Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.06.2013., 18:58   #21
Zbilja je prekrasno kad nekatolici ne mogu upisati jedinu klasičnu gimnaziju u svom gradu, čiji nastavnici dobivaju plaće iz državnog proračuna.

Meni se isto čini da nas to vodi u bolje sutra.
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2013., 22:40   #22
Kao prvo, nekatolici MOGU upisati bilo koju katoličku školu. Po svim pravilima i statutima, mogu. Drugo je pitanje da li to žele. Nekima smeta npr molitva prije i poslije nastave.

Drugo, katoličke škole su zaista cijenjene svuda u svijetu, jer zaista pružaju kvalitetan rad i red.jako puno se sa djecom radi, van nastavnih predmeta. Profesori nisu nužno vjernici, iako se nastoje takvi izabrati, ali to nije uvjet. Tako da će nastava iz biologije, matematike ili bilo kojeg drugog predmeta ići po uobičajenom planu i programu... Ne vjerujem da netko ovdje zaista misli da se u planu i programu iz npr biologije nešto ustvari mijenja samo zato što je školi osnivač crkva, svaki nastavnik u bilo kojoj školi, pa tako i katoličkoj mora završiti obrazovanje koje traži država.ništa manje od toga.. Ali da se radi puno više na promicanju ne nasilja, altruizma i pomaganja, radi se i to je činjenica. 6. razred sam završila u engleskoj i tad sam prvi put doživjela što znači kad netko pohađa katoličku školu, kakve su one imale rezultate i kakav ugled. I ne, nisu ih pohađali samo katolici, uostalom, katolici su u engleskoj u manjini.

Ja sam završila katoličku srednju školu i mogu potvrditi da je rad s nama učenicima i odnos profesor-učenik bio znatno drukčiji nego u ostalim školama. A mogu i potvrditi da se ne upisuju samo katolici jer je u mom razredu bilo protestanata i oni su npr sudjelovali u molitvi prije nastave (nisu molili ali su stajali s nama), bili su oslobođeni nastave na svoje blagdane i nisu s nama morali slaviti katoličke blagdane ako nisu htjeli.

I zadnje, dijete mi pohađa katolički vrtić i prema onome što čujem i vidim od svojih prijatelja i kolega čija su djeca u državnim/gradskim vrtićima, mogu reći da se sa djecom u takvim vrtićima radi zbilja drukčije nego inače. A vjerovatno ima i do toga da tamo ne želi svatko upisati svoje dijete jer svatko zna što je vjerski vrtić, ali se zaista primjeti razlika u pristupu djeci, onome što ih se uči o toleranciji, nasilju, međusobnom pomaganju. Djeca su daleko od bilo kakvog nasilja, puno su staloženija i raspoloženija, puno se trudi oko međusobnog ophođenja itd..točno se vidi razlika između djece u našem vrtiću i djece koja su u državnom. Pretpostavljam da kukolja ima svuda, ali prema odgojno obrazovnim institucijama koje je osnovala Crkva a koje sam ja prošla i koje prolazi moje dijete, ja imam samo riječi hvale


Što se tiče naših privatnih škola koje se plaćaju.. Jednom mi je prijateljica ispričala kako joj je ravnateljica te jedne privatne skole u kojoj je radila rekla da ona (moja prijateljica i profa tamo) nije tu da njih uči znanju nego da ih pripremi za visoko društvo...

Zadnje uređivanje extreme : 23.06.2013. at 22:49.
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2013., 22:41   #23
Ja uistinu ne razumijem zašto bi katolička škola dala dobre da ne pišem čak izvrsne rezultate po pitanju discipline..
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2013., 22:49   #24
ribež, vani da. takva je tradicija, tamo katoličke škole ne drže previše do moderne psihologije koja je u zadnje vrijeme prešla u popustljivost već se od djece očekuje disciplina, poštivanje pravila, profesora i kolega, a u takvim je uvjetima lakše raditi.

