Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.01.2017., 13:26   #661
Quote:
samting kaže: Pogledaj post
Dakle kada se tijesto razvlači rukama (na podlozi, ne preseravanja u zraku)...
Misliš li da se i samozatajni, najčešće albanski i makedonski majstori bureka, koje gosti nikada ni ne vide, isto preseravaju šireći tijesto u zraku ?
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2017., 06:45   #662
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Misliš li da se i samozatajni, najčešće albanski i makedonski majstori bureka, koje gosti nikada ni ne vide, isto preseravaju šireći tijesto u zraku ?
Burek je jedno, pizza je drugo. Burek se razvlači daleko više i daleko tanje od pizze i tijesto moraš razvlačiti na rukama jer ne možeš dobiti kvalitetnu ujednačenost te bi došlo do pucanja trenjem o stol dok je blizu željene debljine (maltene prozirno). Plus, kao i uvijek brzina je važna i ovo je brže za nekog tko ima praksu, nego izvlačit ga navlačeć rubove po stolu. Kod pizze opet jedno je bacanje u zrak i vrćenje tijesta, a drugo je lagano razvlačenje na šakama (i podlaktici) obično. Da bi ga bacao i radio neki "performans" bar dvije, tri minute ono mora biti tvrđe konzistencije, a to onda nije idealni proizvod. Sa druge strane ako je mekanije, i još pogotovo ako nije stegnuto prejako u frižideru, kada bi takvo zavrtio u zraku mogao bi ga baciti možda dva, tri puta najviše i to prilično pažljivo i više nebi smio jer bi puklo, probio bi ga rukama. Po pitanju brzine najbrže je istovremeno zavrtit šest sedam bula jednu na drugoj (no brzo može biti i zasebno) kroz desetak sekundi i onda još svaku posebno na stolu zavrtit do željene veličine u možda isto desetak sekundi.
samting is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2017., 19:20   #663









To be continued

Zadnje uređivanje MisterNo007 : 23.04.2017. at 19:56.
MisterNo007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2017., 19:58   #664
Continued









Odlicno ispalo.
Manitoba 0 brasno, Despar Premium. 10,99kn/kg.
Hidratacija 70%
MisterNo007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2017., 20:18   #665
Kvasac, starter, dizanje ? Pečenje na kamenu ?

Leopardići ???
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2017., 20:50   #666
Sorry, zaboravih da ovdje ima i onih koje zanimaju detalji

Najobicniji suhi kvasac, 8 sati dizanja, nakon 4 sata sam smjesu podijelio na kugle i jos jednom lagano promijesao.

Peceno na unaprijed zagrijanom kamenu za pizzu.

Leopardici nazalost samo u tragovima, pecnica ne ide preko 270

No brasno me odusevilo, ovo mi je okusom bilo najfinije domace tijesto do sad.
MisterNo007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2017., 21:10   #667
Quote:
MisterNo007 kaže: Pogledaj post

No brasno me odusevilo, ovo mi je okusom bilo najfinije domace tijesto do sad.
Slažem se. I meni je Despar Premium izvrstan. Tijesto ti izvrsno izgleda i pizza uopće. Koliki postotak manitobe si dodao ?
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2017., 21:28   #668
Thanks.

Cca 55%
MisterNo007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2017., 17:23   #669
Pizzoljupci evo jedan gadget za vas. Već sam imao sličan kamen pa mi pukao. Sad uzeo novi.
Ovaj se reklamira kao za na roštilj ali ja koristim u pećnici na dnu pećnice.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
__________________
Pozdrav!
Chome is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2017., 09:05   #670
Di si kupio??
SHOGO is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2017., 23:08   #671
XXL Lesnina Jankomir. 250kn. Imaju još nekakav sa kao nekim ručkicama ali je još skuplji.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
__________________
Pozdrav!
Chome is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2017., 08:23   #672
Ja si nekak mislim otići do lokalnog klesara pa od nekakvog restla granita ili mermera nažicat da mi napravi...ne treba nit biti pravilan...
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2017., 08:23   #673
Ako je kamen poliran mislim da to nije nikako pametno sa zdravstvenog pogleda. Onda bolje uzet kakvu šamotnu ploču il veću ciglu pa ju zrezat po mjeri.
samting is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2017., 10:48   #674
Quote:
samting kaže: Pogledaj post
Ako je kamen poliran mislim da to nije nikako pametno sa zdravstvenog pogleda. Onda bolje uzet kakvu šamotnu ploču il veću ciglu pa ju zrezat po mjeri.
dok god na mramoru nema voska bez problema se može koristiti u kuhinji.
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2017., 13:41   #675
Quote:
samting kaže: Pogledaj post
Ako je kamen poliran mislim da to nije nikako pametno sa zdravstvenog pogleda. Onda bolje uzet kakvu šamotnu ploču il veću ciglu pa ju zrezat po mjeri.
Šamot SIGURNO nije opcija, on jest kancerogen. Granitu koji je magmatski kamen također zagrijavanje nimalo ne smeta niti išta otpušta a niska mu je i permeabilnost te ne adsorbira ništa. Cigla puca. Kaj bi poliranje smetalo? Pa to je samo izravnavanje sitnih nepravilnosti i posljedično smanjenje površine koje samim time smanjuje adsorpciju i permeabilnost.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2017., 18:39   #676
meni se pokazalo da dobro zagrijani debeli old school pleh daje dobre rezultate i na pečnici koja ne postiže više od 270 stupnjeva

