanja za kolege i kolegice forumaše:

Je li ikome od vas na forumu koji ste preživjeli LASIK bilo rečeno da kao moguću posljedicu ova "sigurna i bezbolna metoda skidanja dioptrije" može zahtijevati doživotno nošenje tvrdih kontaktnih leća, kao jedinog načina za rehabilitaciju vida zbog stvaranja iregularnih astigmatizama, aberacija višeg reda i ostalog vizualnog smeća? I to sa smanjenim suznim filmom tj. sa suhim okom (znači bez garancije da ćete tolerirati tvrde kontaktne leće?) Ili da LASIK može izazvati sljepoću (odvajanje mrežnice)? Ili da može izazvati ectasiu ili takvo oštećenje rožnice, koje zahtijeva transplantaciju rožnice? Ili da često uzrokuje povećanje tzv. floatera (crnih točkica, niti i sl.) u vidnom polju?

Konačno, pitanje za raspravu: je li kratkovidnost/dalekovidnost terminalna bolest (poput karcinoma) koja se mora pod svaku cijenu riješiti operativnim putem bez obzira na pogubne rizike operacije (jer su veći rizici ako se ništa ne poduzima?)

Ako niste znali za gore navedene rizike, jednostavno vam nije bilo potpuno rečeno (kao i meni) u što se upuštate. Logično, da vam je bilo rečeno, pitanje je tko bi se usudio otići na ovu operaciju. A sad smo tu gdje jesmo, netko s odličnim rezultatima operacije (na koliko dugo?), netko s podnošljivim, netko s lošim (gdje ubrajam sebe i čekam da prođe dovoljno vremena od operacije da mogu probati nositi ono što nikad u životu nisam trebao - tvrde kontaktne leće).
Tommy_13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2007., 17:39   #350
Osobno nemam potrebu laserom ispravljati vid jer imam malu dioptriju,cilindar +0,50 tako da naočale ne nosim stalno,ali Tommy me je zaprepastio ovim svojim neugodnim iskustvom,a još više time da je moguće pogoršanje vida do +20 dioptrija...........
innuendo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2007., 19:33   #351
Quote:
Tommy_13 kaže: Pogledaj post
Iskreno se nadam da će ti dobar vid potrajati, a da će ti se potreba za umjetnim suzama smanjiti tj. da će ti se živci na površini rožnice (točnije LASIK flap-a) regenerirati u dovoljnoj mjeri da mogu suznim žlijezdama i vjeđama javljati da ovlaže površinu oka. Na žalost, pronašao sam i previše slučajeva gdje oporavak nije baš slijedio želje pacijenata i oftalmologa.

Zato želim naglasiti da je LASIK previše sličan ruskom ruletu, ponekad se pacijenti ponadaju da je sve dobro prošlo, a onda ih nakon nekoliko godina dohvati sindrom suhih očiju, ili naglo pogoršanje vida (često iregularno tj. bez mogućnosti korekcije naočalima/mekim lećama), ili čak ectasia (koja je tako zloglasna da je oftalmolozi/refraktorni kirurzi često niti ne žele spominjati pred pacijentom kao moguću komplikaciju - konkretno meni o njoj nije bilo ništa rečeno - naravno da bih bježao od LASIK-a kao vrag od krštene vode da sam znao za to i sačuvao bih i zdravlje/vid/normalan život i novce).

Inače, za ectasiu donedavno nije bilo pravog tretmana, osim posebno dizajniranih tvrdih leća za (donekle) vraćanje vida, ali je sama bolest progresivna i u krajnjem slučaju zahtijeva transplantaciju rožnice (a to nije nimalo bezopasan zahvat). Kolagenski cross-linking s riboflavinom i UV zračenjem rožnice daje neku nadu pacijentima s tom "bolešću" (ne znam je li bolest pravi izraz, kad se radi o posljedici LASIK-a???), samo je zahvat još relativno eksperimentalan (a UV zrake i oko nisu baš dobar par, ali kad je jedina alternativa transplantacija rožnice, onda se i na to pristaje...)

Što i kako objasniti pacijentu koji je vjerovao da je lasersko skidanje dioptrije LASIK metodom rutinski i siguran zahvat (manje rizičan od npr. nošenja kontaktnih leća, kako mu se marketinški prezentira), a poslije završi na transplantaciji rožnice? Ili ako mu vakuum tijekom mikrokeratomskog zahvata izazove odvajanje mrežnice od pozadine oka (= sljepoća)? A sve je počelo samo kao "sigurnija" alternativa nošenju kontaktnih leća, koja doduše u početku košta nešto više, ali se poslije uštedi jer se više ne troši na kontaktne leće i na tekućine za njihovo održavanje?

