Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.02.2015., 13:12   #241
pa mi uopće ne promišljamo
ići će po zakonu, imat će preko 7 godina i gotovo

nećemo zahtijevati da ide sa 6, to bi onda bilo promišljanje jer nije obavezan po datumu rođenja
jbg, točno sa 7 idu samo oni rođeni u rujnu, što se može
mačkonja is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2015., 13:47   #242
Najvise razmisljaju oni kojima su klinci 3 i 4 mjesec
mene svi ispituju zakaj mala ne ide u skolu sad. ne ide jer ne ide, nije obveznik
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2015., 10:02   #243
Odgoditi odlazak u školu ili ne?

Djevojčica mi krajem 2. mjeseca puni 6 godina i školski je obaveznik ali sam planirala tražiti odgodu.
Sitne je građe ali vrlo intelektualno zrela.Već sad zna skoro sva slova i čitati i pisati,bez da je pitam mi pomaže sitnice u kući...Sin mi ide u 2.razred i čini mi se da su ove generacije toliko preoterečene (nebitnim)informacijama,gradivom,knjigama od prvog trena kad stupe u školu
To je razlog zašto joj želim omogućiti još godinu dana bezbrižnog djetinjstva. U vrtiću su podržali moju odluku
.Kakva su vam iskustva,posebno sa djecom koa su kasnije krenula u školu?
mala zemljanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2015., 21:59   #244
Quote:
mala zemljanka kaže: Pogledaj post
Sin mi ide u 2.razred i čini mi se da su ove generacije toliko preoterečene (nebitnim)informacijama,gradivom,knjigama od prvog trena kad stupe u školu
Kakve to ima veze? Sve to će ju svakako dočekati, koja razlika sada ili iduću godinu?

Ako ej dijete emocionalno i intelektualno zrelo, na temelju čega se traži odgoda?
__________________
Kad lopovi počnu braniti ono što su stekli, neće biti ljućih boraca za poštenje.
nemam pojma is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2015., 22:16   #245
Quote:
mala zemljanka kaže: Pogledaj post
Djevojčica mi krajem 2. mjeseca puni 6 godina i školski je obaveznik ali sam planirala tražiti odgodu.
Sitne je građe ali vrlo intelektualno zrela.Već sad zna skoro sva slova i čitati i pisati,bez da je pitam mi pomaže sitnice u kući...Sin mi ide u 2.razred i čini mi se da su ove generacije toliko preoterečene (nebitnim)informacijama,gradivom,knjigama od prvog trena kad stupe u školu
To je razlog zašto joj želim omogućiti još godinu dana bezbrižnog djetinjstva. U vrtiću su podržali moju odluku
.Kakva su vam iskustva,posebno sa djecom koa su kasnije krenula u školu?
mislim da ovo šta si napisala nije razlog za odgađanje polaska u školu. imaš zdravo dite koje će i po godinama i po zrelosti bit spremno na školu ... čemu onda odgađat? po meni je veća vjerojatnost da ćeš dobit neki kontraefekt nego da joj osiguraš još jednu godinu bezbrižnog djetinjstva. znam da je danas drugačije nego prije 20-ak godina, kad smo mi išli u školu, ali 'prosti mi Bože, ne šalješ dite u 7. krug pakla nego u školsku klupu di će učit i družit se sa vršnjacima, a oće li osjećat presing ili ne puno više ovisi o osobnosti diteta i odgoju roditelja nego o samom školskom programu.
kavopija-14 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2015., 09:34   #246
Quote:
kavopija-14 kaže: Pogledaj post
mislim da ovo šta si napisala nije razlog za odgađanje polaska u školu. imaš zdravo dite koje će i po godinama i po zrelosti bit spremno na školu ... čemu onda odgađat? po meni je veća vjerojatnost da ćeš dobit neki kontraefekt nego da joj osiguraš još jednu godinu bezbrižnog djetinjstva. znam da je danas drugačije nego prije 20-ak godina, kad smo mi išli u školu, ali 'prosti mi Bože, ne šalješ dite u 7. krug pakla nego u školsku klupu di će učit i družit se sa vršnjacima, a oće li osjećat presing ili ne puno više ovisi o osobnosti diteta i odgoju roditelja nego o samom školskom programu.
Potpisujem ovo.

