Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.03.2016., 15:53   #2081
Mi smo s malim bili kod psihologa s 18 mjeseci i bilo je vrlo ugodno. Jest da kao malo idu i po nekoj špranci, ali opet mislim da dijete gledaju kao individuu.
Imaju neki papir sa cca 40-ak radnji koje bi dijete trebalo znati u određenoj dobi i svaku tu radnju ispituje dijete i gleda kako reagira. Zatim se malo poigraju i uz sve to razgovaraju s roditeljima. Nakon par dana se dobije na adresu nalaz. Kao što smo i sami znali, kasnio je s govorom 6 mjeseci (pričao je u toj dobi 6 riječi sa značenjem) a bio je napredniji za cca 6 mjeseci (to također vide po djetetu, ne znam kako, tipa penje se sam na stolicu, silazi sam niz stube etc...).

Uglavnom, psiholog ne može odmoći i zaista tamo rade divne osobe koje vam mogu dati par savjeta ili vas umiriti.

Naš i dalje kasni s govorom ohoho ali je počeo više brbljati. I ne mogu ga zamisliti da će jednog dana normalno pričati jer sad kao da priča kineski.
Neke od tih par riječi kaže ok, ali dosta njih skraćuje i masakrira, primjerice

Bager-bage
Šešir-šeši
Minion-panoe
Traktor-tato
Motor-moto
Sova-fava
Nutribullet-bue
Jabuka-bomu
Zvijezda-deda
Kontejner-tene
Tepih-petih
Ulje-ene
Govno-gne
itd.


Ali ajde, tiješim se da napreduje, kako god pričao. Pedica nam je rekla da dođemo s 2 i pol godine ako ne bude pričao. Sad, da li da to smatram pričanjem ili ne...
Enter Sandwoman is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2016., 20:05   #2082
čekaj
tvoj je sa 18 mjeseci govorio 6 riječi sa značenjem, i svejedno kasnio 6 mjeseci? znači da sa godinu dana mora znati tih 6 riječi??

moj ima skoro toliko i ne priča niti jednu jedinu riječ sa značenjem!!!!

zašto je meni onda moja pedica rekla da mu se tolerira 2,5godine??????

objesiti ću se odmah!
dobro da sutra idemo na kontrolu (radi prehlade) pa da ju malo upitam!!!
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2016., 20:18   #2083
Ako dobro pamtim, od djecaka u dobi od 15 mjeseci se ocekuje da zna 5 rijeci sa znacenjem. To po tim njihovim obrascima po kojima oni procjenjuju razvojnu dob. Ne trazi se da dijete ima pravilan izgovor npr banana, ok je da kaze nana ali da se to odnosi na bananu.

vlovrec, da li tvoj sin razumije neke naredbe? Da li mase pa pa? Pokazuje prstom i govori ovo ili to? Pljesce kada se kaze bravo?
petra_wb is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2016., 20:43   #2084
Quote:
petra_wb kaže: Pogledaj post
Ako dobro pamtim, od djecaka u dobi od 15 mjeseci se ocekuje da zna 5 rijeci sa znacenjem. To po tim njihovim obrascima po kojima oni procjenjuju razvojnu dob. Ne trazi se da dijete ima pravilan izgovor npr banana, ok je da kaze nana ali da se to odnosi na bananu.

vlovrec, da li tvoj sin razumije neke naredbe? Da li mase pa pa? Pokazuje prstom i govori ovo ili to? Pljesce kada se kaze bravo?
petra, jesi sigurna za ovo prvo? pretpostavljam da onda od curica očekuju i više, a nisam baš stekla takav dojam. našu malu su u zadnjih misec dana, zbog nekakvih kontrola, vidila tri doktora, i niko nije reka da bi sa 14,5 miseci tribala znat određeni broj riči. doduše, jedna doktorica je rekla da bi tribala govorit sa razumijevanjem bar mama i tata, ali da nije zabrinjavajuće, pogotovo zato jer razumi ono šta joj se govori, pokazuje prstom i sl., tj. komunicira na ostale načine.

