Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.01.2006., 23:46   #21
Fizička osoba prodaje pravnoj, kako?

Pitanje.Recimo da ja slikam slike ( ) i htio bih ih prodavati pravnim osobama.Kako cu ja to njima naplatiti legalno,a bez otvaranja obrta ili slicnog neceg.
Randall Flagg is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2006., 23:54   #22
Ugovor o djelu o narudžbi slike. Čak je i porez manji od standardnog jer je u pitanju autorski ugovor.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2006., 22:10   #23
Postoje i neki specificni ugovori za autorski rad/honorar kolko se sjecam.. vec sam malo zaboravio kako to izgleda, al sjecam se nekih ugovora sa slikarima i inim dok se radilo na sveucilistu... nisu klasicni ugovori o djelu... Trebao bi pitat nekog tko od se profesionalno bavi slikanjem pa bi ti znao bolje rec, mozda sam i pomjesao nesto...
 
Odgovori s citatom
Old 11.01.2006., 12:58   #24
Broj telefona 060

Htio bih pokrenuti jedan novi posao gdje bi dio zarade ostvarivao preko telefona putem broja 060.

Zanima me kako je moguće dobiti tu uslugu ili broj tel. i dali netko ima sličnih iskustava.
stefano is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2006., 16:43   #25
Mislim da ces ovdje naci sve sto te zanima
http://www.t-com.hr/poslovni/fiksna/iq/060/
Juraj2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2006., 13:02   #26
W-8BEN formular

Nakon kupovine nekih americkih dionica (po prvi put) iz njemacke banke (gdje mi je depot za cuvanje dionica) poslali su mi formular W-8BEN da ispunim.
O cemu se radi i kako se to tice mene kao hrvatskog drzavljanina?
Hvala.
svuda is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2006., 16:28   #27
Riječ je o IRS obrascu koji trebaju ispuniti nerezidenti USA, kako bi potvrdili svoj status, i time izbjegli plaćanje poreza na profite iz dionica koje drže u USA.
presvetli is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2006., 09:33   #28
Hvala na odgovoru. U medjuvremenu sam na comdirect site-u pronasao sprancu kako ga ispuniti kao neresident.
svuda is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2006., 17:02   #29
HBOR seminar

Bok svima,

Jel neko ikad prisustvovao seminaru za program kreditiranja malog i srednjeg poduzetnistva HBOR-a??
Ako je zanima me o cemu se tamo tocno prica i zasto se mora biti tamo ukupno preko vise od 20 sati u tri dana??

Hvala
Maha is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2006., 09:03   #30
Bio sam na seminaru HAMAG-a i nisam nista pametnog cuo. Trajalo je cca 4 sata
syrius1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2006., 20:32   #31
Provizija za posredovanje

Prijatelj iz inozemstva zatrazio je od mene da mu nadjem prilike za ulaganje u nas turizam. Trazi vece zemljiste za izgradnju apartmanskog naselja i hotela i spreman je uloziti vise mil.eura u takav neki projekt. Poceo sam skupljati nekakav portfolio, ali me sad zanima kolika je uobicajena provizija u takvim poslovima, kada dogovoriti proviziju, da li traziti od agencije, od njega ili od oboje ?...kako to ide obicno?
Bitanga is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2006., 16:56   #32
Ako se ne varam čuo sam podatak da bi se po nekom pravilniku provizija agencije za nekretnine u slučaju da "odradi" spajanje prodavatelja i kupca trebala kretati oko nekih 4 do 5%. E sad tko od njih plaća tu proviziju mislim da je stvar dogovora. Ja bih u tvom slučaju tražio 5% i od jednih i od drugih
Coyote 007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2006., 21:26   #33
Postavljanje kamera za nadzor djelatnika

Imam jedno pitanje, da li je to zabranjeno zakonom ili se poslodavac igra šerifa konkretno postavlja kamere da nadzire svoje djelatnike,a da im nije osigurao osnovne uvjete rada a to su sanitarni čvor odnosno umivaonik i WC.A citiraću hrvatsko slovo zakona makar znamo da u Hrvatskoj zakoni su mrtvo slovo na papiru,odnosno kome se obratiti u ovom slučaju (državni inspektorat,služba za zaštitu rada ili sl.) kome prijaviti ovu sramotnu volju pojedinca!