extreme, imaš sreće, upali ste u grupu gdje i roditelji brinu o tome kako im se djeca ponašaju, usmjeravaju ih ka samokontroli. da su roditelji "laissez farire" tete i časne ne bi mogle puno utjecati na njihovo ponašanje i dinamiku grupe.
pikuli is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2013., 22:57   #25
Quote:
Ribež kaže: Pogledaj post
Ja uistinu ne razumijem zašto bi katolička škola dala dobre da ne pišem čak izvrsne rezultate po pitanju discipline..
Ovako na prvu, rekla bih da imaju veće zahtjeve od učenika i roditelja. A s obzirom da onaj tko bira katoličku školu točno zna zašto je bira, onda na te zahtjeve i pristaje i na takav način usmjerava djecu. Onak, grubo rečeno, mislim da su jednostavno stroži. To je onako na prvu i za početak.
A mislim da ima i jako puno u tome što je rad i odnos prema učeniku u startu drukčiji i jako puno se vodi briga o međusobnom poštovanju, radu na nenasilju, pomaganju, moralnosti itd..itd.. Što onda u konačnici i rezultira generalnim boljim ponašanjem djece.
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2013., 23:02   #26
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
Ovako na prvu, rekla bih da imaju veće zahtjeve od učenika i roditelja. A s obzirom da onaj tko bira katoličku školu točno zna zašto je bira, onda na te zahtjeve i pristaje i na takav način usmjerava djecu. Onak, grubo rečeno, mislim da su jednostavno stroži. To je onako na prvu i za početak.
A mislim da ima i jako puno u tome što je rad i odnos prema učeniku u startu drukčiji i jako puno se vodi briga o međusobnom poštovanju, radu na nenasilju, pomaganju, moralnosti itd..itd.. Što onda u konačnici i rezultira generalnim boljim ponašanjem djece.
Od prijateljice mladi brat je isao u katolicku klasinu gimnaziju ( nije bila privatna). Više su pili, pušili, seksali se i opcenito se neprimjereno ponasali nego mi iz normalnih gimnazija.
Pablo44 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2013., 23:13   #27
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
Ovako na prvu, rekla bih da imaju veće zahtjeve od učenika i roditelja. A s obzirom da onaj tko bira katoličku školu točno zna zašto je bira, onda na te zahtjeve i pristaje i na takav način usmjerava djecu. Onak, grubo rečeno, mislim da su jednostavno stroži. To je onako na prvu i za početak.
A mislim da ima i jako puno u tome što je rad i odnos prema učeniku u startu drukčiji i jako puno se vodi briga o međusobnom poštovanju, radu na nenasilju, pomaganju, moralnosti itd..itd.. Što onda u konačnici i rezultira generalnim boljim ponašanjem djece.
I u redovnom školama se na svemu tome radi pa uvijek u žitu ima kukolja
Znam da je jedna naša nekadašnja ministrica, poslije ravnateljica srednje škole otvorila privatnu katoličku o.š i da je je za tren popunjena. Ona ima iskustva u radu definitivno što se tiče školstva a sada baš kao ravnateljica katoličke škole..nisam sigurna..
Žena je trebala u mirovinu pa imam osječaj da je ovo našla kao izvrstan izvor prihoda..
I kako sada postaviti stvari kada roditelj plaća školu od svojih sredstva?
Znači svi ovise o tim roditeljima kako god se njihovo dijete ponašalo.
To mi malkice zvući - idemo niz dlaku jer nas oni financiraju..
Ja to da i imam para svom djetetu ne bi priuštila.
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2013., 23:14   #28
Quote:
pikuli kaže: Pogledaj post

