Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.09.2016., 09:15   #81
Kada čitam ovaj pdf, često se pitam od kada smo roditelji i učitelji na suprotnim stranama.

Meni je važno da se moja djeca u školi dobro osjećaju i da nešto nauče. Vjerujem da velika večina učitelja želi isto.

Što se komunikacije tiče, mi smo u nižim razredima na prvom roditeljskom sastanku dobili brojeve mobitela. Bez da je itko tražio. Iznenadila sam se, jer ga ja, da sam na njihovom mjestu, ne bih dala.
Učiteljica je rekla neka javimo ujutro ako dijete neće doći u školu. Čisto, ako nekom djetetu padne na pamet da bih radije u vrtić ili kod bake, a ne u školu i krene samo u grad. Da ne luta satima prije nego odrasli skužimo. Tako da sam u slučaju neke bolesti ujutro uvijek poslala kratak SMS.
Isto sam radila i kod mlađe.

Učiteljica kod starije, vjerujem, nije imala probleme u vezi zvanja na privatan mobitel. Bila je stroga i znala je uvest reda i u razredu i kod roditelja.

Kod mlađe, sigurna sam, je itekako požalila da je dala broj svog privatnog mobitela. Često su se mame same pohvalile kako su bile s njom na telefonu po sat, sat i pol vremena i to u popodnevnim satima. Razlog tome su bile čiste gluposti (neko dijete je njezinom djetetu nešto reklo, oni su plakat radili dva dana, a dijete dobilo samo 3, itd.). A znali smo svi da je žena sama doma s dvoje tada predškolske djece jer je muž radio vani.

U višim razredima broj mobitela razrednica nismo dobili, nit smo ga trebali. Već je uveden e-dnevnik i ja sam s razrednicama komunicirala uglavnom mailom (i dijetetov izostanak smo opravdavali mailom, time da je dogovor bio da razrednica ima pravo naknadno tražiti osobni dolazak u školu. Na informacije smo odlazili jednom na polugodište. Ocjene smo znali, ali smo željeli znati i kako je samo dijete u školi.

Isto tako nam učiteljice na mail šalju sve obavjesti, npr. pozive na roditeljski, ove godine sve u vezi upisa u SŠ, itd. A obavijesti vezane za cijelu školu ili generaciju (npr. termin sistematskog pregleda) su nam sve na web stranici škole.

Školu sam zvala samo jednom. Kada mi je mala imala testiranje za Centar izvrsnosti i tvrdila da se održava u I. OŠ, a znali smo da je nastava Centra u I. gimnaziji. Zvala sam školski fiksni telefon, javio mi se ravnatelj, provjerio u zbornici i dao mi informaciju.

Nikada nisam imala osjećaj da mi je komunikacija s školom i učiteljima teška ili nemoguća.
koka2004 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2016., 10:29   #82
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
ja moram priznati da ne kuzim oko cega se tu vodi polemika
o lažima koje pojedinci pokušavaju progurati pod istinu kako bi ocito sutra mogli tvrditi kako su roditelji neodgovorni i ne žele uz sve moguce blagodati moderne tehnologije kontaktirati sa nastavnicima.

evo, upravo mi je kolega rekao kao je prošle š.godine, nakon što žena nije ujutro najavila profesoru izostanak klinca s nastave, tokom dana došao mail iz sustava e-dnevnika na kojem je pisalo kako je mali izostao te, da na isti ne odgovara vec najkasnije iduci dan o razlogu izostanka mora izvijesti razrednika.
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2016., 10:53   #83
e-dnevnik automatski šalje mailove o izostancima na kraju dana. ne samo onima koji ih nisu najavili, nego svima kojima je taj dan upisan izostanak.

a polemika je o tome je li dati svoj privatni broj mobitela i tim putem komunicirati s roditeljima izvan radnog vremena obaveza ili dobra volja učitelja.