Zakon o radu (pročišćeni tekst), NN 137/2004



III. ZAŠTITA ŽIVOTA, ZDRAVLJA, PRIVATNOSTI I DOSTOJANSTVA RADNIKA

Obveze poslodavca u zaštiti života, zdravlja i ćudoređa radnika

Članak 28.
(1) Poslodavac je dužan pribaviti i održavati postrojenja, uređaje, opremu, alate, mjesto rada i pristup mjestu rada, te organizirati rad, na način koji osigurava zaštitu života i zdravlja radnika, u skladu s posebnim zakonima i drugim propisima i naravi posla koji se obavlja.
(2) Poslodavac je dužan upoznati radnika s opasnostima posla koji obavlja radnik.
(3) Poslodavac je dužan osposobiti radnika za rad na način koji osigurava zaštitu života i zdravlja radnika te spriječava nastanak nesreća.
(4) Ako je poslodavac preuzeo obvezu smještaja i prehrane radnika, pri izvršenju te obveze mora voditi računa o zaštiti života, zdravlja i ćudoređa radnika te njegovoj vjeroispovjedi.
Zaštita privatnosti radnika
Članak 29.
(1) Osobni podaci radnika smiju se prikupljati, obrađivati, koristiti i dostavljati trećim osobama samo ako je to određeno ovim ili drugim zakonom ili ako je to potrebno radi ostvarivanja prava i obveza iz radnoga odnosa, odnosno u svezi s radnim odnosom.
(2) Ako je osobne podatke iz stavka 1. ovoga članka potrebno prikupljati, obrađivati, koristiti ili dostavljati trećim osobama radi ostvarivanja prava i obveza iz radnoga odnosa, odnosno u svezi s radnim odnosom, poslodavac mora unaprijed pravilnikom o radu odrediti koje će podatke u tu svrhu prikupljati, obrađivati, koristiti ili dostavljati trećim osobama.
(3) Osobne podatke radnika smije prikupljati, obrađivati, koristiti i dostavljati trećim osobama samo poslodavac ili osoba koju za to posebno opunomoći poslodavac.
(4) Netočni osobni podaci moraju se neodgodivo ispraviti.
(5) Osobni podaci za čije čuvanje više ne postoje pravni ili stvarni razlozi moraju se brisati ili na drugi način ukloniti.
(6) Poslodavac je dužan imenovati osobu koja je osim njega ovlaštena nadzirati da li se osobni podaci radnika prikupljaju, obrađuju, koriste i dostavljaju trećim osobama u skladu sa zakonom.
(7) Osoba iz stavka 6. ovoga članka mora uživati povjerenje zaposlenih, a podatke koje sazna u obavljanju svoje dužnosti mora brižljivo čuvati.

Zaštita dostojanstva radnika

Članak 30.
(1) Poslodavac je dužan zaštititi dostojanstvo radnika za vrijeme obavljanja posla tako da im osigura uvjete rada u kojima neće biti izloženi uznemiravanju ili spolnom uznemiravanju. Ova zaštita uključuje i poduzimanje preventivnih mjera.
(2) Dostojanstvo radnika štiti se od uznemiravanja ili spolnog uznemiravanja poslodavca, nadređenih, suradnika i osoba s kojima radnik redovito dolazi u doticaj u obavljanju svojih poslova.
(3) Postupak i mjere zaštite dostojanstva radnika uređuju se kolektivnim ugovorom, sporazumom sklopljenim između radničkog vijeća i poslodavca ili pravilnikom o radu.
(4) Uznemiravanje i spolno uznemiravanje predstavlja povredu obveza iz radnog odnosa.
(5) Poslodavac koji zapošljava više od 20 radnika dužan je imenovati osobu koja je osim njega ovlaštena primati i rješavati pritužbe vezane za zaštitu dostojanstva radnika.
(6) Poslodavac ili osoba iz stavka 5. ovoga članka dužna je, u roku utvrđenom kolektivnim ugovorom, sporazumom sklopljenim između radničkog vijeća i poslodavca ili pravilnikom o radu, a najkasnije u roku od osam dana od dostave pritužbe, ispitati pritužbu i poduzeti sve potrebne mjere primjerene pojedinom slučaju radi sprječavanja nastavka uznemiravanja ili spolnog uznemiravanja ako utvrdi da ono postoji.
(7) Ako poslodavac u roku iz stavka 6. ovoga članka ne poduzme mjere za sprječavanje uznemiravanja ili spolnog uznemiravanja ili ako su mjere koje je poduzeo očito neprimjerene, radnik koji je uznemiravan ili spolno uznemiravan ima pravo prekinuti rad dok mu se ne osigura zaštita, pod uvjetom da je u daljnjem roku od osam dana zatražio zaštitu pred nadležnim sudom.
(Cool Ako postoje okolnosti zbog kojih nije opravdano očekivati da će poslodavac zaštititi dostojanstvo radnika, radnik nije dužan dostaviti pritužbu poslodavcu i ima pravo prekinuti rad, pod uvjetom da je zatražio zaštitu pred nadležnim sudom i o tome obavijestiti poslodavca u roku od osam dana od dana prekida rada.
(9) Za vrijeme prekida rada iz stavka 7. i 8. ovoga članka radnik ima pravo na naknadu plaće u visini kao da je radio.
(10) Svi podaci utvrđeni u postupku zaštite dostojanstva radnika su tajni.
(11) Protivljenje radnika ponašanju koje predstavlja uznemiravanje ili spolno uznemiravanje ne smije biti razlog za diskriminaciju radnika.
(12) U slučaju spora teret dokazivanja je na poslodavcu.
 