extreme, imaš sreće, upali ste u grupu gdje i roditelji brinu o tome kako im se djeca ponašaju, usmjeravaju ih ka samokontroli. da su roditelji "laissez farire" tete i časne ne bi mogle puno utjecati na njihovo ponašanje i dinamiku grupe.
Ne bih rekla da je samo stvar u sreći sa roditeljima. Imamo mi i "težih" roditelja i takve djece, kao i njih sa poremećajima u ponašanju,djece s potrebama i djece sa jednom vrstom autizma.
Pa opet se primjeti razlika. Časna je jedna, a tri su tete laici, puno pričamo o svemu a čestoi mi roditelji znamo tamo sjediti i po sat vremena kad dođemo po djecu i baš se vidi i osjeti s koliko ljubavi i strpljenja se pristupa to djeci, primjeti se koliko se truda ulaže da ih se nešto nauči i što ih se sve uči. Recimo, jako je naglašeno međusobno pomaganje, suosjećajnost i empatija, darivanje i na tome se puno radi i skoro svaki rad s djecom je prožet time.. To defintivno ostavlja traga na djeci
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2013., 23:18   #29
Quote:
Ribež kaže: Pogledaj post
I u redovnom školama se na svemu tome radi pa uvijek u žitu ima kukolja
Znam da je jedna naša nekadašnja ministrica, poslije ravnateljica srednje škole otvorila privatnu katoličku o.š i da je je za tren popunjena. Ona ima iskustva u radu definitivno što se tiče školstva a sada baš kao ravnateljica katoličke škole..nisam sigurna..
Žena je trebala u mirovinu pa imam osječaj da je ovo našla kao izvrstan izvor prihoda..
I kako sada postaviti stvari kada roditelj plaća školu od svojih sredstva?
Znači svi ovise o tim roditeljima kako god se njihovo dijete ponašalo.
To mi malkice zvući - idemo niz dlaku jer nas oni financiraju..
Ja to da i imam para svom djetetu ne bi priuštila.
Ja ne znam ni jednu katoličku školu u hrvatskoj da se plaća
I nikad ne otvara katoličku školu netko kome je to eto palo na pamet i trebao mu izvor prihoda, nego biskup određene biskupije,

Ne znam koju ti to žensku znaš da je otvorila privatnu katoličku školu koju naplaćuje, ali mislim da si nešto pobrkala

Glede rada s djecom, vidi što sam napisala o radu s djecom u našem vrtiću.. E tako se radi u katoličkoj školi također, posebno osnovnoj.. Jako puno ulaganja u empatiju, pomaganje, altruizam, toleranciju..puno više neo u klasicnoj školi, ne zato jer klasična drž škola to ne želi nego zato jer nema uvjete za tako kvalitetan rad
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2013., 23:20   #30
Zanima me, kako bi se u katolickoj skoli postavili prema temama u kojima se drzava i Crkva razilaze? Npr., bi li ih ucili da je homoseksulanost normalna, o nacinima kontracepcije, itd. ( te se stvari, koliko znam, uce u 8. razredu)
Pablo44 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2013., 23:25   #31
Quote:
Pablo44 kaže: Pogledaj post
Zanima me, kako bi se u katolickoj skoli postavili prema temama u kojima se drzava i Crkva razilaze? Npr., bi li ih ucili da je homoseksulanost normalna, o nacinima kontracepcije, itd. ( te se stvari, koliko znam, uce u 8. razredu)
O kontracepciji se uči ono činjenično.. Što je to, vrste kontracepcije, na koji način djeluju, a pod satom vj se uči o kontracepciji s druge strane. Ustvari, potpuno isto kao u drž školi.
Ista stvar i sa homoseksualošću i sl
Ali, recimo, sjećam se da je kod nas u srednjoj tema o abortusu bila šire obrađena, naravno u Smjeru da je to ubojstvo djeteta, što je po meni sasvim u redu. Pa neće te učiti da je abortus ok. Stavovi crkve i moralnost je itekako utkana u školovanje u katoličkoj školi, ali se u sadržaje pojedinih predmeta npr biologije, ne dira.
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2013., 23:27   #32
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
Ja ne znam ni jednu katoličku školu u hrvatskoj da se plaća
I nikad ne otvara katoličku školu netko kome je to eto palo na pamet i trebao mu izvor prihoda, nego biskup određene biskupije,

Ne znam koju ti to žensku znaš da je otvorila privatnu katoličku školu koju naplaćuje, ali mislim da si nešto pobrkala

Glede rada s djecom, vidi što sam napisala o radu s djecom u našem vrtiću.. E tako se radi u katoličkoj školi također, posebno osnovnoj.. Jako puno ulaganja u empatiju, pomaganje, altruizam, toleranciju..puno više neo u klasicnoj školi, ne zato jer klasična drž škola to ne želi nego zato jer nema uvjete za tako kvalitetan rad
Budem baš provjerila podatke pa javim.
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2013., 23:40   #33
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Kako Crkva jamči kvalitetu nastave informatike? Matematike? Biollogije? Ičega?
Čini mi se ( al bih to morala provjeriti) da oni mogu zaposliti koga žele, a ne onoga koji ima manjak sati jer mu se smanjila satnica na nekoj drugoj školi.
Znači, ona može pozvati na razgovor 16 informatičara i odabrati onoga koji ima bolji životipis, iskustvo, preporuke, whatever. Što automatski znači bolju kvalitetu rada nego da si zaposlio nekog tko je ostao višak na drugoj školi a taj netko npr je završio fax prije 15 godina, nije se pretjerano usavršavao i ni po iskustvu i znanju ne može konkurirati onom prvom...
I eto, već imaš kvalitetniju nastavu iz informatike i tako redom za sve predmete.

