Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.12.2015., 12:56   #1901
Quote:
pixavz kaže: Pogledaj post
Pozz
Pretpostavljam da si promašio računicu ovdje barem za jednu 0 ako ne i više...
Evo da i ja pitam ovdje kad je več riječ o solarima, i ja bi trebao baterije za solarni sistem za vikendicu na moru pa ako ima netko preporuku koje baterije kupiti?
Koliko ti misliš da košta 300ah akumulatora?

Koliko ja vidim 260ah ima za 2000kn, pretpostavljam da nije baš najbolji. Ako treba viši napon spoji se nekoliko manjih u seriju, uglavnom po kWh se vrti oko iste cijene.
frANZi50 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2015., 13:11   #1902
Quote:
zgubydan kaže: Pogledaj post
Isplativost solarnog sustava ovisi od sezonalnosti potrošnje, tj da li potrošači u sunčanom dijelu godine borave u objektu ili zapale na more pa otočni ili behind-the-meter sustav ostaje neiskorišten.
U siječnju i veljači kad su potrebe za strujom i toplinom najveće, Zagreb i Samobor ima malo sunčanih dana.
Upravo ja zbog toga razmišljam da starinu na otoku ne bih priključio na mrežu.
Trebao bih platiti oko 10 000 kuna za priključak. A za te novce mogu imati solidan samostalni (otočni) sistem na struju. Jer se radi o kući koja će se koristiti isključivo preko ljeta. Ostalo ću ja biti samo poneki vikend.
Toplu vodu bih stavio na sunce-termosifon, a štednjak skroz na plin, grijanje na drva - peć.
Dakle, najveći bi potrošač bio hladnjak sa zamrzivačem. I hidropak, ali se on ne pali često.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2015., 17:33   #1903
Quote:
frANZi50 kaže: Pogledaj post
Koliko ti misliš da košta 300ah akumulatora?

Koliko ja vidim 260ah ima za 2000kn, pretpostavljam da nije baš najbolji. Ako treba viši napon spoji se nekoliko manjih u seriju, uglavnom po kWh se vrti oko iste cijene.
Ja pričam o kvalitetnim akumulatorima. Opzs akumulatori od 300Ah 2V su oko 800kn a za 12V sustav ih treba 6,ali s obzirom na količinu panela koje misliš staviti pretpostavljam da če biti 24 ili 48V sustav a to dupla cijenu akumulatora ili x4.
300Ah baterija na 12V sustave za kuču mislim da je ipak malo premalo ali ako misliš samo višak slat u akumulatore, mislim da je neisplativo s obzirom na cijenu akumulatora.
Al naravno tu je kolega @More i on če to najbolje kazat...
pixavz is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2015., 07:20   #1904
Quote:
pixavz kaže: Pogledaj post
Ja pričam o kvalitetnim akumulatorima. Opzs akumulatori od 300Ah 2V su oko 800kn a za 12V sustav ih treba 6,ali s obzirom na količinu panela koje misliš staviti pretpostavljam da če biti 24 ili 48V sustav a to dupla cijenu akumulatora ili x4.
300Ah baterija na 12V sustave za kuču mislim da je ipak malo premalo ali ako misliš samo višak slat u akumulatore, mislim da je neisplativo s obzirom na cijenu akumulatora.
Al naravno tu je kolega @More i on če to najbolje kazat...
PZS 300 ah 24 v 7,2kwh x 0,8 = 5,76 kwh u jednom ciklusu se može izvući sigurno iz nje moja preporuka 3kwh
cijena ako imaš staru bateriju 300ah 847€ + PDV + Prijevoz
ako ne dodati cijenu za MTZ oko +25% ako je visoka baterija niska +50%

recimo cijena kad nemaš staru bateriju
24V, 700Ah (5 PzS 700) sa svim davanjima 1690€
uglavnom šta veće baterije to jeftinije oko 100€ kwh
rabljene telekomunikaciske UPS AGM,gel baterije se nađu za 60-80€ kwh a ponekad i jeftinije.to izdrži u sistemu 4-6 godina.

LiFeYPO4 (3.2V/700Ah) baterije 24v sistem cijena je oko 8000€
470€ kwh
tesla i sonnenbatterien valjda će pokrenuti rat cijena. nadam se da će i kinezi adekvatno odgovoriti i da će cijena pasti ispod 300€ kwh

uglavnom za sada najekonomičnija baterija je rabljena AGM baterija iz telekomunikacije i servera.
__________________
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2015., 23:52   #1905
Isplativost solara, nova montazna kuca

