Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Prev Prethodni post   Sljedeći post Next
Old 12.05.2014., 20:02   #11
Quote:
ZubaTruba kaže: Pogledaj post
Nightfall, a što je s lektirom u prvom razredu? To bi oni trebali čitati sami s razumijevanjem? I daj nam neki naslov, molim te. I koliko vremena imaju za jednu knjigu?
Moji susjedi (roditelji) se zgražaju nad lektirom. I onda čujem da je jedna od slikovnica "Petra" na popisu lektire, što se meni čini super zanimljivo i relativno jednostavno za početak.
Lektira u prvom razredu:
Prva knjiga za lektiru radi se u siječnju, kad su djeca već naučila sva tiskana slova (mala i velika da mogu pročitati knjigu). I to pred kraj siječnja. Obično učiteljice stave lektiru zadnji tjedan u mjesecu, čak i zadnji dan (tak je kod nas u školi).
Dijete treba knjigu pročitati, ali prva lektira ne piše se u bilježnicu već se zajedno s učiteljicom obrađuje na satu. Izdvaja se naslov, ime pisca i lik (ili glavni likovi) i ilustrira se. Sve to zajedno s učiteljicom koja ih vodi kroz tu prvu lektiru, sve zajedno zapisuju na ploču , oni u bilježnicu.
Drugu lektiru čitaju opet djeca doma,ali dobe i zadatak da u bilježnicu ukratko napišu one stvari koje su izdvojili u prvoj lektiri. Neke učiteljice ne traže ni to već se lektira opet samo obrađuje na satu, a učiteljica kratkim pitanjima (pismeno ili usmeno) provjerava je li lektira pročitana.

Popis lektire kod nas u prvom razredu je ovakav:
SIJEČANJ: Horvat-Vukelja, Ž. - Hrabrica

VELJAČA: Bauer, Lj. -Tri medvjeda i gitara

TRAVANJ: Grimm -Bajke (izbor)

SVIBANJ: Sigsgaard, J. -Pale sam na svijetu
Izborna lektira:
1. Petra uči plivati
2. Baronian, J. Baptiste - Figaro, mačak koji je hrkao
3. Đokić-Pongrašić, A. - Nemaš pojma, Grizlijane
4. Junaković, S. - Dome, slatki dome
5. Zubović, Sonja - Kako se gleda abeceda
6. Femenić, S. - Idi pa vidi

I nije lektira bauk, nipošto. To su kratke knjižice koje nije problem ni pročitati s djetetom,ali ne da mu se čita već da ga se prati kod čitanja i provjeri što je razumjelo.
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
 



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:54.