Puuuuno je važnija emocionalna zrelost djeteta za školu od toga koliko je dijete visoko/teško. No tu igra ulogu i to kakvog ste Vi stava prema školi i školskim obvezama jer dijete često , dok ne formira svoje JA, poprima stav roditelja.
Pa ako se postavite već sad kao da joj škola oduzima bezbrižnost i "patite" zbog toga pred djetetom,naglašavate to, vrlo je vjerojatno da će i djetetu biti teže prilagoditi se školskim obvezama kojima je, prema ovom što pišete, dorasla.

Moja je mala rođena polovicom travnja i krenula je u školu sa skoro 7 i pol godina. Mogla je krenuti i sa 6 i pol, ali nismo je željeli forsirati jer nije bila školski obveznik. No da je krenula, bilo bi joj teže nego sad sa 7 i pol. Zašto? Jer je bila emocionalno nezrelija.A bila je fizički na razini djeteta trećeg razreda (i sad je puno viša od vršnjaka).
Kako je ostala u vrtiću tu jednu godinu dozrela je emocionalno, no iskreno, koliko god su se tete trudile i radile s njima, njoj je postalo pomalo dosadno. Jedva je dočekala da krene u školu.
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2015., 11:01   #247
Meni isto nije bas jasno ovo zaziranje od skole i odgadjanje posebno za djecu koja su spremna. Koliko se ja sjecam (a ok, i zaboravila sam) u osnovnjaku sam uvijek imala puno vremena uz skolu--za igranje, citanje, druge aktivnosti. U biti druge aktivnosti su me okupirale puno vise nego skola, vise sam vremena provodila vjezbajuci muzicki instrument nego pisuci zadace za skolu. A i ne samo ja, pa provodila sam popodneva i popodneva s prijateljicama u igri, setnji, i kasnije slusajuci muziku i stojaznam sto vec klinci rade. Nekako mi se cini nevjerojatno da se skola bas tako promijenila odonda--mislim, sto se to uci?

I slazem se s ovim komentarom da stav roditelja puno utjece na stav djeteta. Kod nas su stvari dosta drukcije (kad se polazi, organizacija skole itd) no nekakav je opci stav da je polazak u skolu veliki dogadjaj kojemu se cijela obitelj veseli, i skola je mjesto za petogodisnjake. U skoli im je lijepo. Mi smo morali moju kcer izvaditi nakon 4 mjeseca jer sam na sabbaticalu u zemlji gdje djeca idu kasnije u skolu (a i jezik je problem) pa sad ide u medjunarodni vrtic, koji je super, ali joj bas fali njena skola.
__________________
I firmly reserve the right to contradict myself
puffko is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2015., 11:07   #248
najbolje je sudit podjetetu, ako samo pokazuje interes za time, nek proba, u suprotnom je i meni glupo to forsiranje za čim ranije školovanje. bezbrižno djetinjstvo nema cijenu, obaveze nikad ne stižu same
Complicated is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2015., 13:14   #249
Moj je rođen krajem siječnja i školski je obveznik, al on uopće nije zainteresiran za školu, emocionalno nezrel. Rade u vrtiću radne listiće, radim sa njim kući i dobro ih napravi, al njemu to totalna tlaka, neda mu se uopće...slova zna, al ne želi ih učiti pisati, naučit čitati, majko mila....ma nezna mi ni opisati šta su radili u vrtiću, sve onako površno, bo, nemam pojma kako će onda znati šta je za zadaću+ kad je umoran oooooo zemljoooo...totalno je zaigran i neznam šta da radim, dal se može dobit odgoda jel eto meni nije zrel i jel uopće kasno da dijete krene u školu sa 7 i 7 mjeseci???
BUBBLE JET is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2015., 13:28   #250
oni odlučuju o odgodi, al mislim da nije prestrašno. mi smo išli sa 7 i 6 mjeseci. I dan danas se ne pamti najbolje kaj je bilo na satu, kaj je za zadaću, al se prolazi s 4. Uz vrlo malo truda dobiva odlične ocjene, al ne viim potrebu za forsiranjem. Minus je i to da ja moram sudjelovati u učenju za peticu, a to se ne stigne uvijek i ne postiže se samostalnost u učenju pa uskačem ako i kad zatreba. Često je potreban samo malo drugačiji pristup kod tih zaigranih. kroz igru i usmeno sve ide glatko.
Complicated is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2015., 13:56   #251
Quote:
BUBBLE JET kaže: Pogledaj post
Moj je rođen krajem siječnja i školski je obveznik, al on uopće nije zainteresiran za školu, emocionalno nezrel. Rade u vrtiću radne listiće, radim sa njim kući i dobro ih napravi, al njemu to totalna tlaka, neda mu se uopće...slova zna, al ne želi ih učiti pisati, naučit čitati, majko mila....ma nezna mi ni opisati šta su radili u vrtiću, sve onako površno, bo, nemam pojma kako će onda znati šta je za zadaću+ kad je umoran oooooo zemljoooo...totalno je zaigran i neznam šta da radim, dal se može dobit odgoda jel eto meni nije zrel i jel uopće kasno da dijete krene u školu sa 7 i 7 mjeseci???
Mislim da se ne bi trebali voditi brojem godina i mjeseci koje je dijete navršilo...
Neki su s 5 spremniji nego neki sa 8.