Pozdrav svima tu na grupi. Citajuci zadnjih dva, tri mjeseca postova, ne mogu se oteti dojmu da puno ljudi tu laicki pitaju jednostavna pitanja o isplativosti ugradnje solara, ali dobijaju poprilicno komplicirane i previse strucne odgovore, tako da na kraju ne znaju na cemu su. Pa molim, ja cu isto postaviti u biti jednostavno pitanje i molio bih ljude koji se razumiju u materiju da mi odgovore. Dakle, planiram napraviti montaznu kucu 110 m2 netto povrsine, kontinentalna Hr, Bjelovar. Spojio bi se na HEP naravno, racunam da bi imao oko 500 kn mjesecni racun za struju, supruga i ja smo samo. Imali bi i mali obrt, zato 500 kn zbog strojeva. Mene zanima (slobodno podastrem i neke dodatne informacije) da li postoji isplativost ugradnji solara+baterija a da mi isplativost bude recimo manja od 10 godina? Dakle, da li mi se bilo kakav sustav isplati ugradjivati kako bih smanjio racun za struju? Vezano za to, da li ima neke sanse da kupim i ugradim mozda i nesto skuplji sustav koji mi generira vise struje negoli koristim, ali da postoji neki nacin otkupa od HEP-a, pa recimo tu mogu razmisljati o necem skupljem ali opet isplativom unutar 10 godina. Mislim da ste shvatili poantu, hvala svima na odgovorima, Petar ZG
whiterosezagreb is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2015., 23:56   #1906
Quote:
whiterosezagreb kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima tu na grupi. Citajuci zadnjih dva, tri mjeseca postova, ne mogu se oteti dojmu da puno ljudi tu laicki pitaju jednostavna pitanja o isplativosti ugradnje solara, ali dobijaju poprilicno komplicirane i previse strucne odgovore, tako da na kraju ne znaju na cemu su. Pa molim, ja cu isto postaviti u biti jednostavno pitanje i molio bih ljude koji se razumiju u materiju da mi odgovore. Dakle, planiram napraviti montaznu kucu 110 m2 netto povrsine, kontinentalna Hr, Bjelovar. Spojio bi se na HEP naravno, racunam da bi imao oko 500 kn mjesecni racun za struju, supruga i ja smo samo. Imali bi i mali obrt, zato 500 kn zbog strojeva. Mene zanima (slobodno podastrem i neke dodatne informacije) da li postoji isplativost ugradnji solara+baterija a da mi isplativost bude recimo manja od 10 godina? Dakle, da li mi se bilo kakav sustav isplati ugradjivati kako bih smanjio racun za struju? Vezano za to, da li ima neke sanse da kupim i ugradim mozda i nesto skuplji sustav koji mi generira vise struje negoli koristim, ali da postoji neki nacin otkupa od HEP-a, pa recimo tu mogu razmisljati o necem skupljem ali opet isplativom unutar 10 godina. Mislim da ste shvatili poantu, hvala svima na odgovorima, Petar ZG
10 godina se svaki sistem isplati ako je spojen na crno za one koji troše 500 kw mjesečno pogotovo za privrednike.
__________________
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2015., 11:33   #1907
Quote:
whiterosezagreb kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima tu na grupi. Citajuci zadnjih dva, tri mjeseca postova, ne mogu se oteti dojmu da puno ljudi tu laicki pitaju jednostavna pitanja o isplativosti ugradnje solara, ali dobijaju poprilicno komplicirane i previse strucne odgovore, tako da na kraju ne znaju na cemu su. Pa molim, ja cu isto postaviti u biti jednostavno pitanje i molio bih ljude koji se razumiju u materiju da mi odgovore. Dakle, planiram napraviti montaznu kucu 110 m2 netto povrsine, kontinentalna Hr, Bjelovar. Spojio bi se na HEP naravno, racunam da bi imao oko 500 kn mjesecni racun za struju, supruga i ja smo samo. Imali bi i mali obrt, zato 500 kn zbog strojeva. Mene zanima (slobodno podastrem i neke dodatne informacije) da li postoji isplativost ugradnji solara+baterija a da mi isplativost bude recimo manja od 10 godina? Dakle, da li mi se bilo kakav sustav isplati ugradjivati kako bih smanjio racun za struju? Vezano za to, da li ima neke sanse da kupim i ugradim mozda i nesto skuplji sustav koji mi generira vise struje negoli koristim, ali da postoji neki nacin otkupa od HEP-a, pa recimo tu mogu razmisljati o necem skupljem ali opet isplativom unutar 10 godina. Mislim da ste shvatili poantu, hvala svima na odgovorima, Petar ZG
N E
nezgodan2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2015., 14:03   #1908
SOlarna energija je buducnost izvora energije
Miriam Bucknell is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2015., 21:36   #1909
pozdrav svima,