vlovrec, javi se kad se sutra vratite od pedijatrice.
kavopija-14 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2016., 21:00   #2085
Prilicno sam sigurna, ali ono, nije da bi stavila ruku u vatru. Proslo je od tog pregleda 4 mjeseca pa polako hlape sjecanja. Pamtim da je zapisivala rijeci koje on koristi i znam da je spomenula 5 rijeci u toj nekoj dobi, jel 15 ili 18 mjeseci ne znam. Njemu je tada razvojna dob bila procjenjena na 15-18 mjeseci, to vidim u nalazu.
Inace, on je do neki dan redovito bio kontrolira od par specijalista a govor i opcenito razvoj pratila je jedino psihologica.
Bitno je da dijete komunicira i da razumije. Rijeci ce vec doci.
petra_wb is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2016., 21:12   #2086
Quote:
vlovrec kaže: Pogledaj post
čekaj
tvoj je sa 18 mjeseci govorio 6 riječi sa značenjem, i svejedno kasnio 6 mjeseci? znači da sa godinu dana mora znati tih 6 riječi??
moj ima skoro toliko i ne priča niti jednu jedinu riječ sa značenjem!!!!
zašto je meni onda moja pedica rekla da mu se tolerira 2,5godine??????
objesiti ću se odmah!
dobro da sutra idemo na kontrolu (radi prehlade) pa da ju malo upitam!!!
Lažem, sad sam pogledala nalaz i pričao je 3 riječi sa značenjem. Kasnio je 6 mjeseci tad, bez obzira što je rođen mjesec i pol ranije, to se valjda nakon godinu dana prestane gledati. Psihologinja se nije zabrinula jer je vidjela da dosta razumije za tu dob, da komunicira na druge načine, da izvršava naredbe... Rekla je da dođemo za godinu dana.

Ne znam, ja bi se prije pouzdala u psihologinju ili logopeda nego u pedicu (po tom pitanju, jel).

Rekla si da kaže mama, deda, zašto misliš da ne zna što to znači?
Enter Sandwoman is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2016., 21:56   #2087
vlovrec, meni su rekli da kasni 6mj s govorom (sad ima 2 godine i skoro 1 mj), a priča mama, tata, deda, baka kad baš mora (možda jednom mjesečno jel...). Jako viče ajde, daj, i sad po novome nekad da. Kaže papa za jelo i pa-pa kad želi nekud ići
Jel to smatraš govorom?
Snow Fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2016., 22:21   #2088
Kavopija, nama isto nitko nije nista na pregledima. Moji nista ne znaju, jedino za psa 'va va' i krava 'mmm' i znaju reci mama, ali mislim da ne kuze da sam ja mama
Kuze sto im pricam.
Bili smo kod neropedijatrice bas prije tjedan dana, rekla je da se vidimo na jesen. Sad imaju 15mj.
__________________
Life is what happens when you're making other plans
dixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2016., 22:24   #2089
Drage mame vidim da vas puno toga oko govora zabrinjava i baš vidim te neke norme koliko riječi dijete mora znati u kojoj dobi. Iskreno nisam nikad na to pazila ni obraćala previše pozornosti.

Ali da vas utješim od poznanice mali znači dijete rođeno u terminu i sve ok tek je propričao kad je imao nekih 2.5god a do tada jedino mama tata papa ajde i daj. Tako da je imao vokabular koa tvoj snow fairy i nitko joj nikada nije rekao da mali kasni sa govorom.

Također znam jednu mamu čiji mali ima 3god i priča jedino ovo gore plus još par nekih riječi na kineskom. I isto bila kod logopeda i kažu da je ok mali sve kuži samo neće da priča puno.
bembolina 09 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2016., 22:57   #2090
Angry

Da nisam maloga vodila psihologu vjerojatno nikad ne bi u pismenoj formi vidjela sta se od djeteta ocekuje u kojoj dobi. Oni doslovno imaju formular u kojem je navedeno sto se od djeteta ocekuje u kojoj dobi. Nas prvi pregled je izgledao tako da ga je psihologica skinula u bodi i bila s njim na strunjaci. Na posljednjem pregledu su zajedno sjedili na podu, sarali po papiru i slagali lego kocke.
Usporedbe radi, kod fizijatra nije bilo ni strunjace ni nekog pretjeranog kontakta s djetetom. Nekako sam kod fizijatra ocekivala to sto smo na prvom pregledu dobili kod psihologa.
Neuropedijatru je uvijek bio bitan samo opseg glave.