Frustrirajuće je to što, unatoč mišljenjima vrtićkog stručnog tima (i ostalim stručnim procjenama) konačni odluku o odgodi (isto tako i o ranijem upisu) donosi netko tko dijete nikada nije vidio.
I jednako je loše to što se ta odluka dobije tek sredinom srpnja. Šta reći djetetu? Ide li ili ne? Zašto ne? Zašto da?

Po iskustvima nekih roditelja iz naše vrtićke grupe, za ovu je godinu bilo vrlo teško, skoro pa nemoguće dobiti odgodu, iako su svi prilagali dokumentaciju - nalaze i procjene stručnog tima koji predlaže odgodu.
ZubaTruba is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2015., 15:08   #252
Quote:
ZubaTruba kaže: Pogledaj post
Frustrirajuće je to što, unatoč mišljenjima vrtićkog stručnog tima (i ostalim stručnim procjenama) konačni odluku o odgodi (isto tako i o ranijem upisu) donosi netko tko dijete nikada nije vidio.
a nisu iskreno ni preporuke stručnog vrtićkog tima neko pretjerano realno mjerilo.
tete dijete prate ovisno o svom entuzijazmu, a psiholog/pedagog i tako dođe samo na poziv, dakle vidi dijete na sat vremena i kao donosi neku uber stručnu odluku.

mislim da zaista svaki roditelj treba odlučiti za sebe i bok.
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2015., 15:46   #253
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
a nisu iskreno ni preporuke stručnog vrtićkog tima neko pretjerano realno mjerilo.
tete dijete prate ovisno o svom entuzijazmu, a psiholog/pedagog i tako dođe samo na poziv, dakle vidi dijete na sat vremena i kao donosi neku uber stručnu odluku.

mislim da zaista svaki roditelj treba odlučiti za sebe i bok.
A dobro sad, kad bi svaki roditelj imao pravo odlučivati.... Ima svakakvih roditelja.

Kod nas u vrtiću je situacija drugačija. Psihologica je dnevno uključena u rad s djecom, svako dijete poznaje imenom i prezimenom. Stalno nas potiču da zakazujemo individualne sastanke sa odgajateljima i stručnim timom za svako pitanje koje imamo, i ljudi to zaista rade.
Ja im vjerujem jako jako puno. Tetama također.
ZubaTruba is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2015., 16:09   #254
Mislim da o spremnosti za školu trebaju odlučivati isključivo stručnjaci, nikako ne roditelji. Neki će svoje dijete vidjeti naprednijim nego što jeste, a neki će se postaviti pretjerano zaštitnički pa ga, bez pravog razloga, držati kući do osme godine.