Odgovori s citatom
Old 02.04.2006., 15:59   #34
Ne znam za HR ali u Kanadi moze postavljati kamere gdje god hoce. To je mjera zastite, a kako su sada kamere jeftine ima ih svugdje. Sto vise ako se recimo radi o maloprodaji i ako ne postavis kamere premija osiguranja ti je znatno veca. Ja sam samo jednom radio u firmi koja nije imala WC i to kao klinac. Mislim da poslodavac ne mora obezbjediti sanitarni cvor ako u blizini postoji javni WC. U principu ako ti je bas toliko stalo do WC-a, odes u firmu koja ga ima.
Burnaby Joe is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2006., 20:00   #35
Putnička agencija

Evo, nešto sam proučavao koncerte u inozemstvu i prijevoz na njih, te mi je nešto sinulo.

Imam jedno pitanje u vezi toga: da li fizička osoba smije organizirati prijevoz na neko, recimo, kulturno događanje ili mora imati registriranu firmu?
Vjerojatnije mi izgleda da bi trebao imati firmu, jer se ipak radi o stjecanju dobiti.
Ali opet, gledao sam da agencije za iznajmljivanje autobusa nemaju nikakve zahtjeve u vezi toga, a znam i ljude koji su sami iznajmili autobus i kasnije
sami dogovorili s putnicima plaćanje.

Ne znam što bi sad bilo ispravno, može li prijevoz organizirati fizička osoba ili to mora biti obrt ili čak d.o.o.
Axhole is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2006., 01:12   #36
Time sam se ja bavio na papiru jedno vrijeme,ali sam vidio da ili nema interesa toliko,a i zarada je poprilično loša.

Ako ćeš iznajmit bus i onda se osobno dogovarat s ljudima da tebi plaćaju gotovinom na ruke.onda ti firma ne treba.Ali svejedno radiš protuzakonite stvari.
Randall Flagg is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2006., 13:16   #37
Prijevodi ekonomskih izraza

Molio bi ako mi netko moze prevesti termine. Doslovni prevod znam ali nisam sa poslovnim terminologijom na TI.

Unaprijed hvala

1. Financial strength ratio
2. Equity to Liabilities
3. Net Operating assets to Long-term Debt
mani_l is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2006., 14:18   #38
Quote:
mani_l kaže:
Molio bi ako mi netko moze prevesti termine. Doslovni prevod znam ali nisam sa poslovnim terminologijom na TI.

Unaprijed hvala

1. Financial strength ratio
2. Equity to Liabilities
3. Net Operating assets to Long-term Debt
1. financijska snaga - odnos dugovanja i imovine, imas 10 zgrada u tvom vlasnistvu koje vrijede 3 mil eura, to je snaga, ali si duzan 2,9 milja, tako da realno nemas equity-a u tim zgradama iliti imovine

2. imovina prema obvezama - npr. imas stan na koji placas hipoteku, stan vrijedi 100.000 eura, otplatio si 20.000, sto znaci tvoj equity je 20.000, a jos uvijek si duzan 80.000,

3. imovina na raspolaganju, obicno kes, ono sto ti drzi firmu iz dana u dan, odnos toga prema dugorocnim kreditima, koliko si duzan recimo za posl. prostor u kojem radis

Tak' nekak
__________________
Znam, hocu, mogu, ali nemam s kim...
facasplaca is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2006., 11:52   #39
gdje uložiti?

Na tekućem i deviznom mi stoji ukupno oko 40 000 kn koje mislim da neću trebati neka 2 mjeseca.
Kako to najbolje iskoristiti, neku štednju ili sl. ili jednostavno ostaviti ovako neka stoje gore..
Za otprilike 2 mjeseca vjerovatno ću ih trebati
rivica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2006., 15:13   #40
Quote:
rivica kaže:
Na tekućem i deviznom mi stoji ukupno oko 40 000 kn koje mislim da neću trebati neka 2 mjeseca.
Kako to najbolje iskoristiti, neku štednju ili sl. ili jednostavno ostaviti ovako neka stoje gore..
Za otprilike 2 mjeseca vjerovatno ću ih trebati
Ja bih taj novac uložio u novčani fond. Dio novca koji ti je u stranoj valuti (pretpostavljam euri) bih stavio u eurski fond, a onaj dio u kunama bih stavio u kunski fond. A, imaš i varijantu da eure pretvoriš u kune (jer uglavnom se predviđa da će vrijednost kune rasti najmanje do kraja turističke sezone), pa i taj dio staviš u kunski novčani fond. Sve ovisi o tome koja će ti valuta trebati za dva mjeseca (u toj valuti bi i trebao držati novac da ne gubiš na previše puta ponovljenim konverzijama iz jedne valute u drugu).
čvarkožder is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:51.