Kako objasniti pacijentu koji je izabrao lasersku korekciju vida LASIK metodom (kao najpopularniju) zbog svog aktivnog bavljenja sportom, da tek sad treba biti posebno pažljiv s očima jer LASIK flap (odrezani i vraćeni poklopac) nikad ne zacjeljuje u dubini već samo na rubovima reza, i da relativno blaga trauma oka, čak godinama nakon operacije, može uzrokovati njegovo pomicanje (koje treba pod hitno sanirati operacijom) ili još gore, gubitak (amputaciju) poklopca, s katastrofalnim posljedicama za vid. Bez poklopca, ovisno o debljini koju je koristio mikrokeratom, vid odlazi na dioptriju od + 10 (za cca 100 mikrometarski poklopac) do + 20 (za cca 200 mikrometarski poklopac) s ogromnim rizikom od ectasiae. Pretpostavljam da je transplantacija rožnice tada opet jedina opcija.

Evo malo pitanja za kolege i kolegice forumaše:

Je li ikome od vas na forumu koji ste preživjeli LASIK bilo rečeno da kao moguću posljedicu ova "sigurna i bezbolna metoda skidanja dioptrije" može zahtijevati doživotno nošenje tvrdih kontaktnih leća, kao jedinog načina za rehabilitaciju vida zbog stvaranja iregularnih astigmatizama, aberacija višeg reda i ostalog vizualnog smeća? I to sa smanjenim suznim filmom tj. sa suhim okom (znači bez garancije da ćete tolerirati tvrde kontaktne leće?) Ili da LASIK može izazvati sljepoću (odvajanje mrežnice)? Ili da može izazvati ectasiu ili takvo oštećenje rožnice, koje zahtijeva transplantaciju rožnice? Ili da često uzrokuje povećanje tzv. floatera (crnih točkica, niti i sl.) u vidnom polju?

Konačno, pitanje za raspravu: je li kratkovidnost/dalekovidnost terminalna bolest (poput karcinoma) koja se mora pod svaku cijenu riješiti operativnim putem bez obzira na pogubne rizike operacije (jer su veći rizici ako se ništa ne poduzima?)

Ako niste znali za gore navedene rizike, jednostavno vam nije bilo potpuno rečeno (kao i meni) u što se upuštate. Logično, da vam je bilo rečeno, pitanje je tko bi se usudio otići na ovu operaciju. A sad smo tu gdje jesmo, netko s odličnim rezultatima operacije (na koliko dugo?), netko s podnošljivim, netko s lošim (gdje ubrajam sebe i čekam da prođe dovoljno vremena od operacije da mogu probati nositi ono što nikad u životu nisam trebao - tvrde kontaktne leće).
Meni su oči dok sam nosio leće (mekane) PUNO više bile isušene nego sad nakon dva LASIK-a. Rizik uvijek postoji i ti si vjerojatno jedan od onih 5% pripadnika bijele rase kojemu se to dogodilo. To ne umanjuje izuzetni značaj i kvalitetu ove operacije. Leće izazivaju VIŠE problema od LASIK-a, ali rizik naravno postoji i to ti svaki liječnik treba reći. Potpisuješ izjavu da si svjestan da stvari mogu otići po krivu i da je to tvoj izbor.
Zašto si onda išao na operaciju ako nisi mogao prihvatiti takav rizik?
Stvarno mi je žao da si tako prošao, ali trebaš razumijeti da je puno više ljudi izuzetno zadovoljno operacijom od onih koji to nisu.
Dugoročnih analiza po zdravlje još uvijek nema ili su u najboljem slučaju šture, a operacija je nepovratna. To je jedino što trebaju uzeti u obzir oni koji se odluče za postupak.
__________________
"This is the true joy in life, the being used for a purpose recognized by yourself as a mighty one; the being a force of Nature instead of a feverish selfish little clod of ailments and grievances complaining that the world will not devote itself to making you happy. - Shaw, G. B."
MoW is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2007., 20:16   #352
"Samo" 5% pacijenata sa sindromom suhih očiju poslije LASIK-a? Recimo da je tako - ako je LASIK napravljen na nekih 25 000 000 ljudi, znači imamo 1 250 000 ljudi koje je taj zahvat u većoj ili manjoj mjeri napravio invalidima (i to samo u pogledu sindroma suhih očiju, nevezano za kvalitetu vida). Čini mi se malo puno, za nešto što se po sigurnosti uspoređuje s nošenjem kontaktnih leća (a tko ima probleme s kontaktnim lećama, još uvijek može nositi naočale, zar ne?) A LASIK, kao što znamo, nije reverzibilan proces, ne može se zamijeniti kao neodgovarajuće kontaktne leće ili naočale s krivom dioptrijom.

