Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.02.2017., 00:19   #1
Disruptivna tehnologija

Uvriježeno je mišljenje da je tehnologija blagodat koja olakšava život čovjeku. To nitko ne osporava, ali se može postaviti pitanje ima li ona i negativnih posljedica?

Sve češće susrećemo pojam “disruptivna tehnologija”, pojam koji u sebi sadrži poruku da neki aspekti tehnologije imaju negativnih posljedica za čovječanstvo. Točnije, to se prvenstveno odnosi na tehnološki razvoj kojim se elimira čovjek u proizvodnom procesu što pridonosi nezaposlenosti. Globalno, danas je nesumljivo jedan od gorućih problema čovječanstva manjak poslova koji bi omogućavali da svatko tko želi raditi ima posao koji bi mu osigurao egzistenciju.

Tehnološki napredak je uvjek imao za posljedicu eliminaciju radnih mjesta u privredi ali je usto i kreirao nova. Sve je bilo dobro dok je taj odnos između eliminacije i kreacije bio pozitivan, to jest dok se stvaralo više radnih mjesta nego ih se eliminiralo.

Danas se situacija pomalo mijenja. Svjedoci smo kako automatizacija u mnogim aspektima proizvodnog procesa sve brže čini čovjeka suvišnim. Ravnoteža je ozbiljno poremećena, što sve pridonosi da se u mnogim sredinama javljaju otpori slobodnom tržištu i promoviraju ideje protekcionizma.

Pitanje, kako će to završiti, i ima li izlaza?
__________________
"All models are wrong, some are useful." George E.P. Box

Nisam dosljedan. Kada se promjeni podatak na temelju kojega donosim zaključak, ja ga mjenjam.
glosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2017., 04:13   #2
Iako u principu ne volim odgovarati ljudima koji napišu sumLJiva, naravno da ima rješenja. Ponašaš se suprotno kao dosad - ako si dosad trebao više radnika, jer je bilo više radnih mjesta, sad treba ići na manje, što znači, manje se množiti.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2017., 14:31   #3
Ne znam zašto bi disruptivna tehnologija negativno utjecala na čovječanstvo, to je samo moderni "buzzword."

Koliko sam ja čitao svaka tehnološka revolucija (kao i industrijska) je zapravo zaposlila više ljudi, samo drugog profila. Tako da opet ne vidim problem.
__________________
"When a crisis hits, the key is, never be afraid to improvise."
johnnyBlack is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2017., 15:20   #4
Quote:
glosa kaže: Pogledaj post
Sve češće susrećemo pojam “disruptivna tehnologija”, pojam koji u sebi sadrži poruku da neki aspekti tehnologije imaju negativnih posljedica za čovječanstvo. Točnije, to se prvenstveno odnosi na tehnološki razvoj kojim se elimira čovjek u proizvodnom procesu što pridonosi nezaposlenosti. Globalno, danas je nesumljivo jedan od gorućih problema čovječanstva manjak poslova koji bi omogućavali da svatko tko želi raditi ima posao koji bi mu osigurao egzistenciju.
Drugačija interpretacija, po kojoj teret krivnje nije na tehnologiji, bi bila da tehnologija daje ljudima slobodu ali ljudi ne znaju što bi s time.
vamvam is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2017., 16:18   #5
Jel stvarno ima potrebe otvarati još jednu temu sa ovom tematikom? Imali smo već 2-3 slične, tako da mi se neda istu stvar objašnjavati na svakoj zasebno.
Quorgyle is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2017., 16:24   #6
Disruptivna tehnolohija je novi buzzword za sve one koji nisu upoznati sa Schumpeterovom kreativnom destrukcijom..

Sent from my SM-G920F using Tapatalk
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2017., 21:12   #7
s tehnologijom ćemo imati više vrmeena za svoje hobije, igre, pisanje pjesmica, uživanje s kućnim ljubimcima jer će roboti raditi sve za nas i


i konj je nekad bio nezaobilazna radna životinja i u mnogo aspekata bio je temeljni faktor u privredi, kao transportno i radno sredstvo. Naravno, kad su s širenjem mehanizacije nestali poslovi za konje, konji se nisu prebacili na novostvorena radna mjesta, niti su dobili više slobodnog vremena za šetnje i hobije - nestali su kao da ih nikad nije bilo.

Tvrdnje o civilizacijskom skoku i uspješnoj transformaciji milijuna i milijuna bjelosvjetske radničke čeljadi u nekakve hi-tech struke ili u slobodne umjetnike, kad ih zamjene automati, je posljedica trošenja lakih droga
žalac_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2017., 22:40   #8
Sreća da nisam konj pa kad me automat zamijeni u jednom poslu, ja se bacim na drugi.
__________________
"When a crisis hits, the key is, never be afraid to improvise."
johnnyBlack is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2017., 21:24   #9
Uskoro će nestati mornara, osim naravno onih koji imaju svoje jahte .

http://spectrum.ieee.org/transportat...re-almost-here
__________________
"All models are wrong, some are useful." George E.P. Box

Nisam dosljedan. Kada se promjeni podatak na temelju kojega donosim zaključak, ja ga mjenjam.
glosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2017., 13:55   #10
Sry ljudi, prije koji mjesec sam citao negdje da s ovom zadnjom tehnoloskom revolucijom svijet u narednih 20-30 godina gubi 47% radnih mjesta, tako da se logicno postavlja pitanje o kojim novim radnim mjestima vi govorite?