Before:


After:


Samo je bitno da se pleh jako zagrije, potom na njega stavim praznu pizzu koju sam već rastegnuo na pek papiru i onda ju slažem na takvoj vrućoj podlozi. U kućnim okolnostima joj treba 5 min na 270 stupnjeva.
Levistej is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2017., 16:30   #677
Ja ovako: šug( passati, bijeli papar svjezi, sol, secer, origano, zlicica maslinovog ulja), mozzarela ( koja god , moze i k+ kad je na akciji), sunka pik okrugla ili zlatna, kukuruz. Tijesto pekara.


Sent from my iPhone using Tapatalk
nasunis is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2017., 17:19   #678
sad vidim da mi se slike nisu objavile iz nekog razloga:



Levistej is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2017., 07:58   #679
Quote:
Donata kaže: Pogledaj post
dok god na mramoru nema voska bez problema se može koristiti u kuhinji.
Svakako ok, ako je isključivo samo brušen.


Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Šamot SIGURNO nije opcija, on jest kancerogen. Granitu koji je magmatski kamen također zagrijavanje nimalo ne smeta niti išta otpušta a niska mu je i permeabilnost te ne adsorbira ništa. Cigla puca. Kaj bi poliranje smetalo? Pa to je samo izravnavanje sitnih nepravilnosti i posljedično smanjenje površine koje samim time smanjuje adsorpciju i permeabilnost.
Postoje šamotne ploče za pečenje. Sa ciglom se dade poigrati ako duljina iste ne premašuje visinu, tako se isjeku i poslažu precizno jedna uz drugu, do pucanja nebi smjelo doći. (to je više za izvedbu krušne peći i sl, pa se napravi montažna posteljica npr)

Poliranje nije izravnavanje nego brušenje. Nema sjaja bez politure, dosta "baking stone"-a šta sam vidio su bili upravo fino uglačani nerijetko sa metalnim ručkama i sl. Inače sredstva za polituru kažu otprilike ovako: (s tim da mi pričamo o reakcijama na oko 300 stupnjeva)



Quote:
H225 Highly flammable liquid and vapour.
H315 Causes skin irritation.
H317 May cause an allergic skin reaction.
H319 Causes serious eye irritation.
H351 Suspected of causing cancer .
H336 May cause drowsiness or dizziness.
H411 Toxic to aquatic life with long lasting effects.
EUH066 Repeated exposure may cause skin dryness or cracking.
P210 Keep away from heat/sparks/open flames/hot surfaces. — No smoking.
P233 Keep container tightly closed.
P240 Ground/bond container and receiving equipment.
P241 Use explosion-proof electrical/ventilating/lighting/equipment.
P242 Use only non-sparking tools.
P243 Take precautionary measures against static discharge
Quote:
Sastojci: oksalna kiselina (> 60%), pomoćna
sredstva. Označavanje s direktivom EU 1272/2008 (CLP): GHS Simbol 07, Attention, Oksalna kiselina. Štetno ako se proguta. Štetno u dodiru s
kožom. Čuvati izvan dohvata djece. Temeljito operite ruke nakon rukovanja. Ne pušiti u blizni tretirane površine. Nosite zaštitne rukavice / zaštitna odjeća / očiju. Zaštita / Zaštita lica. U SLUČAJU GUTANJA:
Nazovite TOKSIKOLOŠKI CENTAR / ili liječnika ako se ne osjećate dobro. Sadržaj u spremnika odlagati u skladu s lokalnim i nacionalnim ropisima.
ADR
samting is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2017., 08:47   #680
Levistej može recept za tijesto? Ovo izgleda savršeno!
Marra is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:49.