vidim da ovdje djeluju osobe sa dosta znanja i iskustva oko solarne energije. Imam nedoumice, pa vas molim da kažete koju ako imate volje, ili da ukažete na neki link gdje mogu naučiti potrebno.
imam potrošača od 1kW koji radi stalno. Koliko mi je solarnih panela i akumulatora potrebno da bi opskrbljivao potrošača dan-noć? kako mogu izračunati koliko mi kapaciteta (akumulatora) treba za određeni period vremena, pod nekim opterećenjem? Da li je isplativije opskrbljivati potrošača jeftinom strujom iz mreže preko noći nego ulagati u potreban kapacitet preko solarne energije?
razmišljam o otočnom sustavu. ne vjerujem da bi imao viške, već bi radije manjak nadomjestio iz mreže (preko noći).
blufonci is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2015., 10:39   #1910
Quote:
blufonci kaže: Pogledaj post
pozdrav svima,

vidim da ovdje djeluju osobe sa dosta znanja i iskustva oko solarne energije. Imam nedoumice, pa vas molim da kažete koju ako imate volje, ili da ukažete na neki link gdje mogu naučiti potrebno.
imam potrošača od 1kW koji radi stalno. Koliko mi je solarnih panela i akumulatora potrebno da bi opskrbljivao potrošača dan-noć? kako mogu izračunati koliko mi kapaciteta (akumulatora) treba za određeni period vremena, pod nekim opterećenjem? Da li je isplativije opskrbljivati potrošača jeftinom strujom iz mreže preko noći nego ulagati u potreban kapacitet preko solarne energije?
razmišljam o otočnom sustavu. ne vjerujem da bi imao viške, već bi radije manjak nadomjestio iz mreže (preko noći).
ima bitnih stvari
1.bitna je tvoja točna lokacija
2.veličina i okrenutost krova i osjenčenost lokacije(sjena zgrada,stabala
Sada 1 kwp panela godišnje proizvede 1000-1400 kwh
naravno ljeti većinu a zimi puno manje.
ugrubo 1 kwp ljeti proizvede i preko 5-6 kwh el.energije
a zimi se može računati 1 kwp solara 1 kwh dnevno kontinent
a na moru 1,2-1,5 kwh

moj savjet ti je ne pretjerivati.obavezno po noći koristiti jeftinu el.energiju iz mreže a zimi čak za dugotrajnih dana bez sunca i puniti baterije iz mreže po noči.

baterije koristiti samo kao buffer za stabilizaciju sistema.
imaš više informacija ovdje http://tinyurl.com/gwsxjbr
__________________
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2015., 15:00   #1911
Problem

Pozdrav!
Imam slijedeći sustav na vikendici:
90W panel
10A jeftinjak regulator
1000W jeftinjak inverter
2x 160Ah 6V C10 Marathon akumulatori

Imam potrošače:
6x 15w led žarulja
45W TV
60W laptop

Želom da to drži 10h rada.

Ono što se meni događa da drži možda 4h a da napon padne blizu 11V
Akumulatori su već stari oko 10g i vjerojatno su za otpis. Koje uzeti? Navodno gel nije pametno jer nemam MPPT. Kolki kapacitet mogu maksimalno uzet da moj sistem može punit i da li ću s tim kapacitetom moć imat 10h rada?
Vikendica se koristi samo za vikend pa se stigne preko tjedna napunit.
Darkec is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2016., 00:29   #1912
Quote:
Darkec kaže: Pogledaj post
Pozdrav!
Imam slijedeći sustav na vikendici:
90W panel
10A jeftinjak regulator
1000W jeftinjak inverter
2x 160Ah 6V C10 Marathon akumulatori

Imam potrošače:
6x 15w led žarulja
45W TV
60W laptop

Želom da to drži 10h rada.

Ono što se meni događa da drži možda 4h a da napon padne blizu 11V
Akumulatori su već stari oko 10g i vjerojatno su za otpis. Koje uzeti? Navodno gel nije pametno jer nemam MPPT. Kolki kapacitet mogu maksimalno uzet da moj sistem može punit i da li ću s tim kapacitetom moć imat 10h rada?
Vikendica se koristi samo za vikend pa se stigne preko tjedna napunit.
Prvo kupi solarni panel jer to je preslabo za te baterije.pogotovo zimi
__________________
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2016., 13:54   #1913
Question Solarno punjenje akumulatora !

Nemam mnogo pojma, a htio bih imati u svezi sljedećega.

Želio bih si napraviti neki DIY solarni punjač za potrošačku elektroniku ili manji laptop. Koji je odnos voltaže i struje solarnog modula naspram baterije, akumulatora ?

Recimo za 12V, 5 Ah mali olovni aku. Treba li mi solarni modul 12V ili jači i kolika struja 1A, 2A ? Što je previše, a što premalo ?