Ne znam kakva je nastava sada. Sjećam se da je meni škola do četvrog razreda bila smiješno lagana. Roditelji nikad nisu radili sa mnom zadaće jer nije bilo potrebe. Učila nisam skoro ništa. Prolazila s pet, jedino iz tjelosnog sam imala 4. Krenula sam u školu sa 6 godina i 8 mjeseci, a nisam još znala ni čitati ni pisati.

Moj brat krenuo sa 6 godina i 5 mjeseci, njemu je škola bia toliko lagana da nije ni znao da je pohađa.

A išli smo u školu koja je bila na glasu kao najstroža škola u našem gradu.


Ne znam što se sad toliko promijenilo... Prvi razred nije bio pretjerano težak čak ni klincima koji su u starijim razredima išli na popravne. OK, oni nikad nisu bili odlikaši, ali su zavšravali s vrlo dobrim ili dobrim te niže razrede.

Nikako ne gledam na školu kao toliki bauk. Moja je rođena u drugom mjesecu. Pretpostavljam da će, ako bude sve OK, krenuti sa 6 godina i 7 mjeseci. Sve drugo bi mi za nju, ako bude zdrava, bilo nepotrebno prekasno.
__________________
Nikad više nećemo pokušavati razlozima uvjeriti glupana; to je besmisleno i opasno.
nuklea500 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2015., 20:49   #255
Quote:
ZubaTruba kaže: Pogledaj post
Kod nas u vrtiću je situacija drugačija. Psihologica je dnevno uključena u rad s djecom, svako dijete poznaje imenom i prezimenom. Stalno nas potiču da zakazujemo individualne sastanke sa odgajateljima i stručnim timom za svako pitanje koje imamo, i ljudi to zaista rade.
Ja im vjerujem jako jako puno. Tetama također.
ja nemam pojma ima li naš vrtić uopće psihologa
o problemima s individualnim sam pisala na temi o vrtićima.

ugl susjeda je tražila mišljenje psihologa jer nije bila sigurna je li mali za školu. tj imala je osjećaj da nije (on je baš na kraju ožujka), pa je tražila stručnu osobu.
mali je bio 1 h s njim, slušao ga je i radio što mu ovaj kaže, psiholog je dao mišljenje da je mali super spreman za školu.
uopće ne kontam kakvo mišljenje se može postići nakon 1 h s djetetom.
sjetila se frupy i kako ona ne voli stručne timove u školama
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2015., 21:05   #256
Vidim po djeci mojih prijatelja koliko prvašići imaju dosta zahtjevan program. A posebno oni koji su u cjelodnevnom, a ako se tamo ne piše zadaća, pa dok dođu doma (16,30-17,00) pa dok malo odmore, napišu zadaću....
erin3007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2015., 21:27   #257
da u boravku ne pisu zadacu digla bih takvu frku da bi pisali zadacu i drugim razredima
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2015., 22:07   #258
Quote:
erin3007 kaže: Pogledaj post
Vidim po djeci mojih prijatelja koliko prvašići imaju dosta zahtjevan program. A posebno oni koji su u cjelodnevnom, a ako se tamo ne piše zadaća, pa dok dođu doma (16,30-17,00) pa dok malo odmore, napišu zadaću....
Pa sto rade tamo?
__________________
I firmly reserve the right to contradict myself
puffko is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2015., 22:11   #259
Quote:
puffko kaže: Pogledaj post
Pa sto rade tamo?

Većina ima pisanje zadaća, al neki ne. Znam da su se igrali na dvorištu itd...
erin3007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2015., 22:19   #260
Quote:
erin3007 kaže: Pogledaj post
Većina ima pisanje zadaća, al neki ne. Znam da su se igrali na dvorištu itd...
Ja isto ne kužim kak to da u boravku ne napišu zadaću, to mi nije jasno. Pa kaj rade? Ne mogu ni od 12 do 5 biti vani. Al to ni je za ovu temu.

Mislim da roditelj može imati svoje mišljenje u vezi odgode škole,ali da bi stručnjacima trebalo ostaviti da procjene i odluče. Nismo ni mi roditelji sasvim realni kad je u pitanju naše dijete.Ionako ne procjenjuje samo jedan stučnjak dijete, već se to radi timski (liječnik, pedagog/defektolog, učitelj).
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:00.