Poslano sa mog Redmi 3 koristeći Tapatalk
__________________
I had a thought, but unfortunately I had a second thought. They ricocheted off each other and I can't find either anymore.
Mad_Hatter is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2016., 12:26   #84
Zapravo nije o tome krenula polemika. Nego o ispricnicama za izostanke. Pa onda da li javiti da je dijete bolesno. Pa su onda neki počeli o mobitelima, o tome kako ih boli ona stvar za to koga nema na nastavi, kako oni ne daju svoj broj (iako ih nitko vjerojatno nije ni trazio) itd. I tako smo došli gdje jesmo.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 02.09.2016., 12:42   #85
Quote:
koka2004 kaže: Pogledaj post
Kada čitam ovaj pdf, često se pitam od kada smo roditelji i učitelji na suprotnim stranama.
od prije kojih 10-20 godina kad je roditelj ditetu pocea davat za pravo i kad je i kad nije u pravu. prije je roditelj dite uputia da je ucitelj za njega osoba koju triba postovat, i davnih dana tako je definitivno bilo, pa sve i da se roditelj nije slaga s odlukom ucitelja, to sigurno nije javno i otvoreno pokaza svom ditetu. danas je situacija takva da ce roditelj prvo otvorit sve pravilnike, propise i birokraciju da bi svom ditetu osigura nesto sto realno vjerojatno i ne zasluzuje. dica to znaju, zaboli ih neka stvar i za vlastite roditelje, a kamoli tamo neke ucitelje, jer oni sve znaju i sve imaju na mobitelu. tako da sada roditelji i ucitelji i jesu na suprotnim stranama, a zahvalu svakako triba uvelike dati i drzavnoj pravobraniteljici za dicu i "pravima" dice, samo je jednu stvar zaboravila - OBVEZE dice! na to zaborave i dica i roditelji...

Quote:
koka2004 kaže: Pogledaj post
Kod mlađe, sigurna sam, je itekako požalila da je dala broj svog privatnog mobitela. Često su se mame same pohvalile kako su bile s njom na telefonu po sat, sat i pol vremena i to u popodnevnim satima.
eto, ako vec daje broj, 060/6xxxxx pa nek slobodno cakulaju po sat-dva za par stotina kuna po pozivu...

Quote:
koka2004 kaže: Pogledaj post
Nikada nisam imala osjećaj da mi je komunikacija s školom i učiteljima teška ili nemoguća.
u danasnje vrime, definitivno nije... ali komplicirani roditelji ocito rade komplikacije od banalnih stvari, pa tako i oko toga.
wifi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2016., 14:10   #86
Quote:
wifi kaže: Pogledaj post
od prije kojih 10-20 godina kad je roditelj ditetu pocea davat za pravo i kad je i kad nije u pravu. prije je roditelj dite uputia da je ucitelj za njega osoba koju triba postovat, i davnih dana tako je definitivno bilo, pa sve i da se roditelj nije slaga s odlukom ucitelja, to sigurno nije javno i otvoreno pokaza svom ditetu. danas je situacija takva da ce roditelj prvo otvorit sve pravilnike, propise i birokraciju da bi svom ditetu osigura nesto sto realno vjerojatno i ne zasluzuje. dica to znaju, zaboli ih neka stvar i za vlastite roditelje, a kamoli tamo neke ucitelje, jer oni sve znaju i sve imaju na mobitelu. tako da sada roditelji i ucitelji i jesu na suprotnim stranama, a zahvalu svakako triba uvelike dati i drzavnoj pravobraniteljici za dicu i "pravima" dice, samo je jednu stvar zaboravila - OBVEZE dice! na to zaborave i dica i roditelji...



eto, ako vec daje broj, 060/6xxxxx pa nek slobodno cakulaju po sat-dva za par stotina kuna po pozivu...



u danasnje vrime, definitivno nije... ali komplicirani roditelji ocito rade komplikacije od banalnih stvari, pa tako i oko toga.
Gluposti. Roditelja koji su djeci dozvoljavali svašta je bilo oduvijek. A poštovanje treba zaslužiti. I mlado i staro, i učenici i roditelji, ali bogami i prosvjetari. Ovo su argumenti za kojima posežu oni koji su nostalgični za onim "dobrim starim vremenima" kada je batina iz raja izašla, a učitelji su umjesto krede mahali šibom i bili držani za male bogove.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2016., 14:52   #87
Quote:
Mad_Hatter kaže: Pogledaj post
e-dnevnik automatski šalje mailove o izostancima na kraju dana. ne samo onima koji ih nisu najavili, nego svima kojima je taj dan upisan izostanak.

a polemika je o tome je li dati svoj privatni broj mobitela i tim putem komunicirati s roditeljima izvan radnog vremena obaveza ili dobra volja učitelja.