Sto se tice logopeda, iskustva imam samo s necacima. Dvoje necaka, dvije doktorice i dva pogleda na razvoj govora.
Za necakinju je doktorici bilo alarmantno to sta s nesto manje od 4 godine jos uvijek nije govorila r i 4. rodjendan je postavljen kao krajnja granica da se to savlada, u suprotnom mora na vjezbe.
Necak (za 3 mjeseca puni 4 godine) primjerice izrazito lose prica. Ne izgovara r, k, nista s dijakritickim znakovima... Sta kaze fta, kako je tato, baka je bata... Velika je pricalica, ne gasi se, ima jako veliki fond rijeci i formulira prilicno slozene recenice. Samo sta to rijetko tko razumije Uglavnom, za njega logopedica kaze da ce to sve doc na svoje, bitno da on prica.
Meni se puno problematicnijim cini slucaj necaka nego necakinje, a misljenje strucnjaka je drugacije.
Doduse, ja sam laik

Sve u svemu, ja se ne bi zabrinjavala brojem rijeci u toj ranoj dobi dok bi god vidjela da me dijete razumije i da na bilo kakav nacin komunicira. Da nema glasnog smijanja, kontakta ocima, pokazivanja prstom u nesto i ispustanja bilo kakvih zvukova, tek to bi mi bio neki znak za alarm.
petra_wb is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2016., 23:11   #2091
vlovrec ako te mali razumije sto mu govoris nemoj se brinuti. Propricat ce. Isto kao sto ce i prohodati kad on bude siguran da je sprema . Pisala sam danas i na drugoj temi o dudama. Moja je stara kao i tvoj i tek je sad pocela brbljati.. dosad nista... znala je tu i tamo reci mama ali nije povezivala sa mnom. Znala je jedino zvati svoju seku i reci mam za jesti. Ali sve je razumjela sto smo joj govorili. Bas se vidjelo da konta sve al da ne zeli pricati. Kako smo joj maknuli dudu preko dana sve se vise pocela izrazavati. Pokusava na sve moguce nacine objasniti. Ja sam s njom non stop pa je sve bolje razumijem sto zeli.
Starija je totalna suprotnost i kod nje je sve doslo rano. Puzanje, hodanje.. za prvi rođendan je brbljala bolje nego mlađa sad. S nekih 15tak mjeseci je znala reci bez problema hipopotamus. i dandanas se ne gasi cijeli dan koliko voli pricati eto.. sve ovisi od djeteta do djeteta..
Moja sestra nije rijeci rekla do 2.5god.. non stop je sutila.. i evo je.. ziva zdrava i sto je najzanimljivije danas je profesorica hrv.jezika
Imamo slucaj da dijete do 2god nista ali bas nista nije pricalo. Da bi poslije tog 2.rođendana počelo pricati jako lijepo i jako brzo sastavljalo par rijeci u nizu. Važno je da dijete razumije sto mu se govori.. pogotovo u dobi tvog i mog djeteta... zna on dovoljno rijeci za svoju dob puuuno puuuno pricati s njim i sve ce nadoci...
anamaria0811 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2016., 09:15   #2092
Quote:
petra_wb kaže: Pogledaj post
Ako dobro pamtim, od djecaka u dobi od 15 mjeseci se ocekuje da zna 5 rijeci sa znacenjem. To po tim njihovim obrascima po kojima oni procjenjuju razvojnu dob. Ne trazi se da dijete ima pravilan izgovor npr banana, ok je da kaze nana ali da se to odnosi na bananu.

vlovrec, da li tvoj sin razumije neke naredbe? Da li mase pa pa? Pokazuje prstom i govori ovo ili to? Pljesce kada se kaze bravo?
moj ne govori niti jednu riječ sa značenjem
ono govori mama, baba, tata, deda, i to, ali nema poima šta to znači
znači ima 17 mjeseci
razumije dosta
gdje je uho
gdje je zec
gdje je tika taka
plješće
jer beba gladna (nekad veli "da")
kako sam veliki (pa digne ruke)
i takve stvari
sve to već mjesecima zna
pa pa ne zna jer smo ga počeli učiti pa je za svakim na odlasku (i nepoznatim) tulio satima, tako da smo odustali

pokazuje prstom ako nešto hoće i veli "hm" ili "kaknj"

a vidim da ga frustrira ako mi ne može "objasniti" šta hoće. nešto pokazuje, ja mu dam 1-2-3-5 stvari i i onda se razljuti jer ga ne shvaćam. onda ga moram podignuti da si sam uzme šta hoće.


e da, mi smo neuropedijatru išli samo na uzv glave
i tamo su nas upozorili da će možda imati problema s govorom
jedna je čak rekla da možda i s matematikom

ali naša pedica ima subspecjalaizaciju iz neurologije, pa valjda onda zna

ma više nisam pametna

Zadnje uređivanje vlovrec : 18.03.2016. at 09:17. Reason: .
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2016., 10:38   #2093
vlovrec ja se na tvom mjestu uopce ne bi brinula. Pa on itekako komunicira i kao dan je jasno da sve razumije. A i izgovara rijeci, smislene i besmislene ali izgovara a to je super.

