Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.06.2013., 15:31   #261
Quote:
pikuli kaže: Pogledaj post
navedeni zadatak nije baš za u kontrolnu za prvašiće, ali je dobar za vježbu, da shvate da moraju korisiti mozak, ne rješavati šablonski. i moja bi u toj dobi povikala da ga ne zna, no uz gore navedenu metodu - razmisli pet minuta pa me zovi, riješila bi ga sama.
Ne vjerujem da je ovaj zadatak dat u ispitu, iako, ako se na satu radio, ne bi trebao predstavljati problem.

Ovdje je vjerojatno riječ o Matematičkim pričama koje stvarno imaju fantastičnih zadataka za treniranje mozga, ali njihovi gotovi ispiti imaju samo osnove.

Evo primjer zadatka na kojem sam ja šizila!
Ana ima 5 olovaka. Ivan 2 olovke više. Koliko imaju zajedno?
Treba li reći da je većina odgovora bila 7 i da su svi gotovi bili u minuti.
Samo jer se ne čita s razumijevanjem i jer se žuri.
__________________
“Success is not final, failure is not fatal: it is the courage to continue that counts.”
Misery24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2013., 16:17   #262
Marina je starija od Marka deset godina. Koliko će biti starija od njega za pet godina?
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2013., 16:32   #263
15, naravno.

Ja jako volim takve zadatke, jer su dokaz da matematika ne mora biti suhoparna. Odličan primjer je natjecanje Matematički klokan jer vrednuje sposobnosti, a ne samo znanje mjerljivo klasičnim pisanim ispitima.
__________________
“Success is not final, failure is not fatal: it is the courage to continue that counts.”
Misery24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2013., 19:55   #264
Quote:
Misery24 kaže: Pogledaj post
15, naravno.
Pogrešno.

5.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2013., 20:05   #265
Quote:
Peek-a-Boo! kaže: Pogledaj post

Ide ovako;

Klara i Sara ubrale su 20 jagoda.
Sara kaže:" ako mi daš dvije jagode, imat ćemo jednak broj jagoda"
Koliko je jagoda ubrala Klara, a koliko Sara?


Kvaka je u tome da dijete tada zna samo računske operacije zbrajanja i oduzimanja.
Na pogađanje, zato su mali brojevi.

Ili na crtanje jagoda umjesto pisanja jednadžbi.
Eurifesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2013., 02:15   #266
Quote:
Misery24 kaže: Pogledaj post
15, naravno.

Ja jako volim takve zadatke, jer su dokaz da matematika ne mora biti suhoparna. Odličan primjer je natjecanje Matematički klokan jer vrednuje sposobnosti, a ne samo znanje mjerljivo klasičnim pisanim ispitima.

Za prvaše:
Kada stoji na objem nogama Marko ima 18 kg. Koliko je težak kad stoji na jednoj nozi?

Na stanici tri putnika čekaju autobus 30 minuta. Koliko dugo ga čeka jedan putnik?

Evo i za četvrtaše.

Radnici postavljaju ogradu s jedne strane igrališta.
Koliko stupova moraju postaviti ako je ograda dužine 30 m a stup se mora postaviti na svaka 3 metra ograde?


Poanta nije ni u znanju ni u postupku već razvijanju logike i onoga što je u matematici jaaako bitno a uvelike zapostavljeno - vizualizacija problema odosno predočenje i relativno kompleksnog zadatka kroz shvatljivu i razumljivu životnu situaciju.
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2013., 20:23   #267
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Može par primjera?Ovako iz glave evo jednog:
Sara i Klara su zajedno ubrale 20 jagoda. Sara je dala Klari 2 jagode. Sada imaju jednaki broj jagoda. Koliko je jagoda ubrala Sara a koliko Klara?

Tražio se kompletan račun (jednadžba) i rješenje. Od 30-ak djece samo jedna djevojčica je riješila zadatak i to ne iz prve i uz laganu asistenciju.

Mi znamo da je Klara ubrala 8 a sara 12. Ali što je s jednadžbom?. Ja priznajem da je meni trebalo malo vremena....a što je tek s klincima?
Molim vas samo nemojte pisati 12-2 i 8+2

Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Završeni tehnički fakultet nije jamstvo za dobro pojašnjavanje matematike prvašiću. Ne, ne šalim se.
Slažem se. Ali nisam to htio reći. Htio sam reći da nije zadatak baš lagan za njihov uzrast. Pogotovo za ove koji su godinu mlađi.
BTW, ja sam iz matematike na faxu imao malog matematičkog ajnštajna koji je bio totalni luđak...konzultacije su bile u 6 ujutro a rješavali smo "atomske" jednadžbe i sl....čisto iživljavanje...
gnu is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2013., 22:59   #268
Zadatak je OK kao glavolomka, učitelj/ica koji/a u prvom razredu traži rješavanje ovakvog zadatka postavljanjem jednadžbe je budala.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2013., 23:42   #269
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Marina je starija od Marka deset godina. Koliko će biti starija od njega za pet godina?
Quote:
Misery24 kaže: Pogledaj post
15, naravno.
Ovo bi trebala biti sala.

Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Pogrešno.
5.
Ali sto je ovo...isto sala, pa nek sad ja napisem da uopce nece biti starija ...nego ce postati vrsnjaci...onda je to isto smijesno, ili?

Moze objasnjenje za one tupavije...u cemu je fora...zasto 15, zasto je to pogresno, a 5 tocno?
Osim objasnjenja da se radi o neuspjeloj (imo) sali?
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2013., 08:39   #270
Šala, Ante, šala...
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2013., 08:42   #271
Naravno da je šala, Bože dragi

Iako, da. Imaš pravo. Nakon što vidiš da više od 70% razreda odgovori na taj način (u nekoliko navrata), prestaje bit smiješno.

Isto kao što prestaje bit smiješno kad na pitanje: koliko je patuljaka u bajci "Snjeguljica i 7 patuljaka" dobijem bilokakav odgovor osim 7.
__________________
“Success is not final, failure is not fatal: it is the courage to continue that counts.”
Misery24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2013., 10:01   #272
A koliko minuta traje "Po' ure kulture"?

Djeca, uvjeren sam, imaju sasvim dovoljne misaone kapacitete - problem je u odraslima: kako učitelji(ca)ma, tako i odraslima kod kuće, koji redom matematiku guraju u šablone, umjesto da se (ako su roditelji za to nesposobni, onda u školi ne bi smjeli biti) zaigraju glavolomkama.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2013., 11:25   #273
Imaju, kako ne. I još k tome nakon dva-tri takva zadatka, postotak uspješnosti raste. Samo treba ustrajati u njima.
__________________
“Success is not final, failure is not fatal: it is the courage to continue that counts.”
Misery24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2013., 11:36   #274
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Šala, Ante, šala...
Quote:
Misery24 kaže: Pogledaj post
Naravno da je šala, Bože dragi

Iako, da. Imaš pravo. Nakon što vidiš da više od 70% razreda odgovori na taj način (u nekoliko navrata), prestaje bit smiješno.
A cuj, mala su to djeca...a ako ste mene uspjeli zbuniti (ne kazem da sam jako pametna, nego samo dosta starija) sto ne bi i njih...

Iako, sad vidim da u pitanju ima ovo "od njega", a razmisjaljuci o pitanju:
Koliko ce biti starija za 5 godina - odgovor koji je dao Lord (5g) ustvari isto je tocan, ako bas inzistiramo i furamo se na to da pitanje nije jasno postavljeno.
Pa sam onda pomislila da to i nisu prava matematicka pitanje, vec zezalice u kojima je svaki odgovor i tocan i pogresan, pa ako odgovoris sa x, bit ce - nije nego je y, a ako odgovoris sa y onda - nije, nego je x. Kao kada pitas koliko prstiju vidis, a dobijes odgovor 4 - pa mu kazes - e nije, vidis svih 5.
Da se ne radi o pitanjima koja bi mogla biti (ili jesu) u testu, vec onima za razonodu, poticanje razmisljanja...u kojem stvarno i ima dva tocna odgovora.
Iako...u krivu sam, pitanje je ipak sasvim jasno postavljeno...pise - koliko je starija od njega.
Ali opet, to su ipak mala deca, 6-7 godina, tek su krenula u skolu, pa mozda i nije to tako nesto zacudjujuce... Cudno je kad takve odgovore (slicne) daju i oni puno veci.
Quote:
Isto kao što prestaje bit smiješno kad na pitanje: koliko je patuljaka u bajci "Snjeguljica i 7 patuljaka" dobijem bilokakav odgovor osim 7.
Hm..pa kako. Jesi onda uspjela saznati kojim misaonim putevima dodju do tih drugih brojeva...ima li neko objasnjenje?
Mozda....kao ima u prici sigurno puno vise patuljaka osim ovih sedam koji su sa Snjeguljicom.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2013., 13:19   #275
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Hm..pa kako. Jesi onda uspjela saznati kojim misaonim putevima dodju do tih drugih brojeva...ima li neko objasnjenje?
Mozda....kao ima u prici sigurno puno vise patuljaka osim ovih sedam koji su sa Snjeguljicom.
Kako ne? Objašnjenje je da su si pobrojali u glavi one kojih se sjećaju. Pa zna biti i fiktivnih patuljaka. Ili nekih iz nekih drugih bajki.
__________________
“Success is not final, failure is not fatal: it is the courage to continue that counts.”
Misery24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2013., 13:21   #276
Djecja masta radi svasta .
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2013., 13:34   #277
Ma slatki su oni jako kad objašnjavaju svoje odgovore.
A najsmiješnije im je kad ih se pita kako se zove bajka, pa ponove i onda budu poprilično razočarani pitanjem, jer je odgovor preočit.
__________________
“Success is not final, failure is not fatal: it is the courage to continue that counts.”
Misery24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2013., 15:52   #278
Baš zabavni zadaci. Jedva čekam da ih iskušam sa svojom curicom (5,5 g.). Radi se o primjeni. Uzalud sve ako ne znaju podijeliti s prijateljem jagode, ili što god što im je drago.