Poslano sa mog Redmi 3 koristeći Tapatalk
nije istina,
nikad nisam dobila mail o izostanku a, dijete mi je kao i svako drugo tokom godine izostalo sa nastave, isto imamo e-dnevnik.
kolega je dobio mail, tj. njegova žena, samo taj put kad nisu najavili izostanak.

i, zašto konstantno izokrecete,
tko je uopce ikada osim vas, spomenuo zvanje izvan radnog vremena?
10-15 minuta prije pocetka nastave, je vaše radno vrijeme a, ne van radnog vremena.

a, rasprava je pocela radi novog pravilnika u kojem lijepo piše da se izostanak smatra opravdanim ako je roditelj unaprijed tražio i dobio odobrenje i to, razrednika do 3 dana ...itd...
i, kako ce roditelj to odobrenje dobiti ako dijete vecer prije dobije temperaturu ili povraca radi viroze.
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2016., 14:54   #88
ja sam ti lijepo objasnila da to može i ne mora biti unutar mog radnog vremena.
a kako ćeš ti znati imam li ja taj dan nastavu ujutro, ili si me probudila 15 do 8 danom kada prvi sat imam u 2 popodne? i je li te uopće briga?
__________________
I had a thought, but unfortunately I had a second thought. They ricocheted off each other and I can't find either anymore.
Mad_Hatter is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2016., 14:55   #89
Quote:
tanita kaže: Pogledaj post
tko je uopce ikada osim vas, spomenu zvanje izvan radnog vremena?
10-15 minuta prije pocetka nastave, je vaše radno vrijeme a, ne van radnog vremena.
o cemu ti?
nasla si neki pravilnik u kojem tako pise?

znaci svi ljudi koji rade od 8, zapravo rade od 15 do 8?

prvi glas.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 02.09.2016., 14:56   #90
Quote:
tanita kaže: Pogledaj post

i, zašto konstantno izokrecete,
tko je uopce ikada osim vas, spomenu zvanje izvan radnog vremena?
10-15 minuta prije pocetka nastave, je vaše radno vrijeme a, ne van radnog vremena.
mene samo zanima jel ti mislis da oni imaju sluzbene mobitele?
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2016., 14:59   #91
Ja ne razumijem zašto se uzbuđujete ako ne možete najaviti djetetov izostanak jer najava nije isto kao i opravdavanje izostanka. Bar kod nas u školi nije. Možeš ti na deset različitih načina najaviti djetetov izostanak, ali ćeš ga svejedno morati opravdati tj. tražiti pravdanje, bilo tri puta tijekom godine sam (roditelj) ili za ostale izostanke donositi liječničke ispričnice. Ne razumijem što tu nije jasno.
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2016., 15:11   #92
Quote:
tanita kaže: Pogledaj post
nije istina,
nikad nisam dobila mail o izostanku a, dijete mi je kao i svako drugo tokom godine izostalo sa nastave, isto imamo e-dnevnik.
Hjoj bože, kako je teško s tobom imati posla.
Nisi ga dobila jer mu ne pristupaš preko sustava e-građanin. Kolega koji ga je dobio registriran je kao e-građanin.

Provjeri prije nego se prosereš.

Quote:
kolega je dobio mail, tj. njegova žena, samo taj put kad nisu najavili izostanak.
ovo si jednostavno izmislila.

Neki misle da nije fer što zbog jedne Tanite ni drugi normalni roditelji ne dobiju privatni broj. Ponekad čak tako mislim i ja.

