Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.06.2005., 05:21   #1
dekompresija diska L4 L5

pozdrav svima

vec sam pisala o kraljeznici i ukljestenom disku ali mi se cini da nema smisla traziti topic jer je stvarno bilo davno

moze li mi itko napisati malo poblize o mogucim "nuspojavama" ovakve operacije- to sto je iscurilo od diska ( ili se ispupcilo- ne znam kako bih objasnila) pritiska nerv i smjesteno je centralno

hvala
goga is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2005., 17:01   #2
ma dobro, mozda nisam dobro pitala
mozda bi pitanje : "koji su stvarni rizici" bilo bolje
goga is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2005., 00:15   #3
Najbolje o tome pitati nekog neurokirurga ili ortopeda ovisi gdje se liječiš ili planiraš operirati.
Rizike se može ugrubo podjeliti u opće. dakle one koji prate svaku operaciju u općoj anesteziji ( hemodinamske nepravilnosti, respiratorne kompilkacije i sl. ) i specifične, odnosno one koji se odnose na mjesto zahvata ( oštećenje ili ispad funkcije komprimiranog korjena spinalnog živca, iatrogene komplikacije... ).
Nije neki premudar odgovor ali što se tiče ovih operacija kralježničkih diskus hernija stvar je doista individualna i najbolje će te u to uputiti onaj tko te klinički pregledao, promotrio RTG, CT ili MR slike i predložio zahvat.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2005., 05:56   #4
hvala trebor
stvar je u tome da je operacija zavrsena...pa ja ne znam da li su sadasnji problemi posljedica operacije ili samo koincidencija
pa mozes li mi malo pojasniti

Quote:
trebor kaže:

specifične, odnosno one koji se odnose na mjesto zahvata ( oštećenje ili ispad funkcije komprimiranog korjena spinalnog živca, iatrogene komplikacije...
goga is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2005., 23:10   #5
Pa kakve konkretne problema imaš zbog kojih misliš da je uzrok operacija?
Nije baš moje područje al ajd...možda se nađe i koji stručnjak za diskus hernije pa ti kaže.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2005., 07:41   #6
goga digao sam svu informaciju i temu na njoj ces naci sve sta si bila kazana u dvije godine.

Sta je sada problem...ako je bila operacija...sta se dogadja nitko ne moze citati tvoje misli!

O poslijedicima ili neuspjeloj operaciji isto mogu ti dati odgovore kao i prije.

Nije svaki slucaj isti ...nije svako pacijent isti...cak i sa istim simptomima dva razlicita pacijenta ce biti drugacija...

pucaj sa pitanjem...ja trazim odgovor 35 godina...

na temi je sve ilustrirano oko diska i slike su graficke koje je lagano razumjeti.
da li je operacija bila laminotomy ili laminectomy?

laminotomy je mnogo laksa operacija ,ne odstranuje se lamina!

Laminotomy & laminectomy!
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014

Zadnje uređivanje Vilko : 29.06.2005. at 08:20.
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2005., 08:07   #7
Ovo su samo primjeri linkova sa druge teme;

Razliciti problemi sa diskovima!

Normalan disk!

Disk protrusion ili bulge!

Disk protrusion zone!

Ilustracija kraljeznica poslije operacije "laminectomy"!

Na drugom linku su svi opisi operacije ,sta se i kako prolazi poslije operacije i za vrijeme operacije...isto uspjeh i neuspjeh operacije.

Goga ti to sve znades!!!
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2005., 17:53   #8
hvala na odgovorima

vilko, znam je sve to uopceno, iako ipak nije to moja struka tako da ne volim a i ne znam nagadjati

u stvari ne razumijem kako tacno izgleda disk i KOLIKO je zelatinozan...zasto pitam
kao sto sam napisala hernija je smjestena centralno
operacija je tretirala desnu stranu i izgleda da je uspjela...utrnulost noge se povlaci i sada je utrnulo samo stopalo...bolova nikakvih nema

problem (koji ne znam objasniti jer sam laik, a zelim saznati sto vise mogu da bih spremna isla na kontrolni pregled) je da su se potpuno isti simptomi koji su bili indikacija za operaciju pojavili na DRUGOJ_ LIJEVOJ nozi (istini za volju u manjoj mjeri)
a to su : bol koja vijuga po kuku i spusta se niz nogu (do koljena sa zadnje strane)

pa sad ne znam kako se to dogodilo- slucajnost ili posljedica operacije

eto
to bi bilo pitanje
sutra idem kod family doktora pa cu iskopirat izvjestaje sa prijema u bolnicu i sa operacije, pa cu mozda moci napisati nesto suvislije

hvala
goga is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2005., 17:55   #9
mozda je ovako jasnije

da li je mogao doktor u toku operacije gurnuti disk na lijevo tako da on sad pritiska zivac

eto

goga is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2005., 18:15   #10
Re: mozda je ovako jasnije

Quote:
goga kaže:
da li je mogao doktor u toku operacije gurnuti disk na lijevo tako da on sad pritiska zivac

eto

kao prvo gore na linkovima imas slike koje pokazuju disk i zone bulge.