A onda dodajmo ostale neželjene pojave, od nabiranja i oštećenja flapa (znate li što je to monokularna diplopia odnosno poliplopia?), podepitelizacije, redovitog povećanja aberacija višeg reda i posljedičnog smanjenja kvalitete vida u situacijama s manje svjetla (u zatvorenim prostorima, pri oblačnom vremenu, u sumrak i noću), odvajanja staklovine zbog vakuumskog mikrokeratomskog zahvata, rizik od ectasiae itd. itd. itd.

Predlažem za čitanje slijedeći dokument:

http://thelasikreport.com/TheLasikReport_Aug2006.pdf

Preporučam svima koji razmišljaju o ovoj operaciji da se dobro upoznaju sa sadržajem tog dokumenta, a za sve nejasnoće i dodatna objašnjenja upitaju svog oftalmologa. Tek nakon takve "prezentacije" LASIK-a pacijentu možemo govoriti o "informiranom pristanku" na operaciju, kada je pacijent zaista upoznat sa svim aspektima LASIK-a. Bez toga, radi se o čistom marketingu, sa zadržavanjem važnih informacija koje bi mogle odgovoriti pacijenta od operacije.
Tommy_13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2007., 19:23   #353
Bila sam u Visumedu na razgovoru, rekli su mi da bi na lijevom oku trebala dva puta skidati jer je dioptrija gotovo - 10. Malo su me ovi postovi od Tommya 13 uznemirili, ali više je onih sa pozitivnim iskustvima, pa vjerujem da ću i ja na operaciju. Jedino idem još kod dr. Gabrića po dugo mišljenje. Zanima me da li se baš mora dva puta za ovo lijevo oko.
Iskustva u Svjetlosti, ima li tko?
tabi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2007., 22:40   #354
tabi
mislim da će ti svi za -10 reći da ide na dva puta; zbog raspona djelovanja lasera, mislim

ja sam bila kod gabrića prije mjesec dana i SUPER mi je. nemam nikakvih posljedica. sve manje kapam oči (umjetne suze) dapače moram razmišljati o tome da nakapam, tek toliko da ih osvježim.

dvoumila sam se između visumeda i gabrića i otišla kod gabrića, u visumed nisam išla ni na pregled da na budem "između dvije vatre"
nana30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2007., 01:23   #355
Evo još informacija:

Quote:
Iako je sama postoperativna nelogoda kod LASIK metode manja jer nema cijeljenja epitela,komplikacije koje se javljaju kod LASIK metode su znatno ozbiljnije i teže za riješavanje. Naime može se javiti nezaraštanje i nestabilnost samog poklopca te uraštanje epitelnih uraslina u zonu izmežu rožnice i poklopca.

Poliklinika Svjetlost

Quote:
Komplikacije - Prema podacima iz literature, srednja učestalost komplikacija kreće se oko dva posto, što ovisi o kvaliteti lasera i opreme, refrakcijskoj pogrešci i operateru. Neke su komplikacije češće (npr. suho oko ili zablješćivanje), a neke, pak, iznimno rijetke (ablacija mrežnice, infekcija). Da bi se smanjila učestalost komplikacija, potrebni su pažljiv odabir pacijenata, iscrpna anamneza i temeljit prijeoperativni pregled. A dođe li ipak do njih, postoji mogućnost uspješna rješavanja. Naravno da se daljnjim razvojem tehnologije, kao i operacijskih tehnika, u budućnosti očekuje smanjivanje postotka komplikacija. Ono što je također od velike važnosti za uspjeh zahvata svakako su realistična očekivanja samog pacijenta.