Ali se brzo predomislim. Jer Tanita jednostavno ne shvaća, ne cijeni, ne osjeća zahvalnost što joj je omogućeno i olakšano da komunicira s učiteljem i privatno. Ona to postalja kao svoje pravo. I onda se nađeš u situaciji kao ovdje na forumu da moraš objašnjavati da davanje svog privatnog broja nije tvoja obaveza nego gesta dobre volje koju očekuješ da roditelj cijeni. A kad si jednom roditelj u glavi to postavi kao svoje pravo, teško da se može natrag.

I zato ništa od mog privatnog broja.

Iako ga moji učenici imaju. Jer odlazimo kao dodatna ili dramska grupa na nastupe, natjecanja, sajmove knjiga, posjete Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici, izložbe... nalazimo se u gradu, idemo javnim prijevozom i važno mi je da sam njima u tim situacijama dostupna.

Dakle, meni je jasno da se do njega može doći. Ali svaki tko je do njega došao a da mu ga ja nisam dala, zna da će biti otpiljen ako nazove.
__________________
Premnoge šuplje stvari su nam smisao života, zašto si se sad okomila na riječi? (vrrrlet)
Vraćamo se u prethistoriju. Ovo je civilizacija slike. Što ne zahtijeva sposobnost apstraktnog mišljenja. (MmeTipfeler)
Perzefona is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2016., 15:16   #93
Evo zasto: naša učiteljica je to tražila. Tj. rekla je: javite mi samo sa rijec-dvije, ali nek znam. A dio forumske prosvjete je odmah skočio na obično iznosenje takvih iskustava, proglašeni smo svakakvim roditeljima, lošim ljudima itd.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2016., 15:20   #94
ne. mi smo rekli da ok, ako je to učiteljica tako zatražila, ali kako ne, to nije pravilo. nije propisano. stvar je internog dogovora učiteljice i roditelja, ili kućnog reda škole (koji se pak razlikuje od škole do škole, tako da mahanje kućnim redom srednje škole dalj ne znači ništa roditeljima čija djeca pohađaju neku drugu školu).
s druge strane, ima ovdje roditelja koji silom žele javiti da dijete iz tog i tog razloga neće doći, smatrajući da je tom najavom izostanak automatski opravdan. i onda su se uvrijedili kada im je rečeno da baš i nije tako.
__________________
I had a thought, but unfortunately I had a second thought. They ricocheted off each other and I can't find either anymore.
Mad_Hatter is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2016., 15:38   #95
Quote:
Mad_Hatter kaže: Pogledaj post
ja sam ti lijepo objasnila da to može i ne mora biti unutar mog radnog vremena.
a kako ćeš ti znati imam li ja taj dan nastavu ujutro, ili si me probudila 15 do 8 danom kada prvi sat imam u 2 popodne? i je li te uopće briga?
ako ti je stalo da te netko ne zove u tvoje slobodno vrijeme jer radiš u dvije smjene, mislim da nije nikakav problem isto naglasiti roditeljima.
razrednici od starijih ( srednja) su lijepo naglasili na svakom prvom roditeljskom, te dane u tjednu sam ujutro ja, ove dane je kolegica/kolega zamjenik kojem javljate izostanak.
ako je slucajno došlo do nekim izmjena, javili su mailom.

i, nitko se nije zabunio pa ih budio u 15 do 8....

15 do 8 možeš samo probuditi nekog tko ignorira statut škole i pravilnike koji obavezuju roditelje da jave/najave izostanak i, kome je lakše zvati roditelje i pitati zašto dijete nije bilo u školi (što im je dužnost), nego odgovoriti na poziv...svi ostali, se vrlo lako i bezbolno dogovore kako da međusobno olakšaju jedni drugima...
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2016., 15:45   #96
Quote:
tanita kaže: Pogledaj post
ako ti je stalo da te netko ne zove u tvoje slobodno vrijeme jer radiš u dvije smjene, mislim da nije nikakav problem isto naglasiti roditeljima.
razrednici od starijih ( srednja) su lijepo naglasili na svakom prvom roditeljskom, te dane u tjednu sam ujutro ja, ove dane je kolegica/kolega zamjenik kojem javljate izostanak.
ako je slucajno došlo do nekim izmjena, javili su mailom.
jesi ti svjesna da moooozda netko ne radi svaki put ujutro od 8? i popodne od 2?
godinama sam radila u oba turnusa i u praksi je to znacilo da npr. jedan dan radim od 8:45 do 14:00, drugi dan od 11:30 do 15:35, treci dan od 15:40 do 19:50...
u tom slucaju je 15 do 8 svaki dan itekako moje slobodno vrijeme.