Unaprijed zahvaljujem !
__________________
Home is where heart dwells without fear! Klikni na link
Multiverzum is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2016., 11:49   #1914
Chile’s installed solar PV capacity reached 848MW as of the end of December 2015

CIFES said there are 2,195MW of PV in construction
------------------------------
ekspanzija solara.....
maki83_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2016., 14:21   #1915
zanima me jedna stvar. Dali je isti regulator za solarne panele i vjetrogeneratore
vranicmarko85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2016., 15:08   #1916
Quote:
vranicmarko85 kaže: Pogledaj post
zanima me jedna stvar. Dali je isti regulator za solarne panele i vjetrogeneratore

na zalost nije jer vjetrenjace imaju vece oscilacije bacanja napona pa bi ovi za sorano izgorili,,,
Simke1705 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2016., 15:09   #1917
ako kome treba gel baterije 200ampera nek se javi u inbox
Simke1705 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2017., 12:51   #1918
Koje firme su pouzdane, i da mogu dati izračun isplativosti kada im se da plan kuće sa energetskim certifikatom, tj predvidenom potrošnjom struje?

Kao sto je vec netko mslo ranije na stranici pitao, vecinom se tu piše o nekim serijski spojenim akumulatorim i sve, ali nisam vidio (ili dobro citao) da je netko rekao "idi do tih i tih".
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2017., 12:55   #1919
Quote:
frANZi50 kaže: Pogledaj post
. Ali ovo je obiteljska kuća pa nema mjesta za ventilacijski sustav, ići će klasično grijanje, ali opet se neke stvari mogu odraditi.
Mozes li molim te elaborirati ovo?
Off topic je za ovu temu, ali sve je to povezano..

Kako mislis "nema mjesta za ventilaciju"?
Pa ventilacija je uvjet za passivhaus standard.
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2018., 17:25   #1920
Kontroler punjenja za barku

Evo da malo obnovim ovu temu jer vidim da dugo nitko nije ništa pitao ili komentirao.
Naime ovaj post me jako zainteresirao, jer imam na barci akomulator koji mi isključivo služi za pompu za vodu, sonar i led rasvjetu. To sve nisu veliki potrošači, ali svaka 3-4 dana moram skidati akumulator i nositi ga na punjenje. Na motoru nemem alternator, a ugradnja bi bila preskupa. Poslije svega što sam ovdje pročitao odlučio sam se na ugradnju solarnog panela od 30 w (monokristalni) kako bi nadopunjavo svoj akomulator. Moja dnevna potrošnja struje kada koristim sva trošila iznosi od 13 do 18 Ah (zbrojeni amperi trošila i pomnoženi sa brojem sati rada u jednom danu).

Nabavio sam Panther deep cycle servisni akomulator 60Ah (http://beren.hr/panther-solar/).
Solarni panel koji mislim kupiti ima slijedeće karakteristike (na njemačkom je ali mislim da je razumljivo):

Zellentyp: Monokristallin
Leistung max.: 30 Watt
Leerlaufspannung max.: 17,6 V
Spannung max.: 21,5 Volt
Strom max.: 1,72 A
Kurzschlussstrom max.: 1,93 A
Modulwirkungsgrad: 17,5 %
Modulstecker: MC4
Max. Systemspannung: 1000 V

Sad dolazim do eventualnih nejasnoća. Trebao bi kotroler punjenja, koji je vodonepropusan. Barka mi je bez kabine i kontroler bi stajao ispod pramca. More i sol čine svoje tako da bi isključivo išao na vodonepropusan. Izbor takvih kontrolera je manji od ostalih. Odlučio sam se na PWM i našao nešto na ebayu (https://www.ebay.com/itm/Waterproof-...-iwS8bacrd28vg) sa slijedećim karakteristikama:

Rated current 10A
Equalize Voltage 14.8V(12V);29.6V(24V)
Boost Voltage 14.4V(12V);28.8V(24V)
Float Voltage 13.7V(12V);27.4V(24V)
Low Voltage Reconnect Voltage 12.6V(12V);25.2V(24V)
Low Voltage Disconnect Voltage 11.2V(12V);22.4V(24V)
Self-consumption 12V:≤4.58mA;24V:≤6.01mA
Temperature compensation coefficient -5mV/℃/2V(25℃)
Working temperature -35℃~+55℃
Enclosure IP67

Iskreno, bune me stavke Equalize Voltage, Boost Voltage, Float Voltage, Low Voltage Reconnect Voltage, Low Voltage Disconnect Voltage. Ako netko zna da li bi ovaj kontroler odgovaro gornjem panelu i zadovoljio jedinu funkciju koja mi je bitna, a to je da dopunjava moj akomulator (ali naravno da ga ne prepuni i ne ošteti) bio bi jako zahvalan na odgovoru. Također ako netko ima prijedlog nekog drugog kontrolera, samo da je vodonepropusan.
Hvala unaprijed svima na odgovoru.
Andrej
akragulj is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:46.