Ne kazes kada je imao operaciju i koju vrstu ,obicno je laminectomy ili manje invezive laminotomy.

Jednom poslije operacije ako nema vise bolove znaci da je uspjela...poslije operacije nije nista neobicno da moze biti bolovi u ledjima isto kao simpatetik bolovi u drugoj nozi ....zavisi koliko?

Ja sam znao da moja operacija nije uspjela odmah poslije tjedan dana ...ostao je bol i sirio se je na drugu nogu .

Vjerujem da tvoj suprug danas (nakon 33 godine poslije mene i moje vrste operacije)...je imao cisto drugi uspjesan rezultat.

zanima me tvoj report sutra.
pozdrav i sve najbolje u buducnosti
Vilko
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2005., 16:58   #11


MRI Disk herniated

Na ljevom MRI pokazuje sa strane pogled na herniated disk/bjela strelica.

Na desnom MRI je pokazana slika popreko herniated diska
gledajuci na vertabral kolumb od direkcije glave...bjela strelica pokazuje herniated disk...dok crna strelica pokazuje nepritisnuti nerv.

Graficki prikaz herniated diska !
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2005., 17:29   #12

Central stenosis-Lateral recess stenosis-Foraminal stenosis!
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2005., 17:43   #13
Re: mozda je ovako jasnije

Quote:
goga kaže:
da li je mogao doktor u toku operacije gurnuti disk na lijevo tako da on sad pritiska zivac

eto

To ne, ali kada sam ja stajao pred odlukom o operaciji, govorilo se opčenito o nestabilnosti kralježnika nakon takve operacije, dok ne bi došlo do okoštenja cijelog segmenta (to nakon većeg zahvata). Možda je to to. Aksialno ti cijeli segment više nije tako fiksiran kao prije operacije, pa je možda došlo do pritiska na lijevi živac usred pomicanja kralježnika. U svakom slučaju trebaš najprije neurološki utvrditi status (znači, motorika, senzorika, refleksi), a zatim po potrebi na CT.
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2005., 18:17   #14
Operacija se preporuca kod kompliciranih problema s kraljesnicom (kao sto je gubitak kontrole nad mokrenjem ili defekacijom).

Operacija nema bolji uspjeh od konzervativne terapije, ako se radi o "obicnoj" kroznicnoj boli u ledjima.
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2005., 19:36   #15
Quote:
Shtefitza kaže:
Operacija se preporuca kod kompliciranih problema s kraljesnicom (kao sto je gubitak kontrole nad mokrenjem ili defekacijom).

Operacija nema bolji uspjeh od konzervativne terapije, ako se radi o "obicnoj" kroznicnoj boli u ledjima.

Da se netko stavi u "kronicnog bolesnika postoje uslovi koje sama osoba ne postavlja", nego klinika za bolove.
Ako osoba ima neprekidne bolove bes prekida sa vise nepodnosljivim bolovima , dulje od tri mjeseca proglasena je ako se ne izljeci "kronicnim bolesnikom", a znade se da je osoba ili neurologikli povredjena to jest ima problem ili je najvise osoba sa "operacijama koje nisu uspjele"ili nakon par godina se ponovo javi problem.

Takove operacije se na kliniki zovu "operacije koje nisu uspjele""...od specijaliste od klinike...isto osoba predje preglede od medicinske sestre,fizio specijaliste za rehabilitaciju,
,psihijatra ili psajkologista, i doktor specijalista za bolove koji vodi cijeli slucaj, svi zajedno imaju sa pacijentom razgovor i onda se predlozi plan sta ce biti dalje ...obicno se daje u roku 6-8 sati
4-5 razlicita narkotika od kojih je jedan placibo, oni se daju svakih jedan sat sa pola sati odmora, injekcije su mnogo puta jace nego normalne i brzo se vidi da li smanje bolove ili ne, nakon 10-15 minuta.

Isto se koriste razliciti antidepresent drugs koje djeluju isto i za bolove .....30% pacijentima se ne moze pomoci.
==============
Obicni bolovi u krizima se ako nisu neuroloske vrste ,vecinom same poboljsaju sa 4-6 tjedna...ponekada dulje zavisi o osobi.

Od 100% koji vide neurologiste ili ortopedske specijaliste, samo 5% ima operaciju od tih nekoji imaju disectomy koja je laksija operacija ....sve operacije su razlog neurologikal poslijedice kao i
simptoma bolesnika i vazu se risk i uspjeh i potrebnost operacije.

Svatko prodje pod acute pain koji traje i do 3 mjeseca ...normalno
se ne radi operacija dok se ne proba sva konzervative terapija, sta ce se operirati "ako netko ima samo kronican bol"?.

Zato pocme sa xray...pa onda CT-scan i na koncu MRI i kao u mojem slucaju MRI sa tintom, jer se bolje vide nervi i kada su u pitanju vise ozljeda ili operacija ili druge komplikacije.