Moj je tri puta isao na uzv mozga a odradio je i magnet. Krvarenje 2. stupnja, asimetricne mozdane komore, hipotonus gornjeg dijela tijela i na mozgu se samo djelomicno razvilo nesto (nikako da zapamtim puni naziv ) zbog cega ima dobre sanse za dg adhd. U Rijeci sumnjali na hidrocefalus i epilepsiju, isli u dr. Sabol i tamo dijagnosticiran benigni mioklonus u spavanju, ni govora o epilepsiji ni hidrocefalusu.
Nakon magneta nam je receno da bi mogao imati problema s ucenjem i koncentracijom. I ja sam imala a mozak mi je uredan
petra_wb is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2016., 11:30   #2094
Za ove malene do 2 godine vam se i onomatopeje broje pod riječi dakle pas - vau vau, krava je muuu, mica je mau - to se sve broji
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2016., 12:17   #2095
Moj kolko mekece, muce i laje moglo bi vec proci i pod znanje stramih jezika.

Poslano sa mog SM-G357FZ koristeći Tapatalk
Nykas is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2016., 12:49   #2096
ja mislim da se, ka u večini stvari, triba držat nekakve sredine. naravno da je jako bitno poduzet sve šta možeš ako npr. dite od 2 godine ne govori, ne komunicira na druge načine, niti razumi šta mu se govori. ako je roditelj normalan, takve zaostatke je nemoguće ne primjetit, i to dosta rano. isto tako, ne triba dizat paniku bezveze i gnjavit dite sa milijun pregleda i ko zna sve s čim zato jer sa godinu dana ne govori 50 riči. je*ate, moj muž ima 37 godina i fond od 120 riči i, evo, sve do maloprije, nisam pomislila da je možda zaosta.
kavopija-14 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2016., 13:28   #2097
Kavopija ja se u potpunosti slazem s tobom.
Nema smisla ko manijak brojati rijeci i voditi statistiku o tome. Uostalom, ni mi, pa tako ni djeca, ne komuniciramo iskljucivo rijecima.
A i misljenja sam da seu jako ranoj dobi moze vidjeti da li dijete "steka" u komunikaciji. Vjerujem da svaka majka pamti prve osmijehe, pravi kontakt ocima, glasno smijanje... Vise bi me brinuo izostanak toga nego da mi dijete u dobi od 13 mjeseci ne zna izgovoriti 9 rijeci. Bubam sada ove brojeve.
petra_wb is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2016., 14:07   #2098
Sad sam se sjetila, mi kad smo bili na pregledu kod fizijatra sa godinom i pol ona je rekla da bi u toj dobi dijete trebalo baratati sa 20 ak pojmova.
Slazem se s curama da se ne treba drzati brojeva ko pijan plota.
Na kraju krajeva, ja otkako sam roditelj i informiram se odjeci, mogu jedva nabrojati na prste jedne ruke stvari oko kojih su medju strucnjacima usuglaseni stavovi. Skoro svi se u svemu razilaze u misljenjima.


Poslano sa mog SM-G357FZ koristeći Tapatalk
Nykas is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2016., 15:52   #2099
a kaj mislite da ju nisam zaboravila pitati?

čekali prvo kod jedne 2 sata, pa kod nje isto 1 sat
a mali urla ko lud jer mu je prva radila ultrazvuk abdomena, a to dosta dugo traje, raspametio se jadan
onda sam od deračine zaboravila pitati još i za govor

kavopija, baš si me nasmijala

a ništa, pratimo ga onda, ovak i onak smo stalno kod nekog pedijatra, bude nam valjda netko rekao da nešto nije ok, kad nas svi ispituju sve
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2016., 11:46   #2100
Evo moja kasnilica je nekih tjedan dana prije drugog rođendana počeo spajati dvije riječi i formirati proste rečenice. Vokabular je i dalje nešto ograničen, ali počeo je ponavljati za nama neke jednostavnije riječi koje čuje. Sve je to došlo iznenada, onako kao da mu je neki klik u glavi proradio. Oduvijek je kužio sve i izvršavao i komplicirane napredbe, ali govor je kasnio. Do godine ipo je praktički bio samo na par riječi, a onda je došao do nekih 10 (uključujući i onomatopeje). Praktički je govorio samo mama i tata, ali te dvije riječi bi čuli tisuću puta dnevno
Keep-Calm is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:47.