Sigurna sam da se ne traže jednadžbe. Date im gumbe, grah, čavliće ili bombone i dvije lutke i 10 minuta. Sigurna sam da će svako dijete prosječnih sposobnosti riješiti te i slične zadatke, uz dobru motivaciju, naravno.

Najslađi su mi zadaci gdje nema matematike nego samo logika. (Koliko će biti starija za pet godina ?

Znala sam klinca, prijatelja moje starije kćeri (davno je to bilo), koji je s četiri godine nepogrešivo znao reći koliko kamion ili kamion s prikolicom ima kotača mada ih je vidio sa strane. Odgovarao je ko iz puške. A kad bi ga netko pitao koliko je 6 puta 2 pojma ne bi imao.

Drugi je slučaj jednog dečka koji je u osmom razredu imao popravak. Nije znao osnovne stvari ako bi zadatak bio apstraktan (tablica množenja bila mu je tako teška da bi se preznojavao od 7 puta 8). No odlično je PRERAČUNAVAO kune u marke (a roditelji su imali voćarnu gdje je on ponekad pomagao).

O ocjenjivanju općenito mislim da je nepotrebno, osobito u prva tri razreda (a i kasnije).
U prvome razredu mislim da je to zaista može biti šteta za dijete. Pet ocjena stvarno ne može iskazati djetetov napredak. Postoje mnogi drugi načini da se to izrazi bolje.
Bravo, lijepo si to nacrtao. Dodaj samo kotače pa će tvoj auto voziti. (Koja bi to bila ocjena?)
Da, točno si odgovorio, ožujak je u stvari zimski mjesec - većina je dana zimi, mada u drugoj polovici ožujka počinje proljeće. (Koja ti to ocjena bila?)
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2013., 00:57   #279
Quote:
buditedobro kaže: Pogledaj post
Baš zabavni zadaci. Jedva čekam da ih iskušam sa svojom curicom (5,5 g.). Radi se o primjeni. Uzalud sve ako ne znaju podijeliti s prijateljem jagode, ili što god što im je drago.

Sigurna sam da se ne traže jednadžbe. Date im gumbe, grah, čavliće ili bombone i dvije lutke i 10 minuta. Sigurna sam da će svako dijete prosječnih sposobnosti riješiti te i slične zadatke, uz dobru motivaciju, naravno.

Najslađi su mi zadaci gdje nema matematike nego samo logika. (Koliko će biti starija za pet godina ?

Znala sam klinca, prijatelja moje starije kćeri (davno je to bilo), koji je s četiri godine nepogrešivo znao reći koliko kamion ili kamion s prikolicom ima kotača mada ih je vidio sa strane. Odgovarao je ko iz puške. A kad bi ga netko pitao koliko je 6 puta 2 pojma ne bi imao.

Drugi je slučaj jednog dečka koji je u osmom razredu imao popravak. Nije znao osnovne stvari ako bi zadatak bio apstraktan (tablica množenja bila mu je tako teška da bi se preznojavao od 7 puta 8). No odlično je PRERAČUNAVAO kune u marke (a roditelji su imali voćarnu gdje je on ponekad pomagao).

O ocjenjivanju općenito mislim da je nepotrebno, osobito u prva tri razreda (a i kasnije).
U prvome razredu mislim da je to zaista može biti šteta za dijete. Pet ocjena stvarno ne može iskazati djetetov napredak. Postoje mnogi drugi načini da se to izrazi bolje.
Bravo, lijepo si to nacrtao. Dodaj samo kotače pa će tvoj auto voziti. (Koja bi to bila ocjena?)
Da, točno si odgovorio, ožujak je u stvari zimski mjesec - većina je dana zimi, mada u drugoj polovici ožujka počinje proljeće. (Koja ti to ocjena bila?)
Primjer koji sam dao je iz školske službene knjige....odn. zbirke zadataka. U svakom od tih zadataka se mora napisati račun/jednadžba i onda i pismeno odgovor.
gnu is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2013., 16:06   #280
ma fučkaš prvi razred...to je kikiriki...90 % ih dobije pohvalnicu... a poslije ajme meni...a svi roditelji ponosni hahaha
magaly is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:41.