Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Film

Film Art, cult and all that trash

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.12.2023., 18:26   #1
Maestro (2023)



IMDb

Quote:
Riječ je o drugom redateljskom naslovu Bradleya Coopera koji se, kao i u svojoj glazbenoj drami Zvijezda je rođena, također nalazi i u glavnoj ulozi. Ovaj put Cooper je skladatelj Leonard Bernstein te je osim režije i glume napisao scenarij s Joshom Singerom (Spotlight), a i jedan je od producenata.

Maestro donosi priču o poznatom skladatelju i dirigentu te u fokus stavlja njegov turbulentan 25-godišnji brak s Felicijom Montealegre, od trenutka kad su se upoznali na jednoj zabavi 1946. godine do čak dvaju zaruka i troje djece, što je bilo prožeto njihovim usponima i padovima te njegovim raznim nevjerama. U ulozi Felicije nalazi se dvaput nominirana za nagradu Oskar, talentirana Carey Mulligan (Djevojka koja obećava, Sve o jednoj djevojci), jednu od njihovih kćeri Jamie zaigrala je Maya Hawke, a sina Alexandera Sam Nivola.

U ostalim ulogama su Matt Bomer, Sarah Silverman, Gideon Glick, Gabe Fazio, Eric Parkinson, William Hill, Nick Blaemire, Oscar Pavlo, Tim Rogan i Mallory Portnoy. Među producentima su također velika imena: Martin Scorsese, Steven Spielberg, Fred Berner, Amy Durning i Kristie Macosko Krieger.

Film Maestro premijeru će imati na Venecijanskom filmskom festivalu tijekom rujna, a u odabrana kina stiže 22. studenog, a na Netflixu će se moći pogledati od 20. prosinca.
dotur tonci is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2023., 19:18   #2
Dajem Bradleyju Cooperu Oscara za najbolju mušku ulogu, ozbiljniji film kakvoga tipično primaju za prihvatiti za Oscara ove godine ne postoji.
Mudandketchup is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2023., 21:44   #3
Prvih 30-35 min dosadno do bola, mislila sam prekinuti gledanje. Drago mi je da nisam jer je tada film postao zanimljiviji. Ali brzo će pasti u zaborav. Ono što je izvanredno je Bradley i njegova gluma. Top!
Smile Everyday is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2023., 12:12   #4
jako dobro režirano, kako bi nook rekla, odlična mizanscena.
za moj ukus cooper je kreativnije izrežirao nego odglumio, ali svejedno jedan od boljih filmova godine. i možda scena godine:

__________________
Ptica bi pružila čovjeku ruku da je ima, ptica tako hoda i tako stoji.
androlog is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2023., 12:48   #5
Quote:
androlog kaže: Pogledaj post
definitivno scena godine!

snoopy i mulligan su me potpuno razoružali.

drago mi je da se vratila, u ulozi kakvu zaslužuje, nakon onog kvazifeminističkog užasa 'she said'. baš mi je bilo krivo da se glumicu ovakvog kapaciteta gura u nekakav holivudski jedva prosjek. cooper mi je najpozitivnije iznenađenje godine, treba mu dat da radi još filmova. i glumački je isto dosta dobar, uravnoteženi su, ima dinamike... al carey par stepenica iznad svih.
__________________
*
vanchaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2023., 16:27   #6
Nakon odgledanog filma, ništa ne znam o Bernsteinu skoro. Morala googlati nakon.

Ok, super je snimljen i odglumljen, ali cijeli film me nije bilo briga ni za što.
Oscar bait film, već sam ga zaboravila.
__________________
I fuck on first date.
nook is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2023., 23:04   #7
Nisam dosad vidio da se Cooper toliko "izgubi" u ulozi. Obično djeluje kao pojačana ili smanjena verzija istog karaktera, slično kao Gosling. Što je uspjeh sam po sebi. Najveći je fokus na njegovom braku s Felicijom, sa svim vrlinama i manama, usponima i padovima, dok o njegovom opusu dobijemo dovoljno da znamo da se radi o značajnom skladatelju. Naoko nema nekih mana, ali da je sad nešto izniman, i nije. Pa čak i da pokupi zaslužene Oscare.