dr. sc. Nadežda Bilić, sa portala Vaše zdravlje

Quote:
Pentacam predstavlja zadnju riječ medicinske kompjuterske tehnologije u analizi prednjeg segmenta oka. Precizna analiza struktura oka omogućuje potpuno individualizirani pristup laserskom skidanju dioprije. Nekada je preciznost u laserskom skidanju dioptrije bila određena iznosom dioptrije i cilindara da se postigne potpuno skidanje dioptrije. Danas uz ovu posebnu kameru koju posjedujemo već nekoliko mjeseci, ne samo da skidamo dioptriju na nulu vodeći se iznosom diotprije, nego ispravljamo indivudalne reljefne nepravilnosti svakoga oka na način da analizu rožnice dobivene na Pentacamu ubacujemo u softver lasera koji onda individualno vođen ( metoda topoguided)
prilagođava lasersko skidanje diotprije svakom oku da se postigne optimalni rezultat. Također preoperativna analiza prednjeg segmenta oka prije laserske operacije, pruža dodatnu garanciju da će se jasno i nedvojbeno moći odrediti pogodnost svakog oka za sam zahvat.

Poliklinika Svjetlost
Da se malo ponovim. Bio sam na operaciji kod dr. Gabrića, prije operacije su me upoznali sa mogućim komplikacijama, pa i sa mogućim zamućenjem vida. Morao sam potpisati i papir (na kojemu su navedene moguće komplikacije) kojim prihvćam rizik.

Odlučio sam se na operaciju i prihvatio rizik, zbog razloga koji su se meni činili tada i u tom razdoblju opravdani (napravio bih to i ponovno). U svakom operativnom postupku (pa i najednostavnijem) postoji rizik od komplikacija i to svaki odrastao čovjek mora znati i odvagnuti sam za sebe (to je valjda jasno).
ac_thunder is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2007., 13:58   #356
Bravo, napokon je netko pravilo odgovorio. Ne postoje metode bez nuspojava i komplikacija. Osobno se laserima bavim godinama i to je jedna aplikacija gdje postoji najviše mogućnosti nuspojava ( za razliku od koagulacije kapilara itd). Bitno je da se pacijent upozna sa rizicima,a onda neka sam odluči dali želi ili ne. Laser preporučujem za dioptrije od recimo -5 do -10 ,iznad , zamjena kristalića lateralnom incizijom . A za manje dioptrije, neisplativo.
__________________
Obavjestavam sve da vise ne koristim forum i ne odgovaram na pitanja. Posjetite facebook grupu Tehnologija u estetici i kozmetologiji
--Phoenix-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2007., 23:25   #357
uspjela sam pročitati sve o čemu ste pisali.
i u jednom momentu mišljenje u vezi lasera mi je "i...kak super" i "koji bed".
imam dioptriju -6.5 i -8.
I bila sam kod onog doktora za vježbe očiju.Ako vas zanima...ukratko.
Došla sam na pregled sa frendicom (da neidem u nepoznato sama) jer "ordinacija" je u privatnom stanu jedne zgrade u španskom.
Doktor je prilično mlad,cijelo vrijeme je BULJIO u moju frendicu i USPUT meni objašnjavao kako trebam vježbati.
Čim počneš vježbati moraš se riješiti svojih naočala,leća... što je sa mojom dioptrijom prilično teško (nisam vidjela u koji tramvaj trebam ući).Nakon par dana smo se čuli i ispalo je da sam krivo vježbala.Trajalo je to nekih mjesec dana i više nisam mogla izdržat bez naočala (plakala sam svaki dan).Rezultat:dala sam 3000 kn,dioptrija mi je bila nepromijenjena u odnosu na prethodnu godinu (što je veliki uspjeh jer mi dioptrija stalno raste).Ali meni za skidanje dioptrije do normalnog funkcioniranja treba bar 6 mjeseci i što da ja radim tih 6 mjeseci?sjedim doma?

Bila sam i kod rusa,tj doktora ruskog koji je obavljao preglede u jednom zg hotelu.
Pregled je trajao 10 minuta i kao jedino moje rješenje je bila ta njihova operacija!Konzultacije 10 minuta??!!pa šta im je.
I nakon toga da me mama strpa u avion za rusiju?na operaciju očiju?nama je to izgledalo sumnjivo i strašno.
Neznam....
flečka is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2007., 09:54   #358
u svjetlosti prvi pregled traje sat i pol. pregled ne radi gabrić nego doktori koji rade u njegovoj poliklinici. ideš na 6-7 aparatura, čitaš, kapaju ti oči, cijelo vrijeme razgovaraju sa tobom.
u principu nitko ne započne razovor E, laser ti je... Prije pregleda pročitaš taj papir o dioptrijama i laseru ( potpišeš ga tek prije operacije ak se za nju odlučiš).
ja sam pitala hrpu pitanja jer sam pročešljala ovaj i hrpu drugih foruma. na svako pitanje ti odgovore i pitaju jel sve jasno ak nije onda opet odgovore i tako dok ti ne kažeš Aha! Sad kužim!
prije same operacije se obavi još jedan pregled koji traje otprilike 45min
nana30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2007., 12:40   #359
Imam jedno pitanje, taj pregled koji košta 750 kn da li se mora obavljati još jednom prije operacije, odnosno koliko dugo vrijedi? Pišeš da se radi još jedan kraći prije same operacije, koja mu je cijena ili to ulazi u onu cijenu operacije? Mene zanima ako bi sada obavila pregled, a operaciju negdje u prvom mjesecu da li moram ponoviti ili vrijedi isti?
tabi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2007., 20:38   #360
Vid s naočalima ili kontaktnim lećama je daleko superioran...