Znam da su u mojoj školi točno znali koga žele i sad kad vrtim film mogu reći da su to zbilja bili jako kvalitetni profesori. Znam da su nekima nudili posao iako su već bili zaposleni na drugim školama, pa su onda tamo davali otkaz a zapošljavali se kod nas.
A to je u drž. školi praktički nemoguće jer prvo treba zaposliti onog tko je višak zbog recimo smanjenja broja učenika na nekoj drugoj školi i bitno ti je da samo ima pravu diplomu. A koliko se angažirao pored te svoje diplome ustvari nije ključno za zaposlenje
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2013., 08:31   #34
mene zanima da li nekatolik koji npr upise katolicku gimnaziju mora sudjelovati u molitvi ili moze sjediti i gledati kroz prozor.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2013., 08:41   #35
ne ne, ne mislim na eskiviranje, mislim na javno i otvoreno ne-moljenje.
ides u skolu jer je dobra, jedina u gradu, svidja ti se xy tamo, ali nisi katolik i ne zelis se moliti. na pocetku pristojno pricekas da ljudi zavrse sa svojom molitvom i dalje sudjelujes u nastavi. jel to moguce npr?

drugo sto me zanima, tu se samo vidim spominju lose skole, privatne ali sto je s onom klasicnom gimnazijom kojoj je Seselj bio ili jos je ravnatelj?
Ja sam o toj samo dobre stvari cula
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2013., 09:16   #36
Rzarednica, casna sestra, nam je pricala pravila na pocetku skolske godine u prvom razredu, ali nisam bas slusala. Mislim da to nije moguce, da se moras moliti, ali nisam nikad probala.
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2013., 09:53   #37
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
ne ne, ne mislim na eskiviranje, mislim na javno i otvoreno ne-moljenje.
ides u skolu jer je dobra, jedina u gradu, svidja ti se xy tamo, ali nisi katolik i ne zelis se moliti. na pocetku pristojno pricekas da ljudi zavrse sa svojom molitvom i dalje sudjelujes u nastavi. jel to moguce npr?

drugo sto me zanima, tu se samo vidim spominju lose skole, privatne ali sto je s onom klasicnom gimnazijom kojoj je Seselj bio ili jos je ravnatelj?
Ja sam o toj samo dobre stvari cula
Ja sam vec napisala kako je bilo kod nas...
Dečki nisu molili, ali su iz poštovanja stajali sa svima dok su ostali molili
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2013., 12:45   #38
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Oni će to odabrati računajući da Crkva kao osnivač garantira kvalitetu njima - u smislu discipline. Ne mogu smisliti nijedan drugi razlog za preferiranja učenika-vjernika nastavniku matematike.

No, i dalje ostaje činjenica da to što je netko praktični vjernik koji je odabrao "ono prvo" ne jamči njegovu kvalitetu kao prosvjetara.
ne, nego roditelji vjernici, salju svoju lijepo odgojenu djecu u takvu skolu

vjerujem da ne jamci kroz znanje i predavacke vjestine, ali bar nema izgovor "ne stignem kroz godinu odraditi svih 12 lekcija, nego samo 7, jer imam Marka, peru, juru i zeljku, koji mi miniraju sat, a ja sam bespomocan"
u tom smislu, moguce da je nastava u Katolickoj skoli kvalitetnija ako su i djeca na satu mirna i poslusna pa se sat bez problema odrzava
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2013., 14:10   #39
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
imam Marka, peru, juru i zeljku, koji mi miniraju sat, a ja sam bespomocan
Katoličanstvo je jamstvo nesklonosti miniranju sata?
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2013., 14:15   #40
pretpostavljam da nedisciplinirane ucenike lupaju ravnalom po prstima ili gledam previse filmova?



vjerojatno u ugovoru stoji da se za takvo ponasanje leti iz skole nakon x opomena
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:00.