Jednostavno, fali dubine i nema toliko drame, iako je sve skupa lijepa posveta Bernsteinovom liku i djelu.
__________________
Liberté, égalité, jebalité

Tko god da mi je ukrao antidepresive, nadam se da je sad sretan
Puky Lee is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2023., 19:56   #8
Vizualno savršen film, baš prekrasno snimljen. Glumci su izvrsni, Bradley Cooper se skroz izgubio u ulozi, čak je ostavio Carey Mulligan u blagoj sjeni (doduse, lik joj je bzvz, a ona je izvrsno izvukla maksimum), što dovoljno govori koliko je dobar. No, film je dosadan u pm, baš isprazan film gdje o samom Bernsteinu ne saznajemo ništa osim da je biseksualan skladatelj koji je skladao te i te mjuzikle. Uopće me nije privuklo da pročitam nešto o njemu na internetu, jedinu o nekim manje poznatim likovima koji samo prozujaju kroz film. Moglo se ovo izgasiti i prije kraja, ne bi propustili mnogo 6/10
Tomo1972 is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2023., 20:31   #9
A je teško nju ostaviti u sjeni ta ženska je bezlična sa zero karizme.
Trendi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2024., 20:59   #10
ali ne vadi covjek cigaru iz usta... to mi je i inače ludilo kada se snimaju filmovi tog nekog razdoblja, pusenje je totalno must have
__________________
sto ne platis na mostu, platis na cupriji
amalka33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2024., 18:14   #11
And the Oscar goes to... Bradley Cooper!!!

Naravno da su Oskari prava nagrada za filmska dostignuća, a ne politička manifestacija, Bredli bi sigurno dobio ove godine Oskar za glavnu mušku ulogu jer realno je daleko ispred svih u konkurenciji. Ali zbog politike zna se za koga je Oskar ove godine rezervisan.

Bredlijev performans u ovom filmu je zaista nešto što se rečima ne može opisati. To treba doživeti. Uspeo je potpuno da se transformiše, kako fizički tako i mentalno i uđe u sasvim u ličnost Leonarda Bernštajna, u njegov svet ludila, ljubavi, bluda i ponajviše od svega ljubavi prema muzici. Bredli je uspeo tako uverljivo da skine Leonardove pokrete i gestikulacije lica da je prosto neprepoznatljiv.

No iako se film zove Maestro, nije ovo film o Leonardu i njegovom muzičkom geniju, koliko film o odnosu sa suprugom i tu na scenu nastupa Keri Maligan koja pruža jednako blistav performans naizgled tipične domaćice koja prihvata homoseksualnost njenog supruga zarad mira u porodici, ali u suštini krhke i slomljene žene. Odnos između njih dvoje je duša ovog filma. Teško je reći ko je bolji od njih dvoje jer oboje jednako nose film na svojim plećima, ali zadnju trećinu filma Keri je ta koja preuzima dominaciju sa svojim bolno emotivnim scenama koje nikog neće ostaviti ravnodušnim.

Bredli je od "A Star Is Born" (nikad prežaljen zakinut glumački Oskar za Lejdi Gagu) znatno napredovao kao filmski režiser. Ovde pokazuje neverovatnu sposobnost stvaranja atmosfere. Crno - beli deo u prvoj polovini filma magično oživljava taj period prve polovine 20 veka te u znatno meri podseća na zlatnoholivudske filmove, posebno ostavlja vajb "It's a Wonderful Life" atmosfera malo pada prelaskom na boju, ali film zato dobija na jačem dramskom i psihološkom efektu.

Nije uvek zanimljiv i dinamičan, ali ovaj film predstavlja Bredlijev lični omaž Leonardovoj muzici, klasičnom Holivudu i ljubavi prema umetnosti uopšte i zato ga treba poštovati.
Balkanski paša is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:19.