I po mojeme znanju /necemo slusati specijaliste oni uvijek uspiju i sve je uredu/...vecina je samo uspjeh oko 85%...a za nekoje operacije kao moja druga operacija garancija nije bila nego 40-50 % poboljsanje...sta ce osoba koja ne moze hodati dalje od 150-250 metra pristati.

pozdrav

__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2005., 07:26   #16
Re: Re: mozda je ovako jasnije

Quote:
Secundo kaže:
To ne, ali kada sam ja stajao pred odlukom o operaciji, govorilo se opčenito o nestabilnosti kralježnika nakon takve operacije, dok ne bi došlo do okoštenja cijelog segmenta (to nakon većeg zahvata). Možda je to to. Aksialno ti cijeli segment više nije tako fiksiran kao prije operacije, pa je možda došlo do pritiska na lijevi živac usred pomicanja kralježnika. U svakom slučaju trebaš najprije neurološki utvrditi status (znači, motorika, senzorika, refleksi), a zatim po potrebi na CT.

E,moj Secundo...lako je u Swicarskoj sa socijalnim...koliko znadem ti si bio u bolnici sa herniatnim diskam ili scijatika.

Ja sam dosao u Australiju 1969 koja nije imala socijalno i vec u 1970 sam se povredio...18 mjeseci sam radio sa herniatnim diskom na L5-S1, nosio korzet...ali sta ce koristit...probao svakakove lijekove,ukljucujuci prirodne....i stalno radio ...mislim da znades koliko je boli i koliko se ne mozes pokretati...ali nisam smio mnogo pokazati da ne dobijem otkaz.

Probalo se i Epidural nista nije pomoglo disk je bio u najgorjem stegu 5.....sta sam mogao nitko te nije platio ako nisi radio.

Nakon operacije nije bilo nista bolje, jer sam imao operaciju prekasno i ostao sam invalid i radio tri posla.
radi novaca sam se vratio na posao u 5/6 tjednu poslije operacije ...drugi su ostajali 6 mjeseci kod kuce.
A operacije 1972 nisu bile tako lagane kao danas, ja sam imao otvoreno 30cm...dok proslu godinu na kompliciranijoj operaciji sa dva levela sam imao samo 12-15 cm.

Jedno je ja sam kazan od doktorih i specijalistih da imam veliku toleraciju bolova.

Ali sve ima svoj kraj iako proglasen invalidom nisam nikada isao na invalidsku mirovinu /koju je drzava pocela davati novi socijalni sistem 1974/,jer je trebalo podignuti djecu na noge i skolovati.


__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2005., 19:36   #17
Talking dragi moji

molila bih vas da se vratite na temu- kako se odjednom (bas u vrijeme operacije) hernija sa centralno desnog preselila na centralno lijevo

goga is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2005., 21:13   #18
Re: dragi moji

Quote:
goga kaže:
molila bih vas da se vratite na temu- kako se odjednom (bas u vrijeme operacije) hernija sa centralno desnog preselila na centralno lijevo

kod mene je 03:35 moram na spavanje.

Sta si nasla kod specijaliste konkritno?
Sta imas od dokumentacije Ct-Scan ili MRI ili doktorski report?

=======
ako je prije operacije disk pritiskao nerv na desnoj nogi ...i bol je prestao onda je u redu....a o micanju hernijasen otkuda ti ta ideja?
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2005., 21:04   #19
Re: Re: dragi moji

Quote:
VILKO kaže:
...............

a o micanju hernijasen otkuda ti ta ideja?
pa samo ne znam objasniti kako se bol preselila sa desne u lijevu stranu...te sam veleumno zakljucila da je mozda
a)ista hernija skliznula malo u lijevo
b)doktor je gurnuo tijekom operacije
c) to visak koji je nastao tijekom operacije (oni konci unutra, podlivi i stojaznamstojos) koji pritiska zivac i provocira bol kroz nogu

pa kako mi se moja tumacenja nisu nekako previse svidjela pitala sam koliko je taj disk stvarno zelatinozan i moze li se samo tako micati
eto
goga is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2005., 16:49   #20
@goga

pratim dvije godine problem tvojega supruga.

imao je operaciju ...ali nam ne kazes kada?...kakovu jer ima vise vrste operacije...koje su manje invazivne i vise invazivne kao
laminectomy...isto nista ne kazes da li je imao fusion ili ne ?

Odgovor na tvoje pitanje DISKA I GEL I POMICANJA,
sa obzirom da se "operacija radi toga sta disk pritisce nerv on je OTKLONJEN"/ odrezan...a ne pomicuje se nigdje.

Nista nisi kazala oko specijaliste i sta je bilo neki dan, sta je on kazao?

Da dobis neki odgovor trebas dati malo vise informacije.

Ako je problem sa Engleskim "bolje ne pogadjaj sama sta.... sta znaci nego nadji prevodioca preko drzave, kojima je duznost u 'bolnici ili doktoru" pomoci isto tako i tebi.

__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:45.