Upravo zbog toga je Musk s obaminom administracijom razgovarao prije koji mjesec o temeljnim primanjima covjek radio ili ne jer se definitivno gube radna mjesta, a finska ili norveska vec uvode pokus takvog modela za nezaposlene, jer ce takvih u nadolazecim godina biti 50% stanovnistva planeta.

I jos samo nesto, smrtnost raste kada covjek izgubi smisao rada (japanci najdulje rade-najdulje zive).

Svijet je na prekretnici, pa tako da ova tema ima i sire aspekte od samo jednog ajmo rec ekonomskog gledista.
__________________
HDZ=SDP
miky0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2017., 22:22   #11
Quote:
žalac_1 kaže: Pogledaj post
Tvrdnje o civilizacijskom skoku i uspješnoj transformaciji milijuna i milijuna bjelosvjetske radničke čeljadi u nekakve hi-tech struke ili u slobodne umjetnike, kad ih zamjene automati, je posljedica trošenja lakih droga
upravo ovo boldano.
drugs. droge. lijekovi.



Ljude će trebati lečiti. Pitate se od čega? Ljudi su veoma sjebana vrsta momentalno. Sjebani u glavu. Cijele moralne, životne, misaone strukture populacije se svode na pizdarije iz prethodnih stoljeća i tisućljeća u kojima je život i rad bio privilegija...koju se eventualno moglo krvavo zaslužiti. Eventualno si mogao dobiti priliku da krvariš. Ako si bio dobar. Ako nisi bio "dobar", nisi dobio ni tu priliku, nema krvi, nema ničega. Kokneš se sam.
Kako je taj mindset uglavnom čvrsto pristuan u populacijama danas, nekakav tamo UBI, masovna "nezaposlenost", slobodno bavljenje artom u plaćenom životu zvuči ljudima kao slika treša. Jer te priroda tako ne odgaja. A priroda je pobijeđena. Google Translate od prije koji tjedan, primjerice ukazuje na skoro vrijeme (za koji mjesec) kad će čak i sofisticirana stvar kao poznavanje jezika postati treš, nebitna vještina, a kamoli profesija.
itd...
Ljude će se nekako morati unaprijediti u fensi bića.
Nazovi to eugenikom nazovi to kako hoćeš, ali to je (će biti) tako.
__________________
solve et coagula
Brogan is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2017., 07:54   #12
We are ROBOT resistance is futile you will be assimilated.

http://www.poslovni.hr/tehnologija/t...0-posto-323958

http://net.hr/danas/svijet/zaboravit...o-funkcionira/

Roboti su bliže nego što mislimo... Konzum već nekoliko godina testira u nekim svojim centrima "self-scanning blagajne" bez ljudi...
__________________
I've never been confronted with my own thoughts
They don't bother me when I'm alone...
Lex Luthor is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2017., 12:05   #13
Neka će se radna mjesta zatvoriti, druga će se otvoriti. Sjećam se dok sam ja bio klinac najbogatiji čovjek u kvartu je bio vlasnik videoteke. Prije x godina su potkivači konja super živjeli. Danas se toga nitko ne sjeća. Ako imate klince probajte mu objasniti koncept videoteke Tako će našim unucima biti apstraktan koncept blagajnika u dućanu.
__________________
"When a crisis hits, the key is, never be afraid to improvise."
johnnyBlack is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2017., 16:13   #14
Quote:
glosa kaže: Pogledaj post
Pitanje, kako će to završiti, i ima li izlaza?
Izlaz: veci porezi i temeljni dohodak.

https://www.theguardian.com/world/20...for-unemployed

Ili

Povratak na selo.

Ne znam dali su ljudi svjesni, ali prosjecna cetveroclana obitelj moze dobro jesti na jednom hektaru zemlje...

U HR ima podrucja gdje opcine dijele zemlju dzaba mladim obiteljima ako se zele doselit. Neke su cak davale i gradjevinski materijal za izgradnju kuce. Nemam pojma da li jos uvijek...

I.

I.
igorl is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2017., 13:35   #15
Ima:

http://www.slobodnadalmacija.hr/dalm...30-tisuca-eura

http://net.hr/danas/hrvatska/slavoni...0-tisuca-kuna/

Znam da je bilo i dosta boljih opcija, negdje 50ak km od Zadra, nemam pojma točno gdje, čak su imali i neki pogon u kojem je trebalo radnika, pa su tako dobili dosta ljudi. Čak nije bilo ni ograničenja na materijal, samo je bilo bitno koliko je članova kućanstva. Mislim da su primali uglavnom obitelji s 3+ djece.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2017., 11:27   #16
Američke studije predviđaju da će u skoroj budućnosti 80 000 000 (osamdeset milijuna) ljudi ostati bez posla zbog automatizacije i već pripremaju "contingency planove" da im se ne bi dogodila kakva socijalistička revolucija.

Pa ti vidi...


Još će ispast da je najbolje kvalificirati se za zanimanja sa velikim udjelom finog ručnog rada, di nas roboti još ne mogu zamijeniti (npr. branje pomidora , plus pobiti sve stručnjake za robotiku a koji rade da se i taj problem riješi ).
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!
Halo Effect is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:16.