... vidu koji ćete imati nakon LASIK-a, čak i u slučaju da ne razvijete podepitelizaciju, sindrom suhih očiju i ostale nimalo bezazlene komplikacije. LASIK dokazano povećava aberacije višeg reda, popularno znane kao GASH (GLARE, ARCING, STARBURST, HALO). Mogli bismo ovomu dodati i GHOSTING.

Da se razumijemo, ovo nisu pojave koje ćete vidjeti samo u sumrak ili noću (kako se želi prezentirati od strane LASIK industrije), ove pojave utječu na vaš vid kad god niste na izuzetno dobro osvijetljenom mjestu, znači kad ste u zatvorenoj prostoriji s normalnim ili umjerenim osvjetljenjem, pri gledanju TV-a, pri oblačnom vremenu itd. itd. (jeste li probali igrati biljar sa kuglama kojima ne možete jasno odrediti rubove jer im konture u izmaglici prelaze na zelenu podlogu? - ja jesam i moram vam reći da nije baš nešto...)
Glavni je problem je što se ovi efekti ne mogu eliminirati naočalima ili mekim lećama, niti postoji pouzdana operacija koja bi ispravila te male, a opet značajne defekte LASIK-om tretirane rožnice. Praksa je pokazala da samo tvrde leće mogu pružiti u određenoj mjeri povrat kvalitete vida na razinu vida prije operacije (mislim na vid s naočalima i/ili mekim lećama, naravno...)

Svi koji razmatrate LASIK ili općenito bilo koju kiruršku metodu korekcije vida trebate uzeti u obzir da postoje dvije kategorije za ocjenu vida: UCVA i BSCVA. UCVA tj. uncorrected visual acuity je vaš vid bez pomoći naočala, i vjerojatno nije nešto čim razmatrate lasersku korekciju vida. BSCVA tj. best spectacle corrected visual acuity je vaš najbolji vid koji postižete s naočalima.

Ono što će vam LASIK napraviti (ako sve prođe OK i ne bude nekih operativnih i post operativnih komplikacija) je da će vam popraviti UCVA, ali će sasvim sigurno POGORŠATI vaš BSCVA. Uzroci su, ponavljam, u redovitom povećanju aberacija višeg reda, dakle aberacija koje se ne mogu korigirati jednostavnom sferom i cilindrom, tj. naočalima. I dok ćete moći čitati crna slova na svijetloj pozadini u ordinaciji, imat ćete puno veće probleme pri čitanju svijetlih slova na crnoj pozadini, i općenito u uvjetima manje osvjetljenosti. Ne može se predvidjeti u kojoj mjeri će se povećati aberacije, i na žalost, po iskustvima pacijenata s raznih foruma, čak i s laserima najnovije generacije (wavefront itd.) događa se redukcija kvalitete vida.

Nadam se da engleski ne predstavlja neke probleme na ovom forumu, pa evo linkova s iskustvima drugih "korisnika" LASIK-a:

http://www.eyefreedom.com/lasikadvis.php
(iskustva post LASIK pacijenata koji su po rješenje za svoj LASIK-om oštećen vid išli do dr Boshnicka u Miamiju)

Ili možda slijedeći članci ponukaju na razmišljanje?

http://leukoma.com/Assets/HealthWhich.pdf

http://www.fwweekly.com/content.asp?article=2439

http://leukoma.com/Assets/WFAANews22603.pdf

Inače, o ovim stvarima (aberacijama višeg reda) govorim iz vlastitog iskustva, još uvijek se dobro sjećam kako sam vidio prije LASIK-a, i kad pomislim na to dođu mi suze na oči (što možda nije ni tako loše jer onda uštedim na umjetnim suzama...)
Tommy_13 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:49.