jel moram jos i svoj tjedni raspored podastrijeti roditeljima?
mozda najbolje da si dam ugraditi gps.:klap:
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2016., 15:48   #97
Quote:
Mad_Hatter kaže: Pogledaj post
...
s druge strane, ima ovdje roditelja koji silom žele javiti da dijete iz tog i tog razloga neće doći, smatrajući da je tom najavom izostanak automatski opravdan. i onda su se uvrijedili kada im je rečeno da baš i nije tako.
pa to pravo zapravo roditelji i imaju, evo citirat cu ti odgovor kolegice sa rode koja je slala upit ministarsvu...a, ti slobodno kontaktiraj ministarstvi i provjeri (ili tko želi)

"Odgovor koji smo dobili od MZOSa u 12. mjesecu.
Na postavljeno pitanje „Može li roditelj ispričati izostanak djeteta koje je oboljelo od viroze, a liječnik je savjetovao da dijete ne dolazi u ambulantu zbog mogućnosti zaraze?“
Odgovor Ministarstva je slijedeći: Može, ali samo ako je to učinio na dan kada dijete treba izostati i to za najviše tri nastavna dana, ali navedeno bi trebalo propisati i statutom skole (Čl. 4. st. 4. i 5. Pravilnika).
Navedeno se može koristiti više puta."
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2016., 15:54   #98
@tanita, ako sam dobro razumjela, ti misliš da su profesori dužni roditeljima dati svoj privatni broj?
__________________
La vida es sueno T. 1.1.2009. M. 25.1. 2013.
Kakadu is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2016., 16:05   #99
Quote:
tanita kaže: Pogledaj post
15 do 8 možeš samo probuditi nekog tko ignorira statut škole i pravilnike koji obavezuju roditelje da jave/najave izostanak
Laž. Opravdavanje izostanaka regulira za cijelu Hrvatsku važeći Pravilnik o kriterijima za izricanje pedagoških mjera.

Quote:
i, kome je lakše zvati roditelje i pitati zašto dijete nije bilo u školi (što im je dužnost),


Zamišljam uvrijedjenu i iznenadjenu Tanitu ili neku njoj sličnu kako se ide ravnateljici potužiti i prenerazit da ju učiteljica nije nazvala nakon što joj se čedo nije pojavilo u školi.
__________________
Premnoge šuplje stvari su nam smisao života, zašto si se sad okomila na riječi? (vrrrlet)
Vraćamo se u prethistoriju. Ovo je civilizacija slike. Što ne zahtijeva sposobnost apstraktnog mišljenja. (MmeTipfeler)
Perzefona is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2016., 17:51   #100
Quote:
Perzefona kaže: Pogledaj post
Laž. Opravdavanje izostanaka regulira za cijelu Hrvatsku važeći Pravilnik o kriterijima za izricanje pedagoških mjera.

koji ti ocito nisi procitala jer da jesi onda bi znala i ovo
čl.4. st.5
(5) Načini opravdavanja izostanaka učenika, rokovi za dostavu ispričnica, kao i primjereni rok javljanja o razlogu izostanka uređuju se statutom škole.
http://public.mzos.hr/Default.aspx?art=14012&sec=2194
Quote:
Zamišljam uvrijedjenu i iznenadjenu Tanitu ili neku njoj sličnu kako se ide ravnateljici potužiti i prenerazit da ju učiteljica nije nazvala nakon što joj se čedo nije pojavilo u školi.
da Tanita ili netko drugi ode radi toga ravnatelju, draga Perzefona ili netko slican njoj bi letio iz škole zbog neispunjenja radnih obaveza.
pa ne znam tko bi bio uvrijeđen

btw. u želji da popljuješ mene, sama sebi skaceš u usta i inkomodiraš se ,
tanita is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:58.